Mag ik een sigarenbandje Raad gaf schoorvoetend krediet voor nieuw plan recreatiegebied De heer W. Penne heeft een internationale collectie 9 ItLëi. OwbenkiM Kloetinge lanceert plan voor uitbreiding Goes Geen aandelen, wel lening se Zeeuwsch Dagblad Jeugdiverk Vlissingen zoekt naarnieuwe mogelijkheden Over juiste opzet van projekt bestaat nog onzekerheid e Oranjekalender van Pro Juventute Personeel moet uit Z.-Vlaanderen komen Hervormde diakenen in Zeeland komen Wj een De lieer A. K. Louws verliet inspectie Ds. A. W. M. ODÉ OVERLEDEN 333 per minuut SpanjolenFransozen GOEDKOPER DAN U DENKT.... P.P D. bedreigt dorpskern- Zaterdag 1 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk JN DE JAREN NA DE laatste oorlog is het vrije jeugdwerk niet onbe roerd gebleven. Zowei in hervormde, christelijke gereformeerde, als in ge reformeerde kringen ontstond behoef te aan een inniger samenwerking tus sen de bestaande afzonderlijke meis jes- en jongensorganisaties. Na een tijd van voorbereiding op dit „huwe lijk" is deze samensmelting door de meeste organisaties met grote meer derheid van stemmen aanvaard. De VLISSINGEN. Na veel vij ven en zessen heeft de Vlissingse raad gisteren een krediet van reden om hiertoe over te gaan lagL- 7000 uitgetrokken voor het doen met m het feit dat het aantal leden ontwerpen van een stedebouw- per bond achteruit ging en dat de leidinggevende besturen daarom van kundig plan voor het noorden bovenaf de samensmelting hebben be-van de gemeentegrens met Kou- vorderd. Het tegendeel is eerder het dekerke en ten westen van de geval. Van beneden af bleek er bijBurgemeester Van Woelderen- de verenigingen een behoefte te be- iaan en de Zwaanweg gelegen staan om samen te vergaderen. Het recreatiegebied. Verschillenden ene jeugdwerk, dat ten doel had als wilden weten hoe b en zich jongeren samen bezig te zijn met een; training voor de dienst van hun HEER "gen]l£ dl Plan hadden gedacht, kon het beste in de praktijk worden De wethouder van openbare wer- ken, de heer M. A. van Popering, beoefend door beide sexen. Heel het leven immers wordt gediend door samenwerking van man en vrouw. Weliswaar structuur, wijze, maar in gemeenschap met el kaar dient het doei van het leven de grootheid van God, de Zoon en de Geest te eren te worden gereali seerd. Ook die samenwerking vereist trai ning. Waarom dan niet bij het begin van het zelfstandig worden van onze jonge mensen? De tijd was er boven dien rijp voor. De opvoeding in onze gezinnen, op onze middelbare scholen voor de oorlog, was hierop van grote invloed geweest. Ook de meisjes had den volop ervaring opgedaan met het besturen van verenigingen, met het meeleven en het meedenken op de regelmatige bijeenkomsten en het lei ding geven op niveau. Het initiatief van heneden af in ons Christelijk ver enigingsleven is aangeslagen. Dat ach ten wij in deze tijd van onschatbare betekenis. "YJAAR ER IS MEER verandering in het christelijk jeugdwerk te con stateren. De oude vormen, waarvan het jeugdwerk zich jarenlang heeft bediend, zijn vernieuwd en aangepast aan de tijd van 1960. Het materiaal waarmee de verenigingsleden werken is op zinvolle wijze aangepast aan de huidige omstandigheden. Wij schrij ven met opzet: zinvol, omdat een en ander niet betekent een volledige buiging naar de tijdgeest om de jon gelui te blijven trekken. Geenszins. Van al het Christelijk jeugdwerk, in welke mate de vernieuwing ook is doorgewerkt, kan gelukkig worden gezegd dat de oorspronkelijke doel stelling ongerept uit de worsteling met de tijd tevoorschijn is gekomen. Met missionaire bewogenheid is kei hard vastgehouden aan de diepe drijf veren, die oorspronkelijk dit werk hebben geleid: de jongeren regelma tig samen te brengen rond de geopen de bijbei om hen te trainen ais jonge kerk van Jezus Christus. pjET JEUGDWERK IS opnieuw ge