Conventie van alle rassen gevraagd Géén OPSLAG voor POLITIE Weinig kans op handhaving van band met Gemenebest Industrie vreest gevolgen van verdere vereenzaming WIM KAN WEER OP OUDEJAAR T WERD TOCH EEN GLIMLACH Assen helpt Aubusson Macmillan gelooft in nieuw topoverleg Nederland naar Cuba en Katanga voor grondwerk Koop vandaag nog kaarten Minister hield slag om de arm Neanderthalers gevonden „U draait nul 20" doorslaand succes Wapenhulpaan Indonesië niet uitgebreid De BiltMist GEVANGENISDIRECTEUR DOOR GEVANGEN INBREKER BEVRIJD PROCO PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 7 oktober 1960 Stevige greep Oproep „De Jeugd vliegt uit Lijdensgeschiedenis Sterke positie VERENIGDE STATEN DESAVOUEREN PRES. SOEKARNO Geen toezegging Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuv.en, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierlkzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummert IS cent. Abonnementsprijs t 0,58 per week, 11,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per word met een minimum van f 1, 16e JAARGANG No. 4675 ZUID-AFRIKA WORDT REPUBLIEK Eigen nieuwsdienst KAAPSTAD. Zuid-Afrika wordt een republiek. Hoe wel de definitieve uitslag van de volksstemming die woens dag werd gehouden pas vandaag wordt verwacht, stond gisteravond al vast dat een grote meerderheid van het blanke kiezerskorps in de Unie zich heeft uitgesproken voor een republikeinse staatsvorm. Voor zover dat gisteren kon worden berekend, hebben de re publikeinen onder aanvoering van premier Verwoerd een meer derheid behaald van rond 80.000 stemmen. Er werd door onge veer anderhalf miljoen blanken gestemd. Zoals bekend, was het de niet-blanke bevolking van de Unie van Zuid-Afrika niet toege staan haar stem uit te brengen in deze belangrijke volksstem ming. Toen gisteren iets meer dan de helft van het aantal uitgebrachte stemmen was geteld, gaf de oppositie toe dat zij de volksstemming had verloren. Sir De Villiers Graaf, leider van de oppositie, verklaarde gisteren nog eens dat er weinig kans op is dat de Unie, nu zij een republiek gaat worden, in het Britse gemenebest kan blijven. Vooral in industriële kringen maakt men zich grote zorgen in verband met de gevol gen daarvan. Het land komt hoe langer hoe meer geïsoleerd te staan. Uit de resultaten van de volksstem ming blijkt dat de nationalistische partij van dr. Verwoerd haar greep op de gebieden die van oudsher nationa listisch hebben gestemd, nog heeft ver groot. Kaapstad, Durban en Johannes burg steden met een grote Engels spekende bevolkingsgroep hebben in meerderheid tegen de republikeinse staatsvorm gestemd. Toen de eerste uitslagen binnenkwa men in de nacht van woensdag op donderdag was er al meteen een meer derheid voor de anti-republikeinen. Dat kwam doordat deze stemmen afkomstig waren uit de steden waar het Engels sprekende element het sterkst vertegen woordigd is. Op zeker ogenblik was er zelfs een meerderheid van 135.778 stem men tegen de republiek. Toen evenwel de uitslagen van het platteland begon nen binnen te komen, waar de Boeren het sterkst vertegenwoordigd zijn, ver anderde het beeld. Toen de uitslagen bekend waren uit 92 kiesdistricten was de meerderheid van de anti-republikei nen al geslonken tot 83.444 stemmen. En zo ging het door. De Zuidafrikaanse progressieve partij deed gisteravond een beroep op pre mier Ver woerd zich als een echte staatsman te gedragen. Hij dient daar toe een nationale conventie bijeen te roepen waarin alle rassen en politieke groeperingen in het land vertegenwoor digd zijn. Deze conventie zou zich dan moeten uitspreken over de grondwet