Labour voor de vraag: Gaitskell of Cousins? Debré: Algerije dicht bij zelf beschik king; INDUSTRIËLE PRODUKTIE STIJGT STERK Reservaat de Grote Peel: beide, veen en vennen Vader van tien kinderen door jongen doodgetrapt VELPON Argentinië moet pro Westen blijven PRO EN CONTRA KERNWAPENS EN NAVO Algerijnen vragen morele steun TJEERD ADEMA OVERLEDEN Pr aalrijder stal drie auto's ONDERNEMERS STELLEN MEER BELANG IN NOORDEN Ambassadeur van Guatemala voor smokkel in arrest Dinsdag 4 oktober 1960 ZEEUWSCFI DAGBLAD Pag. 7 PARTIJLEIDER BEGON MET NEDERLAAG Aftreden Uit protest VERKIEZINGEN EN GÉÉN GEWELD Rotterdam pleit voor rijksweg Eindhoven-V enlo Verzwakt Minister De Pous in nota: Zelfmoord" GENERAAL NASUTION: Indonesië wil geen in ter nationalisatie van Nieuw-Guinea Stedebouwkundig congres Openbaar Kunstbezit pal voor radiocursus STAATSBOSBEHEER IS ER ZUINIG OP RODE VLIEGTUIGEN VOOR CEYLON Minister Cals opent laboratorium voor massaspectrografie LEVENLOOS SLACHTOFFER BEROOFD DELFTSE VEEHOUDER STRIJDBIJL BEGRAVEN Aanranders gegrepen Zevende industrialisatienota Meeste (brom) fietsen hebben gebreken MILJOENENORDER Rotterdamse elektriciteit voor Koninklijke Zout IN VENLO Meer op foeffirotillff VOOl' Zaterdagmiddag vormde zich echter een 10 i kronkelachtig gat in het gazon naast het 1 o ons verho gin g V.S. VASTBESLOTEN MILJOENENZAAK OPLOSSING VAN HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN gres al bijzonder slecht. Aan de voor avond ervan leed hij namelijk een belangrijke nederlaag in de boezem van het partijbestuur, dat besloot dat beslissingen van het congres bindend zijn voor de afgevaardigden van La bour in het Lagerhuis, althans zolang de partij in de oppositie is. Gaitskell was het daarmee niet eens, maar werd met vijftien tegen acht stemmen ver slagen. Dit alles betekent dus dat, mocht het congres deze week besluiten dat alle kernwapens dienen te worden af geschaft, dit automatisch ook het standpunt is van de Labourpartij in het Lagerhuis. Daarmee is de positie van Gaitskell als partijleider geheel ondergraven. Zijn aftreden Kan dan binnen afzienbare tijd worden ver wacht. Er kan nog van alles gebeuren de Van onze correspondent LONDEN Zelden in de ge schiedenis van de Britse socia listische partij is een jaarcon gres met zoveel spanning tege moet gezien als dat van dit jaar. Gisteren begon de jaarvergade ring van de Labourpartij in de badplaats Scarborough. Hoewel de meer dan 1400 afgevaardig den de eerste uren van het con-1 gres veel dringende oproepen aanhoorden om de eenheid te bewaren, was er niemand in de i zaal dié zich bewust was van de gevaren, die de partij be dreigen. Reeds dagen lang is er een ver bitterde strijd om de macht achter de schermen aan de gang tussen CONSTANTINE (AFP/Reuter) Hugh Gaitskell, de leider van de De zelfbeschikking voor Algerije is partij en de al bijna beruchte Frank onderweg. De waarborgen ervoor zul- Cousins, de voorzitter van de mach- ]en wonjen vastgesteld in overleg met tige transportarbeidersbond. De vertegenwoordigers van alle richtin- strijd tussen deze twee mannen con- „en in Algerije, ook van de opstande- centreert zich op de vraag of Groot- jjngen, zodra zij hebben toegegeven Britannië in het bezit moet blijven rja^ [le^ vraagstuk door verkiezingen van kernwapens en lid dient te blij- en njet; door geweld moet worden ven van de Navo, de v.erdedigmgs- opgelost. Immer.s, zelfbeschikking on- organisatie die eveneens over dat derstelt vrede. Ons aanbod daarvoor soort wapens beschikt. 