WEG OVER ZANDKREEK OPEN Iedereen miste de boot De Commissaris der Koningin drukte driemaal op de knop lekker en gezond Geen beslissing over bouw van nieuw gemeentehuis In memoriam ds. A. W. M. Odé Enorme belangstelling op de receptie J. W. van den Doel 9? ONGEREMDE FEESTVREUGDE SUCCES VOOR SCHAAP Isolement van Noord-Beveland voo rbij t Knallende brommers en ronkende auto's Historie Groots moment „Dienaren" wmM Toekomst Wandeling Feest Afscheid na 31 jaar Raad s-Heer Arendskerke Basisplan voor iolering Noord-Beveland dankt van de Voorde Kustvaarder kreeg machineschade VZOS recipieerde Polder Walcheren deed aankoop Nieuwe brandweertrekker in Noordgouwe Maandag 3 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 NOORD-BEVELANDERS, van harte gefeliciteerd. En nu gaan we met z'n allen over de dam". Met een brede armzwaai, de hoed in zijn hand, nodigde de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. r. C. de Casembroot, enthousiast en spontaan, het omvangrijke gezelschap genodigden en de drom men Noord-Bevelanders, die getuige waren van de officiële opening van de weg over de Zandkreek- dam, uit om als eersten de wandeling over de dam te maken. Er bleef niemand achter. Om precies twee minuten over zes, zaterdagavond, drukte de Commissaris der Koningin op de laatste knop, waar door het knipperlicht van rood op groen sprong. Veilig. Alle beletselen waren weggenomen. Indruk wekkend en ontroerend klonk het Wilhelmus, gespeeld door alle Noord-Bevelandse muziekkorpsen. Een oorverdovend gejuich steeg daarna op en de honderden auto's, die aan weerszijden van de dam m een lange, heel lange file stonden opgesteld, toeterden luide. Het eeuwenoude isolement van Noord-Beveland is voor goed voorbij. Een historisch moment, een moment van verstrekkende bete kenis voor Noord-Beveland en zijn bevolking. Het was overigens een natte en koude bedoening. Paraplu's en regenjassen waren onmisbare attributen en de vlaggen hingen klam langs de masten. Het vermocht echter de feestvreugde niet te tem peren. Ook niet door het lange wachten. Meer dan een uur later dan gedacht was ging de dam officieel open. De afwerking van het lijvige feestelijke programma voor deze grote gebeurtenis vergde veel meer tijd dan was voorzien. Niettemin was de opening van de weg, een provinciale weg over een rijksdam, een vreugdevolle mijl paal in de geschiedenis van Noord-Beveland. Direct nadat het gezelschap over de weg was gewandeld volgden alle Noord- Bevelandse muziekkorpsen in een stevig marstempo en uit volle borst blazend, met „Nicoleen" uit Kamperland voorop. En toen was het de beurt aan de hon derden knallende brommers en ronken de auto's. Een onafgebroken stroom van voertuigen reed in de avonduren over de dam. De beruchte rijksweg nummer 13 was er niets bij.... Dankbare en blijde harten dus op Noord-Beveland. En toch.... toch moet er bij vele mensen een brok in de keel geschoten zijn. Een historie met veel romantiek, maar ook met veel ellende, werd definitief afgesloten. „Het doet je toch wel wat, zo'n gebeuren". En met deze stem uit de saamgestroomde me nigte werden ongetwijfeld veler gevoe lens vertolkt. De Commissaris had blijkbaar haast, want toen hij zijn rede had uitgespro ken wilde jhr De Casembroot onmid dellijk maar de knoppen indrukken. Dat was echter niet volgens het „pro tocol". Hij moest minstens drie kwar tier wachten. Tot de andere sprekers het woord hadden gevoerd. Nadat het Zeeuwse volkslied was ge speeld groef de Commissaris aan het be gin van zijn rede tot de vertegenwoor digers van het rijk, provipcie en ge meente, waterstaats- en waterschaps autoriteiten, in de historie. Het was pre cies 27 jaar en drie maanden geleden, dat het prov. bestuur een schrijven ont ving van de vereniging De Noord-Beve landse brug over de plannen voor een vaste oeververbinding. Op 6 december 1936 besloten Prov. Staten lid te worden van deze vereniging. En wat een uni cum is: tevens werd besloten nooit het lidmaatschap