Nieuwland licht dichter bij Zuid-Sloe dan u denkt!" „De jeugd vliegt uit" Enorme belangstelling voor „De jeugd vliegt uit" Boerenleenbank „St. Laurens vierde heugelijk feit a futiel Dorp met vertrekoverschot bereidt zich voor op een nieuwe ontwikkeling QverkwM o ie Zaterdag 24 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Zeeuwsch Dagblad Politie mi; W aterschap Noord- Beveland bijeen Vandaag BURGEMEESTER GRAAF VAN RANDWIJCK: C.F.A. geeft in Goes filmvoorstellingen Gedeputeerde Mes opent expositie Heymans Zeeuwsch Dagblad begint vandaag met de kaartverkoop Infrastruktuur wordt verbeterd GEEN TURNZAAL BERUCHE BOCHT BEVRIEZING GOEDE WEGEN Het gelukskind Oliebollenactie in St. Maartensdijk FILIAAL OFFICIEEL GEOPEND Prov. ploegwedstrijd is uitgesteld Kleuter aangereden Filmrally Youtli for Christ Verlichting uurwerk van stadhuistoren Appèl van Schouwen's gereformeerde jeugd Pag. 3 Protestants-Christelijk AANTAL JONQEMANNEN dat zich aanmeldt voor de dienst van Rijks- of gemeentepolitie neemt met de dag af. Het tekort aan poli tiemannen is in enkele streken van ons land zo schrikbarend groot ge worden, dat met recht betwijfeld mag worden of het politie-apparaat nog wel in staat is de orde te hand haven. Alleen al in de zuidelijke dis tricten van ons land worstelt de Rijkspolitie met een tekort aan man kracht, dat de 25 tot 30 procent be nadert. In Amsterdam, de grootste stad van ons land, zijn minder po- litie-agenten werkzaam dan voor de oorlog, toen de stad beduidend klei ner was. Men kan dan ook terecht spreken van een noodtoestand. Een noodtoestand, die veroorzaakt wordt door twee in het ooglopende zaken. Daar is in de eerste plaats de sala riëring. Deze is al jaren ten achter en de congressen van de verschillen de politiebonden hebben bij herhaling de aandacht gevestigd op de schrik barende onderbetaling, waarvan po litiemannen te lijden hebben. In gro te steden zijn er politiemannen, die minder verdienen dan een tramcon ducteur en een gehuwde wachtmees ter van de Rijkspolitie verdient in doorsnee minder dan een vakarbei der bij Philips. Met dit te constate ren is in het huidige welvarende Ne derland de situatie ten voeten uit ge tekend. De mannen, die belast zijn met het handhaven van orde en recht, die hebben toe te zien, dat allerlei ongerechtigheden in onze maatschap pij worden opgespoord en bestraft, worden op een wijze beloond, die de Overheid onwaardig is. Geen werknemer in een bedrijf zou bij dezelfde onregelmatige werktijden en dezelfde -verantwoor delijkheid en gevaren genoegen nemen met een dergelijke betaling. De politieman heeft een te hoge op vatting van zijn taak dan dat hij er met de pet naar zou gooien. Liever dan dat te doen, verdwijnt hij om op te gaan in het leger van goed betaalde vakarbeiders. Zo verliest ons politiekorps de beste mannen. Zij, die blijven, willen hun beroep blijven uitoefenen, omdat zij het hun taak achten te blijven. Dat hun ge zinnen stille armoede lijden, blijft voor de buitenwereld verborgen. De tweede in het ooglopende oorzaak van de huidige geringe werfkracht van het politiekorps zouden wij wil len zoeken in het onregelmatige werk, de zware verantwoordelijkheid bij het toenemende verkeer in va- kantietijd, weinig vrije dagen en weinig vrije zondagen. De overheid heeft veel te lang en veel te nonchalant omgesprongen met de belangen van deze groep Ne derlanders, op wier schouders de handhaving van orde en recht rus ten. De regering mag niet langer aarzelen en dient de politiemannen te geven, waar zij recht op hebben: de financiële waardering, die bij dit interessante en waardige beroep behoort. De toekomst ziet er donker uit, maar het is nog niet te laat. 47 punten op agenda! KORTGENE. Op donderdag 29 september, des avonds om zeven uur wordt in de Stadswijnkelder de algeme ne vergadering gehouden van