Haku Michig een groot Ramses Shaffy verruilt ons land voor Avontuur Karei Prior ving een gouden vogel Zevende den weer in Nederland SSX Mogelijkheden in judo-sport Plannen medisch voor stichting sportcentrum ffftWinliiHH VPRO-PLOEG WEER THUIS ABASIN DAG-PUZZEL ÉS 7 ÉH up Él m m Ifl Pi ms n Hf jÉ Jhr. mr. A. Feith is niet pessimistisch IS iet te hoog commerciële tv" Weerpraatjes van t.v. verzet Personeel tekort Kunst is in Nederland te weinig riskant radio prof. dr. j. jongbloed televisie 1 MARIE CÉCILE MOERDIJK BIJ AVRO Oefemvedstrijd voor hockeyspelers kalmeert zonder slaap te verwekken Kostbaar Ver en vernield Dinsdag 4 oktober I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 'E dromden in een lange 'rij naar binnen: de in het wit geklede mannen, die nu aan de ene kant van de zaal op de grond knielen. Voor hen zit eveneens op z'n knieën de meester, die langzaam het hoofd naar voren buigt. Het is een groet aan zijn leerlingen, die gelijktijdig door de lange witte rij met eenzelfde diepe buiging wordt beantwoord. De sfeer is gespannen. De judoka's, trouwe beoefenaars van de judosport, zijn gewend aan deze ceremonie; de eerbiedige groet, die vooraf gaat aan de oefe ningen. Maar is hun buiging ditmaal niet iets tè nadrukkelijk? Schokken hun lichamen niet te ab rupt omhoog, als gretig verlangend om eindelijk met de training te mogen beginnen? Het zijn voornamelijk bruine en zwar te banden die hier staan, die nu even met hun handen kloppen op het grauw witte kleed, dat achteloos om hun li chaam is gehangen. De meester VOOR hen staat de meester, de kleine gebruinde man, die vaag glimlachend ziet. hoe de witte rij in gespannen aan dacht naar hem kijkt. Door hèm immers is al deze spanning, al deze welhaast overdreven nadrukkelijkheid in bewe ging, ontstaan Door hèm alleen. Hij weet het hij glimlacht. Voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse judo hebben niet alleen leraren en leden van de Nederlandse ploeg, maar ook de eenvoudige bruine en zwarte banden de kans om in het Sportcentrum Reinier Hulsker in Schie dam met hem kennis te maken. Met Haku Michigami. 7e dan in judo, een van de hoogst gegradueerden buiten zijn geboorteland Japan, waar deze sport nu reeds .90 jaar wordt bedreven. Michigami glimlacht. Is het vertede ring die achter dit ondoorgrondelijke gelaat even opwelt? Zijn scherpe trek ken rond de starre glimlach verraden daarvan niets. \Jóór hem Is de mat nu vol draaiende en vallende figuren. De oefeningen zijn begonnen en met een enkel woord, een enkele handbeweging toont de mees ter nu zijn wetenschap. De geslotenheid, de schroom, die op hem ligt, als hij is gekleed in een keurig westers pak, schijnt nu geheel van hem te zjjn af gevallen, In een taal en met bewegingen, die elke judoka verstaat, w\jst hij op de fouten en half of geheel mislukte grepen. ,,Zo is het heter'* en hy gromt even goedkeurend. Dan als hij zei? juist met een van de leerlingen heeft gedemonstreerd, trekt hij zich een ogenblik terug in de hoek van de zaal. Het zweet staat op zijn voorhoofd. Is het vermoeidheid? Vele jaren DE nu 47-jarige meester is vergroeid met de judosport, die hij al zo vele jaren beoefent. Hij woont reeds zes jaar in Bordeaux, waar hij een eigen sport school dirigeert. Vier maal per jaar komt hij acht a tien dagen naar Nederland om judoleraren en de Nederlandse ploeg te trainen. Een dezer dagen in Schie dam heeft dit onderricht zich óók uitgestrekt