op te zeggen zolang de vereniging bestaat. Op 8 mei 1940 werd de brug aanbesteed. Maar toen kwam de oorlog. En het duurde' tot na de ramp van 1953 toen via het Drie-Eilandenplan de plannen voor een vaste verbinding meer vaste vorm kregen. „En nu ligt er de dam. Hulde aan rijkswaterstaat en allen, die hieraan hun medewerking hebben gegeven. Met deze eerste Delta- dam is een grote mijlpaal bereikt. Het prov. bestuur is bijzonder verheugd. Maar we zijn er nog niet. Vaste ver bindingen met Schouwen, met Zeeuwsch- Vlaanderen en met Tholen zijn ook nog vurige wensen. Jhr De Casembroot besloot: „Vrien den van Noord-Beveland, van ganser harte gelukgewenst met deze dam. Er is geen enkele Zeeuw, ja zelfs geen enkele Nederlander, die jullie dit mis gunt. Dat weet ik zeker." Ook burgemeester A. A. Schuit dook in de geschiedenis. Hij riep de jaartal len 1530, 1532 en 1953 in herinnering. „Met het opheffen van ons isolement is nu een groots moment aangebroken." De burgemeester memoreerde ook nog het teruglopen van het inwonertal, dui zend minder in de tijd van tien jaar. De ouderdom van d'e bevolking ligt daar naast boven het landelijk gemiddelde. „Ik hoop, dat met deze dam de wel vaart en bloei het deel van Noord-Beve land mag zijn." Prof. Ph. Jansen, hoofd van de delta dienst van Rijkswaterstaat toonde zich, in bloemrijke taal, een groot bewonde raar van £le Commissaris der Koningin. Kort en goed kwam deze bewondering hier op neer: „U lost vele problemen op en neemt tal van obstakels weg". Prof. Jansen voegde er echter aan toe: „Maar achter dit alles staat Rijkswater staat. Wij willen niets anders dan gele genheid scheppen voor meer ontplooiing. Wij zijn de dienaren van het volk. Noord-Beveland beleeft een grote dag. De westelijke kant wordt nu beveiligd. Maar ook de noordkant zal aangepakt worden. De dam door de Oosterschelde zal er toch moeten komen. En mis schien nog wel vlugger, dan gedacht wordt." Advertentie BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING De vakbeurs voor het gezin 250 interessante stands met shows en demonstraties historische keuken-interieurs MODESHOW vele bijzondere attracties Elke dag uitreiking vele geschenken l Geopend van 10-17 en 1 9-23 u I Burgemeester J. van Halst van Wis- senkerke ging in zijn toespraak terug tot zijn schooljaren, toen voor de eerste maal een auto op het eiland kwam, toen er verbinding was met slechts een roeiboot en toen ook het vee zwemmend het eiland moest verlaten. ten. Hij herinnerde aan de aanbesteding van de brug voor 1.368.980, aan de grote boot „Noord-Beveland", die op 11 december 1952 in de vaart kwam en aan de „Spoetnik" die niet overbodig bleek. „Hulde en oprechte dank aan allen". Pas na deze laatste toespraak kon de Commissaris zijn handelingen ver richten. Het indrukken van de eerste knop betekende het zakken van de im mense sluisbrug, bij de tweede knop gingen de slagbomen omhoog en bij de derde sprongen de knipperlichten op groen. De weg over de Zandkreek- dam was officieel open... Over de dam keek de burgemeester de toekomst in. Hij had het over de re creatie en hoopte tenslotte, dat bij de sluiting van het Veersegat ook de school kinderen van nu tegenwoordig kunnen zijn. Tenslotte was het de heer M. W. van Arenthals, die in zijn kwaliteit van voor zitter van het brugcomité de geschiede nis van dit comité memoreerde. Hij ver telde, dat voor de oorlog met name veel steun werd ondervonden van het lid van G.S., de heer J. van Bommel van Vlo- dam hadden gemaakt stapte het gezel- En toen kon de wandeling over de dam beginnen. Er heerste een uitste kende stemming. Het was inmiddels Ook droog geworden. Aangekomen bij de grens van de gemeente Kattendijke zocht de Commissaris burgemeester P. J. Evers, die nergens was te vinden, maar later toch in het eerste gelid verscheen. Ook dijkgraaf P. J. J. Dekker van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland" liep voorop, naast de Commissaris. Aan' de Zuid-Bevelandse