Reuzentanker boorde zich iets kleinere „collega" in Zware boete voor over belasting van auto Kastelein tapte uit een ander (krachtig) vaatje De heer Van Berkel metselde eerste steen voor het bejaardencentrum W'dijk op fadtttlip! Leerling-verkoopsters worden voor praktijk klaargestoomd Vrijdag 23 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 AANVARING OP REDE VAN VLISSINGEN Stuivardess gered door slapen in een ander bed Geld voor bouiv kleuterschool Start winterwerk Ger. Jeugdcentrale Bakwedstrijd van N.C.R.V. te Goes ONTSNAPT Herindeling Walcheren staat voor de deur Uitspraak aanvaring Prinses Beatrix KANTONGERECHT OOSTBURG Rampenfonds leverde sluitende schakel Herstel zeewering in volle gang Aanvaring in Wemeldinge Opening Der Boede door minister Van Rooy SLUITSTUK Raad Koudekerke bij een Boeiend betoog adoptie over Schaap over de dam Vermiste Vlissinger heeft bekend Zondagsrust in Goese raad Vrachtauto slipte Politierechter Middelburg Draai om me Nieuw bedrijf in Krabbendijke Mosself eest Opdracht nieuw orgel voor Geref. kerk in Wolfaartsdijk IN DE VAKSCHOOL VOOR MEISJES Kinderkerk Lutherse gemeente VLISSINGEN Na de storm van dinsdag en woensdag „zwermde" donderdagmorgen op de rede van Vlissingen een groot aantal schepen „door elkaar". Dit onoverzichtelijk manoeuvre ren heeft geleid tot een aanvaring tussen twee tankers. Twee reu zen, beiden meer dan honderd meter lang, liepen ernstige scha de op, maar er deden zich al was het op het nippertje geen ernstige ongelukken voor. Toen in de nacht van woens dag op donderdag de loodsdien- sten in de Westerscheldemonding werden hervat vormde zich voor de kust van Vlissingen een opeen hoping van schepen. Rond drie uur in de morgen arriveerden bijna gelijktijdig niet minder dan zes tankboten op de rede, op wel- OUD-VOSSEMEER. De gemeente raad kwam in voltallige vergadering bijeen. De voorgenomen bouw van een nieu we alg. chr. kleuterschool was eindelijk in een zodanig stadium gekomen, dat de raad kon besluiten de benodigde gel den uit te trekken. Volgens de tekening zal het gebouw worden gesticht aan de Bou-Kooijmanstraat tussen de pastorie van de N.H.kerk en de dienstwoning van het hoofd der openbare lagere school. Het wordt een éénklassig gebouw, met een grasveld aan de voorzijde en een grote speelplaats aan de achterzij de. Ter uitbreiding van de speelplaats besloot de raad 200 vierkante meter meer aan het schoolbestuur te verko pen. Een subsidieaanvraag van de reclas sering van het Leger des Heils werd in gewilligd, die van het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcoholisme afgewezen. Na aanbieding van de gemeentebegro ting 1961 en de gemeenterekening 1959, die t.z.t. met het verslag van de com missies van onderzoek in openbare be handeling komen, stelde de voorzitter opnieuw het voorstel aan de orde de verbindingsstraat Schoolstraat-Molen straat bij voorrang op de verbindings straat Kalisbuurt-Raadhuisstraat uit te voeren. B. en W. bleven bij hun mening dat hun voorstel juist is, omdat het de ge legenheid schept t.z.t. het krottencom- plex aan de Molenstraat op te ruimen, en meer woningwetwoningen, waaraan de meestebehoefte bestaat, gesticht kunnen worden. Bij monde van de heer Van Engelen werd daartegen gesteld dat het andere plan een mooier geheel vormt, terwijl opheffing van het krottencomplex even zeer mogelijk wordt. De ruimere wo ningmarkt vormt dan een natuurlijke opheffing. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte verworpen met de stemmen van de beide wethouders tegen. De heer C. M. Droogers onthield zich van stem ming aangezien hij zich belanghebbende voelde daar zijn eigendommen bij het plan Kalisbuurt zijn betrokken. VLISSINGEN". Het winterwerk van de Gereformeerde Jeugdcentrale is gisteren in een tot de laatste plaats be zet Scheldekwartier gestart. „Hoor de stem van God Die jullie roept om te werken in Zijn Koninkrijk, dus ook in het jeugdwerk". Met deze woorden opende ds. P. Homburg dit jeugdappel. Tevens dankte hij de direc tie van „De Schelde" voor het beschik baar stellen van het Scheldekwartier. Met het spel „Wie vaart er mee1 werd het gereformeerd jeugdwerk op sterk suggestieve wijze uitgebeeld. „Nu nog gereformeerd jeugdwerk?", dit onderwerp werd behandeld door de heer T. M. Gilhuis uit Dordrecht, lid van het moderamen' van de Bond voor gereformeerd jeugdwerk. „De tijd van Vonckenberg is voorbij, wij leven nu in die van Okke Jager. Vroeger werd je volgestopt met kennis zonder dat er een daad bijkwam. Wij willen tegenwoordig een daad zien en doen. Doch onthoudt dat woord en daad in de bijbel één zijn. Wanneer je dit op je club of vereniging in toepassing brengt, zal het gereformeerde jeugdwerk niet doelloos zijn. Wanneer woord en daad in de praktijk van ons leven één zijn, dan pas gaat er iets uit van ons jeugdwerk dat anderen trekt. Kies daar om voor Jezus, aldus besloot de heer Gilhuis dit boeiend betoog. Verder werd deze avond medewerking verleend door Willy en Henk Kleingeld uit Barendrecht, die onder de naam „The Glory Singers" moderne geestelij ke liederen ten gehore brengen. De heer J. Mondeel uit Middelburg bracht op sublieme wijze zijn negro spirituals ten gehore. De heer Mondeel maakt onder meer deel uit van het Mid delburgs mannenkoor. Tijdens de pauze trad de band van de Jeugdcentrale op. GOES. Een van de bak- wedstrijden, die de Ned. Chr. Radio Vereniging zal houden in een seriewaarin uiteindelijk een landelijke winnares zal worden aangewezen, zal in Goes worden gehouden. Op dinsdag 27 september start de NCRV in Dordrecht met deze nieuwe serie bakwedstrijden die de samenstellers van het programma „Tussen de bedrij ven door" de gelegenheid geven, in nauw contact te komen met de luisterende dames. De hoofd prijs, die aan de landelijke win nares zal worden toegekend is een koelkast. Na Dordrecht vol gen: Den Bosch, Almelo, As sen, Arnhem, Groningen, Leeu warden, Goes, Utrecht en Am sterdam. ke plaats reeds verscheidene schepen op hun loodsen wachtten of zojuist waren terzijdegestaan. Bij het ten anker komen van de tan kers verplicht wegens het lage tij werd de toestand kritiek. De 21.000 ton metende Engelse tankboot „British Faith" zag tijdens de nautische esca pade geen kans meer de Noorse tan ker ,,Dale" (10.000 ton) te ontwijken en ramde haar aan stuurboordzijde, juist in het bruggedeelte. Een zestigjarige stewardess, die in het aangevaren compartiment sliep, dat vrijwel werd vernield, ontsnapte als door een wonder aan de dood. Zij sliep dit keer niet op het bed dat in de lengterichting van de scheepswand staat maar in een rustbed tegen de zijwand van de hut. Binnen luttele sekondeii werd zij met scheepswand, bed en sofa door de voorsteven van de Engelse tan ker verder het schip ingedrukt. Ternau wernood slaagde zij erin door een nau we opening te ontsnappen. Hoewel even uit het veld geslagen bleek zij toch gesneden te zijn uit het goede zee manshout, want in de middaguren be diende zij weer rustig in de salon van de kapitein. Bij de aanvaring werd ook door het indrukken van een zijwand een gang vrijwel afgesloten. Hoogst merkwaar digerwijs deden zich hier geen persoon lijke ongelukken voor. Uit een lek gestoten tank stroom den honderden tonnen olie in het wa ter van de Westerschelde. De voor steven van de „British Faith" werd over een groot gedeelte als bordpa pier naar binnen ingezogen en. ver toont nu een gat van verschillende meters boven de waterlijn. Beide kolossen zijn inmiddels ten an ker gekomen. In de late namiddag werd door deskundigen een onderzoek naar de schade ingesteld. De schepen, die bestemd zijn voor Antwerpen, zullen waarschijnlijk in deze havenplaats wor den opgekalefaterd. MIDDELBURG. De minister van Binnenlandse Zaken deelt in de memo rie van toelichting van zijn departement over 1959 mee dat een ontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling van Wal cheren in voorbereiding is. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit wetsontwerp in dit zittingsjaar bij de Staten-Generaal worden ingediend. In 1961 kan dus een wijziging van de gemeentegrenzen op Walcheren worden verwacht. Zoals bekend wenst de minister het aantal gemeenten op het eiland terug te brengen van 19 op 9. VLISSINGEN. De Marineraad zal hedenmorgen om tien uur in de kleine vergaderzaal van het directoraat-gene raal voor de scheepvaart in Den Haag in openbare zitting bijeenkomen. De raad, onder oorzitterschap van mr. L. van Lookeren, zal uitspraak doen inzake de oorzaken welke er toe geleid hebben dat op 9 december 1959 een aanvaring plaats vond tussen Hr. Ms. duikwerkschip A 922 en mr. Prin ses Beatrix van de Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland. De aanvaring vond plaats in de bui tenhaven van Vlissingen. OOSTBURG. „Met kracht dient op getreden te worden tegen he.t nogal veel voorkomende kwaad van het over schrijden van het laadvermogen bij vrachtauto's", zei de officier van justi tie mr. P. H. Schenkenburg van Mierop tijdens de zitting van het kantongerecht tegen de 51-jarige chauffeur J. P. B. uit Breskens. Verdachte was op 22 augustus met een vrachtauto, geladen met zak ken graan, waarvan het laadvermogen maximum 4250 kg bedroeg, op de weg aangetroffen. Bij weging bleek het laad vermogen met niet minder dan 2768 kg te zijn overschreden. Verdachte, die een schikking had ont vangen van 100, zei deze schikking VLISSINGEN. Het herstel aan de Viissingse zeewering is in volle gang. Het gat dat woensdag in allerijl vol gestort werd met verschillende stortma terialen wordt aan een nieuwe bewer king onderworpen. Graafmachines graven aan de voet van de beschadigde glooiing een sleuf waaruit de losse steen en klei verwij derd wordt. De gleuf werd opgevuld met met bazaltstukken die een nieuwe we ring moeten vormen tegen de branding. Het overige gedeelte van de talud werd (geëgaliseerd. Dit voorlopige materiaal zal metter tijd vervangen moeten worden door een nieuwe asfaltlaag. WEMELDINGE. In de havenmon ding kwamen woensdag de sleepsche- pen Fraternité en Margus, met elkaar in aanvaring. De Margus. een vaartuig van 1700 ton, geladen met zand werd gesleept door de sleepboot Johnny en kwam de haven binnenvaren. Juist op dit moment verliet de sleepboot Corry met het 1700 ton metende sleepschip Fraternité de haven. In de monding ontstond een aanvaring tussen beide sleepschepen welke hierbij schade op liepen. Na onderzoek konden beide vaartuigen de reis voortzetten. KOUDEKERKE. De officiële ope ning van de verpleeginrichting „Der Boede" van de Stichting „Ver pleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland" door de minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooij, welke moest worden uitge steld, zal nu op maandag 10 oktober om twee uur 's middags plaats vinden. De opening geschiedt in de aula van de af deling „Ter Poorte". WOLFAARTSDIJK. Het leggen van een eerste steen is voor de heer W. J. A. H. van Ber kel, adviseur van het Nationaal Rampenfonds weliswaar geen da gelijkse bezigheid, maar toch be tekent deze handeling voor hem een telkens weerkerend karwei. Dat was gistermiddag duidelijk te zien, toen hij vlot en vaardig de eerste steen metselde voor het bejaardencentrum in Wolfaarts dijk. De heer Van Berkel deed dat onder de (kritische) blikken van vele genodigden, die deze plech tigheid bijwoonden. Dank en blijd schap was a.h.w. van de gezich