Nederlands B-team liep door J. Markus een strafpunt op Let vooral op de anderen. zij hebben goede dingen VELPON Cerutty dreigt buitenland te helpen, als Australië niet wil Haringvangst zorgenkind Himmler beval Sachsenhausen te vernietigen Internationale Motorzesdaagse Roger Rivièrebijna hersteld, over twee weken op de fiets Nog vele kansen op het goud Grote successen van stal Oosting Nederlandse skititels weer te Lech-Arlberg Na zijn terugkeer te Melbourne Grootscheepse jacht op jonge talenten Laver verslagen door Amerikaan Holmberg Dubbele Italiaanse zege te Venetië VAN OLDENBARNEVELT LATER DOOR ORKAAN Hollandia krij gt medisch centrum Deïi Haag opende het amateur-boksseizoen Bijna drie maanden na zijn val in de Tour Of hij weer wedstrijd zal mogen rijden is nog onzeker Martin Lauer neemt een jaar rust Lenstra weer bij de oud-internationals Verzending zeepost Rosewall verplettert Peruviaan Olmedo Giulio Glorioso kreeg Nederland er net niet onder Zaterdag 24 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 BAD AUSSEE Wat niet kon uitblijven is gebeurd: één van de twee Nederlandse Vaas-teams heeft op de vijfde dag van de In ternationale Motorzesdaagse een strafpunt opgelopen. Maico-rijder Jan Markus zag helaas op deze voorlaatste dag geen kans zijn strafpuntenlijst blanco te houden, zodat het Nederlandse B-team uit geschakeld werd voor een hoge klassering. De overige -lederlandse Vaas team-rijders hebben het daaren tegen weer voortreffelijk gedaan. Alle leden van de A-ploeg Van der Hoek, Schram, Firts en Rob Selling behielden hun kans op het goud en ook Bakker, Van Dobben en Muller bleven straf- puntloos. Minder goed verging het enke le van de zeven individuele rij ders die nog in de strijd zijn. Cortie, Aaltink en Van Ommeren zagen geen kans geheel aan de gestelde opgave te voldoen; Boom, Vrolijk, Vos en Wassink slaagden daarin gelukkig wel. Na de regen, de ^peeuw en de mist is dan eindelijk de zon gekomen. Toch hebben de 237 gestarte rijders het stel lig niet gemakkelijk gehad. Vooral de klim bij de Klosterneuburger Hütte heeft de deelnemers in grote moeilijk heden gebracht. Het zag er op pa pier althans helemaal niet zo erg uit. De weg zou redelijk goed zijn, zo wees de route-beschrijving uit. Het stijgingspercentage van de 1945 me ter lange klim was nog geen 30 pro cent. De organisatoren bleken echter wat al te optimistisch te zijn geweest bij de beoordeling van de weg, want het wegdek bleek bijzonder slecht. Die onverwachte moeilijkheden maak ten. dat de meeste rijders van de toe gestane drie minuten tijdspeling gebruik moesten maken om strafpunten te ont gaan. Van de Nederlanders slaagden slechts Schram, Muller en Dobben erin hun oorspronkelijke tijd-schema aan te houden_ Arie Vrolijk kreeg het op een be sneeuwd weggetje nog even heel moei lijk. De man uit Bovenkerk kon door de sneeuw een greppel langs de weg niet onderscheiden en kwam ten val. Gelukkig kostte dat slechts enkele tien tallen seconden, zodat ook de Maico- rijder strafpuntloos in Bad Aussee te rugkwam. Goede prestatie Al zal Nederland op de laatste dag van de Motorzesdaagse niet als favoriet voor de Zilveren Vaas starten daar voor is de achterstand in winstpunten op de Italianen te groot toch is de ze uiterst zware betrouwbaarheidsrit tot nu toe voortreffelijk voor de Nederlan ders verlopen. Immers, van de 16 deel nemers die maandag voor de eerste etappe gestart zijn, hebben er nog elf kans op een gouden medaille. Vier Ne derlandse rijders hebben het zilver nog binnen hun bereik en slechts één rijder Theo Witber.g