Courrégé verdedigt op briljante wijze HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Machteloze woede van Kroesjtsjef Kleine verbeteringen bij Morris Oxford Traveller UITSPRAAK IN PR0CES-JEANS0N MANIFEST DER INTELLECTUELEN WINT TERREIN Vissers nemen te veel vis Zonnig debuut van amateur Dief uit auto gehengeld SEPTEMER BIJZONDER NAT - NOG JUIST GEEN RECORD Birmaans-Chinees grens akkoord WATERTEKORT DREIGT IN LEOPOLDSTAD Maandag 3 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 8 BEWOGEN PLEIDOOI TEGEN MANIFESTATIE FORMOSA FRANCO Ibis shag - wat fn shag! de halfzware shag om nooit te vergeten. Bellend misverstand Aap en varken als eersten door voetgangerstunnel HAASTIGESLOOP VAN SCHOORSTEEN Snuif en wrijf Uitschieter Van onze correspondent DARIJS. Zaterdagavond, kort voor middernacht zijn de von nissen geveld in het proces-Jeanson, het proces tegen Franse en Algerijnse (de Franse nationaliteit hebbende) sympathisanten met de Algerijnse nationalisten. Negen beklaagden zijn vrijgesproken; dertien werden tot het maximum van tien jaar gevan genisstraf veroordeeld. Zij zullen ongetwijfeld binnen afzien bare tijd als martelaren worden geëerd en in vrijheid worden gesteld. Dat zij dit zelf ook verwachten bleek zaterdag duidelijk uit hun laatste woord, waarin zij getuigden van hun trots, in een Franse gevangenis te zitten terwijl, zoals een Algerijnse veroordeelde zei, het vaderland nog niet vrij is. De pleidooien van de verdedigers waren af en toe indrukwekkend. Zo bijv. dat van mr. Courrégé, die op waarlijk briljante wijze heeft gewezen op de onrechtvaardigheid van het oordeel van de rechters in dit soort processen, daarbij herinnerend aan het ter dood veroordelen van een figuur als Robert Braillach na 1944. Hij heeft ook op een wijze die hem tot een groot advocaat stempelt verteld van de kille ochtendschemeringen in de binnen plaatsen van de Franse gevangenissen waar Algerijnen worden geguillotineerd omdat zij hebben gestreden voor de vrijheid van hun volk. Wij hebben, zo zeide hij, elkander omhelsd als broe ders; gij moest eens weten hoe men in deze korte uren van de morgen achter deze mannen een ander gelaat van Algerije kan zien dan gij, in uniform gestokenen, ooit zult kunnen aanschou wen. Vele aanwezigen op de publieke tribune en op de perstribune kregen bij deze peroratie tranen in de ogen. Inmiddels gaat de heibel om het zo geheten manifest van de 121 (zij zijn inmiddels meer dan 250 gewor den) voort. Voor het eerst sedert het begin van de Franse televisie zijn de technici daarvan tot en met over morgen in staking gegaan zonder dat zij zulks doen om kracht bij te zetten tot loonsverhoging. De staking is evenmin door de vak bonden uitgeroepen; de leiders daarvan hebben er eerst melding van gekregen toen het besluit reeds was genomen. Neen, de technici hebben zich alleen solidair verklaard met hun vrienden de acteurs en actrices, de schrijvers en de IJMUIDEN. Een commissie van zes reders en groothandelaren is tot de conclusie gekomen dat in de IJmuiden- se vishallen jaarlijks voor 1.335.000 gul den aan vis aan de veilingplicht wordt onttrokken. Hiervan verdwijnt voor 785.000 gulden op illegale wijze via al lerlei duistere kanalen. Veel van de vis die jaarlijks ver dwijnt de waardeschatting van de commissie is aan de zeer voorzichtige kant wordt meegenomen volgens de toepassing van het spreekwoord wie ap pelen vaart wie appelen eet. De be manning van een schip neemt na bin- produktieleiders wier optreden door de Franse regering is verboden omdat zij het manifest mede hebben ondertekend. Het belangwekkende is dat de tech nici de regering duidelijk hebben laten weten dat hun staking niets te maken heeft met het feit of zij het al of niet eens zijn met het manifest. Zij eisen echter vrijheid van werken zoals dat in de Franse grondwet is vastgelegd. Zij zijn tevens van oordeel dat de uit zendingen aan welke zij hun technische kennis geven niet zo kunnen