het wa terschap Noord-Beveland. De agenda telt maar liefst 47 punten, de hoofdin gelanden zullen zodoende veel te ver werken krijgen. Na behandeling van enkele zaken van de .calamiteuze waterkeringen Vliete- polder. Jonkvrouw Annapolder, Leen- dert Abrahampolder, Onrust, Jacoba en Anna Friso komen de belangen van bet „grote" waterschap aan de orde. Het dagelijks bestuur stelt o.m. voor het voteren van 36.500 als bijdrage aan de provincie in de kosten van aanleg en verbetering van een gedeelte van de weg Kortgene-Katspolder, idem van 18.000 in de kosten van aanleg en ver betering van de thans bij het water schap in beheer en onderhoud zijnde ge deelten van de nieuw aan te leggen weg van het Veersegatdam naar de provinciale weg Wissenkerke-Kamper- land, tot wijziging begroting 1960 (i.v.m. voteren van 1500 in de kosten der festiviteiten bij opening Zandkreek- dam), tot het doen uitvoeren van de z.g. aanpassingswerken, aanleg van nieuwe waterleidingen en het verbre den van de bestaande waterleidingen. Het ligt in het voornemen deze werken op dinsdag 4 oktober in het openbaar aan te besteden. Tenslotte zijn er voor stellen tot het aangaan van kasgeldlenin gen tot een bedrag van 1.200.000 en tot het overnemen van alle dijk- en weg sloten in het waterschap, met ingang van 1 januari 1961. Advertentie begint de verkoop van toegangskaarten voor de opvoering van het to neelstuk Kaarten verkrijgbaar op de kantoren van het Zeeuwsch Dagblad te Ylissingen, Goes, Ter- neuzen en Middelburg. Zie verder de advertentie op één der advertentiepagina's in dit nummer. GOES. In diverse plaatsen in Zee land bestaan reeds jarenlang afdelingen van de Chr. Filmactie. De films, die in deze plaatsen worden vertoond, genie ten grote belangstelling. Tot op heden werd echter in Goes nog geen afdeling opgericht. Naar wij vernemen zullen pogingen worden ondernomen om een afdeling Goes en omstreken van de C.F.A. in het leven te roepen. Heden (zaterdag) avond 8 uur wordt in ,,De Prins van Oranje" de film „Schipper naast God" vertoond. Het is een film over het zeemansleven, zoals dat uit de boeken van Jan de Hartog bekend heid heeft gekregen. Deze boeiende film opent wijde perspectieven voor een discussie over de oude vraag: „Hoe kan God het toelaten Hedenmiddag 3 uur wordt, eveneens in de Prins van Oranje, een filmvoor stelling voor de jeugd gegeven. De hoofdfilm is „De grote vacantie". GOES. Hedenmiddag om drie uur zal mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland in Sturm's Kunsthandel, Korte Kerk straat, de expositie van schilderijen en etsen van Louis Heymans openen. De ze tentoonstelling vindt plaats ter ge legenheid van de zeventigste verjaar dag van de heer Heymans en is ge opend van 24 september tot en met 8 oktober, elke werkdag van 10 tot 12 en van 2 tot 6 uur. Schipper Jan Faasse Cz., van het motorschip Adriana uit St. Philipsland, had woensdag tijdens stormweer het on geluk met zijn voet in een draad ver ward te raken. Het lichaamsdeel werd gedeeltelijk afgeklemd. Het ongeluk ge beurde nabij Dintelsas en Faasse werd naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. NIEUW- EN ST. JOOSLAND Burgemeester mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck maakt op de zetel achter zijn bureau vol paperassen een kwart slag om. Zijn stevige rechterhand laat hij rusten op een lijvig dossier over de gemeentelijke herindeling en met de wijsvinger van zijn andere hand maakt hij op een kaart een zigzaggende beweging van Nieuwland tot de Westerschelde. Grijnzend zegt hij: „Nieuw- en St. Joosland ligt dichter bij het Zuid-Sloe dan menigeen denkt! Inderdaad, het dorp waarover de graaf van Randwijck de bestuurlijke scepter zwaait ligt zeer dicht bij het Sloe. -Dichter dan welk ander Zeeuws dorp ook. Het is dan ook volkomen logisch, dat de gemeente Nieuw- en St. Joosland, in