Portugees kunstenaar in Parijs beschildert sjaals gezellige huisvrouw ARCHI INTERIEUR DAGHOSPITALEN VOOR GEESTESZIEKEN NODIG Lekasin Duizend mannen te veel voor een vrouw HUIZEN VOOR MILITAIREN DE VROUW ACHTER DE MAN Ziekenfondsraad snijdt de weg af PAT ALS MOEDER Zaterdag 24 september I960 ZEEUWSCH DAGBLAD EVEN KIJKEN. WAT NU. DAAR NOG EEN STREEK Niet naar meisjes Dure hoop Acht tot tien SNELHEIDSRECORD WOLVERWERKING MAÏZENA DU RYEA Beter dan gewoon centrifugeren DEADMEHlREVCENTRIfUOE -DROOGT HET BEST VAN ALLE TT Antwerpen verbiedt de film over leven Wernlier von Brann van pijn LEVENSMIDDELEN Vertrouwen door goede voorlichting zegt Chr. Soames GEZELLIGE HUISVROUW Vaderlandse pelgrimage volgende keer: Fag. J€ Advertentie Carlos Santos werkt alleen 's nachts PARIJS. In het rommelige St. Germain des Prés in de Franse hoofdstad, vlak bij de Boulevard St. Michel, brandt hoog in de nok van een van de oude vervallen huizen nacht in nacht uit licht. Achter het dakraam, in een somber en be dompt kamertje, beschildert de Por tugese kunstenaar Carlos Santos fraaie zijden sjaals voor de elegan te Parisiennes, die hun kleedgeld besteden in een van de vele bouti ques die de stad rijk is. Ik werk uitsluitend 's nachts vertelde de schilder ons, overdag heb ik geen inspiratie. Dan bezoek ik trouwens ook de salons waar mijn sjaals re gelmatig in de collectie worden op genomen. Carlos Santos kwam twee jaar ge leden uit een kleine Portugese pro vinciestad naar Parijs. Als schilder van non-figuratieve schilderijen ver diende hij toen geen droog brood. Aan schilders is in de Franse hoofd stad immers geen gebrek, zegt hij zelf in een mengsel van Frans en En gels, aangevuld met allerlei Portuge se uitdrukkingen, wanneer een woord hem niet te binnen wil schieten. Min of meer geïnspireerd door wat hij, al flanerend langs de brede bou levards, steeds weer aan fraaie ac cessoires in de boutiques van de dure modehuizen zag prijken, besloot de jeugdige Portugees te trachten met het beschilderen van sjaals de kost te verdienen. GROTE vierkante sjaals, luchtig om het kapsel geknoopt, worden in Parijs vooral door de jongeren veel gedragen. Ieder meisje en iedere vrouw met zo'n sjaal om, keek de schilder aandachtig na. Zo aandach tig zelfs, dat hem dat soms een heel boze blik van een Franse jongeling bezorgde. Carlos Santos keek echter niet naar het meisje, maar naar de manier waarop de plooien in haar hoofddoek vielen. Van de meeste dessins krijg je. wanneer een sjaal om het hoofd wordt gedragen, te weinig te zien, vindt hij. Daarom zocht hij naar een andere manier om sjaals te beschilderen en vond die in de toepassing van aller lei nieuwe verftechnieken, waarbij eigenlijk uitsluitend gebruik wordt ge maakt van kleuren. Op zijn kleine atelier in een van de oudste delen van de Franse hoofd- stad begint Carlos Santos na twaalf uur 's nachts te werken. Ik schil der direct op de zijde vertelde hij- Alleen toanneer ik helemaal geen in spiratie heb, maak ik eerst wel eens een schets op papier. Prachti ge kleuren blauw, ueel groen en een weinig rood past de Portugese schil der onder andere op zijn sjaals toe. De nerf laat hij soms, door specia le verdunningsmiddelen te gebrui ken, op het doek uitvloeien en in el kaar overlopen, waardoor heel tere effecten worden bereikt. HILLER0D (Reuter) Duizend trouwlustige Denen hebben gisteren voor de rechter van het stadje Hiller0d betoogd dat één vrouw hun te erg was. De rech ter kon niet anders dan toegeven dat het een onbetamelijke geschiedenis was, waarin een jonge Deense schoonheid zich overigens onopzettelijk verwikkeld had. De opzet kwam louter van de kant van een man, de 26-jarige musicus Jdrgensen, die in het bespelen van tere menselijke snaren meer brood zag dan in het strij ken op