BLOEIENDE GARAGE WERD RUÏNE Brief van regering aan Stichting van den Arbeid 4 Nederland uitgenodigd voor 1964 in New York Winstdeling in vleesindustrie SPAARBANK IS NOG UW 1 Suriname door GROOTSTE CONCURRENT CHEFAROX Leerling ging stiekem met bromfiets van klant op stap f BORD OF GEEN BORD, DE KLAP VIEL TOCH Garagehouder J. P. W outers hij het bekende hord van de Bovag dal het heeft over de aansprake lijkheid. Bord of nietde Tilbur- genaar lijdt een enorme stropdie hem zelfs met de steunin aan raking heeft gebracht. Geen succes Hoe kon dat Ommekeer Met reumatiek kan niemand werken Maagklachten? Voertuigen zakten in bruinkoolmijn Treurig N°g vijf POST VROEG OP DE BUS Geval van tbc in legerplaats Dr. v. d. Wal - op ROK A - tegen zakenlieden Zesduizend mensen stuwmeer verdreven UITVOER VAN E.E.G. STEEG BELANGRIJK In de tang der politie Prinses Beatrix opent ziekenhuis Dinsdag 4 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Van een onzer verslaggevers rpiLBURG Een klap die ■*- pas drie jaar later aan kwam en die nu, vijf jaar na dien, nog nadreunt in de ineen, storting van een garage te Til burg, was feitelijk niet eens zo'n harde klap. Het ergste was de vrouw er aan toe, die enkele weken naar het zie kenhuis moest. Het feit op zichzelf was nog geen drie regels stads nieuws. De boete die de kanton rechter oplegde, bedroeg vijfentwin tig gulden. Maar nu, vijf jaar later zit de garagehouder J. P. Wouters met de brokken. Hij is geruïneerd, terwijl hij nog altijd van mening is, dat hij met het hele geval niets te maken heeft! Het was zijn leerling-monteur die op 29 september 1955 de klap veroor zaakte. Hij had die dag een aanrijding in 'het centrum van Tilburg met een bromfiets, die een klant ter reparatie in de garage had afgegeven. Tegen het geldende verbod in auto's en mo toren van klanten te gebruiken, ging de leerling-monteur er in een onbe waakt ogenblik toch met de bromfiets tussenuit. Niemand merkte het. De baas was naar Amsterdam, nieuwe wagens be stellen bij de importeur. De chef en de vijf monteurs waren aan hun werk toen een buurjongen kwam vertellen dat de leerling Anton op de Heuvel in het centrum van Tilburg een me vrouw had aangereden met een brom fiets. „Kan niet", zei de chef en hij riep Anton, die ergens in het tweede ge deelte van de garage bezig moest zijn met het schoonmaken van onderdelen in een benzinebad. Er kwam geen antwoord. Later kwam een pas gerepareerde brom fiets van een klant terug licht be schadigd. Intussen was bevestigd, dat de leerling aan het praalrijden was gegaan en een ongeluk had veroor zaakt. De vrouw die hij had aange reden, was naar het ziekenhuis ge bracht. De leerling moest enige tijd later voor de kantonrechter verschij nen. Hij werd veroordeeld tot 25 gul den boete. Zijn baas gaf hem ontslag. Het leven ging door en de drukte in garage Wouters nam toe. De beste jaren voor het garagebedrijf stonden voor de deur. De heer Wouters liet plannen uitwerken. Een belangrijke uitbreiding kwam tot stand. De ruimte werd verdubbeld, het apparatenarse- naal onderging een vergroting, de af deling verkoop kreeg een geheel ander, aanzien. Midden in de verbouwing trok de heer Wouters geld aan voor verdere investeringen in machines en onderdelen. Hij nam 15.000 gulden hypotheek op het pand. Alles ging goed totdat de hypotheek geregistreerd moest worden. Toen viel de klap door' de reeds lang vergeten leerling, drie jaar tevoren veroorzaakt. „Deze hypotheek kan niet doorgaan" werd bij het kadaster gezegd. „Er is beslag gelegd op het pand tot een be drag van ruim vijftigduizend gulden a wfc if «Tfkèi optkfa xfftt, hïifrt