Vraagtekens boven sanering St. Pieterstraat - Korte Delft HONIG Drie maanden werden eenenveertig jaar IJZER VLECHTFR DACHT NIET OM DE BOCHT NIEUW! HONIG RIJSTSOEP soepen Kap van rusthuis Zaamslag Raad Zif"'ikzee bijee" ging verdieping omhoog B. EN W. VAN MIDDELBURG HOUDEN SLAG OM ARM Raad Wemeldinge Vlissingse commissaris var politie met pensioen Zullen de sportverenigingen in Dreischor tot fusie besluiten? Aanbesteding Langdurig debat in raad van Oostburg over verlichting °Sfkf »-™,srs92 vj Aanleg riolering en straten Meliskerke aanbesteed Nieuwe theol. school De heer Van der Mark (zonder spij t) ARMBANDEN Raad 's-H. Arendskerke Kantongerecht Middelburg Groeiende belangstelling voor de jachthaven van Terneuzen Schelde voor ervaren zeilers uniek water De soep die iedereen zo lekker vindt! Financiering was geen moeilijkheid KWETSENDE TOON IN NOTA A.r.-statencentrale besprak program VJSSEiyjttERlGH r[ N Donderdag 29 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 MIDDELBURG. Het stads centrum van Middelburg, zo zwaar gehavend in de meidagen van 1940, is na de oorlog grootser en met meer allure uit zijn as herrezen. De Lange Delft ont wikkelde zich tot een zeer mo derne winkelstraat en heeft de laatste jaren zelfs een interna tionale roep gekregen. Toch blij ven er in de binnenstad van de Zeeuwse hoofdstad nog gedeel ten, die in wanverhouding staan tot datgene wat in de jaren na de bevrijding is opgetrokken. Het zijn veelal gedeelten, die min of meer een verlengstuk vormen van de eigenlijke „city", maar waarin de bebouwing sterk ten achter is gebleven bij de eisen van de voortschrijdende moderne tijd. De beste oplossing zou zijn dit soort bebouwing dan ook maar totaal uit de weg te ruimen, ware het niet dat tal van faktoren dit tegenhouden en de weg naar een nieuwe bouwstruktuur bezaaid is met voetangels en klemmen. Men zal WEMELDINGE. De gemeenteraad komt vanavond om acht uur in open bare vergadering bijeen. Op de agenda prijkt o.m. een voorstel tot het aan gaan van een geldlening van 100.000 bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor consolidatie van de vlottende schuld en een voorstel tot wijziging van de regeling voor de verstrekking van kolentoeslag. Voorgesteld wordt de regeling te herzien door de uitkering te bepalen op 52 gulden per jaar (thans 40 gulden) en de inkomensgrens te stellen op 2000 gulden voor een echt paar (thans 1800 gulden) en 1500 gul den voor een alleenstaande (thans 1400 gulden). Ook is er een voorstel tot ver hoging van het krediet voor restauratie van de gemeente-toren. Het rijksbureau voor monumentenzorg wil op grond van bij de restauratie aan de toren gevon den gegevens natuurstenen goten en afdekplaten voor de trans laten aan brengen. De kosten hiervan bedragen 5000 gulden, waarvan een belangrijk deel voor rekening van het rijk en pro vincie zal komen. Tenslotte zal gespro ken worden over de eventuele aankoop van het jeugdgebouw. MKLIS K ER KE Het aanleggen van straten en leggen van rioleringen in het uitbreidingsplan der gemeente Melisker ke is gistermorgen aanbesteed. De ver gunning werd verleend aan de laag ste inschrijver. De uitslag was aldus: 1. Fa. Boone en Besuijen, Oostkapelle met 49.722. 2. Fa. G. J. Eland, Vlis- singen met 53.500. 3. C van Wallen burg, Middelburg met 55.400. 4. Gebr. J. en H. Geldof, Serooskerke (W.). met 56.000. 5. Fa. A. Otte Zonen, Nieuwdorp met 58.800. 6. Aannemings bedrijf Zeeland N.V., Middelburg met 59.300. 7. Fa. Duinhouwer Sr., Goes met ƒ66.973. HOLLANDIA. De nieuwe gebou wen van de theologische school in Hol- Iandia op Nieuw-Guinea zijn officieel geopend. Ze hebben twee ton» gekost, waarvan de hervormde zending de helft bijdroeg, o.m. uit vele grote en kleine giften ver kregen door een ^spontane actie op de scholen. De Evangel'isch-christelijke kerk van Nieuw-Guinea bracht zelf ook ongeveer een ton bijeen. En de Nederlandse Ge reformeerde kerken schonken 25.000. Aan de school werken hervormde en gereformeerde zendingspredikanten als docenten. Zij zal de Nieuw-Guinese kerk voorzien van eigen predikanten. Aangekomen 27/9 Dts. Luise Emilie, Ned. Gazelle, vertrokken 28/9 