m Coloriet Assuradeuren verzekeren kernreactor in Petten tegen w.a. en schaden A.K.U. krachtige stijging buitenlandse winsten B Goedkeuring loonsverhoging kan niet worden geweigerd Maatschappij Havenwerken overweegt emissie ENCI BREIDT PRODUKTIE AANZIENLIJK UIT telefonistes Bod Unilever op De Betuwe bijna 14 miljoen Meer gegevens in jaarverslag N.S. Pag. 6 S. Kroonenberg Familieberichten DE EERSTE NEDERLANDSCHE (ADJUNCT-)INSPECTEUR Telefoondistnct Breda vraagt Met buitenlandse maatschappijen Mij. Ondernemingen in Indonesië in liquidatie D. Roemers (N.V.V.) contra regering: Financieringsdruk Turkije verdwenen Rapport onderzoek doodsoorzaak Vergadering instellingen van Bretton Woods Buitenlands bankpapier Amerikaanse dividenden Met Cemij in ho Aandeel aanzienlijk toegenomen Londense vrachtenmarkt Vrijdag 23 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Familieberichten Heden nam de Heere tot Zich, na een zeer smartelijk, geduldig ge dragen lijden, mijn in nig geliefde en zorg zame man, de heer JAC. WISSE, echtgenoot van C. P. Brasser, op de leeftijd van 55 jaar. Hij is verlost, God heeft hem welgedaan. Zijn diepbedroefde Vrouw: C. P. Wisse-Brasser. Rutten, 22 sept. 1960 Venepad 4 De rouwdienst is be paald op zaterdag 24 september I960, n.m. 1.00 uur, in de Gere formeerde Kerk te Rut ten, waarna om 2.00 uur de begrafenis op de Al gemene Begraafplaats te Emmeloord. In Jezus ontslapen, na een langdurig, smarelijk lijden, onze geliefde Broer, Zwager en Oom, de heer JAC. WISSE. Dat hij nu juicht voor Gods Troon is onze rij ke troost. Fam. Wisse Fam. Brasser Rutten, 22 sept. 1960 Heden nam God uit ons midden weg, in de volle zekerheid des ge- loofs, de heer JAC. WISSE op de leeftijd van 55 jaar. Zijn diepbedroefde huisgenote: Johanna WHleboordse Rutten, 22 sept. 1960 Venepad 4. oogarts Heden door ziekte GEEN SPREEKUUR Met blijdschap kondigen wij aan „Voortaan gaan we naar VéGé"! Prima waar en oneindig veel geldzegeis. kunt u ook opgeven aan agenten en bezorgers. TERUGVERDIENEN DIT IS DE OPLOSSING Ieder die zich onze supernelle eenvoudig te bedienen „Orion"- breimachine aanschaft, kan thuis gemakkelijk een zeer be hoorlijk inkomen verdienen. Wij geven gratis onderricht engaranderen U afname tot het gehele bedrag van de aanschaffingswaarde van de machine, van de hierop door U vervaardigde artikelen. Bo vendien importeren wij de be kende „Turissa" naaimachine. Ook met dit wonder van Zwitsers vakmanschap zal het mogelijk zijn Uw inkomen aanmerkelijk te verhogen. Bei de machines zijn leverbaar op gemakkelijke betalingsvoor. waarden. Vraag alle inlichtin gen bij M. P. ROOS, Machine- handel, Prinsengracht 1117, Amsterdam-c. Aanvragen wor den in volgorde van binnen komst behandeld. houdt haar jaarlijkse ten toonstelling van schilderijen en tekeningen in het Kunst museum, Schuttershofstraat, Middelburg, van 24 septem ber t/m 2 oktober. Geopend van 2 tot 5 uur en van 8 tot 10 uur. Voor sohoolsohoenen naar: 'VWS JCHOININ WlnkXpAitrg VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ OP HET LEVEN EN TEGEN INVALIDITEIT N.V. vraagt ten Johan da Wittlaan 50 - 'a-Gravenhage voor een bestaande inspectie in Noord-Holland. Vereitttn: a een goede schoolopleiding leeftijd van 25 tot 55 jaar commerciële aanleg bij voorkeur in bezit van rijbewijs B Vakkennis Is gewenst, doch Indien niet aanwezig, volgt een gedegen oplei ding ten Hoofdkantore van de Maatschappij. Gedurende deze periode wordt een ruime vergoeding toegekend. Bij plaatsing in de buitendienst wordt een ambulante en goed gehonoreerde functie geboden met premlevrij pensioen. Eigenhandig