Vrouw in arrest na plotselinge dood schoolhoofd van Regering acht „openbreking' c.a.o.'s strijdig met beleid Nieuwe grove scheldpartij van Kroesjtsjef De Bilt: Zacht Koop vandaag noo kaarten Hammarskjoeld blijft NA ELF DAGEN: SLEEP MET HONGERIGE MANNEN TERECHT Bij na 10 pet. van mannen ANTWOORD AAN STICHTING VAN DE ARBEID MAAKT SITUATIE NIET DUIDELIJK Rechtse relletjes in Parijs OVERVAL WERD VERZONNEN pendelt Bi? dood gejaagd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Het weer overal „De Jeugd vliegt uit VRAGEN OVER PROTEST VAN UNILEVER Beledigingen Afgrijzen Thans Onduidelijk Directeur: JACQ DE SMIT: Chefred.: G. J. BREtlKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelbars, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-^991. Zeeuwsch Dagblad •sr 'ift Losse nummers 13 cent, Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 46< Dinsdag 4 oktober 1960 Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbr. Rome Ajaccio weer onbew. geh. bew. regen zw. bew. regen zw. bew. geh. bew. regen regen geh. bew. regen geh. bew. geh. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. h. bew. onbew. zw. bew. max. temp. in wind gr. C. ZW 14 Z 13 ONO 11 ZO 12 stil 14 ZZO 1.9 stil 19 stil 18 OZO 17 O 16 ZW 17 ZZW 24 O 23 OZO 14 ONO 18 O 17 NO 20 stil stil ZO NW stil stil neersl. 7—19 uur in mm 0 0 0,1 0 26 0 0 1 1 0 6 0 0 0 0 0 0,5 0 0 0 0 0 0 COMMUNISTEN BEDREIGEN VER. NATIES MET AFBRAAK speciaal gericht I tot alle dieren op deze werelddierendag Tierend cn met zijn vuisten honkend eiste Kroesjtsjef gistermiddag het heengaan van Hammarskjoeld. Zou hij zijn zin niet krijgen dan zouden de communistische landen daaruit de nodige gevolgtrekkingen maken. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De verslagenheid onder de leerlingen van de Dr. de Visser-ulo school aan de Vondellaan in Utrecht na het plotselinge overlijden van het school hoofd, de heer G. H. van Meizen, had gisteren juist weer plaatsgemaakt voor een normalere sfeer, toen nieuwe ern stige berichten een sombere stilte in het schoolgebouw veroorzaakten. Hoewel het personeel uiterste geheimhouding be trachtte, wisten zelfs de jongste leerlin gen te vertellen, dat de heer Van Mei zen, die bijzonder geliefd was, geen na tuurlijke dood was gestorven: „Hij is vergiftigd en zijn vrouw is ge arresteerd." Rattenkruit Zaterdag, een dag na de begrafenis van haar man, werd de 51-jarige me vrouw W. P. van M.-H. aangehouden. Zi.i wordt ervan verdacht haar man ver gif, vermoedelijk rattenkruit, te heb ben toegediend; zij ontkent dat. Op vrijdag 23 september werd de heer Van Meizen op school onwel. Hij ver- O DE KAARTEN vliegen de deur uit voor de toneelvoor stellingen van „De Jeugd vliegt uit". Zoals bekend brengt het chr. toneelgezel schap „Podium" onder auspiciën van het Zeeuwsch Dagblad deze week in een serie van vier voorstellin gen dit toneelstuk, een spel in vier bedrijven naar het gelijknamige hoorspel, dat de N.C.R.V. met veel suc ces voor de microfoon heeft gebracht. Jan de Vries, die dit hoorspel schreef, maak te er ook een toneelbewer king van. Overal in den lan de trekken de voorstellingen van „De Jeugd vliegt uit" overvolle zalen. Ook de Zeeuwen hebbtfn grote in teresse voor „De Jeugd vliegt uit". De kaarten wor den jyif verkocht en de voorraad slinkt aanzienlijk. Om teleurstelling te voor komen wekken wij de Zeeuwse bevolking op om vandaag nog de toegangs kaarten te kopen. Haast is ongetwijfeld geboden. Zo lang de voorraad strekt worden ook kaarten ver kocht aan de zaal. Vlissin gen krijgt de primeur. Van avond wordt daar in het Concertgebouw de eerste voorstelling gegeven. Aan vang acht uur. loor het bewustzijn en werd overge bracht naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo- Daar