RAPPORT VN REKENT OP ROTTERDAM W elluidend pleidooi voor IJ-tunnelop 45 toeren J MAPRO 4 Staal „staat" al Civiele verdediging: ook burgers in toporgaan Zender werkte nog steeds in Tsjeehische ambassade Ongevraagd gekregen grootse staalfabriek Nigerië nu ook onafhankelijk Zaterdag 1 oktober 1560 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 RozenburgDeel taak Ruhrgebied overnemen Toekomstige vraag Onderontwikkeld Plaats voor tweede In België: streven naar Hogere uitgaven voor huisvrouw VOOR VEILIG VERKEER Dag van bezinning op twaalf oktober TWEE NIEUWE ROTEN VOOR K.N.S.M. Bibberende soldaten naar Nieuw-Guinea Proces tegen kampcommandant belicht nieuwe nazi-gruwelen Prins Bernhard reikt Erasmusprijzen uit AMSTERDAM POETSTE DE PLAAT OP CONFLICT MOBOETOE-KASAVOEBOE CETA BEVER BUITEN8IJTS Oostduitse stand op Photokina gesloten Politie zocht weer naar Hansje Marbus Raad Bergen op Zoom GARANTIE VOOR ZIEKENHUI SBOUW Geschorst kringhoofd B.B. ontslagen PRESENTJE VOOR MINISTERS EN KAMERLEDEN Denk aan Uw lijn Vakraad op bres voor goedkeuring akkoord Tien miljoen kg bieten per dag ROTTERDAM Nederland heeft hijzonder goede kangen om een deel van de taak, die het Ruhrgebied van oudsher heeft in de staalproduktie, over te nemen. Daarbij moet spe ciaal worden gedacht aan het plan om een geïntegreerd staalbe drijf te houwen op het eiland Rozenburg bij Rotterdam. Een verdere uitbreiding van be staande staalbedrijven samen met deze nieuwe fabriek zou de staal- produktie van Nederland kunnen doen oplopen tot 4,5 miljoen ton per jaar. Hierbij zou volledig gebruik kun nen worden gemaakt van de moge lijkheden. die een grotere staalpro- duktie zowel voor de binnenlandse markt als voor de export oplevert. Deze kansen wegen volledig op te gen het natuurlijke nadeel, dat voor Nederland gelegen is in het ont- brek» ijzererts en in de eigen bodem: de ruwe materialen kun nen immers goedkoop worden aan gevoerd over zee. Dit zijn hoofdpunten uit een lijvig rapport, dat onder verantwoordelijk heid van de Verenigde Naties is uitge geven over het verleden, maar vooral over de toekomst van de Europese pro duktie en afzet van staal. Etr is in dit rapport gezocht naar de waarschijnlijke behoefte aan staal in de komende jaren. Men is uitgegaan van het feit, dat tussen 1913 en 1957 het verbruik over de hele wereld ver drievoudigd is, in Europa is een ver dubbeling van het gebruik geconsta teerd. Naarmate de levensstandaard verder oploopt en de onderontwikkelde gebieden meer staal zullen vragen, zal de staalproduktie mee omhoog moeten. In 1957 gebruikte Nederland 2.876 000 ton staal. De produktie in dat jaar be droeg (van de IJmuidense hoogovens) 1.100.000 ton. Dat wil zeggen, dat op Italië na Nederland het laagste staal- igebruik per hoofd van de bevolking had. Weliswaar wordt er met voortvarend heid ingelopen op de achterstand (de produktie bedroeg in 1950 nog maar BOTTERDAM Ongevraagd hebben de promotoren van een ijzer- en staalbedrijf op het eiland Rozenburg, waar naar hun vaste overtuiging binnenkort de Atlan tische staalfabrieken zullen ver rijzen, steun gekregen van de Economische commissie voor Euro pa, een in Genève gevestigd orgaan van de Verenigde Naties. Daar is een rapport verschenen, dat het verleden en de toekomst van de ijzer- en staalproduktie in West-Europa bijzonder grondig en gedocumenteerd behandelt en dat tot een aantal opmerkelijke con clusies komt. Na drie jaren van studie komt de speciale staalcom- missie uit dit orgaan mét een aan tal cijfers, die bewijzen dat er voor een tweede basisindustrie in Ne derland ruimte en plaats is. In bij