Bonn hoopt op opheldering van Debré over de Gaulles plan OPPASSER UJT ARTIS NEEMT AFSCHEID ADENAUER BEREID TOT NIEUWE CONFERENTIE OP KORTE TERMIJN MET FRANSE PRESIDENT Huzaar gedood bij oefening Vak raad metaal moet met ander voorstel komen ZWA AR GEWONDE JONGEN ELF UUR IN LIFTKELDER Gaitskell wint in debat over nationalisaties Nieuw tunnelplan voor Amsterdam C.a.o. openbreken is uitholling Supertanker niet naar Rotterdam Vrijdag 7 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Teruggekrabbeld Adenauers bezwaren Niet afstoten In concentratie Wielrij der aangereden en daarna overreden Mr. Van Thiel (R.K. Werkgevers) GEEN WAARBORGEN WINSTDELING Conservatief Quadros president Brazilië !fj li - 9 BUISMAN p voor koffie op z'n besti IN BERLIJNS PUIN NAZI-ARCHIEF GEVONDEN Twee jaar cel wegens verduistering Vermissing Onbegrijpelijk Regeling van conflict bemanning Astrid Naess In Schiedam STAKING VAN UUR TEGEN REGERING MILJOEN PAMFLETTEN CLASSIFICEERDERS IN STAKING l liieuve Van onze correspondent BONN Vanmorgen ko men de Franse minister-presi dent Debré en zijn minister van buitenlandse zaken Couve de Murville te Bonn aan waar zij onmiddellijk bun tweedaags gesprek met bondskanselier Adenauer zullen beginnen over de hervormingsplannen van president de Gaulle. Drie pun ten zijn de laatste dagen in de Westduitse hoofdstad sterk naar voren gesprongen wat dit Frans' Duitse overleg aangaat! Bonn hoopt dat Debré de voor- stellen van de Gaulle zal ver duidelijken; O Bonn wenst niet in te gaan op de Franse plannen die de tot dusver bereikte Europese en Atlantische samenwerking in het geding bren gen en de Amerikanen in het nauw kunnen brengen. Adenauer Is principieel bereid op korte termijn opnieuw met de Gaulle te confereren. Na het gesprek op J1 juli tussen de Gaulle en Adenauer en na de Gaulles nogal uitdagende persconferentie in het begin van september kreeg men te Bonn de indruk dat Adenauer genoeg had van het Franse streven om als leidende staat in West-Europa op te treden. Er ontstond een verkoeling in de tot voor kort nog zo intieme Frans- Duitse verhouding en er trad een dui delijk Westduits streven aan de dag naar begrip voor de houding van En geland. Toen vervolgens bleek dat Bonn in zijn negatieve houding tegen over de Franse hervormingsplannen op de steun kon rekenen van Italië en Benelux is vooral Debré teruggekrab beld Nog dezer dagen verklaarde hij dat het experiment van de integratie in Europa met Franse steun zal wor den voortgezet. Bonn moet op de volgende punten niets hebben van de plannen van de Gaulles: IDe hervorming van de Navo: Ade nauer wil, in strijd met de Franse ideeën ten koste van alles vasthouden aan het principe van de gezamenlijke, geïntegreerde Atlantische verdedi ging en verzet zich krachtig tegen Franse pogingen om de Europese Na- volanden losser van de Verenigde Sta ten te maken. Dat zal zijns inziens on vermijdelijk uitlopen op terugtrekking van de Amerikaanse troepen, die voor de Duitse kanselier juist de kern van de gehele Europese defensie vormen. Daarom wenst hij ook niet in te gaan op het plan van de Gaulle voor een raad van Europese ministers van de fensie; volgens hem zou dit gaan lei den tot blokvorming in de Navo. O De Europese gemeenschappen: Ade- 1 nauer wil de Europese Economische Gemeenschap niet laten vallen en staat erop, een poging te wagen tot oplossing voor lange tijd van de kwestie E.E.G. of EFTA (kleine vrijhandelszone). De Britten dient men zijns inziens niet langer af te stoten. De kanselier moet niets hebben van een nieuw Europees orgaan als toporganisatie boven de be staande Europese organisaties, gelijk de Gaulle wenst. Dit alles wil niet zeggen dat Ade nauer de noodzaak niet inziet van klei ne hervormingen