MILO ANSTADT: TELEVISIE Heeft Bmsum ivel OP HAAR BEST begrip voor auteurs? Heieen Pimentel: „actrice die meer op scherm moet komen" ,Bnig der zuchten" werd ware brug der zuchten PENDELAARS TERUG NAAR HUN OUDE WERKGEVER H Medeleven met getroffen Tilburgse garagehouder JURY HEKELT TELEVISIEPROGRAMMA'S Pernissers willen hun stadhuis wel weer eens bekijken j O O f si. EEN GROTE BUS 4." Vrijdag 7 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 LOF VOOR FORUM PLUIMEN UITGEDEELD Zwijgzame doorzetter Kort geding EENHEID NA ANNEXATIE BEHOUDEN De olie Een boer en twee vissers Interpellatie-Van Riel gaat niet door Unilever begint met schadevergoedingen Voetbalclub weigerde Belgische televisie Twee jaar voor poging tot doodslag E ■■k-k-k-kl i Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Milo Anstadt heeft de Televisieprijs 1960 gekregen. Gis teravond de kijkers konden het volgen op de beeldbuis ontving de Vara-regisseur de prijs in de raadzaal van het Hilversumse stadhuis. De Te levisieprijs, ingesteld door het Prins Bernhard Fonds, bedraagt tweeduizend gulden. De vorige bekroonden waren Ton Lensink en Annie M. G. Schmidt. programma's jin het kort ZATERDAG 8 OKTOBER RADIO HILVERSUM I, 402 M. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Religieuze liederen; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgenge bed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; f.50 V d vrouw; 10.00 V d kleuters; 10.15 Kinderkoor; 10.30 Gram; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram; middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Pro- menade-ork en soliste; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.50 V d jeugd; 14.00 Mannenkoor; 14.20 Kunstkron; 14.50 Gram v teenagers; 15.10 Franse les; 15.30 Vaticaanse act; 15.45 Gram; 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 In- strum octet; 16.50 Sportpraatje; 17.00 V d jeugd; avond 18.00 Lichte muz; 18.15 Journalistiek weekoverz; 18.25 Gram; 18.45 Vragenbe- antw; 19.00 Nws; 19.10 Memojandum; 19.15 Lichte muz; 19.35 Vraaggesprek; 19.50 Lichtbaken, lezing; 20.00 Ork, koor en sol; 21.00 Gram; 21.10 Ge var progr; 22.25 Boek- bespr; 22.30 Nws; 22.40 Gewijde muz; 22.45 Samenspraak der herders, lezing; 23.05 Mu- zik lezing; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar progr; middag 12.00 Dansmuz; 12.30 Land- en tuinb me- ded; 12.33 Hammondorgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Sportnws; 13.40 Gram; 14.00 V d jeugd; 14.35 De muiterij op de Caine, hoorsp; 16.40 Harmonie-ork; 17.00 Jazzmuz; 17.30 Act; avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Lezing; 18.30 Lichte muz; 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Vrijzinnige Protestanten in den vreemde, lezing; 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing; 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Ge- var progr; 21.15 Soc comm; 21.30 Lichte muz; 22.00 Scaramouches hoorsp: 22.30'" Nws; 22.40 Cabaret; 23:10 Gram met comm; 23.40 Gram; 23.55—24.00 Nws. [TELEVISIE 1 NEDERLAND NCRV: 17.00—17.30 V d kind. NTS: 20.00 Journ en weeroverz. NCRV: 20.20 Alleen voor heren, muzikale comedie; 20.45 Kant tekeningen; 20.55 Licht progr; 21.40 Speel film; 22.05 Dagsluiting. DUITSLAND 15.00 TV-film: 15.25 Sportrep; 17.10 Sport- rep; 18.1518.30 Das Rumpsteak Bel Mon te (Regionaal progr: WDR: 14.00 Die Wo- che Hier und Heute. NDR: 18.45 Die Nord- schau. WDR: 18.45 Hier und Heute. NDR: 19.25 Dat zou ik graag willen zien. WDR: 19.25 Vader is de beste) 20.00 Nws; 20.25 Quizprogr; 21.45 Progr over Italië; daarna: Woord voor de zondag. BELGIë VLAAMS 16.30 Radio en TV-salon; 17.00—18.30 V d jeugd; 19.00 Kathol uitz; 19.30 Week journ; 19.55 V d jeugd. 