Kroesjtsjef wenst nu en voor allen onaf hankelij kheid 't venster op de wereld Hansje Marbus nog zoek KONINGIN, HOND EN MINSTREEL „Secretaris-generaal Hammarskjoeld moet verdwijnen Madrid gereed voor welkom van Fabiola MEER ZON LAATSTE NIEUWS Nieuw Guinea Willekeur Verouderd De Bilt: Zonnig Gemaal voor stank van de Zaan „Opruiing tot opstand" Veerboot schuldig aan aanvaring Nieuw-Guinea PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND HONDERDEN SPEUREN Vanmiddag Boudewijn en Fabiola op tv Balenciaga maakt bruidstoilet voor dona Fabiola Friese slagerij mag geen vlees verwerken In apartheidskwestie positief standpunt van Nederland GEEN GOEDKOPE K0ELHUISB0TER België handhaaft order aan Canada VALSE UTRILLO'S OP BRANDSTAPEL Eigen nieuwsdienst Natuurlijk hou ik van je Lies, maar kunnen we even pauze houden? Ik verzoek U mij gedurende drie weken het Zeeuwseh Dagblad te doen toekomen op onderstaand adres. Daarvoor betaal ik 0.56. Naam Adres Woonplaats m In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm. Zeeuwseh Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes. NEW YORK In zijn verwachte fron tale aanval op de Verenigde Naties heeft premier Kroesjtsjef van de Sowjetunie gis teren in een onverzoenlijke rede in de Al gemene Vergadering een reeks voorstellen gedaan over ingrijpende wijzigingen in de structuur van de volkerenorganisatie die de mensheid in de afgelopen tien jaren tweemaal behoedde voor een nieuwe grote oorlog, namelijk in Korea en in Congo. Die opzet lag nauwelijks verscholen in deze voorstellen: J vervanging van Dag Hammarskjoeld als secretaris-generaal door een drie hoofdige leiding, waarin het westen, de communistische wereld en de neutrale landen vertegenwoordigd moeten zijn; 2 verplaatsing van de zetel van de Verenigde Naties van New York naar Oostenrijk, Zwitserland of, desgewenst, de Sowjet unie; 3 Onmiddellijke verlening van de onafhankelijkheid aan alle koloniën en andere niet-zelfstandige gebieden in Afrika, Azië, Midden-Amerika en het gebied Kroesjtsjef tijdens aanval van gisteren. (Telefoto) van de Stille Oceaan. Bij het bespreken van dat laatste voorstel, kennelijk gericht op een verdere verzwakking van de positie van het westen in de Verenigde Na ties, somde Kroesjtsjef Nieuw-Guinea en vele andere door westelijke mogend heden bestuurde of beheerde gebieden op. Kroesjtsjef, de man die absoluut heer ser is over miljoenen Russen, en talloze niet-blanke volkeren in het Aziatische deel van de Sowjetunie en miljoenen Europeanen in de vroegere Baltische staten, Midden-Europa en de Balkan aan de leiband van de onvrijheid houdt, zèi dit ter ondersteuning van zijn voor stellen over onmiddellijke beëindiging van het „kolonialisme": „Daar zijn de striemen van de zweep van de opzichter en de'bijl van de beul die koppen laat rollen. De volkeren in de koloniën willen niet langer in een toestand van slavernij leven. Zij strijden voor hun rechten, hun onafhankelijk heid, voor alles wat andere volkeren hebben." Met demagogie van deze soort tracht te Kroesjtsjef, die terloops tegensprak dat de Sowjetunie zou hebben gestookt in Congo, de bevolkingen van Njassa- land, Angola, Mozambique, Rhodesia, Roeanda-Oeroendi, Zuidwest-Afrika, Tan. ganjika, Oeganda, Algerije en vele ande re gebieden die hij noemde aan te zet ten tot een verheviging van hun strijd voor onafhankelijkheid. Hij gaf wel een verwrongen afschil dering van „willekeur, gebrek, onwe tendheid en ziekten" waaronder de nog niet zelfstandige volkeren te lijden zou den hebben, maar stelde daar niets te genover dat vergelijkbaar zou zijn met de verstrekkende humanitaire voorstel len van president Eisenhower. Geen goed woord had hij over voor het werk van de beheerschapsraad van de Verenigde Naties. Die was verouderd en moest dus maar meteen verdwijnen, Het K.N.M.L be richtte gisteravond om 23.15 uur: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke wind. Over het algemeen iets hogere middag- temperaturen. &l MIESJE: Wandelen! 25 SEPTEMBER: zon op 6.30, zon onder 18.32; maan oip 11.33, maan onder 21.07. 