kant stonden ook vele mensen (en auto's). De Com missaris dankte hen hartelijk voor hun blijk van belangstelling voor deze groot se gebeurtenis. En nadat de muziek korpsen een rondwandeling over de Als er één schaap over de dam is.... Er is maar een levend wezen geweest, dat zaterdag de gebeurtenissen rond de opening van de weg over de Zandkreekdam onbewogen en onwetend heeft ondergaan. Dat was namelijk het schaap, dat de Goese middenstanders over de dam lieten wandelen, gedachtig aan het spreek woord: als er één schaap over de dam is volgen er meer. We overdrijven als we zeg gen, dat het schaap, met een rode strik om en aan het touw van de heer Meeuwsen en aan de andere kant ge flankeerd door de heer A. Vermaire, achter de muziek aan in de pas liep. Toch mogen we zeggen, dat het dier zonder weerbarstig te zijn, keurig achter de muziek tippelde. Onbewogen en on verstoord. Het publiek, dat het ge wicht van dit schaap moest raden, wist dit allemaal bijzonder te waarderen. Het applaus was niet van de lucht. Het succes voor het schaap was compleet. En met een variant op een ander, be kend spreekwoord willen we maar zeggen: er kunnen vele makke schapen over een dam schap in de bussen om naar Kortgene te rijden, waar de laatste tocht met de „Noord-Beveland op het programma stond (zie elders op deze pagina). Overigens was reeds aan het begin van de middag een laatste tocht ge maakt. En wel met de „Zeeland", met de spoetnik, zegt de Commissaris en de Noord'Bevelandse bevolking. De Com missaris streek de vlag en de beman ning kreeg éen enveloppe met inhoud. De „Zeeland" was op deze veerdienst uitgevaren. GAPINGE. Een overvol vereni gingsgebouw getuigde van de grote be langstelling, die getoond werd bij het afscheid van de heer H. G. Boer. Deze in bet onderwijs vergrijsde leraar van de Christelijke lagere school in Gapinge heeft 31 jaar met liefde zijn beroep in het dorp uitgeoefend. De heer Boer heeft voordien nog een tiental jaren in Zaamslag onderwezen. De scheidende onderwijzer had bij zijn vertrek wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd vele woorden van lof en dank aan te horen. Namens het schoolbestuur bood de heer J. Aar- noutse hem een staande schemerlamp als waarderend geschenk aan. De oud leerlingen, van wie velen ouders zijn van 'huidige scholieren van de heer Boer, verrasten hem met een prachtig schrijfbureau. Mevrouw Boer werden bloemen aangeboden. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de inspekteur van het lager onder wijs, de heer A. A. Leenhouts en de op volgster van de heer Boer, mej. J C.F Fransen. De laatste werd eveneens met een tuil bloemen' vereerd, waarbij zij opmerkte, dat zij het wel niet 31 jaar bij het onderwijs vol zou houden. In de middaguren op school, hadden de leerlingen van de onderwijzer hem een cadeau aangeboden, waarna zij door hun bejaarde leraar op een traktatie verrast werden. AANRIJDING BERGEN OP ZOOM. In de Was- senaarstraat vond een verkeersongeval plaats, waarvan de heer M. L. uit Brui- nisse het slachtoffer werd. L. reed per motor in de richting van de rotonde, toen uit de Hermusstraat plotseling een auto, bestuurd door C. V. uit Dordrecht kwam. De motorrijder schrok en remde, waardoor het motor rijwiel slipte en de bestuurder viel. Te gen de autobestuurder is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet verlenen van voorrang. De 's-HEER ARENDSKERKE. bouw van een nieuw gemeentehuis, die in het afgelopen jaar verschillende ma len in de vergadering van de gemeente raad van 's Heer Arendskerke stof tot discussie heeft opgeleverd is opnieuw zijdelings ter sprake gekomen, naar aanleiding van een schrijven van G.S. over het raadsbesluit tot het beschik baar stellen van een krediet van 10.000 gulden voor het opmaken van een ont werp. G.S. deelden de raad mede dat voorshands geen beslissing kon worden genomen in afwachting van de eventu ele herindeling van de Zuidhevelandse gemeenten. B. en W. van 's Heer Arendskerke