inwonertal telkenjare achteruitgaand, met meer dan nieuwsgierige blikken het oog ge vestigd houdt op het stuk slikken en schorren dat tal v-an Zeeuwen al jaren in de ban heeft. Het structuurplan van maart 1957 en het uitbreidingsplan van september zijn de tastbare bewijzen van de interesse van de Nieuwlandse gemeentebestuurders, die niet schromen de vreedzame strijd met omliggende plaatsen om in de toekomst zoveel mogelijk arbeiders naar eigen bodem te trekken, Een dorpsgezicht van Nieuw- en St, Joosland vanaf de Molendijk. Op de achtergrond het typische kerktorentje. land, waar in het geheel geen riolering bestaat en waarvan de bevolking gro tendeels bestaat uit oudere mensen. Zo werkt Nieuwland aan zijn toekomst. Burgemeester graaf Van Randwijck, die in mei jl. twintig jaar hoofd van de ge meente was, heeft er een deel van zijn leven aan gewijd. Mo gen d-e voorbereidingen voor een nieuwe en bloeiende ontwik keling niet vergeefs zijn ge weest. GOES Voor de opvoeringen, die de bekende toneelgroep „Po dium" in Zeeland zal geven onder auspiciën van het ZEEUWSCH DAGBLAD blijkt buitengewoon veel belangstel ling te bestaan. Dagelijks zijn in de afgelopen week op ons bu reau verzoeken ontvangen om kaarten te reserveren. De toneel groep Podium heeft zich in en kele jaren een voortreffelijke naam weten te verwerven en de opvoeringen hebben zeer gunsti ge beoordelingen van vooraan staande toneelcritici gekregen. Niet alleen om het sublieme spel van de groep heeft Podium een uitstekende naam gekregen, aan te binden. Nieuw- en St.-Joosland is gereed men sen te ontvangen. Dat wil zeggen, het uitbreidingsplan is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, onderhandelingen over gronden zijn aan de gang en met de bouw van woningen zou dus vrij gauw kunnen worden begonnen. Burge meester graaf van Randwijck vertrouwt ons toe, dat men de uitbreiding vooral gedacht heeft in noordelijke en oostelij ke richting. „In totaal zouden we hon derdzestig woningen kunnen bouwen in verschillende categorieën, waaronder ook flats. Die zijn gedacht aan de Oude Rijksweg en de uitvalsweg naar de Nieuwe Rijksweg. Het blok waarop die flats zouden kunnen komen is nu nog eigendom van mevrouw Evers uit Mid delburg, maar de gronden in het ooste lijk deel van Nieuwland zijn reeds in handen van de gemeente. In dit laatste gedeelte is ook al een aanvang gemaakt met het uitbreidings plan. Er zijn reeds enkele woningen verrezen. Het zwaartepunt van de wo ningbouw zal echter in het noordelijk gedeelte van de gemeente komen te lig gen". Ondeugend voegt de burgemees ter eraan toe: „De grond in de omge ving van de Beatrixstraat en de Wilhel- minastraat is bijzonder goedkoop: acht gulden de vierkante meter! Ondertussen wordt ook hard gewerkt om de voetbalvereniging „Nieuwland" aan een nieuw terrein te helpen. Reeds enige tijd geleden gaf de gemeente aan de Heidemaatschappij de opdracht het terrein aanbestedingsklaar te maken. Er komt niet alleen een fraai voetbal veld, ook de nodige accommodatie zal niet ontbreken. Datzelfde geldt voor de speelwei die schuin tegenover het nieu we terrein komt te liggen. Over sport gesproken, er zullen maar weinig gemeenten in Zeeland zijn die over geen enkel gymnastieklokaal be schikken. Nieuw- en St.