KEUKENS IN SOORTEN ESSO PETROLEU ARCHI INTERIEUR week PARIJS VERSIERT MODE MET ZIJ EN LAK IN ROTTERDAM STAAT HET DOMEIN VAN DE VROUW IN RUIM 35 UITVOERINGEN - VAN SIMPEL HOUT TOT HET DUURSTE STAAL - TE KIJK HARTEWENS OOK IN OUDE HUIZEN VERVULD Paddestoelen inspireren wintermode voor t oliehaard reis om de wereld met dekeukenpan Zuivel® Dermasepf AAPJES ZIJN IN TRAINING VOOR RUIMTEREIS Zet ti iet door! de haardolie met het hoogste rendement van de - HUID ZEEPenCREME I Busdienst Schiphol- Utrecht RESTJES VAN LAURENT Geen lange rokken voor Britse vrouw Zaterdag 1 oktober 1960 door Hermien van Doorn OTTERDAM Een moder ne keuken te bezitten is de wens van vrijwel iede re huisvrouw. Duizenden van die keukens, in de eerste plaats zo efficiënt mogelijk ingedeeld en uitgerust, worden er jaarlijks in ons land bij de afwerking van het interieur van nieuwe wonin gen ingericht. In evenzoveel wonin gen is haar speciale domein, met een onhandige indeling van de werkruimten, onpraktische diepe kasten, dode hoeken, enzovoort, voor de huisvrouw echter een dage lijkse bron van ergernis. De lof van de bewoners van nieuwbouw over hun moderne keuken enerzijds, en de in sommige gezinnen werkelijk gevoelde noodzaak, om de werk plaats van de huisvrouw praktischer in te richten anderzijds, hebben er toe geleid, dat ook steeds meer be woonsters van oudere huizen haar hartewens in vervulling zien gaan. Voor de organisatoren, van de Femi- na, die gisteren in Rotterdam in het Ahoy'-complex, nog geen week nadat de Floriade voor het publiek werd ge sloten, geopend werd, was dat een aanleiding om een belangrijk deel van deze beurs ditmaal aan de in richting van de keuken te wijden. Meer dan vijfendertig verschillende keukentypen, opgebouwd uit geprefa briceerde onderdelen, heeft men voor de duur van de Femina in Rotterdam bijeengebracht. Zo kan men in de Energiebal voor het eerst op zo'n gro te schaal in Nederland keuren en vergelijken, wat er op dit gebied, on der andere afkomstig uit België, Duitsland, Zweden en Italië, in ons land voorhanden is. Zowel huisvrou wen als architecten kunnen zich hier op de hoogte stellen van de verschil lende mogelijkheden voor de moder nisering van de keuken, zowel wat betreft materialen, als wat betreft in deling, kleuren en prijzen. Om dat laatste gaat het vooral bij deze overzichtelijke expositie van mo derne droomkeukens in velerlei uite voeringen. Wie denkt dat zo'n keuken, waarin alles er op afgestemd is het de huisvrouw zo makkelijk mogelijk te maken en de tijd die zij er moet doorbrengen voor het bereiden van de maaltijden en het doen van de af was zoveel mogelijk te beperken, steeds duizenden guldens moet kosten, heeft het bij het verkeerde eind. Men heeft er hier juist de nadruk op ge legd. dat er voor ieder huis, dus voor iedere beurs, een moderne keuken te koop is. ZELFDE ELEMENTEN KEUKENS v^n tweehonderd en keukens van vijfender tigduizend gulden zijn er op de Fe mina in de Energiehal bijeengebracht, opgebouwd uit precies dezelfde grond elementen. Het verschil in prijs zit hoofdzakelijk in de toepassing van meer of minder technische snufjes, huishoudelijke apparaten en vooral in een luxueuzere uitvoering. De prak tische waarde van een moderne keu keninrichting hangt echter in de eer ste plaats af van de plaatsing van de verschillende elementen en van de afmetingen daarvan, en die zijn voor de goedkope en voor de heel dure uitvoeringen meestal gelijk. Grondige studies, waaraan in ons land onder andere door het Bouwcentrum werd deelgenomen, heeft men de laatste jaren gemaakt, om tot het vaststel len van bepaalde basis-eisen voor de doelmatige inrichting van de keuken te komen. Van de resultaten van die onderzoekingen, waarbij ook de huis vrouwen werden betrokken, maken vrijwel alle fabrikanten van keuken elementen nu gebruik. Dat gebeurt ook veelvuldig in Duitsland, waar de industriële ontwerpers steeds weer in