1S n0g steeds van kracht. Met deze bevestiging van De Gaulles politiek voor Algerije leidde premier Debré gisteren in Constantine een verslag Gaitskell en met hem tot nu toe de i in over de twee eerste jaren van De meerderheid van het partijbestuur Gaulles „vijf-jarenplan van Constan- meent, dat het voor Engeland zelf- tine" voor de sociale en economische moord zou betekenen de kernwapens i ontwikkeling van Algerije, eenzijdig overboord te gooien zoals jn die eerste twee jaar zijn volgens Cousins en zijn medestanders dat wil-jle^. versjag joO mohammedanen aange- len. De vakbondsleider meent name- steld als hoofdambtenaar bij het bestuur lijk, dat Groot-Bntannie zodoende een en -g ^et aantal mohammedaanse officie ren verhoogd van 200 tot 650 man. Het aantal mohammedanen in overheidsdienst is gebracht van 21.000 op 37.000; het aantal scholieren bij het lager onderwijs komende dagen. Er zijn alle mogelijke conferenties achter de schermen aan de gang, er wordt gezocht naar inge nieuze oplossingen, naar moties en voorstellen die schoolvoorbeelden zijn van gegoochel met woorden, maar even zoveel bewijzen van de hopeloze verdeeldheid in de Britse socialistische partij. Dat dit alles geschiedt in een tijd die schreeuwt om een vastberaden houding van het gehele Westen en alles wat zich daar deelgenoot van voelt, is des te tragischer. De huidige verdeeldheid in de La bourpartij Avordt wel het duidelijkst gekenschetst door het besluit van een der jongste leden van het partijbestuur om nog voor het congres begon zijn zetel in het bestuur ter beschikking te stellen. Hij deed dit uit protest tegen de gang van zaken van het ogenblik. O Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het bedrijfs leven in Limburg en Noord-Bra bant, dat al meer dan eens heeft gepleit voor de spoedigeaanleg van Rijksweg 67 (tussen Eind hoven en Venlo) heeft de steun gekregen van de Rotterdamse Kamer van koophandel en fabrie ken. Ook voor Rotterdam is deze verbin ding van groot belang, zo heeft de Kamer de minister van verkeer en waterstaat geschreven. Venlo is voor het internationale wegvervoer van en naar Rotterdam een van de belangrijk ste knooppunten en grensovergangen. Van daaruit wordt het meest directe achterland van de Nederlandse en Belgische zeehavens bereikt. Wordt de weg niet aangelegd, dan zal de positie van Rotterdam in het achter land worden verzwakt; ook al omdat de transporten de goede doorgaande verbin dingen zullen gaan volgen. De Kamer wijst er op, dat binnen enkele jaren de grote autoweg van Antwerpen over Luik en Aken naar Keulen gereed zal zijn. Verder vindt de Kamer, dat de waarde van de wegen en bruggen die nu in West en Midden-Brabant zijn en worden ge bouwd, belangrijk zal worden vermin derd als er geen aansluiting aan het internationale wegennet komt. Advertentie Van onze Haagse redactie leen het regionale industrialisatiebeleid, maar geeft een overzicht van de ont- DEN HAAG. De industriële pro- wikkeling van de eerste helft der derde duktie lag in 1959 bijna tien procentindustrialisalieperiode (lopend van me- boven het peil van 1958 en deze stij- dio 1957 tot medio 19621. 99 voorbeeld geeft van daadwerkelijke ontwapening. Op het congres van het verbond van vakverenigingen vorige maand op het eiland Man (deze vakverenigingen hebben ook op het beleid van de La bourpartij een beslissende invloed) be. reikte men het eigenaardige resultaat, dat zowel het standpunt van het partij bestuur werd goedgekeurd als dat van de zo genoemde waterstofbomrebellen. De afgelopen dagen is er in Scarbo rough druk gespeculeerd over de vraag of een dergelijke oplossing ook niet op het partijcongres bereikt kan wor-1 den. Velen beseffen echter, dat daar mee de toch al niet sterke positie van de partij nog meer ondergraven wordt. Voor Hugh Gaitskell begon het con- is toegenomen van 650.000 in 1958 tot WASHINGTON (AP). De Indonesi- sche legercommandant en minister van defensie, generaal Nasution, heeft in Washington verklaard dat zijn land elk plan voor toezicht van dé V.N. of Aus tralië op Nederlands Nieuw-Guinea vast beraden van de hand wijst. Wel zal Indonesië hulp van de V.N. aanvaarden, indien de wereldorganisatie de over dracht van dat gebied aan Indonesië i