van zowel de Navo als van de Europese organen, waar van verscheidene te bureaucratisch zouden functioneren. De Navo, aldus het Westduitse standpunt, is nu tien jaar oud en kan op organisatorisch gebied wel wat vernieuwingsinjecties gebruiken. Zo is Adenauer bepaald ge porteerd voor de plicht van de leden elkander op de hoogte te brengen van hun politieke acties. Maar van de Gaulles „directoraat" moet de kanse lier niets hebben! Op Europees gebied is Adenauer niet afkerig van de Gaulles voorstel tot het houden van geregelde conferenties van de Europese regeringschefs, wel van de Gaulles voorstel, een aparte raad van Europese ministers van eco nomische zaken buiten de E.E.G. te vormen. Adenauer heeft zich op deze ge sprekken met Debré op zeer bijzon dere wijze voorbereid. Hij heeft de laatste dagen alle mogelijke afspraken afgezegd en veel conferenties laten schieten om zich toch maar volledig op het Frans-Duitse overleg te kunnen concentreren. Men gelooft te Bonn dat de kanselier uiterst behoedzaam zal discussiëren, alles zal vermijden wat zou kunnen leiden tot ook maar de kleinste controverse tussen Bonn en Parijs en regelrecht zal aansturen op een nieuw gesprek met de Gaulle. ONDER LEIDSEPLEIN DOOR Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De hoofdstad heeft er een (droog) tunnelplan bij. Het plan, dat zich nog in een pril stadium be vindt, werd kortgeleden geboren aan' de tekentafels van de Dienst publieke wer ken. Het plan wil wat lucht scheppen in de verstikkende verkeersdrukte in de bin nenstad. Uitgaande van het, al wat oudere idee, dat de Lijnbaansgracht op ver schillende plaatsen best in aanmerking komt om te worden gedempt, denken de technici van de afdeling stadsontwikke ling aan de mogelijkheid om een ver- keerstunnel onder het Leidseplein aan te brengen. Deze tunnel zou gedeeltelijk onder de Stadsschouwburg door moeten gaan. Bij deze grondmechanische ingreep zou ech ter gebruik kunnen worden gemaakt van de oude riolen, die zich op deze plaats nog in een vrij goede staat schij nen te bevinden. Op de uitgang van de tunnel de korte oprit zou tussen Leid- segracht en Leidseplein moeten worden „gepropt" zou de Gedempte Lijn baansgracht als nieuwe uitvalsweg moe ten worden aangesloten. Men acht het bij Publieke werken heel wel mogelijk, dat het plan, eenmaal na der uitgewerkt, aan burgemeester en wethouders zal worden voorgelegd. DEN HAAG (ANP) Gistermorgen omstreeks kwart over negen is op de Garderenseweg nabij Garderen een on geluk gebeurd, waarbij de negentienja rige dienstplichtig huzaar J. Tuithof uit Leiden om het leven is gekomen. Bij een inhaalmanoeuvre tijdens een kaartleesoefening van het 41ste tank bataljon uit Amersfoort is huzaar Tuit hof met zijn jeep, waarin zich nog twee huzaren bevonden, over de kop gesla gen. Het slachtoffer, dat ongehuwd was, was op slag dood. De beide andere inzittenden, de dienst plichtige huzaar P. H. J. van Rooy uit Amsterdam en de dienstplichtig huzaar W. J. van Amsterdam uit Lisse, beiden ongehuwd, werden licht gewond. Zij zijn ter verpleging in een ziekeninrieh- ting opgenomen. DOETINCHEM De 51-jarige wiel rijder W. B. van Wessel uit Doetinchem is gisteravond op de rijksweg te Laag Keppel dodelijk verongelukt. De man wilde de weg oversteken, maar kwam onder een personenauto. Hij werd op het wegdek gesmakt en overreden door een andere auto, die met grote snelheid reed. Van W. was dadelijk dood. Hij was gehuwd en vader van veertien kinderen. Advertentie Chief Whip op Ieders lip! Steekt U eens opt Chief Whip in het bekende groene doosje is nog altijd niet overtroffen in zuiverheid, smaak en kwaliteit. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De vakraad voor de metaalindustrie dient zich ernstig op nieuw te beraden over de houding die hij nu moet innemen. Hij moet zoeken naar een voorstel dat zover mogelijk tegemoet komt aan gerechtvaardigde verlangens van partijen en in over eenstemming is met het standpunt van de overheid. Deze mening werd gisteren uitgesprO' ken door mr. F. J. F. M. van Thiel, toen hij als algemeen voorzitter van de Alge mene katholieke werkgeversvereniging de lustrumrede uitsprak ter gelegenheid van de viering van het negende lustrum van de vereniging in het Kurhaus. De ministers Van Rooij, Marijnen en Vis ser en de staatssecretarissen Sehmelzer, Roolvink en Veldkamp behoorden tot de autoriteiten die de feestvergadering bij woonden. Mr. Van Thiel was van oordeel, dat de nu gepubliceerde mening van de re gering in de brief van 1 oktober aan de Stichting van de arbeid overduidelijk maakt, dat een uitleg van het standpunt van de meerderheid van de Stichting niet zodanig kan zijn, dat de concrete voor stellen van „metaal" daarin zouden pas sen. Hij had er overigens nooit aan ge twijfeld dat dat niet zou kunnen. Een reden temeer om zijn standpunt te wijzi gen, zag hij voor de vakraad in de om standigheid dat de mening van de rege ring thans bovendien door het parlement is gesanctioneerd. Ten aanzien van het ontwerp-prijzen- wet van de regering zei mr. Van Thiel dat zijn vereniging daarin in een demo cratisch bestel passende waarborgen mist voor een juiste hantering van de ge vraagde bevoegdheden. Wij weten, aldus mr. Van Thiel, van de huidige minister van economische zaken, dat hij aan het overleg tussen overheid en bedrijfsleven in prijszaken een alles overheersende plaats pleegt toe te kennen. Wanneer de prijzenwet tot stand komt, hebben wij echter niet met de persoon van de minister te maken, die toch eenmaal zijn bevoegdheden zal overdragen. Wij hebben alleen al uit staatrechtelijke overwegingen bezwaren tegen het toekennen van vrijwel onge clausuleerde bevoegdheden aan een or gaan in ons staatsbestel. Mr. Van Thiel voerde voorts een plei dooi voor het zoveel mogelijk invoeren of verruimen van winstdelingsregelingen, geheel of gedeeltelijk gekoppeld met het spaarelement. Dan wordt de bezitsvor ming bevorderd en wordt tevens tege moet gekomen aan het bezwaar van het inspuiten van consumptieve koopkracht in deze situatie. Hij verheelde zich niet dat winstdeling zowel bij werkgevers als bij werknemers nog allerminst algemeen populair is. RIO DE JANEIRO (AP) De 43-ja- rige Braziliaanse conservatieve opposi tiekandidaat Janio Quadros is gisteren in de presidentsverkiezingen met grote stemmenmeerderheid gekozen tot staatshoofd. Quadros, oud-gouverneur van Sao Paulo, volgt president Kubi- tschek op, de man achter het grote plan van de nieuwe hoofdstad Brasilia welks ingebruikneming in april van dit jaar hij als 't hoogte- en eindpunt van zijn po litieke carrière beschouwde. Quadros, een redenaar bij uitstek, werd gekozen met een grote voorsprong op de regeringskandidaat, de oud-minis ter van oorlog Teixeira Lott, die behal ve op de steun van de huidige regering ook op de (verboden) communisten kon rekenen. De derde kandidaat, burge meester Adhemar de Barros van Sao Paulo bleef ver achter in de verkie zingsstrijd. Advertentie (ook als 't poederkoffie is) BERLIJN (AP) Grondwerkers heb ben in een gebombardeerd stuk grond nabij de Berlijnse Tiergarten een brand kast opgegraven, die geheime brieven van vooraanstaande nazi's bleek te be vatten. Sommige brieven dragen de handtekeningen van Rudolf Hess, Mar tin Bormann, Kaltenbrunner en Rosen berg. De Westberlijnse autoriteiten schatten dat het onderzoek van de te ruggevonden correspondentie vele maanden kan duren daar de meeste brieven dermate vervuild zijn dat ze eerst zeer omzichtig gereinigd moeten