ORANJE BOVEN: De Haan eerste, Stolker tweede /aaJckööfdpi/H?] ZWITSALETTEN kdpmUerafl Motorcross te Boekei telde weinig crossers van naam Nederlandse verslaan keurturners de Belgen Triomf over de fine fleur van de wegrenners Sparta verdwenen, leve AMVJ Voor de eerste maal in Parijs-Tours Pag. 9 Uw haar zit beter ZWEMCOMPETITIEZRO Van Kreuningen vijfde in Ronde van Bulgarije Wielrenner Paul brak sleutelbeen opnieuw Van der Spek won j ollen wedstrijden Daan de Groot bleek de snelste achtervolger ZWEED GUSTAVSSON WON ZONDER MOEITE Goede winst voor Drentenaren Merlo tenniskampioen van Italië Dubbele zege voor Amsterdammers i VOLLEYBAL Haagse florettisten de sterksten SCHERMEN BRIDGE Jaegers eerste in grote stijl Maandag 3 oktober 1960 ZEEÜWSCH DAGBLAD Van een onzer verslaggevers TOURS. Nederlandse weg renners hebben in de loop der ja ren de achterstand, die het land op dit gebied had, door een aan tal verrichtingen van betekenis in het buitenland voor een goed deel kunnen inlopen. De overwin ningen van Wim van Est in aan zienlijke wedstrijden als Bor deauxParijs en de Ronde van Vlaanderen, van Geldermans in LuikBastenakenLuik en etap- penwinst in de Tour de France, hebben de standing steeds hoger opgevoerd. Maar er bleef een leemte. Nog nim mer was een Nederlandse renner erin geslaagd een van die stad-tot-stad-rit- ten uit de glorieuze rij van historische wegwedstrijden uit de begerige han den van Belgen, Fransen en Italianen weg te graaien. Sinds gisteren is ook die leemte gevuld en Ne derland staat nu met de adel brieven van een grootse overwinning op gelijke hoogte met de grootmachten in de wielerwereld. En de wijze waar op dit is gebeurd, laat ook niet meer toe van een gelukje te spreken. De beslissing van de klassieke wedstrijd ParijsTours werd uitgestreden tus sen twee Oranjeknapen: De Haan en Stolker, en in de selecte groep, die hen op de hielen volgde, bevonden zich nog vijf andere landgenoten: Rentmeester, Maliepaard, Kersten, de Roo en Post. De kracht, die Nederland in deze door heftige windstoten en vernielende jach ten zeer zware wedstrijd heeft gedemon streerd, kreeg wel het scherpste reliëf in het beslissende uur. De doorbraak, die de Italiaanse wegkampioen Defilippis for ceerde op 70 km van Tours, had 17 ren ners aan de kop gebracht. En daarbij ook reeds de dappere baanrenner Peter Post. Bij de negen jagers, die met de wel zeer strijdvaardige Italiaan Baldini wa ren weggesprongen in de jacht, bevon den zich ook Niesten en Kersten. En toen in het eerste van de drie circuits in Tours uit de massale groep nog eens acht renners vertrokken om zich in het eerste gelid te werken, trof men er De Haan, Rentmeester, Maliepaard en Stolker tus sen aan. En van Stolker was dit daarom wel een zeer treffend stukje werk, om dat hij tijdens de wedstrijd als assistent van de Franse kampioen Darrigade zwaar werk had moeten doen om deze na een lek bandje weer hv het peloton terug fe brengen. Verwoed vochten in de beslissende strijd, waarin een steile helling, die drie maal beklommen moest worden, een be langrijke rol speelde, een dertig renners aan de kop. De rukken, die Baldini gaf om alleen weg te komen, stelden deze groep op een zware proef. Figuren als Anglade konden niet meer bijblijven, terwijl de felle tegenaanvallen, die Van Looy in de grote jachtgroep lanceerde, daardoor evenmin het begeerde succes opleverden. Apotheose Maar de Nederlandse renners werden door dit geweld niet onder de voet gelo pen, en in de laatste ronde van het ruim 5 km lange circuit, even nadat opnieuw de helling beklommen was, trapten niet minder dan twee van hen zich los. Alsof er geen Belgen, Fransen, Italianen en Spanjaarden meededen, grepen De Haan en Stolker tezamen de leiding van Pa rijsTours. Hoewel zij tot verschillende Franse rij- wielgroepen behoren, lieten zij die prach tige kans toch niet verloren gaan door elkaar dwars te zitten. Vier fantastische kilometers naar de eindstreep reden zij in scherpe aflossing uit. Zij stormden te zamen tegen de helling op met de wild jagende kopgroep op een handjevol se conden achter zich aan. Geen seconde ga ven zij af. Zij kónden toen niet meer verliezen. Op 200 meter van de