spanning rond ton in hilvarenbeek Rijkdom van emigrant in discussie voor rechter groep hotelhouders verlaat horegaf Van de wieg tot het graf in handen van moeder T.V. macmïLlan ook naar new york VRIJE DISTRIBUTIE VAN KERNWAPEN - GRONDSTOF programma's UITSPRAAK WELLICHT VERVROEGD ZIEKENFONDSEN ZOEKEN CONTACT Twee onderzeeërs op komst „Te veel kwakzalvers" Salan mag niet terug naar Algerije aid Sowjet-bijdrage kwam niet Vakraad metaal naar ministerie Nieuweling: Tuffy Hier ben ik thuis levensecht stuk Vrijdag 23 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD K.L.M. AANVAARDT ARBITRAGE VOOR LOONGESCHIL SENATOR VRAAGT A.O.W. VOOR SPIJTOPTANTEN BENADELING GEEN VRIJ MAN GEEN TUSSENPERSOON VROLIJKHEID SCHOOLTELEVISIE OP HOOG NIVEAU Rusland stookt in I.O.K. Bevestigd verwijt Pracht aanbod! Zeventig Nederlandse schilderijen gestolen MOEDER'S EXTRA OOG ETHER-PIRAAT IN HET KORT Pag. 7 Van een onzer verslaggevers BREDA Uiterlijk maan dagmorgen neemt de pre sident van de Bredase recht bank, mr. J. Scheltenbach, een beslissing over het ver zoek van de 57-jarige uit Hil- varenbeek geboortige Austra liër F. S. om zijn gijzeling op te heffen. Mocht de president van me ning zijn, dat de gijzeling in derdaad opgeheven moet wor den, dan zal hij vervroegd uit spraak doen opdat de onfor tuinlijke Australiër die tijdens zijn vakantie door een vroe gere schuldeiser in gijzeling werd genomen, geen uur lan ger dan noodzakelijk in het huis van bewaring te Breda wordt vastgehouden. Dit deelde mr. Scheltenbach gis termiddag mee, nadat hij in een kort geding geluisterd had naar de ar gumenten voor en tegen de gijze ling van Franske S., voor 1955 aan nemer te Hilvarenbeek. Mr. P. P. Lap uit Bergen op Zoom, optredend namens de gegij zelde immigrant, die vijf jaar gele den na een faillissement met zijn gezin naar Australië ging, een ton schuld achterlatend, achtte de gijze ling onwettig. Hij bestreed de le gende, dat de heer S. als rijkaard na vijf jaar zou zijn teruggekomen Er is geen sprake van rijkdommen, zo betoogde mr. Lap. Het is natuurlijk wel de vraag, zo gaf pleiter toe, of S. er verstandig aan heeft gedaan zijn vakantie in Hilvarenbeek te gaan doorbrengen waar twintig inwoners tezamen honderdduizend gulden aan hem tekort zijn gekomen na het fail lissement. Maar, zo betoogde mr. Lap, dit alles neemt niet weg, dat ook ten aanzien van deze man, die inmiddels Australiër is geworden, de wet juist moet worden toegepast. Juridisch fout Dit achtte mr. Lap niet het geval. Er is niet voldaan aan de bepalingen die gijzeling regelen. Eerst na een vonnis zou pas na een dag de man in gijzeling genomen mogen zijn. Dit is niet ge beurd. Hij werd in de autobus gepakt, direct nadat de president slechts verlof had gegeven tot gijzeling (dus geen vonnis). Er is daarmee niet aan de vereiste vorm voldaan. Bovendien gaat de vordering niet op, omdat S. de schulden heeft gemaakt toen hij nog Nederlander was. Zijn gijzeling werd mogelijk geacht, omdat hij buitenlander is. De wet spreekt echter van een buitenlander die schul den in Nederland heeft gemaakt. Dit slaat dus ook al niet op S., meende mr. Lap. Na zich beroepen te hebben op tal van arresten betoogde mr. Lap ten slotte dat de vordering tot betaling van 10.000 gulden niet ontvankelijk is, daar deze vordering was geregeld bij het faillissement. Men kan nu niet nog eens een rechterlijke uitspraak vragen. Bij dit alles komt, dat S. niet over vol doende middelen beschikt om het gevorderde bedrag te betalen. „Wel rijk Mevrouw mr. A. Kramer De Menton- Bake, optredend namens de heer J. van Dijk uit Hilvarenbeek die de gijzeling van S. had gevraagd, was het in geen enkel opzicht eens met het betoog van de verdediger van S. De heer Van Dijk was geen schuld eiser toen S. failleerde. Dat was zijn vader, die inmiddels is overleden. Met de erfenis kreeg de heer Van Dijk jr. ook de schuldvordering, waarvoor ten aanzien van hem geen regeling is ge troffen bij het faillissement. De ge gijzelde heeft geweigerd