werd uitgeschakeld. Koersen te Wolvega WOLVEGA Wolvega had voor zijn sluitingsdraverij een grote inschrijving: niet minder dan 26 paarden startten I voor de seriedraverij, waarin Yasmir] na een fel duel met Xantia S zich als eerste klasseerde. Stal Oosting was op de zware baan op de andere nummers zeer succesrijk. Op de lange afstand werd Tombola welis waar ernstig bedreigd, doch Tilda O en Quicksilver S konden hun handicap van 40 m juist niet goedmaken. In het korte baannummer ging Us Hompie als eerste over de streep, doch werd wegens het niet houden van de rechte lijn teruggesteld naar de vierde plaats. Torero werd nu tot winnaar uit geroepen. De uitslagen waren: Najaarsprijs: 1 Young Momenal (N. Oos ting) 1.41.5; 2 Younling van Hiddum; 3 Y Zela. Tot.: winn. 7,plaats 2,80, 1,90, 2,20; cover 5,koppel 19,20. Grote kermisprijs. Eerste serie: 1 Yash- mir (J. Oosting) 1.33.5; 2 Yrma Dunst; 3 Trabant. Tot.: winn. 1,50, plaats 1,10, 1.20, 1,10; cover 5,60; koppel 19,20. Tweede serie; 1 Vrijbuiter Gregor (H. Maring) 1.36.2 Williams Juweel: 3 Vic Erebus. Tot.: winn. 6,plaats 2,30, 1,60, 5,70; cover 2,20; koppel 6.50. Derde serie: 1 Xi S (B. de Jong) 1.33.6; 2 Vaut Mieux K: 3 Xantia S. Tot.: winn. 5.20; plaats 1,70, 1,80, 1,50; cover 5,koppel 8,10. Finale: 1 Yashmir (J. Oosting) 1.32.9; 2 Xanthia S; 3 Vaut Mieux. Tot.: winn. T,90; plaats 1,60, 2,70, 2,cover 5,90: koppel 5,90. Hotelhoudersprijs: 1 Tombola (B. Bron) 1.34.2; 2 Tilda O; 3 Quicksilver S. Tot.: winn. 5,40; plaats 2,1,80. 1,60; cover 4,10; koppel 8.70. Herfstprijs: 1 Violina Norton (Th. Kooy- man) 1.31.4; 2 Toomel D; 3 Univa. Tot. winn.: 3,50; plaats 1,70, 2,1,70; cover 4,90; koppel 8,20. Totale omzet: 32.741,50. Advertentie Ook de andere omroepen hebben goede radio- en tv-uit- zendingen. Vrije Geluiden wijst ze u aan en licht ze toe.. onpartijdig! Vrije Geluiden is duidelijker en vollediger dan elk ander programmablad. Daarom is het niet slechts het radio-tv-blad van de vrijzinnig-protestanten... maar ook van die kritische minderheid die niet vraagt: „Van wie?" - maar „Hoe?"Vrjje Geluiden is óók het blad van de tallozen die instemmen met ons streven naar een waarlijk nationaal omroepbestel, waarin het accent niet ligt op wat ons „verzuilt" - maar op wat ons bindt. Hoort u daar ook bij Steun dat streven dan metterdaad door u te abonneren op Vrije Geluiden. Nu! de prijs is ft. 3.25 per kwartaal - het adres: VPRO, postbus 11, Hilversum, waar u ook een proefnummer kunt aanvragen. DEN HAAG. De Nederlandse ski kampioenschappen 1961 zullen, evenals het vorig jaar, in Lech am Arlberg (Oos tenrijk) worden gehouden. De data voor de renklasse zijn 18 en 19 januari, voor de toerklasse 20 januari. De jeugdkampioenschappen worden niet in Kitzbühel, maar in Lenzerheide (Zwitserland) gehouden tussen 2 en 6 januari. De wedstrijd van de Lage Landen is vastgesteld op 8, 9 en 10 januari te Mür- ren (Zwitserland). Verder zullen de Ne derlandse skiërs tussen 13 en 26 maart deelnemen aan internationale wedstrij den te Courchevel (Fr.) waar op 13 14 en 15 januari de wereldkampioen schappen voor journalisten worden ver werkt. Het Nederland bonds-amateurelftal speelt op zondag 2 oktober te Delft een wedstrijd tegen DHC. De Nederlander G. Aaltinkdie reeds enige dagen geen blanco straflijst meer heeft, in gevecht met de traditionele vijand van alle motorzesdaagsende modder. Een resultaat, dat er zijn mag, al moet men de medailles nimmer verde len voordat de laatste kilometers ver reden zijn.... Ongeluk De 26-jarige Volk-er von Zitze. .z (W.iDld), die donderdag