20.00 Nws; 20.20 Quiz 20.50 Filmrep; 21.00 Eurovisie: Overn v d Zwitserse TV: Vierde Italiaans songfestival te Zuerich; 22.30 TV-feuill; 22.55 Nws; 23.15 Tekenfilm; 23.3024.00 Verv songfestival. BELGIë FRANS 19.00 V d vrouw; 20.00 Nws; 20.30 TV- spel; 22.00 Images du mois; 22.30 Journ. Advertentie vandaag VRIJDAG De Avro zorgt van avond voor een programma dat er plezierig uitziet. Eerst presenteert Nico van Vliet (als opvolger van Wil lem O. Duys) de tv-kroniek Flits. Jan Brusse is overgewipt uit Parijs voor de eerste aflevering van zijn nieuwe serieprogramma „Met het oog opDit maal viel zijn oog op Sitges, aan de zonnige kust van Spanje en tekenaar Jan van Keulen zal zijn indrukken illustreren (21.00). Tot slot weer de voortreffelijke Perry Como Show, met als gasten o.a. Ethei Merman en Frankie Avalon. Vlaanderen: filmrubriek Première; 21.15 fragmenten uit bekende opera's; 22.25 tv-bezoek aan prof. dr. F. Baur. België Frans; 20.30 Kruistocht in Europa; 20.50 documentaire over de toekomst van de Borinage; 21.25 bal let La Mer; 21.40 documentaire over ruimtevaart. Vanavond om 20.25 volgt de twee de film over Zuid-Afrika, die in op dracht van de Duitse televisie is ge maakt en waarin uiteraard veel aan dacht is besteed aan het apartheidspro bleem. Daarna, om 21.15, zingen Eli sabeth Schwarzkopf, Rita Streich e.a. aria's uit vrolijke opera's van Lort- zing, Offenbach, Mozart, Nicoiai e.a. De keus van de jury is dit jaar op Milo Anstadt gevallen, zo zegt het jury-rapport, omdat hij het informatieve en het in structieve in zijn uitzendingen weet te ver enigen, en omdat hij steeds constructief op zoek is naar nieuwe vormen van programma samenstelling en presentatie. De jury denkt daarbij vooral aan Anstadt's rubriek Spie gel der Kunsten. Ook gaat Anstadt het luchtige amuse ment niet uit de weg, zegt de jury; zoals bijvoorbeeld in zijn uitzendingen van het Leidsepleincabaret. Het televisieforum Welbeschouwd wordt vooral van belang geacht door het brengen van „voorname gesprekstof" in de huis kamers. Ook noemt de jury Anstadt's aan deel in de documentaire reeks Nederland in de Bezettingstijd. Zoals gebruikelijk noemt de jury in haar oordeel ook een aantal belangrijke televisie prestaties, waarvan sommige ook bijna in aanmerking waren gekomen voor de prijs. Bert Garthoff, gastheer in Anders dan an deren, stond zeer hoog genoteerd. Tot de hoogst gewaardeerde tv-spelen behoorden o.a. „Ontmoetingen met het ge luk" (de drie eenakters van Willy van He- mert), Ton Lensink's presentatie van „Sui ker", en „Het huis" onder regie van Kees van Iersel. Heieen Pimentel is een actrice die veel meer voor de t.v. moet komen, zegt de jury naar aanleiding van haar creatie in „Zoals je me wilt". Andere pluimen worden toe gezwaaid aan Theo Eerdmans, aan Ko van Dijk („Requiem voor een zwaargewicht"), aan Pierre Janssen („Kunstgre pen"), en aan de reportages van de redevoeringen van De Gaulle, het huwelijk van Prin ses Margaret, het Song festi val in Cannes, en de Olympi sche Spelen. MILO ANSTADT (40) is Pooi van geboorte. Zijn wieg stond in Lwow in Gaiicië, dat in 1920 deel uitmaakte van Polen. Toen Milo tien jaar was, vestigde het gezin Anstadt zich in ons land, en zo is Milo Anstadt (sinds 1945 ook officieel Nederlander) opgegroeid in twee culturele sferen: de Oosteuropees-Joodse en de Westeuropees-Nederlandse. Hij vindt zelf dat die dubbele achtergrond van beslissend belang voor zijn latere loopbaan is geweest. IN DE OORLOG vielen zijn ouders als slachtoffers van de nazi's. Milo Anstadt werkte in het ondergronds verzet en studeerde. NA DE BEVRIJDING kwam hij via het weekblad Vrij Nederland, de Radionieuwsdienst en een aantal hoorspelen en klankbeelden, bij de Vara-televisie. ZIJN SPIEGEL der Kunsten loopt nu al vijf jaar. Ook was hij o.m. de regisseur-producer van de reportagereeks over Israël, en nu van de grote documentaire reeks