te bewijzen dat hij niet kan betalen en hij heeft zelfs geweigerd een schikking te treffen toen de president hem enkele weken geleden de gelegenheid gaf orde op zaken te stellen door de gijzeling te schorsen. Hij moest toen paspoortenen reisbiljetten van hem en zijn vrouw inleveren bij de griffier van de recht bank. Daarna mocht hij het huis van bewaring uit. S. schijnt dit wel te hebben gewild, maar zijn vrouw heeft dit verhinderd. Zij heeft toen in de bus onder getuigen gezegd, dat de Planta-af faire Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De ziekenfondsen zullen worden gepolst over de vraag of een gezamenlijk optreden in de Planta- affaire gewenst is. Dit besluit is gisteren als resultaat van beraadslagingen van een daartoe ingestelde commissie aan de leden van de Ziekenfondsraad meege deeld. Mochten de ziekenfondsen er voor voelen iets gezamenlijk te ondernemen, dan zullen Unilever en het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid voor het voeren van onderhandelingen worden benaderd Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Volgend jaar zal een begin worden gemaakt met de bouw van twee conventionele onderzeeboten. Voorts is op de begroting een bedrag van een half miljoen opgenomen voor verder on derzoek op het gebied van bouw en ge bruik van een atoomonderzeeboot. schuldeisers toch niet aan hun geld konden komen omdat zij alles op naam van de kinderen hadden gezet. Er zijn ook alle kentekenen van luxe. Zij nemen drie maanden vakantie, reizen per luxe passagiersschip via Amerika naar Nederland. In New York gaan zij nog twee weken uit voor zij naar Nederland komen. In Hilvaren beek gedragen zij zich als lieden die in vijf jaar tijds een vermogen bijeen hebben gekregen ,,Op die bankrekening staat een saldo van zeven pond, acht shilling en elf pence, dat is de tegenwaarde van zestig gulden", wierp mr. Lap tegen. Nu ja, zo reageerde mevrouw Kra mer, iemand die niets bezit heeft geen bankrekening. Bovendien vond pleit- ster, dat een arm en berooid man niet zo maar de nationaliteit van een an der land krijgt. Ook dat duidt er op, dat hij wel iets bezit. Zijn schuldeisers willen een regeling treffen, maar zelfs dat wil hij niet. Als hij maar 'n zeker heid stelt, dan mag hij vrij rondlopen. Hierop antwoordde mr. Lap, dat als S. was ingegaan op de voorlopige vrij lating, hij toch weer onmiddellijk in gijzeling zou zijn genomen. Er lagen immers al vijf verzoeken klaar van andere schuldeisers van vroeger. Bo vendien moest hij duizend gulden als borg storten. De anderen zouden dan ook duizend gulden willen hebben. Hij en zijn vrouw leven van de verdiensten van hun kinderen. Wat doen die kinderen en hoeveel verdienen zij, wilde de president we ten. Mr. Lap moest daar het antwoord op schuldig blijven. Maar laten wij hem dat zelf vra gen, stelde hij de president voor. Hij is dicht in de buurt in het huis van bewaring. Hij kan zo hier zijn. De president keek mr. Lap over zijn bril aan en zei: Neen mijnheer Lap, dat kan ik niet doen. Als ik beveel dat hij uit zijn kamer mag komen, hebben de parketwachters geen zeggenschap over hem. Als hij op weg naar het ge rechtsgebouw zegt saluut heren dan mogen zy hem niet tegenhouden. Neen, dat risico neem ik niet. Ik geef u graag de verzekering, dat hij dat niet zal doen, beloofde mr. Lap, doch de president vond maar be ter, dat mr. Lap zelf even naar het huis van bewaring ging om naar de welstand van de kinderen te informe ren. Daarvan terugkomende vertelde plei ter dat drie zoons een aannemersbe drijf hebben, dat per jaar 3600 Austra lische ponden oplevert. S. is bij zijn zoons in dienst. Mevrouw Kramer betoogde nog, dat een andere inwoner uit Hilvarenbeek die ook naar Australië is geëmigreerd en in dezelfde stad woont, haar had geschreven, dat hij best kon begrijpen dat de mensen in Hilvarenbeek hun Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Sinds een nogal opgewonden vergadering, dinsdag in Esplanade te Utrecht, zijn 28 hotels uit