tijdens de vier de etappe bij Jauernigg in botsing kwam met een bestelauto, heeft levens gevaarlijke verwondingen opgelopen. De doktoren in het ziekenhuis van Fries ach stelden een schedelbasis- en kaakfrac- tuur en een armbreuk vast. Naar de po litie mededeelde heeft von Zitzewitz, ce captain van het Duitse Trophy-team, een bocht afgesneden, waardoor hij een tegemoetkomende bestelwagen niet meer kon ontwijken. Deze vierde etappe blijkt achteraf bij zonder zwaar te zijn geweest. Niet min der dan 21 rijders staakten de strijd en het aantal strafpuntlozen verminderde tot 190. De opmerkelijkste prestatie werd ver richt door de zes rijders van de beide Kreidler-teams, die in de wedstrijd voor merken teams met hun 50 cc-Florett machines nog geen strafpunten hebben opgelopen. Evenmin als na de vierde etappe slaagde de „rekenkamer" van deze Mo torzesdaagse erin de stand van de wed strijd op het ogenblik, dat dit verslag werd doorgegeven, gereed te hebben. Het zou wel weer diep in de nacht wor den De Nederlander Ton Bakker (112) en de Pool Jan Kubalski (110) in een heftig duel om het goede paadjein de on herbergzame oordenwaarin het parcours van de Motorzesdaagse ligt. Eigen nieuwsdienst LOS ANG-ELES Na series overwin ningen op de Amerikaanse topspelers heeft de jonge Australiër Laver einde lijk, in de South Pacific tenniskampioen schappen, een nederlaag te boeken ge kregen. In de kwartfinale verloor hij van Holmberg met 57 46, nadat hij in de eerste set een voorsprong van 53 had verspeeld. In de voorafgaande ronde waren de voornaamste uitslagen geweest: Buehholz (Am.) versl. Sangster (Eng.) 75 11—9; Mackay (Am.) versl. Perrv (Am.); Osuna (Mex.) versl. Dell (Am.) 6—4 6—4. In het damesenkelspel had Maria Bueno waarlijk moeite om van een jonge Callfornische speelster, mej. Moffet, te winnen 64 75. Mej. Hard en mej. Haydon kwamen gemakkelijker in de laatste vier. De vierde plaats moet nog uitgevochten worden tussen Christine Truman en Karin Hantze. VENETIE. In het internationaal con cours hippique. dat nu de wereldkampioen- scnappen achter de rug rijn, als een nor maal concours tot zondag verder gaat, heeft Italië een dubbele overwinning be haald in het Bucintoro-trofee. Mancinell.' won met Kockette en de enige ruiter, die met hem zonder strafpunt bleef was zijn landgenoot Todini met Oberdorf. De uitslagen waren: 1. Mancinelli (It.) 0 strafpunten in 1.36.4: 2. Todiu (It.) met Oberdorf 0 str.p. in 1.54,5; 3. D. Broome (Eng met Wildfire 4 str.p. in 1.33,8; 4. G. Morris (VS) met High Noon 8 str.p. in 1.38 2; 5. Schockemholle (Did.) met Ferdel 8 str.p. in 1.42,8; 6. Hayes (Ierl.) met Kilrush, 12 str.p, in 1,38,4. AMSTERDAM Het m.s. Johan van Oldenbernevelt van de n.v. Stoomvaart maatschappij Nederland zal niet zoals de bedoeling was vandaag, maar pas mor gen van een wereldreis in Amsterdam terugkeren. Gezagvoerder P. J. Groenland heeft honderd mijl ten zuiden van Cuba twee dagen gewacht om de orkaan Donna te ontlopen. Die vertraging op het reis schema heeft kapitein Groenland inmid dels weten terug te brengen tot één dag. Eigen nieuwsdienst MELBOURNE Slechts één was er ontevreden, toen de eerste groep Australische atleten en officials uit Rome te Melbourne arriveerde. Het was Percy Cerutty, de trainer van de enige Australische atleet, die een gou den medaille won, Herbert Elliott. „Het was zonder meer een debacle", zei hij, „in plaats van één hadden wij zes atletiekmedailles kunnen winnen". Daarna dreigde hij, dat hij buiten landse aanbiedingen om atletiek-scho- len op te richten, zou aanvaarden, in dien