ms M <#w# «i& O* jczonz nieuwe auto's voor de verkoop moe ten contant worden betaald. Van bevriende zijde kreeg Wouters het advies onmiddellijk surséance van betaling aan te vragen, anders zou hij reddeloos verloren zijn. ,,Neen, zei Wouters, met die trucs houd ik mij niet op." Hij wilde er zelf voor werken Dat deed hij, dag en nacht. Ieder etmaal ging zijn zaak verder achteruit, harder dan de beste auto in zijn achteruit kan rijden. Uit nood moest hij zijn zes mon teurs ontslaan. Hij verloor daarmee alle armslag. Hij kroop zelf onder de smeerbrug om zijn bedrijf lopende te houden. De kraanwagen en de ser vice-auto moesten te gelde worden ge maakt en weer gingen mogelijkheden en bronnen van inkomsten verloren. Zijn bloeiende garage schrompelde ineen tot een herstelwerkplaats waar lang niet allesmogelijk is. Niet aan gebrek aan vakmanschap louter om dat er geen krediet was. Onderdelen, banden en alles wat bij vernieuwingen en reparatie nodig is, kon hij niet meer voorschieten. Sommige klanten begrepen de situatie en betaalden vooruit. Aan vreemden kan Wouters Advertentie „Hoe kan dat?" Garagehouder Wou ters stond perplex. Hij wist niets van een beslaglegging af. Informaties leerden dat „vergeten" was het be slag te tekenen. Zodoende was het beslag feitelijk ongeldig. Maar ja, de hypotheekgever wilde eerst even de kat uit de boom kijken. Die kat kwam in de vorm van een nieuw beslag, dat op de vooravond van Kerstmis 1958 werd getekend door de deurwaarder. Voor schrik of paniek geen reden. Het was maar voor alle zekerheid, ziet u. De mevrouw die door de leer ling was aangereden, wilde zien of zij haar kosten en schade zou kunnen verhalen op de baas. Van de leerling was geen cent te halen. Nu ja, er is nog een Bovagclausule en er zijn nog advokaten. Er was ook een verbod om met de voertuigen van de klanten te rijden De leerling had niets buiten de garage te zoeken. De baas was in Amsterdam, de chef dacht dat hij braaf aan het schoonmaken was. La ten wij het maar eens proberen. Wou ters heeft in ieder geval een mooie garage; hij zal wel kunnen betalen. Dit proberen betekende een volle dige ommekeer. Anderen gingen op eens de baas spelen in de garage. Dit mocht niet en dat kon niet meer. Le ningen of hypotheek waren er niet meer bij. Investeren ook niet. Hij moest maar een advokaat nemen, want in het proces dat komen ging. kon hij zelf niets uitrichten. Hij zocht hulp en bijstand bij zijn machtige bond. De Bovag wees hem vriendelijk een ad vokaat aan ruim honderd kilometer van zijn woonplaats af in een ander arrondissement. Of hij maar vast vijf honderd gulden voorschot wilde be talen. Hij kon dan per brief opgeven wat de moeilijkheden waren. Afgezien van het feit, dat het schrijven van brieven nu niet bepaald zijn sterkste troef was, vond hij het toch wel om slachtig, een advokaat zo veraf Hij kreeg daar een beetje gelijk in, want een volgende brief meldde dat hoewel hij nu een advocaat had, deze rechtsgeleerde niets voor hem kon doen zonder dat in Breda een procu reur was aangesteld. Of hij maar even voorschot wilde betalen. Intussen kwamen de crediteuren op draven. Ja, zij hadden wel wat ge hoord, maar daarom kwamen zij met „Wij zitten zelf een beetje krap." Of hij maar wilde betalen. Normaliter waren het wel maand-, kwartaal- en sommige zelfs jaarrekeningen, maar gezien de omstandigheden. De verbouwing was nog niet hele maal klaar en ook nog niet betaald. Alles moest ineens worden afgerekend. Onderdelen, olie en benzine en de Advertentie De zorg voor Uw gezin vereist de inzet van al Uw kracht en energie. Alleen soepele spieren en lenige