Hoe koud het was en hoe nat KROESJTSEF - LOMP EN GROF - DREIGT Fiolen van toorn over Amerikaanse politiek uitgestort Aanstaande zondag geen voetbalpool Crisis in Ver. Naties door dramatische vergadering ernstiger VOEDSELPRODUKTIE EN BEVOLKINGSAANWAS NAUWELIJKS GELIJK PAPOESE PARTIJ WIL EEN DRIEHOEKSCONFERENTIE U - Miljoenen schade door grote watersnood in Frankrijk en Engeland Genemuidens B, en W. weer in opspraak gebracht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ROOD-CHINA Zie verder pag. 3 „Rust in Nieuw-Guinea noodzakelijk"' GEEN MISDRIJF Hansje Marbus, in Sittard vermist, bleek verdronken Vijftien december korngshuwelijk in België DODENRIT VAN PRAALRIJDER STREEFDATUM NIEUW-GUINE A-R A AD Verzwaring Zeeuwse zeedijk aanJjesteed Beroepsvervoer Veertarieven voor vrachtauto's moeten omlaag LAATSTE NIEUWS K.N.V.B. moest toto-voorstel wel accepteren GEWACHT Schip op steenglooiing ijlMMÊwill Al vijfentwintig jaar De BiltKouder Direetaur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4 Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100* 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, VUssingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N^euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartssl' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16« jaargang No. 466? Maandag 3 oktober 1960 VERENIGDE NATIES De organisatie der Verenigde Naties wankelde dit weekeinde op haar grondvesten als gevolg van een onverwachte rede die de Russische premier Kroesjtsjef zaterdag heeft gehouden toen de kwestie van het toelaten van de Chinese volksrepubliek ter sprake kwam. Hij hield een rede die zo grof en zo lomp was dat de vertalers hun werk onderbraken en de stenografen opdracht kregen bepaalde passages niet in de notulen van de dramatische vergadering op te nemen. In zijn rede zin speelde Kroesjtsjef duidelijk op de mogelijkheid dat het gehele blok van communistische landen de Verenigde Naties zou ver laten om een eigen wereldorganisatie in het leven te roepen. Onze correspondent bij de Verenigde Naties seinde ons over Kroesjtsjefs redevoering: Wie Nikita Kroesjtsjef op de be taamde persconferentie in Parijs (in mei van dit jaar) heeft zien tekeer gaan, aan het einde van de mislukte topconferentie, mocht menen dat hij iets dergelijks niet licht opnieuw zou zien gebeuren. Vorige week, tijdens cie nobele rede van de Britse premier Macmillan, heeft Kroesjtsjef het nog eens dunnetjes overgedaan, maar wat hij zaterdag presteerde grenst bijna aan het ongelooflijke. Zelden heeft men na Adolf Hitler enig staatsman zo zien optreden. Nimmer tevoren hoorde de Alge mene vergadering der Verenigde Naties zulke beledigende, venijnig aanvallende taal als nu uit Kroesj tsjefs mond. Op een bepaald ogenblik leek het er op dat hij onwel zou worden, zo ging hij te keer. Hij schreeuwde het uit, hij zwaaide met zijn vuisten in de lucht, hij werd vuurrood, de aderen in zijn hals en nek zwollen als dikke koorden. Deze uitbarsting spontaan of koel tévoren berekend dat weet men bij de Russische premier nooit kwam na een verklaring die Kroesjtsjef had af gelegd over de vraag of communistisch China moest worden toegelaten tot de V.N. Kroesjtsjefs pleidooi voor toe lating was vrij beheerst. Hij had het grootste deel van wat hij over China zei op papier staan. Toen hij was uit gesproken draaide hij zich om en keek de voorzitter van de Assemblée aan. Kroesjtsjef haalde diep adem en op dat ogenblik begon hij zich op te winden en de fiolen van zijn toorn uit te stor ten. Hoewel de crisis in de volkerenor ganisatie door Kroesjtsjefs woorden ernstiger is geworden, worden er nog aan alle kanten pogingen gedaan om Oost en West weer wat nadei tot el kaar te brengen. Het is in dit verband wellicht veelbetekenend dat noch Eisenhower en Macmillan, noch Kroesj tsjef zich tot nu toe hebben willen uit spreken over de resolutie van de „neu tralen" (Indië, Indonesië, Ghana, de Verenigde Arabische Republiek en Zuidslavië), waarin wordt aangedron gen op nieuw overleg tussen Eisenho wer en Kroesjtsjef. Eisenhower en