start. Honderden hebben zich weer ingezet om dit werk te bege leiden, te stimuleren en te activeren. Duizenden jongeren in ons land zullen zich voor het eerst of opnieuw geven aan dit werk. Dit is hetzelfde werk, dat ook de ouderen mogen verrich ten. En daarom rust op de ouders een medeverantwoordelijkheid. Wij hopen dat er onder ons gebeden zal worden, in de gezinnen en in de kerken, voor de jeugdbeweging. Het is dringend kon op de gestelde vragen echter geen antwoord geven dat de vroe- heeft ieder zijn eigen de vaderen bevrediging schonk, zijn eigen benaderings- £)e heer Van Popering legde er de nadruk op, dat b. en w. eerst wil len zien met wat voor plan de deskundigen uit de bus zullen ko men. Daarna zullen wij U uit voerig inlichten, aldus de be windsman. De raad verleende ten slotte, onbevredigd, bet kre diet. In hun voorstel aan de raad hadden B. en W. erop gewezen, dat zij de laatste tijd verzoeken ontvangen om toestem ming tot het inrichten van kampeer- en caravanterreinen en gelegenheden voor het bouwen van vakantie-bungalows in het tegenwoordige en het toekomstige Nollebos en het ten noorden daarvan ge legen. gebied. Deze aanvragen hebben echter betrekking op gronden die op het grondgebied van de gemeente Koude- kerke zijn gelegen. Ook Koudekerke had dergelijke verzoeken gekregen. Er heeft toen overleg plaats gehad tussen beide gemeentebesturen over de vraag op welke wijze hier tot een oplossing is te komen, mede in verband met het steeds toe nemende toerisme. Respectabel Besprekingen met de Provinciale Planologische Dienst, het Staatsbos beheer en het Stedebouwkundig Ad viesbureau Schut te Middelburg heb ben B. en W. het inzicht gegeven, dat het noodzakelijk was het bureau Schut in overleg met de Nederlandse Heide- Maatschappij een plan voor het onder havige gebied te ontwerpen. De heer E. T. Oosterhuis (WD) noem de 7000 een respectabel bedrag. Even als de heer P. Bikker (CHU) wilde hij weten wat B. en W. nu precies van zins waren iii dit gebied. En de heer S. Jou- stra (Arbeid) stelde de vraag: wanneer wordt het plan uitgevoerd? De heer ir. J. H. Krietemeijer (AR) vond het be langrijk indien Koudekerke een gedeel te van het bedrag mee fourneerde. Wethouder Van Popering deelde mee, dat de bedoeling voorop lag de recreatie langs de Walcherse kust en met name dan in het gedeelte ten noordoosten van het Nollebos in betere banen te leiden. Vanzelfsprekend, zei hij, zullen er moge lijkheden moeten worden geschapen voor de aanleg van kampeer- en caravanter reinen «en ook voor de bouw van bunga lows. De grond is echter nog niet in eigendom van de gemeente. Toch zouden we graag willen zien, dat er tegen het volgend toeristenseizoen al wat tekening kwam, vooral gelet op het grote aantal aanvragen om een campingterrein te mo gen exploiteren. De heer Van Popering wilde zich echter niet in details begeven. Nadat de heren Oosterhuis en Bikker nogmaals een poging om de wethouder uit zijn tent te lokken hadden onder nomen, drong de heer Joustra toch voor al op spoed aan, omdat, zoals hij zei, er in Vlissingen een enorm gebrek is aan goed geoutilleerde kampeergelegenheden. Wethouder Van Popering ging des ondanks niet dieper op de materie in. Torenflats Uitvoerig werd ook gepraat over het adres van de heren J. W. A. Deijnen, J. J. v. d. Harst en H. Schragen, optredende namens een aantal bewoners van de wijk gelegen tussen de President Roosevelt- laan, de Vredehoflaan en de Willem Klooslaan. De adressanten hadden be zwaar gemaakt tegen de in dit stads gedeelte ontworpen torenflats, over wel ke kwestie in de raad al eens eerder was gesproken. De raad was het in grote lijnen met het college van B. en W. eens, al maakte de heer Joustra nog de opmerking, dat hoog bouw ruimte vraagt „en die ontbreekt in deze wijk". De socialistische afgevaar digde meende dat alleen aan de