-Joosland is daar één van. Noch de bijzondere noch de openbare lagere school bezitten een der gelijk lokaal, zodat nieuwbouw werke. lijk geen weelde zou zijn. Het gymnas- tiekzaalloze tijdperk zal misschien spoe dig achter de rug zijn, omdat de ge meente plannen heeft een verenigings gebouw te doen verrijzen, waarvan een vertrek dan geschikt zou worden ge maakt voor turnoefeningen. Dit vereni gingsgebouw is gepland aan de Beatrix straat, tegenover het pas geopende Groene-Kruisgebouwtje. Ik raak een tere snaar als ik vraag: ,,'t Wordt hier alles zo nieuw, burge meester, maar hoe staat het met de vuilophaaldienst?" Burgemeester graaf Van Randwijck en secretaris P. J. Brakman schieten beiden in de lach. „Kijk maar uit het raam", zegt de heer Brakman, „daar gaat de dienst!" Ik kijk uit het venster. „Een boerenkar met een paard ervoor!" roep ik uit. „Inderdaad", zegt de bur gemeester, maar onmiddellijk snijdt hij verdere opmerkingen de pas af door de bewering: „Maandag gaat een grote wens van ons in vervulling. Dan worden we namelijk opgenomen in de gemeenschappelijke huisvuilop haaldienst op Walcheren. De boeren kar met het paard ervoor hebt u dus voor het laatst gezien!" Een bijzonder moeilijk punt voor de gemeente Nieuw- en St.-Joosland vormt de verlichting in de beruchte bocht" van de Nieuwe Rijksweg. De Nieuwland se burgemeester zegt het onomwonden: ,,Het Rijk wil geen bakenverlichting be talen en wij kunnen het niet!" En hij vervolgt: „De PZEM heeft ons geadvi seerd een rij lampen te plaatsen, waar van wij wel de kosten kunnen opbren gen, ook de ANWB zou dit toejuichen, maar dat wil het Rijk ook niet. Van de hele rij konden er maar vier bij het Rijk door de beugel." Thans is men het erover eens, dat er zowel in de grote bocht bij de ingang van het dorp als- op het eindpunt van de uitvalsweg een lamp wordt geplaatst. Wat er in de toekomst in de omge ving van deze bocht in de rijksweg allemaal staat te gebeuren ligt nog in de schoot der goden verborgen. Het stedebouwkundig adviesbureau Schut te Middelburg vervaardigde zoals ge zegd een struktuurplan, welk plan het zuidwestelijke deel van het dorp Nieuwland een rigoureuze gedaante verandering doet ondergaan. De hui dige weg van Middelburg naar Nieuw land is op de schets van de heer Schut reeds doorgetrokken in de rich ting van het Zuid-Sloe, terwijl in het struktuurplan ook de huidige toegang tot het dorp via de Veerdam volko men is verdwenen. Zelfs adviseert het bureau de bestaande Oudedijk en een gedeelte van de Molendijk af te gra ven om een meer modern en logi scher uitbreidingsplanin dit gedeelte van de gemeente mogelijk te maken. De gemeente Nieuwland kan wel iets voelen voor dit plan. In elk geval is zij reeds bezig hiermee een pril begin te maken door geen vestiging van nieuwe bedrijfspanden en winkels aan deze dij ken meer toe te staan en de slechte bebouwing als het ware te doen bevrie zen. De plannen bij de architekt voor dit gedeelte bevinden zich al in voor bereiding. Binnenkort zullen de raads leden hierover voorstellen bereiken. Overigens realiseert burgemeester graaf Van Randwijck zich, dat de verwezen lijking van het struktuurplan een kwes tie van tientallen jaren is en, zoals hij zei, „voor onze opvolgers". Doorbordurend op het struktuurplan vestigt Nieuwlands eerste burger mijn aandacht opnieuw op het Zuid-Sloe. „Een van mijn grootste wensen i; zegt hij, „dat er straks een goede weg loopt van Nieuwland haar dat industrie gebied. Maar we verkeren nog steeds in onzekerheid over de toekomstige ge meentegrenzen. Dat wij iets kwijtraken staat wel vast. Overigens zal die weg wel door het Rijk of minstens door de gemeente moeten worden aangelegd. Een slepende kwestie tussen twee haak jes die grenswijzing. Gedeputeerde Sta ten schijnen nogal eens te veranderen. Maar vindt u het niet merkwaardig dat we aan twee kanten Vlissingen en Middelburg met een grenscorrectie- probleem hebben te doen?" „Ik kan u nog vertellen", gaat de heer Van Randwijck verder, „op 19 mei gaf de minister Gedeputeerde Staten de opdracht een apart wetsontwerp te maken voor de Sloe-gemeenten. Binnen drie maanden zou dit aan de betrokken gemeentebesturen ter kennis moeten worden gebracht. De termijn is verstre ken en ik heb nog niets gezien!". „Ze spreken tegenwoordig zoVeel over infrastruktuur", brengt de sekretaris in het midden, „maar Nieuw- en St. Joos land heeft na de