de Horecaf getreden. De leden raad van de Horecaf, gevormd door afgevaardigden van de afdelingen, was bijeen gekomen ter bespreking van een aantal grieven tegen en eisen aan het hoofdbestuur. Toen die niet werden ingewilligd, zegden de 28 hun lidmaatschap op. Het zijn Hotel des Indes in Den Haag. het Doelenhotel te Amsterdam, en 26 van de 28 hotels die Noordwijk rijk is. Inmiddels is er volgens de heer L. van Sterkenburg. directeur van o.a. het Doelenhotel, binnen de Horecaf „een heel gevecht aan de gang". Er is zelfs, met het oog op deze kwestie een commissie van goede diensten gevormd, die moet trachten „de zaak te lijmen". De voornaamste bezwaren gingen tegen het feit dat Horecaf steeds meer ondernemingen als lid toelaat, die in wezen niets met het bedrijf hebben te maken. Het zijn de zo genaamde para-commerciële instellin- CANBERRA (Reuter). De Australi- lische minister voor overzeese gebieden, Hasluck, heeft bij het huis van afgevaar digden een ontwerp-wijziging voor de bestuursregeling van oostelijk Nieuw- Guinea ingediend. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL De directie van de K.L.M. en de Vereniging van boord werktuigkundigen hebben een vrij on gebruikelijke, maar doeltreffende methode gevonden om uit de impasse te geraken, waarin de tot nu toe ge voerde salarisonderhandelingen waren gekomen. Zij hebben een driemanschap be. noernd dat een, tevoren door beide partijen als bindend aanvaard, advies zal uitbrengen. Het college bestaat uit prof. mr. W. C. L. van der Grinten, hoogleraar te Nijmegen, prof. mr. K. Wiersma, hoogleraar te Groningen en prof. ir. E. van Emden, directeur van ppklcftr. De boordwerktuigkundigen verdienen op het ogenblik ongeveer de helft van het salaris van de vliegers Zoals be kend hebben enkele jaren geleden de salarisonderhandelingen tussen de pilo ten en de directie van de K.L.M. aan leiding gegeven tot een reeks van con flicten. De nu tussen directie en boordwerktuigkundigen getroffen rege ling voorkomt herhaling van deze geschiedenis. Van onze correspondent PARIJS. De destijds op non-ac tief gestelde generaal Salan, die een beslissende rol heeft gespeeld bij het Algerijnse oproer in 1958, dat gene raal de Gaulle in Frankrijk aan de macht bracht, zal niet meer naar Al gerije mogen terugkeren. Hij is naar Frankrijk ontboden om zich te verantwoorden voor zijn open lijke kritiek op de Gaulle en heeft een gesprek gehad met Pierre Messmer, de minister voor de strijdkrachten. Het moet geen aangenaam onderhoud zijn geweest; Salan wilde er niets over los laten. A Spoedig werd bekend dat^ hij niet meer naar Algerije, waar hij een huis heeft, mag terugkeren. Zijn aanwezig heid daar wordt een gevaar geacht voor de veiligheid van de staat. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het liberale Eerste- Kamerlid baron De Vos van Steenwijk heeft minister Van Rooy schriftelijk gevraagd of ook a.o.w.-pensioen kan worden toegekend aan bejaarde, in Ne derland vertoevende spijtoptanten, die de Indonesische nationaliteit (nog) heb ben. Aan de hand van een concreet geval concludeert de senator dat deze men sen, die om politieke redenen naar Ne derland zijn gekomen en met het oog op hun leeftijd op ouderdomspensioen aanspraak zouden kunnen maken, in een ongunstige positie verkeren in ver gelijking met andere vluchtelingen. KAIRO. (A.P.) Ferhat Abbas, de premier van de voorlopige Algerijnse regering en zijn minister van buiten' landse zaken, Krim Belkacem, zijn gis teren bij Nasser, de president van de Verenigde Arabische republiek, geweest. Belkacem vertrekt vandaag naar New York; hij zal aanwezig zijn bij het de bat over de Algerijnse kwestie. gen, bedrijfskantines, parochiehuizen, inrichtingen waar cursussen worden gegeven en zo meer. Er is geen enkel bezwaar tegen, zo werd ons te verstaan gegeven, dat een bedrijf in zijn kantine maal tijden voor het personeel klaar maakt. Het wordt echter anders als een studiecentrum zoals De Baak te Noordwijk (van het Centraal sociaal