boule vards ruimte was voor torenflats. Het adres werd voor kennisgeving aangeno men. Advertentie Haringvlietbrug MIDDELBURG Tussen de colleges van gedeputeerde staten van Zuid-Hol land en Zeeland heeft een bespreking plaats gevonden over de medewerking, die verleend zou moeten worden aan de vervroegde bouw van de brug over het Haringvliet. Beide provincies wil len zich onthouden van het aandeelhou derschap, doch zijn wel bereid leningen te verstrekken, althans zo is de gedach- tengang van de college van Ged. Sta ten. Ged. Staten van Zeeland menen bo vendien dat de provincie zich van aan deelhouderschap moet onthouden, om dat het een project buiten de provinci ale grenzen betreft. Naar aanleiding van vragen uit de kring van Prov. Staten delen Ged. Sta ten mede dat de periode van tolheffing niet langer zal duren dan tot het tijd stip, waarop de brug normaal gereed zou zijn gekomen. De gemeenten kunnen echter wel toe treden als aandeelhouders. „Zeist" werkt ook in ons land onder Surinamers ZEIST. De Evangelische broeder gemeenten, welker Surinamezending ver buiten hernhutterse kring steun en waardering geniet, hebben besloten ook het werk onder de Surinaamse studen ten hier te lande op te vatten. Steeds meer Surinamers komen in ons land studeren. Direct of vrij spoe dig na hun terugkeer in hun land wor den zij tot hoge posten geroepen. Van daar ook het grote belang dat men in Zeist toekent aan dit studentenwerk. ,,Pro Juventute" heeft zijn veer tiende nationale kalender uitgege ven, de Oranjekalender 1961. De ze kalender bestaat uit prachtige kleurenfoto's en fraaie zwart-wit platen. Veel kinderen zijn. bui ten hun schuld in moeilijkhe den. „Pro Juventute" probeert de ze kinderen te helpen, in samen werking met de ouders en met eerbiediging van hun levensover tuiging. De middelen om dit werk te kunnen doen worden voor een belangrijk deel verkregen uit de opbrengst van de Oranjekalender, die voor de prijs van f. 2,85 kan worden besteld bij de afdelingen van Pro Juventute. Men kan zich in Zeeland voor het verkrijgen van de kalender wenden tot: Vereni ging Pro Juventute, Molstraat 9, Middelburg. Nieuwe fabriek Terneuzen DORDRECHT. De meterfa- briek Dordrecht, die, zoals wij gisteren hebben bericht, voor nemens is een nevenbedrijf in Terneuzen te vestigen, heeft hier toe besloten omdat de personeels- werving in Dordrecht met grote moeilijkheden gepaard ging en weinig resultaat opleverde. Men zal, met uitzondering van enkele personeelsleden voor het kader, voor het bedrijf in Terneuzen het personeel uit Zeeuwsch-Vlaande- ren betrekken. De directie ver wacht dat het mogelijk zal zijn voor de uit Dordrecht over te plaatsen personeelsleden in Ter neuzen woonruimte te vinden. Begin volgend jaar zou men reeds met nodig. Wij honen dat er hartelijk mee- de Produktie jillen beginnen Dan moet echter eerst de bedrijfshal, die de ge leven zal zijn. Het is noodzakelijk - - - voor de jonge mens. Wij hopen ook dat allen, die de kerk liefhebben, het onze jonge men sen financieel mogelijk zullen maken dit werk te kunnen doen. Om Christus' wil. Advertentie -ö- PALISANDER Een aantrekkelijke houtsoort voor het Nederlandse interieur. Te Middelburg etaleren wij een zeer gedistingeerde Palisander eetkamer. O- middelburg-goes gratis advies van onze binnenhuisarchitecten franco levering door heel nederland meente Terneuzen wil bouwen, klaar zijn en dit houdt weer verband met het tijdstip, waarop bouwvergunning e.d. worden verleend. De meterfabriek voornemens in Terneuzen te beginnen met het monteren van stofzuigers, waar voor de onderdelen uit de fabriek te Dordrecht worden aangevoerd. Het is mogelijk na verloop van tijd ook andere onderdelen van het in Dordt gevestigde bedrijf naar Terneuzen over te brengen. In Dordrecht worden vele soor ten meter, gasfornuizen en apparaten voor gas