GEMOORD Ze moeten dus niet opvallen GEZIEN HET HARDE GESLACHT Boos DE NATUUR i kappie en het ijsbergraadsel1 BAZURKA Vroeger: de West-Injes - Nu: P. W. RUSSEL'S Braaf gegeseld „Meyden-slaapzaal" Hun Edele Vooral gewoon We worden oud Niet best Aanvullen Opmerking Voor verduistering drie jaar geëist SJAANTJE Ernie Bushmiller i.iiiiiiiini!iiiiiniimiiiiniuiiii» in en om uw huis Jack Dunkley Uit de kerken \rijdag 23 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 SCHEVENINGEN Ik ben gisteren in een weeshuis ge weest, waar geen enkele wees woont! Dat is niet alledaags, dacht ik. Evenmin als het feit, dat dit Huis deze week 300 jaar bestaat. En omdat „onbekend nu eenmaal onbemind maakt" en wij helaas meermalen hebben moeten ervaren dat allround- Hagenaars met een zekere verwondering vragen: „Weeshuis? Be staat er dan nog een Weeshuis?", zoals de regent-diaken van het Haags Hervormd Weesbuis dr, M. A. J. Visser het zei daarom ben ik er gaan kijken. Driehonderd jaar weeshuis. Da's niet weinig zou men weinig origineel kunnen opmerken. En het getal 300 zegt ons eigenlijk niet veel, tot dat... Ja, dat is altijd zo, totdat je gaat neuzen in oude papieren en daar vroeger beschreven toestanden tegen komt, die pas het beeld van een en twee eeuwen terug laten leven. Duikt u even mee in die papieren van dat Haags Weeshuis? Op 8 oktober 1723 is deze melding te vinden over het weesjongetje Gerrit le G. „Hij is door den Heer Burge meester Springshoek op het verzoek van de Regenten naar de West-Injes gezonden, omdat hij het stelen niet laaten kon". Maar zo streng waren die regenten nu ook weer niet altijd en op 3 decem ber van het zelfde jaar werden drie andere jongens aldus gepardonneerd: „Josep de Jager, Adryanus van den Broek en Gerrit van den Broek weder in Huys gekomen en door voorspraak van de vrienden „en omdat ze soo klijn sijn", soo sijn se gepardonneerd en door Meester van Lom braaf ge- geezelt". Lekker weeshuis je, zegt u wellicht. Maar wacht u even. Men schreef toen 1723 en wilt u bedenken, dat de pijn bank in dit land pas in 1789 is afge schaft en dat in het midden van de vorige eeuw het hanteren van de „plak" op iedere school nog iets vol komen normaals was. Vandaar ook dat dit mogelijk was in 1731, in de decembermaand. 21 DecAry B. en Martinus K, sig op desen avond verstoken heb bende op de Meyden-slaapzaal en wel onder de kribbens van Kor- nelia de W. en Katermijn van H., sijn de jongens bij provisie in 't gat geset en de meyden bij provisie op 't kamertje. Bij de present wesende broederen In 1740zo vermelden oude papieren bestond de uitzet van een jongen in het Haagse Weeshuis uit: Een coüleurt lakens kleet. Een swart corsaey kleet. Vier hemdevier sakneusdoeke twee hemde, twee paer house, een paar schoenen, een hoet, een nieuw Testement en 12 stuyver tot een fooitje. Hoe de jongetjes er nu, in september 1960, in datzelfde weeshuis uitzien, dat wilde ik u hierboven laten zien. KROESJTSJEF bekloeg zich er bitter over dat hij zich niet vrij door New York kan bewegen. Ik ben de gevan gene van mijn gastheren, steun de hij dramatisch. Wel, daar kon hij niet veel anders mee be doelen dan: Wat gij Amerika nen veiligheidsmaatregelen be- Heft te noemen beschouw ik deels als nodeloze plagerij. Laat nu uitgerekend zijn bloedeigen generaal Zacharof de New-Yorkse politie moeten waarschuwen: „We hebben de tip dat men mijn baas wil ver moorden." Niet dat me dat verbaast. Maar Kroesjtsjefs boosheid van een paar dagen geleden wordt nu zoetjes-aan belachelijk. Want alleen al door deze mededeling van Zacharof zijn alle veilig heidsmaatregelen dik verant woord. is geresolveert over dit voorval op morgen namiddag voor vier uuren op dubbelde boeten overkomst te laten beleggen en de Regentinnen tegen ses uuren hier te versoeken, om over de saak nader te delibe- reeren. 