gaand artikel stippen wij de hoofd punten van het rapport aan. 400.300 ton), maar de behoefte zal steeds sneller stijgen dan de produktie. Bovendien is de vraag op de buitenland se markt een steeds sterker argument om tot nieuwe staalfabrieken te komen, In het rapport wordt de stelling be wezen, dat de staalproduktie in Neder land voor de naaste toekomst een hoge vlucht zal moeten nemen. De prognose van een gebruik van 6% -miljoen ton staal is gebaseerd op gegevens van de ECE, die dit cijfer voorspelt voor de jaren tussen 1972 tot 1975. De produktie zal tegen die tijd volgens het rapport opgelopen zijn tot 4.5 miljoen ton, zo dat er altijd nog twee miljoen ton moet worden geïmporteerd. Op grond van deze cijfers is er, zo wordt duidelijk gemaakt, plaats voor een tweede staalindustrie De mogelijkheden van" uitbreiding wordén sterk beïnvloed door het dicht groeien van het Ruhrgebied in het bij zonder en van het Noordwestelijke Eu ropese industriegebied in het algemeen. CJ Van een onzer redacteuren ZEEBRUGGE. In het gebied van Zeebrugge zal aan of bij de Belgische kust een van de grootste Europese staalfabrieken kunnen ver rijzen. De Belgische staalonderne- ming Cockerill-Ougree, het Franse concern van Schneider en de Frans- Belgische staalgroep Providence hebben samen met de Luxemburg se ARBED aandeel in dit plan, dat rekening houdt met de produk tie van twee miljoen ton ruw staal per jaar. Dat wordt dan één van de grootste Europese bedrijven. De verwachting is, dat het nieuwe complex ook de be schikking zal krijgen over een instal latie voor het warm walsen van dun ne plaat, waaruit is af te leiden dat de blikfabrikage ter hand zal worden genomen. GROOT TERREIN De ARBED heeft al sinds jaren de beschikking over een vrij groot indus trieterrein aan het kanaal van Gent naar Terneuzen op Belgisch grondge bied bij Zelzate. Er zijn bovendien uitbreidingsplannen voor de haven van ENGELSE HAVENSTAKING Yan onze correspondent LONDEN De Britse huisvrouwen beginnen de gevolgen van de staking in de Londense haven al in hun por- temonnaie te merken. Van vandaag af gaan de vleesprijzen omhoog en vol gende week zal men hier meer voor roomboter moeten betalen. De aanvoer van vlees op de centrale markt van Smithfield in Londen bedroeg de afgelopen week maar de helft van wat als normaal wordt beschouwd. Er zijn in het gebied van Londen maar wei nig slagers die alle soorten vlees in voorraad hebben. Vooral aan Argentijns vlees begint een tekort te ontstaan. De luchtbrug van Rotterdam naar Southend die enkele dagen heeft ge werkt, kon maar weinig uitkomst bieden. Daarvoor duurde ze te kort. Geïmporteerd vlees is van vandaag af een kleine twintig cent per pond duur der. Ook binnenlands vlees gaat meer kosten, hoewel de verhoging in prijs daarvan minder is dan die voor buiten landse vleessoorten. Indien de staking van de controleurs in de Londense haven niet volgende week afloopt, zal er zeker een tekort i ontstaan aan geïmporteerde boter. Dat is i o.a. ook het gevolg van een vermindering van de Nederlandse boterexport naar Groot-Britannië. Dit houdt verband met de verhoogde vraag naar roomboter in I Nederland in verband met de margarine affaire. Gent, die de havenkom bereikbaar maken voor ertsladingen tot 60.000 ton, maar men wijst er in Belgische kringen op, dat de voordelen van een vestiging direct aan de kust in de buurt van Zeebrugge groter moe ten zijn dan die aan het kanaal van Gent naar Terneuzen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Woensdag 12 okto ber wordt het Nederlandse volk op de een of andere wijze betrokken in -een nationale