van de nieuwe republiek. DE KAARTEN vliegen de deur uit voor de toneelvoor stellingen van ,,De Jeugd vliegt uit". Zoals bekend brengt het chr. toneelgezel schap „Podium" onder auspiciën van het Zeeuwsch Dagblad deze week in een serie van vier voorstellin gen dit toneelstuk, een spel in vier bedrijven naar het gelijknamige- hoorspel, dat de N.C.R.V. met veel suc ces voor de microfoon heeft gebracht. Jan de Vries, die dit hoorspel schreef, maak te er ook een toneelbewer king van. Overal in den lan de trekken de voorstellingen van „De Jeugd vliegt uit" overvolle zalen. Ook de Zeeuwen hebben grote in teresse voor „De Jeugd vliegt uit". De kaarten wor den grif verkocht en de voorraad slinkt' aanzienlijk. Om teleurstelling te voor komen wekken wy de Zeeuwse bevolking op om vandaag nog de toegangs kaarten te kopen. Haast is ongetwijfeld geboden. Zo lang de voorraad strekt worden ook kaarten ver kocht aan de zaal. Van avond is Middelburg aan de beurt. Om acht uur begint daar de voorstelling in het Schuttershof. Eisen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het is nu wel btfna zeker, dat cabaretier Wim Kan dit jaar op Oudejaarsavond voor de radio zal optreden met een uur van conférence en liedjes, zoals hjj dat ook op de oude jaarsavonden van 1956 en 1958 deed. Niet alleen dat men Wim Kan al en kele keren de studio's in Hilversum heeft zien binnengaan, maar bovendien verna men wij, dat de jonge Seth Gaaikema, de Groningse student die de liedjes van My fair lady vertaalde en die in 1956 voor Wim Kan het oudejaarslied schreef, nu al bezig is met liedjes voor Kans nieuwe programma en voor diens oudejaars conference. Van onze correspondent PARIJS. Terwijl men in midden Frankrijk bezig is de gevolgen van de watersnood" te herstellen, schijnt thans het dal van de Rhone en de Cóte d'Azur aan de beurt te zijn, waar de wateren zich over straten, wegen, landerijen en huizen storten. De schade in midden Frankrijk is groot: gisteravond werd zij op 500 miljard oude francs geschat een vijf miljard gulden. De bewoners zijn bezig hun huizen uit te zwab beren en de brandweer pompt de kelders leeg. Er bestaat echter grote vrees dat de regenval opnieuw zal beginnen en de ervaring heeft ge leerd dat de vloed dan hoger is dan de eerste keer. De stad Assen in Drente, die, zoals men weet, vanwege de militaire oefe ningen in La Courtine nauw is ver bonden (tot tweelingzuster verklaard, zegt men hier) met Aubusson, heeft gisteren onmiddellijk vijftien ton le vensmiddelen, kleding en medicamen ten naar de stad van de gobelins ge zonden. Ook anderen lieten zich niet onbetuigd. President De Gaulle heeft een aanzienlijk bedrag geschonken voor de slachtoffers. De Westduitse regering (die trouwens wat goed te maken heeft in deze streek waar tijdens de bezet ting door de Wehrmacht aardig is huis gehouden onder de verzetsstrijders), heeft 40.000 nieuwe francs geschonken en het Franse Rode Kruis is bezig een grootscheepse hulpactie op gang te brengen. De wilde wateren hebben zich in midden Frankrijk teruggetrokken, maar de Rhone is ver buiten haar oevers getreden en ook in het gebied van de Middellandse Zeekust heeft het nood weer schade aangericht. De rivier is zeven meter boven normaal peil ge stegen; bij vier meter wordt de nood klok in de dorpen langs de oevers ge luid. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Het overleg over de politiesalarissen is gis teren afgebroken zonder dat enig resultaat werd bereikt. De minister van binnenlandse zaken mr. Toxopeus is op zijn stand punt blijven staan dat de politieambtenaren zich voorlopig te vreden moeten stellen met een toeslag van veertig gulden per maand voor enkele categorieën niet-administratiej personeel van de rang van agent tot inspecteur tweede klasse). De vertegenwoor digers van de politiebonden hebben hierover het „onaanvaard baar" uitgesproken. Zij menen dat er nu alleen nog maar vrucht baar kan worden gepraat op de basis van het dit jaar uitgebrachte werkclassificatierapport. in de centrale commissie niet akkoord. Deze stranding van 's ministers plan nen in het hogere overlegorgaan maak ten voor hem gisteren de kans op suc ces in deze bijzondere commissie voor politiezaken al bijzonder gering. De po litiebonden hebben hun leden gister avond per circulaire op de hoogte ge bracht. Het hoofdbestuur van de Ne derlandse politiebond (aangesloten bij het N.V.V.) schreef van oordeel te zijn dat „thans op de kortst mogelijke ter mijn naar buiten moet worden getre den". Vanmiddag komt cfe centrale van politieorganisaties, waarin de drie vakbonden samenwerken, in Uterecht bijeen om uit te maken welke maat regelen nu genomen moeten worden. Als een van de mogelijkheden wordt gesteld het interesseren van een frac tie in een interpellatie in de Tweede Kamer. Minister Toxopeus is voorlo pig van die zorgen verlost. Morgen ver trekt hij naar Nieuw-Guinea. Met dit departementale werkstuk als uitgangspunt kunnen zij niet anders dan een integrale salarisverhoging voor het gehele personeel eisen. De minister wilde nog wel zover gaan, dat hij het rapport meteen als gespreksbasis wilde accepteren. Hij hield daarbij echter een slag om de arm. Het materiële effect, dat voor de politie uit de besprekingen op grond van het werkclassificatieonderzoek zou kunnen resulteren, kon volgens hem niet eerder dan per 1 januari 1962 wor den gerealiseerd. En dat dan nog als daar „ruimte" voor was. De vertegenwoordigers van de politie hebben nog geprobeerd om de minis ter van het „ruimte"-argument af te brengen. Zij deden een tussenvoorstel: verhoging van de toeslag van veertig gulden èn de pertinente toezegging dat de verhogingen op |rond van het werk classificatierapport per se op 1 janua ri 1962 zouden ingaan. De minister had hier echter geen oren naar. Voor wie de lijdensgeschiedenis van de politiesalariëring heeft gevolgd moet het duidelijk zijn dat de verte genwoordigers van de bonden dit voorstel moeilijk kunnen zien als een blijk van goede wil aan de zijde van de regering. Het is wel zeker, dat niet alleen minister Toxopeus voor de gang van zaken verantwoordelijk kan wor den gesteld. De salariskwestie van de politie is een kabinetszaak geworden Het gisteren afgebroken overleg werd gevoerd in een bijzondere com missie voor overleg in politiezaken. De besprekingen duurden niet langer dan een uur en een kwartier. Zij vorm den de voortzetting van al eerder 'maandag ji.) gevoerd overleg, waar bij de standpunten van beide partijen uitvoerig werden toegelicht. De verte genwoordigers van de politiebonden stonden gisteren bijzonder sterk. Een dag tevoren was in de centrale com missie voor georganiseerd overleg een veto uitgesproken over de door de minister van binnenlandse zaken voor gestelde toeslag van veertig gulden. De minister wilde die halen uit de zg. „franje", de 1,2 pet. van de totale loon som van het overheidspersoneel, die bestemd is voor verbeteringen van lo nen en salarissen. Daarmee gingen de vertegenwoordigers van het personeel Een wanhoopsgebaar van Mac- millan? Het leek er veel op, die merkwaardige handbeweging van de Britse premier toen hij gistermiddag uit het vliegtuig stapte, dat hem van de bewogen Algemene Vergadering der Ver enigde Naties in New York