over de bezettingsjaren. IN DE BUSSUMSE televisiewereld is de bescheiden en zwijgzame Milo Anstadt een man die opvalt door zijn vakbekwaamheid en doelbewustheid, en door het talent waarmee hij bij een vaak vluchtig medium als de televisie zijn eigen hoge eisen van kwaliteit weet door te zetten. Milo Anstadt dankte met een geestig toespraakje, waarin hij er aan her innerde dat Nederland nu dertig jaar zijn vaderland is. Hij zei dat de Ne derlander altijd zo zeer het volle pond wil hebben dat men daarom zo dik wijls ontevreden is over wat de t.v. met haar uiteraard beperkte mogelijk heden kan bieden. Ware het dat er een Prijs voor de slechtste t.v.-prestatie bestond, dan zouden wij die van ganser harte hebben toegekend aan de jury van gisteravond. Niet alleen was het ju ryrapport het draderigste stuk pro za dat wij in lang hebben gehoord, de voorlezing daarvan van een papiertje was als presentatie van een niet te overtreffen saaiheid het was bovendien haast een straf voor de gelukkige winnaar zelf, die een groot deel van deze predikatie moest staan aanhoren bij de kathe der. En toen dan eenmaal het hoog tepunt van de plechtigheid het overreiken van de prijs was aan gebroken, ging dit voor kijkend Ne derland verloren achter de ruggen van toegesnelde fotografen. Juist toen Milo Anstadt in zijn dankwoord erop wees dat gebelgde t.v.-kijkers altijd de knop van het toestel kunnen omdraaien, was het opeens floep! afgelopen, om dat België op het t.v.-spel zat te wachten. Gelukkig maar radio vandaag VRIJDAG Nieuw seizoen nieu we rubrieken. Vanavond zijn er weer enkele te horen. Daar is allereerst Prisma, het programma waarmee de NCRV een modern accent wil geven aan de radio. He* wordt een menge ling van actualiteiten, cultureel nieuws en luchtige kunst met kleine k (20.15). Bij de Vara introduceert Cor Steyn zijn nieuwe Salon-orkest, met zang van Hansje Toussahrt (18.25). Theo Eerdmans is weer present met de eerste uitzending in dit seizoen van „Je neemt er wat van mee" (21.00), en verder kunt u om 19.50 luisteren naar Casse Musette, met als voca listen Catharina Houdijk en André Vallée (Hilv. 1). Enkele uitzendingen zijn vandaag gewijd aan muziek van eigen bodem. In het middagprogramma hoort u om vijf voor half drie (Hilv. 1) het Omroeporkest, dat o.l.v. Henk Spruit opent met de Ouverture De getem de feeks van Johan Wagenaar. Ver volgens is Jean Laurent de solist in het derde vioolconcert van Henk Badings. Het. programma wordt be sloten met Haydns 95e symfonie. Om tien over acht (Hilv. 2) 's avonds heeft een uitvoering plaats van de zesde Sonate voor viool en piano van de Nederlandse compo nist Johannes Röntgen. Tezamen met zijn broer Joachim Röntgen zal de componist dit werk voordragen. De Brug der Zuchten is voor de kijkers ook een brug der zuchten ge worden. Alle goede bedoelingen van toneelschrijver Thomas Muschamp heb ben te zamen de weg geplaveid naar de t.v.-hel. De auteur had wat filoso fische invallen, waarvan sommige wel te waarderen waren. Van onze correspondent BREDA De president van de recht bank te Breda heeft gisteren uitspraak gedaan in een zaak die van grote bete kenis is voor de duizenden pendelaars uit West-Brabant. Twee arbeiders wer den veroordeeld tot teruggaan naar de werkgever die zij zonder toestemming van het arbeidsbureau hadden verlaten. Die werkgever was scheepswerf De Noord in Alblasserdam, die een kort ge ding aanhangig had gemaakt tegen de arbeiders W. Voermans uit Hoeven en C. Bruyninkx uit Oudenbosch. Zij waren zonder advocaat gekomen. Hun argumen ten waren de zelfde als die zij bij het arbeidsbureau vergeefs naar voren had den gebracht. MEER LOON De heer Voermans was bij de werf, waar hij 78 gulden per week verdiende, weggegaan om op de suikerfabriek in Zevenbergen te gaan werken. Daar