26 SEPTEMBER: Zon op 6.32, zon onder 18.30; maan op 12.42, maan onder 21.51. Van onze weerkundige medewerker samen met het gehele koloniale stelsel, dat hij een anachronisme noemde. Mochten de „koloniale mogendheden" doof 'blijven voor een verzoek van de Verenigde Naties om onderhandelingen tussen die mogendheden en de onvrije volkeren, dan zouden volgens Kroestsjef „alle vredelievende volkeren" al het mo gelijke moeten doen om de onafhanke lijkheidsstrijd van de onvrije volkeren moreel en materieel te steunen. Verscheidene malen viel hij in zijn lange rede Hammarskjoeld persoonlijk aan, de beweringen herhalend die de laatste dagen door het communistische blok waren gebruikt om de secretaris generaal zo zwart mogelijk te maken. ZAANDAM. Een gemaal met een capaciteit van 1200 kubieke meter per minuut zal een einde maken aan de ernstige verontreiniging van de Zaan. Het Hoogheemraadschap van de uit- waterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland wil dat gemaal laten bouwen. Het heeft de gemeente Zaandam gevraagd voor grond te zorgen. NEW YORK (A.P., Reuter) De ministers van buiten landse zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk kwamen nadat Kroesjtsjef ge sproken had overeen samen aan het diner de volgens minister Herter „tot opstand opruiende rede" van de Rus te hespreken. DEN HAAG (A.N.P.) De veerboot Prinses Beatrix is volgens de uitspraak, die de Marineraad gisteren heeft gedaan, schuldig aan de aanvaring die het schij op 9 december in de Vlissingse Buiten haven had met het duikwerkschip A 92£ van de Koninklijke marine. Naar het oordeel van de Marineraad, die onder voorzitterschap stond van mr. L. van Lookeren Campagne, is de on juiste en onvoorzichtige wijze van varen van de kapitein en de stuurman van de veerboot Prinses Beatrix de oorzaak van de aanvaring. Nederlands Nieuw-Gutnea noemde Kroesjtsjef in zijn kri tische beschouwingen over de beheerschapsraad van de Ver enigde Naties. Na te hebben opgemerkt dat die raad zichzelf zou hebben overleefd wees bij er op dat nog steeds geen datum was vastge steld voor de afkondiging van de onafhankelijkheid van de be- heerschapsgebieden, de gebieden die onder toezicht van die raad staan. De grootste van die ge bieden zijn, zo zei hij, Tanganji- ka, Roeanda-Oeroendi en Nieuw Guinea. s Russen acht e hebben ons idere prestati Wil! neet wa hand houdei ker met bi rrast. Dp deze wijz onbeteugeld ukwekkende imtevaartpre: arieerden tuss ubel over de ie Amerikaan ies van de la: :s, gisteren gevcer twee! deelnemers arteongres d it. erd Amerikat liet- elfde ruinn ier vandaag 1 ibelkreet werd ige voorzitter ation.ale leder nigihgen. de A rew Haley. 3e begrijpelijk door de voor ^^F.. de. Ini Zeeuwseh Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24. Terneuzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwseh Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4664 Zaterdag 24 september 1960 FRONTALE AANVAL OP DE V.N. De zomer is volgens de kalender verleden tijd geworden. Gister nacht twee uur is de zon het herfstpunt gepasseerd. Deze heeft zich vooral in het westen van het land meteen al niet van zijn beste kant laten zien. Gisteren heeft het daar geruime tijd geregend. In Den Helder is acht millimeter ge vallen. Gelukkig mogen wij voor het weekeinde verbetering verwachten. Wij kunnen geen terugkeer van de zomer in het vooruitzicht stellen, maar nu het gebied van hoge druk ten zuidwesten van Ierland zich naar West-Europa verplaatst, zul len wij dit weekeinde worden be schermd tegen de depressies die er ook zijn: één tussen IJsland en Schotland en één verder boven de Oceaan. Het is te verwachten, dat het weekeinde rustig en zonnig herfstweer zal brengen met over drijvende wolkenvelden en mis schien in de ochtend ook mistvel- den. Voornamelijk in de middag zonnige perioden. Van een onzer verslaggevers SITTARD Twee dagen en twee nachten speuren naar Hansje Marbus heeft nog geen enkel positief resultaat opgele verd. Sinds donderdagochtend is de twee en een halfjarige Hansje zoek. Vandaag worden de omvangrijke onderzoekingen met 250 militairen, een honderd politiemannen uit Sittard en Tuddern, leden van de Konink lijke marechaussee, de B.B. en de bewakingsgroep van de Phi- lipsfabriek te Sittard voortgezet. Het onderzoek gaat evenals gisteren in twee richtingen. Enerzijds wordt gezocht in de richting van een ongeluk, ander zijds worden nasporingen naar een even tueel misdrijf onverdroten voortgezet. Hoewel de kans zeer groot is dat het knaapje in de snel vlietende Geleenbeek is verdronken, sluit de politie van Sittard de mogelijkheid van een misdrijf geens zins uit. De recherche van de gemeen tepolitie Sittard en van de groep der rijkspolitie te Tuddern is dag en nacht in de weer om .alle