E' kou gevat? Reorganisatie van gevechtsgroepen exclusief BEELD UIT BARCELONA VóóR DE VERLOVING Avondje uit aan de Spaanse kust VERONTWAARDIGING OVER SOCIALISTISCHE HOUDING Jongetje - 2% spoorloos Meer geleide wapens in koninklijke luchtmacht „Grapje" van leerling kostte 33 doden Melkgarantie blijft duur Zes maanden voor Köpenickiade SLECHT BETONGEBOUW NEER Engelandvaarders in eigen bedrijf Duwverkeer tussen België en Ruhr Vrijdag 23 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Uit Drie broers Erezaak Nieuwe vliegtuigen voor Marine Nieuw-Guinea in Tweede Kamer SITTARD ZOEKT Treinverkeer Brennerpas weer normaal MILITAIR-TACTISCHE OVERWEGINGEN Verrijk uw gezin met een JUNK.ER F2UH gasfornuis Zwaarder EERSTE SPOOR KARTON verongelukt: 31 doden ENSTIG als steeds luistert Boudewijn, koning der Bel gen naar het Spaanse lied dat verhaalt van de roem rijke geschiedenis van het land van de vrouw die de zijne zal worden, en die hier aan zijn zijde zit, Dona Fabiola. Schaars zijn de vakanties die de jonge vorst zichzelf gunt en nooit werd er bekend wat hij deed, waar hij toefde. Andere koningskinderen ontsnapten ook tijdens hun vakantie niet aan de belangstelling der wereld, maar Boudewijn verdween zonder meer in de anonimiteit. Ons blad biedt zijn lezers vandaag dan ook een bijzonder exclusieve foto, gemaakt in «en bodega in Barcelona. De altijd ernstige Belgische koning staat hier nu eens niet op terwijl hij een parade afneemt, een staatshoofd begroet of met een minister overlegt. Hier is Boudewijn niets dan een jonge man die een avondje uit is met het meisje waar hij van houdt. Meer dan een jaar geleden waren de Belgen blij te horen dat koning Bou dewijn een paar dagen met vakantie zou gaan. Zij vonden dat hij daar hoog nodig aan toe was en zij hoopten dat een dag of wat rust en zon, zon der beslommeringen, zijn trekken wat zouden verzachten en zijn gelaat wat zouden bruinen. Koning Boudewijn toefde een paar dagen aan de Spaanse Costa Brava. En daar, in Barcelona, maakte hij ken nis met een der leden van het ge slacht Mora y Aragon, een oude fa milie van edellieden. Boudewijn raak te bevriend met de drie gebroeders Mora y Aragon. Veel later naar goede Spaanse zede namen zij hem eens mee naar hun ouderlijk huis. Daar ontmoette hij de jonge vrouw die het eenzame leven van de Belgi sche koning zou veranderen. Het enige wat de Belgen daar voor lopig van merkten, was dat Boude wijn steeds vaker een paar dagen weg was, met onbekende bestemming. Het reisdoel was dan steeds het huis van de familie Mora y Aragon in Barcelo- Verscheidene van de avonden die koning Boudewijn in Barcelona was, ging hij met zijn Spaanse vrienden uit.. Nooit werd daar iets van bekend Toch werd koning Böudewijn een keer herkend, in een taveerne in Barcelo na, de Bodega del Toro. Maar de fotograaf was een man met het trotse Spaanse hart en zo be schouwde hij het verzoek van een vreemde koning om de foto niet te publiceren als een erezaak, tot nu de wereld kond is gedaan van de verlo ving en het ophanden zijnde huwelijk. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Ondanks de droogte is 1959 toch een goed jaar voor de Nederlandse land- en tuinbouw ge weest. De export bereikte een onge kende hoogte van 3.658 miljoen gulden, hetgeen 27 procent betekende van de totale Nederlandse export. Dat deelt minister Marijnen mee in de toelich ting op de begroting van landbouw. De grootste zorg van de minister is de zuivel. De in 1958 ingezette zuivelcrisis lijkt zich onverminderd voort te zetten, zo schrijft hij, en de vooruitzichten voor de eerstkomende jaren laten weinig optimisme toe. Mogelijkheden voor ex port tegen economisch verantwoorde prijzen ziet de minister niet en zijn conclusie is daarom: met de melkgarantie zullen in 1960/1961 weer grote bedragen zijn gemoeid. De bewindsman ziet met grote belang stelling uit naar het rapport van de commissie-Vondeling, die hem moet advi seren of er bijzondere maatregelen nodig zijn om de omvang van de melkproduktie te beïnvloeden. Met het Landbouwschap is overeen stemming bereikt over de methode van kostprijsberekeningen, die grondslag zijn voor de garantieprijzen. De berekeningen zullen geschieden bij „goed geleide, sociaal-economisch verantwoorde bedrij ven", waarbij aan deze omschrijving zodanige vorm is gegeven, dat de minister vertrouwt dat het gevaar, als zou via de garantieprijzen een niet verantwoorde produktie worden bevorderd of in stand gehouden, vrijwel niet meer aanwezig is. