Rustige voorbereiding op pijnlijke operatie een GRANT halfzwaar Provinciaal bestuur zal veerbootkapitein helpen epeda slapen Vlissingse wensen vonden geen ministerieel gehoor Honderdtwee raadsleden treden af Nieuwe chr. kleuterschool Kapelle volgende week onder de kap (01 Wi Verkiezingen naderen Schouwen-Duiveland HERINDELINGSPLAN KRACHTIGE INGREEP Zeeuwsch Dagblad Splitsing Wijzigingen Massificatie? Mosselrit in St. Phïlipsland uie lekkere shag in de handige doos 95 ct. Toeristenstatistiek voor Vlissingen Zoeken naar een passende funetie Honderd sollicitanten voor chauffeur-ophaler Ex-burgemeester eervol ontslag als ambtenaar b.s. Luthers radiostation voor Afrika in 1962 Ds. J. P. Scholte 55 jaar predikant Anne de Vries in het Spaans Huisvrouwen hielden gewestelijke dag in Vlissingen Lg> BEURS VOOR MODB - EN HUISHOUDING OPENING vrijdag 30 tept 12 uur BIJZONDERE MANIFESTATIESi MODESHOW Herindeling Walcheren Afscheid ds. De Groot Begin met bouw van Ylissings stadhuis Donderdag 29 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk WAANNEER U NOG NOOIT van dit plaatsje hebt gehoord, zullen we U dit niet kwalijk nemen. Indien U dit associeert met Nijkerk bent U op de goede weg. Nijkerkerveen is een uit gestrekt gehucht op de Veluwe. Het heeft nooit aanspraak kunnen maken op veel publiciteit in de pers omdat het daarvoor niet interessant genoeg is, of het zou moeten zijn dat er in dit dorp geen slager of schoenmaker woont. Maar ook dit is geen bezwaar, want Amersfoort ligt niet ver uit de buurt. Dat de naam van dit vreed zame gehucht met die van zijn even vreedzame inwoners deze maand in vele kranten prijkte, moet dan ook wel een bijzondere reden hebben. Deze reden ligt op het terrein van de school. Wat is namelijk het geval? Reeds jaren bezat het plaatsje een grote en bloeiende christelijke school, waar alle kinderen uit de wijde om geving onderwijs genoten. De school, aangesloten bij de Schoolraad, heeft het altijd goed gedaan. Toen is er de laatste tijd een richtingstrijd ontbrand binnen de Hervormde gemeente. Niet een strijd tussen vrijzinnig of ortho dox, doch tussen de twee rechtse groeperingen, de Confessionele en ge reformeerde Bond, twee modalitei ten. Het is niet onze taak een oordeel te vellen. Maar dat er als gevolg van dit alles nu ook een schoolstrijd moest ont staan is voor ons onbegrijpelijk. Krachtens de bepalingen van de La ger Onderwijswet, heeft elke groep, die over een wettelijk vastgesteld aan tal leerlingen beschikken kan, auto matisch recht op een school. De groe pering die kerkelijk het gevecht won is voorgegaan en heeft het nu zo ver dat ze ook een Rijksgoedkeuring heeft voor een eigen school. Het gevolg is, dat er in dit gehucht op de Veluwe nu twee christelijke scholen komen en de verhoudingen op dit terrein zeer zijn toegespitst. We kunnen niet in zien dat dit in het belang van het kind kan zijn en we vragen ons af of de Lager Onderwijswet tot dergelijke zaken moet leiden. Men begrijpe ons goed! Wij zün en blijven voorstander van de vrije christelijke school. Aan dit principe wensen we niet dat getornd wordt. Maar betekent dit nu ook dat iedere heilige zijn kaarsje moet hebben? Veronderstelt onze wetgeving niet te recht bij de voorstanders van het christelijk onderwijs een wijze van zelftucht? Wij hebben er wel oog voor dat in grote plaatsen, mede door de historie bepaald, de kerk bij school stichting en -instandhouding aan haar verantwoordelijkheid uiting wil geven. Maar als bepaalde richtingen modaliteiten scholen voor zich opeisen, zijn we dan niet op de ver keerde weg? Dit kan een vorm van correctie op een kerkelijk beleid be tekenen, hetgeen aanleiding kan zijn tot niet gewenste verhoudingen bin nen de gemeente. Maar een tweede