overleed hij, zonder bij kennis te zijn gekomen, in de nacht van 26 op 27 september. Al verleden week donderdag stelde de politie op de school een onderzoek in. De arts, die hem in het ziekenhuis had behandeld, achtte de oorzaak van het overlijden verdacht. Reeds toen werd aan vergiftiging gedacht al geloofde men nog niet aan een misdaad: de heer Van Meizen zou bedorven vis hebben gege ten en zijn gestorven aan een acute geel zucht. Tegelijkertijd begonnen geruchten de ronde te doen. De vrouw van het slacht offer gedroeg zich zo vreemd, dat mensen in de buurt allerlei verdachtmakingen uitten. Dit, en het resultaat van een sectie door dr. J. Zeldenrust van het gerechte lijk laboratorium in Den Haag, leidde tot haar arrestatie, zaterdagmorgen. Het onderzoek door de politie, dat wordt geleid door hoofdinspecteur W. A. Tieman, is nog geenszins rond. Motief zou het slechte huwelijk kunnen zijn. Aan het Raadwijk, waar zij woonden, weet men te vertellen, dat de heer Van Meizen erg leed onder de „geestelijke gestoordheid" van zijn acht jaar jongere vrouw. Hij offerde veel op om er „nog iets van te maken". De verdachte verbleef zo nu en dan in een rusthuis te Driebergen-Rijssenburg. Daar is zij ook gearresteerd. Zij wordt morgen voor de officier van justitie, mi'. J. C. van den Berg, geleid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG* Het Tweede-Kamer lid de heer Beernink (ch) heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid gevraagd of deze <rnnis heeft genomen van het com muniqué van de Raad van bestuur van de Unilever waarin wordt gesteld, dat de minister van sociale zaken en volksgezondheid bij het zogenaamde Plantadebat in de Tweede Kamer me dedelingen heeft gedaan, die een on juiste voorstelling van zaken geven. Heeft de Raad van bestuur, zo wil de heer Beernink weten, zoals in het communiqué in het vooruitzicht is gesteld, hieromtrent reeds een brief aan de minister gezonden? Tenslotte vraagt het Kamerlid of de minister te zijner tijd de brief en zijn antwoord daarop aan de open baarheid prijs zal willen geven. Van onze correspondent VERENIGDE NATIES. „Het is heel gemakkelijk om af te treden; het is heel wat moeilijker om aan te blijven". Met die woorden heeft gistermiddag Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties uiting gegeven aan zijn besluit om in functie te blijven in weerwil van de herhaalde aanvallen van Kroesjtsjef op zijn persoon en zijn beleid. Terwijl de secretaris-generaal sprak zat Kroesjtsjef woedend met gebalde vuisten op zijn lessenaar te roffelen. Enkele uren tevoren nog had hij, voor de derde achtereenvolgende maal het woord nemend in de Algemene Vergadering, opnieuw Hammarskjoeld in de-grofst denkbare bewoordingen beledigd en zijn aftreden geëist, daarbij bet dreigement herbalend dat de Sowjetunie en haar satel lieten uit de Verenigde Naties zullen treden wanneer niemand met hun opvattingen rekening wenst te houden Stormachtige toejuichingen van alle banken, behalve dan van die van de communisten, onderbraken tot drie maal .toe Hammarskjoelds antwoord aan Kroesjtsjef. Het was op dat ogen blik voor iedereen duidelijk dat de communisten in hun opvattingen ge heel alleen waren komen te staan te genover de andere 88 leden van de Verenigde Naties. Kroesjtsjef scheen zich dat ook te realiseren. De aderen in zijn nek en op zijn voorhoofd zwol len rood op en in machteloze woede dreunden zijn vuisten neer op zijn tafel. Zelf had hij weer een felle rede ge houden, voor het overgrote deel gewijd aan de persoon, het beleid en de positie van de secretaris-generaal „die wij niet vertrouwen en ook niet kunnen ver trouwen". Ademloos luisterden de afgevaardigden toe terwijl de Russische staatsman be lediging