ten af te lezen. En met recht, want een mijlpaal werd bereikt in de totstandkoming van dit fraaie en uiterst moderne bejaar dencentrum. Op de plaats van de bouw stapte ds. K. van Liere, voorzitter van de stich ting protestant christelijk rusthuis Nieuw-Zorgvliedt, dat het bejaardencen trum gaat exploiteren, in zijn inleidend woord met grote passen door de histo rie. Hij herinnerde er aan, dat vanwege de diaconie van de Ned. Herv. Kerk vijftig jaar geleden het rusthuis „Zorg- vliedt" werd gesticht. Het gebouw vol deed al lang niet meer aan de eisen, die aan de bejaardenverzorging gesteld mogen worden. De ramp van februari 1953 deed er ook niet veel goed aan en deskundigen kwamen spoedig tot de conclusie, dat restaureren onverant woord was. Nieuwbouw? Maar ja, dat was niet zo een gemakkelijke zaak. Sa menwerking werd gezocht met de ge reformeerde kerken, en' in eendrachtige eensgezindheid en met behulp van het Nationaal Rampenfonds lukte het dan toch tot een nieuw bejaardencentrum te komen. Na deze toespraak was het grote moment aangebroken, dat de heer Van Berkel de eerste steen metselde. Mevrouw Van Berkel werd verrast met een prachtig bouquet bloemen, haar aangeboden door de lieve Lies- beth ter Haar Romeny, dochtertje van de burgemeester en de heer Van Ber kel zelf ontving een fraaie oude land kaart van de provincie Zeeland. Hij was er zeer vereerd mee en spon taan klonk het „Prachtig, zeg". In het raadhuis, waar de genodigden na de plechtigheid bijeenkwamen heeft de heer Van Berkel met nadruk ver klaard dat het Nat. Rampenfonds de bouw van dit complex niet financiert. Nee, door doelmatig, practisch en prettig teamwork is dit allemaal ver kregen. En niet te vergeten door de sa menwerking tussen de beide plaatselij ke kerken en de medewerking van de burgerlijke overheid. Met de inbreng van de kerken voor dit project en met De heer Van Berkel legt vakkundig de eerste steen voor het in aanbouw zijnde bejaardencentrum. steun van de overheid heeft het Nat, Rampenfonds de sluitende schakel ge leverd tussen de kosten en de middelen. „Ze hebben het hier in Wolfaartsdijk heel ver gebracht, maar het sluitstuk levert dus het Rampenfonds", aldus de heer Van Berkel, die opmerkte, dat een dergelijke procedure in Zeeland voor de eerste maal is gevolgd. De stichtingskosten (bouw- en inrich ting) bedragen 260.000. De gemeente stond garant voor .een geldlening van 121.000, met een rijkspremie van 32.000 en met een bedrag van 22.000 van de plaatselijke kerken zorgde het Rampenfonds voor ƒ85.000. Architect P. J. 't Hooft uit Goes schetste de eerstesteenlegging als een zinvol moment. Hij vertelde dat de vorm van dit bejaardencentrum ge heel nieuw is voor Zeeland. Tussen el ke twee kamers is nl. een keukentje geprojecteerd. Daardoor is het moge lijk voor de 20 bejaarden (tien boven en tien beneden) om zelf hun potje te koken of gebruik te maken van de centrale keuken. Burgemeester B. H. G. ter Haar Ro* meny richtte zich speciaal tot de secre taresse van de heer Van Berkel, mej N. Sprey. Hij bood haar het fotoboek „Ontworsteld land" aan. Hij mediteer de daarbij nog over dat ontworstelen. Om met een bijbels voorbeeld te spre ken: Jakob worstelde de gehele nacht met God tot hij zekerheid van Zijn ze gen kreeg. En zo is het ook met het Zeeuwse land: Altijd worstelen, maar toch rijk gezegend. Ds. B. Mintjej, se cretaris van de stichting, sprekend na mens de Geref. Kerk zei het verheu gend te vinden, dat beide kerken de han den ineen hebben geslagen om tot dit project te komen. KOUDEKERKE. Op maandag 26 september om half vijf 's middags komt de gemeenteraad in vergadering bijeen. Enkele punten van de agenda zijn: voorstellen tot wijziging der bebouwde kom in de zin van de algemene politie verordening, een definitieve vaststel