hebben inmiddels geantwoord dat de op zet van het te bouwen raadhuis zoda nig is laagbouw in vleugels dat gemakkelijk een uitbreiding kan wor den gemaakt. Het gemeentebestuur heeft een dringend beroep gedaan op het college van G.S. om daadwerkelij ke steun te verkrijgen om zo spoedig mogelijk aan de z.i. onhoudbare toe stand een einde te maken. Het agendapunt betrekking hebbende op het uitstellen van de invoering van de verdienstebeloning voor de gemeen tewerklieden, gaf ruime gelegenheid tot discussies. Van de zijde van B. en W. werd gesteld dat zeer grote moeilijkhe den te verwachten zijn om dit systeem voor de kleine gemeenten door te voe ren. Trouwens het herhaalde uitstel van de regeling nu tot 1 januari 1963 wijst reeds in die richting. Ook al zou Na deze tocht beleefde Kats een inva sie van autobussen en vele autoriteiten. Het provinciaal bestuur had namelijk een ontvangst belegd in beide café's. Het middelpunt van het feest in de avonduren vormde Kortgene. De Com missaris nam een défilé af van de Noord-Bevelandse rijverenigingen en de muziekgezelschappen, waarna nog een ontvangst volgde door het prov. bestuur en een maaltijd, aangeboden door de beide gemeentebesturen en het water schap van Noord-Beveland. Ondertussen waren duizenden mensen op de been, onder wie ook velen van buiten het eiland, om de concerten van de muziek gezelschappen aan te horen en te genie ten van een grandioos vuurwerk. Met als hoogtepunt het eiland Noord-Beve land en de dam in velerlei kleurschake ringen en met de nodige knal-effecten. Het vuurwerk betekende een klinkend slot van een groot feest voor een voor Noord-Beveland onvergetelijke dag. En nu is het oog gericht op Kamperland, waar bij de sluiting van het Veersegat groot feest zal worden gevierd. De Commissaris van de Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft gister middag de Zandkreekdam opengesteld. Bij de foto: De Commissaris bij zijn begeleidende toespraak. Rechts de burge meester van Kortgene, de heer A. A. Schuit. WOLFAARTSDIJK. Nog voor de officiële opening van die weg over de Zandkreekdam heeft de kapitein van de veerboot „Noord-Beveland" de heer J. v. d. Voorde, die plotseling eervol ont slag kreeg, de dank ontvangen van de Noord-Bevelandse bevolking. Zaterdag morgen trok nl. het dagelijks bestuur van de Z.L.M. a£d. Noord-Beveland naar de woning van de kapitein om bij monde van de heer G. M. F. Bom de dank over te brengen. „Wij hebben er grote behoefte aan om onze grote dank uit te spreken over uw werk op de veerdienst, gedurende de 34 jaar, dat u op de dienst Kortgene-Wolfaarts dijk werkzaam bent geweest. Wij zul len uw vriendelijkheid en tegemoetko mendheid nimmer vergeten en laten wij hopen, dat het request een gunsti ge uitwerking mag hebben", aldus de heer Bom tot slot. Kapitein v. d. Voor de kreeg een blijvend aandenken aan geboden. Op 67-jarige leeftijd heeft God vrijdag 30 september na een ziek bed van één week tot zich geno men Arend Willem Maurits Odé, emeritus predikant van de Her vormde Gemeente te Goes. Van ons is heengegaan een zeer begaafd en hoogstaand man, een man van brede blik, breed in op vatting en werk, breed ook in zijn spreken en uitleggen. Was hij niet drie maal kandidaat: in de lette ren, in de rechten, maar het is theologie geworden om echter daarop niet door te gaan om de doctorstitel te behalen. Hij was er knap genoeg voor, maar hem trok de Evangelieprediking en de pas torale zorg het meest aan. Ds. Odé werd geboren in Zuid-AEruka, waar zijn vader leraar in de Oude Talen was. Na diens overlijden verhuisde het gezin naar ons land. Hij was toen 4 jaar en zal wel niet veel herinneringen heb ben gehad aan zijn geboorteland, maar zijn hart ibleef naar dat land uitgaan. Als het .gesprek op het rassenvraagstuk kwam, spitsten wij de oren om enigs* zins begrip te krijgen over het hoe en waarom van de rassenpolitiek. Zijn vader was leraar in de Oude Ta len, derhalve zou de zoon die richting ook gaan, maar