kan bewerkstelligen. TUNIS (Reuter). Ferhat Abbas,1 Nasution dacht dat het nog twee jaar de leider van de Algerijnse regering zal duren voor orde en rust m Indonesië in ballingschap, heeft de regeringen pheel zijn hersteld. Hij zei dat op hei Var, landen riip Heel uitmaken van de hoogtepunt van de opstandige bewe- van landen die deel uitmaken van de jn 1953/59 een zesde deel van In- Franse Gemeenschap een brief „e- donesië werd beheerst door honderddui- schreven over deelneming van hun Zend opstandelingen. Thans is die strijd troepen aan de strijd in Algerije. Vol- macht volgens hem ingekrompen tot gens Abbas dienen in Algerije onder twintigduizend man, die nog slechts klei- Franse vlag 30.000 man uit landen ne gebieden beheersen, van de Franse Gemeenschap, waar- Nasution heeft in Washington bespre- onder 14.000 uit Senegal. togen gevoerd met de Amerikaanse Nu de Algerijnse kwestie opnieuwJn —er vim ^J^e^ meWe.voor- steirdreenAlgerijnse redering in bailing: gezamenlijke stafchefs. Hij noemde die schap er prijs op dat de regeringen van die landen zich nog eens op hun houding bezinnen en zullen handelen ..in over eenstemming met hun beginselen van soevereiniteit, gerechtigheid en solidari teit". Het volk van Algerije verwacht van al deze landen dat zij een duide lijk standpunt innemen wat betreft het Algerijnse vraagstuk, met name wan neer de kwestie in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties ter sprake komt. bijna één miljoen dit jaar. De meerder heid van de nieuwe leerlingen behoort tot de'mohammedaanse bevolkingsgroep. Hetzelfde beeld biedt het middelbaar en technisch onderwijs. ONTWIKKELING Wat de economische ontwikkeling be treft heeft men olie- en aardgasbu inlei dingen aangelegd en de industrialisering versneld. In de twee jaar van het verslag zijn er 370 bedrijven uitgebreid of opge richt. Geen deel van Frankrijk heeft in zo'n korte tijd ooit zo'n snelle ontwik keling doorgemaakt, aldus het verslag. Er zijn ruim duizend nederzettingen gevestigd en vele stuwdammen voor de bevloeiing van landerijen in aanbouw. Men heeft voorts 100.000 woningen ge bouwd en werkgelegenheid geschapen voor 100.000 mensen. ging heeft zich ook in 1960 voortgezet. Daar die toeneming niet gepaard ging met een grotere industriële werkge legenheid, is zij te danken aan een sterk verhoogde produktie per werk- ïemer, veroorzaakt door de werking van diepte-investeringen en een sterk toegenomen belangstelling voor ver hei ering van de efficiency. Deze uiteenzetting geeft minister J. W. de Pous in de zevende industrialisatie- nota, die hij de Tweede Kamer heeft aangeboden. De nota behandelt niet al- Eigen nieuwsdienst De industriële export nam ten op zichte van 1957 met 10 procent toe. De grootste toeneming had betrekking op de voedings- en genotmiddelenindustrie, de chemische industrie, de textiel- en de metaalindustrie. Deze vier bedrijfstakken nemen samen meer dan 90 procent van de industriële export voor hun rekening. In de achter ons liggende 2% jaar werd voor 5,9 miljard gulden in de industrie geïnvesteerd, gerekend in prijzen van 1957. Dit betekende een jaargemiddelde van ruim 2.350 miljoen gulden, dat ongeveer zeven procent hoger ligt dan in de zes de nota gemiddeld per jaar noodzakelijk j werd geacht. In deze zesde nota werd aangenomen dat over de gehele periode '57'62 een produktiestijging van 21 pro cent zou worden bereikt. Dit percenta ge lijkt reeds dit jaar te worden ge haald. De Europese integratie heeft in de laat ste drie jaar weer tal van buitenlandse DELFT Ongeveer honderd stede-HILVERSUM. De stichting; Openbaar ondernemingen naar Nederland gelokt. bouwkundigen uitT vijftien landen nemen j Kunstbezit heeft aan de Nederlandse hetzij als dochterondernemingen hetzij deel aan de internationale conferentie TT 1 J 'vr~'a 1 van stedebouwkundigen, die gisteren in Delft is geopend door