Zwijndrechts Heertje dagvaardt drie geldschieters voor rechter Grotesk spektakel Parijs met echo drama-Algerije van Kroesjtsjef verklaart de oorlog aan VN Pakistan en Indië zoeken toenadering PARTIJEN ZUN GEBONDEN AAN DE BESLISSING m Roversbenden maken onveilig Engeland Strenge straf voor dreiging kinderroof AÊ&-INDIA CONGOLESE MINISTERS IN ARREST Te weinig advocaten in Nederlandse rechtzalen IK HEB GEEN WEDUWE BEROOFD - HET GELD WERD MIJ OPGEDRONGEN - OOK DEZER DAGEN NOG" ONVERZOENLIJKE HOUDING „Planta-commissie" spreekt recht Sleepboot geramd en gezonken Mosseltje Delftse „groenen mishandeld Gezondheid Gronden Onthullingen Eenzijdig Onrechtmatig Vervolg van jpag. 1 RB-47 Weinig kans RESA-HILVERSUM Russische onderzeeërs bij Newfoundland Bevreemdend Andere kant Politieke angels in juridische puzzel OVERVALLEN AAN LOPENDE BAND AUSTRALIËR OP VRIJE VOETEN 11 - 1 Op Moboetoe's bevel: Mr. Salomonson toont zich ongerust Zaterdag 24 september 1960 ZEETTWSCH DAGBLAD Pag. f ZWIJNDRECHT Drie ci viele processen tegen voorma lige geldschieters van de za kenman J. K., die in 1959 in een spectaculaire oplichtings affaire bekendheid verwierf als het „Zwijndrechtse Heertje", zullen straks de inleiding vor men tot een gerechtelijke actie zoals nog nimmer in ons land is gevoerd. K. wil, nu hij zijn straf voor de oplichting heeft uitgezeten, geld terug dat hij als rente heeft uitbetaald aan zijn geldschieters. Daarmede wil hij de schulden uit zijn reeds afgesloten faillisse ment nog delgen. Gisteren berichtten wij dat het „Zwijndrechtse Heertje" de reke ning al had gepresenteerd aan en kele van zijn geldschieters. Uit de groep van tien man die hem hielpen met kapitaal in zijn zaken doch daarvoor exhorbitanjt hoge, nooit vertoonde renten plachten te bedingen, heeft hij er drie gekozen voor zijn actie. Hij wil alle bedra gen terug die hij boven .het hem geleende geld heeft moeten beta len. Dus alle renten. Waarop grondt hij deze eis? Hier op: in nagenoeg alle leningsacten stond vermeld dat aan heto geld ren teloos werd verstrekt. Voor de rechter zijn deze geldschieters nooit gehoord, hoewel K. daarop tijdens zijn proces steeds aandrong. Nu stelt K. dat de ze geldschieters voor politie en rech- ter-commissaris destijds wel hebben verklaard dat zij hoge, zeer hoge ren ten hadden ontvangen. Omdat de ac- ten spraken van „renteloze voorschot ten" wil hij de renten thans terug. Zijn eerste vordering is door de drie aangeschreven geldschieters afgewe zen. Nu is het Zwijndrechtse Heertje overgegaan tot dagvaarding van deze drie. Zowel bij de voorbereiding van d&ze processen als bij de behandeling voor de rechter, wil het Zwijndrechtse Heertje onthullingen doen over de naar zijn zeggen meer dan zonderlinge ma nier van geldlenen, die in verscheide ne gevallen er op uitdraaide dat hem grote sommen zouden zijn opgedron gen. In de affaire van het Zwijn drechtse Heertje zouden zich dingen hebben afgespeeld, die men niet voor mogelijk zou houden. „Over mijn zaak, die bekendheid kreeg als de affaire van het Zwijn drechtse Heertje", aldus K., „is tij dens mijn gevangenschap een eenzij dige voorlichting gegeven. Ik werd als de kwade genius afgeschilderd, waar bij men zelfs het klassieke beeld van de beroofde weduwe (die niet bestond) gebruikte om toch maar aan te tonen welk een intens gemene oplichter ik was. Ik was goed fout, dat geef ik toe. Maar voor wat ik heb gedaan, heb ik mijn straf ondergaan. Ik zal nu echter niet rusten voordat ook de man nen achter mij, die mij door hun vaak opgedrongen geldleningen in een dwangpositie brachten, publiekelijk aan de kaak zijn gesteld en een on derzoek oegmt naar deze affaires." Bovendien streeft K. er naar het geld dat door zijn geldschieters on rechtmatig werd geïnd van hen terug gevorderd te krijgen teneinde daar mee degenen, die, zoals hij zegt, wer kelijk aan hem te kort zijn gekomen in het faillissement, volledig schade loos te stellen. Een zodanige gerech telijke actie is nog niet eerder in ons land ondernomen. Een sterk bewijs hoe merkwaardig deze hele geldschie- terij in elkaar zat, blijkt uit het feit, dat K„ drie dagen nadat hij terug was uit de gevangenis hulp van de politie moest inroepen om een voor malige geldschieter