gewrichten zijn geschikt voor grote lichamelijke prestaties. Wrijf ze weg. Uw reumatiek, Uw spit. Uw lenden pijn; wrijf ze weg met Kloosterbalsem (Ak ker-Balsem), die diep in de weefsels door dringt en door de warmte die ze daar op wekt, Uw pijn verdrijft. Ook U zult zeggen: i ..Kloosterbalsem geen goud zo goed." voor* blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand Sensatie in Zuid-Limburg HEERLEN De vijf ton zware maai dorser van de heer Schoonbroodt van de Ter Weijenhof bij Heerlen is zomaar onder de grond verdwenen. Even later zakte ook een vrachtauto van een buur man die de maaidorser uit zijn moei lijke positie zou helpen, weg tot het dak van de auto gelijk was aan het aardop pervlak. Met een nóg zwaardere vrachtauto en een hijskraan is het gisteren na lang pro beren gelukt de beide voertuigen, zij het wat beschadigd, weer op de wielen te helpen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat een oude, dichtgespoten bruinkoolmijn de schuldige is geweest. De grond is gaan werken, zodat er een metersdiepe grot ontstond, die afgedekt bleef door een dunne laag aarde. WERELDTENTOONSTELLING AMSTERDAM (A.N.P.) „We pro beren het net zo goed te doen als de Belgen vorig jaar in Brussel", vertelde gisteren in Amsterdam de heer S. C. Waugh, die vanmorgen op het ministerie van buitenlandse zaken Nederland offi cieel zal uitnodigen deel te nemen aan de wereldtentoonstelling, die in 1964 en 1965 in New York zal worden gehouden. „Daarom beginnen we al tijdig met onze voorbereidingen, want we willen voor komen dat de tentoonstelling nog niet klaar is als zij reeds is geopend." De heer Waugh is voorzitter van een commissie die een bezoek van drie weken aan enige Europese landen brengt om bij regeringen, kamers van koophandel en andere instanties op het gebied van han del en nijverheid belangstelling te wek ken voor de wereldtentoonstelling. Alle landen van de Verenigde Naties zijn ervoor uitgenodigd. Zij zal, mede omdat in 1964 de Verenigde Naties daar vijftien jaar zijn gehuisvest, in New York worden gehouden. De burgemeester van New York koos als motto Vrede door begrip. „Het wordt geen jaarbeurs", zei de heer Waugh, „maar een centrum waarde bezoekers kennis kunnen maken met sociale. wetenschappelijke, culturele, religieuze en industriële ontwikkelingen van andere landen." ROTTERDAM Zaterdagnacht ont dekten twee politiemannen dat de deur van een café in de Calandstraat open stond. ZU belden de eigenaar van dit établissement uit zijn bed die even later tot zijn vreugde ontdekte dat er niets gestolen was. Dat had heel goed gekund want in de open kassa zat ruim vier duizend gulden en voorts lag er een por tefeuille met zeven „rode ruggen" zo voor het grijpen. omdat zij zullen worden opgelicht. Hij zat bijna een jaar zonder ben zine. Hij raakte het dealership kwijt van het merk auto waarvan hij in tiet rayon Tilburg de alleenverkoop had. Hij werd een geruïneerd man, wiens gezin aan de armoede werd overge leverd. Bij alle ellende was zijn enige troost de moedige hulp ,van een mon teur. Die zei, toen de klap viel: „Nee baas, dat ontslag neem ik niet. Wat hier gebeurt vind ik oneerlijk. Ik zal met je doorvechten tot je het pleit gewonnen hebt." Samen sappelden ze verder. Met dubbeltjes en kwartjes verdiend in kleine karweitjes, kregen zij weer benzine in de pomp, die zij alleen tegen contante betaling kunnen afle veren. Dat kraantje druppelt weer, al is het nog minnetjes. Met de rest is het treurig gesteld. Een volmaakte ruïne. Grote stukken gereedschap en apparaten zijn er niet meer. Grote reparaties kunnen niet worden aanvaard. De verbouwing