bezinning op de verkeerson veiligheid. In kerken, op scholen en universiteiten, in bedrijven en kanto ren en via krant, radio en televisie zul len de Nederlanders die dag worden op gewekt zich op hun verantwoordelijk heid in het verkeer te bezinnen. De dag van bezinning valt samen met het congres van het Verbond voor vei lig verkeer, dat prinses Wilhelmina's gedachte jaarlijks een dag van rouw en bezinning in te stellen op verzoek van de regering heeft uitgewerkt. Waar schijnlijk zal koningin Juliana zich op 12 oktober via radio en televisie tot luis teraars en kijkers richten. In vele kerken zal op 9 oktober de aandacht op deze dag worden gevestigd. Drie dagen later zal men in alle ker ken. scholen, banken en bedrijven een realistische affiche kunnen zien. Ook de schooljeugd wordt in de actie betrokken. Van onze correspondent LONDEN Opnieuw heeft een vroegere Afrikaanse kolonie als zelf standige staat haar intrede gedaan in het Britse gemenebest. Klokslag twaalf uur in de nacht van vrijdag op zater dag is Nigerië een onafhankelijke natie geworden. Op de renbaan van Lagos voltrok zich te middernacht een kleurrijke plechtig heid die namens koningin Elizabeth werd bijgewoond door haar nicht prinses Alexandra van Kent. AMSTERDAM (ANP De Konink lijke Nederlandse stoombootmaatschap pij n.v. heeft opdracht gegeven voor de bouw van twee motorvrachtschepen, elk met een draagvermogen van circa 7100 ton. Het worden schepen van het zoge naamde es-type, waarvan de K.N.S.M. al zes eenheden in de vaart heeft, na melijk de schepen Achilles, Ares, Ce res. Diogenes, Pericles en Socrates. Een van de thans bestelde schepen zal worden gebouwd bij de n.v. scheeps- bouwwerf Gebr. Pot te Bolnes bij Rot terdam. Het andere bij A. Vuijk en Zo nen scheepswerven N.V, te Capelle a.d. IJssel. Eigen nieuwsdienst HOEK VAN HOLLAND. Koud, zeiden de militairen van het zesde infanterie bataljon die in hun tropen- kleding gistermorgen op de kade in Hoek van Holland stonden te wach ten .totdat zij zich konden inschepen aan boord van het regeringsschip de Groote Beer, waarmee zij naar Ne derlands Nieuw-Guinea zouden ver trekken. Met de trein waren zij al vroeg naar Hoek van Holland gekomen en terwijl de Koninklijke Militaire Kapel marsmuziek over de kade liet schal len gingen zij groep na groep aan boord. Het vertrokken bataljon bestaat voor driekwart uit vrijwilligers. De overigen zijn voor het onderdeel aan gewezen. Al in maart zullen de eer ste militairen van het bataljon weer in Nederland terugkomen. De 55-jarige Th. Maassen uit Te- gelen is gisteren in het ziekenhuis te Venlo overleden. Hij was er dinsdag opgenomen, nadat hij onder invloed van sterke drank met een auto tegen een boom was gereden. M. was ongehuwd. DUSSELDORF, AP/AFP). Om het moreel van de gevangenen te vernietigen was in het voormalige nazi-concentratiekamp Sachsenhausen een bordeel ingericht boven de do- denkelder. Daarin lagen de honder den lijken van vermoorde gevange nen die nog gecremeerd moesten worden, opgeslagen. Dit stukje af schuwelijke nazi-mentaliteit kwam gisteren naar voren in het Düssel- dorfse proces tegen drie vroegere kampbewakers die 3000 gevangenen om het leven gebracht zouden heb- ben. In Ansbach zal dezer dagen het pro ces beginnen tegen Chmielewski, de commandant van het Oostenrijkse con centratiekamp Mauthausen die zich moet verantwoorden voor een honderd voudige moordpartij en voor zijn uit vinding van de ..koudwaterdood" waar bij naakte gevangenen in het hartje van de winter in de openlucht met ijs koud water besproeid werden tot zij be vroren Anderen waren verdronken