tensief het doen en laten van de huis vrouw in haar werkplaats bestuderen, om de ideale verhoudingen en inde lingen in de keuken op te sporen. NAAR MAAT tervoorziening vlak bij het voorberei dingscentrum moet liggen, zodat bij voorbeeld ook het wassen van de groenten zonder omslachtigheden kan gebeuren. SNUFJES 1\JATUURLIJK is een keuken ■f van tweehonderd gulden van minder gemakken voorzien dan een keuken van tweeduizend. De juis te indeling en de ideale afmetingen LINKS: In vele oudere huizen treft men nog dergelijke keu kens aan. RECHTS: Het zelfde interieur van de linker foto, na een modernisering die ongeveer duizend gulden kostte. van aanrecht, kasten, laden, schappen, enzovoort treft men echter ook bij de meest eenvoudige keukentypen aan. Van Nederlands fabrikaat zijn daar verschillende goede voorbeelden van te zien op de Femina. Ook die keu kens, zonder allerlei huishoudelijke apparaten en niet voorzien van ver schillende heel ingenieuze technische snufjes, zijn namelijk in de eerste plaats afgestemd op de werkbespa- ring voor de moderne huisvrouw. ROTTERDAM. De Rotterdamse mo deontwerper Cargelli bleef ditmaal, wat de inspiratie voor zijn nieuwe collectie aangaat, geheel in stijl met het seizoen. Als silhouet voor de winter van 60/61 koos de ontwerper namelijk de vorm van de kleurige paddestoelen, met gro te bolle hoeden, die in deze tijd van het jaar, vooral bij vochtig weer in groten getale uit de grond schieten. In de bou tique van Casa di Mode bracht een vijf tal mannequins de Cargelli-paddestoe- len voor het voetlicht. De najaarsinspiratie van de ontwer per resulteert vooral in de toepassing van ronde, volle schouders, die als een kap over de bovenarm sluiten. Een zo wel bij mantels, als bij pakjes en japon nen aangebracht, veelal naar de taille toe smaller wordend, opgestikt of door naden gemarkeerd pand, draagt die bolle schouderpartij, als de steel de hoed bij de paddestoel. Verder is bij Cargelli vrijwel alles mo gelijk. De jasjes van de pakjes zijn nu eens heel lang, dan weer vrij kort, de taille wordt soms stijf ingeregen op de natuurlijke plaats, om een andere keer weer tientallen centimeters te zakken. De rokken zijn óf heel nauw, óf vaag klokkend a la Chanel, óf heel wijd. In het laatste geval wordt hier, de nu toch echt wel overal afgedankte petticoat, nog veelvuldig gebruikt. In zijn woonplaats is gisteren de twintigjarige R. A. Exter uit Den Haag dood gereden. De jongeman reed op een scooter en werd op de kruising van de Reigersbergenlaan, de Diamant horst en de Vlaskamp door een bestel wagen aangereden. De politie vraagt getuigen. Advertentie vv "m 'fié'-k v.; méér warmte minder roet i zuinig ZO zijn de meeste keukens die op de Femina worden ge ëxposeerd bijvoorbeeld tussen de 85 en 90 centimeter hoog. Onderzoekin gen hebben uitgewezen, dat een huis vrouw bij een dergelijke hoogte, bij voorbeeld bij het schoonmaken van de groenten op het aanrecht of bij de afwas, de gemakkelijkste en meest gezonde houding kan aannemen. Ver schillende fabrikanten maken de ele- menten bovendien in verscheidene ma ten, zodat iedere huisvrouw een keu ken bij haar lengte kan kiezen. Ook de diepte van de kasten speelt een belangrijke rol. wanneer men over een efficiënte inrichting van de studio voor de huisvrouw praat. Een kast moet bijvoorbeeld niet te diep zijn. anders kan men er niet direct in vinden wat men zoekt. Bij de duur dere uitvoeringen zijn dikwijls de planken nog uitschuifbaar. zodat men er alles wel heel overzichtelijk in kan bergen. Heel belangrijk is ook de groepe ring van de verschillende elementen in de keuken. Zo moet bijvoorbeeld dat deel, waar men de voorbereidin gen voor de maaltijd treft, zo dicht mogelijk bij de kooktoestellen liggen, zodat men niet steeds om een pan op het vuur te zetten of om alleen maar een knop om te draaien, heen en weer behoeft te lopen. Het spreekt vanzelf dat ook het