geschreven brieven met uitvoerige Inlichtingen, onder bijvoeging ven een recente pasfoto, worden ingewacht onder de letters OB/ZD bij de EERSTE NEDERLANDSCHE, postbus 5, 's-Grevenhage. ■0EIENDE MEDITATIEVE SCHETSEN DIE ALLE IN VERBAND STAAN MET DE CHRISTELIJKE FEESTDAGEN „In dezo bundel It Okkt jager In zijn kracht t Elk hoofdstuk is een nieuwe verrassing." Of. V. N. t.mmwu Spranktiend ton humor, tintelend tan oprechte blij heid en ttrrassend door zijn flitsende opmerkingen." NU. liblióinft 3a druk gebonden f 3.90 Varkrljfbisur in 4% bo«khtnd*i N.V. GIBR ZOMIft A KIUNINOS UITGlVIMMlj WAGININOIN PTT ^o; voor plaatsing op het Telefoonkantoor te Gom. Leeftijd tot 25 jaar. Vereiste: diploma MULO (met de talen) of gelijkwaardig diploma. Schriftelijke sollicitaties met vermelding van naam, adres, leeftijd, diploma's enz. te zenden aan de directeur van het Tekfooodistrict Breda, Oude Vest 4 te Breda. DEN HAAG De Nederlandse Pool voor de verzekering van atoomrisico's, waaraan honderd vijftig in Nederland werkende verzekeringsmaatschappijen deelnemen, heeft met het Reac tor Centrum Nederland overeen stemming bereikt over de ver zekering van een zg. lage flux kernreactor in Petten, die zeer binnenkort in werking zal wor den gesteld. Het is de eerste kernreactor in Nederland die door de Atoompool wordt verze kerd. De verzekerde som ter dekking van de aansprakelijkheid van de exploi tant voor schaden, welke aan derden zouden kunnen worden toegebracht, is vastgesteld op 10 miljoen. De verzekerde som voor eventuele scha den, toegebracht aan het reactorcom plex zelf, bedraagt 26 miljoen. SAMENWERKING Voor de verzekering van risico's op het gebied van de vreedzame toepas sing van de kernenergie werken Euro pese assuradeuren nauw samen. Sa men met zusterinstellingen heeft de Ne derlandse Atoompool al een aandeel ge nomen in verzekeringen op kernreacto ren in Italië, Zwitserland, België, Zwe den en Noorwegen. De verzekering van de kernreactor in Petten geschiedt in samenwerking met de buitenlandse ver- zekeringspools. Internationale samenwerking op het gebied van de verzekering van atoom risico's is in het huidige experimentele stadium noodzakelijk. Door het betrek kelijk kleine aantal kernreactoren is de wet van de grote getallen, die de normale verzekeringstechniek beheerst, nog niet van toepassing. De verzekering van atoomrisico's wordt door geheel nieuwe en voor het verzekeringsbedrijf vooralsnog onbe- Uitkering van 55 verwacht AMSTERDAM Een buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij voor Ondernemingen in Indonesië heeft besloten tot ontbinding van de vennootschap over te gaan. De raad van beheer van de maatschappij is tot liquidateur benoemd. Per aandeel van 100 zal te zijner tijd, naar verwacht wordt, circa 55 in contanten worden uitgekeerd. Boven dien zullen aandeelhouders per aandeel van 100 twee aandelen van 500 Belgi sche frank ontvangen in de te Brussel «evestigde Société de Plantations Tro- picales. Het uitstaande kapitaal van de Nederlandse vennootschap is 800.000 groot. kende risicofactoren beheerst. Wel vindt via de internationale atoompools een zekere spreiding over de verschillende pools plaats. Het zijn in feite deze ge zamenlijke pools die het gehele nog be trekkelijk onbekende risico dragen. Onder auspiciën van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, waarbij zeventien Europese lan den zijn aangesloten, is onlangs een conventie opgesteld, waarin de aanspra kelijkheid van een exploitatie van een kernreactor wordt geregeld. Volgens deze conventie, die door ze ven landen is getekend, geldt voor