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Begin volgend jaar krijgt de Marineluchtvaartdienst mo derner onderzeeboot-bestrijdingsvüeg- tuigen van het type Grumman. Deze zul len de Avengers vervangen en komen ter beschikking onder het Amerikaanse militaire hulpprogramma. Voor deze vliegtuigen moet op Texel, waar onderhoud en herstel geschieden bij het marinetech-nisch bedrijf De Kooy, een startbaan worden aangelegd. Zij kunnen namelijk niet op het be staande vliegveld van Texel landen. Met de bouw van de startbaan is vier miljoen gulden gemoeid. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het enige opzien barende tijdens het debat over de Nieuw-Guinearaad gisteren in de Tweede Kamer was de houding van de socialistische oppositie, die felle Van een onzer verslaggevers SITTARD. Tot diep In de afge lopen nacht hebben honderd burgers, meer dan veertig politiemannen en twee speurhonden in en rondom Sit- tard gezocht naar de twee en 'n half jaar oude Hansje Marbus. Mevrouw Marbus had haar zoontje gisteren omstreeks het middaguur gemist. Toen navraag in de buurt geen resultaat opleverde, waarschuwde zij de politie. Bij het ter perse gaan van deze editie was het kleutertje nog niet gevonden. Hansje had 's ochtends om ongeveer half negen zijn moeder gedag gezegd om zoals gewoonlijk in de speeltuin, vlakbij zijn huis in de Eerste Meulener- straat te gaan spelen. Hij wilde zijn vriendinnetje ophalen, maar zij stuurde hem naar huis omdat zij nog niet klaar was. Hansje gin.g echter door naar de speeltuin. Om ongeveer tien uur had een vrouw hem daar nog gezien Een bediende van een winkel in de buurt had hem omstreeks die tijd nog wat snoepjes gegeven. Daarna is niemand het kind meer tegengekomen. MET SCHIJNWERPERS Zodra de vermissing van Hansje in de buitenwijk waar hij woont bekend werd, stelden tientallen buurtbewoners zich beschikbaar om te helpen zoeken de gruwelijke vondst van de twaalf jarige Hans Hermans in Sevenum in gedachten. Vader Marbus die de vorige nacht dienst in de mijn had gehad, ging ook mee. Alle politiemannen in de stad werden opgetrommeld de verloven en vrije avonden werden ingetrokken. Uit Maas tricht en Swalmen kwamen twee speur honden. Mannen van gemeentewerken kregen opdracht alle beken en sloten in de buurt af te dreggen. Tegen de avond was het cordon van zoekers ten oosten van de stad opge trokken. Ondanks de schijnwerpers kon men door de duisternis slechts lang zaam vooruit. Bovendien leverde de gesteldheid van het terrein, dat moeras sig is en dicht begroeid met kreupel hout, moeilijkheden op. Advertentie rol cent per verontwaardiging ontlokte aan de woordvoerders van de regerings fracties. De socialist De Kadt verweet de rege ring namelijk, dat de instelling van de Nieuw-Guinearaad eigenlijk alleen maar een komedie is, een vertoning om het koninkrijk-nieuwe-stijl voort te zetten; dat deze raad geen enkele garantie biedt voor de zelfstandigheid van Nieuw- Guinea en dat dit alles alleen maar in ternationaal wantrouwen zou opwekken. De K.V.P.'er mr. Th. M. J. de Graaf voegde de afgevaardigde De Kadt toe dat deze deksels goed weet dat dit kabinet niet anders heeft beweerd dan de kabi- netten-Drees hebben gedaan, maar dat er nu tenminste iets gaat gebeuren. KWADE DIENST De c.h.-woordvoerder F. H. van de Wetering zei dat de teneur van de socia listische oppositie was om onrust te zaaien waar de regering juist vertrouwen nodig had en dat de heer De Kadt de Papoeabevolking had opgewekt om alles op zijn kop te zetten. Verder legde hij de vinger op het feit dat de socialistische fractie zich vóór de bekende Fakkeldra gersdag van 1958 weinig aan Nieuw- Guinea gelegen had laten liggen. De a.r. G. A. Kieft voelde zidh zelfs gegriefd, vooral omdat de heer De Kadt wist dat aan zijn woorden door de We reldomroep internationale ruchtbaarheid werd gegeven. De liberaad mr. W. J. Geertsema zei dat de heer De Kadt de positie van ons land