terugbracht. Maar de toeschou wers hadden het mis. Macmillan ontplooide een brede glimlach en bleek juist optimistisch ge stemd ten aanzien van de inter nationale toestand. Zijn alarme rend handgebaar diende slechts om zijn haardos te herschikken, die in de bries op het vliegveld wat in het ongerede was geraakt. WASHINGTON (AP). In een grot in Noord-Irak heeft een antropologische expeditie van de Amerikaanse universi teit van Columbia de skeletten van drie Neanderthalmensen gevonden, die ruim 50.000 jaar geleden moeten hebben ge leefd. Drie jaar geleden waren in de zelfde grot ook al drie skeletten van Neanderthalers ontdekt. De expeditie legde voorts een begraafplaats bloot van 26 geraamten die ongeveer 10.000 jaar oud moeten zijn. In een grondlaag van 60.000 jaar oud troffen de Amerikanen bewijzen aan dat het ter plaatse zo koud is geweest dat er alleen naaldbomen groeiden, maar in 'een laag van 10.000 jaar jonger wer den alweer pollen van dadelpalmen ge vonden. De 22-jarige B. Stevens uit Angeren is gisteren in het Canisiusziekenhuis overleden aan de gevolgen van een ver keersongeluk. Zondagnacht kwam de jongeman op de Ubbergseweg bij Nij megen onder een auto. Hij werd ern stig gewond. Van ccn onzer verslaggevers UTRECHT. De grondverbetering- en ontginningsmaatschappij Grontmij in De Bilt heeft plannen voor grote projecten in twee landen, waarvan de politieke situatie nu niet direct tot omvangrijke investeringen noodt: Cuba en Katanga. Niettemin sprak de president-directeur van Grontmij, ir. J. M. J. Hanraets gisteravond zijn volste vertrouwen uit over het wel slagen van de projecten. Ir. Hanraets heeft, ruim acht maanden geleden, met Fidel Castro gesproken over een cultuurtechnisch plan, waar mee een bedrag van rond 250 miljoen gulden is gemoeid. Het betreft een werk in het oosten van Cuba, waar met irrigatie rijstvelden moeten wor den verbeterd. De heer Hanraets sprak met Castro in diens hoofdkwartier, een zwaarbe waakte en door moerassen vrijwel onbereikbare bungalow op palen, waar Castro hem vertelde haast te hebben met de uitvoering van de plannen. Voor de ontginningswerken zou de Cubaan tienduizend arbeiders beschik baar willen stellen. De Grontmij werkte een rapport uit, waarvan naar de Nederlandse ambassadeur in Cuba te weten is gekomen de ontvangst bijzonder enthousiast was. Een Nederlandse financieringsmaatschappij garandeert de kosten die zijn verbonden aan de aanschaffing van het bouwmateriaal: twintig miljoen gulden. De chef van het kabinet van president Tsjombe van Katanga, de Belg ir. J. C. vander Kerckhoven heeft in De Bilt met ir. Hanraets gesproken over het beroep dat Tsjombe aan Nederland heeft gedaan om cultuur technische hulp te verlenen. Van der Kerckhoven heeft gevraagd of de Grontmij in staat was civiel- en cultuurtechnische werken uit te voeren. De Grontmij heeft daartoe de principiële toezegging gedaar^. SCHIPHOL Zwaaiend met een nieuw Amerikaans hoedje en verwel komd door vele kennissen en vrienden is Max Tailleur, de Amsterdamse komiek, gistermiddag op Schiphol teruggekeerd van een grote wereldreis, die hem door vele landen in Afrika en Amerika heeft gevoerd. „Blij weer in Mokum te zijn", zei hii staande op de vliegtuigtrap. Ruim 40 voorstellingen heeft Tailleur gedurende zijn tournee gegeven, waarvan drie voor de radio en een voor de televisie. Van onze correspondent LONDEN De Britse premier Macmillan gelooft dat er spoedig een nieuwe topconferentie komt. Hij verklaarde dat deze week in New York; en zei dat opnieuw toen hij gistermiddag per vlieg tuig aankwam op London-Air port. Macmillan is er vast van overtuigd