finish kon men echter nog niet zien, wie van beiden zou gaan winnen. De eindspurt was nog niet ingezet. Vijftig meter verder dook De Haan weg, wierp zich langs de kant en trok zich met moordende, explosieve pedaaltrappen vooruit. Zijn finish was onweerstaanbaar en met tien meter ver schil op Stolker ging hij als eerste Neder lander in de historie van deze machtige race onder het spandoek door. Daar volgde de eindsprint van het peloton, die voor de Spanjaard Otanio was en daarna volgden in eindeloze lange rijen de renners met de grootste namen van de wegwedstrijdsport. Die laatste zeventig kilometers waren het waardige slot van een wedstrijd, die door sterke uitlooppogingen een beel dend en pakkend verloop heeft gehad. Grote renners als Privat, Anglade, Foré, Graczyk, Van Looy, Forestier, Anquetil en anderen legden er de zweep op en het liet zich begrijpen, dat toen op 70 km van de finish het opnieuw tot een ex plosie kwam, het grote peloton niet meer zo vinnig kon reageren. Dat leidde tot de strijd, waarin Nederland een zo op permachtige rol kon spelen en ook zo verdiend een dubbele triomf kon boe ken. De uitslag was: 1. J. de Haan, 267 km in 6.41.14; 2. M. Stolker (Ned.) op 2 sec.: 3. Ota- no (Sp.) op 27 sec.; 4. Sorgeloos (B.) op 30 sec.; 5. Kerckhove <B.); 6. Baldini (It.) 7. Poulidor (Fr.); 8. Forestier (Fr.); 9. Defilip pis (It.); 10. Hoevenaers (B.); 11 Oelli- brandt (B.); 12. F.Uiott (Ierl.); 13. Truye (B.)14. Mahé (Fr.); 15. Rentmeester (Ned.); 16. Planckaert (B.); 17. Maliepaard (Ned.); 20. Kersten (Ned.). De plaatsen van de andere Nederlanders; 25. De Roo op 55 sec; 43. Geldermans; 48. Enthoven. Juichend ging Jo de Haan gisteren over de eindstreep. Het was een onverwachte, maar verdiende over winning na een zware wedstrijd, waarin het Nederlands succes ge completeerd werd door een tweede plaats van Mies Stolker. Advertentie milnnvcvètncl Alteen verkni^aai bij de kapper Een product van Indola. mm. ROTTERDAM. De zwemvereniging WF was zaterdag aan de beurt om de vierde ont moeting in de zwem competitie voor de ZRO te organiseren. Op het nummer 100 meter vlinderslag heren, A klasse, kon de Dordte- naar Jan Jiskoot als eerste aantikken. Zijn tijd was 1.02.2, ruim 11 seconden sneller dan Smaling, die over de 100 meter 1 min. 13,3 sec deed. Derde werd, in 1 min. 16,6 sec, Van de Brink. Het zelfde nummer bij de dames, bracht winst voor de jeugdige Toos Rotte veel van de SZC. Zij tikte als eerste aan in 1 min. 18,9 sec, maar werd fel belaagd door Nelly Soeteman van de RDZ, die 2,7 secon de meer nodig had. De derde plaats was ook voor de RDZ door Silly van Alphen, die over de 100 meter 1 min. 24,6 sec deed. Pietje Doeleman zorgde er voor dat de RZC bij het nummer 100 meter vrije slag he ren B klasse de meeste punten kon binnen halen. Hij finishte in 1 min. 1,6 seconde, ge volgd door P. de Koning van SZC in 1 min. 2,3 sec. en L. Don van VZC in 1 min. 4,6 sec. Bij de dames haalde VZC de meeste pun ten. Lenie Rietveld werd namelijk eerste in 1 min. 12,3 sec. en haar clubgenote T. de Jong werd in een andere serie eerste en bij de totaal uitslag tweede in 1 min. 14,9 sec. De verdere uitslagen waren: 50 m school slag dames: 1. M Bot, VZC, 42 sec; 2 De Munnik, Shell, 42,7 sec; 3 L Diepstraten, Naut 43 sec. Idem heren: 1. Smaling, RZC, 36,5 sec; 2. T van Dongen, RET. 38,5 sec; 3. H Vos, VZC, 38,8 sec. 5 x 50 m vrije slag estafette meisjes C-klasse 12-13 jaar: 1. SZC, 3 min 3,8 sec. 2. Wilton, 3min. 7,7 sec; 3. VZC, 3 min. 3,8 sec. Idem jongens: 1. VZC, 2 min 46,7 sec; 2. Merwede 2 min. 52,8 sec; 3. Rot terdam, 2 min, 58,8 sec. Idem meisjes 14-15 jaar: 1. VZC, 2 min. 49,7 sec; 2. RDZ 2 min. 56,3 sec; 3. Merwede 2 min. 59 sec. Idem jongens: 1. RZC, 2 min. 37,1 sec; 2. Rotter dam, 2 min. 45,8 sec; 3. Merwede, 2 min. 49.6 sec. 4 x 50 m wisselslag estafette dames C-klasse, 16 jaar en ouder: 1. VZC, 2 min. 31,4 sec; 2. RDZ 2 min, 32,6 sec; 3. SZ C,2 min, 41.7 sec. Idem heren: 1. Merwede, 2 min.15 sec; 2 VZC, 2 min. 15,6 sec; 3. RZC. 2 min. 23,2 sec. SOFIA (AP). De Ronde van Bul garije is gewonnen door de Bulgaar Kot- sev, die in de voorlaatste etappe de lei ding van de Belg Lebutte had overge nomen. De