worden. Op de plaats waar de brand kast werd gevonden, stond eens het hoofdkantoor van het genootschap van nationaal-socialistische schrijvers en uit gevers. Van onze correspondent HAARLEM. De Haarlemse recht bank heeft de 34-jarige A. J. H, K., ex- filiaalhouder in Haarlem van een Am sterdamse verkoopmaatschappij ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij had in een periode van ruim twee jaar ten nadele van het bedrijf voor 82.000 gulden aan goederen verduisterd. De officier van justitie had drie jaar met aftrek geëist. De 38-jarige artiest J. L. S., eveneen® uit Haarlem, werd tot negen maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk, veroordeeld omdat hij voor ongeveer drieduizend gulden in de opbrengst had gedeeld. Tegen hem was twaalf maanden gevangenisstraf ge- eist, waarvan vier maanden voorwaar delijk. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Bijna elf uur heeft de veertienjarige leerling-besteller van de P.T.T. Gerrit van Tichelen met een lichte hersenschudding, een gebroken knie en een gebroken enkel in de kelder onder de Paternosterlift in het Haagse hoofdpostkantoor gele gen, voordat hij daar woensdagavond om kwart over elf door een portier werd ontdekt. Ijlings werd hij toen overgebracht naaar het gemeentelijke ziekenhuis aan de Zuidwal. Na behandeld te zijn kreeg de jon gen, die ook nog uitgehongerd was, te eten en te drinken. Gerrit ontbrak woensdagmiddag om twee uur op de cursus voor leerling- bestellers. De leider van deze cursus belde na een half uur de chef van de jongen. Die wist echter ook niet waar Gerrit was. Later in de middag infor meerde de P.T.T. bij de ouders van Gerrit en toen ook die van niets wis ten werd de politie ingelicht. Boven dien belde men alle ziekenhuizen in Den Haag op, omdat werd gedacht aan een verkeersongeluk. Intussen werd het gebouw van on der tot boven doorzocht, maar van de jongen werd geen spoor gevonden, 's Avonds bleef men in het gebouw nog doorzoeken omdat zijn fiets nog in de stalling stond. Ten slotte vond de avondportier, de heer Jonker, de jongen in de liftschacht. Hij was nog bij kennis en zei ver scheidene malen hard te hebben geroe pen. Dit hulpgeroep is echter door niemand gehoord. Hoe Gerrit in de liftschacht is ge komen wist hij zich helemaal niet te herinneren. Hierover tast de P.T.T. dan ook nog in het duister. Voorlopig wordt aangenomen dat de jongens tij dens het horizontale wisselen van de lift een luikje in de vloer heeft open geklapt waardoor hij naar beneden is gevallen. Zekerheid daarover is er niet, temeer omdat bij het openen van dit vloerluikje slechts een ruimte van ongeveer dertig centimeter breed ontstaat. De arbeidsinspectie heeft gistermor gen alle liftkooien gecontroleerd, maar niets bijzonders kunnen ontdekken. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Met de acht be manningsleden, die na de ontploffing op de Nederlandse tanker Astrid Naess ontslagen werden, is een financiële re geling getroffen, waarmee iedereen te vreden is. Dit heeft de Centrale van zeevarenden ter koopvaardij en visse rij (C.Z.K.) in haar orgaan meegedeeld. Er rezen aan boord moeilijkheden, na dat in de machinekamer van dit schip van de Nederlandse Norness scheep vaartmij. te Amsterdam een ontplof fing was gebeurd, waarbij zeven opva renden gewond werden. Enkele opva renden opperden bezwaren, omdat zij niet overtuigd waren dat de nodige vei ligheidsmaatregelen getroffen waren. Aan acht van hen werd door de gezag voerder ontslag wegens dringende re den gegeven. Nadat de C.Z.K. kritiek had geoefend op het gevoerde beleid, kwam met de rederijdireetie een gedaehtenwisseling tot stand. Toen bleek, aldus de C.Z.K., dat de door het ongeluk veroorzaakte spanningen aan boord „stellingnamen" tengevolge hebben gehad, die achteraf door alle betrokkenen betreurd moeten worden. De rederij heeft hiervoor be grip gehad. Het twaalfjarige meisje A. Alberts uit de Noordoostpolder is woensdagmid dag op weg van school naar huis, onder een vrachtwagen gekomen en dodelijk gewond. Na maandag zal deze aap uit Artis in Amsterdamde zeven jaar oude orang oetan Kokoy zijn eten uit andere handen krijgen. Dan neemt de oppasser op deze fotode heer Van Schalkwijk, afscheid, van de dierentuin waar hij 52 jaar heeft gewerkt. Eigenlijk had de heer Van Schalkwijk al op 15 juni moeten vertrekken, want toen werd hij 65 jaar. Om het dienstrooster en de daarin geregelde vakanties niet in de war te brengen, bleef de heer Van Schalk wijk nog tot 31 augustus werken. Ook die datum werd niet definitief. De oudgediende van Artis werd ziek en moest een operatie ondergaan. Alles verliep naar wens, zodat hij na enkele weken het zie kenhuis genezen kon verlaten. In overleg met de directie werd toen besloten, dat de heer Van Schalkwijk nog één volle iwek zijn dieren zou verzorgen. Die week eindigt maandag. Dan zal de grote Koningzaal van Artis zich vullen met de velen die de scheidende oppasser een hand willen drukken. Daarna zal hij af scheid nemen van de apen, die hijhet grootste deel van zijn dienstjaren heeft verzorgd. Het zal de dieren moeilijk val len aan een nieuw gezicht te wennendat bleek uit de blijdschap die zij toonden toen de heer Van Schalkwijk na tijn ziekte terugkwam. Van onze correspondent SCHIEDAM Meer dan 500 arbeiders van de scheepswerf Gusto te Schiedam hebben gistermiddag van half een tot half twee een demonstratieve sit-down- staking gehouden. Niet alle werknemers hebben aan deze staking deelgenomen. Daarom liepen groepen arbeiders over de werf om hun collega's te bewegen het werk ook voor een uur neer te leg gen uit protest tegen de regering, die geen toestemming geeft voor een on middellijke loonsverhoging. Het uur arbeidsverlies zal op het loon van de stakers worden ingehouden. Het zou de directie bekend zijn wie wel en wie niet hebben gewerkt. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De K.A.B. zal de ko mende dagen een miljoen pamfletten over Nederland verspreiden, waarin zal worden gewaarschuwd tegen een tussen tijds openbreken van collectieve ar beidsovereenkomsten. Openbreken betekent een uitholling van de c.a.o., die beoogt de werkne mers voor een bepaalde tijd een vast loon te garanderen, aldus de K.A.B. Zij wijst op andere mogelijkheden voor de arbeiders om te delen in gunstige ondernemingsresultaten en vindt, dat het nu de tijd is voor bezitvormende maatregelen. Als de werkgevers daartoe niet op grote schaal en op korte termijn bereid zijn, dwingen zij de bonafide vakbewe ging tot andere maatregelen, zo meent de katholieke vakcentrale. Proefvaart op Antwerpen Van onze correspondent. BRUSSEL. Het grootste schip van de Belgische koopvaardijvloot, de super tanker Esso-Liège van 47.500 ton, zal niet zoals aanvankelijk besloten op zijn eerste reis naar Rotterdam varen, maar op 17 oktober toch Antwerpen aandoen. Het bericht dat de rederij niet vol doende vertrouwen had in de bevaar baarheid van de Schelde, heeft het mi nisterie van openbare werken ertoe aan gezet een nieuw onderzoek in te stellen dat tot nieuwe garanties aan de rederij heeft geleid. De Esso-Liège zal 17 okto ber, komende van de werf te Hamburg, Antwerpen binnenlopen met een lading water, dat het schip zijn volle diepgang geeft (11,70 meter). De Esso-Liège zal dan zeker nog twee voet water onder de kiel hebben. Normaal wordt echter vier voet wenselijk geacht en het baggeren moet dus met kracht worden voortge zet. Loopt de proefreis goed af dan zal de Esso-Liège regelmatig