en waterleiding gemaakt. MIDDELBURG. Zeer veel ambte naren en gepensioneerde ambtenaren van 's Rijks belastingdienst kwamen gistermorgen in het gebouw van de inspectie der belastingen bijeen, om af scheid te nemen van de heer A. K. Louws, commies-secretaris van deze in spectie, in verhand met zijn vertrek naar Tilburg. In de gezellige bijeenkomst voerden allereerst mr. C. J. v. d. Putte als waar nemend hoofd der inspectie het woord. Sprekend over de ruim 33-jarige amb telijke loopbaan van de heer Louws, belichtte mr. v. d. Putte in het bijzon der diens liefde voor het vak, de ken nis van de vele voorschriften en de grote ijver, waarmee hij hem tot voor beeld voor de jongere generatie stelde. Het feit dat de heer Louws daarnaast grote belangstelling toonde voor de sociale aspecten van het vak, zoals bonds- en verenigingsleven, stempelde hem tot een collega, waarmee een zeer prettige samenwerking mogelijk was. Als herinnering werd een geschenk aan geboden. terwijl mevrouw Louws bloe men ontving. Daarna voerden achtereenvolgens het woord de Ontvanger G. A. Romijn, de hoofdcontroleur J. S. Hoek, de heer H. H. Uijl als waarnemend chef de bureau en de hoofdassistent-dienstge- leider J. H. Drioel. Allen brachten na mens de verschillende ambtenaren dank voor de goede samenwerking. De heer C. J. Wisse sprak namens de afdeling Middelburg van de Neder- I landsche Chr. Bond van Overheidsper soneel en bood een boekwerk aan. 1 waarna verder een boekenbon werd overhandigd door de heer J. Mersie namens cie Commissie Bedrijfsvoorstel- lingen van de gezamenlijke personeels verenigingen. De hoofdcontroleur A. D. Grims ver tolkte tenslotte aller gevoelens nog maals in een door hem gemaakt ge dicht in het Zeeuws. GOES. Ter voorbereiding van de algemene vergadering der Federatie van diaconieën in de Hervormde kerk op 24 november belegt het hoofdbe-: stuur een provinciale vergadering in Goes op 15 oktober om half drie in de viertal concrete vragen, die op de ju- bovenzaal van De Prins van Oranje, i bileum-toogdag door prof. dr. P. J. De directeur van het provinciaal or- Roscam Abbmg aan de orde gesteld gaan voor diaconaal-maatschappelijk zijn Verder komen de jaarstukken van werk leidt de bespreking in van een I de federatie in behandeling. GOES. Gisteravond is ds. A. W. M. Odé, emeritus predi kant van de Hervormde gemeen te te Goes-overleden. Ds. Odé werd enkele dagen ge leden door een attaque getroffen. Ds. Odé werd geboren in 1893. In 1924 werd hij kandidaat in Zeeland en op 1 februari 1925 verbond hij 'zich aan zijn eerste gemeente: Hoogvliet, die hij drie jaar diende. IA 1928 vertrok ds. Odé naar Koudekerk aan de Rijn, waar hij bleef De heer W. Penne: Vijftienduizend verschillende sigarenbandjes bekijken. TERNEUZEN. De laatste tijd moet ik een beetje oppassen. Ik kom ai te vaak bij verzamelaars en knut selaars terecht. Niet dat ik er genoeg van krijg. Dat zal lang moeten durèn. Nee, het is juist andersom. Ze ste ken me aan. Verzamelaars zijn gevaarlijke men sen. Ze weten zo smakelijk van hun hobby te vertellen dat je niet weg kunt komen en dat je bovendien het voornemen in je bloed voelt kriebe len om óók iets te gaan verzamelen. Het geeft niet wat. Ik geloof dat je verzameling sigarenbandjes bestond waar ieder normaal mens van zou om vallen, maar het leek me aanvanke lijk de moeite niet waard afgezien van dat- omvallen. Ik had buiten de waard gerekend. De heer W. Penne, politie-agent van beroep, heeft in een paar jaar tijds uit alle windstreken een hoeveelheid sigarenbandjes bijeen geharkt waar je stil van wordt. Ik wist tenminste niet waar ik kijken moest. Dat kwam ook wel een beetje door het kleine tijds bestek. Ik gaf mezelf de opdracht om in zelfs straatklinkers kunt verzamelen. Als de collectie maar uitgebreid ge noeg is gaat het vanzelf interessant worden. Stelt U zich