de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen. Ir S. J. van Embden, stedebouwkun dig adviseur van de gemeente Delft en ontwerper o.a. van de Technische Hoge school in Eindhoven, heeft daarna een algemene inleiding gehouden over Ste- debouw en architectuur. De conferentie zal tot aanstaande zaterdag voortduren. Radio Unie een plan voorgelegd om na als deelnemingen in Nederlandse bedrij- 1961 de cursus Openbaar Kunstbezit zo- ven. Amerikaanse ondernemingen staan wel via de radio als via de televisie te aan het hoofd van het lijstje naoorlogse geveft. .vestigingen met 116 dochters en 44 deel- nemingen, gevolgd door Engeland met Enkele omroepverenigingen hadden on- 25 en 27. langs meegedeeld, dat na 1961 de radio- o z. cursus vervangen zou worden door een u nieuwe televisiecursus. De stichting Openbaar i J^stigmgen van groot belang voor zowel Kunstbezit meent echter, dat naast tv- fkwalitatieve verbetering van onze uitzending de radiocursus noodzakelijk 1?? üe+ k iV??r eeisJf L]touryerbete- biiift ring. Het beleid met het aantrekken van buitenlandse investeringen wil de Van onze correspondent MEIJEL Nog staat de Peel be kend als een mengeling van heide velden en moerassige veenstukken, van turfputten en roestbruine oude vennen. De laatste jaren zijn even wel duizenden hectaren van het in tientallen eeuwen gevormde hoog- Advertentie De omroepverenigingen hebben in het verleden ongaarne radiozendtijd afgestaan aan de cursus, die een nationaal karakter draagt. Bij hun streven, de radiocursus t.z.t. te doen stopzetten, speelt de over- weging een rol, dat destijds een enquête heeft uitgewezen dat maar een klein deel I der geabonneerde luisteraars de pro- i gramma's ook inderdaad volgt. 0,i*. echter is deze cursus van zodanig J belangdat hij de weinigevereiste zend tijd zeker waard is; zelfs voor een betrek- veengebied in cultuur gebracht. Om j keliIk bescheiden aantel luisteraars, die het voortbestaan van dit unieke ge- I immers niet allemaal zullen kunnen over- bewindsman daarom handhaven, zij het dan wat meer passief in verband met de krapte op de arbeidsmarkt. bied te verzekeren en tevens om stappen naar de televisiecursus. vele bedreigde vogelsoorten een rustig eigen thuis te garanderen is het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen begonnen met de vorming van het reservaat de Grote Peel, aan weerszijden van de Brabants-Limburgse grens. Op de nieuwste kaarten is die naam al te vinden. Het gebied ligt binnen de driehoek der dorpen Ospel, Meijel en Asten een oppervlakte van acht honderd hectaren, waarvan Staatsbos beheer er al 670 aan de verwoede ontginners heeft weten te ontfutselen. In feite is het een grote kom bin nen afgesleten zandheuveltjes, die de Grote Peel vrijwel ononderbroken om geven. De heuveltjes omsluiten een fraai terrein van heidevelden, veen- putten en vennen. P^oihourtencL Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. De Russische rege ring heeft aan de met de K.L.M. nauw besprekingen zeer vruchtbaar voor bet kweken van betere betrekkingen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Mr. J. M. L. Th. Cals, de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, heeft gistermid dag aan de Kruislaan in Amsterdam- Oost het nieuwe gebouw voor het labo ratorium voor massaspectografie ge opend. Dat is een van de drie laboratoria verbonden luchtvaartmaatschappij Air- van de Stichting voor fundamenteel on Ceylon een aantal vliegtuigen aangebo- derzoek der materie. Er werken negen den. Een woordvoerder van de Ceylone- tig mensen. Prof. dr. J. Kistemaker is se regering heeft hierop geantwoord, directeur van het internationaal be- dat het aanbod gaarne zal worden ge- faamde laboratorium, accepteerd. De K.L.M.die 26 procentHet aanvankelijke doel van het labo van de aandelen van de Air-Ceylon be- ratorium was de scheiding van isoto- zit, neemt