Nederlander Van Kreuningen uit Utrecht is vijfde geworden. Van Kreuningen boekte in de achtste etappe nog een fraai succes door twee de te worden achter de Pool Piechac- zek. Stond de Utrechter toen nog ne gende in het algemeen klassement, door een vijfde plaats in de voorlaatste etap pe steeg hij naar de vijfde plaats met een achterstand van negen minuten op de nieuwe leider, de Bulgaar Kotsev. De Jong en Janssen, die in de voorlaatste etappe resp. 16de en 18de werden, ston den in het algemeen klassement als 19de (Janssen) en 23ste (De Jong) geplaatst. De laatste etappe leverde een zege op voor de Bulgaar Todorv. In het alge meen klassement werden de Belgen Durnez en Lebutte resp. tweede en der de. Van een onzer verslaggevers De ereklasse van de tafeltenniscompetitie ziet er in verschillende opzichten geheel an ders uit dan vorig seizoen. Landskampioen Wibo komt zonder Siem Bronsgeest uit en de Hagenaars missen voldoende reserves op grond waarvan het tweede team uit de ere klasse werd teruggetrokken. Dan missen wij voor het eerst na meer dan 20 jaar de naam van Sparta in de hoogste tafeltennisklasse. Sparta heeft namelijk opgehouden te be staan. Bijna alle speelsters en spelers zijn overgegaan naar AMVJ, dat nu met twee teams in de ereklasse uitkomt. De moeilijk heden bij Sparta werden vergroot door het feit dat de familie du Buy niet meer actief aan de bestuurswerkzaamheden deelnam (Cor du Buy emigreerde naar Australië), Paul Gimbel de wapenrok draagt en Loek Stoop naar Florida vertrok. Van de debutan ten Elan en Treffers zal Elan het heel moei lijk krijgen omdat dit team na de promotie de steun van Agnes Simon zal moeten mis sen. De landelijke tafeltenniscompetitie staat voor het eerst na dertien jaar onder nieuwe leiding. Op zijn verzoek werd de heer H. Beijnvoort als hoofdcompetitieleider opge volgd door de heer Mann. De tornooien ko men nu onder supervisie van de heer Beijn voort. Landskampioen Wibo kwam niet tot een eerste wedstrijd omdat als boven aange geven het tweede team werd teruggetrok ken. AMVJ won gemakkelijk met 91 van zijn reserves. Mascini moest toestaan dat AMVJ II de eer redde. Hiervoor zorgde Hans Onnes. Nedlloyd heeft grote moeite gehad met PSV. De verzekeringsmensen hebben de be schikking gekregen over de Haarlemmer Pliester, die echter geen kans zag in zijn eerste wedstrijd in de ereklasse tot winst te komen. PSV zal voortaan Cor Schep missen, doch het kon vastgesteld worden dat dit team mede dankzij een goede mentaliteit in kracht is vooruitgegaan Frans Schoofs wist voor Nedlloyd zijn drie partijen te winnen. Racz had voor PSV twee malen met zijn verrassende service succes, nl. tegen Jan Scheffer en Pliester. Tot de laatste smash in deze wedstrijd was het onzeker of Ned lloyd beide winstpunten zou kunnen bemach tigen. Met 2116; 2422 (in het dubbelspel) viel de beslissing ten gunste van Nedlloyd (64). Maar PSV zal dit seizoen voor zijn tegenstanders geen gewillig slachtoffer zijn. Het debuterende Elan was tegen Batswin- gers (voortaan zonder Wim Stoop) kansloos. Leurs verloor van Kesselring en Hoefnagel gaf een partij af (tegen Knikkenberg), doch daarmede hadden de Rotterdammers hun kruit verschoten en won Batswingers met 8—2. Tot een verdienstelijk resultaat kwam het Leidse Scylla tegen Smash (A'dam); v. d. Laken won voor Scylla twee partijen (van Habes en Kenter), doch zijn teamgenoten Will van Zoelen en Verkerk kwamen tegen Habes en Kenter niet tot succes. Wel tegen Schoonemeijer, tegen welke speler v. d. La ken zijn enige nederlaag leed. Door deze on- ANTWERPEN (ANP). De Neder landse amateurwielrenners Piet van der Touw en Rinus Paul hebben gisteren tijdens wedstrijden op de Antwerpse wielerbaan een ernstige val gemaakt. In de halve finale van een sprintwed strijd. waarin zij tegen elkaar uitkwa men, gingen beiden onderuit. Van der Touw, die bewusteloos bleef liggen, werd per auto naar Den Haag gebracht, waar hij in een ziekenhuis werd opgenomen. Daar bleek dat een beensplinter van zijn elleboog was af gebroken en in zijn bovenarm was te recht gekomen. Een operatieve ingreep is noodzakelijk. Paul was eveneens zeer onfortuinlijk. Nog net hersteld van een sleutelbeen