Macmillan hebben een deel van het weekeinde besteed met confereren over deze resolutie en Kroesjtsjef schijnt er ook over te heb ben nagedacht. Het is in elk geval het enige onderwerp waarover hij gisteren op zijn persconferentie niet wilde, spre ken. „Ik had er over willen denken", zei hij schertsend, „maar toen ik in bed lag ben ik meteen in slaap gevallen". Er waren gisteravond nog geen aan wijzingen, die erop duidden dat Eisen hower zijn standpunt heeft gewijzigd en nu bereid zou zijn met Kroesjtsjef te gaan praten. Zijn eis blijft dat de Russen eerst hun verontschuldigingen aanbieden over het neerschieten van het verkenningsvliegtuig boven open zee en de twee Amerikaanse vliegers moeten vrijlaten. Kroesjtsjef van zijn kant schijnt bij zijn eis te blijven dat Eisenhower excuses moet aanbieden over het incident met de neergeschoten U-2. Onder een loodgrijze lucht, waar af en toe een flinke regenhui uit neer plensde ivas het wachten bepaald geen aangename laak. De gebeurtenis ivas overigens te belangrijk om op het laatste nippertje tveg te lopen. Bij de foto: Gehuld in kletsnatte jassen, met kragen op en onder een parapluie wachten de genodigden op het grote moment dat Noord-Beveland uit zijn isolement zal worden verlost. SITTARD De geheimzinnige verdwijning van de twee en half ja rige Hansje Marbus uit Sittard is opgelost. Gisteren is zijn lijkje ge vonden in een grindgat van de Maas bij Stevensweert. Het jongetje was 22 september van zijn ouderlijke woning gewoontegetrouw naar de speeltuin gegaan, maar daar niet aangekomen. Die zelfde dag be-j gon de politie uit Sittard aan een grootscheepse speurtocht, waaraan honderden burgers en twee compagnie- en militairen uit Roermond en Maas tricht meehielpen. De omstreken van Sittard werden nauwkeurig afgestroopt. Beken, zoals de Geleenbeek en de Rode beek, liet men leeglopen, evenals een roei- en visvijver te Ophoven. Acht dagen heeft het zoeken op grote schaal geduurd. De burgemeester van Sittard, die zelf de leiding van het on- derzoek had, verklaarde dat hij het on derzoek zou laten voortduren tot het; mysterie zou zijn opgelost. Gisteren merkte een man die langs de Maas naar aangespoeld hout zocht, het lijkje op. Hij markeerde de plek en vertelde de rijkspolitie te Echt van zijn vondst. Daarop werd het lijkje in samenwerking met de rijkspolitie te water uit Maasbracht uit het water ge haald. Dr. Zeldenrust uit Leiden verrichtte gistermiddag samen met dokter Hol man uit Maastricht de sectie, waarbij ook de officier van justitie uit Maas tricht, mr. Moors, aanwezig was. Bij dit onderzoek werd niets gevonden dat op misdrijf zou kunnen duiden. Het kind moet op de bewuste dag spelenderwijs in de Geleenbeek zijn ge raakt en door de zeer snelle stroom naar de Maas zijn afgedreven. De Ge leenbeek mondt te Maasbracht in de Maas uit. Daar in de buurt zijn zeer diepe grindgaten die in ope verbin-1 ding staan met de Maas. Het kind is zondag door de vader her kend. o.a. aan de kleren die het droeg en het toegangsbewijs voor de speel tuin, dat nog op zijn borst zat gespeld. BRUSSEL (AP) Het huwelijk van koning Boudewijn van België en Don a Fabiola de Mora y Aragón zal op 15 december te Brussel worden gesloten. Deze officiële bekendmaking van zon dag werd in hoofdzaak gedaan om een eind te maken aan alle geruchten en gissingen over de huwelijksdatum, want nadere bijzonderheden over festiviteiten en gasten kon het hof in dit stadium nog niet geven. HOLLANDIA (AP) Het hoofd bestuur van de nog niet zo lang ge leden opgerichte Partei National wil het initiatief nemen tot de bijeen roeping van een driehoeksconferen tie van Papoea's, Nederlanders en Indonesiërs over Nieuw-Guinea. De voorzitter van de Parna, de heer Wajoi zei, dat dit voornemen verband houdt met de opmerkingen, die presi dent Soekarno vrijdag in de Algemene Vergadering van de V.N. over Nieuw- Guinea plaatste. ,,Ik verzeker u in al le ernst dat de situatie in "West-Irian explosief, gevaarlijk is. Het is een haard van spanning en een bedreiging van de vrede", zei de Indonesische president daar. DE HEER