spoelcentrum met de wa- IJ zijn de vorige keer uit elkaar gegaan nadat we twee rode-koolgerechten in de pan hadden. Toen had ik het voornemen om het bij die rode-koolschotels niet te laten. Nu vraagt u zich misschien wel af; waarom toch al die rode kool? Ik weet niet of het u gaat zoals mij: maar na de vele bladgroente van de ze zomer, de snij- en spercieboontjes die nu al oud worden, de vele wortel tjes en de bloemkolen, is zo'n rood groentegerecht toch wel een welko me afwisseling. Er is echter ook een andere reden voor. Een paar jonge meisjes die ka mers bewonen en eens een hartige pot" willen verorberen vroegen een paar eenvoudige recepten voor rode kool. Voor de blonde en zwarte Heieen en de rossige Gerry (een vergissing van de kapper waarschijnlijk) wilde ik daarom nu nog eens het rode kool tje op de meest eenvoudige wijze benaderen. KAMERBEWONERS RODE KOOL: reken voor 4 hongerige magen 1 be hoorlijk stevige rode kool van onge veer 2 pond met 100 g mager en 100 g vet rookspek in blikjes gesneden, 1 pond appelen en IV2 pond of meer zo u wilt aardappelen. Laat de groenteman de rode kool zeer fijn snijden. De appels schilt ge zelf, haalt het klokhuis eruit en snijdt er plakjes van. De aardappelen zijn eveneens geschild en in plakken gesneden. We kunnen beginnen, maar controleren eerst of alles klaar ligt. De rode kool, gewassen en wel, is aan het uitlekken in een vergiet. Hier op liggen de plakken appel en aard appel. Daarnaast ligt het gesneden spek, plm. 30 g vet of margarine, 2 kruidnageltjes. zout en peper en 1 kop koffiemelk. We laten in een grote vleespan het vet heet worden en bak ken er alle spekblokjes goudbruin in. Hierop komen ineens tegelijk de rode kool, de appelen en de aardappelen. We laten nu deze massa aan de kook komen en gieten er de kop koffiemelk overheen. Dan pas strooien we er een theelepeltje peper op en om te begin nen 1 gladafgestreken eetlepel zout. Ook de kruidnageltjes leggen we er in en als we het hebben 1 vingerdikke plak ontbijtkoek. Ziezo, meer doen we er niet aan: o ja, we kijken of er vol doende vocht in zit. Op de bodem van de pan moet zeker 1 cm hoog het vocht staan; Dat zal voldoende zijn om dit gerecht in een gesloten pan in ongeveer 1IV2 uur gaar te laten sto ven. Dit gebeurt op een zeer laag vuur. Bij elk koolgerecht is juist dat smeuïg-gaarstoven een groot pro bleem voor het werkende meisje. Als zij na haar werk thuiskomt heeft ze echt geen zin om 1—V/2 uur op haar eten te wachten. Daarom: kook de ro de kool de avond tevoren gaar. Met z'n drietjes toebereid is het weinig werk. Zij die de volgende dag het eerst thuis is, zet ze weer op. In een open pan op groot vuur onder gestadig roe ren laat ze de kool even wat warm worden. Dan zet ze het deksel op de pan, deponeert een asbestplaatje op het lage vlammetje en laat het ge recht door en door heet worden. Hier bij is verder niets meer nodig. Het is een volwaardig lekker maal. Proef of er voldoende zout in is alvorens het gerecht op tafel te brengen. Zij die een rode kool klaarmaken volgens een recept van de vorige week doen er wel aan om eens dit vlees erbij te ge ven. VARKENSRIB GEPOCHEERD: be stel voor 4 personen ongeveer 500—600 g varkensrib aan een stuk. De ribben zijn eruit gesneden maar u vraagt ze wel erbij. Bestel dit stuk vlees een dag tevoren en vraag of de slager het een dag voor u wil bewaren in een „zachte" pekel. U laat nu in een pan ongeveer 4 dl water waarin enige takjes peter selie, het ongesneden wit en het groen van V* stok prei, 1 hele ui, enige kruidnagelen, 1 laurierblad van groot formaat en een paar worteltjes aan de kook komen. Als het vocht kookt legt u er het vlees in, zet het gas laag en laat in een toegedekte pan dit ge recht in ongeveer 4060 minuten gaar stoven. U heeft er natuurlijk geen zout meer bijgedaan: integendeel, u heeft dit gepekelde stuk vlees eerst vlug even onder de koude kraan afge spoeld. Als