breuk tijdens de Olympische Spelen, brak hij dit sleutelbeen opnieuw. ROTTERDAM. Niet minder' dan 14 twaalfvoetsjollen, waarvan er zes van bui ten Rotterdam kwamen, namen in het afge lopen weekeinde deel aan de serie-zeilwed strijden van de R.Z.V. op de Kralingse Plas. Zaterdagmiddag werd de eerste wedstrijd fraai door Mario van Geijn, die in plaats van Roel Winters voer, gewonnen voor Frans Daniels. De tweede wedstrijd eindigde in een adembenemende finish van Maarten van der Spek en Floor Daniels, waarbij de laatste hooguit een halve bootlengte te kort kwam. Van der Spek won gisteren ook weer de derde wedstrijd, maar nu eindigde hij stra ten voor nummer twee, Harry Savonije. Toch scheen deze uit dit resultaat moed geput te hebben, want in de vierde race won hij zeer fraai met jj ïoor Daniels op de tweede plaats. Er kon nu nog van alles gebeuren, want Van der Spek en Floor Daniels hadden nu 67, tegen Savonije 69 punten vergaard. De vijfde wedstrijd won Van der Spek weer, met eindelijk eens een niet-Rotterdammer, v. Veekum, als tweede. Aangezien Floor Da niels en Savonije nu niet verder dan de vier de, resp. de zevende plaats hadden kunnen komen, leek het er op dat de laatste wed strijd voor Van der Spek een sail-over zou zijn. Maar neen, Van der Spek lag na één ronde op de vijlde plaats, achter Floor Da niels op de vierde. Maar toen verliet deze de strijd wegens een vermeend niet ruimte geven. Van der Spek finishte nu als vierde achter Bulters, Plantinga en Van Beekum, al len niet-Rotterdammers, die nu eindelijk, maar te laat, het varen op het voor hen vreemde water hadden bekeken, maar werd op een protest gediskwalificeerd. Was Savo nije nu maar één of twee geworden, de Van Dusseldorpwisselbeker was hem geweest. Hij werd echter achtste en dus kon v. d. Spek toch de beker in ontvangst nemen, ongetwij feld welverdiend, want van alle deelnemers was hij dit weekeinde zeker de beste. De uitslag was: 1. „Stormy", M. C. v. d. Spek, 97 punten; 2. „Never Mind", H. J. Sa vonije, 90 pnt.; 3. Barry", F. H. M. Da niels, 84 pnt. ANTWERPEN (ANP). De Nederlander Daan de Groot is in het bezit gekomen van de armband Savelkoul. De Amsterdammer veroverde dit kleinood, dat toekomt aan de snelste achtervolger op de Antwerpse winter- baan, zaterdagavond door de race over 5 kilometer tegen de Belg Maurits 'Joossen in en zege om te zetten. Van de overige Ne derlanders die in de baan verschenen behaal de Jan Derksen een derde plaats in de Gro te Prijs Jef Scherens, een sprintwedstrijd, die betwist werd in 15 manches. Van de vijf man ches won Derksen er drie en verloor van de Belg Debacker en wereldkampioen Maspes. Winnaar werd de Belg Debacker, die in de finale van Maspes won. Van een onzer verslaggevers BOEKEL. De sterke Zweed Lars Gustavsson Is onbedreigd winnaar ge worden van de internationale motor cross te Boekei, de eerste grote motor- terreinwedstrijd onder auspiciën van de KNMV, nadat het beruchte retributie- conflict tussen de wedstrijdorganisato ren en de KNMV was bijgelegd. Gus tavsson behoefde zich niet eens ten vol le te geven om in de 500 cc klasse tot de eindoverwinning te komen. Er zijn namelijk te weinig renners van de top klasse voor deze cross aan de start ge komen. De organisatoren wilden een spannen de wedstrijd maken, maar zij zijn met hun „zuinigheid" wel een beetje bedro gen uitgekomen. De als wel gecontrac teerd aangekondigde Brit Curtiss stond niet in het programma vermeld en ver scheen evenmin aan de start. Zijn land genoot Leslie Archer kreeg in de eerste manche machinepech en bleef voor de volgende ritten voor het publiek verscho len in het rennerskwartier. De enige Ne derlander die Gustavsson naar de kroon had kunnen steken, de strijdvaar dige Broer Dirks, werd in alle drie de ritten door pech achtervolgd. Van de verwachte spanning is dan ook niet veel terechtgekomen. In de eerste manche stoven Gustavs son, Broer Dirks en Leslie Archer on middellijk van de rest weg. Dirks nam in de vijfde ronde de leiding, maar stond een ronde later met een kapotte machine langs het circuit. Leslie Archer kreeg eveneens pech en met bijna een minuut voorsprong op het uiteengesla gen veld kon Gustavsson