tot bruine en zwarte banden uit geheel Nederland. Michigami begeeft zich weer op de mat. Ver van hem weet hij op dat mo ment zijn vrouw, die met drie kinderen in Japan is achtergebleven om daar een vissersvloot te ^eheren, welke hij heeft verdient met judolessen na de oorlog. Ook in Japan heeft hij een eigen school, waar de jeugd zich bekwaamt in de na tionale sport. Haku Michigami tijdens een oefe ning met de Nederlandse judospe cialist Koning. -ft TYïIET ZO", wijst hij, dan zich plot- ,,f' seling weer geheel concentrerend od de training ..elegant plus ele gant En onmiddellijk toont hij aan een van de leerlingen hoe het wèl moet. Het is duidelijk: zijn woord is hier wet. zoals dat is in Bordeaux en op zijn school in Japan En toch: geen enkele kampioenstitel bezit Michigami. Eerst na de oorlog immers, is men in Japan begonnen met individuele kam pioenschappen. Voor die tijd waren er alleen maar teamwedstrijden en ontmoe tingen tussen de ploegen van West- en Oost-Japan, waarvan bok Michigami vaak deel uit maakte. De meester is weer op de mat ge knield. Voor hem buigt de witte rij zich naar de grond. Een laatste groet, een dank voor de les: de training onder leiding van een groot judoka Is voorbij. [n het Japanse woord „judo'' ligt de betekenis van deze sport besloten. „Ju" immers be tekent „zachtzinnig" of „toege ven"; „do" kan men vertalen door „weg" of „beweging". De beginneling in judo kan van witte band via gele, oranje, groene, blauwe en zwarte band opklimmen tot eerste dan en ho ger. Aan al deze gradueringen zijn bepaalde eisen verbonden waaraan de judoka moet vol doen. De hoogste graad in judo is tiende dan. De uitslagen van de gisteren voor de Engelse voetbalcompetitie gespeelde wed strijden waren: derde divisie: Hull—Notts C 3—1, Port V—Brentford 3—2, Queens PR —Reading 5—2. Southend—Watford 6—1. WalsallShrewsbury 3—2. Vierde divisie: AccringtonNorthampton 32, Millwall— Bradford 5—1. Peterborough—Southport 3—4, Rochdale—Hartlepools 4—0, Stockport —Crystal P 5—2, York—Aldershot 4—1. No. 27 Omschrijving Horizontaal: 1 afkorting; 4 traag; 7 draai end een gat maken; 8 water in hrifsland; 9 dicht: 10 afgepaste hoeveelheid; 12 rivier in Italië; 13 raad; 16 afkorting; 17 voor zetsel'. 18 metselspecie; 20 afkorting; 21 lidwoord; 22 naaldboom; 24 minister. Verticaal: 1 kloostervoogd; 2 misdrijf; 3 voorkeur; 4 vullen; 5 droogplaats; 6 koor; 11 iemand die het heilige boont; 12 on meetbaar getal; 13 sterrcblocm; 14 tegen stander; 15 met elkaar; 16 wijnsoort: 19 noot: 22 lidwoord: 23 achter. 3 4 5 b W m, 9 ■m 10 It /2 O "t u 10 '7 is '9 w •20 2/ W 22 23 2*, Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Medische Com missie van de Nederlandse Sport Federatie (NSF), bestaande uit de heren prof. dr. J. Jongbloed, D. A. Heeres, dr J. VV. Hingst, dr. J. Jong en dr J. Sikkel, is dezer dagen in eerste zitting te Utrecht bijeen ge weest. Er werd o.m. vastgesteld, dat Nederland dringend behoefte heeft aan een centraal instituut voor het medisch onderzoek op sportgebied. Dit instituut zal o.a. onderzoekingen moeten verrichten, die zullen leiden tot persoonlijke trainingsadviezen voor topsportlieden, hetgeen tevens in hoge mate ten goede zal komen aan de brede massa der sportbeoefe naren. Jhr mr A. Feith, voorzitter van de NSF. deelde mee, dat binnenkort een opdracht voor het opstellen van een plan voor een medisch sportcentrum kan worden verwacht. Persoonlijk was hij niet