zijn plan om van Australië een sterker atletiekland te maken, niet aanvaard zou worden of maar half zou worden uitgevoerd. Op jacht talenten moeten opgraven en ze ontwik kelen. Wij gaan op zoek naar jongens en meisjes van tussen de 14 en de 16 jaar, maximaal tot 18 jaar. Maar wij kunnen dit niet alleen doen." Cerutty zei, dat hij hoopte gedaan te krijgen, dat een aantal geselecteerde jon geren enkele jaren in zijn kamp te Portsea zouden kunnen verblijven vol gens hetzelfde systeem, dat de Ameri kaanse scholen en universiteiten toe passen. „Indien dit in Australië niet mogelijk is, dan ga ik het ergens anders proberen. Ik heb er genoeg van om te gen een bierkaai te vechten". Verzoeken Hij vertelde, dat hij talrijke verzoeken had gehad van buitenlandse atleten om te worden opgenomen in zijn kamp te Portsea, zoals van de verrassende Indi sche 400 meter-loper Milka Singh en de Amerikaan Eddie Southern. „Liever stelde ik mijn kamp ter beschikking van de Australiërs". Cerutty vertelde verder, dat hij de sterkste concurrent van Elliott, de Zweed Dan Waern, beloofd had, hem een schriftelijke cursus te geven om zijn stijl en vooral zijn uithoudingsvermogen te verbeteren. Cerutty zei, dat hij en de zwemcoach, Forbes Carlisle, van plan waren om ge heel Australië af te stropen op zoek naar jonge talenten en hij voegde hier aan toe: „Als wij ooit gelijke tred wil len houden met Amerika en de landen achter het ijzeren gordijn dan zullen wij Van onze correspondent BRUSSEL. De Europese econo mische gemeenschap heeft de bouw van een medisch centrum in Hollandia goed gekeurd. Het project, waarvan de kos ten worden geraamd op vijf miljoen gulden, zal worden gefinancierd door het ontwikkelingsfonds van de E.E.G. Het centrum zal een aanvulling bete kenen van het pasgebouwde centrale ziekenhuis. Het is bestemd voor de po liklinische behandeling van de bewoners van Hollandia en voor de algemene en preventieve gezondheidszorg in het he le land. Volgens een rapport van de E.E.G. is de gezondheidszorg in Nederlands Nieuw-Guinea zeker meer dan bevredi gend te noemen. Er is één dokter op de vijfduizend en één ziekenhuisbed op de 326 inwoners. De centrale diensten zijn echter gehuisvest in verouderde ge bouwen, die in de tweede wereldoorlog door het Amerikaanse leger zijn neer gezet. Met de uitvoering van het project kan over een jaar worden begonnen. Ver wacht wordt dat de bouw in twee jaar kan worden voltooid. Ook de inrichting van het centrum zal door de E.E.G. worden bekostigd, maar de onderhouds kosten komen ten laste van de begro ting van Nieuw-Guinea. Het centrum wordt eigendom van het gouvernement. Geen paard, dat zijn naam méér eer aan doet, dan dit: Do-it yourself. „Doe het zelf maar", schijnt het de jockey na te roepen. Uiteraard had jockey Rees onder deze omstandigheden geen schijn van kans in de Firle Novices Steeplechase te Plumpton, hoewel zijn paard als favo riet voor de race vertrokken was. Rees is de nieuwe hindernis-jockey van de Engelse Koningin-moeder. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het internationaal visserijonderzoek maakt zich steeds be zorgder over de overbevissing op haring in de Noordzee, zo deelt minister Marij- nen de Tweede Kamer mee. Daarbij is voor ons land ongunstig geweest de uitbreiding van de territoriale zeegrenzen van Ierland sinds 1 januari 1960. In de laatste jaren bood de haring visserij op de Ierse kust een goede bij drage in de sterk verminderde haring vangsten op de Engelse wal. Dat is thans niet meer mogelijk: vreemde vissers worden geweerd. De wijzigingen