in kamplatrines. IN V.A.R. Volgens het Israëlische avondblad Ma-ariv bevinden zich thans vele voor malige SS-officieren en leden van de Gestapo, die eens Eichmann behulp zaam waren bij het uitroeien van Jo den in de V.A.R. waar zij optreden als raadgevers van Nassers regering. Het blad noemt Alois Bruner en dr. Georg Fischer en herinnert eraan dat Israël onlangs verscheidene westelijke rege ringen een lijst heeft gezonden met de namen van 23 vooraanstaande oorlogs misdadigers die in Egypte asiel heb ben gekregen. Voorts heeft eén Westberlijnse dena- zificatierechtbank het merendeel van de bankrekening van de nazibeul Hey- drich in beslag genomen. (Heydrich werd in 1942 in Tsjecho-Slowakije ge dood). De rechtbank besliste dat het groot ste deel afkomstig was van smerig werk", en liet 2000 mark voor zijn we duwe over. A dvertentie KOPENHAGEN (A.P). Prins Bern hard zal op 18 oktober in Kopenhagen het congres openen van de Fondation Européenne de la culture. Op de slotzitting van het congres zal hij. de Erasmusprijs overhandigen aan de schilders Marc Chagall en Oskar Ko koschka. Yan onze parlementaire redacteur DEN HAAG Ook ir. J. D. H*. van der Toorn, oud directeur-generaal van de P.T.T., zal deel gaan uitmaken van het nieuwe toporgaan van de civiele ver dediging dat onder leiding van gene ra al-majoor Th. E. E. H. Mathon de minister-president zal bijstaan. ""Naast luitenant-generaal b.d. C. Gie bel en vice-admiraal b.d. C. W. Slot zal ir. Van der Toorn de enige burger zijn, maar in de toekomst zal dit coördina tiebureau door meer burgers worden be mand. Dat bij de instelling ervan drie hoge militairen er zitting in hebben vloeit voort uit de omstandigheid dat deze behoorden tot de leiding van het defensiestudiecentrum. In dit centrum zijn gedurende de afgelopen acht jaren naast militairen ook vele -hogere amb tenaren en leidende figuren uit het be drijfsleven vertrouwd gemaakt met de civiele verdediging. NU RECHTSTREEKS Veelal waren deze ambtenaren dezelf de die in hun functies bij de onderschei dene departementen de oorbereidende maatregelen voor hun deel in de orga nisatie van de civiele verdediging moes ten treffen. In de toekomst zullen zij dus rechtstreeks te maken hebben met liet coördinatie orgaan. Dit heeft tot taak de minister-president van advies te die nen bij de verdeling van het beschik bare begrotingsgeld over de departe menten en verder zal het bureau de lei- Advertentie LEOPOLDSTAD (AP) Twee we ken nadat de Russische en Tsjeehische Oosteuropese diplomatieke vertegen woordigers in Congo door de militaire machthebber, kolonel Moboetoe, uit net land waren gewezen, heeft Moboe- toes politie in het verlaten gebouw van de Tsjechische ambassade een Krachtige zendinstallatie ontdekt, die regelmatig 's nachts nog werd bediend. Daarnaast nam men een ontvanger en oen voorraad munitie in beslag. Moboetoe vertelde aan verslaggevers Advertentie Eis altijd de beproefde KEULEN (Ass. Press) Een Oost duitse stand op de internationale foto tentoonstelling Photokina is gistermor gen gesloten door de politie omdat door de standhouder communistische propa ganda werd gemaakt, aldus de tentoon stellingsdirectie. Het is de stand van Agfa-Wolfen, een Oostduits staatsbedrijf dat propaganda materiaal verspreidde waarop de naam D.D.R. (Duitse Democratische Repu bliek) voorkwam, aldus de directie. West-Duitsland erkent de Oostduitse staat niet en gebruikt de afkorting D.D.R. nimmer. Er .zijn 24 Oostduitse inzendingen op de Photokina. ROERMOND Na het gerucht', dat er in de bossen van Swalmen een man met een kind liep, heeft de rijkspolitie van