de reactor-exploitant een causale aanspra kelijkheid, d.w.z. deze is aansprakelijk voor alle schaden aan derden zonder dat zijn schuld behoeft te worden be wezen. GRENS Het bedrag van de schade aan der den wordt echter beperkt tot 15 miljoen dollar per gebeurtenis. De regeringen hebben het recht voor deze maximale aansprakelijkheid een ander bedrag vast te stellen, mits niet lager dan 5 miljoen dollar. Tevens kunnen de rege ringen voorzien in een aanvullende schadevergoeding boven deze grens. Na ratificatie door vijf landen zal de conventie van de O.E.E.S. in de rati ficerende landen van kracht worden. Ne- ROTTERDAM Het bod op de aan delen Koninklijke Maatschappij De Be tuwe, dat Unilever zal uitbrengen, houdt in dat aandeelhouders van De Betuwe voor een aandeel van nominaal 750 kunnen ontvangen in contanten 825 pro cent of ƒ4.687,50. De mogelijkheid be staat ook, dat voor elk aandeel van no minaal 750 wordt uitgereikt 3.000 aan 6 procent cumulatief preferente aande len Unilever tegen 125 procent en een bedrag van 937,50 in contanten. Zoals wij al meedeelden bedraagt het maatschappelijk kapitaal van de Betuwe 6 miljoen, waarvan 2.226.000 is ge plaatst. Met de overneming van het ge hele geplaatste kapitaal zal voor Unile ver een bedrag van 13.912.500 zijn ge moeid. LENING WERELDBANK VER OVERTEKEND PARIJS De Wereldbank heeft een lening buiten de Verenigde Staten ge plaatst van 100 miljoen, rentende 314' en aflosbaar op 1 oktober 1962. De lening werd aangeboden aan 48 institutionele beleggers in 29 verschillende landen, waaronder Nederland. Er bestond grote belangstelling voor met het gevolg dat zij 'belangrijk werd overtekend. Na aflossing van de tweejarige 314%. lening, groot $75 miljoen, staat in totaal voor $2.100 miljoen aan obligaties uit, waarvan 1 700 miljoen in Amerikaanse dollars en 400 miljoen in Belgische franken, Canadese dollars, Duitse mar- derland"behoort tot Te" ondertekenaars'ken, guldens, Engelse ponden en Zwitser van de conventie. se franken. AMSTERDAM. De regering heeft zelf perspectieven geopend voor grotere verantwoordelijkheid voor de partners in de bedrijfstakken. Is er in een bedrijfs tak ruimte voor verbetering van ar beidsvoorwaarden en zijn de werkgevers bereid die ruimte daarvoor te besteden, dan zal de regering haar goedkeuring daar niet aan kunnen onthouden. An ders plaatst zij de bonafide vakbewe ging in een onmogelijke positie, bevor dert zij de chaos op loongebied en speelt zij de extremistische krachten in de Dit betoog werd gisteren afgestoken door de heer D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., in een toespraak tot de deel nemers aan het driejaarlijkse congres van de Algemene bedrijfsgroepen centra le in Amsterdam. Overtroffen De economische gegevens in de miljoe nennota bevestigen opnieuw, aldus de heer Roemers, dat de economische si tuatie in ons land gunstiger is dan de stoutste optimisten een jaar geleden ver wachtten. Dat waren dan de mensen van de bonafide vakbeweging, die tegen het beroepspessimisme van het Centraal planbureau waarschuwden. Het levenspeil van de werknemers en in niet mindere mate de winsten is het laatste jaar gestegen. Dat was, volgens de heer Roemers, te danken aan drie factoren: de gunstige conjunctuur, de ruime plaats van het zg. beleid (af wijkingen van de spelregels) bij de toet sing van de loonvoorstellen en de grote activiteit van de vakbeweging. Geen sluitpost Hij toonde voorts begrip voor de wens van de regering om pas op een later tijdstip definitief over de mogelijk heid van belastingverlaging te beslis sen. Hoezeer de regering echter op