22 Dec Bij Regenten en Regen- tinnens is geresolveert „Katrijn van H." op morgen tot spot van het gan- sche huys met roeden om haar hals door het huys te leyden en Cor nelia de W." ingelijx sonder roeije om te leyden Ingevolge de vorige resolutie is bij Regenten in 't particulier ge resolveert „Ary B." en Martynus K." op morgen met roede op haar borst door het huys te laten leyden. Overkomst gehouden op Zon dag den 23e December 1731 des morgens voor klokslag van twaalf uuren op ordinaris boeten. 23 Dec... Ingevolge het geresol veerde van gisteren sijn op heden in het bijwesen van Regenten en Me- vrouwe de Regentinne door het huys omgeleyt met roeden om den hals „Ary B., Martynus K. en Katerijn van H." en ten toon omgeleyt dog sonder Roeije „Cornelia de W." A. Hoe kon ik u de directeur van dat Haagse Weeshuis, de heer Boehlé, beter laten zien dan met een van de aan zijn zorgen toevertrouwde kinderen? Door de dunne nevel die over de stad hing en de lijnen der gevels vervaagde drong het matgouden licht der ochtendzon. Het jonge groen van de bomen begon zich hel ler af te tekenen tegen de donkere huizen en de in bleke tinten breken de lucht. Enkele vroege stedelingen repten zich door de nog stille straten van 's Hage naar de verlaten Plaetse, een plein in het midden van de stad, waar een schavot stond opgericht. Een beulsknecht in rode tuniek strooi de wat zand rond het blok en bedek te de vlijmscherpe bijl met een zwart kleed. De klokken van de stad hadden de gelovigen opgeroepen voor de vroeg mis. Niet ver van de Plaetse, in een kleine, tussen getrapgevelde huizen verscholen kapel, knielde een man, gekleed in een donkere mantel. Hij hield zijn rossige kop gebogen en wachtte tot de priester aan het altaar de zegen zou hebben gegeven. Toen haastte hij zich naar buiten, zijn weg kiezend door smalle stegen tot op het plein waar het schavot wacht te. De nevel was nu helemaal opge trokken. Stralend scheen de zon over de kasseien en zinderde op de hoop blank zand voor het blok. Een troep je straatslijpers die dicht bij het schavot stonden, bekeken de vreem deling met scheve ogen toen hij tus sen hen in schoof. Hoewel zijn man tel van eenvoudige stof en snit was, herkenden ze toch in hem een aan zienlijk heer. Ze begonnen onder el kaar te fluisteren, tot zijn felle blik de hunne ontmoette. Toen bleven ze zwijgend staan wachten op het luiden van het doodsklokje. Bij de doffe korte slagen hield het geschuifel en het murmelen der nieuwsgierigen op. Zij rekten hun halzen onmerkbaar en probeerden nog wat dichterbij te komen, toen de veroordeelde tussen de gerechtsdiena ren in met geboeide handen maar het hoofd fier opgericht uit de ge vangenis kwam en naar het schavot trapje liep, dat hij met een paar snel le stappen besteeg. Het gebeurde niet iedere dag, dat een aanzienlijk heer onthalsd werd. Het volk vergaapte zich aan de kleu ren van zijn mantel, aan de be- pluimde muts en aan zijn knechten. Achter hun heer klommen deze het schavot op om zijn muts en mantel DOOR D I GNATE ROBBERTZ over te nemen. Aan één van hen werd toegestaan het wambuis los te knopen en de kraag van het hemd terug te slaan. De veroordeelde stond rechtop. Uitdagend keek hij over het volk heen. toen de schout, in zijn lange zwarte ambtstabberd naar voren kwam om met luide stem het von nis voor te lezen. Jan van Romerswale was door het Hof van Holland veroordeeld tot het betalen van een boete, wegens het plegen van mishandelingen. Maar de trotse jonker had geweigerd te beta len. Daarop verbande hem het Hof uit Holland, Zeiand en Vriesland ,,so lange totdat hij den selven soen volbracht soude hebben, up verbeurd van sijn lijf." Jonker Jan had zich niet om dit bevel bekommerd en was