in de Nederlandse zee visserijvloot kenmerken zich door de bouw van grotere schepen met sterkere motoren. Vervanging van oude loggers betekent steeds overgaan van drijfnet tot uitsluitend trawlvisserij. Dit jaar bestaat de groep motortraw lers en -loggers uit 248 schepen, waarvan er 65 na de oorlog zijn gebouwd. Van de 203 motorkotters zijn er 170 na 1949 ge bouwd en het aantal bouwopdrachten neemt nog steeds toe. De afzet van verse zeevis en van gezou ten en verse haring was in 1959 weer gestegen en toont, aldus de minister, duidelijk aan de grote betekenis van Nederland als visexporteur, in het bij zonder in landen van de Euromarkt. DEN HAAG. In een uiterkochte zaal van Amiteitia werd gisteravond in Den Haag het amateur-boksseizoen geopend. De resultaten van de belangrijkste partijen waren: De Graaf (Den Haag) w.o.p. van Schuurbier (Roozendaal); Strik (Den Haag) w.o.p. van Coppens (Roozendaal); Wigge- raad (Den Haag) v.o.p. van Gieltjens (Am sterdam); Van Geest (Vlaardingen) onbe slist tegen Van der Linde (Amserdam); Te Paske (Amsterdam) wint door opgave na de tweede ronde wegens een gebles seerde hand van Sedubin (Den Haag); De Vries (Amsterdam) w.o.p van Verkade (Den Haag). Eigen nieuwsdienst ST. ETIENNE. Roger Rivière, de Franse wielrenner, van wie lange tijd gevreesd werd, dat hij, als gevolg van een val in een ravijn tijdens de Tour de France, verlamd zou blijven, is donderdag uit het ziekenhuis te La- malou-les-Bains ontslagen en in zijn huis te Veauche, in de buurt van St. Etienne, teruggekeerd. Hij is van plan, mede op advies van zijn dokter, over veertien dagen weer op zijn fiets te kruipen. Na de onrustwekkende berichten van enkele maanden geleden heeft de terug keer naar Veauche van Fr ankrijks meest gevierde wielrenner een groot enthou siasme in de Franse wielerwereld ge wekt. Hij werd aan het ziekenhuis afge haald door enkele supporters, die Rivière en zijn vrouw naar het vliegveld van Béziers brachten. Daar wachtte hem een sportvliegtuigje, hem gratis ter beschik king gesteld door de Aero-club van St. Etienne, die hem naar St. Etienne bracht. „De eerste en zwaarste etappe is nu achter de rug", waren zijn eerste woor den aan zijn ouders, die hem op het vliegveld wachtten, „nu nog de tweede, die ik niet mag onderschatten." Voorlopig zal Rivière thuis zijn revali- datie-oefeningen voortzetten met de apparatuur, die daarvoor speciaal is ont worpen. Daarna zal hjj weer op de fiets kruipen voor enkele korte ritten. Verder zal hij veel moeten wandelen. Begin november zal hij terug moeten keren naar het ziekenhuis te Lamalou-les-Bains om een nieuwe behandeling van drie weken te ondergaan. Zal hij weer aan wedstrijden kunnen deelnemen? We hebben zijn dokter deze vraag gesteld. „Gezien het tempo van zijn ge nezing en gezien zijn sterke constitutie is het zeker niet onmogelijk, dat hij weer aan wedstrijden zal kunnen deel nemen. Maar op dit ogenblik staat er nog niets vast. Zodra hij geheel genezen zal zijn en zijn revalidatie voltooid, zal hij zich aan een nieuw onderzoek onder werpen en daarna zal pas bekeken kun nen worden, welke de mogelijkheden zijn in het voortzetten van zijn carrière." Advertentie Plak gemakkelijker! met de nieuwe dop KEULEN De Duitse atleet Martin Lauer, wereldrecordhouder op de 110 meter horden, heeft besloten dit seizoen niet meer aan wedstrijden deel te nemen. Martin Lauer, die in de finale van de 110 meter horden tijdens de Spelen in Rome niet verder dan een vierde plaats kwam, achter het Amerikaanse trio Lee Calhoun, Willy May en Hayes Jones, heeft