Roermond gisternacht de bossen doorzocht Men vond weer geen enke le aanwijzing, die licht zou kunnen brengen in het verdwijnen van het Sit- tardse jongetje Hans Marbus. Zo verging het ook de Sittardse re cherche, die donderdag en gisteren de buurt om het ouderlijke huis van Hans je onderzocht. Ook het deel van de Kol 'leberg. dat nog niet was gecontroleerd, en de beken werden in de speurtocht betrokken. dat de communistische agenten die de zender bedienden, waren ontsnapt. Het was hem echter bekend dat er nog steeds communistische agenten in Con go actief zijn. Overigens schijnt het tussen Moboetoe en president Kasavoeboe toch niet zo best te boteren als aanvankelijk scheen. Met name heeft Moboetoe zich gisteren gedistancieerd van Kasavoeboes instal latie der 27 interim-regeerders. „IK HAD...." Moboetoe voer voor radio-Leopoldstad uit: ,,Ik had de politici, dus ook Loe- moemba en Kasavoeboe, op non-actief gesteld en opgedragen zich overal bui ten te houden tot hun twisten bijgelegd zouden zijn. Maar tot mijn grote verba zing vernam ik dat Kasavoeboe gisteren mijn regeringscommissie nogmaals heeft geïnstalleerd. Dat ging hem niet' in, en ik had dat al eerder gedaan." Secretaris-generaal Hammarskjoeld van de Verenigde Naties heeft dr. Um- bricht, een van Zwitserlands financiële topdeskundigen, uitgezocht om te pogen orde te scheppen in de verwarde finan ciële toestand van Congo. De Congolese minister van buitenland se zaken uit het kabinet van premier Ileo, Bomboko, heeft gistermiddag vijf minuten op Schiphol vertoefd om uit een toestel van New York over te stappen naar Parijs. Voor vragen stellen was nagenoeg geen gelegenheid. ding hebben bij de oefeningen. Ook zal het de verbindingen met de .Navo on derhouden. De civiele verdediging kan uiteraard alleen papieren oefeningen houden, zo als ,,Side Step", een internationale Navo-oefening, waarbij een bepaalde oorlogstoestand werd verondersteld, die dus van het rijk, provincies en gemeen ten zowel als van het bedrijfsleven het treffen van de nodige voorzieningen eis te. Het doel daarvan was om, wat het wezen is van de civiele verdediging, het maatschappelijke en economische leven en het moreel van de bevolking zoveel mogelijk in stand te houden en te be veiligen. Bij Side Step had de staf van het de fensiestudiecentrum de leiding. In de toekomst zal deze dus in handen zijn van het coördinatie-orgaan. Dit zal zich ook gaan bezighouden met de voorlich ting van de bevolking op dit terrein, die tot nu toe zeer beperkt is gebleven. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. In de gister avond te Bergen op Zoom gehouden raadsvergadering is het opnieuw op de agenda geplaatste voorstel tot het garan deren van renten en aflossingen van geldleningen tot een bedrag van elf mil joen gulden vooir de bouw en inrichting van een ziekenhuis met zeventien stem men voor en vijf tegen goedgekeurd. Te gen ^stemden de drie leden van de P. v. d. A. en van de V.V.D. en de pro testants-christelijke groep ieder een. Tevoren had de heer Van Leeuwen (Prot.chr.groep) een voorstel ingediend om het voorstel aan te houden totdat de drie bij de ziekenhuis betrokken groepe ringen overleg hadden gepleegd en hier van de Raad verslag hadden uitgebracht. Di.t voorstel werd met zestien tegen zes stemmen verworpen. DIRKSLAND. Het geschorste kring hoofd van de B.B. op Goeree-Over- flakkee, de heer J. Carets te Dirks- land, is nu door zijn kringraad de zelfde kringraad die hij heeft beschul digd van financieel wanbeheer eer vol ontslagen. De heer Carels ziet daarin een laatste forse poging van de kringraad om hem weg