oorlog alles in het werk gesteld om deze te verbeteren, wat ons straks wellicht ten goede kan komen. Er werd in de gemeente voor bijna ƒ.700 000 geïnvesteerd. Het gehe le dorp is van riolering en bestrating voorzien, met uitzondering van de Oude Rijksweg, welke weg de gemeente ech ter pas kort in beheer en onderhoud heeft gekregen. Maar als u opnieuw uit het raam kijkt ziet u dat men bezig is met een gloednieuw wegdek!" De heer Brakman deelt me ook nog mee, dat alle buitenwegen geasfalteerd zijn. En, terugkomend op de Oude Rijksweg, verWaart hij: „Er komen verder goe de trottoirs, een parkeerhaven en een moderne verlichting". Een dissonant in dit geheel vormt het Oudedorp, een buurtschap ten zuidoosten van Nieuw- ook de keuze van de stukken wordt zeer gewaardeerd. In overleg met ZEEUWSCH DAG BLAD heeft Podium besloten in Zee land het stuk „De jeugd vliegt uit" op de planken te brengen. Het is een be werking van het bekende hoorspel van Jan de Vries, dat indertijd door de N.C.R.V. is uitgezonden en grote popu lariteit verwierf. Deze populariteit zal er ook wel voor een -belangrijk deel de oorzaak van zijn, dat het ZEEUWSCH DAGBLAD reeds talrijke verzoeken heeft ontvangen voor ■het reserveren van kaarten. Hedenochtend om tien uur wordt een begin gemaakt met de voorverkoop. Wie verzekerd wil zijn van een plaats tijdens een van de opvoeringen, doet verstan dig zo spoedig mogelijk liefst van daag of maandag reeds kaarten af te halen aan een van onze bureaus. Op onze kantoren te Middelburg, Vlissin gen, Goes en Terneuzen liggen name lijk van hedenochtend tien uur af toe gangskaarten gereed. De prijs bedraagt twee gulden per stuk. Het is igebleken dat diverse amateur- toneelverenigingen in Zeeland voorne mens zijn de -opvoeringen van „De jeugd vliegt uit" door foet bekende -be roepsgezelschap bij te wonen. Het is echter van belang dat zij ten einde teleurstelling te voorkomen zo spoe dig mogelijk het verlangde aantal kaar ten bestellen. Er bestaat voorts ook ge legenheid per giro kaarten aan te vra gen. Na storting van twee gulden op postrekening no. 116666 van Zeeuwsch Dagblad N.V. te G'oes ontvangt men de toegangskaart per post thuis. S.v.p. op het strookje duidelijk vermelden voor welke avond men een kaart wenst. Podium treedt met „De jeugd vliegt uit" op in: Vlissingen, Concertgebouw op 4 oktober; Goes, Prins van Oranje, op 5 oktober; Terneuzen, Concertge bouw, op 6 oktober; Middelburg, Schut tershof, op 7 oktober, telkens aanvang 8 uur. al wat hij onderneemt, gelukt Psalm 1 vers 3 (slot) OVER WELKE GELUKSVOGEL mag liet hier wel gaan? Wie is die man, wie het zo meeloopt in het leven, dat alles wat hij aanpakt, hem hikt, die zich overal met succes doorheen slaat? Het antwoord van deze psalm is: Dat is de rechtvaardige en daarmee is bedoeld: de gelovige. Maar als het zo is, wie zou dan niet gelovig willen zijn? Maar is dat werkelijk zo? Laat het de gelovigen zelf maar eens zeggen. En dan zal Asaf, de man van psalm 73, wel hun woordvoerder zijn. Die schijnt het maar heel slecht met zijn collega-zanger van psalm 1 eens te zijn. Je zou zeggen dat hij met hem polemiseren wil, als hij met enig sarcasme zegt dat God goed is voor Israël, voor hen, die rein van hart zijn. Je ziet hem daarbij kijken naar de dich ter van psalm 1; die zegt dat immers! Maar op grond van zijn eigen levenserva ring denkt hij daar anders over: Maar mij aangaande en dan gaat hij vertellen, wat hij als toch ook een gelovige allemaal heeft moeten ondervinden, terwijl hij zag dat het juist de goddeloze goed ging. En wij zijn het met hem eens. De anonymus van psalm 1 heeft blijkbaar nog niet veel van het leven gezien. Wij kiezen voor Asaf. Maar toch zijn we dan, net als hij, voor barig. Hij erkent dat ook. Bijna was hij te ver gegaan. Toen hij in Gods heiligdommen inging, zag hij ineens dat