toch geble ven. Hij had zich gevestigd binnen de stad Romerswale, in de zuidelij ke Bevelanden, en was daar een wijnhuis gaan houden, waar de jon ge Bevelandse edelen kwamen dob belen en feesten. De cijns die hij verschuldigd was voor de verkochte wijn had jonker Jan niet betaald. Hij meende dat een jonker van Ro merswale het recht had om te doen en te laten wat hij zelf wilde, zon der eerst aan het stadbestuur te moeten vragen wat geoorloofd was. Voorts had hij zich een boomgaard toegeëigend, die voordien eigendom was geweest van een zijner verwan ten, hoewel deze boomgaard aan de stad was verpacht, die hem aan Wil lem Boudijnszoon had gegeven om te bewerken. Toen de schouw kwam om jonker Jan terecht te wijzen, hadden diens knechten hem aangevallen en met pijl en boog bedreigd De eentonige stem van de schout verklonk over de hoofden van het luisterende volk. Sommigen waren teleurgesteld. Zij hadden minstens de roof van een jonkvrouw of de dood slag op een medeminnaar ver wacht. (Maar het waren gewone za ken waarvoor zij zelf al lang zou den zijn gegeseld of onthalsd. Toch was de straflijst van de veroordeel de lang. Herhaaldelijk had hij zich op onbetamelijke wijze verzet tegen de wetten en verordeningen. Het was hem trouwens nog aan te zien. ter wijl hij op zijn laatste ogenblik stond te wachten, dat hij geen man was die zich gemakkelijk kon buigen. De vreemdeling die tijdens het voorlezen van het vonnis met ge bogen hoofd had staan luisteren, kwam een stap naar voren toen de schout zweeg. Zijn grauwe ogen tin telden van ingehouden drift en hij maakte een gebaar alsof hij het schavot wilde bestormen om de ver oordeelde te bevrijden. Deze scheen nauwelijks te hebben verstaan wat er over hem was voorgelezen. Zijn lang krullend, ietwat rossig haar hing tot op zijn brede schouders. De ruwe trekken van zijn sterk mannelijk gezicht werden verzacht door de fraaie lichtgebogen neus en het hoge voorhoofd. Neerknielend mompelde hij een kort gebed en legde toen, zonder nog op of om te zien, zijn hoofd op het blok. Het was of de toeschouwers hun adem inhielden toen de beul zijn bijl ophief. Bij het horen van de doffe slag keerde de vreemdeling zich om en drukte de kraag van zijn mantel tegen zijn gezicht aan. Maar het volk was belust om het bloed uit de hals te zien spuiten. Het bleef wach ten tot twee knechten het lichaam in een deken gewikkeld en weggedra gen hadden. Een derde knecht droeg een tenen mand met zaagsel, waarin het hoofd lag. Een der knech ten, die het lijk droegen had een te korte arrti, zodat het scheef hing. (Wordt vervolgd) Maar in 1746 werd er wel even iets ingrijpends aan de orde gesteld. „Er werd besloten (op 8 mei), dat alle kinderen, welke in het gesticht zullen komen, van nu af aan door de Doctor en de Chirurgijn de eerste keer dat Him Edele op het gesticht zullen komen, nauwkeurig onderzocht zullen worden." Juist ja, en mocht er een kind aan de tering of een andere besmettelijke ziekte overlijden „de raad van de Doctor zoude worde ingewonnen om trent hetgeen met de bedden zoude moeten geschieden". Allemaal verleden tijd, ver verleden tijd. Driehonderd jaar na de oprichting van dat Haags Hervormd Weeshuis is het de heer A. Boehlé, de directeur, die me te woord staat. „Wij kunnen in ons weeshuis na tuurlijk nooit het gezin coplëren. Maar we proberen er hier toch de sfeer van een gezin in te leggen. We hebben geen eigen voetbalclub van het wees huis, geen eigen school van het wees huis, geen eigen clubs van het wees huis. Dan maak je er een ghetto van. Onze kinderen gaan naar gewone scho len, ze voetballen in verscheidene ge wone voetbalclubs. Ze zoeken hun vertier huiten de deur. Ze moeten niet opvallen, maar meedoen met alle andere kinderen. Gewoon, vooral ge woon." Honderd en acht