bezwaar is, dat een te ver doorge voerde splitsing op onderwijsgebied een hypothetische antithese tot grondslag van de schoolpolitiek maakt. Juist zij die Christus als hun Ver losser en Zaligmaker kennen en die het Kruis ook in onderwijs en op voeding centraal stellen moeten meer kijken naar wat bindt, dan naar wat scheidt. ZIERIKZEE. Hoewel de datum der raadsverkiezingen 17 november a.s. voor de vier nieuw te vormen gemeenten Brou wershaven, Duiveland, Middenschouwen en Westerschouwen nu snel nadert, is er nog geen enkel teken dat op een komende scherpe verkiezingscampagne wijst. In vele gemeenten zijn door verschil lende partijen al kandidatenlijsten opgesteld maar verder heerst er rust op Schouwen-Duiveland. Een bijna onnatuurlijk aandoende rust, gezien tegen de achtergrond dezer verkiezingen. Verkiezingen die de definitieve gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duive land inluiden. De eerste vlijmscherpe inkerving van een bepaald pijnlijke operatieve ingreep. Het eiland Schouwen-Duiveland telt thans 18 gemeenten. Op 1 januari 1961 wanneer de wet van 20 juli 1960 tot gemeentelijke herindeling van kracht wordt, zullen de raadsleden die op dit ogenblik nog zitting hebben in de zestien ge meenten die in vier grotere eenheden zullen opgaan, allen aftreden. gemeentegrenzen. De inhoud van dit plan behelsde de totstandkoming van negen zelfstandige gemeenten. Door de watersnoodramp van februari 1953 moesten alle plannen vanzelfsprekend geheel worden herzien. De reconstruc tiecommissie Schouwen ontwierp toen een nieuwe gemeentelijke indeling waar bij echter niet tot overeenstemming kon worden gekomen over de gemeen tegrenzen. Vervolgens werd op uitno diging van het ministerie van Binnen landse Zaken een gewijzigd herinde lingsplan opgèsteld, het zogenaamde Zesgemeentenplan. Het is dit ontwerp dat in de wet van 20 juli 1960 werd vastgelegd. Uiteraard der zaak zijn over deze herindelingsplannen de afgelopen jaren de nodige dingen gezegd. Het betreft hier een aantal van 102 raadsleden. Zierikzee met 13 en Brui- nisse met 7 raadsleden behouden hun zelfstandigheid. Van de vier nieuwe ge meenten krijgt Middenschouwen 7 raadsleden en Westerschouwen, Brou wershaven en Duiveland elk 11 leden in de raad. In totaal zullen op het „nieuwe" Schouwen-Duiveland dan 60 raadsleden zitting hebben tegen een aantal van 122 op dit ogenblik. Ingrijpend is ook dat burgemeesters, gemeentesecretarissen en ontvangers zullen moeten aftreden. Overigens be tekent dit geenszins dat er uit elke ge meente een burgemeester zal verdwij nen want Duivendijke, Ellemeet, Noord- welle, Serooskerke en Zonnemaire wor den door een waarnemend burgemees ter bestuurd. In ieder geval zullen al le betrokken burgemeesters hun ont slag krijgen waarna de beslissing voor de benoeming van nieuwe burgemees ters voor de vier gemeenten bij de Kroon ligt. Ofschoon velen verwachten dat fleze vier ambtsdragers uit de kring van de ontslagen burgemeesters zullen worden gekozen, behoeft dit beslist niet het ge val te zijn. Wat betreft de gemeente secretarissen en de ontvangers: Gede puteerde Staten benoemen met ingang van 1 januari 1961 een tijdelijk secre taris en een tijdelijke ontvanger in de nieuwe gemeenten. De ambtenaren blijven voorlopig op de zelfde voet werken in de nieuwe ge meenten tot de nieuwe raad na drie maanden hen definitief kan benoe men. Voor burgemeesters en ambte naren die moeten worden ontslagen is het rijkswachtgeldbesluit van toe passing. En voor de wethouders geldt dezelfde procedure als bij het aftre den na normale verkiezingen. In som mige gevallen bestaat er voor hen een gemeentelijke wachtgeldregeling. Reeds voor de ramp maakte een nieuwe gemeentelijke indeling op. het eiland een punt