het vlees gaar is. maar niet te zacht, haalt ir het met een schuim spaan uit het kookvocht. Draai dit kookvocht door een fijne zeef en maak er een saus van. Laat in een pan een flink stuk boter bruin worden. Roer er 1 volle eetlepel bloem doorheen; de ze bloem moet eerst eveneens mooi bruin van kleur worden. Dan pas giet u het door de zeef gewerkte vocht erop, roert deze massa glad en laat de saus ongeveer 10 minuten in de toegedekte pan „binden". Op het laat ste moment doet u er wat kapertjes of stukjes fijngesneden zoetzure augur ken en uitjes bij. Snijd het stuk varkensrib in plak ken en leg ze op de rode of eventueel witte kool neer. Eromheen legt u gaaf- gekookte aardappelen. De saus komt hier apart bij. Tot slot nu eens iets volkomen anders: MAÏSKOLVEN: reken per persoon 1 maïskolf die u ontdoet van de bui tenste groene blaren. Een dun licht groen blad kunt u er omheen laten zitten. Kook ze in ruim water met of zonder zout (zonder zout laat u beter de heerlijk natuurzoete smaak proe ven) gaar en serveer ze zo in hun ge heel met roomboter apart erbij. U knabbelt terwijl u de kolf in de han den houdt de korreltjes maïs eraf. Smeer af en toe wat roomboter erop: één kolf is een zeer voedzame en heerlijke hap! Ik zelf heb er wat ham bij gegeten. Het was daardoor een compleet maal dat in de snelkookpan in 20 minuten klaar was. De allereerste maïskolven die de In dianen Sir Walter Raleigh voorzetten werden op een houtskoolvuur geroos terd. Geloof mij: ook nu nog is dit een wonderheerlijke manier om ze klaar te makèn. Maar waar halen we zo gauw een gloeiend houtskoolvuur vandaan. Ik neem afscheid van u: tot de volgende keer. MICKY WOODHOUSE Advertentie NIEUWE COLLECTIE STOFFEN VOOR DAMESKLEDING EN INTERIEUR MEUBELEN ADVIEZEN Ook de toegepaste materialen spe len bij de prijs een heel belangrijke rol. Zo zijn houten keukens bijvoor beeld het goedkoopst in aanschaf. Staal is duurder, aluminium nog duur der en de kunststoffen, waar men vooral in Italië gehele keukens van vervaardigt, het duurst. DROOMKEUKEN T~\E duurste keuken op de U Femina is echter van staal vervaardigd. Het is een eetkeuken voor een heel luxueuze bungalow, die onder leiding van een Rotterdamse binnenhuisarchitect werd ingericht en letterlijk van alle nieuwe snufjes is voorzien. Het nieuwste van het nieuw ste onder andere op het gebied van koelkasten, kookapparatuur, mixers, alles ingebouwd in de stalen elemen ten van de keukeninstallatie, treft men daarin aan. Di-e inrichting is natuur lijk ook van alle andere droomkeu- ken-gemakken voorzien, zoals bijvoor beeld hoekkasten met carrousel-ber ging, pittrekbare werkbladen, en werk tafels, uitschuifbare planken, automa tisch sluitende deuren, afvalbakjes die open en dicht gaan wanneer men de kastdeur opent, ingebouwde brood kasten met snijmachines, ingebouwde ventilatoren, en nog vele andere za ken. Meer dan vijfendertig keukens heeft men op de Femina in Rotterdam bij een gebracht, en het aantal variaties dat met de in ons land voorhanden zijnde elementen kan worden uitge voerd, is legio. Zó is er tegenwoordig niet alleen voor ieder huis lees iede re beurs de juiste keuken te vin den, maar ook voor iedere bestaande ruimte en bovenal voor iedere huis vrouw, die in haar keuken tenslotte zo prettig en efficiënt mogelijk moet kunnen werken. Zijdeband en laklint wordt door de Parijse couturiers voor de komende win ter op heel verschillende manieren als garnering toegepast. Op de tekening ziet u van links naar rechts hoe Balmain, Dior, Grès, nogmaals Dior-Laurent op [een pakje en een cocktailjapon, Patou, Ninna Ricci en Lanvin Castillo dat mate- 1 riaal verwerkten. ROTTERDAM Voor het kaften van boeken is er sinds kort een zelfklevend plastic ma teriaal voorhanden, dat de omslagen voorgoed tegen vuil en vlekkerig worden beschermt. Dat materiaal is per rol verkrijgbaar en aan de ach terzijde van een deklaag voorzien, die