kreeg hij als kraanmachinist in vaste dienst 113 gulden per week, met het voordeel dat hij later op kon staan en vroeger thuis was. Zijn collega Bruyninkx was van een loon van 68 gulden per week bij de werf overgegaan naar een van 107 gul den per week bij een melkfabriek in Rotterdam Hij behoorde bij een ploegje van een voorman uit Oudenbosch die voor het vervoer en de betaling zorgde. Mr. F. Salomonson uit Dordrecht, die voor De Noord optrad, vertelde dat er steeds meer arbeiders de werf verlaten, omdat de e.a.o. daar geen hogere lonen toelaat. Het arbeidsbureau geeft meestal geen toestemming voor ontslag. De president van de rechtbank, mr. J. Schellenbaeh, zèi alle begrip te hebben voor de argumenten van de arbeiders, maar werkgevers zowel als werknemers moeten zich nu eenmaal aan de spel regels houden. Dat is nu in het nadeel van de arbeiders, maar straks mogelijk in hun voordeel. De president stelde de arbeiders in het ongelijk en bepaalde als dwangsom voor elke dag die zij later dan maandag naar De Noord teruggaan dertig gulden. Mr. Schellenbaeh vond het jammer dat hij volgens de wet de arbeiders ook moest veroordelen in de kosten van het ge ding, voor elk ruim 160 gulden. Mr Salomonson zei daarop de directie van De Noord te zullen vragen de kosten van het geding niet op de arbeiders te verhalen, als zij inderdaad maandag aan het werk gaan, waartoe de arbeiders be sloten. Hij heeft willen schetsen hoe in de moderne maatschappij en de koude oorlog de doodgewone menselijkheid in de knel raakt. Een nogal afgezaagd thema, maar daarom toch nog niet uit de tijd. Had hij er iets origineels van weten te maken, dan was het zeker de moeite waard geweest. Maar het lijkt wel of Muschamp bij gebrek aan eigen verbeeldingskracht van alle kanten heeft geleend. Van moderne toneelexperimenten leende hij de irreële symbolisch bedoelde situa tie van een onwaarschijnlijk brugge tje aan een onbestaanbare grens. Een entourage die zich meer leent voor een ernstig gegeven, maar Muschamp wilde ook zijn grapjes kwijt, grapjes die af en toe tamelijk geestloze grollen waren. Zijn figuranten moesten zo nodig leuk-doen, dat eigenlijk toch weer de grote ernst van zijn motief op hinder- Hike wijze te kort werd gedaan. Dit kluchtig doen over een zeer menselijke zaak, zoals een bevalling, vonden wij nogal hinderlijk en oppervlakkig. Lo van Hensbergen, die als t.v.-regis- seur debuteerde, bracht dit haast on uitvoerbare stuk veel te traag, extra gehandicapt door een decor dat zijn camera's tot onbeweeglijkheid dwong. En wat moesten de spelers met dit alles beginnen? Wij zullen hun pres taties maar verder laten voor wat zij zijn. Spitse wijsheden hier en daar in de dialogen konden niet opwegen tegen een avond die een kras gebrek te zien gaf aan gevoel voor t.v. en helaas ook voor t.v.-spel. W.H. UTRECHT. Burgemeester De Ra- nitz van Utrecht is opgetreden als pia no-solist voor de Wereldomroep. De Engelse en Zuidafrikaanse sec ties van de Wereldomroep hebben woensdag een opname gemaakt van het Utrechts Stedelijk Orkest, waarbij jhr. De Ranitz de Variations Sympho- niques van César Franck vertolkte, Paul Hupperts dirigeerde. De opname wordt zaterdag door de Wereldomroep uitgezonden op ver schillende uren en golflengten in het Engelse programma Window on Hol land; en woensdag nogmaals in „Cul tureel journaal", het programma be stemd voor Zuid-Afrika. Eigen nieuwsdienst ILVERSUM Is de kwali teit van de televisiepro gramma's even hard vooruitgegaan als het aantal televisiekijkers? Neen! Met veel minder. Dat is de conclusie van de jury voor de Televisieprijs, die in haar rapport ook een overzicht geeft van de t.v. in het afgelopen jaar. Vorige keer had de jury al minder zachtzinnige dingen gezegd over on ze tv-programma's, die naar haar oordeel in