on ze steun kan rekenen bij het voeren van een doelmatige conjunctuurpolitiek, dat wil niet zeggen dat de lonen tot de sluitpost van de rekening moeten wor den gemaakt, voegde hij eraan toe. Wij willen geen loonsverhoging gefinancierd door inflatoire bronnen, maar wel uit de winsten van de ondernemingen. Het gaat de vakbeweging niet alleen om het spel, maar ook om de knikkers. Amsterdamse wisselmarkt AMSTERDAM, 22 sept. Contante prijzen: Londen 10.61—10.61 Va: New York 3.76%— 3.77%; Montreal 3.86%—3.86%; Parijs 76.92% —76.97%; Brussel 7.55%—7.56; Frankfort 90.39 —90.44; Stockholm 73.06—73.11; Zürich 87.55— 87.60; Milaan 60.71%—60.76%; Kopenhagen 54.88—54.91; Oslo 52.96%—53.01%; Wenen 14.57%14^.58%; Lissabon 13.21%—13.23%. AMSTERDAM De Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij voor Haven werken heeft over 1959 een winstsaldo behaald van 1.330.058 (v.j. 951.816), waaruit een dividend van 11 (v.j. 9) pro cent wordt voorgesteld. De rekening ma terieel en aangenomen werken over 1959 wijst een batig saldo aan van 3,17 (v.j. 3,03) miljoen. De waarde van het gedurende 1959 uitgevoerde werk liep in vergelijking met vorige jaren terug als gevolg van het feit, dat de in Turkije gemaakte omzet ten in Turkse ponden thans werden om gerekend in guldens tot de nieuwe ver laagde wisselkoers. Hoewel de waarde van het in Turkije uitgevoerde werk in 1959 nog een belangrijk deel van de to tale omzet vertegenwoordigde, is het aandeel daarin van werken elders op bevredigende wijze toegenomen. De di rectie is bezig voor het in Turkije vrij komende potentieel geleidelijk in andere gebieden emplooi te vinden. Samen met anderen De ontwikkeling van de E.E.G. zal ertoe leiden dat met bepaalde bedrijven in de buurlanden nauwere betrekkingen zullen worden aangeknoopt, waardoor ook de uitwisseling van technische ken nis en ervaring zal worden vergemakke lijkt. Een eerste stap in deze richting werd al gedaan. De directie vertrouwt zo te komen tot een meer duurzame groepsvorming, die zij in het algemeen gewenst acht, willen de Europese grote aannemers zich in de vele nieuwe landen voor het uitvoeren van steeds omvangrijker wordende ob jecten kunnen handhaven. Nog 37 Turkse havens De verkoop van promessen voor het voor 1 augustus 1958 in Mersin (Turkije) uitgevoerde werk bracht 13 miljoen op, waarmee het krediet en enkele bank- verplichtingen werden afgelost. Naast het Mersin-project en de werken voor de Navo is de vennootschap in Turkije nog betrokken bij het ontwerpen van 37 havens langs de kust. In Venezuela bleven opdrachten van enig belang uit. Op de Antillen werden enige kleinere opdrachten verkregen, Voorts was o.a. het Spaanse bedrijf be hoorlijk van opdrachten voorzien, de be drijfsbezetting in Ierland iets minder dan in vorige jaren doch sedert het be gin van 1960 weer stijgende en bleef de activiteit in Congo van beperkte om vang. Het werk voor de Esso in de Oslofjord kwam een dezer dagen gereed en de werken in de haven van Auckland zullen in 1960 worden opgeleverd. De verbetering in de liquiditeits positie door het wegvallen van een be- DEN HAAG De directie van de Ne derlandse Spoorwegen is voornemens in de mate, waarin zich dat laat verenigen met het ondernemingskarakter van het bedrijf, verdere uitbreiding te geven aan publikatie van «gegevens door middel van haar jaarverslag. Dit heeft staatssecretaris Stijkel mee gedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Janssen (kath.) over het verslag van N.S. over 1959. langrijk deel van de druk van de Turkse financiering enerzijds en de te verwachten gunstige resultaten van dit