pessimistisch over de mo gelijkheid om binnen niet al te lange tijd t'ot concrete voorstellen te komen. Wat betreft de resultaten van het werk van het op te richten medische centrum moeten de verwachtingen, volgens prof. dr J. Jongbloed, niet te hoog gespannen worden. Hij sprak als zijn mening uit, dat, zelfs indien het instituut binnen een jaar een feit zou zijn, dit zich beslist nog niet zal uiten in een succesrijke Nederlandse deel neming aan de Olympische Spelen van 1964 te Tokio. Onze sportredactie merkt hierbij op: De eerste stap. die voor een zeer groot deel middels het op te rich ten medische sportcentrum tot een verbetering van de Nederlandse sportprestaties kan -leidenis gezet. Meer dan eens hebben wij betoogd, dat een dergelijk instituut wil ons land op internationaal sportgebied weer enigszins meetellen onmoge lijk kan worden gemist. Het buitenland ging ons vele ja ren geleden in deze voor. Het heeft Eigen nieuwsdienst LONDEN. Een studiecommissie van de Conservatieve partij is van oordeel, dat het derde televisiekanaal iiik Engeland verzorgd moet worden door de commerciële televisie. Dit is het hoofdpunt uit een rapport, dat deze commissie deze week zal pu bliceren. Een belangrijke overweging hiex*- •bij zou zijn, dat als de BBC het derde -kanaal in beheer zou krijgen, een aanzienlijke verhoging van het kijk geld onvermijdelijk zou worden. Op het gebied van de plaatselijke radio stations wul de commissie het mono polie laten aan de BBC, die nu reeds het hele land met locale zenders be strijkt. Van onze radio- en t.v.-redactie BUSSUM. De televisie gaat de weerpraatjes verzetten. Voorlopig zullen ze worden uitgezonden op maandag-, woensdag-, vrijdag- en zaterdagavond. Totnogtoe waren de weerpraatjes op dinsdag, woensdag, donderdag en za terdag. Veel kijkers wilden graag een weeroverzicht op vrijdag zien, met het oog op het weekeinde. Nu de maandagavond ook kijkavond is geworden, heeft de NTS daarom tot deze nieuwe indeling besloten, die te vens een betere spreiding van de weeroverzichten over de week inhoudt. Het aantal weerpraatjes kan niet worden uitgebreid wegens personeels gebrek bij het KNMI, zo deelde men ons bij de NTS mee. O.i. is het wenselijk dat er iedere dag een weerpraatje komt. Perso neelsgebrek mag in deze geen be letsel zijn; men zou bv. om maar een mogelijkheid te noemen op de „tussenliggende" dagen een weerpraatje kunnen geven dat alleen wordt geïllustreerd met kant-en- klare weerkaartjes. ln Het kort WOENSDAG 5 OKTOBER 7.10 rustig beginnen op het gebied, van de wetenschap en de sport begrippendie bij het streven naar topprestaties niet meer van elkaar te scheiden zijn een dermate voorsprong, dat niet mag worden verwacht, dat de achter sta net snel zal zijn weggewerkt. Integendeel. De mening van prof. dr J. Jongbloed laat in dit verband niets aan duidelijkheid te wensen over. Er wordt echter een begin ge maakt. En dat is voor ons land al een heel ding. HILVERSUM I 402 M. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber Gram. 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram. 9.00 V d zieken; 9.35 Waterst; 9.40 V. d. vrouw; 10.10 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Exodus, hoorsp. 2.10 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Guitaarmuz; 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws 13.15 Met Pit op pad, lering; 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.45 Pianospel v.d.jeugd. 