hij zich ten on rechte aan die andere zanger geërgerd had. Die man had dieper gezien, die had liet gezien vanuit Gods heiligdom. Die zag de gelovige als een boom, geplant aan water stromen, mgar de goddeloze als kaf, dat de wind verstrooit. Wat staat die boom daar goed! Hij heeft zijn wortels diep uitgesla gen in de altijd vochtige bodem. Öok al komt er nu een langdurige droogte, hij vindt daar altijd rijke sappen en al breken de stormen los, hij staat daar vast en sterk. Zo ziet hij de gelovige staan in de stormen van het leven. Levend uit het Woord van God, blijft liij staande. Hij kan er tegen en hij komt overal doorheen. Ja, zo is het daarom toch waar: Al wat hij onderneemt gelukt. Heil de mens, die aan des Heren Woord zijn welgevallen heeft! Die ziet het leven vanuit Gods hei ligdommen. En dan zie je alles anders. Goes. Ds. C. Metselaar. ST. MAARTENSDIJK. Hedenmid dag zal muziekvereniging M.V.K. een oliebollenactie houden om de onkosten te kunnen bestrijden voor de aanschaf van de nieuwe instrumenten. Het fan farekorps zal met marsmuziek de ver koop van straat tot stFaat stimuleren. Burgemeester mr. F. S. K. J. graaf Van Randwijck van Nieuw- en St. Joosland gebaart hierdat de Oudedijk in het struktuurplan-Schut gedoemd is afgegra ven te worden. Geen karwei op korte termijn. Trouwens het struktuurplan vóórziet in een ontwikkeling van tien tallen jaren. GOES. Door de aanhoudende regen is de bodemgesteldheid van tiet ploeg- terrein dermate slecht geworden, dat redelijk ploegwerk niet verwacht mag worden en dit voor een wedstrijd dus ongeschikt is. De provinciale ploegwedstrijd om het kampioenschap voor Zeeland wordt daar om vandaag uitgesteld tot zaterdag 1 oktober a.s. op dezelfde tijd en plaats. GOES Het driejarig meisje E. M. v. d. W. uit Goes stak gistermorgen plotseling de Lange Vorst over toen een bromfietser naderde. De 17-jarige bromfietser J. C. v. K„ uit Lewedorp kon het meisje niet meer ontwijken zodat een aanrijding volgde. Het kindje werd met een lichte hersen schudding naar huis gebracht. Raad Vrouwenpolder Schotsehoek 6 verkocht VROUWENPOLDER. Met twee stemmen tegen en vijf voor werd in de raadsvergadering van Vrouwenpolder donderdagavond besloten het perceel Schotsehoek 6 te Gapinge te verkopen aan de heer L. J. Kesteloo voor een bedrag van 2000 gulden. In de vakature van een lid van de commissie van be heer van de schoolartsendienst op Wal cheren en Noord- en Zuid-Beveland werd gekozen de heer Th. J. Andries- sen, burgemeester van Ovezande. Af wijzend werd beschikt op steunaanvra gen der verpleeginrichtingen voor chro nische ziekten, Mil. Matigheids Missie te Venlo, en Reclassering van het Le ger des Heils Noord-Brabant en Zee land. De vaststelling van de verorde ning op heffing van reinigingsrechten werd goedgekeurd. VLISSINGEN. Op 29 oktober gaat de afdeling Walcheren van de „Youth for Christ" een film-rally in Britannia organiseren. Op deze avond zal Dick van Katwijk de film „Zielen in conflict" ver tonen. Vandaag start de afdeling Walcheren haar aktiviteiten met een rally in de Hofpleinkerk in Middelburg waarbij zal spreken ds. J. Servaas uit Gent. Voorts staat nog een jongeren-week einde op het programma in huize Ter Schede, te Koudekerke, onder leiding van ds. J. Gravendeel en ds. Hegger. AXEL. B. en W. stellen de gemeen teraad voor enkele voorzieningen te treffen aan het torenuurwerk van het stadhuis en de verlichting van de wij zerplaten te herstellen. De totale kosten worden geraamd op J 2 250. MIDDELBURG. Het filiaal van de coöperatieve boerenleen bank „St. Laurens'' te St. Lau rens werd gisteren in Middelburg officieel geopend. Voorzitter A. W. Zandee sprak namens het be stuur woorden van welkom en begroette de burgemeesters mr. J. de Widt van Middelburg, W. Baas van St. Laurens en A. de Kan van Vrouwenpolder. Hij zei