mogelijke aanwijzin gen en binnengekomen tips die op mis drijf kunnen duiden, na te gaan. Twee compagnieën Daarnaast zijn twee compagnieën mi litairen van de garnizoenen Maastricht en Roermond in gesloten formatie bezig met het afzoeken van de bossen aan bei de zijden van de Tudderse weg, waarop het kind voor het laatst is gezien. Een winkelier op de Tudderse weg die Hans je goed kende, zag hem daar. Het kmd speelde donderdagochtend tussen half tien en tien uur met enkele andere kin deren voor zijn winkel op de stoep. De winkelier gaf de kinderen een snoepje, waarna hij Hansje, die op zijn witte ted dyjasje het toegangsbewijs voor de buurtspeelplaats droeg, zag weglopen in de richting van de speeltuin, die op achthonderd meter van het ouderlijk huis van het kind is gelegen. Vlak in de buurt stroomt echter ook de Geleenbeek. Het water stroomt daar zeer snel. Tijdens het onderzoek heeft dei politie een proef genomen om deze snelheid te meten. Er werd een appel in het water gegooid, die een wielrijder hard trap pend op zijn fiets niet kon bijhouden. De Geleenbeek en de verderop stromende Rode beek monden beide bij Maastricht uit in de Maas. Beken leeg Het waterschap heeft beide beken leeg laten lopen door de sluizen aan de bovenkant te sluiten. De bodem is daar na nauwkeurig afgezocht. Ook is een grote hoeveelheid zand bij een bouw werk weggegraven nadat de tip was binnengekomen dat daar donderdagmid dag enkele kinderen hadden gespeeld. De dragline heeft intussen grote hoe veelheden zand verplaatst die weer op de oorspronkelijke plek zijn terugge bracht. Ook dit bleef zonder resultaat, evenals het zoeken in de waterputten en het grootscheepse onderzoek op de bodem van de roei- en visvijver te Op- hoven, waar eveneens een kind was gezien dat vaag beantwoordde aan het signalement van het vermiste knaapje. Vijver leeg Gemeentewerken van Sittard heeft ook deze vijver laten leeglopen, waar door de hele visstand verloren is ge gaan. Extra attentie ontstond gister middag toen via de mobilofoon de mel ding binnenkwam dat in de bossen on der Tuddern een kousje en een kinder sandaaltje waren gevonden. Met drie speurhonden werd het aangeduide per ceel afgezocht. Naderhand toen de vader van het kind ter plaatse kwam, bleek dat de gevonden kledingstukken niet van zijn zoontje waren. Burgemeester Dassen van Sittard die tevens landdrost is van Tuddern, laat het onderzoek zolang voortduren tot een oplossing is gevonden. Het spookbeeld van de moord te Seve- num die nog steeds niet is opgelost, staat levendig achter het grootscheepse onderzoek van Sittard waar het mede leven van de bevolking zich uit in een groot aanbod van vrijwilligers die sa men met politie en militairen de bossen en de velden intrekken. Ook in de afge lopen nacht gingen grote groepen bur gers met de politie voorzien van lam pen en schijnwerpers op zoek. Eigen nieuwsdienst BUSSUM. Vanmiddag zorgt de VT.S. voor een extra televisie-repor tage over Koning Boudewijn en Dona Fabiola in Brussel. De camera's zullen de ontvangst volgen van het verloofde paar op het stadhuis in de Belgische hoofdstad. Deze uitzending wordt overgenomen van de Belgische televisie, en duurt van half vier tot half vijf. Cally, de geleidehond van de blinde zanger en pianist Jules de Corte is gistermorgen op het feest van de opleidingsschool van het Koninklijke Nederland se Geleidehondenfonds in Am sterdam ineens het middelpunt geworden van vele aaitjes, glimlachjes en vriendelijke woorden. Cally, anderhalf jaar en een perfecte oud-leerlinge van de school, kwam samen met de baas tegenover de Koningin te staan, snuffelde eens aan de rui ker, die eerder door de tienjari ge Machteid Bergsma was aan geboden en liet zich daarna kwispelend strelen door de Koningin. Tijdens de viering heeft de landsvrouwe ook nog gesproken met de dove en blinde dr. G. van der Mey uit Amerongen, die wiskundige bij de P.T.T. is voor het ontwerpen van reken machines. PARIJS (Reuter) Het bruidstoüet voor dona Fabiola de Mora y Aragon, de toekomstige vorstin van België, wordt ontworpen door de Pa rij se couturier Cristobal Balenciaga. Even als dona Fabiola is Balenciaga van Spaanse afkomst. Hij heeft onder andere een salon in Barcelona. De couturier, de belangrijkste van onze tijd, is een oude vriend van de familie van de verloofde van koning Boudewijn. Zijn vader was kapitein op het jacht van koning Alfonso de der tiende. Van