uit zijn huis te laten verwijderen1. Niet dat deze man, die na de arres tatie van K. er als de kippen bij was geweest om aangifte bij de politie te doen dat hij door K. was opgelicht (welke verklaring hij naderhand twee maal heeft herroepen), nog een appel- Advertentxe voor Baby en kennis voor Moeder, dit alles in een I BABYSET HET was duidelijk dat Kroesj- tsjef, nadat de pas onaf hankelijk geworden Afrikaanse landen zich in de Algemene Ver gadering zich zo duidelijk van hem hadden gedistancieerd en zo duidelijk de zijde van Ham- marskjoeld hadden gekozen, zijn oog richtte op andere mogelijke haarden van onrust in Afrika en elders in de wereld. Het was duicïelijk, dat hij niet had verkozen gevolg te geven aan het dringende verzoek van Eisenhower, niet uit zelfzucihtige overwegingen te trachten onrust te stoken. Het was duidelijk dat het zijn opzet was in de Verenigde Naties verdeeld heid te zaaien door vorming van drie blokken, een westelijk, een commu nistisch en een neutraal. Kroesjtsjef liet, in tegenstelling tot Eisenhower, die: punten van wrijving tus sen de Sowjet'tmie en de Verenigde Staten niet onaangeroerd. Hoewel hij verklaarde dat de Sowjetunie de kwestie-Berlijn nog even wilde laten rusten, gaf hij dus geen blijk van eni ge bereidheid te streven naar toenadering tot Amerika. Hij reet zelfs de oude wenden open, door nog eens te beweren dat Washington de Parijse top conferentie onmogelijk had gemaakt door uitlokking van het incident met de U-2 en door erop te wijzen dat die verken ningsvluchten met instemming van Eisen hower waren uitgevoerd. In die k/iatste opmerking lag Kroesjtsjefs onverzoenlijkheid tegenover Eisenhower besloten. De Amerikaanse president had trouwens een dag eerder in zijn rede Kroesjtsjef te verstaan gegeven dat er van een verzoening geen sprake kon zijn zolang tie overlevenden van het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig, een RB-47, dat boven de Barentszee verdween, niet in vrijlioid waren gesteld. De ontwapeningsvoorstellen van Kroesj tsjef waren al evenzeer als zijn voorstel len ovier beëindiging van het koloniale tijdpertk doortrokken van de holle demou gogie die Eisenhower de vorige dag zo nadrukkelijk aan de kaak had gesteld. Ogenschijnlijk had hij er het beginsel van het doeltreffende internationale toe zicht op naleving van ontwapeningsver dragen, waarop het westen staat, in opgenomen, maar uit een zorgvuldige analyse bleek dat zijn voorstellen vooral voorzien in internationale controle in landen waar buitenlandse bases geves tigd zijn. Zijn ontwapeningsvoorstellen maakten overigens weinig kans op algemene instemming omdat hij er de netelige kwestie van toelating van de Chinese Volksrepubliek tot de Verenigde Naties aan verbond. Succes van het ontwape- ningsoverleg zou namelijk volgens hem in hoge mate afhankelijk zijn van de toelating van dat land. De eerste Amerikaanse reacties op Kroesjtsjefs rede kwamen van Christian Herter. Deze sprak van een ware oorlogs verklaring van Kroesjtsjef aan de Ver enigde Naties in het algemeen en aan Hammarskjoeld persoonlijk. Herter zag in Kroesjtsjefs rede ook een poging tot aantasting van de gehele structuur van de volkerenorganisatie. In de rede kon hij geen spoor vinden van verzoenings gezindheid. Lord Home, de Engelse minister van buitenlandse zaken, die Kroesjtsjefs re de de volle twee uur en 25 minuten die deze duurde had aangehoord, sprak van het „geweldige contrast" tussen de ge matigde rede van Eisenhower en de on verzoenlijkheid van Kroesjtsjefs woor den. Zijn Franse ambtgenoot, Couve de Murville, zei toen hem werd gevraagd waarom hij halverwege de rede van de Rus was weggelopen: Ik had er een. voudig genoeg van. Advertentie Wilt Gij Onderwijzer worden? Er Is momenteel een groot gebrek aan Onderwijzers. Wij raden U aan zo spoedig mogelijk een prospectus aan te vragen bij: (ftafxende Schriftelijke Cursus) - Tel. 45432 Oa derwljzersakte (Eerste en 2e Leerkring) 7eik-Vertaler (Fr., D. en Engels) HooW- c<»rre spon dent en V.T.H.