ling van het onteigeningsplan „Paau- wenburg I" en aankoop van gronden, gelegen in het uitbreidingsplan „Dishoek 1959". niet te hebben aanvaard omdat hij het bedrag nogal hoog vond. Conform de eis veroordeelde de kantonrechter mr. W. Ie Maire verdachte tot een boete van 100 gulden subs. 20 dagen. Aan de 42-jarige cafc'.iouder M. P. F. te Zaamsiag werd de rijbevoegdheid voor auto's voor drie maanden ontzegd, terwijl hij nog een boete kreeg van 50 gulden subs, tien dagen. F. was 2 mei van dit jaar. rijdende op de provinciale weg IJzendijkeBiervliet, met grote snelheid van de rijbaan afgeraakt en na rechts eerst een drietal paaltjes te heb ben afgereden aan de linkerkant van de weg in de sloot gedoken. Als oorzaak van het ongeval wees F. op het lek worden van een voor band. Het feit van de duik in de sloot moest verdachte, wel toegeven. De drie paaltjes ontkende hij te hebben afgereden. Uit een onderzoek en ge tuigenverklaringen was volgens de of ficier van justitie komen vast te staan dat het verhaaltje over de lekke band niet juist was. Ook de verklaring over de paaltjes werd naar het rijk der fa belen verwezen. De 44-jarige hotelhouder P. de L. uit Cadzand moest twee strafbare feiten verantwoorden. Ten eerste zou hij in zijn café jongelui hebben laten dansen. Verdachte merkte echter op dat tiij de capriolen die de jongelui bij de jukebox hadden gemaakt moeilijk als dansen kon kenmerken. Voorts waren na slui tingstijd twee personen in zijn zaal aan getroffen. Het eerste feit werd conform de eis met 40 gulden subs. 8 dagen ge honoreerd, Het tweede kwam verdachte op 20 gulden subs. 4 dagen te staan. Plattelandsvrouwen bijeen GOES. De afdeling Zuid Beveland west van de Ned. Bond van plattelandsvrouwen is gister middag voor de eerste maal in het nieuwe seizoen bijeen geweest in de Prins van Oranje. Het grootste gedeelte van de middag werd in beslag genomen door een boeiende causerie van mr. P. Empel uit Middelburg. Het on derwerp luidde: „Kinderbescher ming en adoptie." Is het verschijnsel van adoptie in ons land betrekkelijk nieuw, in het geheel van de wereldgeschiedenis is het zeer oud. In Nederland is adoptie pas mogelijk geworden door de nieuwe artikelen in het Burgerlijk Wetboek van 26 januari 1956. Nog steeds kennen we echter pleegouders en adoptieve ouders. Een pleegouder kan, al zou deze het kind al jaren onder de hoede hebben geen en kel recht op dat kind laten gelden. Dit was een grote onrechtvaardigheid die de stoot heeft gegeven tot verandering van de wet, in die zin dat een kind onder de 21 jaar definitief aan de pleeg ouders kan worden toegewezen. Spreker belichtte het probleem van de adoptie voorts nog van alle mogelijke kanten. Na de pauze stelden de dames verschil lende vragen over deze ingewikkelde materie. Na enkele huishoudelijke mededelin gen werd de bijeenkomst door de pre sidente, mevrouw M. Evers-Pauw uit Wilhelminadorp gesloten. GOES. De middenstanders uit Goes zijn van mening dat door de ingebruikneming van de weg over de dam, die Zuid- en Noord-Beveland met elkaar zal verbinden, de winke liers uit Goes nog meer mogelijkhe den hebben om kopers te trekken uit Noord-Beveland. Gedachtig aan het spreekwoord van het schaap en de dam zullen enkele Goese middenstan ders op 1 oktober a.s. met een schaap over de dam wandelen en de Noord- Bevelanders uitnodigen het gewicht van dit schaap te schatten. Wie het juiste gewicht schat, krijgt het Goe se schaap. VLISSINGEN. De sedert dinsdag vermiste B., penningmeester van de personeelsvereniging van de fa. Bijker, is gisteren door de recherche aangehou den. Na de vermissing van B. bleek er een tekort van 1500 gulden in de kas van de personeelsvereniging van de fir ma te zijn. B. heeft bekend het geld te hebben ontvreemd. RIJDEED BIJBELHUIS