zijn als zij behoren, wanneer de regering be paalde andere medewerkers het wer ken belet. Ook de huiszoekingen worden voort gezet, nu weer bij een links tijdschrift als Esprit, bij Sartre's maandblad les Temps Modernes, bij Temoignage Chre tien. Verscheidene redacteuren van deze bladen zijn gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. Zo vreet de oorlog in Algerije verder in het Franse vlees. De besten van de natie worden gevangen genomen of, zoals Jean-Paul Sartre, blijven in het buitenland, zij het dat deze Sartre wel een beter vluchtoord had kunnen kie zen dan het eiland van de dubieuze Fidel Castro. Natuurlijk zijn er ook weer tegen- manifestaties. Vanavond om zeven uur zullen zes verenigingen van oudstrij ders bij het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe eer bewijzen aan hen die vielen als slacht offers van de Algerijnse verzetstrijders. Natuurlijk hebben zij daartoe het recht en men moet zelfs hun overtuiging eerbiedigen. Maar onderwijl glijdt Frankrijk, eens de sluitsteen van de boog Europa, steeds verder af naar chaos en burgeroorlog. Vervolg* van pag. 1 Wel zou de Amerikaanse president overwegen om, evenals Kroesjtsjef za terdag deed, de Assemblée ten tweede male toe te spreken. Hij zou dan de Russische premier van repliek willen dienen en tevens uiteen zetten wat de mening is van de Verenigde Staten over de crisis die de Russen in de Ver enigde Naties hebben teweeggebracht. Vooral toen hij de Amerikaanse poli tiek ten opzichte van de Chinese volks republiek beschreef, toen hij over het bewind van Tsjang-Kai-sjek op For mosa sprak, geraakte hij buiten zich zelf van woede. „Ik begrijp niet dat de Chinezen zich al die jaren hebben kunnen beheersen", brulde hij. „Ik had dat hele stelletje van Tsjank-Kai-sjek al lang naar de hel getrapt", schreeuwde de premier van de Sowjetunie. Een lange, scherpe tirade volgde over het rassenvraagstuk in de Verenigde Staten. Fel hekelde Kroesjtsjef de be perkingen die de negers in Amerika worden opgelegd. Hij sprak in termen die nauwelijks geschikt zijn om aan de drukpers te worden toevertrouwd. Dat was waar schijnlijk de reden dat de gelijktijdige vertalingen werden stopgezet toen de Russische premier aan het einde van zijn tirade het Spaanse staatshoofd Franco op de korrel nam en hem de beul van het Spaanse volk noemde. Deze uitval werd, met enkele andere zeer barre uitlatingen, geschrapt uit de notulen van de bijeenkomst van de Assemblée. Vooral zijn woorden over Formosa brachten schrik en ontsteltenis teweeg, omdat zij door Peking gemakkelijk kunnen worden opgevat als het sein om de aanval te beginnen op de eilanden die door de nationalisten worden bezet. Maar dreigender nog klonk de afge vaardigden Kroesjtsjefs uitlating in de oren: „Wat zou er met de Verenigde Naties gebeuren wanneer gij China niet toeliet en wij eruit traden om onze eigen Verenigde Naties te stichten? Dat zou het graf zijn van de V.N." Hoewel hij erop liet volgen: „Dat is iets wat wij niet wensen", hebben zijn woorden grote ongerustheid veroor zaakt, vooral omdat het niet voor het eerst was dat hij met een dergelijke zinspeling kwam en omdat hij zijn aan vallen op Hammarskjoeld en de werk wijze van de V.N. nog geen ogenblik heeft gestaakt. Advertentie OOBSELMANN Het huis van meester Van der Vel den te Terneuzen was vrijdag in een ware bloementuin herschapen. Dit in verband met zijn 40-jarig onderwijs- jubileum. Tijdens de druk bezochte re ceptie drukten vele oud-leerlingen de jubilaris de hand. Des avonds was er in de L.T.S. voor leerkrachten en personeel een gezellige bijeenkomst. nenkomst een zoodje vis .mee. In sommige gevallen is dat zelfs een recht dat in de c.a.o. is vastgelegd. De c.a.o. voor de treilvisserij staat het meenemen van zes kilo vis ter waarde van vijf gulden toe. In die praktijk komt dit gebruik echter neer op het meene men van vijftien tot twintig kilo vis per man. Op de grote schepen wordt hierdoor