WAJOI vreedzaam overleg LINSCHOTEN (ANP) Een jeugdi ge praalrijder heeft zaterdagavond op de rijksweg van Den Haag naar Utrecht een 'auto-ongeluk veroorzaakt waarbij een 53-jarige lerares om het leven kwam en haar broer ernstig werd gewond. De praalrijder zelf, de twintigjarige F. J. R. uit Utrecht, werd met lichte verwondingen in het ziekenhuis opgeno men. Hij is al eens eerder met de jus titie in aanraking geweest wegens praalrijden. R. had op het Valkenbosplein in Den Haag een grote auto weggenomen van iemand die haring stond te eten. Met een vaart van 120 kilometer reed hij daarmee in de richting Utrecht. Ter hoogte van Linschoten begon de wagen te slingeren, waarna hij de rijbaan voor het tegemoetkomend verkeer opschoot. Daar botste hij tegen een kleine auto, waar de lerares, mejuffrouw E. Thoe- nes uit Bilthoven, en haar broer, de Leidse docent P Thoenes. in zaten. Zij waren op weg van Utrecht naar Leiden. ,,Voor een vreedzame ontwikkeling, van Nieuw-Guinea is een toestand van rust noodzakelijk,", zei de heer Wa joi als reactie daarop. Die rust, zo meende hij. zou kunnen worden ver kregen door een vreedzaam overleg tussen Papoea's, Nederlanders en In donesiërs. De Parna is van plan om indien de kwestie Nieuw-Guinea op de agen da van de Assemblee mocht komen een telegram van die strekking te zen den aan de V.N. „opdat een dergelijke conferentie zou worden gehouden on der auspiciën van de V.N.". Het hoofdbestuur van de Parna is overigens van mening dat de Neder landse regering, ook wanneer geen drie hoeksconferentie wordt gehouden, zo spoedig mogelijk een duidelijke streef datum moet stellen, waarop het volk van Nieuw-Guinea zelfbeschikking krijgt. Dat zou volgens hem bijdragen tot de rust rondom Nieuw-Guinea. Nationaal en internationaal zou een dergelijke stap niet mis begrepen kun nen worden, aldus het hoofdbestuur, dat van mening is dat een dergelijke datum op niet veel later dan 1970 ge steld kan worden. In Hollandia heeft de coördinator van het voorbereidende werk voor de instelling van de Nieuw-Guinearaad, A. Vesseur, intussen meegedeeld dat als alles volgens verwachting loopt die raad eind maart al zijn eerste zit ting zal kunnen openen. De duur van de eerste zitting zal vermoedelijk twee maanden zijn. Om aan de verkiezingen te kunnen deelnemen moet men drie jaar lang onafgebroken in Nieuw-Guinea geves tigd zijn geweest. Dat betekent dat al le Nederlanders en Nederlandse onder danen, die sedert 1 januari 1958 in Nieuw-Guinea woonachtig zijn en op die datum de leeftijd van 21 jaar heb ben bereikt, kiesgerechtigd zijn. Ver wacht wordt dat Nieuw-Guinea in de loop van februari naar de stembus zal kunnen gaan. Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN. In Ossenisse is de verzwaring en verbetering aanbesteed van de zeedijk bij Ossenisse in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Dit gedeelte van de zeewering langs de Westersehelde behoort tot de zwakke plaatsen in de Zeeuwse zeeweringen. Het drie kilome ter lange dijkvak zal zo spoedig moge lijk op Deltahoogte worden gebracht. Door „afsnijding" wordt bij inpolde ring een landaanwinst van ruim dertien hectaren verkregen. Laagste inschrij ver voor de twee gemaakte bestekken (een van Rijkswaterstaat en een van de Povinciale waterstaat) was de firma Jac. van Oord uit Utrecht met 5.474.500 en 5.348.500. ROME (Reuter). De voedselpro- duktje in de wereld heeft in het jaar 1959-1960 nauwelijks gelijke tred kun nen houden met de aanwas van de bevolking, zo blijkt uit Ke(f jaawer- slag van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties. De voedselproduktie is in dit jaar slechts twee procent geste gen, vergeleken bij een bevolkings aanwas van 1,6 procent, terwijl in de voorgaande jaren verschil tussen beide cijfers aanzienlijk groter was. De totale graanvoorraden in de voor naamste exportlanden stegen tot het on gekende cijfer van 126 miljoen ton, of bijna vier maal zo veel als in 1952. De grootste stijging van de land- bouwproduktie deed zich met vier pro cent voor in West-Europa; in het ver re oosten, behoudens