van ernstige overwe ging uit. Gedeputeerde Staten van Zee land hadden aanvankelijk een plan op gesteld tot volledige herziening van de 4? In bewogen taal werden van diverse zijden bezwaren aangevoerd tegen de „grenscorrecties". In de dikwijls lange en boeiende discussies waren velerlei opvattingen te horen En tijdens de hearingen van de uit vijftien Kamerleden bestaande commis sie in Nieuwerkerk, Zierikzee, Scharen- dijke en Renesse zijn de standpunten duidelijk gesteld. Ofschoon de herindeling bestuurlijk en economisch gezien als een noodzaak moet worden beschouwd valt het te be treuren dat kleine intieme dorpsge meenschappen in feite verdwijnen. In derdaad, in zekere zin blijft er een vorm van zelfstandigheid bestaan, maar de oorspronkelijke gemeenschap ge groepeerd rond het gemeentehuis, sym- ST. PHÏLIPSLAND. De motor- autoclub „Sint Philipsland" organiseert op vrijdag 14 oktober een mosselrit. Het is een avondrit vanaf het clublo kaal hotel „De Druiventros". Het eers te traject wordt een striprit over een afstand van circa 13 kilometer. Het „striprijden" is in de oorlog ontstaan en werd toegepast om de chauffeurs de juiste weg te laten rijden. De route werd uitgetekend als een rechte lijn, die men van onder naar boven moest rijden en waarop alle wegen, die zij zowel 'aan hun linker 'als aan hun rech terzijde moesten laten liggen, waren uitgetekend. Het andere gedeelte van de rit vormt een kaartieesrit over een traject van 18 km. Na afloop zal ge zamenlijk een inosseimaaltijd worden genuttigd. bool van de eenheid van het dorp, zal volgens sommigen gaan verdwijnen. Aan bepaalde massificerende tendenzen in onze samenleving zou hiermee wor den tegemoet gekomen. De gemeentelijke herindeling treedt 1 januari a.s. in werking. De aanstaande verkiezingen wor den georganiseerd door de op te heffen gemeenten, Brouwersha ven, Haamstede, Oosterland en Kerkwerve, evenals het onder zoek van de geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden. De kandidaatstelling is bepaald op 25 oktober a.s. en de verkie zingen worden gehouden op 17 november. De raden van de vier nieuwe gemeenten zullen in eer ste vergadering bijeen komen op maandag 2 januari. Advertentie VLISSINGEN In verband met de ontwikkeling als toeristenplaats achten B. en W. het van groot belang te be schikken over een betrouwbare statis tiek die een juist inzicht geeft van de trek van het 'publiek dat in de zomer maanden de Scheldestad bezoekt, als mede over de verblijfsduur, de wensen en gewoonten van de bezoekers. De kosten van een dergelijke statis tiek, ongeveer 7000 formulieren zullen hiervoor verwerkt moeten worden, ra men B. en W. op 1.000 gulden. De bewerking zal geschieden door het secretariaat van de commissie voor so ciaal wetenschappelijke vraagstukken te Haarlem. Wolphaartsdijkse raadsleden schrijven G.S. GOES. Niet alleen op Noord- Beveland, doch ook aan de Zuid- bevelandse zijde van het veer KortgeneWolphaartsdijk heerst ongenoegen over het feit, dat het provinciaal bestuur van Zeeland aan de kapitein van de veerboot, de heer J. van de Voorde een populaire figuur, die door zeer velen met Jaap wordt aangespro ken eervol ontslag heeft ver leend. Zaterdag zal de veerboot voor het laatst varen. De Weg over de dam wordt dan in gebruik genomen en de boot is niet meer nodig. Het Noordbevelandse brug- comité heeft, in een schrijven aan het provinciaal bestuur er zijn bevreemding over uitgespro ken dat aan de kapitein van de veerboot ontslag is verleend en naar wij gisteren vernamen heerst ook in Wolphaartsdijk ont stemming over het feit, dat de heer Van de Voorde niet in een andere functie bij de provincie is benoemd. Men had dit vooral gelet op het feit, dat de heer Van de Voorde reeds 34 jaar