Dts. Luise Emilie, gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 27/9 Mies. 28/9 Caribia, Emmy-S, Aurora, Sont. Amsteldijk. gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 27/9 Delft, Aludra, Midas, Tyro, Ar. noudspolder, Dinkelstroom, Laarderkerk, So crates. De hoek ReigerstraatKorte Delft St. Pieterstraat te Middelburg zal even eens door het zwaard van de sanering moeten vallen. Wat er op deze plaats daarna zal komen is nog een open vraag. dus voorzichtig te werk moeten gaan. Of om een actueel en veelgebruikt woord te lanceren; men zal moeten paneren. Nu zijn er over de sanering van Mid delburg al duizenden woorden gespro ken. De plannen van het gemeentebe stuur om grote stukken van de binnen stad bij stukjes en beetjes aan een sa nering te onderwerpen, zijn niet van vandaag of gisteren. Reeds jarenlang bui gen zich de deskundigen van Gemeen tewerken, Monumentenzorg en andere in stanties over plattegronden, kaarten, schetsen en tekeningen. Al dikwijls zijn verschillende plannen afgewogen tegen elkaar, doch een globaal saneringsplan, dat de gehele binnenstad omvat, is tot nog toe niet uit de bus gekomen. Dat kon ook moeilijk, omdat het maatschappelijk- beeld zich nogal eens wijzigt. „Onze in zichten zijn veranderd sinds de raad het wederopbouwplan van Middelburg goed keurde", merkte burgemeester mr. Joh. de Widt, nog in de jongste raadsverga dering op. Niettemin poogt men uiteraard de verschillende onderdelenplannen op elkaar af te stemmen. Verkeer Saneren is ook niet iets wat men bij wijze en spreken in een handomdraai kan doen. Zoiets vergt jaren, wellicht reeksen van jaren en zeker in een stad als Middelburg met haar vele historische plekjes en pittoreske bezienswaardig heden. Er kwam in de loop der jaren ook nog een facet naar voren, dat de sanering eigenlijk in een andere richting dry ft. Het ging niet alleen meer om het afbre ken van uitgeleefde panden, men moest en dat zal men steeds meer moeten ook rekening houden met de faktor verkeer. Vooral op donderdagen ieder een weet het vormt de Middelburgse city een bijenkorf vol mensen en ver voermiddelen. Dit vervoermiddelen moe ten zich in de binnenstad kunnen be wegen en er moet ruimte zijn om te parkeren. In een van de raadsvergaderingen van dit jaar maakte een van de leden de op merking het Balkengat op de Dam maar te 'dempen om daarmee parkeergelegen heid te scheppen. Zijn onze informaties juist, dan willen B. en W. zover niet gaan. Maar het kollege heeft in dit gedeelte van de oude stad toch schijnbaar wel iets anders in gedachten, dat tot hetzelf de doel moet leiden. Het zou voorbarig zijn hierover al iets concreets te vertellen, omdat het niet alleen van B. en W. afhangt, maar ook van de zakenlieden die nu nog hun be drijf hebben in de Korte Delft en wel in dat gedeelte, dat bestemd is te wor den afgebroken. Burgemeester De Widt deelde kortgeleden mee, dat er een ge gadigde was voor de bouw van een nieuw gebouw in het te saneren gebied (zoals bekend moet het stukje St. Pieterstraat tussen Lange Giststraat en Korte Delft ook tegen de vlakte), maar dat de on derhandelingen nog gaande zijn. Dat wil zeggen, B. en W. houden nog een slag om de arm. „Wij zouden daar wel een nieuw gebouw kunnen doen verrij zen, maar straks zouden wij daar wel licht spijt van hebben", aldus de burge meester in de maandag jl. gehouden raadsvergadering. Dit wijst er dus op, dat er andere plannen zijn voor dit ge deelte. Vooralsnog moet worden afge wacht hoeveel zakenlieden nog brood zien in herbouw. Sommige zakenlie den zijn reeds dicht bij de leeftijd, waarop men doorgaans zijn schaapjes op het droge heeft en van een wel verdiende fust gaat genieten. En nieu we gegadigden behalve de ene niet met name genoemde doemen nu een maal niet in grote aantallen op. Er hangen dus nog tal van vraagtekens boven het gebied St. Pieterstraat Korte Delft. Vraagtekens die naar onze bescheiden mening zich op korte ter mijn nog'heus niet tot uitroeptekens zullen vervormen. Hervormde Mannenkring hield ledenvergadering TERNEUZEN. De Hervormde Mannenkring kwam onder voorzitter schap van de heer Waverijn in leden vergadering