en twintig kinderen in vijf Haagse huizen en nog eens 75 kinderen in pleeggezinnen vormen de pupillen van de heer Boehlé. Hoe komt het dat uw tehuis Wees huis heet en dat u geen enkele wees heeft?, vroeg ik. „De gemiddelde leeftijd van de Ne derlander is nu ongeveer 72 jaar voor mannen en 73 jaar voor vrouwen", zei de heer Boehlé. „Dat is dus hoog en dat betekent dat, wanneer een kind zijn ouders verliest, het zelf in negen van de tien gevallen al meerderjarig is. Dan staat het dus op eigen benen en komt niet meer hier." -)(■ En in de speelzaal van het Weeshuis in een van de vijf gebouwen, in dit geval aan de Scheyeningseweg in Den Haag - keken we om de hoek en zag de camera van de fotograaf dit beeld. „De sfeer van een gezin proberen we te benaderen", had de heer Boehlé me gezegd. Wel, de kinde ren hier voelden zich bepaald wel thuis. den. Maar als u een beetje tussen de regeltjes door wilt lezen, dan ziet u ze toch wel staan: al die uit elkaar ge rukte kindergeesten, al die ellende die dingen van zes en zeven jaar al „thuis" verwerkt hebben, al die hopen schrik, die soms achter die ogen ver borgen zitten. „Wat kom jij doen?", vroegen een paar hummels de fotograaf toen hij zijn camera uitpakte. „Blijf je met ons spelen?", vond een ander. „Je neemt me toch niet mee?", zei een derde. En zo'n laatste opmerking blijft dan hangen De „kinderen van de heer Boehlé" zijn dikwijls kinderen, die thuis al zo veel scènes hebben meegemaakt, dat ze psychisch wat geschaad zijn. Her- ries. echtscheidingen, soms gooi- en smijtpartijen zijn dikwijls voorafge gaan aan de opname in het Weeshuis. „Daarom hebben we ook een psycho loog en een psychiater aan ons tehuis verbonden", vertelde de directeur. Er komen ook kinderen, van wie de moeder het thuis niet meer kon bol werken. Kinderen dus, die tijdelijk blij ven, totdat die moeder weer op verhaal gekomen is. En dan zijn er ook die jongens en meisjes, die er door de kin derrechter zijn geplaatst. 0 Kortom: het gaat om kinderen die het allemaal niet best hadden thuis en die nu ergens moeten worden opge vangen. Dat doet dat Haags Weeshuis dan. Hoe runt u nu zo'n Weeshuis met al die kinderen en bijna vijftig mannen en vrouwen aan personeel?, infor meerde ik. „Eén kind kost ons, alles inbegre pen, 9,25 gulden per dag. We kregen eerst tegen de zes gulden per kind subsidie, maar sinds zaterdag is dat verhoogd tot 8,55 gulden." En het gat tussen die 9,25 en die 8,55? Want bij zoveel kinderen loopt dat ook weer op. „We hebben inkomsten uit een klein kapitaal, we krijgen af en toe wel eens een schenking en we krijgen van col lectes", sprak de heer Boehlé. „Zo moeten we dat zien aan te vullen." Geen schokkende dingen heeft u m dit verhaaltje vernomen. Niets over I doden en gewonden, rampen en bran- HAARLEM Tegen de 34-jarige A. H. J. K., filiaalhouder voor Haarlem van een Amsterdamse verkoopmaat schappij, is gisteren door de officier van justitie bij de Haarlemse recht bank drie jaar gevangenisstraf met af trek geëist. De filiaalhouder zou goede ren ter waarde van 82.000 gulden heb ben verduisterd en verkocht. Verdachte zej het geld te hebben op gemaakt aan feestjes. Dat trok de of ficier in twijfel. Hij geloofde dat K. nog wel ergens een deel zou hebben verborgen. Volgens de raadsman moest er echter rekening mee worden gehou den dat verdachte al ongeveer duizend gulden had terugbetaald. De raadsman zei dat er nog steeds zestienduizend gulden zoek zijn, waar uit volgens hem wel bleek dat er met de administratie iets niet klopte. Dat had ook de verdachte gezegd. Hij had de tekorten die regelmatig waren ont dekt toegeschreven aan opnemingen uit de kas door de vrouw van de directeur van het bedrijf. De raadsman vroeg de gevangenis straf te willen beperken tot een jaar, omdat