menig opzicht achteruit waren gegaan. Ook nu worden er et telijke harde noten gekraakt. OUDBAKKEN IJET binnenlands journaal zegt de jury vertoont sporen van vermoeidheid. De Eurovisie komt nog steeds niet los van de grond. De reportages hebben de neiging de actualiteit alleen maar te gebruiken als losse aanleiding, die aan oudbak ken nieuws doet denken. De experimenten op toneelgebied Van een onzer verslaggevers Rotterdam-pernis. Dat fraaie stadhuis aan de Cool- singel is van nu af aan ook jullie stadhuis, zo had burgemeester Droogleever Fortuyn gezegd toen de randgemeente Pernis door Rot terdam was geannexeerd. Daarbij had hij alle Pernissers uitgenodigd dat stadhuis eens te komen bekij ken. Over dat bezoek werd in Per nis nog lang nagepraat en verle den jaar mei kwam het opnieuw ter sprake. Het was toen een kwarteeuw gele den dat Pernis zijn gemeentelijke zelfstandigheid verloor en bij de her denking van dat feit opperden die Per nissers (want dat zijn zij gebleven!) de gedachte dat bezoek aan het, nog altijd ook hun stadhuis nog eens te herhalen. De wijkraad voelde daar ook wel wat voor en desgevraagd verklaarde burgemeester mr. G. E. van Walsum zich gaarne bereid de Pernissers te ontvangen. Maar hoe gaat dat? Er ko men allerhande dingen tussen en voor men het weet is er alweer een jaar vervlogen. Maar nu zal het er toch nog van komen: Zaterdagmiddag komen de le den van de wijkraad met een paar bussen vol oud- en nieuw-Pemissers naar hartje stad voor een hartelijke ontvangst ten stadhuize. In dat vroeger zelfstandige Pernis is in die kwarteeuw veel veranderd maar iets van de intieme sfeer en het gevoel van saamhorigheid bleven er behouden. In die kwarteeuw kreeg de naam Pernis een wereldvermaard heid, niet vanwege de daar van ouds her bedreven landbouw en visserij doch vanwege „de olie", die tegen het dorpje aan de grootste raffinaderij van Europa bouwde. Die olie-industrie sluit de kom van Pernis aan de westzijde af, aan de oostzijde doet dat een grote scheeps werf. Aan de waterkant dreigde de erfvijand, dus werd de Pernisserha- ven gedempt en afgegrendeld met een hoge dijk en landinwaarts groeide en groeit nog altoos een nieuw Pernis. Het wapen van Pernis vertoont een ploeg en een vis, omdat landbouw en visserij er in het verleden de midde len van bestaan uitmaakten. Nog niet zo lang geleden werd achter De Ring de voorlaatste kapitale boerderij, die van wijlen Leen Pols, afgebroken. Land en erven werden bouwrijp ge maakt eri van het complex van 570 daar in aanbouw zijnde moderne woningen zijn er alweer een tweehon derd bewoond, voornamelijk door emi granten. De landbouw te Pernis blijft nog maar tot één boerenbedrijf be-, perkt. En de visserij? Verdwenen is de Pernisser vloot van botters en sloepen die in het ver leden aan de Rotterdamse vismarkt kabeljauw en schelvis, bot en paling of in de winterdag springlevende spie ring aanvoerde. Pernis telt nog maar twee vissers: de nu al 74-jarige Gijs de Man en zijn 47-jarige zoon Piet Teunis de Man, die een stuk van de Nieuwe Maas, de Oude Maas en het Spui in pacht hebben. Maar de Nieu we Maas, verzout tot aan Kralingse- veer, levert niets meer op- Het zout en de vervuiling waren oorzaak dat vijf jaar geleden de daar gevangen spiering werd afgekeurd. Ook de visserij op de Oude Maas is niet meer wat het vroeger was. Bij het Kaarsgat mondt er een koker van de Shell in uit. „Ze mogen alleen lozen over de eb, maar je weet hoe het mensdom is, bij vloed spuien zij óók hun gif", zegt Piet Teunis gramstorig. Kortgeleden ving hij er nog een zalmpje. Het stonk naar carbol toen het gekookt was en zelfs de poes was vil er 'les van. IV« 26 jaar De oude Gijs en zijn zoon Piet zijn de laatste vissers en boer Koster is de laatste landbouwer van het een kwart eeuw geleden nog