van twee jaar geleden is nog niet klaar. Het bedrijf kwijnt in de beste tijd van het autovak. Eén ding hebben Wouters en zijn knecht bereikt: de baas hoeft niet meer naar de steun. De tijd van de grootste vernedering is achter de rug. Van opgang is echter nog geen spra ke: Het water staat tot aan de lippen en zij moeten zich flink uitrekken an ders verdrinken ze. Intussen gaan de slepende en slo pende processen door. De rechtbank heeft al vastgesteld dat ook al was het de leerling-monteur verboden op de bromfiets te rijden, zijn patroon toch verantwoordelijk is voor zijn da den. Verder heeft de rechtbank maan- delang zitten cijferen en als voorlo pig resultaat geboekt, dat de eis van een halve ton schadevergoeding voor de geblesseerde huisvrouw mogelijk teruggebracht kan worden tot ruim zesduizend gulden. Een definitieve be slissing is daar echter nog niet over genomen. Toch staan de verzekerings maatschappijen al klaar met dokters- en ziekenhuisrekeningen om die aan Wouters aan te bieden, als beslist zou worden dat Wouters moet betalen. Maar ja, dan gaat de zaak nog eens opnieuw draaien in hoger beroep. „Mijn advocaat ''egt, dat dat ook wel een kleine vijf jaar kan duren", zegt de heer Wouters. „Na hoger be roep cassatie. Wij zijn dan vijftien jaar verder. Niemand bekommert zich er om dat mijn zaak en mijn gezin allang te gronde zijn gegaan. Dit kan blijkbaar allemaal maar zo, omdat mijn leerling iets verkeerds deed." Hij zucht diep en kijkt naar het bordje van de Bovag waar de klanten in de garages zoveel respect voor hebben, omdat het hun de machteloos heid en de almacht van de Bovag wil inprenten. „Bovag-clausule", zegt hij misprijzend en kruipt weer onder de smeerbrug. „Ik kan niet meer dan hard werken en verder maar afwach ten wat er over mij wordt beslist". Hij zet de vetspuit op de nippel voor drie slagen hypoid in de achteras. Van onze correspondent DEVENTER. In de vleesverwer kende industrie is een actie aan de gang om te komen tot een toeslag op de lo nen van drie procent vanaf 1 januari i960. Vijf bedrijven te Olst en Wijhe in de IJsselstreek waar men een sterke concentratie van vleeswarenfabrieken aantreft, is reeds tot uitbetaling over gegaan. In andere bedrijven wordt over de loontoeslag nog onderhandeld of zijn reeds toezeggingen gedaan. De actie voor hogere beloning begon veertien dagen geleden te Olst, waar het personeel van Bakhuis Olba op grond van hogere produktiecijfers dan aanvankelijk was beraamd, een toeslag van vier procent en een gratis vlees pakket eiste. Later zijn de bonafide bonden bij het overleg betrokken en dit resulteerde in een akkoord over een winstuitkering van drie procent met in gang van 1 januari jl. De regering heeft inmiddels de be drijven aangezegd dat zij op grond van de winstcijfers moeten overgaan tot ver-, laging van enkele prijzen. Vrijdag zullen de werknemers in Utrecht vergaderen, o.a. over de ont wikkeling in de IJsselstreek. Pleidooi in Rotterdam Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De P.T.T. heeft een dringend beroep gedaan op het bedrijfsleven in Rotterdam om het spitsuur bij de posterijen, laat in de middag, te helpen ontlasten. Deze mededeling kwam gistermid dag tijdens de vergadering van de Ka mer van koophandel en fabrieken voor Rotterdam van de heer L. J. A. van Doorn, die zich onmiddellijk daarop ontpopte als een vurig pleiter voor de P.T.T. Hij wees op de moeilijkheden met de personeelsvoorziening bij de P.T.T, en adviseerde de bedrijven de post, die klaar is in de loop van de dag al op de bus te gooien, het liefst zo tegen een uur of drie of nog eerder. Gebeurt dat