communistisch China, bedroeg zij ruim 3 procent. Het verre oosten, waar de bevolking elf miljoen zielen toenam, was nog steeds het meest kritieke hongergebied. De enige produktiedaling deed zich voor in Afrika, namelijk met één procent. In Noord-Amerika en Oceanië zag men opvallende produktiestijgingen. vooral tengevolge van modernisering der landbouwmethoden; in westelijk Europa was de produktiestijging voor namelijk een gevolg van de grote tar we-, gerst-, mais- en aardappeloogsten. De suikerbietenteelt en hooioogst had den te lijden van langdurige droogtepe rioden in de zomer. De Sowjetunie en andere Oosteuropese landen hadden een lagere graanproduktie dan het vorige jaar, ook al tengevolge van de grote droogte. INKOMEN LAGER IN V.S. Het netto-inkomen in de landbouwbe drijven is in de Verenigde Staten met 15 procent achteruitgegaan en in Cana da met 7 procent. Maar in Nederland Noorwegen, Denemarken en Engeland steeg het landbouwinkomen, Zwitser land en Japan bleken het meest sta biel op dit punt. De koffievoorraden en die van ruwe granen zijn gestegen, maar de katoen opslag is gedaald. Andere opslagen, zo als van suiker en tai'we zijn stabiel ge bleven. In Afrika was de graanproduktie 1,3 miljoen ton lager dan het vorige jaar. Alleen de cacao- en koffieproduktie lag hier aanzienlijk hoger, nl. tien procent. De wereldvisvangst gaf een toeneming van elf procent te zien. De FAO merkt in het jaarverslag ten slotte op dat de aanhoudend grote voorraden en de voortdurend dalende neiging van de landbouwprijzen op de internationale markt geleidelijk invloed gaan uitoefenen op de kleinhandelsmarkten. MIDDELBURG De besturen van de Algemene Verladers- en Eigenvervoerdersorganisatie en de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Wegtransport in Zeeland hebben in een schrijven aan Gedeputeer de Staten dit kollege met klem verzocht het daarheen te leiden, dat in het belang van het alge meen de veertarieven voor vrachtauto's worden verlaagd. Beide besturen hadden vernomen, dat een gedeeltelijke verlaging of vrijdom van veergelden wordt overwogen. Dit zou echter alleen gelden voor personen, afkomstig uit Zeeuws-Vlaan- deren, waarbij de minister van Verkeer en Waterstaat zelfs nog bepaalde voor waarden heeft gesteld. Destijds is door de besturen van beide organisaties ge- konstateerd, dat juist het vrachtvervoer niet of zo weinig mogelijk belast dient te zijn, opdat het zijn belangrijke eco nomische rol goed kan vervullen. Allerwegen worden pogingen aange wend tot bevordering van industrieves tiging in Zeeland. Juist in deze provin cie zijn de verbindingen hierbij een bij zondere zorg. Wanneer op aan- en af voer in welke vorm dat ook een heffing wordt gelegd belast dit allen die bij het economische apparaat zijn betrokken: fabrikant, grossier, tussenhandel en vervoerder. Zeeland is gebaat, aldus de beide be sturen, met een zo voordelig mogelijk transport en wanneer thans in een of andere vorm vrijdom of verlaging van veertarieven wordt overwogen, menen de besturen, dat het goederenvervoer hiervoor in de eerste plaats in aanmer king dient te komen. Toen we het huis kochten, wisten we natuurlijk niets over de plannen van de spoorwegen. WEMELDINGE Zaterdagmorgen ontstond in het Kanaal door Zuid-Beve land een aanvaring tussen de motor schepen „Norma" en „Risico". Beide vaartuigen voeren in de richting Wemel- dinge, toen de „Risico" door een tege moetkomend motortankschip, de „Citer- na" uit haar koers werd gezogen. De „Risico" liep met de voorsteven in de binnenlandse j zij van de „Norma". De beide vaar- tuigen liepen lichte averij op. NEW YORK (AP) Pre sident Eisenhower heeft het voorstel van de vijf „neutra le" landen om onmiddellijk te proberen tot een gesprek met premier Kroesjtsjef te ko men, van de hand gewezen. Als motief gaf hij op dat de woorden en daden van de Russen niet de belofte inhou den van bruikbare resulta ten van zulk een gesprek. Mocht de Sowjetunie echter maatregelen willen bespre ken om de spanningen te ver minderen, dan kunnen de Russische staatslieden zich steeds wenden tot de Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken. DEN HAAG. „De voetbaltoto is een speelbal geworden van de politieke partijen, waarbij de be langen van deze toto secundair zijn geworden en het behoud van het kabinet van primaire betekenis werd geacht." Aldus de voorzitter van de KNVB, de heer A. Schroder, die zaterdag sprak in de districts vergadering van het voetbaldistrict Zuid I te Breda. Indien de drie organisaties de KNVB, de Nederlandse Sport Fede ratie en het Comité Sportprijsvra- gen het voorstel van minister Beerman van de hand hadden ge wezen, zei hij, zouden tenminste drie andere organisaties hebben klaar gestaan om een vergunning voor de toto aan te vragen. Daar om hebben wij ons met deze toto, die overigens nauwelijks afwijkt 'van die, welke er bestond, akkoord verklaard. Achteraf bezien, vond de heer Sclirö- der de toto in haar huidige vorm gun stig. omdat een wijziging in de lote rij wet nu mogelijk is „als het getij ten gunste keert". Onder de gegeven omstandigheden was volgens hem het verstandigste LAREN. B. en W. van Laren stel len hun gemeenteraad voor aan het pad. lopende vanaf de Melkweg naar de Schapendrift, de naam Duimelot te ge ven. Aan dit pad is de protestantse fröbel school De Margarethschool gelegen en ook de openbare kleuterschool Klein Duimpje staat in deze buurt. PARIJS. - In twee departemen ten in het zuidoosten van Frank rijk heeft de fantastische regenval van de laatste tijd een watersnood veroorzaakt die zeer veel schade heeft aangericht. Men schat ze op enige honderden miljoenen nieuwe francs. Rivieren en beken traden on verwachts buiten hun oevers en over stroomden landerijen en dorpen. In.het bijzonder het dorpje Bourdeau in het departement Drome is geteis terd. Het water heeft er bijna twee meter hoog gestaan en zevenhonderd bewoners hebben zich met moeite in veiligheid kunnen stellen. Men betreurt slechts twee doden. De materiële schade is echter zeer groot. Huizen zijn onbewoonbaar geworden, fabrieken kunnen niet meer werken al eer de schade is hersteld, elektriciteit, telefoon en gas zijn uitgevallen. Vele inwoners hebben have en goed verlo ren. Zaterdagmiddag reeds zijn de op ruimingswerkzaamheden begonnen en hulp is van alle zijden komen opdagen. Ook in Groot-Britannië is het nood weer geweest. Onze Londense corres pondent telefoneerde ons daarover: Een uitgestrekt gebied in het graaf schap Devon, zeker 600 vierkante kilo meter groot, staat onder water als ge volg van onophoudelijke regens die vrijdag reeds begonnen. De rivieren in Devon waren weldra herschapen in woeste stromen. Ook op het eiland Wight, voor de zuidkust, ondervond men grote moeilijkheden als gevolg van overstromingen en hoog water. De schade in Devon alleen bedraagt al ten minste een kwart miljoen pond. Tientallen huizen liepen schade op, spoorwegen raakten geblokkeerd, we gen en straten zakten in en tientallen dorpjes geraakten van de buitenwe reld afgesneden. Voor zover bekend is het enige slachtoffer een meisje van negen jaar dat verdronk. Eenheden van legegr en marine zijn zaterdag al begonnen hulp te bieden aan de ge troffenen. Uit zeker duizend huizen moesten mensen worden gered met bootjes en amphibievodftuigen. Maar grote aantallen koeien, varkens en kip pen werden door de rivieren mee naar zee gesleurd en waren niet te redden. Bij Exeter is een spoorbrug ingestort, i besluit genomen, want al zouden velen de KNVB door een weigerende hou ding op het ogenblik hebben toege juicht, na enkele weken zouden die toejuichingen ongetwijfeld omslaan in diepe teleurstellingen. Graag zou de KNVB hebben gezien, dat er op 9 oktober een toto zou zijn geweest. Tot vrijdagavond laat heeft men nog gewacht op de onmisbare vergunning van de minister. Omdat deze uitbleef, was het administratief niet meer mogelijk, de nodige maat regelen te treffen om op 9 oktober de toto te kunnen laten doorgaan. In 6e vergadering van district Zuid II van de KNVB te Sittard berekende de heer Jansen (Maastricht), dat de toto-loze zondag van 9 oktober de clubs een half miljoen gulden kost. Hij vroeg het