ZOUTELANDE. Het „Riidend Bij[- belhuis" van het Ned. Bijbelgenoot schap heeft een huis-aan-huis verkoop gehouden. Er werd voor 855,75 ver kocht en aan giften werd 24,95 ont vangen. GOES. In de rondvraag van de woensdagavond gehouden raadsvergade ring is de zondagsrust even ter sprake gekomen. De heer F. P. J. Polderman (chu) vuurde daarover een vraaf af. Hij doelde in zijn vraag op het lawaai met bromfietsen op de Grote Markt in de Lange Kerkstraat op zondagavond. ,De zondagsrust komt met het rond jes rijden door de jongelui ernstig in gevaar". Is er een mogelijkheid om de politie opdracht te geven daar iets aan te doen? Burgemeester H. K. Michaelis vond dit lawaai ook niet op zijn plaats en zal deze zaak nader bekijken. De heer Ph. Haverhoek (soc) had een fikse vragenlijst opgesteld. Ondermeer wenste hij ingelicht te worden over de overstroming, die Goes drie keer in augustus heeft getroffen. Kan daar wat aan gedaan worden? De burgemeester verklaarde, dat pogingen zijn aange wend om deze overstromingen tegen te gaan door het vergroten van de capaci teit van de rioolzuiveringsinstallatie. Ook meende de heer Haverhoek te weten, dat in de leegstaande houten noodwoningen voor honderden guldens schade wordt aangericht. Hij vroeg het college hieraan iets te doen, hetgeen de burgemeester toezegde. Tenslotte bracht de heer Haverhoek de gevaarlijke ver keerssituatie op de Westwal (bij de ver keerslichten) onder de aandacht. Ook deze materie zal besproken worden. BERGEN OP ZOOM. In de bocht bij het pensionaat Alverno slipte door de .gladde weg een vrachtauto van de mosselhardel A. Schot uit Tbolen. De bestuurder kon de wagen niet op de weg houden en reed tegen de muur van het pensionaat op. De muur werd een meter of vier omver gereden. De vracht auto liep flinke schade op, doch geen der inzittenden werd noemenswaardig gewond. Door de rijkspolitie van Huij- ibergen werd een onderzoek ingesteld. Advertentie Chief Whip 20 stuks f. 1.- MIDDELBURG. „Waarom heeft deze man gestolen? Men weet het niet en de verdachte al evenmin," zei mr. J. L. Andreae, de officier van justitie in de zaak tegen een landbouwer uit Oud-Vossemeer, A. J. van der L. Hij was op 7 juli met enige vrienden in een auto bezoeken aan cafe's in Halste ren en Tholen af gaan leggen. In Tho- len had hij toén een duur suède dames jasje uit een andere auto gestolen. In het jasje bevond zich een portemonnee. Het jasje had hij meegenomen en het thuis in een schuur verstopt. Mr. Andreae zei verder: „Verdachte is in goeden doen en had geen diefstal hoeven te plegen." Hij hield rekening met het blanco strafregister van Van der L. en eiste 75 boete of vijftien da gen hechtenis. Het vonnis was conform. „Draai je om of ik draai jou om," had een kastelein uit Den Haag, W. J. van der H., in Zierikzee tegen' een schuldeiser, een zekere S. Z„ gezegd. Z. kreeg circa 600 a 700 van Van der H. en liep hem als een schaduw door Zierikzee na. Verdachte zei: „Ik heb hem zeker 25 maal gezegd, dat hij weg moest gaan. Beklaag je en maak er een rechtszaak van, maar hinder mij niet, anders gebeuren er ongelukken. Omdat Z. deze waarschuwingen in de wind sloeg gebeurden er inderdaad on gelukken. Van der H. had de zeventig- KRABBENDIJKE. Naar wij ver nemen zullen de Gebroeders Weststrate in de voormalige zouterij in de Doel- straat een nieuw bedrijf stichten. In dit nieuwe bedrijf zullen zg. koude patates frites in zakjes worden geproduceerd. Enkele machines uit Amerika voor de verwerking van deze produkten zijn reeds aangekomen. Het werk zal voorna melijk langs automatische weg geschie den. Begin oktober denkt men met de produktie te kunnen starten. Onder de naam „Fritura Chipps" gaat dit bedrijf de historie in. jarige Z. vastgepakt en op de grond ge gooid waarbij deze bloedend verwond