niet en blijven alle brie ven en drukwerken die laatste voor al leveren moeilijkheden op tegen het eind van de middag bij de poste rijen binnenstromen, dan wordt de kans op vertraging bij het bezorgen steeds groter. Eigen nieuwsdienst ERMELO In de legerplaats Ermelo is een geval van tuberculose vastgesteld. De 2500 in de legerplaats gelegerde mili tairen mogen de poort nu niet uit tot zij allen zijn onderzocht op tbc. Het onder zoek zal vrijdag zijn afgelopen. Advertentie M-BRIGADIERS! Nu naar school in je, officiële Delana M-TRUI (vanaf 6.95!) Van eên onzer verslaggevers UTRECHT Op de eerste ochtend van de levensmiddelen- beurs Roka in Utrecht hebben een paar honderd mensen uit de branche een blik in de toekomst gekregen die hun nog lang zal heugen. Denk eraan, zei dr. G. van der Wal als voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche jaarbeurs, de spaarbank is op het ogenblik uw grootste concurrent. De bedachtzame Nederlander heeft zich ondanks zijn stijgend inkomen nog niet aan het potver teren gezet. Het klinkt gek, maar naarmate de welvaart stijgt gaat een steeds kleiner deel van ons inkomen naar de eerste levensbe hoefte. Kijk maar naar de tele visie, de wasmachine, de hobby, de camping en de auto. Dit is de clou uit de wet van de heer C. L. Ernst Engel. Ga echter alsjeblieft niet met die wet als excuus bij de pak ken neerzitten, zei de inleider die een bijzonder knappe redevoering hield. Er zijn juist nu kansen om die wet te doorbreken, maar dan moet u zorgen dat het winkelen een werkelijke levens vreugde wordt. BUITENKANSEN Dr. Van der Wal hield al die mannen in de zaal dit voor: De grootste vreugde van de vrouw en heus niet van de vrouw alleen ligt niet in de vervul- De brief van de regering aan de Stichting van den Arbeid over de kwestie der lopende c.a.o.'s luidt als volgt: HIERMEDE bevestig ik de goede ontvangst van uw schrijven dd. 24 september *jl. Gaarne zeg ik u dank dat u op zo korte termijn aan uw toezegging hebt willen voldoen, uw oordeel te geven over het vraagstuk van de tussentijdse nerziening van collectieve arbeidsovereenkom sten, in het bijzonder in verband met de huidige economi sche situatie. Het kabinet heeft zich deze week hierover beraden en daarbij bijzondere aandacht geschonken aan hetgeen in uw schrijven naar voren is gebracht. De rege ring stelt het op prijs u thans haar standpunt mede te delen. Met uw bestuur is de regering van mening, dat op grond van het beginsel van de contractsvrijheid, het mogelijk moet worden geacht een tussentijdse herziening in collec tieve arbeidsovereenkomsten aan te brengen. FNERGELIJKE herzieningen mogen er echter niet toe lei- *-/ den, dat de waarden gelegen in het instituut van de c.a.o. zouden worden aangetast, waardoor de maatschappe lijke betekenis daarvan zou worden ondergraven. Daarnaasl dienen partijen, betrokken bij een c.a.o., alsmede de toet sende instanties, er ernstig rekening mede te houden, dat als gevolg van een tussentijdse herziening, ook andere con tracten op een vroeger tijdstip dan de in die overeenkom sten opgenomen expiratie-data aan de orde zullen worden gesteld. Een en ander zou tot gevolg kunnen hebben, dat de gewenste spreiding in de tijd wordt gefrustreerd en een ongewenste Schoksgewijze loonontwikkeling optreedt. Dit geldt in bijzondere mate in een periode waarin spanningen in het economisch leven optreden. Nu in ons economisch leven, mede als gevolg van de gunstige exportpositie e» de plaats gehad hebbende loons verhogingen zich ernstige spanningen voordoen, dient er naar de opvatting van de regering zorgvuldig tegen ge waakt te worden, dat