16.00 V.d.jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Regeringsuitz.Vraaggesprek met drs. J.F.H. Wijsen, directeur-generaal van de middenstand en toerisme over: De ont wikkeling van het middenstandsbeleid. 18.10 Vrouwenkoor. 18.30 Klankb. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecitel. 19.30 Radiokrant. 19.50 Blaasork. 20.15 Festival v. Salzburg; Berlijns Filharm.örk. en solist. 22.00 Vragen van de Oekumene, lezing. «2.20 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Platennieuws. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en evt. act. 9.00 Gym.v.d.vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gram. 11.25 Metropoleork. 12.00 Lich te muz. 12.30 Meded.voor land- en tuinb. 12.33 V.h.platteland. 12.38 Hammondorgel spel. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda. 13.20 Roemeens ork. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Gram. 15.00 Op reis door de we reld, lezing. 15.10 V. d. jeugd. 17.00 Ham mondorgelspel. 17.20 Dansmuz. 17.50 Rege ringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigra- tiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. en evt. act. 18.30 R.V.U.: Creatieve muziekbeoefe ning, I, door Mevr. A.C. Teunissen van Manen-Zanen. 19.00 V.d.kind. 19.10 Ik hoor de roep. toespr. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 V.d.jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Carmen, opera. (ca. 21.50-21.55 Trek je beste tab berd aan, lezing.) 22.20 Zestig jaar levens ervaring (1), lezing. 22.30 Nws. 22.40 Car men, opera (verv). 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Carmen, opera (ver- v.) 23.40 Jazzmuz. 23.55-24,00 Nws. NEDERLAND KRO: 17.00-17.30 V.d.kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. 20.35 Fotorep. 21.00 Kronkelwegen, toneel fragmenten. 21.30 Forum. NTS: 22.55-23.45 Eurovisie: Sportrep. DUITSLAND 17.00 V.d.kind. 17.30-18.00 V.d.vrouw (Re gionaal progr. NDR 18.45 Die Nordschau. WDR: 18.45 Hier und Heute. NDR: 19.25 Mijn betere helft. WDR: 19.25 De laatste patiënt). 20.00 Nws. 20.25 Kleine mensen - grote reizen. 20.40 Ballet. 21.20 Hoe word ik gezond oud? BELGIË VLAAMS 16.30 V.d.jeugd. 17.00 V.d.jeugd. 18.30 Pau ze. 19.00 V. d. jeugd. 19.30 TV-feuill. 19.55 V. d. kind. 20.00 Nws. 20,30 Feull. 21.10 TV-scherm. 22.00 Problemen van nu. 22.30 Incognito. 23.00 Nws. Van een onzer redacteuren Uhebt gisteravond Ramses Shaffy op de tv gezien in een cabaret programma dat helemaal van zijn eigen hand was, ideeën, tekst en muziek. Vorige week maakte u kennis met een andere zijde van hem: Als acteur in Leocadia, een prachtige creatie, samen met Ellen van Hemert, weet u nog wel? En de schouwburgbezoekers hebben ja renlang van zijn spel genoten. Waarom ik dat allemaal in herinne ring breng? Op het moment dat u dit leest is Shaffy niet meer in ons land: hij bevindt zich ergens tussen Amster dam en Rome. Niet erg schokkend, zult u zeggen, er zijn meer Nederlandse ac teurs en actrices die even naar het buitenland gaan om een frisse neus te halen. Akkoord, maar Ramses gaat niet even, als hij de kans krijgt in Italië, blijft hij daar zo lang mogelijk. Waarom? Het is tijd ,,Ik ben een hele tijd in dit land. Ik heb er heerlijk gewerkt bij het toneel, radio, televisie en onlangs ook nog bij de film. Daarom wordt het tijd, dat ik er eens uitga, dat ik al die veiligheid en zekerheid hier eens opgeef en ruil voor een periode, waarin mijn bedje niet is gespreid." Ramses