op belediging stapelde. „Als dan deze Hammarskjoeld zelf niet de moed opbrengt om zijn ontslag te nemen dan zullen wij daaraan de noodzakelijke con sequenties verbinden." Het dreigement van een uiteenvallen van de Verenigde Naties was duidelijker dan ooit te voren: „Wanneer men blijft weigeren onze plannen voor een drie hoofdig secretariaat en voor hervorming van de Veiligheidsraad te aanvaarden kan dat slechts leiden tot instorting van de Verenigde Naties. Indien de voor naamste kwesties steeds worden opgelost in het nadeel van de socialistische en neutralistische landen zullen deze landen de besluiten uiteraard niet erkennen. Dan zullen zij op hun eigen kracht dienen te vertrouwen om hun belangen te ver dedigen." Hammarskjoeld heeft zich niet laten intimideren. Zich gesteund wetend door een overweldigende meerderheid verklaarde hij dat hij zou aanblijven en zijn plicht zou blijven doen. Zo duidelijk was het dreigement van uittreden uit ,de Verenigde Naties nog nooit gesteld en schrik, verbazing en af grijzen waren te lezen op de gezichten van vele afgevaardigden. Het was een verademing toen de Indische premier Nehroe met zijn zachte stem het woord nam. Hoewel Eisenhower het voorstel van de vijf „neutralen" om zo spoedig moge lijk met Kroesjtsjef te gaan praten van de hand heeft gewezen en de Rus zelf heeft laten blijken dat hij er ook weinig heil in ziet, drong Nehroe toch aan op unaniem aannemen van de resolutie der „neutralen". Nehroe deed uitkomen dat hij zich in sommige opzichten met de Russische critiek op de V.N. kan verenigingen, maar tegelijkertijd deed hij weten dat het nu toch waarlijk niet het juiste ogenblik is om grote veranderingen in de volkeren organisatie aan te brengen. De moeilijk heden zouden er slechts door worden vergroot. Hij wees dan ook de door Kroesjtsjef en de andere communistische landen ge- eiste invoering van een secretariaat van drie man (in plaats van de eenhoofdige leiding van Hammarskjoeld) van de hand. Treffend beschreef de Indische premier de atmosfeer van de huidige Algemene Vergadering. „Luisterend naar vele re devoeringen", zei hij, „heb ik vaak het gevoel gehad dat ik dqor de ijzige wind vlagen van de koude oorlog werd be vangen. De koude rukwinden hebben mij af en toe doen rillen". Daar het voor ieder volkomen dui delijk is geworden dat de resolutie van de vijf „neutralen", die aandringt op on middellijk overleg tussen Eisenhower en Kroesjtsjef, niet het minste gevolg kan hebben zo zij al wordt aanvaard, heeft Australië een nieuwe resolutie inge diend, die in zoverre van die van de „neutralen" verschilt dat zij niet aan dringt op ogenblikkelijk overleg. liet Australische voorstel gewaagt van be sprekingen die moeten beginnen zodra zulks praktisch mogelijk is. Veel effect j verwachtte men gisteravond niet van een dergelijke resolutie. Daarvoor was de crisis te groot geworden en de kloof tus sen de communistische landen en de an deren te diep. Eigen nieuwsdienst LONDEN Het hulpeloos op de Atlantische Oceaan ronddrijvende ach- tei schip van de tanker African Queen is teruggevonden. De drie runners aan boord van het schip dat elf dagen lang zoek is ge weest, waren hongerig en dorstig toen de Canadese sleepboot Melanie Fair voor de derde keer vastmaakte om net achterschip van de tanker van Amerika naar een Belgische sloper te slepen. Tot twee keer toe was de Melanie Fair door gebrek aan brandstof ge dwongen om los te gooien en naar de dichtsbijzijnde haven te varen om te tanken. De eerste keer gebeurde dat duizend mijl ten westen van de Azo- ren. Dank zij een seintje van de Ne derlandse sleepboot Holland van Doek- sen werd het halve tankschip na veel moeite teruggevonden. Negen dagen iater herhaalde de geschiedenis zich V/eer voer de Melanie Fair naar de Azoren Dit keer duurde het elf dagen voor de African Queen werd terugge vonden. De sleepreis van Hampton Roads naar België heeft intussen al bijna twee maanden geduurd. Duchtig sloeg de Purijse politie er gisteravond op los Telefoto 5 oktober: zon op 6.47, zon onder 18 09; maan op 18.42, maan onder 7.08. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De regering is tot de conclusie gekomen, dat tussentijdse herzieningen van col lectieve arbeidsovereenkomsten in de huidige economische omstandigheden en de voor 1961 te voor ziene ontwikkeling, niet verenigbaar zijn met de centrale doelstellingen van het regeringsbeleid. Zij acht over onze gehele economie gezien, geen ruimte aanwezig voor een extra loonontwikkeling door tussentijdse herzieningen. Dit heeft de regering meegedeeld in een brief aan de Stichting van de arbeid, waarin zij ant woordt op de brief, die de Stichting haar vorige week heeft gezonden over het loonbeleid. De formulering die de regering nu in haar brief aan de Stichting ge bruikt, wijkt af van die welke de Stichting in haar brief aan -de regering bezigde voor de uiteenzetting van het zg. meerderheidsstandpunt. Het deel van het bestuur van de Stichting dat dit huldigde, was „van oordeel, dat onder de huidige economische om standigheden en gelet op het gevaar van repercussies, tussentijdse verbete ringen van lonen in collectieve ar beidsovereenkomsten thans onwense lijk moeten worden geacht". In het gesprek, dat zij vorige week maandagavond met de vakraad voor de metaalindustrie heeft gehad, liet de regering weten, dat zij zich achter dit meerderheidsstandpunt had gesteld. De vakraad heeft daarop het „thans" tot een van de fundamenten van zijn loon- akkoord gemaakt en de eerste tussen-» tijdse loonsverhoging van 3 procent niet eerder gesteld dan op 1 januari 1961. Gisteravond was de eerste reactie van betrokken partijen, dat deze brief van de regering de zaak niet voldoende heeft verduidelijkt. Het is met name niet terstond duide lijk of de regering nu nog hetzelfde standpunt inneemt dat zij vorige week aan de vakraad mededeelde (namelijk: thans geen tussentijdse verbetering van lonen) of dat zij nu, om misverstand te voorkomen, een verduidelijking heeft willen geven van een ander en schijnbaar rigoureuzer standpunt, dat haar dan in deze kwestie steeds voor ogen zou heb ben moeten gestaan. In dat geval zou de vakraad dan vorige week de regering verkeerd begrepen hebben. Omdat wij ervan overtuigd zijn, dat naar aanleiding van deze onduidelijke brief der regering opnieuw een discussie zal ontbranden, menen wy er goed aan te doen, de volledige tekst van de brief te publiceren op pagina 5. Van onze correspondent PARIJS Praktisch voor de ambtswo ning van de president de Gaulle heb ben zich gisteravond relletjes voorge daan toen de politie een betoging van enige honderden ultra-rechtse elementen uiteen probeerde te slaan. Onder de be togers bevonden zich kortelings uit Al gerije teruggekeerde parachutisten die tegen de Gaulle demonstreerden. Tet>en manifest De relletjes, die zich dank zij het op treden van de politie niet verder konden ontwikkelen, vormden een voortzetting van een grote demonstratie welke bij het graf van de onbekende soldaat was gehouden uit protest tegen het manifest van de 121 intellectuelen. Die demonstratie was vrij rustig verlopen, maar bij het naar huis gaan werd de stemming bal dadig en spoedig was de politie genood zaakt erop los te slaan. Zij splitste op zeer kundige en krachtdadige wijze de demonstranten in kleine groepjes die na weinige minuten de zijstraten ingejaagd waren. DEN HELDER De Helderse me vrouw S. heeft na ettelijke verhoren be kend de overval die op haar zou zijn ge