maar eens voor dat je Russische tegeltjes, Kremlin- keitjes, Australische plavuizen of Ja panse steentjes in je huis had. Klinkt dat goed of niet? Het zou een enigszins „zwaartillen de" hobby worden, maar ik ben er van verzekerd dat mijn huis een be devaartsoord zou worden voor Heden met een verstilde bewondering. De tijd is lang voorbij dat alleen philatelisten voor „vol" doorgingen en dat alle andere verzamelaars in ver gelijking met dit interessante en vooral intelligente bedrijf slechts prullige knutselaars waren. Tegenwoordig verzamelt men alles wat los en vast zit. De volhouder en de doorzetter maakt er vanzelf iets van dat de moeite van het bekijken waard is. De proef op de som kreeg ik in Terneuzen. Ik wist dat in die stad een 45 minuten 15000 verschillende siga renbandjes te bekijken. Dat zijn er ongeveer 333 per minuut. Daartus sendoor moest ik twee koppen thee, twee koekjes en drie sigaretten con sumeren. (Een sigaar heb ik wegens de drukte afgeslagen, hoewel dit laatste natuurlijk een ongerijmde bijkomstigheid is.) U kunt zich voorstellen dat ik de handen vol had. Maar alles bij el kaar was het toch „oer-gezellig". Verzamelaars let u maar op zijn altijd gezellig. Laat ik bij het begin beginnen. Toen ik binnenviel was de politie agent Penne nog niet thuis. Hij kwam wat later dan gewoonlijk van zijn dienst af. Toen hij thuis kwam, trok hij, alvo rens mij te begroeten eerst, zijn uni formjasje uit. Een gebaar dat door mij hogelijk werd gewaardeerd om dat ik me als chronisch verkeersover- treder nooit op m'n gemak voel in gezelschap van een politieman. Zo, in hemdsmouwen en met een paar forse bretels over de schouders heen, was het ijs snel gebroken. We schaarden ons „rond" de vier kante tafel en maakteh in twee mi nuten een rommel die je nog in geen kwartier kunt opruimen. Sigaretten, asbakken, albums, kopjes, koekjes, losse enveloppen, losse bandjes, te veel om op te noemen, maar in elk geval intiem. Mevrouw Penne kwam er bij zitten, haar armen over elkaar op tafel. De hele sfeer was een uit nodiging om gewoon te doen, om je thuis te voelen. Beste lezer, wat kan het in de we reld toch makkelijk gaan. Alle fraaie, maar ontzettend vervelende toespraken, die je als journalist da gelijks moet herkauwen* vielen van me af. Al het gezeur aan de koppen van officiële mensen, die met zicht baar welgevallen te kennen geven 'dat ze een hoop weten maar weinig wensen te zeggen (teneinde onjuiS' te berichtgeving te stimuleren) sche nen van mij af te glijden in deze sfeer van vertrouwde gezelligheid. Ik had het gevoel dat ik me ner gens anders om te bekreunen had dan om sigarenbandjes, en zo was het ook. Intussen moet u niet denken dat het eenvoudig is om een uitgebreide verzameling van wat dan ook aan te leggen. Ook de heer Penne is het niet aan komen waaien. Eigenlijk heeft hij de verzameling een drietal jaren geleden overgenomen van Maarten, zijn vijftienjarige zoon. Eerlijk gezegd was het Maarten een beetje boven het hoofd gegroeid. De sneeuwbal rolde hoe langer hoe snel ler en werd steeds dikker. Bandjes uit alle windstreken kwamen binnen. Het werd Maarten te veel. En nu, drie jaar later, zegt vader Penne: Nou groeit het mij boven m'n hoofd. Het wordt echt te onoverzichtelijk. Maar aan ophouden denkt hij voorlo pig nog niet. Je doet met zo'n verzameling aller lei internationale contacten op. De heer Penne correspondeert met Spanjolen en Fransozen. Hier en daar loopt er ook een Duitse en een Ame rikaanse brief doorheen. Een kennis uit Terneuzen verzorgt de vertaling van de Spaanse brieven. Maarten, die op de U.L.O. gaat neemt de Franse Duitse en Engelse voor zijn rekening. Het lukt niet altijd even best, maar hij steekt er toch een hoop van op. En wat geeft het als er hier en daar een paar foutjes in zo'n brief staan. Als de bedoeling maar duidelijk is. Het