-diploma, H.B.5.» (gymnasium en MULO A en B. ADVIES VAN S.E.R.: Geen wijziging bestuur mij ninclustrieraad DEN HAAG De Sociaal-economische raad vindt het niet nodig, dat verande ring wordt gebracht in de samenstelling van het bestuur van de Mijnindustrie- raad. Hij zal de staatssecretaris van al gemene zaken in deze zin van advies dienen. Volgens de samenwerkende organisa ties in de mijnindustrie, aangesloten bij de Nederlandse vakcentrale, was een wijziging wel noodzakelijk. Het bestuur is niet samengesteld overeenkomstig de getalssterkte en de invloed van de ver schillende organisaties, zo berichtten zij de S.E.R. De organisatiecommissie van de raaa was het daar echter niet mee eens. Zij vond de vergelijking van de ledentallen zoals die door de organisaties was opge maakt, in dit geval geen juist uitgangs punt. WASHINGTON (Reuter, A.P.) Vliegtuigen van de Amerikaanse marine hebben twee onderzeeboten waargenomen in de nabijheid van twee Russische schepen, een sleepboot en een tankschip, die in de Atlantische Oceaan varen. De Russische vaartuigen bevonden zich op ongeveer 400 mijl van Newfoundland. Boven een van de duikboten Vloog een helikopter, die waarschijnlijk was opgestegen van het tankschip. Al dagen wordt gegist naar de op dracht van die Russische schepen. De mogelijkheid zou bestaan dat z(j naar het westelijk deel van de Atlantische Oceaan zijn gezonden om te helpen bij een nieuwe Russische ruimte vaartstunt. Ook zou het mogelijk zijn dat zij elektronische spionage moeten bedrijven wanneer de aange kondigde Amerikaanse maanraket van start gaat. tje met hem had te schillen. Zo was het niet. Neen, aldus K., deze geld schieter was nu ook de eerste om mij na terugkeer in de vrije maatschappij weer geld te leen aan te bieden. „Je bent nu weer vrij en je zult wel geld nodig hebben. Kijk, hier is het" en hij hield K. enkele lapjes van dui zend voor. „Teken deze overeenkomst en het geld is voor jou op de be kende voorwaarden wel te verstaan". Voorwaarden die ook nu weer niet in de ter tekening voorgelegde overeen komst waren opgenomen. Het vroegere Zwijndrechtse Heer tje zei ons: „Ik voelde er niets voor opnieuw in de macht van mijn geld schieters te komen." Hij kon de opdringende man echter niet uit huis krijgen, zodat hij tenslot te de hulp van de politie heeft moeten inroepen om van de lastige geldschie ter af te komen. Tijdens de behandeling van de straf zaak tegen K. voor de rechtbank te Dordrecht, wekte het bevreemding dat, hoewel hij volgens de dagvaarding 83 mensen voor grote sommen had opge licht, niet één getuige werd gehoord. ,,Het is niet leuk voor die mensen in het openbaar te komen vertellen hoe je door deze man bij de neus bent genomen", aldus zei toen de officier van justitie, mr. J. P. van der Meu- len. K. stelde en stelt daar tegenover dat met opzet deze getuigen op de ach tergrond werden gehouden, omdat die zich aan onoirbare, zo geen strafbare handelingen hadden schuldig gemaakt. Hij deelde mee, dat een van zijn geldschieters direct - toen de affaire van het Zwijndrechtse Heertje aan het rollen ging, de vlucht nam naar Ame rika, waar hij nog steeds vertoeft. Zolang K. geen bewegingsvrijheid had. kon hij zijn streven niet verwe zenlijken. Zonder ook maar de schijn te willen wekken dat hij onschuldig of minder schuldig zou zijn aan de feiten waarvoor hij veroordeeld is, meent hij dat recht en billijkheid eisen, dat nu ook de andere kant van de zaak uit de doeken komt. ,,Ik heb mijn straf uitgezeten", zegt hij. ,,Maar ik was niet de enige profiteur." Kasjmir blijft knelpunt Eisen nieuwsdienst KARATSJI. Indië en Pakistan ver- lahgen allebei vurig naar een oplossing van de kwesties die tussen beide landen bestaan. Het voornaamste vraagstuk dat tot oplossing moet worden gebracht is de kwestie-Kasjmir. De besprekingen die de afgelopen dagen door premier Nehroe en de Pakistaanse president Ajoeb Chan zijn gevoerd, hebben evenwel nog niet tot een oplossing van de kwestie-Kasjmir geleid. Dit bleek gisteren uit mededelingen die de Indische premier deed op een pers conferentie in de Pakistaanse hoofdstad, na afloop van zijn overleg met president Ajoeb Chan. Men is in Pakistan enigszins teleur gesteld over het uitblijven van een rege ling voor het netelige vraagstuk-Kasjmir, hoewel niemand dacht dat deze eerste toenadering tussen beide landen al een definitieve oplossing zou opleveren. Het is een winstpunt dat de Pakistaanse pre sident in