zijn viool. Hij besloot een huwelijksbureau te beginnen en verzekerde zich van de medewerking van zegge en schrijve één blonde kandidate, die er overigens wezen mocht. Daarop plaatste hij advertenties in verscheidene Scandinavische bladen. Het succes was overweldigend: in totaal rea geerden er 1081 trouwlustige mannen, die prompt van Jdrgensen alle gegevens over zijn kandidate toegestuurd kregen samen met een nota voor deze eerste dienst verlening. gOMS ook laat de schilder Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is een gebiedende eis dat de dienstvoorwaarden voor het beroepspersoneel zodanig worden verbe terd. dat het militaire beroep in aan trekkelijkheid de vergelijking met vele andere 'betrekkingen kan doorstaan. Dat zegt minister Visser in de begroting van defensie met betrekking tot het grote tekort aan beroepspersoneel. De woningvoorziening voor beroeps militairen is nog steeds onbevredigend. Bij de land- en luchtmacht zijn thans drieduizend woningzoekenden, bij de ma rine tweeduizend. Daarom wil de mi nister bij de woningbouwverenigingen het beschikbaar stellen van woningen voor militairen meer gaan stimuleren. Voorts zullen volgend jaar op militair terrein honderd woningen worden ge bouwd en in enkele gevallen woningen worden gekocht voor zeer grote gezinnen. Advertentie UW HUID WORDT WEER GEZOND EN MOOI MET de on' dergrond. het wit van de zijde, een belangrijke rol spelen bij een dessin dat uitsluitend uit kleur be staat. Dat gebeurt door op bepaalde plaatsen een paraffine-achtige massa op het doek te smeren, die later weer met een strijkijzer wordt verwijderd. Dat alles gebeurt op een heel pri mitieve manier op het atelier van Carlos Santos in Parijs. Bij bepaalde bewerkingen kruipt de maker van de sjaals bijvoorbeeld een hele nacht over de vloer van zijn atelier. Dan ge bruikt hij de structuur van de grove matting, waarmee de grond is be legd, om meer beweging in de kleu ren op zijn doeken te krijgen. Als ik voldoende inspiratie heb. be schilder ik acht tot tien sjaals per nacht, vertelt de Portugees, die tot nu toe ongeveer vijfhonderd zijden hoofddoeken geheel met de hand op steeds weer andere manieren heeft bewerkt. Soms ben ik na zo'n nacht vreselijk dronken. Van de alcohol damp voegt hij er snel aan toe. Voor het mengen van verschillende verf soorten wordt namelijk onverdunde al cohol gebruikt, die op het doek ver dampt. De sjaals van Carlos Santos worden onder andere in de boutique van de Russische couturière Lola Prussac verkocht en in enkele grote modema gazijnen aan de Avenue des Champs Elysées. De elegante jonge vrouwen die in die zaken hun inkopen doen. hebben er graag wat meer voor over dan zij gewoonlijk voor een sjaal be talen, om zo'n fraai unicum in zijde van de Portugese schilder te bezit ten. De jacht naar wereld-snelheidsre cords houdt niet op bij de Olympische spelen en evenmin bij de sport, 't is dikwijls alleen maar een kwestie van een idee. Zo staat het record snel- broodbakken bijvoorbeeld op naam van Italië, waar een ploeg van drie mannen in ruim twee uur tijds een kleine hoeveelheid tarwe maaide, dors te en maalde, er deeg van kneedde en daarvan een knappend brood bakte. In Australië heeft men zich naar aanleiding daarvan gehaast een re cord voor het maken van herencos- tuums te vestigen, In een uur, 52 mi nuten en 11 seconden precies schoren enkele Australische boeren een schaap, wasten, sponnen en weefden de wol en vervaardigden van dat weefsel een costuum. En nu maar wachten of er andere zijn die een poging willen wa gen dat record te verbeteren. De oogst van ©en nacht. Gemiddeld beschildert Carlos Santos vijf sjaals per nacht, wanneer hft veel inspiratie heeft echter wel acht of tien. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. Het meisje, dat zelf ook van het over vloedige aanbod in kennis werd gesteld, schrok echter zo dat zij haar kandidatuur voor een huwelijk per advertentie schie lijk introk. En Jprgensen liet het maar zo. Hij had uiteindelijk 14.000 kronen verdiend en vele mannen nieuwe hoop geschonken Maar dezen namen het niet. Zij lieten de huwelijksmakelaar voor de Hillerödse rechter verschijnen, die hem tot een milde straf veroordeelde: als boete moest de man alles betalen wat er nog van zijn winst over was. Door hoog toerental (Hi-Rev), onttrekt de Acme Centrifuge mcér waterbaan uw was en maakt het goed daardoor droger. Daardoor en dankzij de Acme kwaliteit in constructie en vormgeving biedt de Acme Centrifuge de meeste waarde voor uw geid. De practische vierkante vorm past tegen gootsteen of wasmachine. Het veiligheidsdeksel start en stopt de motor vanzelf. met automatische pomp f. J10 standaard model f.2it STA OP EEN Schrijf voor uitvoerige folders aan ACME DOMBSTIC EQUIPMENT LTD Po.tbu. i«34 V-Grmoluw* Fabrikanten van de toereldberoemde Aam wringers ■Mc-tricppisirPp-trtrtcpppppp-pppppp-Up-pp-kPP-kppPivtvkirP-k-k-trivp-trtrick-kivkivk-h.-h-iA, PAT NIXON #- *- Eisen nieuwsdienst ANTWERPEN. De burgemeester en schepenen van Antwerpen hebben oe vertoning van Ik mik op de ster ren, de filmbiografie over de raket- deskundige Wernher von Braun, in de stad verboden. In Antwerpen zijn tengevolge van de Duitse vliegende bommen, de V-l's en V-2's, duizenden doden gevallen. Von Braun is de uitvinder van deze wapens. Het gemeentebestuur zegt de film verboden te hebben wegens gevaar voor verstoring van de openbare orde. Donderdag hebben oud-verzetstrij- ders, oud-militairen en socialistische jongeren tegen de film demonstraties gehouden. Tevoren had een lid van de gemeenteraad er op gewezen dat de film vertoond werd op een plaats waar in 1944 zevenhonderd mensen door een V-l werden gedood. Van een onzer redacteuren DEN HAAG In Nederland heeft sinds jaar en dag een schrijnende te genstelling bestaan tussen de behan deling van lichamelijk zieken en gees teszieken. Zij bestaat nog, ook al is er* dan de laatste tijd wel wat ver beterd. Genoeg is het echter niet. Een goede gezondheidszorg wordt er nog steeds door belemmerd. De ziekenfondsverzekering waarborgt voor iedere verzekerde geneeskundige hulp. Dokter, apotheker, polikliniek. Bo vendien: zeventig dagen ziekenhuisver- pleging, inclusief operatie, foto's en zo meer. Wie dat wil kan voor zeer weinig geld nog een aanvullende verzekering sluiten, op grond waarvan ook een lan ger verblijf in een ziekenhuis wordt be taald. Merkwaardig genoeg zijn de geestes zieken in het ziekenfondsenbesluit ech ter niet gelijk gesteld met lichamelijk zieken. Oorspronkelijk werd ook hun verblijf in een ziekenhuis (tot zeventig dagen) wel vergoed, maar dan moest er sprake zijn van een speciale behande ling, wegens shock bijvoorbeeld, of een zogenaamde slaapkuur. Na de oorlog verviel die bepaling. ONBILLIJK Geen aanvullingsfonds heeft het echter aangedurfd, de voor deze groep zo be langrijke aanvullende verzekering af te sluiten. Het gevolg is, dat zij na het verstrijken van de zeventig dagen ver vallen in de praktijk van de Armenwet, Advertentie een (^^17) produkt en dus moeten bijdragen naar vermo gen. Dit is een grote onbillijkheid. De poliklinische hulp: Voor lichamelijk zieken is de vergoeding reeds zeer lang vrijwel onbeperkt. Voor geesteszieken was zij tot voor kort zo minimaal, dat een specialist niet verder kon gaan dan een zeer oppervlakkige behandeling. Het draaide meestal uit op een praatje van een kwartier en een receptje voor wat tabletten. Een klein jaar geleden is er een mooie stap vooruit gedaan. De Ziekenfondsraad besloot toen, dat ook de kosten van een meer uitgebreide