voor 350.000 gulden extra per jaar meegenomen. Op de kotters is het nog erger. Advertentie TAE jeugdige Amsterdamse binnen- huisarchitect Robert Vandertogt (24 jaar) begon ongeveer een jaar geleden uit liefhebberij voor zijn vrouwelijke kennissen hoeden te vervaardigen. Zijn officieel en orgineel debuut al?, modeontwerper maakte hij echter eerst gisteren. Dat gebeurde tijdens een zonnige wandeling door de hoofdstad, waar op Vandertogt werd vergezeld door een viertal mannequins, die zo voor het eerst op straat zijn modellen toonden. Vooral voor het Paleis op de Dam en op het drukke Rokin trok die modeshow in de openlucht veel belangstelling, van de honder den op deze stralende najaarsdag een luchtje scheppende Amster dammers. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdam mer L. B. Robinson, die als telefoon- abonné nummer 87000 heeft, is het af gelopen weekeinde uit wanhoop het huis uitgelopen. Talloze malen werd hij op gebeld. omdat er blijkbaar een lande lijk misverstand was ontstaan over het plaatje ,,U draait nul 20", dat het Am sterdamse gemeentebestuur vrijdag aan ministers en kamerleden had ge stuurd. Het plaatje bevatte onder het motto „870.000 Nederlanders vragen uw aan dacht", een pleidooi voor de IJtunnel. Velen schijnen in de veronderstelling te hebben verkeerd dat het getal 870.000 het telefoonnummer was, waar men na dere inlichtingen kon krijgen. De ge meente Amsterdam heeft de heer Ro binson getroost met een exemplaar van „U draait nul 20". Van onze correspondent HOEK VAN HOLLAND. Terugko mend van het vissen op de Noorderpier in Hoek van Holland, heeft een 46-jarige Haagse chauffeur, de heer J. W. Tijssen, gisteren vechtend zijn auto uit de handen van dieven gered. De heer Tijssen had de hele dag ge hengeld en ging gisteravond om half acht naar zijn personenauto terug, die hij op slot en met alle ramen dicht op het parkeerterrein aan de Strandweg had achtergelaten. Tot zijn verbijstering zag hij toen hij aankwam zijn auto met ge doofde lichten iets achteruit rijden. Aan de kant van de bestuurder stond een hem onbekende man, die aanstalten maakte om aan de andere kant in te stappen. Voor hij dat kon doen, was de heer Tijssen al bij zijn belaagd eigendom. De man sloeg daarop op de vlucht. Brommend weg Achter het stuur zag de heer Tijssen bij het licht van de dashboardverlichting een zestien- of zeventienjarige jongeman zitten, met een slank postuur, blozend gezicht en lichtblond achterover gekamd haar. Hij had een grijs met zwart colbert aan met een donkergrijze broek. Deze jongeman kon niet zo vlug weg komen als zijn medeplichtige en kreeg daarom de aanval van de woedpnde heer Tijssen te verduren. Zijn verweer kon niet verhinderen dat hij enige flinke klappen met het foudraal met hengels kreeg te incasseren. Met de handen voor zijn vermoedelijk verwond gezicht wist de jongeman ten slotte toch te ontsnappen. Verderop stonden twee mannen met bromfietsen op de, uitkijk. De twee vluchtelingen spron gen bij hen achterop. Zij reden weg in de richting van de Nieuwe Waterweg. Het bleek dat zij door een tochtraam het autoportier hadden weten te openen. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Hei gemeentelijke waterleidingsbedrijf van Leopoldstad heeft zaterdag gewaarschuwd dat het hooguit nog zeven weken kan instaan voor de drinkbaarheid van het water in de hoofd stad, omdat de regering nalaat de nodige zuiveringschemicaliën te kopen. De stad is overigens zaterdag reeds een etmaal van drinkwater verstoken geweest ten gevolge van een staking onder het perso neel, dat al een poos geen salaris had ontvangen. Maar nadat het conflict was bijgelegd stroomde het water weer door de buizen. Loemoemba laat zich zien Ex-premier Loemoemba heeft zich za terdag onder bescherming van een Gui- nees escorte uit de politiemacht der V.N. weer in het openbaar laten zien en wel op een diner, gegeven door de Guinese ambassade in Congo's hoofdstad. Loe