de gelegenheid was het stand punt van zijn land op rustige wijze aan premier Nehroe voor te leggen. Nehroe kan daar nu over nadenken. Zes punten Nehroe legde er nog de nadruk op dat de contacten tussen beide landen moeten worden uitgebreid en dat er meer facili teiten dienen te komen voor de burgers van de twee staten over en weer. Het gemeenschappelijke communiqué somt zes punten op die tot verbetering van de betrekkingen moeten leiden: 1. overleg tussen de ministers van financiën ter regeling van financiële vraagstukken; 2. een conferentie op ministerieel vlak over de grensakkoorden; 3. het inblazen van nieuw leven aan een commissie voor regeling van de achtergelaten eigendommen van vluchte lingen uit beide landen; 4. wetenschappelijke en technische samenwerking; 5. uitwisseling van gegevens over het benutten van gemeenschappelijke rivierwateren en 6. stimulering van de handelsbetrek kingen. Door mevrouw mr. E. Fischer-Keuls INGEVOLGE het in de pers ge- publiceerde aanbod van Van den Bergh en Jurgens N.V. zal zij, ongeacht de vraag of zij voor het ontstaan der huidaandoeningen aan sprakelijk is, „alle schade binnen de grenzen van wet en rechtspraak ver goeden." Zo luidt het in de toelich ting, die de vennootschap bij het for mulier tot aanvrage van schadever goeding verstrekt. Uit juridisch oog punt geen fraai geformuleerde mede- DOOR hun toestemming in b het bindend advies hebben partijen voor wat de aan het advies onderwor pen geschillen betreft, het beroep op de gewone rechter afgesneden. Alleen als een der partijen zich niet aan het ad vies zou houden, kan de ander hem voor de gewone rechter dagvaarden en vor deren, dat deze zijn wederpartij tot na koming van de beslissing van de advi seurs veroordeelt. De rechter moet er daarbij dus van uitgaan, dat het advies voor partijen bindend is. Een klein gaatje heeft de rechtspraak toch nog opengehouden waardoor aan het advies kan worden ontkomen: als Van onze correspondent PARIJS Het proces tegen degenen die steun hebben verleend aan Alge rijnse nationalisten, hetzij door hen te herbergen, hetzij door geld voor hen te bewaren, hetzij hen op andere wijze te hebben geholpen, o.a. door het aanspo ren tot dienstweigering, schijnt einde loos te zullen duren. Dag na dag zijn er moeilijkheden tussen advocaten en magistraten. De publieke tribune heeft veel weg van een Parijse schouwburg bij een grote première en op de lange duur is het geheel van aanklachten, ver dediging en stellingnemen zo gecompli ceerd geworden dat niemand er meer weg uit weet. Het proces heet het „proces Jeanson". Jeanson is een Franse professor die steun heeft verleend aan Algerijnse nationaliteiten en die voortvluchtig is. Oproep Over hem zelf is nauwelijks nog sprake, eigenlijk ook bijna niet meer over andere wel aanwezigen op de ver- dachtenbank. Het kernprobleem schijnt de oproep welke meer dan 125 Franse schrijvers, toneelspelers, en intellec tuelen hebben ondertekend. Zij sluiten zich aan bij degenen die desertie uit het Franse leger als vaderlandsliefde be schouwen en steun beloven aan aanhan gers van de Algerijnse nationalisten. Straf verhoogd De verdediging heeft minister André Malraux gedagvaard. Hij heeft gewei gerd te verschijnen doch heeft daarvoor geen motief genoemd. De Franse rege ring heeft de straf op het aansporen tot dienstweigeren verhoogd, het maximum is thans drie jaar of 70.000 boete. Om dat deze wet geen terugwerkende kracht heeft kunnen noch Jean Paul Sartre, noch de cineast Truffaut noch Frangoise Sagan en de meer dan hon- Gijzeling voorlopig nietig Van onze correspondent BREDA De president van de Bre dase rechtbank, mr. J. Schellenbach, heeft gisteren vervroegd uitspraak ge daan in het kort geding dat donderdag is gevoerd over de gijzeling van de 57- jarige Australiër F. S. in het Bredase huis van bewaring. De president is voorlopig van menmg dat de gijzeling nietig is. De rechtbank, waarbij de van waarde verklaring van de gijzeling reeds aanhangig is gemaakt, zal een definitief oordeel moeten vellen. Hangende dit proces is er geen reden om S. langer vast te houden. Hij moet echter wel in ons land blijven in afwach ting van de uitspraak van de rechtbank. Aan zijn vrijlating heeft de president