psychiatrische behan deling mogen worden vergoed. Tien be handelingen in een half jaar. Daarmee zijn de geesteszieken echter niet afdoen de geholpen, want velen onder hen heb ben juist behoefte aan meer hulp, zonder dat zij in een inrichting of psychiatri sche afdeling van een ziekenhuis verblij ven. MEER CONTACT Wat zij nodig hebben is: veelvuldig contact met de behandelende psychiater, arbeidstherapie, groepstherapie. Het zijn de patiënten die 's nachts gerust thuis kunnen zijn, maar overdag behandeld moeten worden in een zogenaamd dag hospitaal.' Zij blijven op die manier uit een ziekenhuis of inrichting en maken bedden vrij voor anderen. De Ziekenfondsraad heeft echter be sloten, dat de kosten voor behandeling in een daghospitaal niet voor vergoeding in aanmerking komen. Daarmee heeft de raad de weg afgesneden voor een noodzakelijke aanvulling van de psychi atrische behandeling. Bovendien worden hiermee initiatie ven afgeremd die dure opnamen in zie kenhuis of inrichting kunnen tegenhou den of bekorten. Veel patiënten zullen nu immers toch moeten worden ■opge nomen of langer in een psychiatrische inrichting moeten blijven. Dit alles wetende, zou het ons niet verbazen als hier of daar in Nederland toch met een dergelijk daghospitaal zou worden begonnen. In een gemeente-zie kenhuis bijvoorbeeld. Het is heel goed denkbaar dat een gemeentebestuur dan maar liever zelf de kosten van een dag hospitaal draagt. Dat is in het belang van de patiënten. Bovendien kunnen op die manier met hetzelfde aantal bedden meer zieke mensen worden geholpen. De gezondheidszorg kan daar alleen maar wèl bij varen. N Eigen nieuwsdienst LONDEN De levensmiddelenindus trie heeft de plicht het publiek zodanig voor te lichten dat de verbruiker volle dig vertrouwen kan hebben in de pro- dukten van die industrie. Dit zei Christopher Soames. de Engel se minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, deze week toen hij de grote tentoonstelling opende die in Londen is ingericht ter gelegenheid van het honderdjarige bestaan van de voed- selkeuringswet. Soames' opmerking sloeg op het heer sende wantrouwen onder Engelse huis vrouwen tegen conserven. Een wantrou wen overigens, dat niet verder gaat dan de misvatting dat ingeblikte levens middelen minder voedzaam zouden zijn dan verse. Honderd jaar geleden werd in Enge land de eerste wet aangenomen waarbij de verkoop van levensmiddelen waar mee geknoeid is of levensmiddelen die schadelijke bestanddelen bevatten werd verboden. De tentoonstelling geeft een treffend overzicht van de wetenschappelijke werkwijze van de Engelse keuringsdien sten. |EW YORK. Ondanks het feit dat Richard Nixon er geen gras over liet groeien en het jonge onderwijzeresje Patricia Thelma Rayan reeds na enkele ontmoetingen tijdens de repetities van de toneelclub ten huwelijk vroeg, trouwde het jonge paar eerst op 12 juni 1940. De huwelijksplechtigheid vond plaats in het missiekerkje van Riverside in Californië. Pat gaf als jonge echtgenote haar baan niet op, zij bleef onderwijzeres aan de school in Whittier. Toen haar man in dienst moest en luitenant werd bij de marine, verhuisde zij met hem mee naar Ottumwa en ging ook daar weer werken, 'nu als typiste bij een bank. Nixon werd naar Europa gezonden en Pat verhuisde naar San Francisco, waar ze een baantje op kantoor aannam. Na de oorlog maakte Dick Nixon in korte tijd carrière in dt politiek. Hij werd vice-president en is nu de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap. Stap voor stap kwam ook zijn vrouw meer in de schijnwerpers van de internationale belangstelling te staan. Dat vond Pat eerst heel vervelend want van nature is zij een verlegen meisje, dat als figurante in Hollywood altijd al probeerde zo ver mogelijk van de camera's weg te