dat de internationale sfeer thans beter is dan op enig tijdstip sinds het fiasco in Parijs met de mislukte topconferen tie. Macmillan gelooft stellig in de mo gelijkheden van nieuw overleg aan de top. maar dan na de komende Ameri kaanse presidentsverkiezingen. Ik geloof dat de Russen daarmee zul len instemmen, zei de Britse premier in antwoord op vragen die hem na aan komst werden gesteld. Ik vind dat er ontmoetingen moeten komen en onderhandelingen over de belangrijke vraagstukken, waar wij in Parijs niet over konden praten, aldus de premier, die een opgeruimde indruk maakte. Kroesjtsjef heeft in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te hoog van de toren geblazen, aldus Mac millan. Hij had op een geheel ander resultaat gerekend, na zijn stormachti ge optreden. De gedelegeerden in de .assemblee kregen er zo langzamer hand genoeg van steeds naar de tira des van de Russische premier te moe ten luisteren. Ook vooral nu is het noodzakelijk standvastig te zijn en alle troeven in de hand te houden die men heeft, zo meent de Britse premier. Stukje bij beetje moet men proberen een oplossing te vinden voor de vraagstukken in de wereld daarvoor is veel geduld AMSTERDAM (ANP). De belangstel ling voor de grammofoonplaat „U draait nul 20", waarin Amsterdam met muziek, conference en een toe spraak van de burgemeester de aan dacht vraagt met name van de ka merleden voor zijn tunnelbelangen, blijkt overweldigend. De gemeentelijke middelbare school voor meisjes wil de plaat draaien voor de leerlingen, een verwoed discofiel uit Haren vroeg zonder meer toezen ding van ,,de beroemde plaat van Amsterdam", een zich noemende „klant van het pontveer" smeekte de tekst te mogen horen, een bridgeclub verzocht een plaat ter opluistering van de kaartavonden en uit het Augus tijnerklooster -Mariënhagen bij Eind hoven kwam een verzoek van twee geestelijken die wegens hun vroegere werk de „watercrosserij" in Amster dam kennen. Moeders verzoeken platen voor verzen ding naar geëmigreerde kinderen en personeelsverenigingen voor de mu ziek tijdens lunchpauzes. De duizend platen zuilen weldra zijn uitgereikt. DEN HAAG De vijftien Neptune vliegtuigen die de Marine-luchtvaart dienst voor de dienst in Nieuw-Guinea nodig heeft zullen in totaal 88 miljoen gulden kosten. De aflevering zal ge schieden in 1961 en 1962, aldus blijkt uit een begrotingswijziging, die minis ter Visser bij de Tweede Kamer heeft ingediend. noodzakelijk en lange onderhandelin gen. De Britse eerste minister wees er nog eens op welk 'n ingewikkeld vraagstuk dat van de ontwapening is. 'tZou dwaas zijn dat men ontwapening bereikt door alleen maar bepaalde principes te aan vaarden, zo zei hij. Men moet zowel de principes als de praktijk hebben. Nog gisteravond, zo werd in Londen verwacht, zou Macmillan het Britse kabinet bijeen roepen, teneinde verslag uit te brengen van zijn besprekingen met premier Kroesjtsjef. Hij wilde zich daarover niet al te veel uitlaten toen hij uit het vliegtuig stapte. Advertentie crème shampoo met ei Kijk ia «ie spiegel; tnr htx fijkt jonger, is jonger en van een onge kende schoonheid. Dor is het geheim vaa de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een Kxaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haat *ème shampt .mofoi Voldoende voor ca 8 wassingen I slechts 65 ct Ik kom later nog wel eens over opslag praten meneer; 't is nu koffiepauze. Van onze correspondent WASHINGTON. Bevoegde Amerikaanse regeringeinstanties hebben gisteren desgevraagd ver klaard dat de berichten over uit breiding en versnelling van de Amerikaanse militaire bijstand aan Indonesië