het standpunt in, dat tegen j pen met een elektromagnetische metho de Russische hulp nimmer bezwaren de. Later werden ook andere scheidings- kunnen bestaan, indien de Ceylonese re- methoden onderzocht. De laatste jaren gerin^ door het aanvaarden van die j is het accent verplaatst naar het funda- hulp meent de vooruitgang van de Air- mentele onderzoek met de scheidings- Ceylon te bevorderen. I instrumenten. Advertentie Lijm en plak alles met van Ceta-Bever Van onze correspondent ARNHEM Van het drama dat afge lopen weekeinde een vader van tien kin deren, de 57-jarige stucadoor L. F. uit Rhenen, het leven heeft gekost zijn de achtergronden nog niet duidelijk. De stucadoor werd omstreeks twee uur in de nacht van zaterdag op zondag met ingeslagen schedel langs de weg gevon den. Nog dezelfde nacht arresteerde de politie de twintigjarige schilder R. G. uit Rheden. die verklaarde ruzie met de stucadoor te hebben gekregen en hem tegen het hoofd te hebben geschopt. Onbekenden De mannen kenden elkaar niet. Rhe nen, waar het slachtoffer woonde, ligt ongeveer 25 kilometer ten westen van Arnhem. Aan de andere kant van de stad. op ongeveer tien kilometer af stand, ligt Rheden, waar G. vandaan komt. Zij hadden elkaar bij het Arnhemse station ontmoet. Er ontstond een ge sprek dat vermoedelijk in een café werd voortgezet. Ten slotte gingen zij de kant van de Rijn op. Stille laan Volgens de gearresteerde schilder zou er op de stille laan die Onderlangs heet en die ligt tussen de Rijn en de heu velrug waar de Utrechtseweg bovenop loopt,' een woordenwisseling zijn ont staan. Die liep uit op een vechtpartij, waarbij de stucadoor kwam te vallen. In dolle drift zou G. toen tegen het hoofd van de stucadoor hebben getrapt Eigen nieuwsdienst DELFT Opnieuw heeft de Delft- se veehouder A. Zonneveld de ge meenteraad van deze stad de hand toegestoken. Hij wil met de gemeen- I I 11111/1 Ml IVnFR te het geschil oyër de onteigening 151J JrliV.lt/ IVJLJLi i LfJ-iXU van Z1jn Marlotshoeve regelen omdat ïinnrtmn ,'T A OOfOC het nu aI twee jaar durende gePro" EEKb 1 E KLAoaLUiS cedeer zijn zenuwen sloopt. Tot nu toe is de veehouder steeds als Eigen nieuwsdienst overwinnaar uit de strijd naar voren DEN HAAG. Volgens cijfers van. gekomen. Eind juni bepaalde de Haag- het Centraal bureau voor de statistiek se rechtbank dat de gemeente Delft on- Van een ónzer verslaggevers telde het voorbereidend hoger- en mid- rechtmatig had gehandeld door een ROTTERDAM Het Gemeente-Ener- delbaar onderwijs in september 170.400 overeenkomst aan te gaan tot ontbin- giebedrijf te Rotterdam heeft er in het leerlingen. Dat zijn er bijna 12.000 meer ding van de pachtovereenkomst met de j Botlekgebied een goede klant bijgekre totdat die stil bleef liggen. G. dacht dat de man dood was en ging weg. Even later bedacht de schilder- dat de stucadoor misschien toch nog niet dood zou zijn en dat hij waarschijnlijk wel geld bij zich zou hebben. De jonge schilder ging terug en trapte zo lang op het hoofd van zijn slachtoffer dat hij zeker was dat er geen leven meer in het lichaam was. Daarop doorzocht hij de zakken en haalde er vermoedelijk een uiterst klein bedrag uit, waarna hij naar huis ging. Enkele uren later lichtte de politie hem daar van zijn bed. Geen getuigen De schilder, die als moeilijke jongen bekend staat, heeft dezelfde nacht een bekentenis afgelegd. Uit de sectie op het lijk van F. zou zijn gebleken dat de stucadoor nog niet dood was, toen G. hem de eerste keer bloedend achterliet. Er zijn geen ooggetuigen van de vecht partij geweest. ,.Op paden en wegen" Het reservaat is van grote natuur- wetenschappelijke betekenis en daar om denkt Staatsbosbeheer er niet aan toeristen zomaar toe te laten. In het broedseïzoen zijn grote gedeelten voor alles en iedereen gesloten; in de ove rige maanden mag de wandelaar zich alleen ,.op de paden en wegen bevin