werkgeversverbond) allerlei andere dingen naar zich toe gaat trekken. Hiermede worden de bestaande be drijven benadeeld. Het hoofdbestuur van Horecaf acht het juist van belang dat deze para- commerciële instellingen wel lid zijn. Zij zouden dan beter onder controle gehouden kunnen worden. Neen, zei de heer W. Tappenbeck van hotel Huis ter Duin te Noord wijk. Dit is hetzelfde als wanneer een kwakzalver lid wordt van een artsenorganisatie. In dezelfde vergadering van de ledenraad stelde de afdeling Noord wijk ook de eis, dat hoofdbestuur ders geen lid zullen zijn van de exploitatiecommissies van para-com merciële ondernemingen. De voorzit ter, de heer Meier, wenst bijvoorbeeld niet te bedanken voor de exploitatie commissie van De Baak. Naar zijn mening zit hij daarin „als vrij man". Integendeel, beweren de anderen, u bent voorzitter van Horecaf, en die twee functies zijn niet te verenigen. Tenslotte werd de eis gesteld, dat adviseurs van het hoofdbestuur van Horecaf geen adviezen zullen uit brengen aan de bewuste para-com merciële instellingen. Uiteraard werd ook op grond daarvan bevordering van concurrentie gevreesd. Toen er geen overeenstemming kon worden bereikt, zegden de betrokken hotelhouders staande de vergadering hun lidmaatschap op. Door W. Hoffmann geld wilden hebben. S. leeft daar in grote luxe. Diep denken Als u die brief niet overlegt als bewijsstuk, beschouw ik dit ook als gepraat, antwoordde mr. Lap. Ik kan de brief niet overleggen, omdat de schrijver niet in het publiek, genoemd wil worden. Maar daarom hoeft het toch niet minder waar te zijn wat hij schrijft, repliceerde me vrouw Kramer. Nu ja, besloot de president. Ik ga over deze zaak eerst eens diep na denken. Als er reden is om S. direct vrij te laten zal ik vervroegd uitspraak doen, anders hoort u mijn beslissing uiterlijk maandagmorgen om tien uur. Van onze correspondent LONDEN Na dagenlang overleg heeft de Britse premier Macmillan gis teren besloten dat hij ook naar New York zal gaan. De sinds meer dan een week verwachte aankondiging van zijn reis werd gisteren te Londen gedaan. Hij ver trekt zondag en denkt ongeveer tien da gen in de Verenigde Staten te zullen blij ven. In elk geval zal Macmillan een belang rijke toespraak houden tot de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Dat is het voornaamste doel van zijn be zoek. Dat zal dan namens de Westelijke landen geschieden in antwoord op wat de Russische premier Kroesjtsjef vandaag gaat zeggen. Daarnaast zal Macmillan besprekingen voeren met wat gisteren voorzichtig werd omschreven als „staatslieden uit het ge menebest en andere politici, die de hui dige zitting van de Assemblée bijwonen". Of zich onder heil ook premier Kroesj tsjef bevindt, weet men nog niet, maar de kans er op acht men in Londen en New York bepaald groot. Met nadruk verklaarde men gister avond in de Britse hoofdstad dat premier Macmillan niet als eventuele bemidde laar tussen Eisenhower en Kroesjtsjef naar New York gaat. Hij is ook zeker niet van plan een topconferentie tussen deze twee en hemzelf te helpen beleggen, al was het alleen maar omdat president De Gaulle er dan niet bij zou zijn. Dit alles neemt natuurlijk niet weg dat Macmillan zeker zijn goede diensten zal aanbieden, indien hij mogelijkheden ziet voor een toenadering tussen Eisenhower en Kroesjtsjef, zo meent men hier. Het spreekt vanzelf dat Macmillans rede door de Verenigde Naties met grote belangstelling tegemoet wordt gezien. Bepaald verheugen d-oet men zich echter op de rede die de Cubaanse premier Fi del Castro zal houden. Hij heeft namelijk aangekondigd, dat hij de Assemblée uit voerig verslag zal doen van zijnonaan gename belevenissen in New York. Hy wenst de wereld te doen weten hoe het hem is vergaan in hotels en bij zijn ont moetingen met de stoere agenten van de Newyorkse politie en hij zal in het open baar zijn beklag doen over de behande ling die hem ten deel is gevallen. Tussen de stations Made-Drimmele- len en Geertruidenberg is