te werken omdat hij te veel weet van de door hem gelaakte „wan toestanden" bij de B.B. op liet eiland. De rijksrecherche is op het ogenblik bezig uit te zoeken of de beschuldigin gen van de heer Carèls waar zijn. Voor de motivering van het ontslag ver wijst de kringraad in de eerste plaats naar het besluit tot schorsing. Daar in werd onder meer gesproken over „gedragingen van de heer Carels als kringhoofd". Verder beschuldigt de kringraad de heer Carels er onder andere van dat hij een valse declaratie zou hebben ingediend, dat hij zich niet correct zou hebben gedragen tegenover zijn vrouwelijke personeel en dat hij een klacht over de kringraad zou hebben ingediend terwijl hij wist dat de klacht niet juist was. De heer Carels gaat van het ontslag in beroep bij het Ambtenarengerecht in Rotterdam, omdat het ontslagbesluit naar zijn mening op valse gronden berust Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Het gemeente bestuur van Amsterdam heeft wel een zeer originele methode gevonden om het probleem van de IJ-tunnel onder de aandacht van regering en volksvertegenwoordi ging te brengen. Gistermiddag is per expresse aan alle ministers en ka merleden een grammofoonplaat (45 toeren) gestuurd waarop, omlijst door typisch-Amsterdamse geluiden, het vraagstuk overzichtelijk aan de orde wordt gesteld. Het smakelijk verpakte plaatje draagt de titel: U draait 020 (het net-nummer van de hoofdstad) en het wordt aangediend onder het motto: 870.000 Nederlan ders vragen Uw aandacht. In de luchtig gehouden argumentatie, valt een zwaar accent op de in 1955 (16 maart) door minister Algera aan de Eerste Kamer gedane mededeling: „Ik heb vannacht besloten Amsterdam geen enkele verhindering in de weg te leggen tot volvoering van plan vijf, het IJ-tunnelproject, en ik spreek de wens uit dat Amsterdam met de mees te spoed zal overgaan tot de realise ring daarvan. Aan de Rijkswaterstaat heb ik opdracht gegeven om. indien Amsterdam dit zou wensen, alle hulp te verlenen." De bestedingsbeperking kwam tus senbeide, doch toen die duistere wolk voorbij was getrokken, blaek Den Haag lang niet zo toeschietelijk als op grond van de woorden van de minister kon worden verwacht. De kwestie over de prioriteit van Coentunnel of IJ-tunnel stak de, kop op. Amsterdam is nu zover dat het zich bij de officiële voorrang voor de Coen tunnel zonder morren neerlegt. De stad wil evenwel tegelijkertijd aan de IJ- tunnel beginnen en wil daarvoor de middelen uit het eigen budget van 230 miljoen* per jaar halen. Hiertegen nu bestaan bij de regering enkele bezwaren. Men vreest dat de aanpak van het grote project op alle mogelijke gebieden problemen zal op leveren, vooral voor de verdere nood zakelijke activiteiten van de hoofdstad. Met de bouw van de IJ-tunnel zal ongeveer vijf jaar zijn gemoeid. Ieder jaar wil Amsterdam daarvoor 25 mil joen aan zijn budget onttrekken. Bij de argumentatie tegenover de overheid hanteert het gemeentebestuur met klem het begrip „autonomie van de gemeente". De burgemeester van Amsterdam, mr. Van Hall, zegt het op de plaat zo: „Vrijheid en verant woordelijkheid vormen de basis van het leven in ons land. Amsterdam wil graag de vrijheid hebben te beslissen hoe het met zorg en verantwoordelijk heid zijn eigen investeringsprogram ma kan dienen." Een greep uit de andere argumen tatie van het plaatje, waarvoor Alex ander Pola de tekst schreef: „Het straaltijdperk heeft Londen dichterbij Amsterdam gebracht dan de ene helft van de stad bij de andere. De Am sterdammers vormen acht procent van de totale Nederlandse bevolking. Zij dragen twaalf procent bij in