Het harde geslacht In dertig etmalen zes kilo lichter Retourtje naar de maan i kappie en het ijsbergraadsel1 j SJAANTJE Vertrek I Zelf aan de slag I DE TINTELS Jack Dunkley Uit de kerken Zaterdag 24 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. a Twee Amerikanen maakten op aarde een maanreis van 30 dagen in een gesloten systeem Deze opengewerkte tekening toont hoe de twee proefpersonen in een hermetisch gesloten tank hun „reis naar de maan" maakten. Ge heel rechts het instrumentenbord dat zij in een tweeploegenstelsel moesten bedienen. (Van een onzer redacteuren) Ik voel me prima: alleen een beetje zwak in de knieën." Dit zei William Hableutzel, een kapitein van de Amerikaanse lucht macht, na een onafgebroken verbljjf van 30 etmalen in een hermetisch gesloten stalen tank. Met een andere officier van de luchtmacht, luitenant John Har- greaves, had hij in de tank een nagebootste retourreis aarde- maan-aarde volbracht. Er was een opvallend verschil met een echte reis naar de maan. De twee mannen waren in pyjama toen ze de tank verlieten. Échte maanvaarders zouden geducht uit ziende ruimtepakken aangehad heb ben. Nieuw record Beiden waren flink afgevallen; ze kwamen ruim zes kilo lichter uit de tank dan ze er in waren gegaan. Met hun nagebootste reis naar de maan hadden Hableutzel en Har- greaves een nieuw record gevestigd. Het oude was twee weken oud en stond op 14 etmalen. De houders van dat oude record hadden tijdens hun nagebootste reis naar de maan veel list varUhoofd- pijn gehad. Hableutzel en Hargrea- ves zeiden dat zij die hinder niet hadden ondervonden. De twee kers verse recordhouders voelden zich wel lichtelijk duizelig toen ze uit de tank waren gestapt. Dat kwam omdat ze voor het eerst merkten hoeveel gewicht ze verloren hadden. Ook moesten ze eerst weer even wennen aan het felle licht. Derde proef De proefneming waaraan Hableut- zelf en Hargreaves zich hadden onder worpen was de derde belangrijke proef van de school voor lucht- vaartgeneeskunde te San Antonio (in de staat Texas) in het kader van onderzoekingen waaruit moet blijken in hoeverre de mens bestand is tegen de ongemakken van het reizen in een ruimtevaartuig. Een ander, even belangrijk, doel was het beproeven van de deugdelijk heid van het voor een ruimtevaart van de toekomst ontworpen „geslo ten systeem". Alles benutten Bij een gesloten systeem worden menselijke afvalproducten de stoffen dus die het menselijke li chaam uitscheidt niet afgevoerd. Voor een deel worden zij onschade lijk gemaakt, voor een ander deel echter weer omgezet in stoffen die het menselijke lichaam opnieuw kan gebruiken. Dit laatste is bij voorbeeld het geval met de urine en de water damp -in de uitgeademde lucht. Die worden weer omgezet in drinkwa ter. Ook voor voortdurende verversing van de lucht kan, zonder dat de uit geademde lucht wordt afgevoerd, of verse lucht van buiten wordt aange voerd, in zo'n gesloten systeem ge zorgd worden. De apparaten die hiervoor ge bruikt worden nemen maar weinig plaats in. Zij moeten wel klein, en dus vernuftig geconstrueerd, zijn omdat het eerste echte bemanbare Amerikaanse ruimtevaartuig niet veel groter zal zijn dan een flinke duikerklok. Klein behuisd Ook de tank waarin de vrijwilli gers van de school voor luchtvaart- geneeskunde de proefnemingen on dergingen was vrij klein: 2.40 bij 3.60 meter. Niet veel ruimte voor een ver blijf van 30 etmalen voor twee vol wassen mannen. Toch was hun gesloten systeem" bij lange na niet het kleinste. Een van de eerste deugdelijk gebleken gesloten .systemen was een glazen stolp waarin men ettelijke jaren geleden al een muis volkomen van de buitenwereld afgesloten een maand lang in leven wist te houden. De zuurstof die de muis nodig had werd geleverd door algen die op hun beurt weer leefden van de kool- dioxyde die de muis uitademde. Onder zee Met hoeveel succes dergelijke gesloten systemen" nu al ge' De bouw van een crematorium m Groningen zal volgende week worden, aanbesteed. De minister heeft toegezegd rijksgoedkeuring te verlenen zodra de bouw is gegund. Toen zij voorbij waren ging ook de vreemdeling haastig weg. Hij had dezelfde gebogen neus en