bijeen om het wintersei zoen te openen. De voorzitter begroette in zijn wel komstwoord in het bijzonder de heer Heijboer uit Zaamslag, die op deze vergadering het onderwerp „Kerkelijke richtingen" zou behandelen. Na de in leiding, een lezing uit een gedeelte van de Efeze-brief, sprak de heer Heijboer op boeiende wijze over het ontstaan van de richtingen in de Hervormde kerk, vanaf de tijd dat Alva in ons land kwam, tot aan de Nieuwe Kerk orde van na de tweede wereldoorlog. Na de pauze lichtte de secretaris het programma voor het winterseizoen toe, waarna een geanimeerde bespreking volgde waarbij de heer Heijboer op prettige wijze de diverse vragenstellers antwoordde. In verband met de tijd moest de bespreking ontijdig eindigen, waarna de voorzitter, de heer Heijboer dankte voor zijn lezing. Vacatures Studiefonds WASSINGENOp 31 dec. a.s. tre den de heren F. G. Smit, en H. Strab- bing af als leden van de commissie van beheer van het Vlissings Studiefonds. Voor deze vacatures zijn de volgende voordrachten gemaakt:1 de heer F. G. Smit, aftredend, 2 de heer J. J. Kempe, lid van de raad, en 1. de heer H. Strab- bing, aftredend, 2. de heer J. W. Wiers- ma, hoofdcommies ter secretarie. DRIE MAANDEN WERDEN EENENVEERTIG JAAR VL1SSINGEN. „Een tijdelijke aanstelling vam, drie maanden als klerk bij de militaire politie na de demobilisatie in 1918 hebben voor mij een politieloopbaan van eenen veertig jaar ingeluid." Commissaris C. van der Mark zei dit ons zonder een zweem van spijt. Toen hij een maal het politiewerk had „gero ken" heeft hij bij deze dienst een carrière opgebouwd die bewonde ring afdwingt. Begonnen als klerk doorliep de heer Van der Mark alle rangen om ten slottf als chef van het Vlissingse korps te be sluiten. De drie maanden bij de militaire po litie werden zes jaar. Geheel door zelf studie vergaarde commissaris Van der Mark in die jaren de nodige kennis die verdere perspectieven op promotie mo gelijk maakten. Bekwaamd in het poli tievak vertrok hij in 1928 naar Curagao om daar de functie van hoofd van de recherche te gaan vervullen. Aan deze veel belovende werkkring kwam door tegenslag echter een voortijdig einde. Door gezinsziekte, voornamelijk al-s ge volg van het tropische klimaat, was de heer Van der Mark verplicht'naar Ne derland terug te keren. Terug dn het vaderland vond commis saris Van der Mark weer werk in de administratieve sector. Het politiewerk bleef echter een grote aantrekkings kracht uitoefenen. In 1941 had hij, alweer alle subalterne rangen doorlopen, waar na ontslag volgde. Korte tijd later volgde zijn aanstelling tot opperwachtmeester bij de Rijkspolitie in Souburg. In het najaar van 1944 werd de houding van de bezetter echter dermate dreigend dat onderduiken de enige oplossing was. Onmiddellijk na de bevrijding, op 11 november 1944, werd de heer Van der Mark tijdelijk aangesteld als commis saris van politie in Vlissingen waarna op 1 januari 1947 de definitieve benoe ming volgde. „Op mijn eerste dag bij het Vlissingse korps heb ik met de wei nige agenten die nog ter beschikking waren vrijwel niet anders gedaan dan armbanden bestempelen met het woord „politie" om een voorlopig, voornamelijk uit illegale strijders, korps op de been te brengen", antwoordde de heer Van der Mark op onze vraag hoe hij de Vlis singse dienst aantrof toen hy zijn dienst aanvaardde. Onder zijn enthousiaste maar vooral deskundige leiding is de Vlissingse ge meentepolitie tot een kundig en modern korps uitgegroeid, dat ten volle voor haar taak is berekend. Recherche, vreemdelingendienst, verkeersdienst en het jongste „bedrijf", de mobylofoon- surveillance per auto, zijn of sterk uit gebreide of geheel nieuwe diensten die onder zijn leiding werden gevormd. DREISCHOR. In een dorp van nauwelijks negenhonderd inwoners als Dreischor bestaan drie sportverenigin gen, die overigens in een goede ver standhouding vaak moeizaam voortwer- ken. Vooral het gemis aan kader en' het regelmatige vertrek van bestuursleden uit de gemeente wordt sterk gevoeld. Onlangs zijn uit Dreischor vertrokken de heren M. H. van de Linde naar Goes en A. L. Patmos naar Zierikzee. Beiden