bestuur er bij de KNVB op aan te dringen het gehele voetbal programma amateurs en betaald voetbal bij wijze van protest een week te verschuiven. Het bestuur ging hiermee niet akkoord en het voorstel van de heer Jansen kreeg geen meer derheid. Te Amsterdam, waar district West II bijeen was, gaf mr. J. Lobsteyn (Hilversum) de raad de KNVB voor te stellen een zodanig ontwerp te ma ken. dat dit volledig beantwoordt aan de idee en het grondbeginsel van de toto. De vergadering vroeg hiervan een motie te maken en gaf het districts- bestuur opdracht deze door de verte genwoordiger op de bondsvergadering te laten indienen. WEMELDINGE Tijdens het achter uit wegvaren van de Middensluis naar de Oostsluis te Wemeldinge, is het Duit se motortankschip „Esso-Erlangen" met het achterschip in de steenglooiing van de westelijke havenoever vastgelopen. Hierbij brak het roer van het vaartuig, dat 930 ton meet en ledig op weg was naar Antwerpen. Door de sleepboten „Mascotte" en „Adja" is de „Esso Er- langen" van de steenglooiing losgetrok ken en weggesleept. Advertentie BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBEO GENEMUIDEN Een ruzie, die al een kwart eeuw oud is, heeft in de Genemuidense gemeenteraad nieuw leven gekregen. Er is een commissie van onderzoek naar het beleid van burgemeester en wethouders dezer gemeente ingesteld en het raadslid de heer K. B. Bakker heeft een klacht ingediend, die speciaal tegen burgemeester J. G. Hamer is gericht. Volgens deze klacht, die inmiddels bij de officier van justitie in Zwolle en bij de minister van binnenlandse zaken is gedeponeerd zou de burgemees ter samen met zijn wethouders ten on rechte een bedrag van 3207,58 uit de gemeentekas hebben gehaald om het toe te stoppen aan een zwager van wethouder Posten. Het bedrag is ge boekt onder het hoofd bedrijfsschade. Zowel de burgemeester als de wet houders ontkennen de onrechtmatigheid ten stelligste, maar zij zijn het met de raad eens, dat er nu maar eens klaar heid moet komen in een slepende af faire, die plotseling weer gesprek van de dag is geworden in Genemuiden als gevolg van de kritiek van het raadslid Bakker op een schadeloosstelling. De heer Bakker is lid van de „vrije CHU", een van de Christelijk Histori sche Unie afgescheiden groepering. Hij beweert, dat het bedrag, dat B. en W. aan de zwager van de wethouder Posten zou hebben uitgekeerd, zonder meer een douceurtje is geweest en hij staat erop dat het bedrag terugkomt in de gemeentekas. De burgemeester daarentegen zegt: „Deze heer Bakker is een querulant, al vijfentwintig jaar lang. Als de raad geen commissie van onderzoek had be noemd, zou het collge toch wel met een uitvoerige uiteenzetting over de brug zijn gekomen. Er is inderdaad een dikke drieduizend gulden aan een zwager van een onzer wethouders uitgekeerd, maar dat is allemaal geheel volgens de letter van de wet gebeurd. Er is dus ook een raads besluit over verschenen, dat met alge mene stemmen door Genemuidens raad is goedgekeurd en daarna ook het fiat van Gedeputeerde Staten van Overijssel kreeg." De burgemeester zegt bovendien „Het goeddenkende deel van Gene muiden weet zo langzamerhand wel, wat het aan de heer Bakker heeft. Ik heb laatst in de raad opgemerkt dat het mij verbaasde, dat nog niet allen de schellen van de ogen zijn gevallen. Dat blijft mij verbazen UTRECHT Van de treeplank van een bestelauto van een groentehande laar is zaterdagmiddag in de Hoendiep- straat in Utrecht de driejarige Dirk Donker onder de wielen gevallen. Hij werd zo ernstig gewond dat hij enkète uren later in het ziekenhuis overleed Het kind was al enige keren door de bestuurder van de auto van de tree plank afgezet, maar telkens klom hii er weer op. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te ons gisteravond om 23.15 uur: Vrij veel bewol king met plaatse, lijk enige regen en minder hoge middagtemperatu- ren. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. MIESJE: Ik kan er weer tegen! 4 oktober. Zon op 6.45, onder 18.11 Maan op 18.15. onder 5 54.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1