gaat om Sigarenbandjes, als dat maar uit de verf komt. De verzameling van de heer Penne, 15.000 exemplaren, is nog steeds groeiende. Een achttal brieven per week gaan gemiddeld de deur uit. De kunst is natuurlijk om aan de contact adressen te komen. De albums die op tafel liggen zijn van een exotische kleurenweelde. Een internationaal gezelschap glimt ons tegemoet in alle kleuren van de regen boog. Daladier, Eisenhower, Roose velt, Hitler, Mussolini, lang vergeten filmsterren, verkeerstekens, wapens, en gaat u zo maar door. Het is een wirwar van voorstellingen die in dui zenden verschillende bandjes vertegen woordigd zijn. Staatslieden die een verschrikkelij ke en staatslieden die een schone his torie hebben geschreven zijn present. Volledigheid is een ideaal dat onmo gelijk nagestreefd kan worden. Over de hele wereld zijn vele miljoenen bandjes in omloop geweest. In zover re is het een onbegonnen werk. Maar interessant blijft het wel. Helaas waren mijn drie kwartiertjes snel voorbij. Ik stond op van een chaotische tafel waarop de brokstukken van een uitgebreide verzame ling verspreid lagen. Wellicht de moeite waard om er lange winteravonden bij door te bren gen onder het genot van een fijne sigaar. tot 1938. Op 27 maart 1938 werd hij na melijk bevestigd als predikant van de hervormde gemeente te Goes. In deze stad heeft hij ruim twintig jaar met grote vrucht mogen werken. Op 27 april 1958 nam ds. Odé wegens ontvangen emeritaat afscheid van de hervormde gemeente te Goes met een prediking n'a'v" ^or* vers 15. Ds. Coenraad heeft tijdens deze dienst op treffende wijze de gevoelens van de gemeent je gens ds. Odé vertolkt. „Ds. Odé wordt terechtde bisschop van Zeeland ge noemd", zei ds. Coenraad toen. Niet alleen in zijn pastorale arbeid in het midden van de hervormde gemeente te Goes heeft ds. Odé met zijn grote gaven en talenten weten te woekeren, ook in breder verband diende hij de kerk. Hij is tal van jaren voorzitter ge weest van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland. Voorts was hij synodaal gedelegeerde bij de mannenorganisatie in de hervormde emigrantencommissie, synodaal gedelegeerde bij de mannen- organisatie „in dienst van de kerk", be stuurslid van de vereniging voor her vormd lager onderwijs te Goes, curator van en godsdienstleraar aan het Goese lyceum, lid van de Stichting Zeeland voor cultureel en maatschappelijk werk en lid van de commissie van voorberei ding voor de stichting van een prot. streekziekenhuis te Goes. De begrafenis is vastgesteld op dins dag, na een rouwdienst in de grote kerk, die om half twee begint te Goes. Ds. Odé was na zijn emeritaat voorts geestelijk verzorger in de herv. rust huizen te Den Haag. Ook behoorde hij tot de vaste medewerkers van het Zeeuwsch Dagblad. In al deze functies heeft men ds. Odé buitengewoon gewaardeerd. Hij bezat een scherpe opmerkingsgave, bezat een groot gevoel voor humor en poogde in zijn woorden, zowel als in zijn daden steeds te zoeken naar wat de mensen verbindt boven wat hen scheidt. Hij is daarin velen, een voorbeeld geweest en men: heeft er hem niet alleen in de hervormde gemeente te Goes maar ook in, de kringen van andere kerken steeds bijzonder om gewaardeerd en on danks droefheid om het verlies is er grote dankbaarheid voor het vele dat God in ds. Odé heeft willen geven. Luk. 14:16—24. Deze gelijkenis gaat over de maaltijd, waartoe God de mensen uitnodigt. In de bijbel staat er boven: De gelijkenis van de verontschuldigingen. Dat is zeker wel een belangrijk moment in deze gelijkenis, dat al die genodigden zich gaan veront schuldigen, of' beter gezegd voor de eer be danken om naar die maaltijd te komen, die God aanricht. In de eerste plaats willen we er onze aandacht echter op vestigen, dat God een feestmaal houdt en, dat Hij de mensen uit nodigt. Dan is dal andere van