moemba, die minder praats had dan ge woonlijk en wiens zelfvertrouwen de laatste week een flinke deuk scheen te hebben gekregen, zei te geloven dat pre sident Kasavoeboe en hij zich zouden kunnen verzoenen. Ietwat verontschul digend voegde hij eraan toe dat de Ver enigde Naties, de Verenigde Staten en Canada zijn verzoeken voor vliegtuigen hadden afgewezen en dat slechts Rus land hem had geholpen. Het enige blad dat nog in Congo ver schijnt, de Courier d'Afrique, publiceer de een facsimile van een brief, onder tekend door Loemoemba, waarin deze zijn aanhangers in Stanleystad aan spoorde de eerste fase van een dictatuur- staat voor te bereiden. De brief, waar van niet vastgesteld kon worden of hij authentiek is, eindigde met „lang leve de Sowjetunie, lang leve Kroesjtsjef". In een plantsoentje bij de Utrechtse brug in Amsterdam is zaterdagavond de 77-jarige heer N. J. J. van der Berg dood gevonden. De politie neemt aan dat de man., die onderweg naar huis was na een bezoek aan zijn zoon, een hartverlamming heeft gekregen. Dit is de nieuwe Morris Ox ford Traveller, een nieuw mo del op basis van de Morris Oxford. Op dezelfde wijze is de Austin A 55 Cambridge Countryman uitgebracht als sta tioncar van de Cambridge. Beide nieuwe wa gens zijn op en kele kleinighe den na in tech nisch opzicht ge lijk aan de Ox ford en Cam bridge. Bij, beide nieuwe stationcars is het mogelijk om de<; achterbank zo om v' te klappen dat hij prachtig als hoofdkussen kan worden gebruikt als de platte vloer van de wagen wordt gebruikt om op te slapen. Er is ruimte genoeg voor een tweeper soons luchtmatras. Alle deuren van de Oxford Tra veller en de Austin Countryman zijn voorzien van een afdoende veilig- heidsinrichting om het kinderen on mogelijk te maken tijdens de rit de deuren open te maken. Als de veilig heidspal wordt overgehaald kunnen de deuren namelijk alleen maar van de buitenkant af worden geopend. Van onze Haagse redactie WASSENAAR. De nieuwe voetgan gerstunnel onder de rijksstraatweg Den HaagAmsterdam ter hoogte van het Dierenpark Wassenaar is zaterdagmor gen voor het publiek opengesteld. Te gelijkertijd werd hier een oversteekver- bod voor voetgangers van kracht. Een chimpansee in een wagentje getrokken door een varken, waren de eersten, die die van de nieuwe verbinding gebruik maakten. De plannen voor de bouw van de tun nel dateerden al van 1950. De toenemen de omvang van het verkeer per et maal passeren hier 25.000 motorvoertui gen maakte de bouw van een tun nel hier en verderop bij Wassenaar noodzakelijk. Eigen nieuwsdienst KOOG AAN DE ZAAN. Doordat er gisteren nog is dioorgesloopt, is voorko men dat een grote schoorsteen van een stijfselfabriek in Koog aan de Zaan is ingestort. Vrijdag werd ontdekt dat de schoor steen dioor de fundering wa,s gezakt. Toen het gevaarte zaterdag twee me ter uit het lood was gezakt, werd op dracht gegeven de schoorsteen terstond te slopen. Engeland een uur vroeger LONDEN (Reuter). In de nacht van zaterdag op zondag is in Groot-Bri- tannië de wintertijd weer ingegaan. De klokken werden een uur achteruitge zet. Het tijdsverschil met Nederland be draagt nu een uur, d.w.z. dat het in Engeland een uur vroeger is dan hij ons. Goede belangstelling bestond er voor de bijeenkomst van De Jonge Kerk te Terneuzen, waarop de heer A. P. Beis huizen een inleiding hield over „Waarom praat een mens zo moeilijk over zijn geloof?" Over dit onderwerp werd later onderling nog van gedachten gewisseld. PEKING (Reuter) Met het voor- 'beeld van de Chinees-Indische grens conflicten voor ogen is premier Os Noe van Birma het afgelopen weekeinde naar Peking getogen om te trachten voor zijn land tot een grensakkoord met com munistisch China te komen. Oe Noe en zijn Chinese ambtgenoot Tsjoe En-Lai kwamen inderdaad tot een akkoord, maar daarbij stond Birma 58,7 vierkan te mijl aan grensterritorium (2,7 mijl meer dan het parlement had willen of feren) af aan China, terwijl China