geen goede dienst had bewezen. VERTROUWEN De twijfel die de socialist had gewekt aan de bedoelingen van de regering met het zelfbeschikkingsrecht van de bevol king van Nieuw-Guinea werd door mi nister mr. E. H. Toxopeus als volgt weersproken: De Nederlandse regering wil waarlijk streven naar zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's. Dit is geen lippendienst. De regering heeft vertrou wen in de Papoea's. De minister weigerde zelfs aan te ne men dat de heer De Kadt opbouwende kritiek had willen oefenen: hij gelooft niet aan de goede bedoelingen van de regering. Het voorstel tot het in het leven roe pen van een Nieuw Guinea-Raad zou een eenvoudige behandeling hebben ondergaan indien de socialist De Kadt niet op bijna uitdagende manier zoveel weerstand had gewekt zowel bij de re gering als bij de Kamer zelf. Nu moes ten er nog drie socialistische amende menten worden behandeld die geen van alle enige kans maken om te worden aanvaard en bovendien kwam de socia listische woordvoerder op het laatste ogenblik nog met twee moties. Volgen de week dinsdag komen de stemmingen pas, zowel over de amendementen, de moties als over het wetsontwerp, dat zeker een grote meerderheid zal halen. MÜNCHEN (DPA) Het treinver keer tussen Italië en West-Duitsland via de Brennerpas is weer normaal. Het is enkele dagen gestoord geweest als ge volg van de overstromingen in de Itali aanse Alpen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. - De 27-jarige H. V. uit Rotterdam is daar gisteren door de rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering we gens oplichting meermalen gepleegd. Hij had zich tegenover de organisator van de Floriade, de heer Jac. Kleiboer, uitgegeven als meester in de rechten, ritmeester en militair attaché. Zo had hij een gratis doorlopend toegangsbe wijs voor de tentoonstelling weten te krijgen. Voorts had V. de directeur van een pijpleidingmaatschappij opgelicht voor 250 gulden. Hij zou als accountant voor hem gaan werken en kreeg dit geld als voorschot. De officier van justitie, die verdachte een tweede kapitein van Köpenick had genoemd, had de zelfde straf geëist. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De huidige ge vechtstroepen van de Koninklijke landmacht zullen op 1 november worden omgevormd tot vijf briga des, gegroepeerd tot twee divisies. Daarbij is de bedoeling uiteindelijk te komen tot drie gemechaniseerde en twee gemotoriseerde brigades. Deze reorganisatie maakt minister Visser bekend in zijn toelichting op de Advertentie Vau onze Haagse redactie DEN HAAG Het aandeel van de ge leide wapens in de Koninklijke lucht macht zal de eerstkomende jaren toene men. Van een algehele vervanging van de vliegtuigen zal echter oog geen sprake zijn, zo deelt minister Visser de Tweedie Kamer mee in zijn memorie van toelich ting op de begroting 1961. Op grond hiervan ziet het luchtmacht plan voor de eerstkomende jaren er als volgt uit: 5 squadrons voor de luchtverdediging. 1 squadron tactische verkenners. 4 squadrons jagerbommenwerpers voor offensieve taak. 2 groepen luchtdoelraketten van het type Nike. 2 groepen luchtdoelraketten van het type Hawk. 1 transport squadron. Het is de" bedoeling dat van 1962 af ■geleidelijk aan alle squadrons opgebouwd zullen worden met de Starfighter F-104g, welk vliegtuig als verkenner, interceptor en aanvalsvliegtuig dienst kan doen. Het verkenningssquadron dat thans nog is uitgerust met de RF84-f Thunderflash zal het eerst (in de loop van 1962) worden uitgerust met de Starfighter. Over vijf jaar zullen ook de andere squadrons zijn uitgerust met Starfighters, Dit nieuïwe luchtmachtplan betekent een vermindering in het aantal eenheden vergeleken met het vorige plan van 1951, maaar kwalitatief overtreft het nieuwe plan het vorige. Onder het huidige be. hoeftenpan van Nederland betekent het nieuwe plan een zwaardere opgave. Het hele plan is dan ook slechts uit voerbaar als de Amerikaanse regering Van onze correspondent UTRECHT Alles wat er al is ge bouwd aan het grote kantoorgebouw dat door Van Gend Loos en de Ver zekeringsunie aan de Utrechtse Catha- rijnesingel wordt neergezet, moet wor den afgebroken. Er zijn grove fouten aan het bouwsel vastgesteld. Slechts