in dienst is bij de provinciale stoomboot diensten zeker niet verwacht. Op Initiatief van een der raadsleden van Wolphaartsdijk hebben de leden van deze raad persoonlijk, dus niet in de vorm van een raadsbesluit of een in de raad aangenomen motie, zich schriftelijk gewend tot het provinciaal KAPELLE. Naar wij verne men zal de nieuwe, riante, chris telijke kleuterschool aan de Van der Biltlaan volgende week onder de kap gaan. De kleuters pope len intussen van ongeduld om het nieuwe gebouw te kunnen betrekken. Thans vertoeven zij nog in de oude kleuterschool aan de Julianastraat. Daar is het echter zeer behelpen, omdat de ruimte veel te beperkt is. Mo menteel bezoeken ca. 100 kleuters de school van de vereniging voor christelijk kleuteronderwijs in Kapelle. De plannen voor een nieuwe kleuter school dateren al van enkele jaren her. Maar, zoals het bij elk nieuwbouwobject gaat, de weg naar de verwerkelijking van de nieuwe kleuterschool was heel lang. Het oude gebouw voldeed al lang niet meer aan de eisen. In de oorlog was de kleuterschool in gebruik als hulp ge meente-secretarie, omdat het gemeente huis in de meidagen van 1940 in puin was geschoten. Pas na de ingebruikneming van het nieuwe gemeentehuis konden de kleu- plex bijgekregen. ters weer hun eigen „home" betrekken. De kleuterschool aan de Julianastraat telde twee lokalen. De heer M. C. Duynhouwer te Kapelle maakte in opdracht van de vereniging een bijzonder aardig ontwerp voor de nieuwe school. Begin van dit jaar kwam de rijksgoedkeuring af, zodat met de bouw kon worden begonnen. Het werk werd gegund aan de fa. Joh. Bayens te Kapelle voor de som van ca. ƒ91.000, Het nieuwe gebouw bestaat uit drie speel- werklokalen. Deze lokalen zijn elk gescheiden door een gang; een bijzon derheid is, dat de voorgevel, in de leng terichting gezien, de vorm heelt van een trap. De garderobes, de toiletten en de centrale verwarming ontbreken natuur lijk niet. Voor een ruime speelgelegenheid bui ten is eveneens gezorgd. Verwacht wordt, dat "de school eind dit jaar in ge bruik kan worden genomen. En dan heeft Kapelle er weer een prachtig com- Adverte ntie GOES Voor de vacature van chauffeurs en ophalers van de op te richten ophaaldienst voor (huisvuil in Westelij'k-Zuid-Beveland (en Noord-Beve land 'bestaat een ;grote belangstelling. In totaal hebben zich voor deze betrek kingen 'bijna honderd sollicitanten ge meld. Ongeveer de helft hiervan solli citeert als ophaler, de andere helft als chauffeur. bestuur en hun 'bevreemding over het ontslag uitgesproken. De heer Van de Voorde heeft, schrijven de raadsleden, steeds op uitstekende wijze zijn werk gedaan en men betreurt het, dat hij nu ernstig gedupeerd wordt door de af sluiting van de Zandkreek. De kapitein had er, meent men, zelf ook op gere kend, dat hij een andere functie zou krijgen. Hij had namelijk zijn 'huis in Wolphaartsdijk al verkocht. Tien dagen geleden is hem mededeling gedaan van het ontslag. WACHTGELD Van de zijde van het provinciaal be stuur van Zeeland deelde men ons gis teren toen wij 'om inlichtingen over de ze aangelegenheid vroegen, mede dat door het feit, dat de dam in gebruik wordt genomen de veerboot niet meer nodig is. Gedeputeerde Staten hebben het personeel van de dienst Kortgene- Wolphaartsdijk kunnen plaatsen bij an dere bootdiensten, doch helaas was er voor de kapitein geen plaats te vinden. Nadrukkelijk deelden Gedeputeerde Staten mede dat er op dit moment voor de heer Van de Voorde geen geschik te plaats open is. Het college heeft na melijk de heer Van de Voorde niet zon der meer ontslag uit de dienst der pro vincie aangezegd. Het college zal al het mogelijke doen om voor de kapi tein een passende functie te vinden en hem ook gaarne behulpzaam zijn