van zijn kant beloofde af te zien van zijn aanspraken op een gebied van ruim 180 vierkante mijl De sluiting van het akkoord had plaats ter gelegenheid van de feestelijke viering van de elfde verjaardag der Chinese volksrepubliek, waarbij Oe Noe een parade van een half miljoen mensen door Pekings poort van de he melse vrede zag marcheren. Afgevaar digden van 80 landen woonden de feeste lijkheden hij, maar er was geen offi ciële Russische delegatie. Het vorige jaar woonde Kroesjtsjef zelf het tweede lustrum bij. Advertentie Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met - «5sa& Van onze weerkundige medewerker HET is dit jaar een merkwaardige toestand bij' het weer: de eerste zesmaanden waren te warm, maar de volgende waren alle aan de koude kant. September heeft daarin geen verandering kunnen brengen. De gemiddelde temperatuur was in de afgelopen maand in De Bilt 13.6 graden tegen 14,2 graden normaal. Zomerse dagen zijn er alleen in het zuiden van het land nog genoteerd, maar in De Bilt niet meer, terwijl het normale aantal van deze warme dagen daar nog twee bedraagt. Van de dertig dagen die de maand telt waren er zeventien aan de koude kant. Op 28 september werd in De Bilt een temperatuur van slechts drie graden boven nul gemeten; sedert 1952 was een zo lage temperatuur daar niet meer in september voor gekomen. Somber De zon heeft te weinig geschenen; in De Bilt werd 132 uren zon ge registreerd tegen 149 uren normaal. Op drie dagen scheen de zon niet, het normale aantal zonloze dagen bedraagt twee. Het was de somberste september van de laatste drie jaar. Opvallend goed zijn de zondagen ge weest, vooral die van 11 september deed aan de zomer denken. Maar ook 18 en 25 september hebben veel zonneschijn gebracht, al vormde de mist in de eerste ochtenduren een belemmerende factor voor onze dag vorstin. De regen is zeer ongelijk over het land verdeeld. Gemiddeld genomen is ongeveer de normale hoeveelheid gevallen, maar in het noorden en midden was het aan de droge kant, terwijl In het uiterste zuiden op tal' van plaatsen belangrijk te veel regen viel. In Vlissingen was het 110 milli meter, in Maastricht zelfs niet min der dan 136 millimeter. In de 108 jaren dat in Maastricht waarnemingen zijn verricht, was al leen september 1957 natter; toen was hier niet minder dan 161 millimeter in de regenmeter terechtgekomen. Dat was de maand die alle records brak. In De Bilt regende het in de afgelopen maand maar dertig uren tegen 36 uren normaal. In die dertig uren viel veertig millimeter regen tegen ruim zeventig normaal. Verder is nog op tien dagen ergens in het land onweer gehoord, het nor male aantal onweersdagen bedraagt eveneens tien. Niet onvermeld mag de fikse noordwesterstorm blijven, die in de nacht na Prinsjesdag de kust der Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden teisterde en die veel regen meebracht. Plaatselijk viel in 24 uur tijds een hoeveelheid die gelijk is aan bijna de gehele normale maand- som van september. Hoewel september dus slecht weer heeft gebracht, is er ook wat goeds overgebleven. Dat was overigens te weinig om van een.mooie maand te kunnen spreken. Hier is de volgen de aflevering van het Spel van de zeven vergissin gen, getekend door de bekende Franse tekenaar Henry Blanc. Voor degenen die het nog niet eer der gespeeld heb- pen geven we nog even een toelich ting. Blanc heeft eerst een tekening gemaakt. Dat is de bovenste van de twee hiernaast. Daarna heeft hij de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre cies eender want bij het overmaken heeft hij zich ver gist, met opzet. Zeven maal. Het is allemaal in klei nigheden, en het spel is nu om die zeven vergissin gen te vinden. Mocht li er niet helemaal zeker van zijn dat U de vergissingen alle maal gevonden hebt, kijk dan in de krant van mor gen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. Veel succes

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5