de keldervloer mag blijven. Het betonskelet voor wat een ma gistraal gebouw moet worden, was al tot de tweede etage gevorderd. De aan nemer de Verenigde aannemings- maatschappij uit Den Haag had het gebouw over ongeveer een jaar moe ten opleveren. Nu zal dat wel een jssar langer duren. Volgens de bouwwereld zijn de fou ten gemaakt bij het mengen van het beton. De schade van het afbreken en weer opbouwen is voor de Haagse aanne mer. Die zal de zaak met zijn onder aannemer voor de betonbouw moeten regelen. Van Gend en Loos en de Ver zekeringsunie hebben de strop dat hun kantoorgebouw een jaar later klaar zal zijn dan was berekend. bereid is dezelfde hulp als tot nu toe te verlenen. Nederland zal met eigen mid delen maximaal honderd Starfighters kunnen kopen waarmee een bedrag van 620 miljoen gulden is gemoeid. Er zijn er echter meer nodig voor de uitvoering van dat plan en voor de aanschaffing daarvan zal Amerika moeten bijspringen. De tweede groep Nike-raketten zal waarschijnlijk in 1963 kunnen worden gevormd. De eerste raketten van het type Hawk zullen in 1963 worden afgeleverd. Het personeel voor de eerste Hawk-groep zal in Amerika moeten worden opgeleid. Beide groepen zijn evenals de twee Nike- groepen voor de in West-Duitsland ge projecteerde „gordel" bestemd en zullen dus in dat land worden gestationeerd. Verder nieuws over de Koninklijke luchtmacht: behalve met België wordt ook met West-Duitsland overlegd over een ge meenschappelijke vliegeropleiding, nu de Nederlands-Belgische plannen voor een opleiding in Congo onuitvoerbaar zijn; ook bij de opleiding van het grond personeel zal men streven naar samen' werking met België en West-Duitsland; op de begroting van defensie is een bedrag van acht ton aangevraagd voor gasbeschermende kleding en ontsmettings materiaal tegen aanvallen met kern wapens; het aantal ernstige ongelukken bij de luchtmacht is dank zij het streven naar vliegveiligheid van 5,5 per 10.000 vlieguren in het eerste kwartaal van '59 teruggelopen tot 4,8 in het eerste kwartaal van 1960; de klachten over lawaai van straal jagers zijn dank zij allerlei maatregelen sinds begin 1959 aanzienlijk verminderd. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM. Twee Rotterdamse Engelandvaarders, de heren Ad Rotgans en Jan Wijnen, maakten met de Prinses Irene-brigade in 1944 de invasie mee en daarna vochten zij bij St. Come, Pont Audemer, Beeringen, Tilburg en Hedel. Na de bevrijding vonden zij hun weg in het Rotterdamse horecabedrijf en sedert gistermiddag doen zij hun best om stormender hand Schiedam te ver overen. Aan de Vlaardingerdijk openden zij daar het hotel annex bar-bodega De Spil. defensiebegroting. De hergroepering is noodzakelijk uit militair-tactische over wegingen: meer beweeglijkheid van de onderdelen en meer zelfstandigheid. De samenwerking van de verbonden wapens tot nu toe per divisie wordt overgebracht naar het niveau van de brigade met vaste samenstel ling, de zgn. „landcent-divisie". Deze organisatiewijze is door de Navo aan bevolen en ook door de met Nederland in de noordelijke legergroep samen werkende landen aanvaard. De nieuwe groepering heeft tot ge volg dat één van de zes parate infan- terie-gevechtsgroepen wordt opgehe ven. Door verkorting van enige lang durige opleidingen, opheffing van de zware luchtdoelartillerie en enkele parate afdelingen lichte luchtdoel is winst aan personeel en instructeurs verkregen, nodig voor de nieuwe op bouw. Samenstelling De gemechaniseerde brigade zal o.m. bestaan uit een tankbataljon, een ge mechaniseerd infanteriebataljon, een gemechaniseerde afdeling artillerie, een infanterie-verkenningscompagnie en een infanterie-pionierscompagnie. De gemotoriseerde brigade omvat 8 gemotoriseerde infanteriebataijons, een tankeskadron, een afdeling artille rie, een infanterie-verkenningscom- pagnie en een infanterie-pionierscom pagnie. Elk van de beide divisies krijgt bovendien de beschiking over een ver kenningsbataljon. Het legerkorps zal worden versterkt met het parate pontonniersbataljon, een tweede afdeling raketwerpers, een afd. artillerieraket „sergeant", een volledig marechausseebataljon en compagnie commandotroepen. Nieuwe raketwapens Onder een uitgebreide