bij het zoeken naar geschikt werk. De heer Van de Voorde kan daar beslist op re kenen, werd ons gisteren medegedeeld, De procedure is nu zo, dat hem eer vol ontslag is verleend met het recht van wachtgeld. Tot 1 januari a.s. ont vangt de (heer Van de Voorde het sa laris, dat hij ook nu geniet. Het pro vinciaal bestuur hoopt, diat voor 1 ja nuari »a.s. de kap item in een passende weikkring geplaatst zal zijn, zodat hij financieel niet gedupeerd wordt. AXEL. Op zijn verzoek heeft de gemeenteraad eervol ontslag verleend aan de heer P. L. D. J. van Oeveren, ex-burgemeester, als ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer Van Oeveren werd enige tijd geleden oneer vol ontslagen als burgemeester van de gemeente Axel. Ook besloot de raad in de jongste vergadering de wijzerplaten van het^ to renuurwerk van verlichting te voorzien. Een krediet van ƒ2250 werd hiervoor gevoteerd. Niet alle raadsleden konden met dit voorstel van B. en W. akkooixi gaan. De heren D. J. Oggel (g.p.v.), L. Hamelink (g.p.v.) en M. L. IJsebaert (k.v.p.) stemden nl. tegen. Voor duizend gulden per jaar (van 1 oktober 1960 tot 30 september 1961) zal het gebouw van de hervormde zondag- schoolvereniging verhuurd worden. De plaatselijke verenigingen zullen van dit gebouw gebruik kunnen maken. Ook de openbare kleuterschool is in dit zondag schoolgebouw gehuisvest. Voorts werden de verzoeken van de r.k. lagere school en de chr. uloschool om medewerking bij de aanscftiaf van leermiddelen ingewilligd. Beide scholen hebben te maken met een stijgend leer lingenaantal. Het besluit om grond te verhuren aan de Steenkolenhandelsvereniging N.V. te Utrecht werd ingetrokken. Het was ge bleken, dat Ged. Staten toch geen toe stemming zouden geven om op betrok ken perceel een benzine-station te bou wen. Voor de sanering van de oude wijk werden de panden 23, 25 en 87 aange schaft. Wat betreft het pand nummer twaalf in de oude wijk zal een onteige ningsprocedure gevoerd worden. De eigenaar, de heer F. Haak kon zich met de verkoopwaarde van 500 gulden niet verenigen. In de woonruimtecommissie werden gekozen de heren J. Pijpelink, M. J. v. d. Berg, C. J. v. d. Bos, P Scheele en J. H. Bouwman. Wagemans Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen GENèVE. Binnenkort verwacht men de ondertekening van een overeen komst tussen de Lutherse wereldfede ratie en de Ethiopische regering over de oprichting van een luthers zend station voor Afrika in Addis Abeba. Men denkt in 1961 met geregelde uit zendingen te kunnen beginnen, al zul len volgend jaar al proeluitzendingen plaatsvinden met een zendertje van 1 kilowatt Het station krijgt twee zenders van honderd kilowatt. Aanvankelijk dacht men aan vijftig kw genoeg te heb ben, maar uit „concurrentie"-overwe- gingen (Moskou, Peking en Cairo heb ben sterke zenders en het gedrang in de ether eist enige kracht), heeft men de sterkte verhoogd. GOES. Het was dezer dagen vijf envijftig jaar geleden, dat ds. J. P. Scholte uit Lochem werd bevestigd als predikant in de Nederlands Hervormde Kerk. Ds. Johannes Paulus Scholte werd in 1879 in de Hervormde pastorie van Stavenisse geboren. Hij bezocht de gymnasia van Middelburg en G'orin- chem en studeerde theologie aan de Leidse universiteit en ook nog enige tijd aan het Woodbrooke Settlement te Silly Oak bij Birmingham in Engeland. Op 24 september 1905 werd kandidaat Scholte door zijn vader bevestigd als predikant van de Hervormde Gemeen te te Dwingeloo. Daarna .stond ds. Schol te verder nog te Odaorn (19111915); Weidum (1915—1919); Schoondijke (1919 1926); Sint-Anna ter Muiden (1926— 1929); Wehe en Zuurdijk (19291937) en Ossendrecht (1937—1945), waar hij per 1 oktober 1945 emeritaat verkeeg. Als lid van het historisch genoot