die mensen verder nog niet de aandacht waard. Is dat immers niet een ongelofelijke zaak, dat God nodigt tot een feest?? Tot een feestmaaltijd?? God begint niet met de mensen murw te slaan met de tien gebo den. Hij dreigt niet. Hij vervloekt niet, het is nu eens niet de brede weg, die ten verderve leidt, de enge poort, die tot het leven leidt, de weinigen, die het vinden. Neen! neen! neen! God komt tot de mens met een blijde boodschap, met de boodschap, die de mens wil redden. En dan nog bovendien: het is alles klaar!!! En hoe Hij nodigt? We we ten dat welhet is Jezus, die de nodigen de is. En wat daartoe allemaal gebeurd: er geschiedt de invasie in dat leven, dat van ons is en waarvan wij nog vaak den ken, dat het zo kwaad nog niet is. Hij wordt mens, Hij gaat in onze plaats staan en alles, wat het leven aan ellende te dra gen geeft, draagt Hij. En we kunnen het zeggen: het is ónze plaats, ónze schuld, ónze zonde, ónze dood, ónze hel en verlo renheid. Dat klinkt alles zo vertrouwd kerkelijk. Maar denken we er eens diep over na, dat de uitnodiging van God tot in de dood en in de hel gaat. Tot daar zoekt de Knecht ons op en nodigt Hij ons. Dat is een reden tot diepe blijdschap. Overal wil God mij nagaan. Maar er is ook nog iets anders, we moe ten dan ook komenEr moet gegeten en gedronken worden en wij moeten er bij zijn. En we mogen niet weglopen. Voor veel mensen is de kerk toch alleen een uiterlijke zaak. Het is een zekere franje, die zo mooi staat, we hebben liet er zo graag bij. En dat kan om zoveel egoïsti sche redenen zijn en we verketteren tege lijk de anderen, die er niet bij willen ho ren. Maar het lijkt toch ook vaak, dat die schijnbaar zo trouwen toch ook nog andere tafels er op na houden, waar ze aanzitten en die ze zelf naast de tafel kiezen, die God hen geeft. Het leven wordt opgesplitst in een vroom en een werelds stuk. Te vaak weten we niet voldoende, dat» het Christendom niet uit het leven weg roept, niaar, dat het ons juist in dit leven wil hebben en dat is met tal van bijbelteksten te tonen (bv. Matth. 25:31-46). De vroomheid moet in het leven plaatsvinden. Anders had God ook wel van de hemel uit ons kunnen toeroepen. Nog eens we moeten komen tot Gods maaltijd. Het eerste is: het geweldige, dat God roept, het tweede is de geweldige verant woordelijkheid, die wij dragen, dat we dan ook zullen gaan en dat mèn het aan ons merkt, dat we in ons leven op weg zijn naar het feestmaal. Is dat niet heerlijk, dat we niet op weg zijn naar de doelloos heid en de zinloosheid van het leven, maar naar eèn toekomst, die vast staat en die God toebehoort en, dat die toekomst het grote feest is en dat wij daar deel aan kunnen hebben? IJZENDIJKE. C. VAN EVERT KLOETINGE. De stedebouw kundigen van de gemeente Goes, de ontwerper van het uitbrei dingsplan voor Kloetinge en amb tenaren van de provinciale plano logische dienst voor Zeeland heb ben. uitvoerig van gedachten ge wisseld over de wens van het ge meentebestuur van Goes om niet honderd, doch honderdveertig hectare grondgebied van Kloe tinge aan het gebied van de ge meente Goes toe te voegen. Men is in Kloetinge ietwat te leurgesteld over de gang van zaken. Gedeputeerde staten van Zeeland hadden het gemeentebe stuur toegezegd, dat een deskun dige van de prov. planologische dienst de Kloetingse raad monde ling zou voorlichten over de wens van Goes. Men hoopte op een ge degen bespreking van de materie. In plaats daarvan heeft het ge meentebestuur van Kloetinge een brief ontvangen, waarin de visie van de prov. planologische dienst en het economisch technologisch instituut voor Zeeland wordt ge geven op het verlangen van Goes. Kloetinge bleek indertijd bereid hon derd ha. af te staan aan Goes. De Goese gemeenteraad verlangde even wel 140 ha., omdat men meende met de bouw van een nieuwe woonwijk en het maken van