daarom de voorwaarde verbonden dat S. zijn pas en retourbiljet voor de boot op de griffie moet deponeren. Daarmee is deze akkoord gegaan. Dinsdag wordt de zaak voor de rechtbank behandeld. deling, want wet en rechtspraak kun-, de uitspraak van de adviseurs zozeer - *1 éortnn /In rn/lnli ilrh ni/1 nn Ril 1 illrh ni /I I nen alleen de grenzen van een ver plichting tot schadevergoeding aange ven waar er een zodanige verplich ting is. De bedoeling is evenwel dui delijk: de schadevergoeding, die de vennootschap toezegt te zullen uitke ren, is beperkt tot het bedrag dat de vennootschap volgens wet en recht spraak verschuldigd zou zijn als zij tot schadevergoeding gehouden was, en wel daartoe gehouden, naar men moet aannemen, uit hoofde van een door haar gepleegde onrechtmatige daad (tegenover haar directe afne mers zou de vennootschap ook uit hoofde van wanprestatie tot schade vergoeding aansprakelijk kunnen zijn). De aansprakelijkheid van de vennoot schap is niet in rechte vastgesteld en ook niet door haar erkend. Niettemin .voelt zij zich blijkbaar moreel verplicht de schade van de door de zg. Planta- ziekte getroffenen te vergoeden als wa- zij daartoe wettelijk gehouden, en op dit besef van een morele verplich ting zal haar toezegging berusten. Is dit juist, dan zal men de rechts verhouding, waarvan de commissie die advies zal geven bij haar advies moet uitgaan, aldus moeten karakteriseren De verplichting van moraal en fat soen, de zg. „natuurlijke verbintenis" van de vennootschap jegens de door de ziekte getroffenen, om de schade te vergoeden binnen de grenzen die door wet en rechtspraak aan de aansprake lijkheid uit onrechtmatige daad wordt gesteld, is door de vennootschap ten op zichte van de inzichten van een naar waarheid ingevulde en ondertekende schadeopgave omgezet in een wettelijke verplichting tot vergoeding van schade binnen de in de toezegging aangegeven grenzen. Daaraan ontlenen dan deze in zenders hun vorderingsrecht jegens Van den Bergh en Jurgens. de Van onze correspondent ROERMOND De sleepboot Power 210 ton van de Rotterdamse ge broeders Van de Donk is gisteren in de Maas bij Roermond geramd door een grintschip en gezonken. De Power werd door de 410 ton me tende Tenax in de zij aangevaren terwijl zij probeerde een vrachtboot recht te duwen, die door de sterke stroom bij de monding van het boventoeleidings- kanaai naar de sluis daar, dwars in de kanaalmond was komen te liggen. De Tenax ramde de Power toen zij het kanaal in wilde draaien. De sleep boot zonk binnen een kwartier. De op varenden gingen op tijd van boord. De Power is gisteren al gelicht. EEN dergelijke analyse van rechtsverhouding tussen de ven nootschap en de schadevergoeding-aan vragers moge juridisch haarkloverij lij ken, zij is niettemin dienstig voor een juist inzicht in de taak van de com missie. Wat deze commissie te doen krijgt, is in wezen: rechtspreken, nl beslissen in rechtsgeschillen, waarbij de tussen partijen bestaande rechtsbetrek king in het geding is. Partijen zijn aan de beslissing van de commissie gebon den, omdat zij zich daartoe verbonden hebben door enerzijds de uitreiking en anderzijds de ondertekening van het formulier met de clausule betreffende het bindend advies. Wij kepnen tweeërlei soort bindend advies: naast het bindend advies waar in, als in het onderhavige geval, een rechtsgeschil wordt beslist, kan ook bij wijze van bindend advies door de par tijen bij een overeenkomst aan een of meer buitenstaanders worden opgedra gen een o ierdeel van de overeenkomst vast te stellen, dat partijen zelf nog hebben ope" gelaten, bijv. kwaliteit of soort van de te leveren waar. Dit laatste soort bindend advies heeft echter niet met rechtspraak te maken. tegen de redelijkheid en billijkheid in gaat, dat een redelijk oordelend advi seur niet tot die beslissing had kunnen komen, is het een niet te goeder trouw uitvoeren van de overeenkomst, als een der partijen niettemin de ander aan het advies wil houden; de vordering tot na koming moet dan worden afgewezen, Maar dat een zodanige strijd met de re delijkheid en billijkheid zich inderdaad voordoet, wordt niet gauw aangenomen. Het bindend advies dat op rechtsge schillen betrekking heeft, is verwant aan de