een nieuwe loonbeweging ontstaat waardoor de gunstige resultaten van het gevoerde loon- en prijsbeleid worden aangetast. DE loonontwikkeling in de achter ons liggende maanden waarbij het prijsniveau niet in beweging is geraakt, heeft geresulteerd in een reële welvaartsverbetering. Ma cro-economisch gezien, daarbij mede in beschouwing ne mende de te verwachten arbeidstijdverkorting in niet on belangrijke sectoren van het bedrijfsleven, is er geen ruimte aanwezig voor een extra loonontwikkeling als ge volg van tussentijdse herzieningen. Uiteraard is hier geen sprake van een loonstop, daar immers de normaal aflo pende contracten volgens de algemene aanwijzing dd. 31 juli 1959 mogelijkheden bieden voor verbetering van lo nen en andere arbeidsvoorwaarden. Bovenstaande overwegingen hebben de regering tot de conclusie geleid dat tussentijdse .herzieningen van collec tieve arbeidsovereenkomsten, in de huidige economische omstandigheden en de voor 1961 te voorziene ontwikke ling niet verenigbaar zijn met de centrale doelstellingen van het regeringsbeleid. TEN slotte moge nog de aandacht worden gevestigd op hetgeen reeds in de troonrede is gezegd met betrekking tot de mogelijkheid van ondernemingsgewijze activiteiten, die ten doel hebben de bezitsvorming te bevorderen door middel van winstdeling en gepremieerde spaarregelingen." De minister-president, minister van algemene zalcjii, (w.g.) J. DE QUAY. ling-maar in de verwachting; de vreug de in de verwachting van de blijde ge zichten als zij straks met iets extra's thuis zal komen. Deze extra's zijn uw buitenkansen, uw meer-ornzet. De enke le dames onder zijn gehoor lieten hun herfsthoedjes een instemmend gebaar maken. Er zijn al verschuivingen in de be stedingen, legde dr. Van der Wal uit, De koolhydraten leggen het af tegen de eiwitten en de vetten. Rundvet is on- verkoopbaar, brood met kaantie^ ser veert men nog slechts in De Vijff Vlie- ghen, waar men deze culinaire jeugd herinnering in aangepaste antieke om' geving kan ophalen. Doop en vet spek zijn uit het dagelijks menu verdwenen. Aan de koe zitten steeds te weinig bief stukken om de vraag te kunnen bevre digen. U ziet, er is een voortdurende verschuiving van goed naar beter tot 'best. NIEUWE TECHNIEK Daarnaast krijgen we nieuwe verkoop technieken, met supermarket en zelfbe diening bovenaan. Zij overwinnen ook voor kleine zaken de drempelvrees der klanten. Vroeger luidde de winkelbel de koop reeds in bij het binnenkomen; te genwoordig klinkt het ping-ping van het kasregister pas bij het gaan. Natuur lijk gaat het gezellige karakter van het dagelijks bezoek aan de winkel op de hoek verloren, hetgeen vele pagina's van de plaatselijke chronique scanda- leuse daardoor onberoddeld laat. Maar dat haalt men bij het t.v.-bezoek wel weer in. „INSTANTENEET JE" Er zijn nog meer facetten die het beeld verder gaan vertekenen. De gro tere koelkasten met diepvries-installatie maken het dagelijks winkelen overbodig. De auto en de vrije zaterdag doen extra- pieken ontstaan, omdat grotere hoeveel heden ineens naar huis kunnen worden vervoerd. Er komen fiscale stimulansen om de huisvrouw tot werkende vrouw te verleiden. Met als noodzakelijke con sequentie steeds meer pressure-cookers instant coffee, instant thee en instant rijst. Het beeld van onze maaltijd dreigt een instant etentje te worden, een ,,in- stanteneetje", opgenomen in de cultuur van de eetkeuken, tussen krant en t.v. Dr. Van der Wal bracht zijn gehoor langzaam waar hij het hebben wilde; Uw kernvraag voor de naaste toekomst is, of u in staat zal blijken bij de gro tere welvaartsspreiding ook een groter