pleegd, te hebben verzonnen. Vorige week woensdag kwam zij met het verhaal dat zij op klaarlichte dag op hel Hengstenpad achter De Donkere Duinen door een onbekende man zou zijn beroofd, nadat die het kind dat zij m een kinderwagen bij haar had zou heb ben geslagen. Na de berichten meldden zich geen voorbijgangers en ook van de jonge bromfietser die de „dader" zou heb ben achtervolgd, werd njets gehoord. Toen ook het onderzoek in de buurt van de plaats waar mevrouw S. zou zijn overvallen geen licht in de zaak bracht, steeg het wantrouwen tegen het ver haal van mevrouw S. met de dag. Tenslotte zat er voor haar weinig an ders op dan te bekennen. Zij zal zich nu hebben te verantwoorden wegens het doen van een valse aangifte. PARIJS (AP). Yves Mathieu Saint Laurent zal waarschijnlijk als medisch ongeschikt uit het leger wor den ontslagen, luidt het jongste ge rucht in de onverkwikkelijke affaire rondom de jeugdige eerste ontwerper van het beroemde Parijse modehuis Dior. Saint Laurent heeft onmiddellijk na zijn inlijving bij de Franse krijgs macht een zenuwinzinking gekregen en wordt sindsdien in een militair hospitaal verpleegd. Volgens Paris Presse weigert hij te eten en ligt vrij wel de hele dag te bed. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Nederlands econo misch instituut te Rotterdam heeft een voorlopig rapport uitgebracht over het pendelen (het halen en brengen van arbeiders naar en van hun werk van en naar hun woonplaats). Het instituut be richt hiero °r: -| Van de mannelijke beroepsbevolking L in Nederland pendelt 9,2 procent; in Noordholland ligt dit percentage op 9,14 en in West-Brabant op 10,35. o In deze twee gebieden is de lange- afstandspendel (meer dan vijftig kilo meter) echter buitensporig. o Industrialisatie in het gebied waar de arbeiders vandaan komen, is geen remedie tegen het pendelen wanneer loonverschillen van min of meer grote omvang blijven bestaan met het aan- trekkingsgebied. 4 De invloed op het loonverschil neemt uiteraard wel af met het toenemen van de afstand, waarover wordt gepen deld. De reden tot het onderzoek was de aan vraag van noordelijk Noord-Holland en West-Brabant aan minister De Pous om tot probleemgebied te worden aangewe zen," op grond van de uitgaande pendel. De minister heeft dit verzoek afgewezen, omdat de gebieden niet voldoen aan de andere gronden waarop zij tot probleem gebied kunnen worden verklaard. De minister heeft toen in overleg met de minister van sociale zaken het Neder lands economiscsh instituut te Rotterdam en het Instituut voor arbeidersvraag stukken opdracht gegeven tot een onder zoek naar de pendel. Het definitieve rapport wordt begin volgend jaar ver wacht. Volksvermaak in Garijp GARIJP Bij het zogenaamde biggen- vangen op een volksfeest in het dorpje Garijp (Tietjerksteradeei) hebben feest vierders een big gedood met stompen en schoppen. Het biggenvangen is een ruw snel, dat men steeds minder ziet op de volks feesten in de Friese dorpen. Men smeert daarbij een aantal biggen in met groene zeep. Deelnemers aan het spel moeten proberen de aalgladde dieren le pakken. In Garijp werden de krijsende dieren onder gejoel van het publiek in een hoek gedreven Toen men de biggen te pakken had. bleek er één dood te zijn. De vereniging voor dierenbescherming heeft een klacht ingediend. AMSTERDAM De onderhande lingen over de politiesalarissen, die gisteren in aanwezigheid van de minister van binnenlandse zaken zijn gevoerd, zullen donderdag worden voortgezet. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Aanhoudend zacht weer met veran derlijke bewolking en plaatselijk re gen. Overwegend zwakke wind. MIESJE: Op dierendag draag ik hem op handen!

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1