door de invloed van zijn zwager Hengeveld (thans overleden) heeft hij de theologie gekozen en is pre dikant geworden. Toch was hij geen dogmaticus. Daarvoor was hij te veel een man var. de praktijk. Het getuigen lag er niet dik op, maar in zijn preken kon je het persoonlijk doorleefde voelen en werd de preek een getuigenis van de liefde van onze Heiland. Daarom achtte hij het een buitengewoon voorrecht ster ke contacten te hebben met mensen, die buiten de kring der Gemeente stonden. Die mochten o:ok iets vernemen van de Blijdschap van de Boodschap. Als lid van de Rotary zou hij dan ook niet graag de wekelijkse samenkomst over slaan en hij was er gezien, niet het minst om zijn geestigheid en humor. Op zijn 66e verjaardag verklaarde hij dan ook en je had hem moeten zien glimlachen! N.u ben ik van zessen klaar! Toen pas? We weten wel hoe God deze begaafde tot grote zegen heeft gesteld doordat hij in alle eenvoud en innemende vriendelijkheid met grote kracht gewierkt heeft, ondanks zijn niet al te sterke gezondheid. Hij is nog al eens ziek .geweest' en dat was wat voor die werkzame geest! Daarom zeggen wij: 't Is toch maar een genade ge weest, dat hij die vrijdag zó neergesla gen werd, dat hij niet krukkend en ver lamd had moeten voortleven. Juist om dat hij met zwakheid te kampen had, kon hij zieken en lidenden troosten en werd evenals bij Paulus daardoor de kracht van de genade Gods openbaar. Hoewelen zullen met dankbaarheid te rugdenken aan de troost en de moed, AHOY' GEBOUW ROTTERDAM ttm 12 OCT. VLISSINGEN. Op de rede van Vlissingen verscheen zondagmiddag een nogal ongebruikelijke sleep, namelijk een kustvaarder, gesleept door een kust vaarder. Het Duitse m.s. Wiking had, op naar Gent, in het kanaal ernstige ma chineschade opgelopen. In plaats van assistentie in te roepen van een sleep- boot maakte zij vast aan. de Duitse kust vaarder Tira Berends. Uiterst lang zaam vorderde de sleep door het voor dit werk te geringe sleepvermogen van de Tira Berends. De Wiking zal in Vlis singen gerepareerd worden. ZIERIKZEE Dat het werk van de heer J. W. van den Doel in Zierikzee en omgeving zeer wordt gewaardeerd is zaterdag duidelijk gebleken tijdens de receptie, die ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar verbonden was aan de Scheldebank N.V., in ho tel Mondragon werd gehouden. Zeer velen maakten van de gelegen heid om de heer Van den Doel geluk te wensen gebruik en tal van geschen ken werden aangeboden. Er werden géén toespraken gehouden. De heer Van den Doel kwam in 1920 als jongste bediende bij de Schelde bank en ontwikkelde zich tot een all round bankman. Het bestuur wist deze man naar waarde te schatten en be noemde hem in 1933 tot mede-directeur en in 1945 tot directeur der bank. Veer tig jaar lang is de heer Van den Doel een stuwende kracht voor de bank ge weest en het is mede aan zijn optre den te danken dat de bank in de loop der jaren niet is opgeslopt door een groot bankbedrijf. De heer Van den Doel heeft zich voorts nog verdienstelijk gemaakt voor tal van verenigingen en organisaties. In 1947 kwam hij voor de A.R. in de gemeenteraad van Zierikzee. Hij maakt thans nog deel uit van dit college. Van Intrede ds. Van Herwaarden 'MIDDELBURG. Ds. H. A. van Herwaarden, die het beroep aannam naar de Hervormde gemeente Koude- kerke-'t Zand, zal op zondag 16 oktober a.s. om kwart over tien in de Hervorm- de kerk van 't Zand worden bevestigd we* door ds. Aalbers van Amsterdam-Wa- tergraafsmeer, waarna hij des mid dags in hetzelfde kerkgebouw intrede hoopt te doen. Voor het Juliana steunfonds te Ter- neuzen is tot nu toe bijeen gebracht f 2235,10. 