gistermiddag een personenauto onder een goederen trein gekomen. Een inzittende van de auto, N. J. C. van Delft uit Amersfoort, kwam om het leven. De bestuurder werd zwaar ge wond. CCHOOLTELEVISIE, tieve televisie vo en educa tieve televisie voor volwassenen, hebben een enorme vlucht geno men in Amerika. Overheid, bedrijfsle ven en culturele instellingen bevorde ren deze educatieve uitzendingen, die o.a. onderwerpen als kinderzorg, lite ratuur, volkenkunde, atoomenergie, en lessen in vreemde talen omvatten. Minstens 15 miljoen volwassenen vol gen geregeld deze uitzendingen, en ve len schaffen zich de bijbehorende leerboekjes aan. Zulke uitzendingen hebben zowel plaats via de ongeveer 60 niet-commerciële stations, als via de gewone commerciële zenders, die ook eigener beweging meer onderrich tende programma's hebben ingevoerd. Scholen en universiteiten maken vaak gebruik van zgn. gesloten cir cuit», waarbij de televisielessen via een kabelverbinding naar de aangeslo ten gebouwen en eventueel naar ande re onderwijsinstellingen worden over gebracht. In Hagerstown, Maryland, krijgen 16.000 leerlingen op 36 scholen tegelijkertijd éénzelfde televisie-les via het gesloten circuit. Het Walter Reed Hospital in Washington ver zorgt voor studenten zelfs televisiecol leges en medische demonstraties in kleuren-t.v. De educatieve televisie is nu nog te jong om al conclusies te trekken, Enkei» van de opinies echter, die zich in Amerika schijnen uit te kris talliseren, zijn dat t.v.-onderricht zeer suggestief en leerzaam is; dat het de mogelijkheid biedt de invloed van één bijzonder begaafde docent uit te spreiden over een veel groter aantal leerlingen; en dat het een belangrijk hulpmiddel is om enerzijds leraren op de hoogte te houden van hun ei gen vak, en anderzijds het lespro gramma aan te vullen op de scholen, waar een ernstig tekort aan leraren heerst. Een hoogst interessant project wordt op het ogenblik voorbereid in de staat Indiana. Daar wil men schooltelevisie gaan uitzenden vanuit een vliegtuig, dat zal cirkelen op een hoogte van 8000 meter. Op die manier kan men de scholen van zes staten met de uit zendingen bereiken. Dit jaar worden er proefvluchten gemaakt, en worden de deelnemende scholen voorzien van t.v.-toestellen, bijbehorende tekstboek jes, e.d. Volgend jaar gaat men vier dagen per week zes uur uitzenden. Als deze massale televisielessen vanuit de lucht goede resultaten afwerpen, zal het systeem zeker ook in andere sta ten worden toegepast. Het heeft ook grote mogelijkheden voor het inhalen van de intellectuele achterstand in de onderontwikkelde gebieden. De intocht van de kleurentelevisie bij het Amerikaanse publiek verloopt langzaam en geleidelijk. Zeven jaar geleden is men er mee begonnen. Nu zijn er 300 stations die kleuren-t.v. kunnen uitzenden; een grote maat schappij als de N.B.C. zendt iedere dag een paar uur in kleuren uit; en een half miljoen gezinnen heeft een kleurentoestel in de huiskamer staan. Maar de mensen met gewone toe stellen kunnen die kleurenprogramma's gewoon in zwart-wit ontvangen, de Eigen nieuwsdienst WENEN De Sowjetunie heeft tot nu toe het Internationale Orgaan voor Kernenergie in geen enkel opzicht hulp aangeboden en heeft dan ook niet het recht de Verenigde Staten, die het leeu wendeel van de hulp aan het I.O.K. le veren in de vorm van financiële bij dragen en splijtbare grondstoffen, ervan te beschuldigen het I.O.K. een controle systeem op te dringen. Op deze felle wijze reageerde gisteren de leider van de Amerikaanse delegatie bij het I.O.K., John McCone, in een communiqué op de beweringen van zijn Russische ambtgenoot, professor Jemel- janof, in het jaarlijkse congres van het I.O.K. dat onder Amerikaanse leiding de westelijke mogendheden aanstuurt op een stelsel van internationale controle op het gebruik van splijtbare materialen voor uitsluitend vreedzaam gebruik. Een dergelijk stelsel zou volgens Jemel- janof een ernstige inbreuk zijn op de souvereiniteit en de nationale