Antwerpen aan doen. De rederij heeft echter verlangd dat tussen Vlissingen en de Boudewijn- sluis een berichtendienst wordt ingesteld om de grote tankboten voordurend van de toestand op de Schelde op de hoogte te houden. Want als men eenmaal Hansweert voorbij is kunnen de grote tankboten niet goed meer voor anker gaan en zij moeten dus weten recht streeks naar de sluis te kunnen door varen. Plannen voor de berichtendienst zijn door de stad Antwerpen uitgewerkt. Voor de uitvoering van deze plannen zal de regering echter een post op de be groting moeten brengen. Van onze correspondent LONDEN Hugh Gaitskell mocht dan woensdag een duidelijke nederlaag geleden hebben op het stuk van de de fensiepolitiek, gisteren trad hij als over winnaar te voorschijn uit het debat over de plannen van Labour op het gebied van de nationalisaties. Ook ditmaal was Frank Cousini, de leider van de transportarbeidersbond, Gaitskells belangrijkste tegenstander. Cousins houdt er op het gebied van de nationalisatie zeer radicale denkbeelden op na. Hij zou het liefst alle grote indus trieën naasten die zich nog m particu liere handen bevinden, terwijl het offi ciële standpunt van het partijbestuur der Britse socialistische partij veel gematig der is. Er was gisteren een overweldi gende meerderheid voor Hugh Gaits kell op dit punt. Cousins probeerde de zaak nog tegen te houden door voor te stellen de plan nen van de partij inzake de nationalisa ties en de denkbeelden omtrent overname door de regering van aandelen m de be langrijkste industrieën terug te verwij zen naar het partijbestuur. Hij diende daartoe een voorstel in maar dat werd met een meerderheid van bijna twee mil joen stemmen van de hand gewezen. Een grote overwinning dus voor Gaits kell. Cousins, nog vervuld van de over winningsroes van de dag tevoren, was be duusd door de grote meerderheid die dit maal tegen hem stemde. VOOR Er bleek gisteren op het Labour-con- gres in de badplaats Scarborough een flinke meerderheid te zijn voor de na tionalisatie van de staalindustrie en de bedrijven voor het vervoer op de weg. Gaitskell maakte gisteren weer een bijzonder zelfverzekerde indruk. Ditmaal behoefde hij zich niet te verdedigen tegen zulke felle en dikwijls beslist onbehoor lijke aanvallen als woensdag. Uit alles bleek dat hij zeker niet van plan is zon der verdere strijd het veld te ruimen. Van verschillende kanten riep men don derdag op, niet nog meer scheidslijnen te veroorzaken. En niet opnieuw aanval len te doen op personen in de partij. Er was woensdag al schade genoeg aange richt meende men, en terecht. OPPOSITIE Men behoeft op het ogenblik zijn oor alleen maar te luisteren te leggen in de kringen van de linkse groeperingen bij Labour, die om het hardst schreeuwen om het aftreden van Gaitskell, om dat te beseffen. Al mocht Hugh Gaitskell ook gisteren hebben gezegevierd, niemand verheelt hier dat hij nog moeilijkheden in over vloed te verwachten heeft. Niet alleen in het congres maar ook in het partijbe stuur bestaat er een krachtige oppositie tegen hem. Hoe sterk dit is zal later deze maand blijken, als de socialistische frac tie in het Lagerhuis bijeenkomt om te beslissen wie haar leider zal zijn: Hugh Gaitskell of iemand anders. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Tachtig classificeer ders van de N.V. P Haak, die werkten bij de K.N.S.M., de Mij. Nederland, de Hollandse stoombootmaatschappij en de A.D.M., zijn gisteren in staking gegaan. De arbeiders eisen een loonsverhoging tot twee gulden per uur en terugkeer van enige, vier maanden geleden ont slagen, collega's. Advertentie soorten lt kleuren- Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel meteen

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5