arbitrale rechtspraak of scheids rechtspraak: ook dan is het een ande re dan de gewone rechter, die over een rechtsgeschil een bindende uitspraak doet. Zowel bindend advies als arbitra ge zijn in bepaalde bedrijfstakken heel gebruikelijk, vooral omdat men het wenselijk vindt, dat geschillen over technische kwesties aan deskundigen worden voorgelegd. De Raad van Arbi trage voor de Bouwbedrijven bijv. geeft beslissingen zowel bij wijze van bindend advies als bij wijze van arbitraal von nis. ANDERS dan de beslissing van JA. de adviseur is de beslissing van scheidslieden een vonnis, dat na verkre gen bevel van de president van de rechtbank, evenals een rechterlijk von nis ten uitvoer gelegd kan worden op het vermogen van de veroordeelde. In een aantal tractaten wordt ook de rechtskracht van buitenlandse arbitrale uitspraken erkend en de tenuitvoerleg ging ervan geregeld. Evenals de adviseurs bij het bindend advies, spreken arbiters recht met in achtneming van de wet, terwijl partijen hun meer armslag kunnen geven door overeen te komen, dat de arbiters zul len rechtspreken „als goede mannen naar billijkheid"; maar, anders dan een bindend advies kan een arbitraal vonnis niet worden aangetast met de stelling, dat de gegeven beslissing van zodanige aard is, dat het in strijd met de goede trouw zou zijn nakoming er van te vorderen. Wel kan op bepaalde, in de wet opgesomde gronden de nietig heid van de beslissing worden ingeroe pen. BIJ een arbitrage kan voorts het afleggen van getuigenverklarin gen met hulp van de gewone rechter worden afgedwongen, een mogelijkheid die de beslissing van geschillen bij wij ze van bindend advies niet meer mee brengt. In verband met deze grotere macht van de arbiters heeft de wet begrijpe lijkerwijze een aantal formele vereisten gesteld voor de arbitrale procedure. Daar het bovenbedoelde, door Van den Bergh en Jurgens uitgegeven formulier blijkbaar een eenvoudige procesvoering beoogt en niets bevat over de formele Van onze correspondent LONDEN Hand over hand neemt de terreur van inbrekers en roversben den in Engeland op het ogenblik toe. Gisteren sloegen zij vooral him slag in Londen, waar voor een bedrag van ruim 55.000 pond dat is meer dan een half miljoen gulden werd buit ge maakt. Verreweg de brutaalste en van het standpunt van de' misdadigers bekeken succesrijkste operatie was gistermorgen de aanslag, die vijf ongure lieden deden op een 'auto van de vliegtuigfabrieken van Handley-Page. Dat leverde hun maar liefst 30.000 pond aan salaris voor het personeel. De auto had juist de fabriek van Handley-Page in Cricklewood in het noordwesten van Londen verlaten, toen een zwarte personenauto hem sneed en tot stilstand dwong. Drie gemaskerde mannen sprongen er uit en twee rovers kwamen te voorschijn uit een tweede auto, die achter die van de fabriek stil hield. Bliksemsnel klauterden de vijf mannen de fabrieksauto binnen en sloegen de chauffeur en de twee bewakers, die ach terin zaten met boksbeugels bewuste loos. Voor alle zekerheid strooiden de rovers de drie mannen nog peper in de ogen. Snel reden de bandieten er met de geldauto van door, die weldra een vuil niswagen ramde en even later in Gol- ders Green een kelder binnenreed. Twee andere auto's van de rovers stonden GENT (ANP) De Gentse rechtbank heeft twee werkloze arbeiders die onder bedreiging met kinderroof getracht had den twee Belgische echtparen ieder 150.000 Belgische frank af te persen, ver oordeeld tot vierenhalf jaar gevange nisstraf en het betalen van 5000 frank schadevergoeding aan de ouders. De ouders hadden onmiddellijk nadat zij in maart van dit jaar een dreigbrief hadden ontvangen de politie ingelicht. Nadat een eerste poging om de daders te achterhalen was mislukt liepen deze echter bij een tweede dreigbrief in de val. DEN HAAG. Binnenkort komt een kleine mossel op de Nederlandse markt. Haar introductie is mogelijk gemaakt doordat het Produktschap voor vis en visproducten de kwaliteitseisen, aan de mossel te stellen, heeft veranderd. De schaalgrootte van de nieuwe soort mag kleiner zijn dan die van de bestaan de soorten. Het vleesgewicht echter moet hoger zijn: tenminste twintig kilo per honderd mosselen. De baby-mossel zal worden gerekend te