spuit deze zinnen eruit ter wijl hij steeds zijn ene been over het andere slaat in zijn atelier-achtige woonruimte in een Amsterdamse volks buurt. Hij pakt driftig een sigaret, steekt die op en vervolgt: „Kijk, die heb ik namelijk op de Ne derlandse toneelconstellatie tegen: het is zo'n verdraaid veilig huisje. Zit je eenmaal bij een gezelschap dan is je kostje altijd gekocht, goed of slecht spelen, je centjes krijg je iedere maand in je vingers." Lieve mensen Hij staat potseling op en loopt om zijn zwarte vleugel heen. „Daar zit nou voor mij iets ongezonds in, dat werkt een ontzaglijke burgerlijke men taliteit onder de artiesten in de hand." Hij steekt zijn lange arm recht op me toen en zegt met grote nadruk: „Ik kan je verzekeren dat als ik nu tot mijn zestigste weg zou blijven en terugkeer als een oude verslonste clo chard, er nog lieve mensen zijn die zouden zeggen: „Och daar heb je Ram ses weer, geef hem nog maar eens een rolletje!" Wij weten het allemaal: toneel is eten en drinken voor Ramses Shaffy. Zonder die verbeeldingswereld zou hij moeilijk kunnen leven, maar evenmin is hem dat mogelijk zonder zijn andere kwaliteiten te kunnen ontplooien. En juist dat gaat hier moeilijk. Magertjes „Ik moet ook van tijd tot tijd kunnen zingen, pianospelen, schilderen en schrijven, nu daarvoor zijn er hier zo bitter weinig mogelijkheden. De tele visie is een heerlijk medium om je op te werpen, maar hoe willen ze ooit tot behoorlijke programma's komen, als ze de mensen van wie ze het hebben moeten niet behoorlijk betalen? Op ons tv cabaret van gisteravond hebben we maanden gezwoegd, en als je dan uitrekent wat je hebt verdiend, kom je tot de conclusie -dat je werk ster met een veel hoger uurloon naar huis gaat! Enfin, hopelijk zal de com merciële televisie daar verandering in brengen." Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: 1 na; 3 ovatie; 8 alzo; 10 nest; 11 gemak; 13 L.S.; 14 gek; 15 Leda; 17 cr; 19 romp; 21 larie 24 ar; 25 epopee: 27 animo: 29 ere; 70 ton; 31 Sara. Verticaal: 1 na, alge; 3 oom; 4 anker; 5 te; 6 Islam; 7 ets, 9 zeker; 12 al; 14 ge laat; 16 domper; 18 riem; 20 pree; 22 Arno; 23 epos; 26 era; 28 in. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Zaterdag zal op het terrein van SCHC te Bilthoven een oefen wedstrijd worden gespeeld tussen twee hocKey-elftallen. Deze elftallen zijn als volgt samengesteld: B-elftal: De Graeff (TOGO); Both (SCHC) en Houwen (Venlo); v. d. Valk (EMHC), Fiolet (HDM) en Buteux van der Kamp (TOGO); Berkman (BMHC), Verloop (SCHC), Coster van Voorhout (Amsterdam), Voigt (Hurley) en Ver- hoeff (SCHC). C-elftal: Brederode (HHYC); Fokker (Laren) en Herbers (SCHC)Brouwers ('s-Hertogenbosch), De Muinck Keizer (SCHC) en Meyer (SCHC); Dekker (TOGO). Taminiau (Tilburg), Van Ros- sem (HHYC), De Lanoy Meyer (Laren) en Krol (Leiden). vandaag DINSDAG. De Gastenavond van de Avro ziet er vanavond weer voor treffelijk uit. U hoort o.m. Willem Andriessen, Ko van Dijk, Ank van der Moer, Mary Dresselhuys, John de Mol en de nieuwe zangeres Marie-Cé- cile Moerdijk. En dat zijn nog maar een paar namen uit de lange rij, die weer wordt gepresenteerd door gastvrouw Ageeth Scherphuis (20,05). Lichte muziek; Hilversum 2 18.15 Tom Erich, 18.30 Romancers, 21.40 Laguestra; Hilversum 1 19.30 Licht tc verteren. Velen zullen zich nog de onverge telijke indrukken, die George Gersh- wins opera Porgy and Bess enkele jaren geleden op ons maakte, le