gemakkelijk de zege grijpen. De Helmonder Jan Clynk was bij de eerste start in de achterhoe de geraakt, omdat direct na het ver treksein een van de Duitse coureurs voor zijn machine was gevallen. Scheef paaltje Bij de start van de tweede manche stond Clynck een paaltje van de afras tering netjes recht te zetten, toen de startvlag viel. Alle renners waren reeds uit het gezicht verdwenen voordat Clynk verschrikt haastig wegspoot. In deze manche had Gustavsson helemaal geen concurrentie. Clynk was al uitge schakeld, Broer en Albert Dirks vielen door pech uit en Archer hebben de bij na 15.000 toeschouwers helemaal niet meer gezien. In de derde manche was Gustavsson zeker van de overwinning rIs hij in de buurt kon blijven van Albert de Wit en Jan Clynk. Dat deed de Zweed zonder moeite. Broer Dirks kon wel een grote voorsprong nemen, maar moest wegens machinedefect de strijd opnieuw staken. Gustavsson deed het kalmpjes aan, zo dat Albert Dirks nog voor een klein Ne derlands succesje kon zorgenIn de 250 cc ldasse ging de strijd om de eerste plaats in hoofdzaak tussen Selling en Van der Meij. De uitslagen waren: INTERNATIONALE 500 CC-KLASSE Eerste manche: 1. Gustafsson (Zweden) op Monark 28.42.2; 2. De Wit (Ned) op BSA 29.13.1; 3. Clynck (Ned) op BSA 29.28.1; 4. Wilbert Baeke (België) op BSA 29.51.8; 5. Willy Baeke (België) op BSA 29.58.3. Twee de manche: 1. Gustavsson 26.30.7; 2. Albert Dirks 27.27.3; 3. Piet Dirks 27.57.3; 4. De Wit 28.37.3; 5. Hartelman (Ned) op BSA 29.05.3; Derde manche: 1. Albert Dirks 28.57.9; 2. Gustavsson 29.16,3; 3. Clynck 29.21.7; 4. Piet Dirks 29.34.8; 5. De Wit 29.58.9. Eindklassement: 1. Gustavsson 74 punten; 2. De Wit 67 punten; 3. Clynck 65 punten; 4. Albert Dirks (Ned) 59 punten; 5. Willy Baeke (België) 57 punten; 6. Van den Oever (Ned) 55 punten; 7. Hartelman (Ned). 55 punten; 8. Pattersen (Zweden) 46 punten. NATIONALE WEDSTRIJD 250 CC-KLASSE Eerste manche: 1. Frits Selling op Gree- ves 23.45.2; 2. V. d. Mei op Maico 23.55.9; 3. v.d. Hoek op Adler 24.41.6; 4. Bühre op Greeves 25.04.5; 5. Hennis op Greeves 25.36.4. Tweede manche: 1. Frits Selling 24.24.7; 2. v. d. Hoek 25.18.7; 3. v. d. Mei 25.53.2; 4. Bühre 25.56.7; 5. Cortie (Greeves) 25.57.8. Eindklassement: l. Frits Selling; 2. v. d. Mei 3. v.d. Hoek; 4. Bühre; 5. Cortie. gewone loop der partijen leidde Smash bij de aanvang van het dubbelspel met 54. Scylla greep echter de kans op een punten verdeling door de laatste partij (dubbelspel) tot een goed einde te brengen. Treffers had in Arnhem een succesrijk debuut. Het eind resultaat van de wedstrijd tegen Maasstad is dan weliswaar nog niet bekend, doch een nederlaag kan er voor de Arnhemmers niet meer inzitten. Het dubbelspel kon wegens tijdgebrek niet worden gespeeld, doch op dat moment leidde Treffers met 5—4. De succes rijkste speler in deze wedstrijd was Van Slooten (Treffers) die ongeslagen bleef. Zij/i teamgenoten Wout Heemskerk (tegen de Mey) en Mom (tegen Blumer) wonnen een partij. De uitslagen waren: Ereklasse: Nedlloyd P.S.V. 6—4; A.M.J.V.A.M.V.J. 2 9—1; Tref fers—Maasstad 5—4; Elan—Batswingers 2— 8; ScyllaSmash 55. Hoofdklasse A: T. v. R— Irene 5—5; Atoom Belcrum 55; MaasbreeO.T.T.C. 37; Luck Raek—D.D.C. 8—2; Batswingers S— U. B.T.V. 3—7; Punch—Wibo 3 4—6. B: Docos— Treffers 8—2; A.V.G.A.—Povac 3—7; Ned lloyd 2—Olympia 4—6; D.T.T.C.—Batswin gers 2 82; Smash 2U.B.T.V. 2 64. Overgangsklasse G: A.M.V.J. 3A.V.G.A.- 2 3—7; Nedlloyd 3—Scylla 2 6—4; Treffers— T.Y.B.B. 2—8; Smash 3—Disnie 5—5. H: U.T. T.C.—H.O.C. 5—5; Zeist—Vitus 10—0; Vrien denschaarGispen 55; Frans Smulders Ahoy 64. Ook in de districten noord en zuid is de volleybalcompetitie begonnen. Veel verrassin gen vielen er overigens nog niet te noteren, maar bepaald opvallend waren wel de ver richtingen van enkele ploegen, die hun de buut in de hoogste klasse maakten. Zo zag Maple Leaf in Leeuwarden kans om Ons Ge noegen met 31 te verslaan. Nadat de Gro ningers via 7-15 de eerste set hadden binnen gehaald zag het er niet naar uit, dat Maple Leaf toch succes zou bereiken. Doch met Friese koppigheid traden de debutanten daar na weer aan en kenden geen clementie meer met Ons Genoegen. Dit bleek vooral in de