waren resp. voorzitter van de korfbalvereniging „N.O.A.D." en de gymnastiekvereniging „Jong Drei schor." Alleen de voetbalvereniging „Dreischor" heeft in de persoon van de heer Fr. Roggeband nog een voorzitter overgehouden. Toen kort na de bevrij ding de voetbalvereniging in het leven werd geroepen bestond al reeds jaren de populaire gymnastiekvereniging Jong Dreischor", welke vereniging on der de bekwame oud-Haarlemmer H. B. Dreijer tot grote bloei was gekomen. Op 20 maart 1952 kwam er te Dreischor nog een vereniging bij n.l. de later zo bekend geworden korfbalvereniging „N.O.A.D.", welke vereniging momen teel ruim 60 leden telt. De V.V. „Dreischor" beschikt over ca. 30 leden, en van de G.V. „Jong Dreischor" zijn ons geen cijfers bekend. Dit aantal zal echter niet ver van de 60 leden aflig gen. Op de jaarlijkse ledenvergadering van de gymnastiekvereniging was vori ge week echter zegge en schrijve een lid opgekomen, hetgeen de activiteiten van deze vereniging duidelijk genoeg bewijst. Met al deze sportverenigingen is het sportleven in Dreischor echter weinig gebaat. Zo komt het nogal eens voor dat een voetballer van de bal af moet blijven als een korfballer aan het oefe nen is en omgekeerd. Ook financieel gaat het de verschillende leden nogal veel kosten. Wanneer men n.l. van elke vereniging lid is moet men maandelijks zo'n slordige 3,50 aan contributies be talen, terwijl ook de donateurs drie maal aan de tand gevoeld worden, wan neer men tenminste alle sportgebeurte nissen in Dreischor wil gadeslaan. Reeds kort na de bevrijding heeft de V.V. „Dreischor" al eens getracht om met de gymnastiekvereniging samen te gaan, doch dit mislukte. Vele leden van de gymnastiekvereniging waren voor voetbal nu eenmaal niet enthousiast te krijgen en men bereikte niets. Naar wij nu vernemen bestaan er thans plannen om tot het stichten van een algemene sportvereniging over te gaan. Vanwege de voetbalvereniging „Dreischor" zou kontakt opgenomen zijn met de korfbalvereniging „N.O. A.D." om eens te bezien wat gezamen lijk gedaan zou kunnen worden. Wan neer de gymnastiekvereniging „Jong Dreischor" zich echter afzijdig blijft houden is men er nog niet en zouden bij een eventueel samengaan van de voetbal- en korfbalvereniging nog twee sportverenigingen in Dreischor blijven bestaan, hetgeen in het algemeen belang zeker niet wenselijk zou zijn. Maar ook in het Vlissingse haven bedrijf is de heer Van der Mark een veel en graag geziene figuur. Als water schout had hij toezicht op het monsteren van nieuwe bemanning op talloze bin nen- en buitenlandse schepen. Commissaris Van der Mark zal de dienst verlaten op 16 november. De oor spronkelijke datum was 1 oktober, doch in verband met het niet tijdig beschik baar zijn van een vervanger moest deze datum verschoven worden. 's H. ARENDSKERKE De raad zal vrijdagavond a.s. in openbare ver gadering bijeenkomen om onder meer te beslissen over een voorstel van bur gemeester en wethouders tot het aan gaan van een vaste geldlening van 200.000. Het blijkt dat het z.g. systeem van de verdienstebeloning voor de gemeen tewerklieden in de kleinere gemeenten niet verder tot invoering kan komen dan per 1 januari 1963. Voorgesteld wordt hiermee akkoord te gaan. Ten ibe'hoeve van de uitbreiding van de straatverlichting in de uitbreidings plannen 's Heer Arendskerke, 's Heer Hendrakskinderen en Nieuwdorp wordt een crediet gevraagd van 7285. B. en W. pleiten voor de opstelling van een rioleringsplan voor de 'gehele gemeente, waarvoor de N.V. Grontmij. een prijsopgaaf heeft gedaan. Ten slot te zal de raad zich uitspreken over enkele nieuwe verordeningen in ver band met de invoering van de roltrom- melauto-ophaaldienst per 1 januari 1960. MIDDELBURG. Zelf werd een ijzervlechter uit Middelburg, W. K., op 18 april in zijn woonplaats het ernstig ste slachtoffer van een door hem ver oorzaakt ongeluk. Hij had met een vaart van zestig kilometer op zijn mo torfiets de bocht van de Markt en de Lange Noordstraat te scherp genomen met het gevolg dat hij tegen de trot toirband terechtkwam. Samen met zijn duopassagier smakte hij tegen een winkelpui op, waarna heiden weer