werk anderzijds, zal niet nalaten stimulerend te werken op de algeme ne bedrijfscapaciteit. Nieuwe middelen De uitvoering van grote werken in het buitenland stelt echter steeds hogere eisen aan de financieringscapaciteiten van de individuele aannemingsbedrijven. Vooral de havenbouw vordert steeds meer middelen op lange termijn. De di rectie acht het daarom nodig binnenkort nieuwe middelen aan te trekken. Zij neemt aan dat hierna aandeelhouders in de toekomst een alleszins bevredigend rendement kan worden geboden. De versterking van het eigen vermo gen zal er voorts toe bijdragen dat in komende jaren de scherpe concurrentie het hoofd kan worden geboden. DEN HAAG (ANP). Op last van de officier van justitie heeft dr. Zeldenrust sectie verricht op het stoffelijk overschot van de vorige week in Den Haag over leden 67-jarige mejuffrouw E. de H., om dat zij op 6 september de Plantaziekte had gekregen. Dr. Zeldenrust constateerde dat de doodsoorzaak van de vrouw moet wor den gezocht in een ernstige harttrombo- se. Het is moeilijk causaal verband te leggen tussen harttrombose en derma titis plantaris, zo zegt het sectierapport, maar de mogelijkheid dat de Planta ziekte de dood van de vrouw wat heeft versneld wordt niet uitgesloten geacht. AMSTERDAM, 22 sept. De advieskoer- sen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden: Engelse pond 10.5510.65, Amerikaanse dol lar 3.75—3.79, Canadese dollar 3.843.89, Fran* se frank (100) 76.1076.60, Belgische frank (100) 7.317.36, Duitse mark (100 90.10 90.60, Zweedse kroon (100) 72.40—73.40, Zwit sers e frank (100 87.3587.85, Italiaanse lire (10.000) 60.0062.00, Deense kroon (100) 54.50 55.50, Noorse kroon (10) 52.553.50, Oos tenrijkse schilling (100) 14.53—14.63, Portuge- SCHIPHOL De minister van finan ciën, prof. dr. J. Zijlstra, is naar New- York vertrokken. Evenals de president van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Hol- trop, die al eerder naar Amerika is ge gaan, zal hij daar volgende week de jaarlijkse vergadering bijwonen van de instellingen van Bretton WoodsMinister se escud0 (100) i3.mi-13.SUi. Spaanse p«. Zijlstra wordt op 4 oktober in Nederland Seta (100). grote coupures 6.1754—7.32", terugverwacht. De vergadering van de besturen van het Internationale Monetaire Fonds, de Wereldbank en de Internationale Finan cieringsmaatschappij, zal van 26 tot 30 september worden gehouden. Zij staat onder voorzitterschap van de Australi sche minister van financiën, H. Holt. Verwacht wordt dat zal worden ge sproken over vorming van een inter nationale vereniging voor ontwikkeling van onderontwikkelde landen, uitbrei ding van de convertibiliteit en stabilisa tie van de grondstoffenprijzen, een oude wens van de grondstofproducerende lan den. International Tel. Tel. kwartaal 9,25 Northern Pacific kwartaal 0,55. General Dynamics kwartaal 0,25. In vorige kwartalen werd $0,50 uitgekeerd. Mass ey-Fergus on behaalde over de eer ste negen maanden van dit jaar een net towinst van $12,17 (v.j. $17,24) miljoen, hetgeen overeenkomt met 0,92 (v.j. 1,38) per aandeel. Betaalbaarstelling. Cities Service no. 208 18,80 per 10, 23 sept. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT De Eerste Neder- landsche Cement Industrie in Maastricht gaat haar produktie belangrijk uitbrei den. Zij heeft een nieuwe fabriek ge bouwd waarin per jaar 300.000 ton hoog- ovencement zal worden gemaakt. De hoogovenslakken die daarvoor nodig zijn, zal het bedrijf uit het industriebekken van Luik halen. Tot nu toe maakte de Enci alleen maar portlandcement. Met de nieuwe fabriek, die volgende week in gebruik zal worden genomen, wordt de capaciteit van het bedrijf op 1.200.000 ton per jaar gebracht. Dit be- ARNHEM. Het aandeel van de Algemene Kunstzijde Unie in de win sten over 1959 van American Enka Corporation, Vereinigte Glanzstoff- Fabriken, Spinnfaser, British Enka en Internationale Viscose Compagnie heeft 38,27 miljoen bedragen tegen 15,08 miljoen in 1958. Hierbij moet in aan merking worden genomen, dat het boekjaar van de Internationale Viscose Compagnie op 30 juni 1959 is geëindigd. Van de deelnemingen ontving het concern, deels in I960, deels in 1959 aan bruto-dividenden 15,39 (v.j. 8,95) mil joen, zodat het aandeel van A.K.U. in niet uitgekeerde winsten in 1959 22,88 miljoen bedroeg tegen 6,13 miljoen in 1958. Dit blijkt uit onderstaand overzicht, dat de A.K.U, op grond van de bepalingen van de Amerikaanse Securities and Exchange Commission jaarlijks pleegt in te dienen. Gebaseerd op de deel neming van A.K.U. per einde 1959 1958 38.271.000 15.075.000 22.879.000 6.125.000 6.020.000 1.612.000 0,71 Aand. in winsten van b.g. con- cemmijen Aan A.K.U. uit gekeerde bruto dividenden 15.392.000 8.950.000 Aandeel A.K.U. in niet uitgek. winsten of omgerekend in dollars per American share van 50 Aantal American shares over eenkomende met het uit staande gew. aand.kapitaal 2.506.914 2.263.074 Omrekening van valuta's vond plaats op basis van de officiële wisselkoersen per het einde van het jaar. Tot assistente van de schoolarts bij de schoolartsendienst Walcheren en Zuid-Beveland (West) is benoemd mej. Ch. J. van Leeuwen te Vlissingen. 2,40 tekent dat de Enci dan tezamen met de Cemij in IJmuiden, waarin zij voor de helft deelneemt, ongeveer 60 pet. van het binnenlandse verbruik zal leveren. Vorig jaar werd in ons land 2,8 mil joen ton cement gebruikt. Verwacht wordt dat door de groei van het wegen net en de versnelde bouw van fabrieken, waterbouwkundige werken en huizen de behoefte belangrijk groter zal worden. De Enci heeft bij de uitbreiding voor het hoogovencement gekozen omdat dit ongeveer 5 pet. goedkoper op de markt kan worden gebracht dan portlandce ment. Bovendien is het beter bestand tegen agressieve invloeden. Een andere factor bij de keus tussen hoogoven- en portlandcement was het na verloop van tijd te verwachten tekort aan mergel in ons land, de belangrijkste grondstof voor het portlandcement. Voor een ton portlandcement is onge veer twee ton mergel nodig; voor een ton hoogovencement nog niet de helft. De Enci is voor de mergel uitsluitend aangewezen op de voorraden in de Sint Pietersberg. De concessie die zij heeft voor het afgraven, is echter beperkt. Het maken van hoogovencement is in ons la&d niets nieuws. Al sinds jaar en dag wordt het bij de Cemy in IJmuiden gefabriceerd (700.000 ton per jaar), van slakken uit de hooghovens daar. Voor de Enci lag het voor de hand deze grond stof uit het nabijgelegen industriegebied rond Luik te halen In de nieuwe fabriek is zeventien mil joen gulden geïnvesteerd. De totale ver vangingswaarde van het bedrijf, waar van de omzet zestig miljoen gulden per jaar zal belopen, bedraagt nu 120 mil joen gulden. LONDEN (Reuter) In de noteringen op de Londense vrachtenmarkt kwam weming verandering. De volgende con tracten werden afgesloten: libertyladin- gen schroot van northern range naar Ja pan tegen 103.500 f.i.o., okt., kolen van Hampton Roads naar Montevideo tegen. 6,25, okt., zwaar graan van de R-io de Ia Plata naar Genua, Livorno of Napels te gen 55/6, okt. en tarwe van de Zwarte Zee naar Basra'h tegen 46 sh. f.i.o., sep tember/oktober.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6