vierde set, want nadat Maple Leaf via 157 en 15—13 voor 21 had gezorgd, moest nog een score van 151 worden genoteerd. In Assen wilde Flamingo '55 tegen kampi oen Oranje Nassau niet achterblijven. Het had er zelfs even alle schijn van dat dit zou lukken, doch toen de Drenten via 1512 het eerste punt hadden veroverd, was het kruit toch verschoten. Oranje Nassau, dat daarna nog wel op fel verzet stuitte, won driemaal de set en bereikte via de uitslagen 1215, 1618 en 10—15 met 13 de winst. Lycurgus had tegen SMS '50 zelfs aan een positieve score van 20 nog niet genoeg. Toen de Groningers zich zeker dachten van de eerste zege kwam SMS '50 onweerstaanbaar terug om gesteund door de setzege van 12— 15 Lycurgus verder terug te dringen. Met tweemaal 13—15 ging de winst met 2—3 ten slotte naar SMS '50 uit Leeuwarden. Bij de dames had titelhouder Be Fair geen moeite om CJO, dat haar eerste wedstrijd in de hoogste regionen speelde met 30 te ver slaan. In Assen bleef de winst voor Drenthe, want naast de plaatselijke strijd tussen Pa- deia en Flamingo '55 werd HygieaDe Grif fioen gespeeld, die door de eerstgenoemden met 3—0 werd gewonnen. Uitslagen noord dames: REVRhea 31; Be FairCJO 30; Flamingo '55Padeia 3 0; HygieaDe Griffioen 30. Heren: Ly curgusSMS '50 23, Maple LeafOns Ge noegen 31; SuesTavenu 31; Flamingo '55 Oranje Nassau 13; REVGPSV 32. De damesontmoetingen in het zuiden wa ren uiterst eenzijdig, want zowel Sarto als Olympia wonnen onbedreigd met 0—3. Anders was het echter bij de heren gesteld. Bermi, dat zijn entree in de hoofdklasse maakte, klopte Tornado in de eerste set met 159, doch dit had kennelijk teveel gevraagd, want daarna was Tornado veel sterker. De winst van 1—5 gaf dit ten slotte duidelijk aan. Menenco, dat aantrad tegen de VC Tilburg, kreeg met de set meer weerstand te over winnen. Nadat de eerste punten via 1510 wa ren verkregen, viel na veel spanning met 18 16 de beslissing over deze ontmoeting. Uitslagen zuid dames: RHBSSarto 0—3 TornadoOlympia 03. Heren: BermiTor nado 13; MinencoVC Tilburg 3—0; St. O- dulphus—Ever Ready 3—0; VC Den Bosch— EBVC 3—1. Godendeemstering BOLOGNA. Merlo, al enige jaren de iet wat verbitterde reserve van de ploeg van de Davisbeker, heeft een grote illusie verwezen lijkt gezien. Hij is nationale kampioen van Italië geworden. In de halve finale versloeg hij zijn eeuwige rivaal Sirola na een lange strijd, waarin niet hij na drie uur spelen in de eindspurt terug viel, doch Sirola: 68 9—7 5—7 7—5 6—0 na ruim drie uur spelen en nadat hij in de vier de set twee matchpoints tegen zich te niet had gedaan. In de andere halve eindstrijd deed zich de niet geringe verrassing voor dat Pietrangeli, de prof-in-wording, in drie sets verslagen werd door Tacchini: 6—4 7—5 6—4! In de finale was de geïnspireerde Merlo een klasse beter dan Tacchini: 63 61 61. Het volleybaltornooi van WA te Amers foort heeft een dubbele triomf voor de hoofd stad opgeleverd. Bij de dames ging de winst naar Boemerang, dat in de finale de Turkse kampioensploeg Rasimpasa uit Istanboel overtuigend klopte, terwijl de heren van Re- va de erepalm grepen door een zege op het Rotterdamse Libanon '50. Van spanning was in de finale tussen Ras impasa en Boemerang geen sprake. Deze teams, die in hun poules de eerste plaats hadden opgeëist, liepen nl. in kracht zeer uit- Gustavsson (Zweden) was giste ren heer en meester in de inter nationale motorcross te Boekei. Op dit moment krijgt hij nog veel tegenstand van Broer Dirks (links) en Archer (Engeland-rechts), een tegenstand, die Gustavsson (midden) uiteindelijk wist te breken. In het tornooi om de Wereldbeker rugby versloeg Engeland te Swindon Frankrijk met 33—7. Te Manchester ze gevierde Australië met 2115 over Nieuw-Zeeland met 2115. Engeland en Australië leiden na 2 wedstrijden met 4 punten. Nieuw-Zeeland en Frankrijk volgen met 0 punten. Amsterdam In het gebouw van de I.B.M. hield de afdeling Amsterdam van de KNASB gisteren de jaarlijkse stedenwedstrijd voor de damesequipes floret. Tijdens deze strijd lukte het de Haagse ploeg, die vorig jaar de trofee aan de hoofdstedelijke dames moest laten, deze te heroveren. De animo was dit jaar helaas niet zo