op straat vielen. Zwaargewond werd K. naar het zie kenhuis gebracht, waar men ernstige frakturen aan zijn hoofd konstateerde. Bijna vijf weken werd hij verpleegd, WESTERSCHELDE TREKT WATERSPORTLIEFHEBBERS TERNEUZEN. De jachtha ven van Terneuzen, die eigenlijk thuishaven is van deRoyal Bel gian Sailingclub, blijkt een ge stadige groei te ondergaan. Ge zien de eindcijfers van het afge lopen seizoen mag tenminste we derom van een relatief grotere belangstelling gesproken worden speciaal wat betreft het aantal bezoekende j achten Weliswaar boekte men het vorig jaar met een -aantal van bijna 600 bezoekende jachten een record, maar in aanmerking genomen het bijzonder slechte weer van het afgelopen seizoen mag men met een aantal dat nauwelijks lager ligt dan ver leden jaar relatief van een toenemende belangstelling spreken. Vooral het aantal bezoekende Neder landse jachten gaat in stijgende lijn. Vo rig jaar waren dit 91 scheepjes, dit jaar zullen het er ca. 135 worden. Dit laatste eindcijfer berust op een overigens be trouwbare raming omdat he,t lopende seizoen nog niet geheel is geëindigd. De oorzaak van deze gestadig groei ende belangstelling voor de haven Ter- neuzen moet ongetwijfeld gezocht wor den in het unieke zeilwater dat de Wes- terschelde te bieden heeft. Weliswaar wordt voor het zeilen op de Schelde een man die toegerust is met een behoorlijke dosis kennis en ervaring kan zich nauwe lijks iets beter wensen. Uit een kort gesprek, dat wij hadden met devoorzitter van de jachthaven Ter- neuzen, de heer J. Standaert, blijkt ver der dat men in kringen van de jachtclub voorbereidingen treft voor het uitstippe len van een nieuwe wedstrijdroute. De oude en bekende route van Veere naar Terneuzen, zal in verband met de afslui ting van het Veerse Gat volgend jaar ui teraard moeten vervallen. Het nieuwe parcours zal aan de hand van suggesties van de leden binnenkort worden uitge stippeld. Intussen is vorige week, by de eerste herfststormen weer eens gebleken, dat een vaste jachthavenschippeer bepaald geen overbodige luxe is. Tijdens de stormnacht is schipper Zandburg de ge hele nacht in de weer geweest om de he vig deinende scheepjes stevig vast te sjorren, Het staat wel vast dat zonder deze voorzorgmaatregel aan diverse jachten ernstige schade toegebracht zou zijn. OOSTERLAND. Het mechanische en electro-technisch werk ten behoeve van de binnenkort in onze gemeente op te richten rioolwaterzuiveringsinstalla tie (systeem Pasveer) is onderhands opgedragen aan de firma Bosman te Piershil. Een firma welke haar sporen op dit gebied reeds ten volle verdiend heeft, omdat er reeds verschillende in stallaties door haar tot volle tevreden- grote kundigheid vereist, maar de sport- heid werden afgeleverd en opgesteld. Advertentie MET FIJNE GROENTEN Groot en klein, jong en oud, fijnproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep met fijne groentenEen overvloed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een tractatie! Maak snel kennis met deze nieuwe HONIG soep. royale ,0 \.v ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs! Rijstsoep 48 ct. Juliennesoep 48 ct. Kalfssoep 48 ct. Vermicellisoep 43 ct. ZAlAMSLAG. Het rusthuis van de Gereformeerde Kerk te Zaamslag mocht zich sedert de opening (in 1951) in een groeiende belangstelling verheugen. Zo zelfs dat het de verwachtingen verre overtrof. Een wachtlijst met vijf tien aanvragen is voor een dorp als Zaamslag een flinke achterstand. De verbouwing, die op het ogen blik in volle gang is, zal echter een aanzienlijke uitbreiding van de accommodatie geven. De nieuwe uitbouw, waarmee ongeveer een bedrag van 15.000 gulden gemoeid is, voorziet in een complete bovenverdieping met drie extra kamers. Bovendien zal de conversatie zaal een stuk ruimer worden ge maakt. De nieuwe kamers, die een gezellig uitzicht bieden en die behoorlijk ruim zijn, zullen van praktisch comfort wor den voorzien. Op elke kamer een vaste wastafel met warm en koud stromend water en een ruime hangkast. De centrale verwarming wordt door getrokken zodat de toekomstige bewo ners de garantie van een gelijkmatige temperatuur zullen hebben. Op