werd en een beschadigd scheenbeen op liep. De eis luidde 30 of zes dagen, het vonnis 25 of vijf dagen. Een oud trucje maakte een monteur uit Renesse, D. J. van K., op 21 augus tus een tientje rijker. In zijn woonplaats had hij met vrienden in een cafetaria gezeten. Een zekere De V. had een bil jet van 10 laten vallen, Van K. zette er fluks zijn voet op en later had hij het tientje ongezien in zijn eigen porte feuille laten verdwijnen. „Een laffe streek" noemde mr. Andreae de han delingen van verdachte. Hij eiste 40 of acht dagen. Mr B. S. Sieperda, de po litierechter, vonniste S 30 of vijf dagen. Flink gegeten en gedronken hadden een metselaarsknecht uit Zierikzee, J. K., en zijn kameraad. H. V., havenar beider uit Rotterdam, op 21 augustus in Bruinisse tijdens de mosselfeesten. Nog al onder invloed van het genotene be sloten de twee vrienden naar een be paald adres te gaaa Daar aange komen, zagen ze licht branden en klop ten aan. Zonder resultaat. Ze gingen beiden weg, maar kwamen later terug en herhaalden hun pogingen. „Een persoon kwam naar buiten," vertelde K. „en sloeg mij op mijn! lip. Per ongeluk sloeg ik toen met mijn elleboog een ruit in. Ik verwond de mijn pols daarbij." „U moet-voortaan na zulke feesten uw gemak houden," raadde de politie rechter aan. V., die niet ter zitting aanwezig was, had nog een paaltje uit de grond getrokken en een ander op het hoofd geslagen. „Het heeft mij een hoop kosten be zorgd," zei K. „Mijn spaarduitjes moes ten er zelfs aan geloven." De officier zei, dat beiden zich flink aangesteld had den op genoemde datum en eiste tegen K. 15 of drie dagen en tegen V. 30 of zes dagen. Het vonnis voor K. was conform, V. werd tot 40 of acht dagen veroordeeld. WOLFAARTSDIJK. De heer W. J. A. H. van Berkel heeft op de bijeen komst ter gelegenheid van de eerste steenlegging voor het bejaardencentrum meegedeeld, dat het Nat. Rampenfonds aan de fa. Leeflang opdracht heeft ge geven tot het bouwen van een nieuw orgel in de gereformeerde kerk. Met name voor het gereformeerd volksdeel moet deze mededeling als muziek in de oren geklonken hebben. En ds. B. Mintjes was er dan ook vlug bij om namens de Geref. Kerk de heer Van Berkel en het Nat. Rampenfonds har- lijk te bedanken voor deze sympathie ke geste. GOES. Zeventien meisjes van de eenjari ge cursus leerling-ver koopster, waarmee in de vakschool voor meisjes in september is begonnen, worden klaargestoomdom straks in de prakt ijk de klanten in de win kels goed te kunnen be dienen. Dit onderwijs, over het algemeen van aanschouwelijke aard en daardoor bijzonder aantrekkelijk voor de meisjes, is direct ge richt op de praktijk. De meisjes krijgen a.h.w. een ondergrond mee om straks toege rust de praktijk in te gaan. En dat is én voor de meisjes én voor het bedrijfsleven van eminent belang. Het is vooral de direc trice van de vakschool, mej. H. J. Ybes geweest, die de stoot heeft gege ven voor het in het le ven roepen van een der gelijke cursus. Zij had er in haar vorige werk kring goede ervaring mee opgedaan. De richtlijnen voor de opzet van deze éénjarige opleiding zijn in samen werking met vertegen woordigers van de Ka mer van Koophandel en van Middenstandsver enigingen, met de in spectie van het nijver heidsonderwijs en ande re onderwijsdeskundigen aangegeven. Een con tactcommissie is in het leven geroepen om de belangen van deze cur sus te behartigen. Meisjes, die het ge tuigschrift van de twee jarige primaire oplei ding op een huishoud school hebben ontvan gen, kunnen op grond daarvan een aanvullende opleiding ontvangen, die er op gericht is de be ginselen bij te brengen van het beroep van ver koopster. Het geven van onderwijs in deze nieu we taak is in een bij zonder aantrekkelijke vorm gegoten. De meis jes zijn dan ook zelf erg