den". Van die wegen af kunnen zij het „openluchtmuseum" bekijken. Zij zien dan óók de oude veenputten, waar de hoogveenvorming nog onge stoord doorgaat. Hoewel het hoogveen in westelijk Europa een vrij veel voorkomende grondsoort is, kan die doorgaande vervening zeldzaam wor den genoemd. Ook daarna is Staats bosbeheer bijzonder zuinig op het nieuwe reservaat. Mannenmaatschappij De kraanvogels gebruiken het ge bied bij honderden als pleisterplaats op hun trektochten van en naar het zuiden. Ook wilde ganzen komen er in deze najaarsmaanden bij zwermen. Met de korhoenders is het in deze contreien wat vreemd gesteld; het dreigt er een mannenmaatschappij te worden, want er zijn veel meer kor- hanen dan kippen. Hoeveel meer mag het Instituut voor toegepast biolo gisch onderzoek in de natuur uitreke nen. Het doet dat dan ook, dit na jaar nog. Volgend jaar zullen de kor hoenders in de Peel op een eigen bur gerlijke stand kunnen bogen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een jongen van ze ventien jaar die op de GordeVweg werd gegrepen nadat hij daar donderdagavond een vrouw van zestig jaar had aange rand, heeft bij de zedenpolitie bekend sedert verleden jaar oktober in de Berg- polder en in het nieuwe Noorden nog twaalf andere vrouwen te hebben aan gevallen. Hij zal vandaag voor de offi cier van justitie worden geleid. De zedenpolitie arresteerde voorts een 21-jarige man die veertien dagen geleden op de Dorpsweg een vrouw trachtte aan te randen. Van onze correspondent ALKMAAR De nestor der Alkmaar- se journalisten, de heer Tjeerd Adema, oud-hoofdredacteur van de Alkmaarse Courant, wordt vanmiddag in Alkmaar begraven. Hij is 74 jaar oud geworden. Hij begon zijn journalistieke loopbaan in 1910 bij de Middelburgsche Courant. Twee jaar later werd hij bij de Goesche Courant benoemd tot redacteur-verslag- gever. Weer twee jaar later werd hij hoofdredacteur van het blad. Dat bleef hij vier jaar lang. Toen kwam de benoeming tot hoofdredacteur bij de Alkmaarsche Courant. Die functie heeft hij tot zijn pensionering in 1950 vervuld. Onderzoek in Roermond: Van onze correspondent ROERMOND De politie van Roer mond heeft 620 fietsen onderzocht op betrouwbaarheid in het verkeer. Slechts 35 procent voldeed aan de voorschriften. De rest had slechte remmen, slippende dynamo's, geen licht of geen wit achter spatbord. Een tiende van de achter lichten brandde niet. Er werden 250 bromfietsen gekeurd, waarvan de helft dezelfde gebreken vertoonde. Het onderzoek is gehouden in de fiet senstalling van Philips te Roermond. De politie heeft geen bekeuringen gemaakt, omdat de eigenaars van de fietsen en bromfietsen spontaan meewerkten. Het is gebleven bij labels met de gebreken erop. LINSCHOTEN (ANP) De twin tigjarige praalrijder F. J. R. uit Utrecht, die zaterdagavond onder Linschoten een ernstig ongeluk ver oorzaakte met een in Den Haag ge stolen wagen, is er ernstiger aan toe dan aanvankelijk leek. Hij moet worden geopereerd en kan voorlo pig niet worden gehoord. R. was met een in Utrecht gestolen wagen naar Den Haag gegaan. Daar liet hij de wagen achter in het Laak kwartier om meteen daarop een auto te stelen van een bewoner van deze wijk. Die wagen liet hij achter in de buurt van het Valkenboschplein, waar hij tenslotte de auto stal waarmee hij op de rijksweg Den Haag-Utrecht brokken maakte. Een 53-jarige lera res kwam daarbij om het leven. dan bet vorige iaar. I vereniging, waarvan de heer Zonneveld Toch loopt het getal der toegelaten y-n terreinen en opstallen tot 31 de- leerlingen terug. Er waren er dit jaar cember 1952 had gepacht. Tevens be- 1300 drie procent minder dan het paajde de rechtbank dat de gemeente vorige jaar. die het begeerde terrein al bijna De toeneming van 12.000 leerlingen is bouwrjjp bad gemaakt de geleden voor een belangrijk deel te danken aan schade moet vergoeden, het verschil in