de buitenstaander maakt de huidige verbouwing een min of meer verrassen de indruk. In feite is de kap van het gebouw en kele meters omhoog gebracht waardoor de nieuwe kamers op de plaats staan waar voorheen de droogzolder was. De ruime zolder, onder de schuin toelopen de kap is niet ten offer gevallen aan de uitbreiding, maar eenvoudig een verdie ping opgeschoven. Een gang, parallel lopend aan de nieu we kamers en een toilet completeren de nieuwe verdieping. Het oorspronkelijke gebouw, zoals dat in 1951 werd afgele verd, had de som van 57.000 gulden ge kost. In de negen jaren die sindsdien zijn verstreken is daar overigens al 20.000 van afgelost. Dat is een prestatie die het vermelden meer dan waard is. De offerbereidheid van de Zaamslagse gereformeerden is dan ook bijzonder groot en heeft nimmer moeilijkheden op geleverd. De exploitatie van het rusthuis staat geheel los" van de kerk. De pensionprijs, inclusief de rente en aflossing wordt ge heel door de bewoners- opgebracht. In het gehele project is nooit een bankin stelling als tussenpersoon opgetreden. Als er geld nodig was kwam het uit de gemeente en het kwam er bovendien nog zonder .moeilijkheden. De heer J. J. de RegtDekker memo reert deze feiten niet zonder dankbaar heid. Waarschijnlijk neemt Zaamslag in dit opzicht een uitzonderlijke plaats in. ZIERIKZEE. De gemeenteraad komt 4 oktober a.s. des avonds om acht uur, in openbare vergadering bijeen. De agenda telt 24 punten. B. en W. doen o.a. een voorstel inzake vaststel ling van een halvedagsluiting op dins dagmiddag voor de schoenwinkeliers. Ook is er een voorstel tot benoeming van een waarnemend hoofd van de keu ringsdienst van slachtdieren en vlees op Schouwen-Duiveland. Ten slotte zal de gemeentebegroting 1961 worden aange boden. YERSEKE. De plaatselijke afde ling van de N.C.V.B. zal morgenavond in de „Oesterbeurs" bijeen komen om afscheid te nemen van de presidente mevr. Bogaards. Zij heeft jarenlang de ze functie bekleed. Tot nieuwe presiden te werd gekozen mevr. De Jonge, de echtgenote van de predikant van de vrij evang. gemeente. OOSTBURG De P.Z.E.M. heeft een plan voor algehele verbetering van de straatverlichting opgesteld. De gemeente raad heeft uitvoerig over dit plan ge sproken. In dit plan wordt rekening ge houden met het plaatsen van 305 licht punten. Thans zijn er 130punten, die jaarlijks een uitgave vergen van 9000 gulden per jaar. De raad schrok terug van de conse- quqenties die uit dit plan zullen voort vloeien: In de toekomst verhoging van de straatbelasting. Daar voelde de raad niets voor. B. en W. trouwens ook niet. Niettemin raadde wethouder D. Geuze met klem aan dit plan als basis te aan vaarden. De uitvoering zal over een groot aantal jaren „uitgesmeerd" worden. De eerste fase vraagt een som van 30.000 gulden en behelst de verlichting van de grote verkeerswegen, de markt en het St. Elygiusplein. Met het dan vrijkomen de materiaal kunnen enige andere stra ten „geholpen" worden. Aan het begin der vergadering werd de nota van de heer A. J. de Koning over het onderhoud van de noodwoningen en het toezicht daarop onder de loep ge nomen. De heer J. J. Leenhouts (soc.) voelde zich door de toon, waarin dit rap port gesteld was, zeer gekwetst en merk te op het niet juist te vinden, dat een raadslid op deze wijze wordt aangevallen. Wethouder Geuze was het evenmin eens met de toon van dit rapport en zegde toe, dat met betrokkene hierover zal worden gesproken. De heer Leenhouts meende de geprik kelde toon te moeten zien in het licht van de onzekere positie van de heer De Koning, die nog steeds niet in vaste dienst is. Hij wees er op dat deze ambte naar overbelast is en vroeg B. en W. de rechtspositie van de heer De Koning te bekijken. De heer W. de Koene (kvp) zei nog, dat het tijd wordt dat de ge meente een eigen opzichter krijgt. Van Ged. Staten was bericht binnen gekomen dat geen goedkeuring werd verleend voor het aangaan van een geld lening van 120.000 gulden. Door verschillende afrekeningen is de kaspositie van de gemeente nl. veel beter geworden. Een groot aantal agendapunten, veelal betrekking hebbend op het onderwijs, werden