enthousiast. Zonder dat het algemeen vormend onderwijs uit het oog wordt verloren krijgen de meisjes op attractie ve wijze les in bijv. wa renkennis, hoofdrekenen, omgangsvormen. Bij dit onderwijs wordt vooral ook het accent gelegd op de menselijke verhou dingen en de service-ge dachte. De opvoedende taak komt dan ook sterk naar voren. Het gaat er om, zo vertelde ons de directrice, dat de artike len, die behandeld wor den met de meisjes, sterk gaan leven. De metho de van zelfwerkzaam heid wordt sterk bevor derd. Zij mogen „zelf winkeltje spelen", waar bij de leraressen dan als klanten optreden. Het ligt in de bedoe ling de leerlingen op vrijdagmiddag wekelijks bij een winkelier prac tisch te laten werken gedurende de periode van 15 november tot 15 iuni en na hun examen op school een week ach ter elkaar, bedoeld als practisch onderdeel van het examen. In de keuze van de branche zijn de meisjes vrij, al spreekt de school dan wel een woordje mee in deze keu ze. Intussen hoopt de commissie nu maar, dat het bedrijfsleven gunstig zal reageren op deze cur sus leerling-verkoopster. Raad Bruinisse Sluitende begroting 1961 aanvaard BRUINISSE. In de raadsvergade ring van gisteravond is na een vlotte behandeling de gemeentebegroting 1961 door de raad aanvaard. Dank zij een verhoogde uitkering uit het ge meentefonds kon de begroting sluitend worden gemaakt. Het geraamde voor delig saldo zal echter geheel verdwij nen wanneer de voorgenomen verbete ring van de Dorpsweg in 1961 zou wor den uitgevoerd en indien een gemeen tewerkman in de nog steeds bestaande vakature zou worden aangesteld. In een begeleidend schrijven merken B. en W. op dat de uitgaven zich in stijgende lijn blijven bewegen. Direkt heeft de herindeling van de gemeenten op Schouwen-Duiveland geen gevolgen voor Bruinisse, indirekt zullen de gevol gen echter niet uitblijven, omdat een groot aantal gemeenschappelijke rege lingen zullen moeten worden herzien. Gehoopt wordt in 1961 een nieuwe brand weerauto te kunnen aanschaffen, terwijl twee brandvijvers zullen worden aan gelegd. Eveneens wordt de hoop uitge sproken spoedig over te kunnen gsan tot de aanbesteding van vier woningwet woningen in plan west. In de nieuwe haven is nogal wat op te knappen, zoals het verlengen van meerpalen, het aanbrengen van een peildraaistelsel, het houwen van een kantoortje voor de havenmeester en het leggen van een riolering in het gedeelte van de oude haven. Kon voorheen uit de haten van haven en kadegelden van de oude haven een reserve worden gekweekt, nu Bruinisse een nieuwe haven heeft vergen rente en aflossing ruim 22,000 gulden, hetgeen ongeveer overeenkomt met het tekort dat voor de haven wordt geraamd. Het aantal woningen opgenomen in het gemeentelijk woningbedrijf bedraagt 214. Het zoutschadeherstel aan deze woningen vindt regelmatig doorgang. Het eerste complex van tien woningen komt volgende maand gereed. Aan opheffing van de faecaliën-op- haaldienst per 1 januari zal niet zijn te ontkomen, omdat deze voorwaarde door Ged. Staten is gesteld. Mede door het volledig met werk bezet zijn van de plaatselijke ambachtslieden zullen ech ter waarschijnlijk niet alle tonnen door waterclosets zijn vervangen. De verbetering van de Oudestraat zal waarschijnlijk in het voorjaar van 1961 plaats vinden, ook hoopt men bij het provinciaal bestuur te kunnen bereiken, dat de zo hoog nodige verbetering van de Dorpsweg zijn beslag zal krijgen. MIDDELBURG. De kinderkerk- zondagsschool van de Evangelisch-Lu- therse gemeente te Middelburg begint zondag 25 september weer. Kinderen vanaf drie en een half jaar zijn wel kom. Er wordt volgens Westhill me thode iedere zondag van half elf tot half twaalf in het consistoriegebouw oa de Bree gewerkt.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3