voor het kaften verwijderd wordt. Behalve voor boekomslagen is het zelfklevend, transparante en afwas- bare plastic ook heel goed te ge bruiken voor het beplakken van kaar ten, platen, enzovoort. "Wanneer het plastic eenmaal is aangebracht, kan het niet meer worden verwijderd. Schoenpoetsvegen op de keukenstoe len de meeste mannen poetsen hun schoeisel aan de voet en zoeken daarbij een steuntje kan men voorkomen, door gebruik te maken van een speciale poetskruk. De kruk die wij deze week voor u ontdekten heeft onder het deksel een opberg ruimte voor het poetsmateriaal en is voorzien van een beukenhouten voetenplankje. De zit van de kruk is in verschillende kleuren uitgevoerd, het frame van metaal vervaardigd en ivoorkleurig gespoten. -li- Heel handig is ook de metalen haak die de huisvrouw, wanneer zij bezig is met,het strijken van de was over de rand van een kastdeur kan han gen. Aan de haak kunnen op hout jes de gestreken overhemden, bloe- ses en japonnen worden opgehan gen, zodat het in de kamer minder rommelig is en het goed niet zo snel opnieuw kan kreuken. Het wasgoed kan zo bovendien heel makkelijk, bijvoorbeeld naar de slaapkamers, worden vervoerd. f Tenslotte ontdekten wij nog een prak tische houder voor keukenflessen. Wanneer de huisvrouw natte handen heeft, glipt zo'n fles haar immers maar al te snel uit handen. De hou der, met een stevige handgreep, be staat uit een metalen bakje, waarin een viltschijfje is gelegd en een rub ber ring, die op verschillende hoog ten aan de handgreep kan worden bevestigd en om de hals van de fles wordt geschoven. Advertentie j v t&x Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing: Bij o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b. tampons kunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. GRATIS Het zal V meThode Werkun- i alles onn,r®"!dJ°jagt u dus liever de USzSKSS® X^crete. 1 blanco envelop. tampons de moderne hygiëne Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik. Normaal f 1-, Speciaal f 1.25 ■Hierlangs uitknippen Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht Gelieve mij te zenden, gratis en francot uw brochure metproefpakjeo.b.tampons' Naam- Adres Woonplaats (Blokletters s v p.) Advertentie SCHIPHOL Gisteren is de bus verbinding tussen Utrecht en Schiphol officieel geopend. De dienst wordt on derhouden. door het autobusbedrijf PARIJS Vrijwel alle couturiers pasten dit najaar voor hun winter collecties naast bont vooral veel zijdeband en ciré, heel dun lakleder, als garnering toe. Strikken en kwikken, ruches, lussen en borduursels van dat materiaal vervaardigd, aangebracht op mantels en pakjes, japonnen, jumpers, hoeden en mutsen, zijn nu overal in de Franse hoofdstad op de brede boulevards en elegante terrasjes, op de ateliers en kantoren, de grote mode. De Parisiermes die handig zijn met naald en draad hebben de laatste weken vele meters van dat band en lint verwerkt, om op die manier zelf aan de garderobe voor de komende winter een heel actuele toets te geven. De vraag naar zijdband en laklint in de winkels en waren huizen in het centrum van de stad is zelfs zo groot, dat de voorraden soms geheel zijn uitgeput en men heel lang moet zoeken om een stukje van dat materiaal te kunnen bemachtigen. Zijdeband en laklint, overwegend uitgevoerd in zwart en heel donker bruin, wordt door de vindingrijke Parisiennes niet alleen als garnering toegepast op de nieuwste aanwinsten voor de garderobe, maar ook op kledingstukken van verleden jaar of nog ouder. Met wat fantasie en naar de talrijke voorbeelden uit de collecties van de haute couture kan men zo, zonder al te veel moeite, aan een reeds geruime tijd gedragen mantel, japon 'of pakje een nieuw tintje geven. Naar een voorbeeld uit de laatste collectie van Yves St. Laurent van Dior, heeft menige Parisienne nu bijvoorbeeld op haar strapless cocktailjapon één brede schouderband van zijde