zoveel last van zijn enkel, dat hij het nodig acht eerst- voldoende rust te nemen. Hij wil nog drie of vier jaar aan de actieve wedstrijdsport deelnemen en het zou in dit verband onverantwoord zijn dit jaar door te blijven gaan. Bombardement overwogen DüSSELDORF (DPA) In het pro ces tegen de drie SS-ers die als bewa kers van het concentratiekamp Sachsen hausen fungeerden, zijn vrijdag nieuwe gruwelijke bijzonderheden aan het licht gekomen. Himmler had het parool gegeven dat geen enkele in een concentratiekamp verblijvende persoon levend in de han den van de geallieerde legers mocht vallen. Bewaker Höhn beweerde echter dat hij en andere bewakers de plannen om het kamp te vernietigen en alle be woners te doden heftig hadden afge wezen. De SS had niettemin overwogen de overvolle barakken door de Duitse luchtmacht te laten bombarderen of in de lucht te laten vliegen. Maar uiteinde lijk besloot men het kamp te ontruimen. Volgens het evacuatiebevel moesten echter alle zieke kampbewoners worden doodgeschoten. Hun lijken moesten wor- AMSTERDAM (A.N.P.). Zaterdag 1 oktober wordt op het terrein van Beer schot te Antwerpen de jaarlijkse wed strijd gespeeld tussen de oud-internatio nals van Nederland en België. De op brengst komt ditmaal ten goede aan de Unicef, het Kinderfonds van de Verenig de Naties. De Nederlandse ploeg is als volgt samengesteld: Doel: Steiger (PSV); achter: Schaap ('t Gooi) en Odenthal (Enschede); mid den: Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta) en Stijger (Blauw Wit); voor: Biesbrouck (RCH), De Vroet (Feijen- oord), Appel (Fortuna), Lenstra (Ensoh. Boys) en Groeneveld (Haarlem). den uitgekleed, maar dit bevel kon aldus Höhn niet worden uitgevoerd, omdat de SS geen terrein kon vinden, dat groot genoeg was om de duizenden lijken te bevatten. Blauw kruis De meeste gevangenen die in de laat ste oorlogsmaanden naar Sachsenhau sen kwamen, werden volgens Höhn dood uit de goederenwagons gehaald. De overlevenden hadden allen ernstige be vriezingen. Hij bevestigde dat velen slechts naar Sachsenhausen werden gebracht om te worden gedood. Deze mensen werden gemerkt met een blauw kruis op het voorhoofd. Höhn deelde verder mede dat, toen hij op de dag waarop de laatste groep kampbewoners naar het noorden was vertrokken, de poort van het kamp sloot, enkele hondenden zieke gevange nen onverzorgd waren achtergebleven. De ook in Nederland bekende Zuid- slavische internationale voetbalspeler, Milutinovic, heeft gisteren een contract getekend met de Duitse club Bayern München. Hij zal morgen zijn debuut maken voor deze club tegen VFR Mann heim. Advertentie Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: s.s. Santa Fé 26-9, m.s. Liber- tad 29-9; Australië: s.s. Orcades 29-9; Brazi lië: s.s. Aludra 26-9, m.s. Saarstein 27-9 en m.s. Kennemerland 29-9; Brits Oost-Afrika: m.s. Europa 29-9; Canada: s.s. Arkadia 25-9 en m.s. Pr. Joh. Willem Friso 29-9; Chili: m.s. Weimar 29-9; Indonesië: s.s. Clytoneus 28-9; Ned. Antillen: m.s. Delft 26-9; Nieuw- Zeeland: s.s. Ceramic 29-9; Suriname: m.s. Ladon 28-9; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afri- ka: m.s. Edinburgh Castle 25-9 en m.s. Ab- bekerk 29-9. Inlichtingen over de verzending van post pakketten geven de postkanotren. Proftornooi te Londen Eigen nieuwsdienst LONDEN De sterke vorm, waarin Rosewall momenteel speelt, is op tref fende wijze tot uiting gekomen in zijn halve eindstrijd van het prof-tennistor nooi te Londen tegen Olmedo: 60 60 63Zo scherp en zo zuiver waren vrijwel alle slagen, in het bijzonder de prachtige