omvang tussen de ge-pejff ging van dit vonnis in beroep. rier toe vel aten (194i— maar z0 sehrijft de heer Zonneveld aan i de gemeenteraad. boortegeneratie der toegelaten 1948) en die der vertrokken (1941 ik heb al driemaal leerlingen ic mogen""ervaren dat de rechterlijke terng te voeren"op* hït verschUin |root- macht het onge^, aan mijn zijde le94»7 en MS3"*8 SaarWT me 194b en van 194«. veehouder stelt voor met mede- - De 49-jarige caféhouder G. Pohl- j werking van de raad een commissie te mann uit Apeldoorn is gistermiddag in benoemen Daarin zouden dan een o Klarenbeek onder een motor gekomen twee raadsleden zitting moeten nemen, en gedood. De bestuurder van de motor, een of twee door de heer Zonneveld de brandweerman G. K„ die op weg was, benoemen deskundigen en een m onder- naar een brand, is zwaar gewond. ling overleg te benoemen vooizitter. gen. Een klant die zich bereid verklaar de jaarlijks 120 miljoen kwu van het G. te betrekken. Dat is een stroom verbruik in een orde van grootte die te vergelijken is met het jaarlijkse ver bruik van een stad als Arnhem. Die nieuwe klant is de N.V. Konink lijke Nederlandsche Zoutindustrie die met haar in het Botlekgebied te stichten zout-electrolitische bedrijf in feite terug keert tot haar bakermat want de K.N.Z. werd ruim veertig jaar geleden te Rot terdam opgericht. Dat contract tussen het G. E. en de K.N.Z. is gistermiddag in Rotterdam ten stadhuize bezegeld en met handte keningen bekrachtigd. Burgemeester mr. G. E. van Walsum tekende voor de ge meente Rotterdam, ir. H. M. van Mou- rik Broekman en ir. R. Kox deden zulks namens de K.N.Z. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. —De grondslag van het spreiden van industrieves tigingen buiten het westen van Ne derland blijft gelegen in het schep pen van faciliteiten: de premie- en prijsreduetieregeling en aanleg van (water) wegen en industrieter rein. Een verbod van industriële vestiging in West Nederland wijst minister De Pous af. Dit schrijft hij in zijn zevende industrialisatie nota. De premieregeling heeft de ver wachtingen verre overtroffen, aldus de minister. Sinds april vorig jaar zijn 160 projecten goedgekeurd, waar door naar raming 10.400 nieuwe ar beidsplaatsen zullen ontstaan. Van de ze projecten hebben er honderd be trekking op de drie noordelijke pro vincies. de aansluitende delen van Overijssel en Zwolle en Kampen. Ook de laatste maanden is een stroom premieverzoeken binnengekomen, waaruit blijkt dat de belangstelling van de ondernemers voor het noor den van het land duidelijk groeit. Selectie Het aanwijzen van de ontwikke lingskernen waarvan er thans 44 zijn kan niet gebeuren op grond van objectieve maatstaven. De mi nister vindt het aantal rijkelijk groot, maar uit de praktijk blijkt dat er een natuurlijke selectie optreedt: de vestigingen gaan zich concentreren .n bepaalde plaatsen. Meer dan de helft van de toegeken de premie-objecten concentreert zich in zeven plaatsen: Emmen, Etten, Oss, Stadskanaal, Uden, Weert Zwolle. Voor de regionale ontwikkeling wordt thans jaarlijks een bedrag van honderd miljoen gulden uitgetrokken, verdeeld over diverse begrotingen, al dus deelt de minister mee. Van onze correspondent VENLO. Na de gaten in Wormer en en Heelsum heeft Venlo sinds enkele dagen ook een gat. Het zorgde echter als het ware zelf voor een spoedige oplossing van zijn geheim. In het fietspad langs de rotonde bij het station in Venlo traden regelmatig ver zakkingen op. Deskundigen weten dit aan een bepaalde stand van het grondwater. fietspad, waar allerlei vreemde geluiden in waren te horen, maar waar weinig in te zien was. Voorbijgangers gingen met een oor op de grond liggen om het goed Van onze Haagse redactie DEN HAAG De loonsverhogingen voor het overheidspersoneel zullen over 1960 een bedrag vragen van 138 miljoen gulden. Bij êuppletoire begroting vraagt mi nister