in deze raadsvergadering, die ruim drie uur duurde vlot afgehandeld. MIDDELBURG. In het Nederlands Koffiehuis werd gisteren een vergade ring gehouden van de Statencentrale Middelburg der anti-revolutionaire par tij. Na de aanwezigen welkom te hebben 'geheten, richtte voorzitter J. de Wolf e enoproep tot de leden, de partij, die het afgelopen jaar enkele malen met de rug tegen de muur heeft gestaan, de no dige krachten te geven om de toekomst met vertrouwen tegemoet te kunnen zien. De vergadering was belegd om het ontwerp beginsel- en algemeen staatkun dig program van de a.r. partij te be spreken. Diverse artikelen werden door de aanwezigen besproken, maar geen der geuite bezwaren werden algemeen ondersteund. Wel werd besloten een vraag van de heer Ton, om de samen werking met andere partijen ook in in ternationaal verband te zien, door te zenden naar het provinciaal comité. Nu moest K. zich voor het kantonge recht voor zijn onverantwoordelijk rij den verantwoorden. Hij deed nogal eigenaardig. Eerst verklaarde hij: „Ik reed iets harder dan een bromfiets". Zowel de kantonrechter, mr. J. Kolk man, als de officier van justitie, mr. T. Lebret, schudden meewarig het hoofd. De eerste zei: „De vonken s^cegen uit het wegdek, omdat u die bocht zo roe keloos nam." Even later zei verdachte: „Ik weet me absoluut niets meer te herinneren". Mr. Lebret vroeg hem, of hij die dag alkohol gebruikt had. „Nee", zei K. „En u weet u niets meer te herinne ren?" repliceerde de officier. „Uit ge- tuigeverklaringen bli.ikt dat u op die dag in diverse etablissementen nogal wat gedronken hebt. U was echter zo zwaargewond na het ongeluk, dat men u de bloedproef niet afgenomen heeft". De eis luidde: 80 of zestien dagen twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en acht maan den ontzegging uit de rijbevoegdheid voor motorvoertuigen. Het vonnis ver schilde alleen in de geldboete: 60 of veertien dagen. „U als A-verlofhouder weet drom mels goed, dat u geen druppel sterke drank in huis mag hebben", zei de of ficier tegen een Middelburgse iisberei- der en patatesfritesbakker, H. A. J Deze had op 12 juni in zijn zaak twee flessen jenever gehad. De ene fles be vatte jonge jenever, de andere bessen jenever. „Ik heb er niet bij stil ge staan, dat dit niet mocht", zei J. „De flessen waren voor mij zelf en niet voor de klanten. Zy stonden niet zichtbaar". Ondanks dit verweer werd J. conform de eis tot 85 of zeventien dagen veroordeeld met verbeurdverkla ring van de in beslag genomen flessen drank. Een goede getuige had W. P., elek- tromonteur uit Middelburg, in L. G. P. werd verweten, dat hij op 4 juli, toen hij met zijn personenauto op de Veerseweg linksaf de Prinses Mar grietstraat in wilde slaan, de doorgang niet vrij had gehouden voor een Belgi sche auto, waarna een botsing volgde. „P. had zijn richtingaanwijzer uit", vertelde G., „en ik denk dat de Belg die niet gezien heeft. Hij gaf te veel gas, remde en gooide het stuur om, zo dat zijn rechterachterspatbord de lin- kervoorkant van P.'s wagen raakte. Zijn wielen stonden in de Prinses Mar grietstraat. Als de Belgische wagen gewoon door had gereden, was er niets gebeurd." De eis luidde 25 of vijf da gen, het vonnis 20 of vier dagen. GOES, 27 sept. Cox's Orange Pippin Kl. I 85-90 50, 80-85 55, 75-80 57, 70-75 60, 65-70 53.90—54,30, 60-65 43, 55-60 33, II D 8.50. El lisons Orange KL. I 75-85 28, 65-75 30, II D 12. Bramley's Seedling KL. I 80-90 20, 70-80 17, II D 7. Sterappel KL. I 75-85 50, 65-75 45. 55-65 34. Allington Pippin. KL I 70-80 30, 60- 70 25, II D 10. Glorie van Holland KL I 75 -85 3334, 65-75 28. Notarisappel KL II 75- 85 13, 65-75 14, II D 8. Legipont KL I 75-85 46, 65-75 45, 55-65 36, II D 9. Bonne Louise KL I 65-70 44, 60-65 46, 55-60 43, 50-55 27, II D 13, KL II 65-70 43, 60-65 44, 55-60 43, 50 -55 24, II D 13. Conference KL I 65-75 51, 55- 65 36, II D 10. KL II 65-75 39—43, 55-65 29— 32, II D 1011. Goudreinette val 78, kroet 4.50. Div. appels geplikte kroet, Jonathan en diver, appels val 5. Legipont, Br. A, Lucas en Comtesse de Paris val 6. Gewone veiling; James Grieve KL I 75-80 38—43, 70-75 4(h—44, 65-70 