dat er reeds plannen bestonden om een pand in de Zeeuwse hoofdstad te openen, maar het moest beslist in het centrum zijn. Op de Vlasmarkt werd ten slotte no. 6 gekozen. Het pand, dat erg verwaarloosd was, werd helemaal opgeknapt en zelfs kwam er een geheel nieuwe lei- bedekking op. De Vlasmarkt was voor de Sint-Lau- rense bank beslist niet onbekend. Tij dens de oorlog was de bank gedwongen zich tijdelijk op no. 8 te vestigen. „Be langrijk is", zei de heer Zandee, „dat de bank zich dicht bij de markt be vindt, zodat de agrariërs op donderdag niet ver hoeven te lopen". Hij illustreerde de gestadige groei van de boerenleenbank door het noemen van enkele cijfers. Drie jaartallen wa ren daarbij belangrijk. In 1914 toen de bank werd opgericht, bedroeg het aantal spaarders 60, in 1938 waren het 740, in 1959 1611. In 1914 bedroeg het spaargeld 17.000 gulden en de reserve 606 gulden, in 1938 365.000 gulden en 27.000 gulden en in 1959 3.784.000 gulden en 202.000 gul den. Thans zal het spaargeld de 4 mil joen al gepasseerd zijn. Het eindcijfer der jaarrekening over de drie tijdstip pen was respectievelijk 32.114 gulden, 864.000 gulden en 34.642.000 gulden. In Middelburg heeft de bank 687 spaarders, die goed zijn voor een be drag van 1.868.731,96 gulden. Verder komen de spaarders hoofdzakelijk uit St. Laurens en Gapinge. „In de loop der jaren", besloot de heer Zandee, „is de boerenleenbank een veilige spaarbank en een gezochte kredietinstelling gewor den". Daarna bood hij mr. De Widt de sleutel van het pand aan. Deze merkte schertsend op: „Het is waarschijnlijk de sleutel van de voordeur en niet van de kluis." Hij feliciteerde het bestuur namens de gemeente en zei verder, dat het op merkelijk was dat de spaarcijfers in Zeeland zeer goed waren. Een groot deel van de agrarische bevolking is daar de oorzaak van. „En dit gebeurt door hard werken, en werken onder moeilijke omstandigheden". De genodigden werd toen verzocht het gezellig samenzijn in café-restaurant De Eendracht even te onderbreken voor een bezichtiging van het nieuwe bankpand. Het oude gebouw had een nieuw verfje gekregen en zag er ook van binnen fris en helder uit. Terug in De Een. dracht bood drs. Dijkgraaf van de L.C.C. uit Goes zijn geluk wensen aan, waarbij tijdens het diner dat de aanwezigen werd aangeboden, ook o.m. burge meester W. Baas en burgemees ter A. de Kam zich aansloten. Advertentie ZIERIKZEE In het Nederlands Hervormde Verenigingsgebouw hield het Gereformeerde Jeugdverbond gister avond een jugdappel, welke bedoeld als bezining op het werk van het a.s. sei zoen, was: „Heeft de jeugd de toe komst?" Ds. C. M. Boerma van Haam stede stelde naar aanleiding van dit on derwerp een aantal vragen welke door verschillende verenigingen werden be handeld en beantwoord. In aansluiting hieraan hield hij een referaat waarin hij o.m. stelde dat wij niet weten wat er in de toekomst zal gebeuren, maar wat wij wel weten is dat Jezus Christus de toe komst heeft en detoekomst is. „Daarom kunnen wij als christen ook een antwoord geven op de vraag of het leven nog zin heeft". „Omdat de zin van het leven niet wordt bepaald door Eisen- houwer of Chroesjtsjef maar dooi God die deze wereld en ook ons draagt". Na de pauze werden de aanwezigen op ple zierige wijze beziggehouden door de heer P. V. Veelen te Zonnemaire die zijn kun nen als sneltekenaar toonde. Een dub- belkwartet van de club Nieuwerker zorg de voor een muzikale omlijsting. De ver gadering werd geleid door de heer C. M. Steketee te Bruinisse terwijl dr. J. H Becker te Nieuwerkerk de avond sloot» f de toekomst van uw interieur ziet u in onze toonzalen het interieur van de toekomst ziet u in onze etalages middelburg-goes gratis advies van onze binnenhuisarchitecten franco levering door heel nederland

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3