vendig voor de geest kunnen halen. Ter gelegenheid van het feit. dat het op 30 september een kwart eeuw geleden was. dat de première van dit werk plaats had, worden vanavond om tien over zeven (Hilv. 2) fragmenten uit deze opera ten gehore gebracht. De Nederlandse zangeres Elisa beth Lugt is de soliste tijdens een concert, dat om negen uur (Hilv. 1) door het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans gegeven wordt. Het betreft hier opnamen van een con cert, dat in de Tivoli-zaal te Utrecht vorige maand plaats had ter gele genheid van de Internationale Mu- zielcweek van de Stichting Gaudea- mus. televisie vandaag j DINSDAG De hoofdfilm vanavond schetst het leven van Florence Nigh tingale, die wereldberoemd werd als de ,,Lady with the Lamp" die in de vorige eeuw, in de Krim-oorlog, zich inzette voor de oorlogsgewonden (20.40.) Vooraf is er een film over enkele Parijse biljartscholen, waar virtuoren van het groene laken worden getraind (20.20). Vlaanderen: 20.30 .,Guendalina", speelfilm met Raf Vallone en Sylvia Koscina; 22.00 documentaire over bal let. België Frans: 20.35 ..Les Tisse- rands", tv-spel van G. Hauptmann; 22.35 Muziek voor u. O De Duitse televisie heelt in de af gelopen dagen al zoveel films laten zien dat ze er vanavond op de weke lijkse filmavond maar afstand van heeft gedaan en de komedie Venus im Licht", van Christopher Fry op het scherm laat brengen (20.25), Advertentie AMSTERDAM. Karei Prior heeft een gouden vogel gevangen en snel het deurtje van de Avro-kooi achter haar gesloten. Marie Cécile Moerdijk heet de vogel en zij zal voor de radio microfoon de liedjes zingen, die zij leerde op haar verre reizen. De „vluch ten" van Marie Cécile Moerdijk voer den haar vijf jaar lang door Zuid- Amerika. Daar, in Venezuela, begon haar carrière. Zij maakte toernees en verzorgde haar eigen radio-, en tele visieprogramma's. Onlangs is deze zangeres van volks liedjes na reizen door Italië, Spanje, Portugal en het midden-Oosten de thuisvlucht begonnen. Voor het Nederlandse publiek is Marie Cécile Moerdijk nog vrijwel on bekend, maar dat zal niet lang meer duren. Met haar stem, voordracht en haar uitgebreide repertoire van volks liederen, zal dit talent ongetwijfeld spoedig ook in Nederland populair zijn. Van Zuid Dorpe Een zomer-blond gezicht heeft Marie Cécile Moerdijk, heldere ogen met lachrimpeltjes en een kindermond die zelden in rust is. Omdat zij zichzelf herhaaldelijk onderbreekt en de jaren en gebeurtenissen chaotisch door el kaar haalt, is zij een slechte vertelster. Maar dan een van de onderhoudendste, vrolijkste en meest hartveroverende die men ontmoeten kan. „Ik kom oorspronkelijk uit Zeeuws- Vlaanderen", vertelt ze. „Daar woonde ik, voordat ik in Den Haag ging wer ken Dat studeren in Amsterdam viel niet mee Om half vijf 's morgens moest ik opstaan om in Amsterdam les te gaan nemen. Dan was ik 's avonds omstreeks middernacht pas weer thuis in Zuiddorpe Gunst, die Brazilia nen Stop! Het is onmogelijk te citeren in welke volgorde Marie Cécile haar le vensverhaal vertelt. Uit een stroom van grappen, data, feiten en reisverhalen hebben wij dit verhaal gereconstreerd. Het beginpunt van haar levensreis was Zuiddorpe. Vader Moerdijk (ge meentesecretaris) was een verdienste lijk operazanger. Zingen was zijn hob by en het verlangen echt publiek toe te zingen ontbrak hem volkomen. Dochter Marie Cécile toonde al vroeg belangstel ling voor de