ook dezelfde vorm van hoofd als de terechtgestelde, alleen waren zijn trekken niet verruwd, maar trots en gebiedend. Na enige straten te hebben doorlo pen ging hij een wijnhuis binnen, dat wat achteraf lag, onder de hoge linden. Achter een venster van geo lied papier, waardoor schaars dag licht naar binnen viel, ging hij op een houten bank zitten. De waard bracht een kan dampend bier en vlees, maar de vreemdeling keek er niet naar. Telkens langs zijn voor hoofd wrijvend, als wilde hij kwade gedachten verdrijven, bleef hij voor zich uit zitten staren. Bij het binnenkomen had hij de lange donkere mantel afgelegd, zo dat het wambuis van lichtbruine zij de zichtbaar was. De hals was laag uitgesneden en liet de kraag vrij van een wit fijnlinnen hemd. Af en toe grepen de dunne spitse vingers naar de met zilverplaten bezette gordel, waaraan zwaard en dagge hingen. Soms bevochtigde hij met de punt der tong zijn smalle lippen, opende ze daarna half, zodat zijn opeengeklemde tanden bloot kwa men als bij een getergde hond. Niets, helemaal niets had zijn verzet tegen de gevangenneming en ver oordeling van Jan van Romerswale kunnen uitwerken. Zelfs aanzienlijke verwanten, zoals zijn zwager, de heer van Voorhoute en diens broer, de burggraaf van Zeeland, hadden mach teloos gestaan tegenover een rech terlijk gezag, dat de poorters en zelfs het gemene volk beschermde en waar zelfs de privileges en voor rechten der edelen niets tegen ver mochten. De terechtgestelde was zijn volle neef geweest. Hijzelf heette Adriaen van Romerswale en hij voerde als oudste en eerste van zijn geslacht het wapen met de gekruiste zwaar den. Hij was heer van Lodycke en van verschillende andere bezittingen, hoeven, weiden en landerijen, die voor een deel ten westen van de stad Romerswale lagen, om het dorp Lo dycke en zijn kasteel. Verscheidene Bevelandse pachters stonden onder zijn gezag en hij had stallen met veel vee en paarden. Hij was ouder dan zijn terechtgestelde nèef, die nog in DOOR DICNATE ROBBERTZ de bloei van zijn leven was geweest. Niettemin voelde Adriaen zich nog sterk genoeg en bij machte'om zijn vijanden te weerstaan. Dat hij vij anden had was niet zijn schuld, meende hij. Was het niet zijn recht en zijn plicht om voor de eer van zijn naam en voor de privileges van zijn geslacht op te komen? ..Maar sinds keizer Karei zich had voorge nomen om het gezag over land en onderdanen samen te trekken in de hand van enkele zeer hooggeplaats- ten, begon het er op te lijken dat de edelen nog horig zouden moeten worden aan poorters en huislieden! In Lodycke duldde heer Adriaen geen macht boven de eigene, Hij had die ook niet verdragen toen hij, evenals zijn vader en grootvader, baljuw van de stad Romerswale was geweest. Lang geleden had een man, die zich heer Romer noemde, zijn huis gebouwd aan een waal, een water dat uit zee het land instroomde. Daar omheen waren meer huizen geko men, waar de knechten en horigen van heer Romer woonden. Onder hertog Albrecht had het dorp Ro merswale stadsrechten gekregen en de nakomelingen van Romer ontvin gen voor hun goede diensten die zij de hertog bewezen hadden, schor- en slikbanden om in te dijken. Ze had den er goed bouwland van gemaakt en aldus hun bezit en rijkdom steeds- vergroot. Totdat één van hen, er om beducht dat hij de steeds groter wordende stad niet meer onder zijn bedwang zou kunnen houden, deze aan de hertog verkocht. Maar de uit gestrekte landerijen met de daarop Wonende boeren, onderworpene en afhankelijke, bleven het eigendom van de heren van Romerswale. De ze gingen toen op hun kasteel buiten de stad wonen en werden sindsdien heren, van Lodycke genoemd. Later hadden ook de poorters meer rechten verworven. Romerswale was een aanzienlijke koopstad geworden. Rijke kooplieden en voorname poor ters woonden binnen haar muren en het bleek spoedig dat zij niet van plan waren, zich de wet te laten voorschrijven door de heer van Lo dycke. Daardoor kwam het dat Adri aen maar enkele jaren baljuw van de stad had kunnen blijven. Er kwam geen einde aan zijn twisten en ge schillen met de poorters. Aan deze voortdurende onmin weet hij nu de houding der Romerswalers