onze correspondent LEEUWARDEN De Friese coöpe ratieve exportslagerij te Akkrum mag tot dinsdag geen vleesprodukten ver werken en expediëren. Het verbod is afgekondigd in ver band met het onderzoek naar de vergiftigingsverschijnselen, die zich in Nijbeets na het eten van erwten soep met worst hebben voorgedaan. Het wordt steeds waarschijnlijker geacht dat de ziekte door het consu meren van de worst is veroorzaakt. O MADRID (AP) De vroede va deren van Madrid treffen voorbe reidingen om Dona Fabiola de Mora y Aragón, de verloofde van koning Boudewijn van België, een vorste lijk welkom te bereiden. Het ge meentebestuur zal het programma voor de ontvangst bekend maken zodra haar plannen voor de terug keer naar Madrid bekend zijn en zij haar fiat aan de feestelijkheden zal hebben gegeven, wat gezien Fabio- la's bescheiden aard nog een grote vraag is. Intussen is als waarschijnlijkste da tum voor het huwelijk 9 of 10 novem ber genoemd, maar hiervan kon geen officiële bevestiging worden verkre gen. De officiële ontvangst van het ver loofde paar in Brussel zan vandaag op verzoek van koning Boudewijn een zo eenvoudig mogelijk karakter heb ben. Niettemin zijn er voor de ont vangst op het stadhuis een 900 perso nen uitgenodigd, van wie een groot deel persoonlijk met België's toekom stige koningin kennis zal kunnen ma ken. Van onze correspondent NEW YORK. Nederland zal bij de bespreking van de apartheidskwestie in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties een positief standpunt innemen. Dit wordt in New York gecon cludeerd uit de besprekingen tussen minister Luns, premier Jonkheer van de Nederlandse Antillen en de Surinaamse premier mr. Emmanuels over de gedrags lijn «die tijdens de behandeling van deze kwestie zal worden gevolgd. De bewindslieden heb£>en bij hun besprekingen volledige overeenstemming bereikt. DEN HAAG. Het smaldéel V zal éen van de komende dagen uit Nederlands Nieuw-Gui- nea op thuisreis vertrekken. Daarbij zullen worden bezocht: Noumea 7-12 oktober, Syd ney (alleen Hr.Ms. Karei Doorman) 18-22 oktober, Auckland (alleen Hr.Ms. Groningen en Hr. Ms. Limburg) 21-25 oktober, Valparaiso 11-16 november, Rio de Janeiro 28 november- 3 december. De schepen worden 20 december irï Neder land terugverwacht. Minister Marijnen: Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Planta-drama heeft geleid tot een sterk verhoogde vraag naar boter in ons land. Of deze verhoogde vraag blijvend is moet nog worden afgewacht, zo deelt minister Marijnen mee in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamer lid Borst (C.P.N.). De voedselvoorziening maakt het op dit moment niet nodig over te gaan tot het beschikbaar stellen van koel- huisboter tegen een prijs die lager is dan de huidige prijs van verse boter. Uit de antwoorden die de minister op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Vredeling (soc.) heeft ge geven, blijkt dat er thans ongeveer dertienduizend ton koelhuisboter is opgeslagen. Aan het begin van deze maand bedroeg de voorraad ongeveer negentienduizend ton. De afneming van de voorraad is naast de sterk gestegen vraag in het binnenland ook het gevolg van een stijging van de export. Het zal van de verdere situatie af hangen wanneer en tegen welke prijs de voorraden koelhuisboter zullen worden geruimd, aldus de minister. Ondanks beperking defensie: OTTOWA (A.P.) Ondanks een voorgenomen verlaging van de defen siebegroting zal België een order voor elektronisch materieel ter waarde van drie tot vier miljoen dollar in Canada gestand doen. Het betreft een aantal vluchtnaboot- sers voor de Amerikaanse Loekheed- Starfighter, die in een aantal NAVO- landen (zoals Canada) gefabriceerd wordt. Van onze correspondent PARIJS De weduwe van de schil der Utrillo, Lucie Vallore, zal komende week zestig valse Utrillo's laten ver branden. De executie geschiedt onder toezicht van justitie en politie. Er zal een officieel proces verbaal worden opge maakt. Lucie Vallore heeft vele lahden be reisd om valse Utrillo's op te sporen. Zij zegt in Amerikaanse musea meer valse dan echte schilderijen van haar man te hebben gezien. De zestig die zij gaat verbranden, zijn door haar onder zoekingen aan het licht gebracht en in beslag genomen. Uitgebreid provinciaal nieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Plet dagblad, waarmee U van alle markten thuis bent

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1