zangkunst. Ze beluisterde klassieke zangplaten, aapte aria's van grote zangeressen na en oefende ijverig coloratuurtjes Voorzingen bij Jo Vin cent was de volgende stap en dat le verde een aanmoediging om serieus te gaan studeren op. Hier barst Marie Cécile uit in gelach. „Ik wilde les gaan nemen bij Ruth Horna, maar waar moest ik het geld vandaan halen?" vertelt ze. „Ik had -wel een idee, maar m'n moeder die uit een aristocratische familie komt, vond het belachelijk. Dan maar naar vader en die vond het best. We zouden gewoon naar alle rijke boeren in de omtrek gaan, vertellen van mijn studieplan en bij elk adres honderd gulden te leen vragen. Nou. daar gingen we, dat blonde kind van Moerdijk en m'n vader, de gemeente secretaris. Ik nam hem mee, want hij was erg getapt. Het lukte. En het geld voor de studie kwam er. Na enkele jaren studeren en werken als zanglerares sloeg zij de vleugels uit en vertrok naar Venezuela. Zij woonde er in een dorpje, in een lemen huis voorzien van negen kamers en primi tief ongemak. Negerjongetjes gooiden door de ra men rotte vruchten naar haar piano, omdat zij het instrument niet ver- vertrouwden. Dikwijls gaf mevrouw Moerdijk „lemenhuis-concerten" en kwam tot haar vreugde in kontact met Isabella Aretz, een folkloriste die haar Ramses Shaffy niet het gespreide bedje „Wat ga je in Rome doen?" „Weet ik nog niet. Hopelijk filmen, maar ik heb geen enkel contact." „Zo maar op de bonnefooi dus?" „Volkomen. Ik houd van avontuur en risico. Ik ben altijd gewend ge weest om precies te doen waar ik zin in heb. Toen ik amper van de toneel school kwam .wilde ik al mijn eigen troep formeren. Dat heb ik gedaan ook en dat werd natuurlijk een reuze flop. Er zijn er meer gevolgd maar dat houdt me levend. Ik weet dat het waar is en dat je maar één ding in je leven echt goed kunt doen ik ben alleen zo vrij om me er niet aan te hou den Geld voor één stad De VPRO-ploeg is na drie weken filmen in het geteisterde Chili in ons land teruggekeerd. Moe, bruin en met een kist vol geluidsbanden en 1500 meter film. Henk Teeuw heeft materiaal genoeg voor vijf radiouitzesndingen en Joes Odufré voor een filmreportage van drie kwartier. ,.We staan dit keer voor een heel andere opgaaf als bij de vorige hulp- akties die we via radio of televisie heb ben gevoerd", steekt ds. J. A. van Nieuwenhuyzen die chef d'équipe was van wal, „want het gaat hier niet om een diep menselijk leed te verlichten met voedsel en kleren als bijvoorbeeld in Marokko, maar om een land dat door een onbeschrijfelijke natuurramp is getroffen er economisch weer boven op te helpen. Daar wordt in alle delen van de wereld aan gewerkt, en omdat het hier om bedragen van miljarden guldens gaat zullen wij onze aktie richten op één plaatsje dat hevig is geteisterd: Toltèn, een kustplaats die nog maar één bewoonbaar huis bezit." De Verenigde Staten hebben de eer ste hulp verleend en lieten met de reusachtige Globemasters complete noodziekenhuizen, kleren, medicamen ten, voedsel en tenten aanrukken. Ook andere landen pakten de hulpaktic direct fors aan en de Wereldbank stel de een fikse lening ter beschikking. „Zelf moet Chili voor een bedrag van 250 miljoen dollars zorgen en dat is in de huidige situatie met haar totaal ontwrichte economie onmogelijk." „Zal het niet moeilijk worden om buiten Chili geld in te zamelen, omdat de mensen zullen denken: Als het land over tien jaar herbouwd is komt er weer zo'n aardbeving." Marie