1947 tot 1949 was hij wethouder. Hij is bovendien voorzitter van de Chr. Nat. schoolvereniging en van de Com missie van Beheer der Gerei kerk. Ja renlang was hij voorzitter van de Zie- rikzeese Oranjevereniging. De zaterdag gehouden receptie was zo druk bezocht, dat men aan de benedenzaal van Mon dragon niet genoeg had en ook de bo venzaal moest worden ingericht voor het ontvangen der gasten. düe zij door Ds. Odé hebben mogen ont vangen. Hij was ibegaafd met een sterk geheu gen. Was een stukje copie voor de krant in het ongerede geraakt, hij schreef het woordelijk uit zijn geheugen weer over. Daardoor kon een overdachte preek door hem geheel vrij uitgesproken wor den. Het was geen opgelezen opstel. Vanaf 'het eerste begin preekte hij al igeheel uit 'het hoofd. Ouderen schudden hun hoofd. Dat was toch wel een ge vaarlijke methode voor een beginneling. Nu, het heeft hem 100k -wel eens parten gespeeld. De breedheid was soms wel eens niet in evenredigheid tot de ge wenste zeggings- en overtuigingskracht. Toch was hij een man, die wat te zeg gen had, maar zonder grootdoenerij. Zijn brede blik, helder inzicht en inten sieve 'belangstelling niet alleen voor ker kelijke zaken maakten hem tot 'een man van gezag. De Hervormde Gemeente van Goes met al haar takken van arbeid, waarin ook hij betrokken was, heeft aan hem veel te danken, maar ook de burgerlijke gemeente. Achter de schermen heeft hij een heilzame en (opbouwende invloed mogen uitoefenen. Insiders zullen dat wel weten, zelfs in de meest recente moeilijkheden! Hij was geen vechters baas. Hij was geen man voor hokjes- en enge partijpolitiek. Samenbrengen en samen laten werken was zijn doeL Mis schien heeft men dat in de verwarring na de oorlog niet altijd begrepen. Maar niet alleen Goes, heel Zeeland mag dankbaar zijn, dat Ds. Odé in onze provincie is komen wonen. Zeeland heeft hem al vroeg aangetrokken en het „Zeeuwse gemoed" was aan het zijne verwant. In welke takken van 'arbeid buiten zijn Gemeente hij een werkzaam aandeel heeft gehad, kan men wel in de kranten lezen, maar is het niet teke nend, dat, waar hij een vraagbaak voor zeer velen was, hij gekscherend werd genoemd: de bisschop van Zeeland? On gewijd, maar door Gods Geest gezalfd en daardoor terdege gewijd en van har te toegewijd aan de zaak van het Evan gelie! Tot in de laatste week heeft hij het voorrecht gehad te mogen arbeiden». Hoewel man en vrouw zo goed beseften, dat er wel eens iets gebeuren kon, ging hij toch blijmoedig elke dinsdagavond naar Den Haag om het pastorale werk in een der rusthuizen der Hervormde Gemeente uit te oefenen. Zo ook de laatste dinsdag en toen kwam daar nog extra werk op Vrederust bij. Zondags had hij nog in Nisse de dienst geleid, want er werd nog al eens een -beroep op hem gedaan en hij preekte graag maar toen vond de Heer der Kerk het genoeg en in plaats van plotseling weg gerukt te worden was er nog -een ziek bed van een week lang, maar hij heeft er, voor zo ver wij konden nagaan, geen weet en hinder van gehad. Moge God zijn vrouw en kinderen troosten niet in het minst zijn oude Moeder die dit nog heeft moeten bele ven! Maar zij >en wij danken God voor wat Hij ons in Ds. Odé heeft geschon ken! Goes C. van der W-aa Advertentie s Heer Arendskerke besluiten tot invoe ring dan zou men het niet kunnen ver wezenlijken omdat het adviesbureau van de V.N.G. hierbij ingeschakeld moet worden. Dit bureau is op het ogenblik nog niet in staat de opdracht uit te voe ren. Riolering Burgemeester en wethouders stelden voor met het oog op het aanleggen van nieuwe gedeelten van het rioleringsnet opdracht te geven aan de N.V. Gront- mij. tot het opmaken van een basis plan voor de riolering in de gemeente. Burgemeester D. M. Vermet deelde me de dat de uitvoering van zulk een plan die in etappes kan geschieden een miljoenenprojekt wordt. In het bijzonder de heer Lindenbergh (v.v.d.) voelde weinig voor dit plan om dat hij van mening was dat verschillen de instanties (rijk, waterschap e.d.) op het ogenblik nog niet kunnen zeggen hoe zij de voorzieningen wensen. Spr. pleitte voor een uitstel van een of twee jaar. Wethouder Hommes verklaarde nadrukkelijk overtuigd te zijn van de noodzaak van een basisplan, vooral met het oog op de nieuwe uitbreidings plannen. Hierin vond hij o.m. steun van de heren