behoren tot de soort C; de prijs is vastgesteld op 11.85 per honderd kilo. Uiteindelijk heeft zij haar introductie op de Nederlandse markt te danken aan de vrees van het produktschap, dat in de komende weken niet aan de vraag naar (grotere) mosselen zal kunnen worden voldaan. Omdat het mosseltje in ieder geval het minimum-vleesgewicht zal moeten halen zal het geen bedreiging vormen voor de flaam van het Nederlandse product, zo meent het schap. vereisten van de arbitrage, mag men aannemen, dat met de opdracht aan de commissie het geven van bindende ad viezen beoogd is. Advertentie INDIA - U.S.A. per Boeing 707 JAPAN - INDONESIË - VERRE OOSTEN AUSTRALIË - U.S.SJEt. - AFRIKA 56, Ravenstein, Brussel, tel. 02/12.87.85 - 12.75.15 of uw Reisbureau hier echter al gereed, het geld, in dertig kisten verpakt, werd overgeladen en de mannen reden weg met hun buit. Tijdens de wilde rit die nu volgde door het noordwesten van Londen werd nog een autobus geraakt, een vrouw bijna overreden en een etalageruit van een dameskapper bij het nemen van een bocht verbrijzeld. Een der auto's van de bandieten kwam namelijk op het trottoir terecht. Tot slot reed de woesteling nog een vrachtauto aan. Overvallen werden gisteren in Lon den verder nog gemeld uit de Old Ford Road. Zeven kerels met zwarte kousen over hun gezicht ramden daar met hun auto een wagen, waarin geld werd ver voerd voor een papierfabriek. Met be hulp van ijzeren staven werden de ruiten van de wagen ingeslagen en het geld gegrepen: 4500 pond. In Clerckenwell Green werd in een postkantoor een brandkast opgeblazen. Het resultaat was dat er voor 15.000 pond aan -postzegels en andere waar depapieren verdween. Safes gekraakt In Fulham High Street werden op klaarlichte dag gisteren twee kassiers overvallen. Zij hadden bijna 1000 pond bij zich. Het geld is verdwenen. Van het nachtelijk duister hebben in brekers gebruik gemaakt voor een be zoek aan een drukkerij in Victoria Street in het hartje van de city. Gister morgen ontdekten de werksters in de drukkerij dat de safe was opengebro ken. Dit kwam de firma op een verlies van 5000 pond te staan. Het laatste staaltje van banditisme werd gemeld uit Kensington. Daar ver brijzelde iemand een winkelruit van een juwelierszaak. Verscheidene juwelen worden vermist. Intussen vond de politie ergens langs de spoorlijn van Londen naar Brighton zes postzakken, die eerder deze week uit een trein waren geroofd. Daar zaten aangetekende brieven in met geld voor een totaal bedrag van 9.000 pond. De zakken waren echter leeg toen zij gisterèn werden ontdekt derd anderen worden veroordeeld van wege hun aansporen tot desertie. Folteringen Moeizaam sleept het proces zich voort. De verdediger citeert Malraux voornoemd en wijst op de verklaring van hoge militairen volgens welke in Algerije de opstandelingen door de Fransen zijn gefolterd en mishandeld. Het proces heeft in de Franse publieke opinie grote weerklank gevonden, niet alleen bij de links georiënteerden doch ook bij vele anderen. De president van de rechtbank fulmi neert telkens heftig wanneer een der getuigen, verdachte of verdediger, het heeft over „de oorlog in Algerije". Vol gens hem mogen zij slechts spreken van een politiële actie. Anderzijds protes teert er niemand wanneer generaal Salan, die men nu de toegang tot Alge rije heeft ontzegd, het steeds heeft over „de hprde oorlog". LEOPOLDSTAD (A.P./Reuter). Kolonel Moboetoe, Congo's sterke man, heeft gisteren twee ministers van het kabinet-Loemoemba laten arresteren: vice-premier Gizenga en de minister voor sport- en jeugdzaken, Mpolo. Gizenga en Mpolo zouden een complot hebben gesmeed om Moboetoe dit weekeinde te vermoorden. Gizenga is de links-georiënteerde leider van de Afrikaanse Solidariteitspartij, die ver bonden is met de partij van Loemoem- ba, en Mpolo is lid van Loemoemba's Congolese Nationale Beweging. Mpolo had de reputatie de rechterhand van de ex-premier te zijn. Gevechten Intussen hebben troepen van pre sident Kalonji van de Congolese autonome staat Zuid-Kasai hun hoofdstad Bakwanga heroverd op de troepen van de centrale regering. Een woordvoerder van Kalonji's troepen deelde dit vrijdagavond mee. Een Zweeds detachement van de internationale troepen is