lijst van aan schaffingen voor de landmacht noemt de minister draadgelede anti-tankwa pens (een geleide raket) nodig voor de tankafweer van de parate eenheden. Verdere raketwapens de Honest John en de Sergant zijn en worden onder het Amerikaanse hulpprogramma ont vangen, maar aanvullingen moeten uit eigen middelen geschieden. Voorts kondigt de bewindsman aan de vervanging van de lichte tanks, een zwaardere vuurmond en pantser van de zware tanks, gepantserde rupsvoer tuigen en geschut op rubsbandaffuit. Het materieelplan voor de luchtmacht noemt verder gepantserde wielvoertui gen, infra-roodapparatuur voor nacht gevechten, opsporingsapparatuur van a.b.c.-wapens en verbindingsappara- tuur. Binnenkort zal de beslissing vallen over de invoering van een nieuw ge weer. In studie is de vraag of ook an dere infanteriewapens zoals de mi trailleurs, de pistoolmitrailleurs e.d. moeten worden vervangen, maar dat zal niet meer in 1961 worden beslist. Van één onzer verslaggevers ROTTERDAM Er zijn plannen om, als de sluis bij Ternaaien klaar is, met een speciale vorm van duwboten door het Julianakanaal en de Maas tussen België en het Ruhrgebied te gaan va ren. Dat deelde de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, giste ren mee op het binnenscheepvaartcon- gres dat in Rotterdam wordt gehouden. Het worden combinaties van „norma le" schepen, waarbij het geduwde schip achterstevoren vaart, met het roer aan de voorkant dus. Dit voor-roer kan van de stuurhut van het duwende schip uit elektrisch worden bediend. De mijnramp in Salzgitter Van onze correspondent BONN. Op 19 juli stak een ze ventienjarige leerling-mijnwerker in een mijn te Salzgitter bij Hannover voor de grap een stuk karton in brand. Toen het stuk goed brandde wierp hij het weg. Deze „Spielerei" zo werd gisteren door de justitie be kend gemaakt, kostte uiteindelijk 33 mijnwerkers het leven. Het is namelijk gebleken, dat het karton niet zoals de jonge mijnwer ker zou hebben gemeend, direct uit doofde toen hij het wegwierp. Er ble ven wel degelijk vuurresten over die, toen de trek er bij kwam, aanwak kerden tot een klein vuur. Dat vuur laaide sterk op in een 350 meter diepe schacht, waarin tientallen mijnwer kers aan het werk waren. Drieënder tig van hen kwamen in de vlammen en door de verstikkende rook om het le ven. Iedere uitweg was versperd, voor al toen het vuur kortsluiting veroor zaakte en men in de mijngangen geen hand voor ogen meer kon zien. Tien weken lang heeft de justitie te Hannover naar de oorzaak van de brand gezocht. Het was haar opge vallen, dat de aan de ramp ontkomen mijnwerkers alle mogelijke theorieën over de oorzaak van de brand met hun verklaringen omverwierpen. Deze the orieën kwamen er op neer, dat kort sluiting in de elektrische lichtleidin- gen in de schacht tot brand had ge leid, maar de mijnwerkers zeiden per tinent: „Het elektrisch licht brandde nog toen het vuur al op ons afkwam. De kabel bleef geruime tijd intact toen de raadselachtige brand al diep in de schacht was getrokken". Het leek voor de politie eerst onbe gonnen werk, de oorzaak van de ramp op te sporen. Men zocht steen voor steen en houtblok voor houtblok in de lugubere schacht na. Tot men onder een zwart stuk hout een stuk karton vond. Dat gebeurde nadat enige we ken na de brand een mijnwerker op nieuw een begin van brand had ge roken. De man was in paniek naar zijn kameraden gevlucht. Ditmaal bleek er weinig aan de hand te zijn maar men ontdekte de smeulende stukken karton. Karton dat niet thuishoorde in de mijn. Ijverig speurwerk leidde ten slotte tot de ondervraging van de ze ventienjarige leerling, die bekende met zijn mijnwerkerslamp een grapje te hebben willen uithalen.... TOKIO (Reuter) Op driehonderd kilometer ten zuiden van Okinawa is een transportvliegtuig van het Ameri kaanse korps mariniers in zee gestort. Het was met 31 mensen aan boord op weg van Japan naar de Fhilippijnen. Er zijn geen overlevenden. Het toe stel zou brand hebben gekregen in een van de motoren en na een ontploffing zijn neergestort. Advertentie Nu heeft Uw handelaar nog alle Soorten hyacinten, tulpen en narcissen vootradig. Bestel meteen

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5