volkomen ongegrond zijn. De politiek en de plannen ten aan zien van die hulp zijn niet gewijzigd. De New York Times had gisteren een bericht gepubliceerd als zou de Indo nesische minister van defensie Nasu- tion met zijn Amerikaanse ambtgenoot overeen zijn gekomen om de militaire leveranties aan Indonesië te versnel len en uit te breiden. Het bericht won ogenschijnlijk aan betrouwbaarheid toen president Soekarno het gisteren na een onderhoud van drie kwartier met president Eisenhower bevestigde. Wel. zo gaf men ons naderhand van officiële Amerikaanse zijde te kennen, heeft Indonesië zekere wensen naar voren gebracht. De omvang van het programma van militaire bijstand is echter dezelfde gebleven: de hulp zal noch worden verhoogd', noch verlaagd. Van dezelfde zijde verzekerde men ons dat ook ten aanzien van Nieuw- Guinea de Amerikaanse politiek geen wijziging heeft ondergaan. In die ver zekering kan worden gelezen dat de Amerikaanse houding van voorbehoud ten opzichte van de Indonesische poli tiek gehandhaafd blijft. In dit verband acht men in Washington de jongste ver klaring van minister Luns over Nieuw- Guinea in de Algemene Vergadering zeer belangrijk. In een bijeenkomst met Nederlandse correspondenten heeft minister Luns bevestigd dat hü van de Amerikaanse regering de verzekering heeft gekregen dat geen grotere wapenleveringen aan Indonesië worden overwogen. De Ame rikaanse regering heeft in dat opzicht geen enkele toezegging gedaan. Over zijn aanbod aan ö'e Verenigde Naties om zich zelf in Nieuw-Guinea op de hoogte te komen stellen van de situatie, zei mr. Luns dat het Neder landse standpunt ten opzichte van Nieuw-Guinea in principe geheel niet is veranderd. De versnelling van de ontwikkeling en de aanvaarding door de Kamers van de regeringsplannen voor Nieuw-Guinea hébben Nederland echter concrete elementen verschaft ter onderstreping van het reeds jaren lang gevolgde beleid. HAVANNA (Reuter) Op de kust van de Cubaanse provincie Ariente is gisteren een contra-revolutionaire strijdgroep van 27 man geland, zo is in een legercommuniqué te Havanna be kend gemaakt. Regeringstroepen en boe ren doodden de leider van de groep en namen een man gevangen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Veranderlijke be wolking met hier en daar aen bui. Aanvankelijk nog enkele mistbanken, zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Tempera turen dezelfde als gisteren of iets lager. MIESJE: Hier en daar een bui 8 SEPTEMBER: zon op 6.52, zon onder 18.02; maan op 20.12, maan onder 10.34. NANCY (Renter) Het was eer, ha chelijk avontuur dat vier hoge Franse gevangenisautoriteiten dezer dagen overkwam en een beetje vernede rend ook. Aangegaapt en nagestaard door de talrijke gevangenen in de grote gevangenis van Bar-le-Duc bij Nancy wandelden drie hoge ambtenaren van hei Ministerie van Justitie in gezel schap van de gevangenisdirecteur door de galerijen en celbiokken van de oude hertogelijke gevangenis. Op hun terug weg echter weigerde het slot van de deur in een der celbiokken en hoe de gevangenisdirecteur ook kracht zette, het slot gaf riet mee. Het enige resul taat van zyn wanhopige pogingen was dat de sleutel afbrak en men nog ver der van huis was. Er was slechts één oplossing: in een van de cellen in het blok zat een be - rucht inbreker.... Inderdaad toonde deze ook gaven als uitbreker te bezitten- Met behulp van een eenvoudig stukje ijzerdraad open de hij de deur. Onder homerisch gelach uit de cellengalerijen en met ietwat versnelde pas kon het gezelschap zijn wandeling voortzetten.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1