Zonneveld (c.h.) en De Schip per (a.r.). De heer Lindenbergh verkreeg uitein delijk de aantekening dat hij tegen het voorstel had gestemd. Naar aanleiding van een eerder geda ne suggestie kwamen B. en W. met een voorstel voor het maken van vier aan plakborden ten behoeve van de verkie zingen. In verkiezingstijd zal op elk der dorpen «en dergelijk bord geplaatst wor den. De verwachting is dat het aanplak ken op allerlei openbare gebouwen, werken en inrichtingen hierdoor beperkt zal worden. De heer Jac. de Schipper (a.r.) zag het nut van deze borden niet in en werd hierbij gesteund door de heer Janse (c.h.). Bij stemming over het voorstel voegde zich ook de heer Zonneveld (c.h.) bij de tegenstanders. Niettemin werd het voorstel met 7—3 stemmen aangenomen. Met de Bank voor Nederlandsc-he Ge meenten werd een geldlening van 200.000 aangegaan ter consolidatie van de vlottende schuld. De gemeentereke ning 1958 werd voorlopig vastgesteld met een nadelig saldo op de lopende dienst van 5843,91. In verband met de aanleg van nieu we straten zal de openbare verlichting in de gemeente uitgebreid worden met zestien masten. De kosten hiervan be dragen 7285. Reinigingsrechten De invoering van een huisvuil-ophaal- dienst met ingang van 1961 die gebruik zal maken van uniforme vuilnisemmers gaf aanleiding tot een herziening van het tarief voor de reinigingsrechten. De raad stelde dit vast op tien gulden per jaar voor de eerste emmer met reduc tie voor de volgende. Het is de bedoe ling dat het huisvuil twee maal in de week wordt opgehaald. In bespreking kwam tevens een her zien ontwerp voor het uitbreidingsplan Nieuwdorp waarin o.m. is opgenomen de sloop van „de Citadel" en het aan leggen van een speelterrein voor de jeugd. KORTGENE. Grote re gendruppels glinsterden in het gele steigerlicht toen gisteravond de Noord Beve land van wal stak voor de laatste retourvaart. Vele genodigden liepen over het dek heen en weer, maar de stemming was op merkelijk rustig. Er ging blijkbaar iets door de men sen heen die van dit schouw spel getuige waren. De laatste vaart.... Hoezeer men zich geluk- lig mag prijzen dat een ouderwets obstakel verwis seld werd voor een moder ne verbindingsweg, het blijft toch een afscheid. En bij een afscheid reali seert men zich dat er iets gaat verdwijnen dat nooit meer terug zal komen. De Commissaris van de Konin gin, doelende op deze gevoe lens, sprak in dit verband van een tragiek. De laatste vaart had wei nig weg van een officieel afscheid. Het leek meer op' een intiem gebeuren waar in men vrijelijk mocht im proviseren. Dit bleek ook uit de woorden van de Com missaris, die losjes over de brug heen hangerid riep: „We gaan vertrekken hoor!" Het maakte op een ge heel ongewilde manier dui delijk dat de dienstregeling had afgedaan. Kaartjes werden niet meer verkocht, de vertrektijd deed niets meer ter zake. Niemand kwam te laat; men kan ook zeggen: Iedereen miste de boot. De „Noord Beveland" maakte haar schaduwvaart. Een schim van een afge dankt verleden. Niets her innerde meer aan de stug ge regelmaat van de klok en aan de ernst van de alle daagse noodzakelijkheid. Het scheepje voer weg, los van de tijd, los van de werkelijkheid. Zoals het gaat op een mi litaire overwinningsparade, die een laatste schaduw laat zien van de gestreden strijd. Daarna is alles af gelopen Vriendschappen wordc)n verbroken, tradities opge ruimd, mensen versprei den zich naar een nieuwe toekomst en zien elkaar nooit meer terug, althans niet in dit unieke verband. Er wordt gebroken met een stukje historie. Hoe ge ring, en hoe klein het ook was, er waren mensen bij betrokken. Mensen die hier een stuk van hun leven heb ben liggen en die het nooit zullen kunnen vergeten. Menselijke vreugde en menselijk verdriet stempe len dode dingen tot levende organismen, die een ver trouwd beeld op ons net vlies hebben geëtst. Er gaat iets door ons heen als dit moet verdwijnen. Het is zinloos om het uit misplaats te verlegenheid