zelfstandige Pernis. Scheepsbouw en industrie hebben er nieuwe welvaart gebracht en behalve hun vertrouwde secretarie hebben al die oud- en nieuw-Pernissers hun fraaie stadhuis aan de Coolsingel te Rotter dam. Na 26 jaar en wat maanden ko men zij daar zaterdagmiddag al voor de tweede maal op bezoek. Niemand zal durven beweren dat zij daar de deur plat lopen! Voor het afdoen van allerhand gemeentelijke zaken wenden de be woners van het tot 1934 zelfstandige Pernis zich bij voorkeur tot de hulp secretarie. hebben weinig opgeleverd. Het peil van de populaire programma's is nog steeds hetzelfde. Ettelijke zenduren worden gevuld met fantasieloze routine-program ma's, die beter achterwege hadden kunnen blijven, vindt de jury. JQECORWERK en acteursprestaties mogen er zijn, maar waar blijven de televisieschrijvers? Krij gen schrijvers wei de tijd, hulp en gelegenheid om de kunst van het schrijven voor de televisie onder de knie te krijgen? Heeft men in Bus- sum wel voldoende tact en begrip tegenover de creatieve auteurs? Opdrachten geven is niet voldoen de, meent de jury. Er moeten beur zen komen voor practijkstudie bij buitenlandse tv-programma's. Bui tenlandse regisseurs moeten gele genheid krijgen als gast in Bussum te werken. VINGERWIJZING ALS televisie een gulzig, talent- verslindend monster is, dient er toch meer en beter talent gemobili seerd te worden. Indien onderlinge afspraken dit beletten, dient de tele visie de boeien, die haar in dit op zicht kluisteren, te slaken", zegt de jury, met een duidelijke vingerwij zing naar het Gooise zuilenwereldje. Televisie heeft zo veel beloften in zich, dat zij zowel cultureel als fi nancieel alle moeite en onkosten weer zai goedmaken. „Alleen als overal het besef door dringt hoe belangrijk het nieuwe middel in tal van opzichten is, zal Nederland de televisie krijgen die de bijna onbeperkte mogelijkheden aan kan, die dit geschenk van we tenschap en techniek aan de massa in zich sluit." DEN HAAG. De interpellatie Van Riel over de jongste defensienota in de Eerste Kamer gaat niet door. Nadat deze interpellatie op 26 juli was toegestaan, met de bedoeling haar „op een nader te bepalen tijdstip" in begin september te houden, is zij tel kens uitgesteld, onlangs nog wegens ziekte van mr. Van Riel. Nu heeft de voorzitter van de Eerste Kamer laten weten dat hij er van af ziet. Pas over twee weken zal mr. Van Riel weer in de senaat terugkeren. Het is nu zijn bedoeling enkele pun ten uit de defensienota ter sprake te brengen bij de algemene politieke be schouwingen in de Eerste Kamer op 13 december en de rest bij de behan deling van de defensiebegroting, welke volgens mr. Van Riel „dan spoedig in een zo nabij verschiet komt te liggen dat een afzonderlijke bespreking van de door hem beoogde vragen niet meer is te rechtvaardigen". De 23-jarige binnenhuisarchitect Huub Ruiters uit Kerkrade is een der zes win naars van de Domus-Europrijsvraag voor meubelontwerpen, die een grote Italiaanse meubelindustrie te Milaan in samenwerking met het maandblad Do mus had uitgeschreven. O Van een onzer verslaggevers TILBURG Er komen nu van alle kanten reacties binnen bij de gedupeerde garagehouder Wouters, wiens zaak te gronde is gericht door een ritje praal- rijden van zijn leerling-monteur. Zakenlieden uit andere branches heb. ben bij de heer Wouters geïnformeerd naar bijzonderheden over de aansprake lijkheid voor fouten en baldadige stre ken van personeelsleden. Uit reeksen telefoongesprekken is de heer Wouters gebleken, dat talrijke zakenlieden, die helemaal geen steun kunnen vinden in iets wat op de Bovagclausule lijkt, ook niet verzekerd zijn tegen enigerlei vorm van wettelijke aansprakelijkheid. Hier door lopen zij het risico hetzelfde te ondergaan. Zowel bij de heer Wouters als op onze redactie