bij een langere straf de drank- vergunning van verdachte zou worden ingetrokken. Daardoor zou verdachte duizend gulden per jaar aan inkomen missen, geld dat hij hard nodig heeft om de civiele vordering te betalen. De eis tegen de 38-jarige conferencier J. L. S. uit Haarlem, die zo nu en dan voor de firma werkte en voor driedui zend gulden in de opbrengst van de verduisterde goederen zou hebben ge deeld, was twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk met aftrek. JEÖJ'ON GROTE VOOR RADEN VERRIJKT URA NIUM OP DEZE PLAN EET, N MAARPE BEWONERS CA- \MQ MOU FIHREN 26 GOÉD* door 74 hwishetruk-L STEKtNDVAN DE STAD- AOMC T WAT .ROLR)E-\ ARM EL yy R.OLFJE? "'~tUIII I 1 DAAROM OU 1ST. DE DOKTER ZEGTDATHId AL LERGISCH VOORGELDiS». Lelies kunnen nu gepoot worden; be stel de bollen bij een solide firma en u moet er vooral rekening mee houden dat bepaalde soorten zowel onder als boven de bol wortels vormen en dat er dus rondom de bol voedzame grond moet zitten; de bol mag echter niet met mest in aanraking komen; het is beter een dun laagje metselzand in de grond te leggen en daarop iegt men de onderkant van de bol. Ze zijn ook niet allemaal winterhard en daarom is het nuttig hen met een laag molm af te dekken. door lliiiiHiiiiHKiiiiiiiiuiiiiiiHiiniiHiiiiiiiiiiiuininniiimnimiiimimnniinininniiniiiniiiiiiiiiiinniiHiiiiniiiiuiniimiiiiiuniinniiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 11-84. De goede sleepboot Kraak had al heel wat mijlen achter zich gelaten sinds de ontmoeting met de schipbreu kelingen. Het werd avond, zonder dat ar iets van de rampzalige ijsberg te zien was geweest. Kappie was het gevaar al weer bijna vergeten en ook de meester en Okki hadden het te druk, om zich er lang mee bezig te houden. Maar de maat hield zich te veel be zig met de ijsberg, om zich erg druk te maken over de juiste koers! Kappie, die met zijn sextant een peiling verricht te op de eerste bleke sterren, liet dit instrument bijna uit zijn handen vallen. „Die overgehaalde klont," bracht hij uit en liep stampend naar de stuurhut. „Aardappel die ie bent!" loeide hij te gen de maat. „Weet je dat je sinds twee uur geleden niets aan onze koers hebt veranderd?!" De maat antwoordde niet doch staar de als bevroren naar de kim. Toen richt te hij een sidderende vinger. ..D-daar hijgde hij, naar adem snaxkend. D-daar h-heb je d-de ij-ijs berg! Een r-rode ijsberg! Ik z-zie hem d-duidelijk!" Ook Kappie snakte naar adem, maar van woede. „Lamgeslagen driekwart! Hou op met dat gemekker over een ijsberg!" tierde hij. „Wat jij daar met je diepvrieskop voor een ijsberg aanziet is een eiland, in de ondergaande zon..!" NED. HERV. KERK Beroepen te Bruinisse: L. Emmer zaal te Zwijndrecht. Aangenomen naar Finsterwolde: C. D. van Goeverden, pred. voor bijz. werkzh. te Mijnsherenland. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Twijzel: W. Kats te Tiel. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Pekela-Winschoten'; P. Kas- telijn te Zeist, J. van Theylingen, pro ponent te Amsterdam en G. C. C. Vis ser te Utrecht. De afdeling Colijnsplaat van de N. C.V.B. hield haar eerste vergadering na de vacantie o.l.v. de presidente, mevr. W. Veldkamp-Key. De heer Moerland uit Goes hield een lezing over „School en Beroepskeuze". Naar aanleiding van zijn veertigja rig onderwijsjubileum geeft de heer A. v. d. Velden, leraar aan de L.T.S. te Terneuzen, 30 september a.s. een re ceptie te zijnen hu/^ Voor het perso neel van de school zal er 's avonds een bijeenkomst zijn in de L.T.S. In de laatst gehouden vergedering van de bridgeclub „Zuid-Beveland" is tot voorzitter gekozen de heer mr, J. F. G. Schlingemann, die de plaats in neemt van de aftredende voorzitter A. J. Hendrikx.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2