te verzwij gen. Integendeel, het is goed om er bij stil te staan. Het is goed om een afscheid be wust te markeren. De Commissaris van de Koningin bracht deze gevoe lens onder woorden. En er was een stille waardering, toen hij alle noodzakelijke en onmisbare woorden ach teloos verzweeg en juist het menselijke beklemtoonde. „Ik denk aan de beman ning, die in moeilijke en makkelijke tijden z'n plicht heeft gedaan". En iedereen dacht aan kapitein Van der Voorde toen de spreker er aan toevoegde: „We zullen trachten voor u een passen de werkkring te vinden." Het was opmerkelijk stil aan boord toen de motoren voor de laatste maal zwe gen. De Noord Beveland, en haar bemanning hadden hun plicht gedaan. .~?,e symnastiekvereni- ging V.Z.O.S. te Yerseke herdacht za terdag in zaal Nolet het 65-jarig be staan met een druk bezochte receptie, waarna er 's avonds een feestavond was voor de leden. Het voltallige bestuur van VZOS bestaande uit H. A. Ossewaardé, 'voor: rJïl?T' V!jn Boven, secretaris, di recteur, Mej. A. Manneke le penning- P®5+St?resse' Mew. de Koeyer-v. d. secretaresse en de heren H. v. d. Endt -en M Smit aüs leden, moest vele handen drukken. Velen Reten hun gelukwensen vergezeld gaan van een bloemstuk. Dit deden o.a. het gemeen- van. Yerseke, de plaatselijke voetbalvereniging, de muziekvereniging Mozart de sportvereniging „Neptu- ?^Sxi\reve^e,ens uit Yerseke, De G.V. en H.V. „Volharding" uit Goes, de gym- nastiekveremging „Sparta" uit Krab- deputatie van leden bood aeze middag een nieuwe verenigingsvlag aan welke door voorzitter Ossewaarde en zijn secondanten dankbaar werd *fiuVaard- Deze deputatie was verge zeld van de drumband van Mozart" Burgemeester H. C. Willemsen van Yerseke sprak er zijn vreugde over uit dat zijn gemeente over zulik een bloei ende veremgmg beschikt als V.Z.O.S -7 heer J Becht, voorzitter van de Zieeiiwis-Bra'bantse Turnkring, was ïil»°'er/?t ..Vooruitgang zij ons «SLtYui de loop der jaren heeft ge- rtotn éf Pe destijds gekozen naam is K v 7do gebl«ke7 aldus de heer Becht. V.Z.O.S. is een der vooraan staande verenigingen die bij de Zebra zijn aangesloten. De heer Becht sprak tenslotte de hoop uit dat de toekomst voor V.Z O S een waardig vervolg mag zijn van het' ver leden waarna hij een beker overhan digde aan voorzitter Ossewaarde. Vandaag volgt er nog een feestavond voor adspiranten; voor nog jeugdiger leden wordt een festmiddag georgani seerd. MIDDELBURG. De algemene ver gadering van de Polder Walcheren be sloot na in het geheim hierover te heb ben beraadslaagd, zaterdagmorgen een perceel duingrond aan te kopen van de J',„V,re,eke Czn- te Domburg. De Polder Walcheren had zich op het stand punt gesteld, dat dit perceel beslist haar eigendom moest worden in verband ude ^-waring van de zeedijk. .Ofschoon de prijs wat hoog werd ge acht, besloot de vergadering toch het Pereee': dat een grootte heeft van o.io.db ha aan te kopen voor zes gulden per vierkante meter; zijnde een totaal bedrag van 9216,-. De rekening der inkomsten en uitga ven over 1959 werd z.h.st. goedgekeurd, u j i^. aanvang van de vergadering herdachten de leden staande het on langs overleden bestuurslid mr P Loeff. NOORDGOUWE. I„ de laats(e raadsvergadering heeft burgemiester van w«k meegedeeld, dat de in- I2ÜS a va7 'let brandweerwezen heeft geadviseerd een nieuwe brandweertrek- trekker aan te schaffen. Nog steeds wordt bij het uitrukken van de brand weer gebruik gemaakt van een particu- met P?ChPVagen' De raad kon zich met dat advies verenigen. De korfbalvereniging W.I.K. krijgt een subsidie van 25 gulden. De leden van de woonruimteadvies commissie werden herbenoemd Vier nieuwe woningwetwoningen werden ver huurd aan de heren J. de Wit te Kerk- werve, J. van Leersum en C. van Nieu- wenhuize. beiden te Zonnemaire en A J. Ketting te Noordgouwe. De burge meester deelde nog mede, dat de uit breiding van de begraafplaats spoedig aangepakt zal worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3