schap S.S.S. te Leiden schreef ds. Schol te in 1905 voor het Nederlands Archief voor Kerkgeschiedenis een verhande ling over het godsdienstig leven van Prins Willem van Oranje (in verband met zijn houding t.o.v. de Doopsgezin den te Middelburg). Vele jaren was ds. Scholte medewerker aan de vrijzinnig- godsdienstige scheurkalender. Kinderbijbel BA ARN. (Het Groot vertelboek voor de bijbelse geschiedenis, van de schrij ver Anne de Vries, ligt ten grondslag aan een kinderbijbel In het Spaans voor de Argentijnse bevolking. Er heeft zich in Buenos Aires een co mité Kinderbijbel (gevormd dat zich de uitgave van een kinderbijbel ten doel stelt, voor de bevolking die voor het grootste deel de Bijbel niet (meer) kent. Men begint met het oude testa ment. In Argentinië ligt een van de nieuwe zendingstaken die de Nederlandse ge reformeerde kerken hebben aanvaard en vandaar dan ook dat het Zendings centrum te Baarn als vertegenwoordi ger van het Argentijnse comité op treedt. Er is al bijna negenduizend gul den binnen. Kinder-nevendiensten ook in geref. Den Haag-West Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Ook in Den Haag gaat de .gereformeerde kerk ibij wijze van proef kinder-nevendiensten houden in de wijk van ds D. J, Roos, die haar diensten in het vrijzinnig lyceum houdt. Men kent ihet systeem. Tot de collec- tezang maken ook de kinderen van vijf tot tien jaar de gewone kerkdienst mee. Dan gaan ze naar een ander lo kaal, waar op eenvoudige wijze voor hen gepreekt wordt. Onder het voorspel van de slotzang komen de kinderen dan weer terug in de kerkzaal waar ze weer naast hun ouders schuiven. VLISSINGEN. De Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen hield haar ge westelijke dag in Vlissingen. Uit de drie zuidelijke provincies kwamen tus sen tien en elf uur circa 450 dames naar Hotel Britannia waar hun koffie wérd aangeboden, waarna per groepje van twintig dames een wandeling over de boulevard werd gemaakt, waarbij Vlissingse huisvrouwen als gidsen fun geerden. Aan de lunch in het Schelde- kwartier werden de gasten door me vrouw Braak-van Gelder, presidente van de vereniging, verwelkomd. Zij sprak haar blijdschap uit over het feit, dat zoveel huisvrouwen de reis naar de Scheldestad hadden durven en kunnen wagen. De presidente van het gewest „Het Zuiden", mevrouw Koopman-Bos, ontving de bezoeksters met een woord van welkom, in het bijzonder me vrouw Kolff, erepresidente der afdeling Vlissingen en mevrouw Van de Boo- gert-Selhorst uit Middelburg, hoofd-be- stuurslid der vereniging. Tijdens de lunch hield mevrouw Van Willigen-Everse haar Zeeuwse voor drachten, daarin ter zijde gestaan door Huib Mol, die zich met zijn tien jaren best achter het voetlicht thuisvoelde. Ir. Petri, ingenieur bij de provinciale planologische dienst had een aandach tig gehoor voor zijn uiteenzetting over de noodzaak van de voorgenomen Del tawerken. Het gezelschap bezocht daarna Vrouwenpolder en Veer, waar de thee werd gebruikt. Nadat mevrouw Rut gers uit Helmond de afdeling Vlissin gen dankte voor de leer prettig* dag, werd de thuisreis aanvaard. Advertentie In alle hallen van het Ahoy'-complex 250 attractieve an Intarassanta stands Kunst In sieraad en Interieur In leder huls een moderne keuken Historisch* keukeninterieurs Vrije -tljds besteding In het gezin Wie wordt Femlna-hulsvrouw 1960? Voss' modeshow o.l.v. Mies Bouman e Miniatuur spoorweg-emplacemen ten Cadeau-uitreiking door de TV-omroepster Karin Krahykamp of Ans van Brandenberg Femlna- cinema a Veilig Verkeer Interieurverzorging Tentoonstelling over blik Middag 2.30 en S.45 u.. avond 7.30,8.45 en 10 uur. (vrijdag 30 september alléén 7.30, 8.45 en 10 uur.) Elk* dag uitreiking van een groot aantal waardevolle CADEAUX