tegenover zijn neef. Wel hadden velen van hen de verboden wijn gedronken in diens huis en waren zij te gast geweest op de luidruchtige feesten en bij de braspartijen waarover nu nog schan de gesproken werd door de kleine lieden en vrome kwezels, maar toen daarna de schout was gekomen om jonker Jan te vangen waren ze aan de kant gaan staan en keken toe, alsof ze nergens van wisten. En de boomgaard, die volgens heer Adriaen, het wettig geërfde eigendom van jonker Jan was. had den ze hem afgenomen. Ze beriepen zich daarbij op een oude schuld, waarvoor de boomgaard als onder pand zou gegeven zijn. Meer dan een uur was al verstre ken sinds Adriaen het wijnhuis bin nengekomen was. Hij begon ongedul dig te worden. Toen zijn knechten terugkwamen, die het lichaam van de terechtgestelde hadden weggedra gen, sprong hij op en wenkte hen driftig nader. - Hoe is het? Wij hebben de jonker begraven, zoals u bevolen hebt, antwoordde de oudste, die met de te korte arm. 't Hoofd hebben wij op de plaats gelegd waar het hoort. We zijn er bij gebleven tot de kist gesloten was en-onder de grond lag. (Wordt vervolgd) 'bruïifc -.-j-llj- - door Lachend kwamen Kapitein Hablnetzel en luitenant Har greaves na hun „reis naar de maan" uit hun enge verblijf te voorschijn. worden vernamen tientallen medici de vorige maand in een van de ge hoorzalen van het beroemde Karo- lingska Institutet in Stockholm tij dens het tweede internationale sym posium over onderzeevaart- en ruimtevaartgeneeskunde. Zij hoorden daar verscheidene voordrachten over gesloten syste men aan boord van de reusachtige Amerikaanse reactor-onderzeeërs. Gesloten systemen die voor derge lijke vaartuigen noodzakelijk zijn omdat ze dagenlang, zo nodig we ken achtereen, onder water moe ten kunnen blijven. Volmaakt gesloten systemen be hoeven dat natuurlijk niet te zijn. Een onderzeeboot kan naar be lieven vaste en vloeibare afvalstof fen lozen. Regeneratie van drink water uit urine en waterdamp is ook niet nodig. Wel echter is een gesloten sys teem voor de luchtverversing ge wenst omdat bij het ontbreken daar van een onderzeeboot zijn positie zou kunnen verraden door de aan de oppervlakte komende luchtbel len. Daarmee zijn in onderzeeboten al goed geslaagde proeven genomen. Koolmonoxyde, dat ook wordt uitgeademd, maar in veel geringe re hoeveelheden dan kooldioxyde, en bovendien een van d« hoofdbe standdelen is van tabaksrook, wordt op soortgelijke wijze onschadelijk gemaakt. De verwijdering van dit giftige gas zal in een van de eerste be manbare ruimtevaartuigen geen groot probleem zijn. De astronau ten, in ruimtepakken gestoken, zul len er niet aan denken even een sigaret op te steken. In de helm van een ruimtepak zal het nu een maal altijd verboden te roken blijven. Of men zou ook van het ruimtepak een gesloten systeem moeten gaan maken. In het ziekenhuis van het Rode Kruis t* Zierikzee is gisternacht de 62-jarige heer M. J. Scheffers overleden aan de verwondingen, opgelopen toen hij 17 sep tember met zijn bromfiets tegen een landbouwtrekker opreed. MiimiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii A NDRÉ BERNARD, consul van Frankrijk te Rotterdam, I heeft ons land verlaten. Een andere post uiacht hem. Woens- dag komt hij nog even terug 1 voor een afscheidsreceptiehet 5 zat er druk zijn. f Mag ik zeggen dat zijn vertrek «en verlies betekent voor onze stad, poor ons land? Hij had 5 hier vele goede vrienden in vele i lagen der bevolking. Hij was 5 door alleen maar te zijn zoals 2 hij is een onovertrefbare I propagandist voor zijn land, voor zijn volk. Wij hadden hem gaarne nog lang hier in functie gezien. DE NATUUR IN EN OM UW HUIS üiiiiiniimimiroiniiitiiiiiiiinTm pwnfRMBBBintlWIIIII s door ïiiiiiiimn iniiiii—i miMiimiKiHiiiMMiNMiiHiNmiMiüHiiiMiiiiiiiiimiiiiMiuiiimniMHimffliMinNiNiiinüiiiiiMUHiiiiiiMHiiiiiiituMifflutiflMuriwiMmuHMiiiMMitmimmiiMmiimtimHimmii VLANT6AT VULLfrs/ M£T $EL'JK€ Ï>EL£^ kfOEMGST, &OSSRÖMD EM TURTMOLM Wie belangstelling heeft voor rhodo dendrons kan ze nu bestellen. Ze kun nen dan direct op de voor hen bestem de plaats gepoot worden. U moet er wel rekening mee houden dat ze alleen maar groeien in een kalkarme grond soort; bij voorkeur in een veenachtige grond. Veengrond is echter niet zo ge makkelijk aan te voeren; men kan het plantgat dat ruim moet zijn. echter ook wel vullen met gelijke delen oude koe mest en bosgrond en turfmolm. Ze moe ten met een vaste wortelkluit gepoot worden. 