blijven. Toen de film- en televisiecamera's heel wat nadrukkelijker op haar werden gericht, moest zij hard tegen die verlegenheid vechten. Het had succes, want zij vervult haar officiële plichten nu met flair en charme. Zij weet haar tijd ook heel efficiënt in te delen, wat zij leerde toen zij vele jaren lang als werkende vrouw haar brood verdiende. Men kan in de elegante en zelfverzekerde echtgenote van de Amerikaanse vice-president het verlegen, onopvallende vrouwtje dat met haar man naar Washington kwam, helemaal niet meer herkennen. De Nixons wonen in een vriendelijk huis in het mooie Wesley Heights. Dat huis heeft elf kamers en was eens de woning van Generaal Homer S. Cummings. Pat moet in dat mooie huis nog dikwijls denken aan de tijd. dat zij met haar moeder en zusje in een gouddelverstent in Nevada woonde. Mevrouw Nixon vindt het eigenlijk helemaal niet zo prettig, dat de steeds groeiende lijst van afspraken er haar tenslotte toe noodzaakte, haar huishoudelijke taak geheel aan anderen over te laten. Toen haar man vice-president werd was dat voor haar helemaal geen aanleiding, vlug een uitgebreide staf v.®n huishoudelijk personeel aan te nemen. Vier jaar lang bleef zij zelf koken en de kamers stofzuigen, zoals elke andere Amerikaanse huisvrouw. Als er in die jaren iemand aanbelde bij de Nixons kon het gebeuren, dat hij werd uitgenodigd in de keuken te komen om een kopje koffie te drinken, omdat de vrouw des huizes daar netbezig was de lunch voor haar twee dochters klaar te maken. Nu heeft de familie Nixon een keukenmeisje, een werkster en hitler. Op bijzondere dagen wil mevrouw Nixon echter nog altijd beslist zelf koken en zij maakt dan de gerechten klaar, waarop haar man en dochters het meest gesteld zijn. De tijd dat bezoekers in de keuken bij haar een kopje koffie Imuhk)' mm km x m m v m k v kwamen drinken is echter voor haar voorbij. Mevrouw Nixon vindt het eigen- xj. lijk heel jammer, dat die gezellige periode aj. achter haar ligt. Ze vindt het zelfs hele- g* maal niet leuk, dat ze van haar butler Pat Nixon kwijt zich op char mante wijze van haar vaak officiële taak. Bij een bezoek aan Rusland met haar echtgenoot, werd zij met dit kleine .Rusj-e op de arm gefotografeerd. Advertentie GEBRUIK nooit meer eens de deur open mag doen jj. als er gebeld wordt. Als die butler de bezoekers niet kent, geeft hij hen vrien- J delijk de raad zich tot het bureau van de vice-president te wendén om een xj. afspraak te maken. TT Het echtpaar Nixon staat er op, .dat hun dochters heel gewoon worden opge voed. Mevrouw Nixon doet alles wat mogelijk is, om de kinderen ver verwij derd te houden van de dikwijls ook heel hinderlijke nieuwsgierigheid van het publiek. Op school willen de twee leven dige, intelligente meisjes precies zo als anderen behandeld worden. Pat Nixon brengt haar dochters meestal in haar oude Sedan naar school. Als die oude wagen het af laat weten, wordt de Limousine met chauffeur van Papa inge schakeld. Mama hoeft het echter niet te wagen, die slee voor de deur van de school neer te zetten. Julie en Tricia houden niet van zo'n vertoning. De Li mousine moet altijd twee straten verder op hen wachten. De twee zusjes springen er daar dan haastig in en blijven er op aandringen weer gauw in die oude, trouwe Sedan te mogen rijden. GORDIJNSPIRAAL met de originele onderdelen In de vaderlandse pelgrimage (AD van 10 september jl.) is een vergissing geslopen. Niet van Philips de Schone vindt men in de kerk te Brou een graf monument, maar van Philibert de Scho ne, de man van Margaretha van Oos tenrijk, die een zuster van Philips de Schone was. «- - 51- Advertentie NIEUWE COLLECTIE STOFFEN VOOR DAMESKLEDING EN INTERIEUR MEUBELEN ADVIEZEN ROTTERDAM

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 10