onafhan kelijkheid van de landen die van het I.O.K. afhankelijk zijn voor technische hulp bij het ontwikkelen van de kern energie. Jemeljanof zei dat het I.O.K. geen gram van de 5.140 kilo verrijkt uranium waarover het beschikt mag afstaan aan een land dat niet bereid is te voldoen aan de voorwaarde, dat het zich moet onderwerpen aan controle op het ge bruik ervan. In feite kwam die verklaring van Je meljanof neer op een bevestiging van het verwijt van McCone, dat de Sowjet unie het I.O.K. tot nu toe geen splijtbare stoffen of hulp in andere vorm heeft verstrekt. Immers, bij de 5.140 kilo verrijkt ura nium waarvan hij sprak kon geen gram van Russische oorsprong zijn. Anders zou het I.O.K. wel zonder voorwaarden te stellen Russisch verrijkt uranium hebben kunnen afstaan. Aan de levering van die 5.140 kilo verrijkt uranium zijn voorwaarden ver bonden omdat zij beschikbaar zijn gesteld door de Verenigde Staten en omdat gelukkig de Amerikaanse wet het nog steeds onmogelijk maakt dat andere landen Amerikaans splijtbaar ma teriaal zouden gaan gebruiken om kern wapens te vervaardigen. Men kan zich afvragen waar de grote hoeveelheid uranium, die de Sowjetunie het I.O.K. in de oprichtingsconferentie van 1956 in uitzicht stelde, wel is geble ven. Jemeljanof wilde, toen hij met dat prachlaanbod kwam, toen al niet ver tellen of het ging om uraniumerts het cijfer dat hij noemde was duize lingwekkend in vergelijking met dat van het Amerikaanse aanbod of om verrijkt uranium. Waar het Jemeljanof gisteren om ging was om Sowjetrussisch verzet, ook in het I.O.K., tegen elk streven van het westen naar doeltreffende internationale ROME (AP). Van de kunstschilder Bruno Mertens uit Bilthoven en zijn Zwitserse vrouw Susana Burki zijn in Italië zeventig abstracte schilderijen ge stolen. De doeken lagen in een auto die in een plaatsje bij Napels geparkeerd stond. De Schilder en zijn vrouw waren een maand geleden met de collectie naar Ita lië gereisd om in Napels, Rome en Mi laan te exposeren. Zy hadden de doeken de afgelopen drie jaar geschilderd in Nederland, Noorwegen en Zweden. Het echtpaar zou ook nog met de col lectie naar Parijs en New York gaan, maar het heeft nu gisteren de terugtocht naar Nederland aanvaard. controle, om Suwjetrussische handha ving van het rookgordijn van de ge heimhouding dat Moskous voornaamste middel is ter handhaving en verhoging van de spanningen in de wereld. Baron D. W. van Lynden, de verte genwoordiger van Nederland, onder steunde gisteren het westelijke plan voor instelling van een stelsel van interna tionale controle ter voorkoming van het gebruik van door het I.O.K. te leveren splijtbaar materiaal voor de vervaar diging van kernwapens. Baron Van Lyn den is plaatsvervangend lid van de raad van bestuur van het I.O.K. Het plan, waartegen de Sowjetunie in verzet kwam, kreeg enige tijd geleden de goed keuring van de westelijke meerderheid in de raad van bestuur. DEN HAAG De staatssecretaris van sociale zaken, de heer Roolvink, heeft de vakraad voor de metaalindus trie uitgenodigd maandagavond een bespreking met hem te hebben op zijn departement. Deze uitnodiging heeft de vakraad gistermiddag ont vangen, nadat hij in zijn vergadering had besloten woensdag «veer bijeen te komen. Vorige week hebben de vertegenwoor digers van de werknemersorganisaties in de vakraad een voorstel tot een loons verhoging van in totaal negen procent ingediend. Sindsdien heeft de regering de centrale organisaties van werkgevers en werknemers duidelijk gemaakt, dat der gelijke loonsverhogingen haar in dit stadium niet welgevallig zijn. Vandaag zullen deze organisaties, ver enigd in de Stichting van de arbeid, weer vergaderen. De vertegenwoordigers van de werk gevers zouden gisteren in de vakraad hebben toegezegd in de vergadering van woensdag met een definitieve beslissing te zullen komen. kleurentoestellen zijn nog twee maal zo duur als de gewone, en de door snee Amerikaan is er dus nog niet zo enthousiast voor. Een andere nieuwigheid, die echter nog maar zeer weinig gebruikt wordt, is de televisiecamera voor huishoudelijk gebruik. Camera in de kinderkamer, kabeltje naar het draagbare t.v.