2 MtT-HOPCM OM OO&WUfZMGti T€ fc€STQ.'Jt>€rt. Dahlia's hebben in deze tijd van het jaar veel last van oorwormen; men zal er iets tegen moeten doen; zè vreten de bloemknoppen aan; het resultaat is scheve bloemen. Men kan ze besproei en met Poliflor zomer; een middeltje dat u in kleine flesjes in de zaadhandel, kunt bestellen. U kunt op de stokken! die bij de hoogopgroeiende soorten Istaan ook kleine bloempotjes hangen en] met de bovenkant naar onderen han gen: die potjes stopt u dan vol droge houtwol en tegen de nacht zoeken de oorwormen er wel een schuilplaats. De vroege aardappelen kan men nu al wel rooien; de zeer vroege soorten zijn al gerooid. Als het gewas is afge storven kan men ze beter uit de grond halen; het afgestorven loof mag men in geen geval laten liggen en breng het in verband met ziekte en aardappelmoe heid ook niet naar de komposthoop; het loof kan men veel beter verbranden. Onthoudt de plaats waar de aardappe len groeiden; ook in een kleine tuin mo gen daar de eerste drie jaar geen aar dappelen meer gekweekt worden. NED. HERV. KERK. Beroepen te Amsterdam-Sloten-West (toez.) H. J. J. Keijzer te Maasland; te Zoetermeer, J. Spelt te Dinteloord. 12 Eenzaam stuurde de maat de sleepboot Kraak door de tropennacht. Het was doodstil, enkel het kalme ge klots van de golven tegen de scheeps romp en het regelmatige stampen van de machine waren te horen. Maar in de borst van de brave stuurman was het heel wat woeliger en zijn hoofd werd bestormd door onrustigmakende ge dachten. Nog steeds spookte de ijsberg door zijn hoofd. ^„Wat ben ik begonnen", dacht hij wanhopig. ,,Wij varen onze ondergang tegemoet... dat is een d-ding dat z-zeker is en niemand 1-luistert naar me! Kap- pie zegt dat ik een d-diepvrieskop heb, maar hoe kan dat ook anders! Ik moet aldoor aan die a-akelige ijsb-berg den-' ken!". Opeens liep er een ijskoude rilling over zijn rug, ofschoon het zwoel en drukkend was. De ogen van de maat puilden uit en hij haalde piepend adem. Zijn handen gleden slap van het .roer af. Hij slaakte een ijselijke gil. „Kappie! Kappie!" riep hij, zich in de richting van Kappie's hut stortend. ,,Nu-nu zie ik hem echt, de ijs-ij-ijsb- berg! Uit de hut klonk een gestommel en gemompel en daar stond Kappie in de deuropening, die de maat fronsend, maar zwijgend aanstaarde. ,,Echt waar K-kappie..." stamelde de maat bedremmeld. ,,Aan b-bakboord! En d-deze keer is het echt geen onder gaande zon!" Kappie keek nors in de aangegeven richting. ,,Deze keer, klont, is de zon ook al lang onder!" zei hij onheilspellend kalm. „Deze keer is het dan ook een laaghangende wolk, waar alleen een makreel als jij een ijsberg in her kent! Met openzakkende kaken zag de maat dat zijn zogenaamde ijsberg in derdaad een eindje boven het waterop pervlak zweefde en intussen geheel van vorm was veranderd. Toen dook hij ijlings opzij en holde terug naar zijn post, pijnlijk getroffen door de uitwer king van zijn waarschuwing.... Twee soorten kerkeraden in geref. Apeldoorn APELDOORN Als eerste gerefor meerde kerk heeft die van Apeldoorn vanaf 1 september de splitsing van be voegdheden van de grote kerkeraad doorgevoerd, waartoe de Utrechtse sy node de mogelijkheid heeft geboden. Zij komt neer op een direct door de ge meente gekozen algemene kerkeraad van betrekkelijk weinig leden en in de wijken gekozen wijkkerkeraden. Beide soorten raden zijn volledig bevoegd, maar hebben verschillende opdracht in de kerkregering. In plaats van één kerkeraad krijgt Apeldoorn er nu zeven. In de nieuwe haven te Sint-Annaland is een grote baggermolen aangekomen, tenemde de havenmond, die toegang geeft tot de nieuwe haven uit te diepen. Nu de toegang tot genoemde haven ver legd moest worden, in verband met de dichting van de oude haven, is dit zeer noodzakelijk. Men denkt dit karwei in een week klaar te hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2