aangebracht, die doorloopt over het voorpand en ergens op heuphoogte wordt gestrikt. Geïnspireerd op wat Laurent voor de winter van 60/61 ontwierp zijn ook de gehaakte jasjes en mutsen, versierd met lussen van zijdeband, -die men nu overal in de Franse hoofdstad ziet dragen, evenals de grote platte strikken van zijde, die voor het cocktailuur met een glinsterend bijou tegen het achterhoofd op de platte kapsels worden bevestigd. De collectie van Balmain inspireerde de Parisiennes onder andere tot ver sieringen van ruches van zijdeband en laklint langs de rokzomen, dfe onder zijde van de mouwen en de kragen van pakjes en geklede japonnen. Van Ma dame Grès is het idee afkomstig om op eenvoudige deux-pièces van dunne wollen stoffen, schouderkragen aan te brengen, die geheel van, in lange lus sen gelegd, zijdeband vervaardigd zijn. Voor het cocktailuur kan men naar een voorbeeld van Patou een niet meer zo nieuwe japon een ware metamorfose laten ondergaan, door het corsage ge heel met lussen van zijdeband of lak lint te bedekken, en de uiteinden van die lussen over de rok te laten uit waaieren. Op onze tekening ziet u verschillende voorbeelden van de manier waarop zijdeband en laklint voor de winter van 60/61 door bekende Franse couturiers werd verwerkt. Misschien kunt ook u er uw voordeel mee doen, om zo een oud toiletje weer eens een heel nieuw aanzien te geven. LONDEN. De Engelse vrouwen en meisjes, die over het algemeen kortere rokken dragen dan haar sek segenoten elders in de wereld, wen sen daarin voorlopig nog geen veran dering te brengen. De Londense mo deontwerper Victor Josslyn heeft dat 'onlangs ondervonden. Hij ontwierp voor de winter, voor het eerst na en kele seizoenen, weer lange avondtoi letten. Na twee weken was er nog geen enkele van verkocht. Toen Joss lyn zich de zekerheid had verschaft, dat de modellen wel zouden gaan wanneer de rokken kort waren, zette hij resoluut de schaar in zijn collec tie en knipte van de japonnen aan de ondèrzijde een strook van vijfen veertig centimeter af. De modellen vlogen de deur uit. ook op die hoogte in staat zijn de bevelen op te volgen die haar radio grafisch zuilen bereiken, dat wil zeg gen handels overhalen en knoppen in drukken. De bevelen worden omgezet in lichtsignalen. Weken lang is de opleiding van de ruim teaap al aan de gang. Zij zal ongeveer achttien uur gewichtloos in de ruimte moeten doorbrengen. Men is zeer be nieuwd of het dier ook dan nog in staat is alle gewenste handelingen uit te voeren. Men zal alles doen wat mogelijk is om het aapje levend uit de ruimte terug te krijgen in de bewoonde wereld. Dan zal men nagaan of bij het beest je onaangename gevolgen zijn waar te nemen van de vlucht door de ruim te. NEW YORK De eerste Astronaut, van de westelijke landen die een tocht door een deel van de wereldruimte gaat maken is een vrouwelijke aap. Er wordt op het ogenblik hard ge werkt aan de opleiding van het beest in San Antonio in de Amerikaanse staat Texas. Daar bevindt zich een medisch centrum van de Amerikaanse luchtmacht, speciaal ingericht voor de voorbereiding van levende schepselen die de ruimte zullen worden ingescho ten. Het aapje weegt ongeveer vijf pond. Het wordt zo afgericht, dat het alle handelingen kan verrichten op de vlucht door de ruimte die ook de mens eens zal moeten uitvoeren. De lance ring van deze ruimte-aap in een kunst maan van het type Discoverer is spoedig te verwachten. Het ligt in de bedoeling de aap 160 mijl de ruimte in te brengen. De aap moet Maarse en Kroon, dat drie en een half jaar heeft gewacht op de concessie voor de dienst. Men zal voortaan ieder uur van de Amsterdamse luchthaven rechtstreeks naar Utrecht kunnen reizen. Advertentie Een opkomende pijn, gevatte kou of griep zet niet door bij tijdig gebruik: van de veelzijdig samengestelde Sanoplrin (Mijnhardt) Koker90en 60 ct

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9