-toestel in de keuken, en moeder kan tijdens het eten-koken een oogje houden op de spelende kleu ters Een nieuwe verschijning in de ra diowereld is het station in New York, dat uitzendt zonder welke reclame ook. Dit radiostation concentreert zieti op programma's van hoog gehalte, en het bedruipt zich geheel uit de vrijwilli ge giften van luisteraars, die zich op geven als een soort vaste donateurs. Blijkbaar zijn er genoeg luisteraars die enig geld (12 dollar per jaar) over hebben voor een programma dat niet voor advertenties kan worden onder broken. In San Francisco en Los An geles werken soortgelijke zenders, en die weten het hoofd boven water te houden met de steun van zo'n vijf tot achtduizend vrijwillige „abonnees". Sinds kort heeft ook Amerika een soort radio-piraat, Radio Swan, en de ze piraat bevindt zich waar een recht geaard zeerover zich behoort te vin den, namelijk in de Caraïbische Zee. Dit radiostation staat op Swan Island, een door 24 inboorlingen bewoond. 3 kilometer lang reepje land, in vol le zee ergens tussen Honduras en Cu ba. Radio Swan zendt muziek en nieuws uit. Maar Fidel Castro is niet gesteld op dat nieuws van Amerikaanse oor sprong, en hij noemt het Amerikaan se propaganda. De Amerikaanse regering wast haar handen in onschuld, zeggend dat dit een particulier radiostation is. Die particuliere exploitanten (de kersvers opgerichte Gibraltar Steam ship Corporation, die geen stoomboot, noch enig ander schip bezit) zeggen dat ze alleen maar een doodgewoon radiostation zijn begonnen, en binnen kort adverteerders hopen te krijgen. „Ons nieuws komt van de normale persbureaus, en nu vindt Fidel Cas tro dat dat propaganda isaldus de zegsman van de stoombootmaat schappij. De Amerikaanse commissie, die over zendvergunningen beslist. wil geen uitspraak doen, omdat niet he lemaal vaststaat, dat Swan Island tot Amerika behoort. Want ook Honduras heeft een duit in het zakje gedaan door te verklaren dat het wellicht de machtigingsbevoegdheid zou opeisen voor zichzelf, aangezien het eiland Hondurees gebied zou zijn, daar het in de 16e eeuw door Spaanse voor zaten is ontdekt ZATERDAG 24 SEPTEMBER HILVERSUM. Jaap ter Haar introduceert op maandag 3 oktober een nieuw geesteskind: Tuffy. Tuffy is een klein mannetje dat in alle radio- en televisietoestellen zit, en altijd in de meest wonderlijke situaties terechtkomt. Dit wordt een lange radioserie. Piet Ekel speelt Tuffy. I RADIO HILVERSUM I 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram 8.50 Voor U en Uw gezin, lezing. 9.00 Gym v d vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35—9.40 Waterst). VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10,05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gevar progr. 11.30 Viool en piano. middag 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 V jeugd. 14.50 Koorzang. 15.05 Lezing. 15.20 Kamerork. 16.05 Boek- bespr. 16.25 Gram. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. avond 18.00 Nws en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Muziekklosk. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing, 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar muz. 21.25 Soc comm. 21.40 Licht progr. 22.05 Sportnws; 22.30 Nws; 22.40 Zang met interviews. 23.10 Gram. 23.55— 24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V d vrouw. 10.00 V d kleuters. 10.15 Chansons. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V d zieken. 11.45 Gram. middag 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Amateursprogr. 13.50 V d jeugd; 14.00 Koorzang; 14.20 Kunstkron. 14.50 Metropole ork en solist. y JeuKd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr octet. 16.50 Gram. 17.00 V d jeugd. avond 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek week- overz. 18.25 Gevar progr. 