Cécile Moerdijk gouden stem bekend maakte met de geheimen van de Zuidamerikaanse volksmuziek. De hoog-blonde Nederlandse leerde veel, ging op toernee en veroverde een plaats in de studio's van radio en televisie. In Brazilië raakte het publiek tijdens haar concerten in extase en op straat werd zij achtervolgd door een man die geen amoureuze bedoelingen had, maar haar zozeer bewonderde dat hij op ging treden als haar persoonlijke lijfwacht. Ook in het afgelopen jaar, tijdens haar toernee's door het midden-oosten en Zuid-Europa, heeft Marie Cécile Moerdijk duizenden toehoorders voor zich gewonnen door haar prachtige stem, de charme van haar grillige, warme persoonlijkheid en haar belang stelling voor de liederen van de vol keren die zij ontmoette. Zij zingt in vijftien talen. „Maar ik spreek er maar zes", voegt ze er snel aan toe. Vanavond, in Gastenavond, zingt zij een Incalied (slangendans) een geestig negerkinderliedje en enkele Slavische liedjes. Kort geleden debuteerde zij voor de Nederlandse radio in Jan Koopmans ziekenprogramma Palet. „Dat debuut leverde onmiddellijk een brief uit Brussel op", vertelt de zange res. Haar stem wordt benauwd van het ingehouden lachenLieve me vrouw" schreef de Brusselse heer, „i._ vervoering heb ik de knoppen van het radiotoestel gekust toen uw stem uit gezonden werd Het duurt twee volle minuten voordat Marie Cécile Moerdijk uitgelachen is over deze originele, Vlaamse formu lering van kunstgenot... „De kans op een nieuwe catastrofe is er natuurlijk altijd, maar het gaat er juist om de wederopbouw zo ter hand te nemen dat bij eventuele volgende schokken de schade nihil of althans gering zal zijn", „Hoe kan dat?" „Door gebruik te maken van nieuwe wetenschappelijke methoden, die vooral in Japan worden ontwikkeld op het gebied van de huizenbouw. Met een speciale constructie kan veel ellende van instorten en verzakken worden voorkomen, maar de schaduwzijde is dat het zeer kostbaar is. In Valdivia bijvoorbeeld, waar het epicentrum van de beving lag, waren maar twee grote gebouwen helemaal ongeschon den. Het bleek dat het hotel en de flat volgens het nieuwe systeem waren opgetrokken". De Nederlandse ambassadeur in Chili, de heer J. L. Voute, is voor deze radio- en t.v .-onderneming een onmis bare schakel geweest, want overal waar het V.P.R.O.-team kwam was alles tot in de puntjes geregeld, tot en mei een officiële ontvangst door de minister van binnenlansde zaken. Een tweede Nederlander die van onschatbare waar de was, is pater Schoot, tolk en Chili- kenner van de eerste rang. „Wat ons een beetje de nek brak waren de afstanden", vervolgde ds. Van Nieuwenhuyzen, „daar kunnen we ons hier geen voorstelling van maken. Toen we in Santiago landden moesten we per trein nog even achthonderd kilometer verder. Heel Chili is vierduizend kilo meter lang en net zo breed als Neder land. De grootste schade is langs de kust, welks lijn anderhalve meter is gezakt. De kustplaatsen staan dus halverwege onder water, er is haast geen levende ziel meer te bekennen". In dat gebied hebben de vier mannen drie weken lang gewerkt, gefilmd, ge praat met slachtoffers en al die indruk ken op geluids- en filmbanden vast gelegd. in de hoop dat hun verhaal bij de Nederlandse kijkers einde november zo zal aanslaan, dat althans dat ene stadje Toltèn binnen zeer afzienbare tijd weer een normaal aanzien zal heb ben.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9