zijn series brieven bezorgd waarin medeleven wordt be tuigd met de ramp die over het gezin Wouters is gekomen door een fout van een ander. Uit verscheidene van deze brieven spreekt verontwaardiging en geschokt heid over het feit. dat zoiets in ons land mogelijk is. In enkele brieven wordt hulde gebracht aan de dappere monteur die de heer Wouters trouw is gebleven in de moeilijkheden. Een monteur uit Den Haag biedt zijn diensten aan om het tweetal in Tilburg te komen versterken teneinde de zaak weer op peil te krijgen. Deze blijken van sympathie en mede leven zijn met waardering door de fami lie Wouters ontvangen. De heer Wouters zei, dat het hem absoluut niet te doen is om een beroep op de milddadigheid. Hij meende zijn treurige ervaringen wereldkundig te moeten maken om an- Het stadhuis aan de Coolsingel is al langer dan een kwart eeuw ook voor Pernis het centrale punt maar de Pernissers komen er maar zelden. ROTTERDAM. De Unilever is be gonnen met het uitkeren van vergoedin gen voor door de Plantaziekte toege brachte schade. Tot dusverre werden ongeveer acht duizend verzoeken om toezending van een schadeformulier ingediend. Daar van zijn er nu ruim 7200 beantwoord. De schadeclaims zijn over het alge meen niet hoog. zij variëren van vijf tig tot honderd gulden en betreffen veel al medische onkosten of extra uitgaven voor hulp in de huishouding, en derge- hjke. Over de weinige verzoeken om smar- tegeld zal in principe worden beslist door de Commissie schadevergoedingen aan particulieren de zogenaamde Commissie-van Vollenhoven welker uitspraak voor beide partijen bindend is. Deze procedure zal nog enige tijd vergen. deren te laten zien hoe ondanks hoog conjunctuur, ondanks vakmanschap en arbeid door toedoen van anderen een bloeiend bedrijf geruïneerd kan worden. Zijn ervaringen hebben blijkbaar bij gedragen om een herhaling van dit drama te voorkomen, gezien het feit, dat de Bovag het nadien mogelijk heeft gemaakt collectief een aanvullende ver zekering tegen w.a. af te sluiten. BRUSSEL. De weigering van de Belgische voetbalclub Lierse (de na tionale kampioen van 1959—1960) om toestemming te geven voor een recht streekse televisieuitzending van de tweede helft van de wedstrijd voor de Europa-beker tegen Barcelona is voor de Vlaamse televisie aanleiding ge weest in het openbaar een veront schuldiging aan te bieden aan de hon derdduizenden Belgische kijkers. In een communiqué van de Vlaam se televisie wordt gezegd, dat het be stuur van de voetbalclub na een tien tal dagen de besprekingen te hebben vertraagd op het laatste moment de beslissing nam, dat geen televisieca mera's zouden worden toegelaten, hoewel toen bekend was dat het sta dion vrijwel was uitverkocht. AMSTERDAM (ANP). Wegens poging tot doodslag heeft de Amster damse rechtbank de veertigjarige IJsselsteinse smid J. G. J. van E. conform de eis tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek veroordeeld. LONDEN (Reuter) De Britse spoorwegen overwegen of zij een grens zullen stellen aan het gewicht van treinreizigers. Woensdag gebeurde het nl„ dat de dieseltrein tussen Reading en Londen drie maal tot stilstand kwam tijdens de rit van een uur. Dit kwam doordat in het eerste rijtuig van de trein zoveel weldoorvoede forensen plaats genomen hadden, dat de wagen doorzakte en de automatische rem in werking werd gesteld. Een spoorweg functionaris verklaarde: „Bij ons weten is dit nog nooit voorgekomen". GORINCHEM (ANPU Bijkers aan nemingsbedrijf (de N.V. IJsselwerf) te Gorinchem gaat voor Deense rekening twee „poolschepen" bouwen, die voor de vaart in het poolijs met speciale versterkingen zullen worden uitgerust, zoals halve spantafstanden. verzwaar, de huidplaten, bescherming van da schroef, enz. ■A.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7