38—39, grof 15— 30, fijn 1321, Cox's Orange Pippin grof 26 33, fijn 812. Bramley's Seedling grof 13, fijn 11. Sterappel grof 26, fijn 8. Ellisons Orange grof 20. Legipopt grof 16—19, fijn 6-L7. Bonne Louise grof 22. Conference grof 16—23, fijn 712. Doyenne du Cornice KL I 75-80 75, 70-75 78, 65-70 70. KL II 80—85 73—74, 70-75 73, 65-70 72, grof 49—50, fijn 36. Bra men per doos n 2226. Druiven: Franken- thaler III 114. Black Alicante I 127132, II 115126. Groenten: per stuk: Bloemkool AI 48, All 33—45, B II 14—28, afw. 16—25, krop sla II 79, Cl 45. Komkommers A 1420, B 10, B 810. Knolserderiu 45. per kg: Tomaten A 40—41, B 25—44, C 24—26. Dubb. pr. bonen II 27—35. Pronksnijbonen 2930. Groene sav kool 12—15. Rode kool 45. An dijvie 817. Prei 1418. Uien 79. TERNEUZEN, 28 september— sla 3—10, 10. bloemkool a 11 15—32, B 11 10—13, af wijkend 1015, witte komkommers 817, meloenen 61, selderij 3—8 peen 15, kroten 612, aardappelen dore 1 9.60, bevelanders 14, andijvie 716, stoksnijbonen 11 3134, prineessen 11 2545, saxa 11 25, rode kool 79, savoye kool 710, -witte kool 35, prei 1216, wqspeen 1116, spruiten ge schoond 4247, ongeschoond 2734, spinazie 1625, tomaten a 11 2638, c 11 2130, cc 20, uien 78, breekpeen 10, druiven 121— 138, cox's orange pippin 1 85-90 4648, 80-85 48—51, 75-80, 5460, 70-75 55—57, 65 7050 50— 5190, 60-65 38—4240. 55-60 27—28, 11 85-90 4380-85 44—45, 75-80 47-5070-75, 48-5265-70 43—44, 60-65 34—39, 55-60 24—25, 11 d 6—8, 3 grof 21Q26, 3 fijn 8, kroet 8—12, sterap pelen 3 fijn 11, transparant de croncels 3 fijn 15—20, manks codlin 3 grof 10—14, ja- mes grieve 3 grof 22, glorie van Holland 2 75-85 2465-75 27, 2 d 8, 3 grof 15—17, 3 fijn 10, kroet 8, zoete appelen 3 fijn 1318, legi pont: 1 65-75 40, 55-65 3011 65-75 32, 55—65 24, 2 d 7, 3 grof 23, kroet 9, conference 1 65-75 47—5150, 55-65 35—3850, 2 65-75 40—41, 55-65 27—28, 2 d 12—15, 3 grof 22—24, 3 fijn 13, kroet 6, bonne louisse d'avranches 3 fijn 16, doyenne du cornice 2 80-85 6775-80 72—40 70-75 7220,65 70—67, 3 grof 37—50, 3 fijn 20 40, kroet 1719. BERGEN OP ZOOM, 28 september. An dijvie 18—32, bloemkool 1051, sla 3—12, bospeen 1426 waspeen 9—24, prei 10—17* savoye kool 7—9, rode kool 4,5—8.5, witte kool 48, kroten 510, snijbonen 2693, stamboon dubbele prineessen 25—62, staak- princessen 67—90, tomaten 20—55, komkom mers 821 spinazie 1119, spruiten 2080. Cox orange 853, james grieve 19—47 transparant de croncel 1826, sterappelen 8 —35, glorie van holland 11—24, legipont 16 36, saint remy 621, bonnen louisse d'a vranches 17—31, conference 11—33, triumDh de vienne 11-39, druiven 153-158, bramen 81, aardbeien 160320. KRABBENDIJKE, 28 SEPTEMBER Cox Orange 1 85-90 49—54, 80-85 50—58, 75-80 54- «3 70-75 57-66. 65-70 52-58, 60-65 40-41 It 60 2931, 2 80-85 46.75-80 49 70-75 50 65-70 46.60-65 37.55-60 27, 2 d 8, 3 grof i^ fUn 3- 'ydet 315, val 108, James grieve 15 30-65-75 37, 2 d 15, 3 grot 25, fijn 15. kroet goudreinette val 10, dubbele Ppncessen 1 "~49. 2 35-43, conference 1 rt fn'S 47l5-65 31.11 65-75 39.5^65 25 20. 2 d 10, 3 grof 2021, fijn 613 triumnh de vienne 3 grof 22-34, 3 fijn 16, kroet 15 d41i3651°gSrg-6f]S I St' Ja^sC°Urvaengie Sta45 ^8° 62''6 se Melkinrichting, ingaande donderdag 29 ?!Pïe7mcbt?r319l66°ctrrflk4Ia5SSei20 s'lo'ct. C6t' ^'K^^^^-Vanjejo^wouw- 0 19 Ct, l' 12 6 10 ct. FRUIT MIDDELBURG 28 SEPTEMBER 9^nv' Holland 75-80 28 70-75 26 65 7 n 24. Mank s Codlin 60-70 8-12 55-65 i? v? Groninger Kroon 65-70 30 55-65 23 t ÏZII Superb. 100-110 37, 110-120 39 P-rS 1£*ton rw 6 7°"80 16-22' 60"65 1832, 55-60 f™?7e K?Setre£ff "A0"65 ,29-31' 65-60 2^° p^n ^O-SS^eSfr,3-8' T°™aten A a C 2040, Druiven 1141 do Aardappelen: Bintjes binken 10-14 idem groten 12, Koopmansbïauwe groten 14' GROENTEN bcnén^-^ S ENS' 28 SEPTEMBER. 263 tong 460 bot, 160 kabeljauw, 74 wijting, 4501 ex? 84 handelsgarnalen. VEERE, 28 SEPTEMBER. Exnnrtgar 97—in0746schall06~JS7'nh.andeISgarnalen 522 kl IS Gschar 6 59- bot 180 29—45, wilting 61 23-32. tong 114 200-351, rog 33 23-?30 Ba- rtoJtiL N, kabeljauw 34 17—60, tarbot i I '38, visiever 1 200. ongesorteerde vis 75

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5