backhand van de Australiër, dat de Peruviaan, als het ware, werd afgestraft. Service-overwioht telde niet. Rosewall was meester op de return, pas serend zoals hij wilde. In de andere halve eindstrijd bleek ook Segura zijn goede vorm van dit tornooi behouden te hebben. Het werd echter een lange en spannende strijd tegen Sedgman: 46 6—3 64 46 64. Met spanning_ ziet men nu de finale tussen Rosewall en Segura tegemoet. Spel zoals dat van Rosewall is er het gehele jaar in Engeland, ook te Wim bledon dus, niet te zien gegeven. Van een onzer verslaggevers BARCELONA. Ondanks alle vreugde over de overwinning, die Nederland in de eerste wedstrijd van het Europese honkbalkampioenschap op Italië, de zwaarste concurrent be haalde, hing er toch één schaduw over: het falen van de slag ploeg, die slechts één run kon scoren, de run die ons tenslotte de overwinning be zorgde. Maar voor deze povere prestatie "nep ik gisteren uw clementie in, omdat de Nederlandse ploeg stond tegenover een werper, die zijn toch al zo grootse prestaties juist in deze ont moeting nog verr<> overtrof: Giulio Glorioso, die vermoedelijk de beste ■man van het veld was. Onbespeelbaar voor de Oranjeploeg als werper, bijna fataal aan de slag, toen de overwinning van Nederland vrijwel vast stond. Voor de zesde maal neemt Giulio Glorioso, de 29-jarige Italiaakse PTT- ambtenaar, nu reeds aan de Europese kampioenschappen deel. En het was in al deze titelduels, dat deze zware en rustige, doch in onze ogen aller minst op een Italiaan lijkende pitcher, de hoofdrol bij de Azzuri vertolkte. Doch slechts éénmaal, en wel in 1953 bij de eerste continentale titelstrijd te Antwerpen, slaagde hij er in de squadra naar de hoogste top van de Europese ladder te brengen. Toch weerde hij zich in alle wed strijden geducht, zoals bijv. in 1958 te Amsterdam toen hij zelfs tot de beste werper van het tornooi werd uitge- -oepen. Een keuze, die overigens later op kritiek stuitte, want in geen van de twee legendarische duels met Nederland stond Glorioso op de mound. Het waren toen boze tongen, die beweerden, dat Giulio onze land genoten: vreesde en daarom het wer pen in deze duels aan de kleinere Riccardo Rimini overliet. Maar Glorioso, die de kracht van de oranjeploeg kende, trad vorig jaar wèl tweemaal tegen onze ploeg aan. Onder zijn leiding bevochten de Ita lianen op 22 augustus toen in Utrecht de eerste winst op Nederland met 83, doch een week later lagen de rollen in Triest anders. Onder de bezielende leiding van Herman Beidschat sloegen de pupillen van coach Zukiwsky toen genadeloos toe om te bewijzen, dat het Nederlandse honkbal nog toon aangevend in Europa was. Op eigen grond moest Glorioso toen tegen het slagvaardige oranje met 91 de nederlaag accepteren. Glorioso heeft overigens evenals onze landgenoten Urbanus, Smidt en Jole een zg. „springtraining" in de Verenigde Staten kunnen meemaken. Dit gebeurde in 1953 toen hij twee maanden college liep bij de Cleveland Indians. Aan de Amerikanen heeft de Italiaan, die op alle plaatsen kan wor den ingezet en een prima allrounder is, ook zijn loopbaan als werper te danken. Deze zagen hem namelijk als outfielder in actie en vonden zijn aan gooien zo imponerend, dat zij hem het advies gavenzich als pitcher verder ie bekwamen. De Nederlandse amateur-stayer Leen van der Meulen is tijdens een uurwed strijd te Karl Marxstadt derde geworden achter de Oostduitsers Meister en Stoltze. Van der Meulen legde achter gangmaker Krüger 63.744 km af; d« winnaar 64.960 km.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 13