percentage van de bestedingen tot u te trekken. Als u het kopen niet tot een vreugde weet te maken dreigt het ge vaar, dat de bedrijfswinkel met de wer kende vrouw steeds meer aan betekenis gaat winnen. IMPULSEN Is het nu werkelijk zo, dat de huis vrouw door de zelfbedieningstechniek meer aan levensmiddelen besteedt? Ze ker is, dat zij meer onderhevig is aan impuls-inkopen. Zodra zij het artikel vrij kan bekijken en op de hand nemen, is het al voor driekwart naar het bood- schappenmandjes verhuisd. Juist uw op maak en presentatie maken het moge lijk, via de impuls-aankopen ee"n stuk van de concurrentie van andere beste dingen te bedwingen. Schakel het element van de man die op de vrije zaterda? mee boodsoh-moer gaat doen, niet uit, zei dr. Van der Wal. Hier ligt een breed gebied waarop de voedm^ss^tor Tiin krachter. kan be proeven. Bij 10.555 kopers was 24,2 pro cent van de aankopen impuls-kopen. Een onderzoek elders kwam bij 15.500 aankonen elfs tot ?>6.7 -«rodent ("mWs die de kansen op succes met zelfbedie ning verklaarbaar maken. Van onze correspondent PARAMARIBO Zesduizend bosland- kreolen zullen hun woongebied onder het water zien verdwijnen tegen de tiid, dat de uitvoering van het Brokopondo- project in Suriname zijn einde nadert. Het stuwmeer, dat voor de thans in aanbouw zijnde stuwdam bij het plaatsje Affobakka zal ontstaan ten behoeve van de elektrische centrale, zal een opper vlakte van veertienhonderd vierkante kilometer beslaan. In dat gebied staan nu nog 26 dorpen, waarin de zesduizend boslandkreolen wonen. In 1963 zal het stuwmeer zich gaan vormen in 1965 zal het op peil zijn. Voorbereiding Nu al is de Surinaamse regering be gonnen de transmigratie van de bosland kreolen voor te bereiden. Er is een commissie ingesteld, die alle dorpen zal afreizen en de regering in Paramaribo zal adviseren over de te treffen maat regelen De betrokken kreolen Aukaanse en Saramaccaanse stammen krijgen bo ven en beneden het gebied van het stuw meer nieuwe woonoorden. Er is al een proefdorp klaar, waarnaar de bewoners van Ganjakondré zullen worden over gebracht. De ervaringen, die in dat dorp worden opgedaan, zullen van belang zijn bij het verdere transmigratiewerk. De oppernoofden van de betrokken stammen hebben alle medewerking toe gezegd voor de volksverplaatsing. BRUSSEL (A.NP.) De landen van de E.E.G. hebben in de eerste helft van dit jaar 21,7 procent meer uitgevoerd naar landeri buiten de gemeenschap dan m de eerste helft van 1959 De grootste stijging vertoonde de uit voer van Italië, namelijk 35.2 procent. Daarna volgde Frankrijk met 29,7 pro cent, West.Duitsland met 18,4 procent en België met 16.4 procent. De Nederlandse uitvoer naar landen buiten de E.E.G. nam slechts met acht procent toe. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Wegens overtre ding van de wet op de tandheelkundi ge inrichtingen heeft de politie te Rot terdam proces-verbaal opgemaakt te gen de vijftig-jarige vrouwelijke tand arts A. van D. uit Den Haag. Zij was verbonden aan het instituut van Van W. waar zij door runners aangelokte klanten in strijd met genoemde wet zou hebben behandeld. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Prinses Beatrix zal vrijdag 4 november het streekzieken huis Prinses Beatrix te Gorinchem ope nen. Uit de monding van- de Eerste Katen- drechtsehaven te Rotterdam is gistermid dag het lijk opgehaald van de 51-jarige Engelse zeeman William Selby die se dert 25 september vermist werd van het toen in de Maashaven liggende Engelse m s. Laloma. Advertentie een kwaliteitsbegrip

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5