Toxopeus dit geld alsnog aan. Hierin zijn begrepen de salarisver hoging van het overheidspersoneel, die per 1 januari 1960 inging, alsook de verhoging in de verdienstetoeslag van 8 t.ot 12 procent voor de rijkswerklie den. te kunnen horen. Dat werkte aanstekelijk, zodat bijna de hele dag mensen bij het gat met hun oor op de grond lagen, te meer toen iemand beweerde menselijke stemmen te hebben gehoord. Gistermiddag om half twee kwam de ontknoping: Een dikke waterstraal spoot metershoog uit het gat, die veel zand meenam. Een aantal amateur-gatonder- zoekers werd onder de modder bedolven. Het verkeer moest worden verlegd. Het bleek dat een van de nieuwe hoofd waterleidingen was gesprongen. Eigen nieuwsdienst BUENOS AIRES De Verenigde Staten zijn vastbesloten alles te doen om er voor te zorgen dat de Russische invloed in Zuid- en Mid- den-Amerika niet toeneemt. Dit voornemen is des te dringender ge worden wegens de groeiende vriendschap tussen premier Kroesj- tsjef en de Cubaanse minister-presi dent Fidel Castro. De Sowjetunie gebruikt Fidel Cas tro en zijn eiland als basis voor het la ten doordringen van het communis me in Zuid-Amerika. Dat mag niet ge beuren, meent Washington. Vooral niet in Argentinië, een land met een ar beidersmassa van zes miljoen mensen. Slaagt Washington erin Argentinië voor het Westen te behouden, dan is daar mee Zuid-Amerika gered. Argentinië wordt vooral ook van zo veel belang geacht door Amerika om dat het land zich zeer snel ontwik kelt op industrieel gebied. Washing ton zou met het oog hierop bereid zijn honderd miljoen dollar ter beschik king van Argentinië te stellen. Hoe sneller Argentinië zich ontwikkelt, hoe meer kans men heeft de toenemende Russische infiltratie op allerlei gebied tot staan te brengen, zo redeneren de Verenigde Staten. In Zuid-Amerika realiseert men zich terdege dat dit geen eenvoudige opgave zal zijn, aangezien de communisten al jaren intensief bezig zijn dit deel van de wereld stormrijp te maliën. Fidel Castro zal bij dit alles zeker een actieve rol blijven spelen als „filiaal houder van Moskou". Het is de laatste tijd opgevallen dat Fidel Castro steeds meer contact onderhoudt met aanhan gers van de verdreven Argentijnse dictator Juan Peron. Vanzelfsprekend geschiedt dat met goedkeuring van de Russen. Immers, de Peronisten vormen zeker een bevolkingsgroep die licht be ïnvloedbaar is. NEW YORK (Reuter) De ambas sadeur van Guatemala in België en Ne derland, Mauricio RosaI, is gisteren in New York wegens smokkel gearresteerd. Hij wordt er van verdacht met drie an dere mannen vijftig kilo heroïne illegaal Amerika in te hebben gebracht. De partij gesmokkelde heroine is on geveer vier miljoen gulden waard. Het zou de grootste partij verdovende mid delen zijn die ooit-Amerika in is gesmok keld. Rosal en de drie andere mannen wor den gevangen gehouden. Zij zullen slechts uit voorarrest worden ontslagen als er een miljoen dollar als borgtocht voor hun wordt gestort. Zij zullen op 17 oktober terechtstaan. Tot burgemeester van Arnemuiden is benoemd de heer A. Hack, gemeente secretaris van Rilland-Bath. De heer Hack is lid der CHU. De benoeming gaat op 16 oktober in. Op het kruispunt SchiewegAbr. Kuy- perstraat te Rotterdam raakte gistermid dag de 45-jarige mevrouw M. E. van Ooyen-Breemer, die met haar brom fiets plotseling linksaf sloeg, onder een motorwagen van lijn 5. Zij sloeg met haar hoofd tegen de straat en was vrij wel op slag dood. Advertentie 1. Onder de hoed: de rechtermouw van de jurk is verdwenen: 2. Onder de tafel: een heren schoen; 3. Onder het raampje is een balk zichtbaar; 4. De reebterhoren van de koe wijst omhoog; 5. De linkerhoren zit achter de raamlijst; 6. Het linkeroor van de koe is verdwenen; 7. Het linkervoorpand van de pyjama van de man hangt rech ter naar beneden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7