door TV-omroepster KARIN KRAAYKAMP ol ANS VAN BRANDENBERG. De eerste 100 bezoekers(sters) ontvangen het verzilverde Femlna-lepeltje. Geopend van 10-17 en van 19-23 uur. Zondags gesloten ^Openingsdag geopend van 12-17 en van 19-23 .Toegang I 1.25 - Kinderen f 0.60 Modeshow I 0.35 VLISSINGEN. Naar ver wacht gaat de herindeling van de gemeenten op Walcheren op l januari 1961 haar beslag krij gen. In een daarop betrekking hebbend wetsontwerp delen Ge deputeerde Staten mede dat de raadsverkiezingen voor de nieuwgevormde gemeenten dan eind 1961 zouden plaats vinden. Dit houdt in dat in 1962 geen pe riodieke verkiezingen zullen wor den gehouden. In het ontwerp, dat aan alle betrokken Walcher- se gemeenten werd toegezonden, OOSTKAPELLEDs. Th. Sj. "de Groot, geref. predikant zal 'op zondag 9 oktober in de middagdienst afsdheUd ne men van de Geref. kerk van Oostkapel- le wegens vertrek naar Ferwerd. Daar zal ihij op zondag 23 oktober zijn intre de d-oen, na bevestiging door ds. F. de Jong van Bakkeveen. VLISSINGEN. Van de zijde van het departement van bouwnijverheid en Volkshuisvesting is toestemming ver leend om een begin te maken met de bouw van het nieuwe stadhuis aan de Nieuwe Markt. Na de periode van de bestedingsbeperking, toen de bouw dus om financiële redenen geen doorgang kon vinden, was het de vrees voor over spanning op de bouwvakarbeidersmarkt die de zo noodzakelijke bouw heeft op gehouden. Het gehele werk is in twee gedeelten gesplitst, het werkgedeelte en het re presentatieve gedeelte. Zeer binnenkort zal een begin met het eerste worden gemaakt. Zoals bekend is bij dit zeer imposan te bouwwerk, dat Vlissings nieuwe cen trum zal beheersen, ook een toren ge dacht die een maximale hoogte van 55,5 meter zal bereiken. verzoeken Gedeputeerde Staten binnen drie weken mening en wensen over het ontwerp ken baar te maken. B. en W. van Vlissingen delen in dit verband mee dat tot hun spijt niet is voldaan aan hun verlangen de grens van de nieuwe gemeente Valkenisse naar het Noordwesten op te schuiven en de grens van het gebied „Lammerenburg" meer naar het noorden te verleggen. Evenmin vond de oplossing weerklank die gevon den is voor het gebied van Grote en Nieuwe Abeele. Tot voldoening stemt echter dat het zuidwestelijk gedeelte van Nieuw- en St. Joosland bij Vlissingen zal worden gevoegd. Het nu nog tot de gemeenten 's Heer Arendskerke en Borssele behorende Zuid- Sloe-gebied is niet in het ontwerp opge nomen. Hiervoor wordt een afzonderlijke grenswijzigingsprocedure toegepast. De suggesties die de raad deed voor wat de rechtsposities van het betrokken perso neel der gemeenten betreft, zijn niet op gevolgd. Het Rijkswachtgeldbesluit 1959 is thans volledig van toepassing verklaard op bur gemeester en ambtenaren van de betrok ken gemeenten. De beslissing op de toe kenning hiervan berust bij de minister van binnenlandse zaken. Hoewel uit het ontwerp blijkt dat niet aan alle wensen werd voldaan, verzoeken B. en W. de raad toestemming te verlenen om aan Gedeputeerde Staten mee te delen dat zij geen bijzondere opmerkin gen op het ontwerp hebben. Aangezien de kwestie der grenswijzi ging reeds negentien jaar slepende is, is het Vlissingse college van mening dat met alle ter beschikking staande midde len bevorderd moet worden dat het ont werp zo spoedig mogelijk werkelijkheid wordt. Raail Oostkapelle over de gemeentelijke herindeling OOSTKAPELLE. De gemeenteraad gaat voor de zoveelste maal praten over de .gemeentelijke herindeling op Walche ren. Dat zal gebeuren in de vergade ring van vrijdag a.s. des avonds om ■half acht. Gesproken zal worden over een brief van Ged. Staten, waarin' df definitieve herindeling aan de ord® komt.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3