voorts vrijdag per vliegtuig naar Pweto gezonden, een gebied op 400 km ten noorden van het Noweromeer, waar een zeer verwarde toestand zou heersen ten gevolge van uitgebreide stammen- oorlogen. Instemming Twee leden van Loemoemba's dele gatie bij de Verenigde Naties hebben gisteravond onverwacht hulde ge bracht aan het optreden van kolonel Moboetoe, die volgens hen „de natie een grote dienst heeft bewezen door de macht over te nemen en verdere verspilling van onschuldig bloed te voorkomen." Naar de mening van deze Kanza en Loembala zou Moboetoe geenszins van plan zijn een militaire dictatuur te vestigen. DELFT (A.N.P.) Bij de instal latie van nieuwe leden heeft de president van de senaat van het Delftse studentencorps, de heer D. H. Frieling, de aandacht gevestigd op het kwalijke gedrag van sommige ieden tegenover de „groenen". Er werd mishandeld en geslagen, niet met de bedoeling om te ontgroenen, maar uit lust om te slaan, zo zei hij. De bij de ontploffing van 9 septem ber in de werkplaats v-oor minder vali den in Zierikzee gewonde beer A. J. Schults (44) is gisternacht in het zie kenhuis overleden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er -bestaat in ons land reöen tot ongerustheid over de groei van het aantal advocaten. Dit aantal groeit ongeveer evenredig met de be volkingsaanwas. Nederland telde in 1890 gemiddeld één advocaat op 5700 inwoners en glo baal genomen is <iat nu nog zo. De be hoefte aan juridische bijstand is echter sinds die tijd in hoge mate toegenomen, sterker dan de bevolkingsaanwas op zichzelf met zich brengt. Mr. L. Salomonson, deken van de Ne derlandse orde van advocaten, zei dit gisteren in de jaarvergadering van de orde in het Kurhaus. Hij wees er daar bij op d-at Nederland een enorme groei van het aantal rechtspersonen kent. Menig advocaat besteedt een belangrijk deel van zijn tijd aan de behandeling van zaken die vroeger niet of nauwe lijks voorkwamen, bijv. aanrijdingen en pachtkwesties. Meer werk Ook doet de sterk toegenomen bemoei ing van de overheid met het particulie re leven en het zakenleven voortdurend vragen rijzen waarvan men vroeger niet droomde en die juridische hulp vereisen. Het feit dat sinds 1890 de be volking en het aantal advocaten beide met rond 150 procent, maar het aantal aangebrachte civiele rechtbankzaken met 700 procent is toegenomen spreekt voor zichzelf, aldus mr. Salomonson. De vooruitzichten voor het meegroei en van de balie met de samenleving besprekende, zei mr. Salomonson dat het aantal zgn. stagiaires (leerlingen) nauwelijks meer bedraagt dan zeventig jaar geleden en belangrijk minder dan in 1920, nl. 190. Er zijn minder stagiai res dan advocaten met negen, tien of elf jaar praktijk. De animo voor een loopbaan bij de balie neemt dus duide lijk af. Bezwaren De omvang van de balie zal slechts met die van de bevolking kunnen mee groeien als de gemiddelde praktijkduur de deirtig jaar niet onbelangrijk zou overtreffen. Dit laatste is zeer twijfelachtig. Het aantal advocaten in ons land, dat in 1955 nog 2014 bedroeg, is sindsdien te ruggelopen tot rond 1960. Bezwaren van de jongere juristen te gen een loopbaan bij de balie schreef mr. Salomonson ten dele aan de lage be ginsalarissen en aan het ontbreken van een oudedagsvoorziening en weduwe- en wezenverzorging toe. In dit verband wekte hij de ouderen op niet te snel terug te schrikken voor de hier onher roepelijk aan verbonden lasten. Geen voldoening Bovendien, had hij de indruk gekregen, dat ce advocatuur do jongere confrères veelal niet de voldoening geeft die zij ervan hadden verwacht. Hoeveel junio res krijgen tegenwoordig nog voldoende tijd voor verbreding en verdieping van hun theoretische kennis naast hun prak tijkervaring, d.w.z. volgestopt zijn met pro deo-werk? Telkens waneer een pas ingeschreven advocaat uiting geeft aan zijn teleur stelling over het door hem gekozen be roep, cjraagt hij indirect bij tot het au reool dat in studentenkringen toch al wordt toegedacht aan een positie bij een van onze internationale concerns of grote scheepvaartmaatschappijen. Dan. vernielt hij een stukje van de nog aan wezige goodwill van de advocatuur, al dus mr. Salomonson.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6