18.55 Gram. 19.00 Nws- 19-10 Act. 19.25 Popul klass gram. X'ï! lichtbaken, lezing. 20.30 Lichte muz. 20.50 De knipperbol, pol praatje. 21.00 Het stenen hart, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws; 22.40 Samenspraak der herders, le- GesPrekken over muziek. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE KRO: 17.00 V d kind. NTS: 20.00 Journ 5"ï'e"°verz. KR0. 2#20 Act rubrlek. 20.30 Filmrep over Paraquay; 21.00 Gevar progr. 22.00 Hitchcock-film. DUITSLAND 15.10 Film. 15.35 Film. 16.00 Duitse wie- lerkampioensch. 17.00—18.00 Rep (Regio naal progr: WDR: 14.00 Die Woche - Hier und Heute. weekjourn. NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR: 18.45 Hier und Heute, journ. NDR: 19.25 Dat zou ik graag willen zien. WDR: 19.25 Vader is de beste) 20.00 Nws. 20.20 Rep. 20.50 Rep wijnfeest. 22.00 Jazz. Daarna: Woord voor de zondag. BELGIë VLAAMS ('-O0 v d jeugd. 19.00 Kathol uitz. iï'ïï Weekjourn. 19.55 TV-album. 20.00Nws. 20.30 Komedie. I d pauze om plm 21.30 QuizprogrNa afloop om plm 22.50 Nws. BELGIë FRANS 19.00 Waals progr. 19.30 Feuül. 20.00 Journ. 20.30 Tekenfilm. 20.45 Gevar progr 21.55 Filmprogr. 22.45 Cabaret. 23.15 Journ'. kleme oase voor de jazz-liefhebbers: Dave Brubeck kwartet, om 23.40 op Hilversum 2. Mozarts aangrijpende zwanezang, het Requiem, werd op 24 augustus in het nieuwe Festspielhaus te Salz burg uitgevoerd door een keur van solisten, de Singvereir der Gesell- schaft der Musikfreunde en het Weens Filharmonisch Orkest, het ge heel onder leiding van Herbert von Karajan. Een door Radio Salzburg beschikbaar gestel de opname kunt u vanavond om kwart over acht over Hilversum 2 beluisteren. Voor de kamermuziekliefhebbers musiceert het Amadeus-strijkkwar- tet vanavond om zes over elf over Engelands Home Service (276 en 330 m). Uitgevoerd wordt Van Reet- hovens kwartet opus 59 nr. 3. televisie vandaag 1 VRIJDAG Het hoogtepunt van het t.v.-programma vanavond wordt ongetwijfeld „Anders dan anderen", om 21.10. Bert Garthoff zal dit seizoen weer vier afleveringen verzorgen van zijn befaamde serie t.v.-biografieën. Vooraf de actualiteitenrubriek Achter het nieuws (20.30), en de Spiegel der kunsten (20.40). Vlaanderen: 20.30 filmreportage over de Passiespelen in Oberammer- gau; 21.00 Highway Patrol; 21.25 Pre mière. België Frans: 20.35 opera La Bo hème: 22.05 Visum voor de toekomst. Vanavond brengt de Duitse tele visie om 20.20 de televisie-strip „Fa milie Hesselbach". Daarna orn 21.10 een uur lang commentaar'op datgene wat over Duitsland in buite ïlandse kranten en tijdschriften wordt geschre ven. 1 bekeken I radio vandaag VRIJDAG Van Friederich Dür- renmatt, de schrijver van een hele reeks meesterlijke luisterspelen, kunt u vanavond weer een stuk horen: De witte villa (19.50). Ook een aantrekkelijke uitzending ts Henk van Stipriaan's Vrijdagavond- retour. De bestemming van deze week is Enkhuizen (21.00), Verder is deze avond een barre woestenij voor de luisteraar. Eén CLIVE EXTON, auteur van het tele visiespel „Hier ben ik thuis", heeft ons gisteravond met een fiks probleem laten zitten. Bij wie van de getrouwde kinderen moet vader of moeder introk ken, als hij of zij plotseling alleen komt te staan? Ziedaar de vraagstel- „fir, waarop de schrijver in zyn ove rigens boeiend stuk het antwoord schuldig bleef. Jan Lemaire Sr. was als de min of meer overbodige vader bijzonder op dreef, en zorgde vooral in het verdere verloop voor dramatische spanning IJda Andrea gaf als zijn dochter even eens een sublieme rol weg. Haar spel vordt steeds beter, en steeds meer op het gevoelige medium televisie afge stemd. John Soer, bij de kijkers niet minder populair, voldeed ook volko men aan de verwachtingen. Lies de Wind en Cor van Rijn gaven goed par tij m dit stuk dat wat men noemt uit het leven was gegrepen. In menige huiskamer zal de verzuchting zijn ge slaakt „Ja, zo gaat het". Henk Rigters zorgde voor een sfeervolle en indrin gende regie. Gert Stempher

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7