groot, want slechts vier stedenploe- gen verschenen er op de lopers. In de Haagse equipe misten we Annie Mid dendorp, die werd vervangen door de zestienjarige Nettie Vermolen. Uiter aard bracht dit geen versterking, om dat zij nog niet over voldoende erva ring beschikt. Veel beter deed haar oudere zus Lies het op deze wedstrijd. Prima op dreef zijnde verloor zij ge durende de hele dag slechts één par tij, van Lenie Kokkes (42) in de fi nale. Deze finale tussen de Haagse en Am sterdamse ploegen was het interessant ste, hoewel de spanning er gauw uit was, omdat de Amsterdamse equipe reeds vrij snel een aanzienlijke achter stand opliep, die niet meer in te halen bleek. Bij de stand 95 was de over winning van Den Haag een feit en werd de strijd gestaakt. Op de andere loper bekampten de ploegen van Delft en Rotterdam elkaar om de derde en vierde plaats. De Rot terdamse dames, die in hun eerste ont moeting met 133 van Den Haag had den verloren, versloegen de Delftse combinatie met dezelfde cijfers. In de Rotterdamse equipe werd tijdens de laatste ontmoeting de jonge Georgine Pool niet opgesteld. Hierdoor ontging haar de beschikbaar gestelde medaille, waarop Nina Kleyweg echter haar ver kregen Meinood spontaan aan haar teamgenote afstond. Uitslag: 1. Den Haag (E. Botbijl, D. v. Rossem, L. Vermolen en N. Vermo len) 6 m.p.; 2. Amsterdam (L. Kokkes, I. Heidenrijk, M. Crawford en I. Rog gen) 4 m.p.; 3. Rotterdam (N. Kley weg, R. Noels, R. Donkelaar en M. Meier-Van der Sluys) 2 m.p. een. Door het goede werk van Tilly Boer en Hetty Kok toonden de Amsterdamse meisjes in de eerste set reeds met 154 hun supre matie, welke score nog gevolgd werd door 156. De derde plaats was hier voor Reva, dat AMVJ via 15—13, 15—17 en 15—5 met 2— 1 versloeg. Kennelijk met het oog op de interlandwed strijd NederlandBelgië, die zaterdag in de dierentuin in Den Haag wordt gespeeld, liet Brabo, de voornaamste leverancier van spe lers voor de Belgische ploeg, verstek gaan. Het werd nu een nationale aangelegenheid, iets dat aan het vertoonde spel overigens geen afbreuk deed. Met SOS plaatsten zich name lijk Reva en Libanon '50 in de finalepoule die voor boeiende wedstrijden zorg droegen. In de beslissende ontmoeting tussen Libanon '50 en Reva begonnen de Rotterdammers zeer verrassend, want door de goede combi natie tussen Van Savoyen en Van Hal, als< mede de stootkracht van Gerard van Eyk werd Reva in de eerste set naar een neder laag van 1512 gedrongen. Toen echter her stelden de Nederlandse kampioenen zich meesterlijk en via 1115 werd het verloren terrein heroverd, waarna tenslotte met 815 de triomf bij Reva terecht kwam. Voordien had Reva met 155 en 158 reeds SOS ver slagen en was Libanon '50 eveneens via 13—i 15, 157 en 1513 superieur over de Stichtse formatie geweest. MEESTERKLASSE B Goede start van de Amsterdammers Eigen nieuwsdienst De parencompetitie meesterklasse van de Nederlandse Bridgebond nam zondag te Utrecht een aanvang. Dr vijftien deelnemende paren speelden vier ronden van twaalf spellen. Na deze eerste zondag, waarin gisteren 48 spellen werden gespeeld, is de stano aan het hoofd: 1. Hoenselaar-Rebattu (Amsterdam) 167y2 p.. 2. Den Boef-Os kam (Amsterdam) 165 p., 3. Meyer- Kok (Amsterdam) 162 p., 4. Kokkes-L. Oudshoorn (Amsterdam-Oegstgeest) 161% p. Deze afdeling moet hierna nog tien ronden van twaalf spellen spelen. Twee paren zullen aan het einde van het sei zoen promoveren naar de eerste klasse A; deze laatstgenoemde ldasse zal eerst op 29 oktober een begin met de com petitie maken. Gelijktijdig werden te Utrecht de eer ste 48 spellen gespeeld door de dit jaar ingestelde Bondshoofdklasse paren competitie. Bij een gemiddelde van 264 waren de beste prestaties: N.Z.lijn 1 Vel-Lorentz (Nijmegen) 289 p., 2 Wais- visz-Van Vlaenderen (Den Haag) 281V2 p.; O.W.lijn: 1. v. d. Griend-v. d. Donk ('s-Hertogenbosch) 315 p., 2. Wester- veld-Leddeboer (Amsterdam) 305 p. BRUSSEL. Zaterdagavond werd in de feestzaal van „l'Ecole primaire" te Saint Gilles de met spanning tegemoet geziene landenwedstrijd tussen de keur- turnploegen van België en Nederland gehouden. Met spanning, omdat in de Belgische ploeg drie turners waren op genomen, die