het na tionale inkomen en zestien procent in reikt, de belastingen en van deze 870.000 Nederlanders wonen er 100.000 in een stadsdeel, dat dreigt te verbloeden als een onderontwikkeld gebied. De industrie staat door de verkeers moeilijkheden met de ponten voor on overkomelijke problemen, als het om uitbreiding gaat." De grammofoonplaat is uitgebracht op een strategisch moment. De volks- vertëgenwoordiging staat aan het be gin van een nieuw zittingsjaar en de regering heeft juist aan het gemeente bestuur tijdens een uitvoerige bespre king toegezegd dat zij binnenkort haar standpunt tegenover de Amsterdamse wensen zal bepalen. Het was gisteravond niet goed mo gelijk om de reacties van de geadres seerden op de grammofoonplaat te ver nemen. Hoewel de afzender in de veronderstelling verkeerde dat de om half twaalf per expresse verzonden platen diezelfde middag nog bij de ge adresseerden zouden worden bezorgd, had minister Korthals evenals vele Kamerleden de plaat aan het begin van de avond nog niet ontvangen. Minister-president De Quay had hem wel ontvangen, maar hij had hem nog niet kunnen draaien om de eenvoudige reden dat hij niet thuis was. De voor zitter van de Tweede Kamer mr. Kor- tenhorst had hem ook ontvangen maar had nog geen gelegenheid gevonden om de verrassing te beluisteren. Advertentie Wat kunnen dure pillen baten wanneer U suiker niet wilt laten geniet toch van het zoete leven gebruik volop Sukristo 7. volgens de nieuvt ontdekte formule Doosjes van 150 tabl. a f. 1.15: 500 tabl. a f. 2 95. 1000 tabl. a f. 5.50; na vuldoosjes 100 tabl. a f. 0.70; bij apothekers en drogisten. N.V. H. TIN HERKEL. HILVERSUM Voorzitter ANMB: Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Wij zijn ervan over tuigd dat wij de deur die aan het be gin van deze week door de regering dichtgeslagen leek te zijn, weer op een kier zetten. Dat wij er nog niet zijn, staat voor ons vast. Wij zullen nog de grootste moeite krijgen de regering van ons gelijk te overtuigen. De gehele vakraad. de organisaties van werkgevers en werknemers dus zullen hun volle ge wicht hiervoor in de schaal werpen. Dit zei gisteren de heer I. Baart, voorzitter van de Algemene Nederland se bedrijfsbond voor de metaalindustrie en de electrotechnische industrie in een toespraak voor de radio, in verband met loonakkoord van acht procent plus winstdeling, dat in de bedrijfstak is be- Advertentip De K.N.S.M. heeft haar 823 ton me tende vrachtschip Ilias verkocht aan de Naval sicolo armanato e transporti marettini te Palermo. De Ilias werd in 1952 voor de K.N.S.M. gebouwd op de werf J. G. Bröerken te Westerbroek. GORDIJNSPIRAAL d. octrooi 743 De K.L.M, heeft gisteren haar mil-1 joenste passagier van dit jaar vervoerd. met de originele onderdelen Van onze correspondent BREDA De voortschrijdende me chanisatie van de landbouw heeft ertoe geleid dat de suikerbieten in steeds snel ler tempo bij de suikerfabrieken aange voerd kunnen worden. Deze snelle aan voer veroorzaakte al grote verkeersop stoppingen bij de fabrieken in Breda en Dinteloord en mede tengevolge van de geweldige aanvoer is in de fabrieken al les op'alles gezet om de bieten vlugger te verwerken. Bij de Coöperatieve suikerfabriek Dinteloord ging deze week de vlag in top ten teken, dat voor het eerst in de geschiedenis van deze fabriek een ver- werkingscijfer van tien miljoen kilogram suikerbieten per dag was gehaald. Dit verwerkingscijfer is een wereldrecord en werd behaald met een drie ploegensys- teem, waardoor de machines een et maal lang in vol bedrijf kunnen zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7