verbindingen naar het haventerrein deze gronden nodig te hebben. De gemeenteraad van Kloetin ge wilde echter niet verder gaan dan het afstaan van honderd ha. en het eventueel toepassen van kleine correc ties. Belofte Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben daarop met het gemeentebe stuur van Kloetinge van gedachten ge wisseld. Zij zegden het Kloetingse ge meentebestuur toe, dat een deskundige van de provinciale planologische dienst opdracht zou krijgen met de raadsle den van Kloetinge van gedachten te wisselen over de wens van Goes en de tegenargumenen van Kloetinge. Men hoopte op deze wijze tot een juist en volledig inzicht te komen, waarbij zo wel de belangen van Goes als van I Kloetinge in het oog zouden worden ge houden. De Kloetingse raadsleden hebben ech ter vergeefs gewacht op het bezoek van een deskundige van de p.p.dl. wel ontving men in Kloetinge enkele dagen geleden via Gedeputeerde Staten een i brief van de directeur van de p.p.d., waarin deze betoogde dat Goes naar zijn mening behoefte heeft aan 140 ha. 1 grondgebied van Kloetinge. De direc teur van de p.p.d. schreef dat de di recteur van het e.t.i. voor Zeeland het met deze zienswjze eens is. De Kloetingse gemeenteraadsleden vinden het vreemd, dat het door Ged. Staten toegezegde mondelinge overleg niet heeft plaatsgevonden. Zij begrij pen niet, waarom de belofte niet wordt nagekomen. Men had in Kloetinge na melijk van dit overleg enige verwach tingen. Dreigement Het slot van de brief van de direc teur der planologische dienst is echter in Kloetinge met nog meer teleurstel lingen ontvangen, dan het feit, dat de ze zaak niet eerst mondeling is bespro ken. In de brief van de p.p.d. staat namelijk, dat de gemeente Goes een gunstige industriële ontwikkeling kent en dat, aldus de directeur van de p.p.d. deze ontwikkeling de eventuele toevoe ging van de dorpskern van Kloetinge in een geheel nieuw daglicht stelt. Dus tochzegt men in Kloetinge. Ondanks het feit, dat minister Toxo- peus besloten heeft de zelfstandigheid van Kloetinge te handhaven en de dorpskern niet aan te tasten, blijft de p.p.d. suggereren dat Kloetinge's kern een deel van Goes hoort te zijn. Men is met deze brief van de p.p.d. niet blij. Men vindt, het niet correct dat mon deling overleg achterwege is gebleven en men vindt het evenmin corrct, dat de directeur der p.p.d., in een brief, die via Ged. Staten wordt gezonden, een bedreiging uit. Overleg Intussen heeft de planoloog van de gemeente Kloetinge een plan ontwor pen voor de uitbreiding van Goes met honderd ha. Ir. Wesselo uit Bussum heeft berekend, dat de gemeente Goes op de honderd ha. van Kloetinge te ont vangen gebied niet 1230 woningen kan bouwen, zoals Goes meent, doch 1800 woningen. In de nieuwe woonwijk zou. volgens het plan van ir. Wesselo, plaats zijn voor zevenduizend inwoners. Bo vendien heeft ir. Wesselo in zijn plan de verbindingsweg met het havenge bied en de spoorlijn anders geprojec teerd dan de stedebouwkundigen van de gemeente Goes hadden gedaan. Gebruikmaking van het plan van ir. Wesselo zou betekenen, dat op de aan leg van wegen en spoorlijn niet onaan zienlijk bezuinigd zou' kunnen worden door de gemeente Goes, terwijl men dan toch aan honderd ha. Kloetings grondgebied voldoende zou hebben. Naar wij vernemen is dit plan woens dag besproken door de stedebouwkun digen van beide gemeenten en de di rectie van de prov. planologische dienst Het zal daarna aan Gedeputeerde Sta ten worden aangeboden. De hoofdagent A. Vermaire is met in gang van 1 oktober a.s bevorderd tot brigadier bfj de gemeente-poiitie te Ter neuzen. De N.C.V.B. te Vlissingen, hield de I maandelijkse vergadering onder leiding van mevr. van Mourik. De heer Schoen* maker uit Zoutelande hield een lezing over zijn reis naar Marokko.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3