België op de Olympische Spelen hadden vertegenwoordigd, nl. Marteaux, De Smed en Hons. Daarte genover had de Nederlandse ploeg een verzwakking, doordat de Amsterdammer Joost Blits door familieomstandigheden verhinderd was en vervangen was door Nico Valkenburg. Ondanks deze ver zwakking wist het Nederlandse zestal aan het begin van het keurturnseizoen zoveel kracht op te brengen, dat zij de Belgen met een verschil van 3,10 pnnten achter zich liet. Nederland be haalde 267,45 punten tegen België 264,35. Hoewel de Nederlandse turners op vijf van de zes onderdelen de meerde ren waren, was het toch een span nende wedstrijd. Zij stonden niet, zoals op 26 oktober 1958 in Deventer, met kop en schouders boven de Belgen, maar kregen tegenover zich een verjongde Belgische ploeg, die zich met élan in de strijd wierp. Onze nationale kampioen, Willy Jae gers, die sinds januari van dit jaar in Luxemburg werkzaam is, was ook van de partij. Wij hadden hem in lange tijd niet zien turnen en waren dus zeer be nieuwd naar zijn prestaties, vooral nu hij onder de Luxemburgse kampioen Jo- sy Stoffel traint. Zijn paardsprong is een goed stuk verbeterd, in zijn vrije oefening en paardoefening heeft hij nieuwe onderdelen ingelast. Aan brug, ringen en rek hebben wij hem echter bij de kampioenschappen in 1959 be ter op dreef gezien. Winstpunt Het paardspringen was direct reeds een winstpunt voor Nederland. Wij no teerden een uitstekende hoge hecht- sprong van Klaas Boot, die met het hoogste cijfer van de wedstrijd (9,75) werd beloond. De radslagen van Jae gers en Marteaux hadden prachtige mo menten van afzweven. Over het alge meen werd bij dit onderdeel aan de ho ge kant beoordeeld, aangezien velen te weinig aandacht besteedden aan het na- strekken bij het afzweven, hetgeen een belangrijk zo niet het belangrijkst: onderdeel van de sprong is. De vrije oefeningen gaven het klein ste puntenverschil aan. Hier was dt Belg De Smed de primus inter pari! met als begin twee flik-flak en salto, verder een hoge spreidhoek tot stand gevolgd door sprong tot zuivere vaste handstand. Het verschil met de oefening van Jaegers (9,40) was bijna niet merk baar, maar de 9,45 waren zeker ver diend. Marteaux kon het tot 9,10 bren gen en Van der Sande (Ned.) tot 9. De anderen bleven er onder. Dit was niet direct een gevolg van slechte oefe ningen, maar van de strenge beoorde ling, hetgeen ook bij de andere onder delen van de wedstrijd het geval was. Hoog totaal Aan de brug was Jaegers de beste turner met een mooie stijgende lucht- rol uit handstand tot vluchtige hand stand, voor welke oefening hij 9.35 aan zijn hoge totaal van negentien punten op twee onderdelen kon toevoegen. Er werd verder nog maar een cijfer boven de negen gegeven voor De Smed (9.10). Na dit onderdeel was de stand voor Nederland 136,85 tegen voor België 134,90. België, dat in vele landenontmoetin- gen had bewezen over betere ringturners te beschikken, bewees dit ook nu weer, want met 44,55 tegen 43,20 bleven zij de Nederlanders de baas. Alleen Mar teaux kon het maar net bov-en de ne gen (9,05) brengen. Daarna was het echter met België ge daan. Het paardturnen gaf nogal wat poedels te zin en zelfs Klaas Boot kon het niet verder dan 8,85 brengen. Het was weer Marteaux, die eenzaam boven de negen punten met 9,20 werd gewaar deerd. Ook het laatste nummer, rek, was voor onze turners. Hoewel Jaegers uit reuzendraai in disloquegreep bij het overpakken tot reuzendraai in onder- greep misgreep, herstelde hij zich pri ma en wist toch nog 9,20 punten in de wacht te slepen, het hoogste cijer bij dit onderdeel. De verhouding op de onderdelen was- paardsprong Ned. 48.05, België 47,10; vriié oefening 44,45—44,10; brug 44,3543,70: rin gen 43,20—44.55; paard 43,10—42,20; rek 44,30 De persoonlijke volgorde was: 1. W. Jae. gers (Ned). 55,55: 2, en 3. R. Marteaux en L- de Smed (België) 54,75; 4. J. v. d. Sande (Ned) 53.80 5 K. Boot (Ned.) 52.85; 6. A v Daelen (België) 52,65 7. G. Sallé (Ned.) 52.55: 8. R. den Broeder (Ned.) 51.90; 9. P Hous (België) 51.25; 10. J. Chesquière (B.) 50,85; 11. N. Valkenburg (N.) 50.55- 12. T Trapani (47.05). Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9