„Pak reusachtige taak ernstig aan' Zwijndrechts Heertje PRES. EISENHOWERSLUIT presenteert rekening PROPAGANDA VERDER UIT Doelen voor V. N. duidelijk gesteld Londense huurrebellen in veldslag verslagen aan geldschieters H.B.S. zonder wiskunde Het harde geslacht TOEN KEUKEN VIEL STOND THEE KLAAR Planta-debat uitgesteld De BiltDroog HUWELIJK IN TWEEDE WEEK VAN NOVEMBER PROCO PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Weinig illusies Argusogen Nieuw feuilleton Leraren vluchtten uit Oost-Duitsland Smokkelauto met geheim wapen crème shampoo i Directeur: JACQ DE SMIT; Chefied.: G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vli ssingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N;euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartèêS' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1 16e JAARGANG No. 4663 Vrijdag 23 september 1960 Eigen nieuwsdienst NEW YORK - Met holle frasen alleen kan de wereld evenmin internationaal toezicht op vreedzaam gebruik van kernenergie en algemene en volledige ontwapening bereiken als een econo mische opbloei van de pas onafhanke lijk geworden landen. Die twee reusachtige taken voor de gehele mensheid vergen een ernstige, zorgvuldige, kostbare en moeizame aanpak onder uitsluiting van propa ganda. In deze simpele menselijke woor den vatte president Eisenhower giste ren in zijn vol spanning verwachte grote rede tot de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties zijn ge dachten samen over de twee reusach tige taken die de in de volkerenorga nisatie verenigde mensheid moet vol brengen als zij het dreigende gevaar van een totale vernietigingsoorlog wil keren. Van onze speciale verslaggever ZW IJND RECHT Het Zwijndrechtse Heertje heeft zijn vroe gere geldschieters de rekening gepresenteerd. Hoewel hij pas sinds kort weer op vrije voeten is, heeft hij niet lang gedraald om aan het reeds vorig jaar januari aangekondigde vervolg van deze spectacu laire zaak te beginnen. Na het ondergaan van de hem opge legde gevangenisstraf is hij ver vroegd in vrijheid gesteld vrijwel onmiddellijk een actie begonnen te gen zijn vroegere geldschieters, die "PkE MAN tot wie die woorden gericht waren, de man van de holle frasen, de propaganda, en naar Eisenhower onom wonden liet uitkomen de man die de Verenigde Naties zelf had aangevallen, bevond zich onder zijn gehoor. Nikita Kroesjtsjef, de premier van de Sowjetunie, volgens eigen zeggen de „mach tigste man van de wereld", miste geen woord van Eisenhowers indrukwekkende rede. Vandaag komt hij zelf aan het woord, om ten aanhore van de ver tegenwoordigers van het grootste deel van de mensheid de uitdaging van Eisenhower te beantwoorden. Een uitdaging was de rede van Eisenhower, ook al vermeed de pre sident elke zweem van agressiviteit, elk spoor van rancune. De uitdaging was gelegen in de opsomming van de vele vormen van internationale samen werking-in-goed-vertrouw en waaraan aile landen van goede wil, alle landen a;e het welzijn van de mensheid voor alles willen laten gaan, mee moeten werken in de volkerenorganisatie. In de volkerenorganisatie, omdat, zoals Eisenhower zei, de mensheid alleen met behulp van de Verenigde Naties waar achtige vorderingen kan maken in haar streven naar rechtvaardigheid en vrede. De taken die Eisenhower de Verenig de Naties stelde zijn deze: 1 spoedige hervatting van het inter nationale overleg over het ontwape- ningsvraagstuk „dat de communisti sche landen enige maanden geleden in Genèvé: torpedeerden"; 2 vorming van een politieleger van de Verenigde Naties waarvoor alle aan gesloten landen contingenten moeten af staan; 3 uitoefening van toezicht van de Ver enigde Naties op de strijdkrachten van alle aangesloten landen opdat geen van die landen een onverhoedse aanval op andere landen kan beginnen; 4 bevordering van een conferentie van deskundigen over het vraagstuk van staking van de produktie van kernwa pens; 5 uitoefening van toezicht van de Ver enigde Naties op de lancering van alle kunstmanen opdat geen enkel land de wereldruimte voor militaire doelein den kan gebruiken; z: aanvaarding van het beginsel dat geen enkel land territoriale aanspraken mag maken op de maan of enig ander hemellichaam; aanvaarding van het beginsel van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Afrikaanse lan den; 0 verlening van krachtige economische hulp aan die landen; q voorkoming van een bewapenings- wedloop in die landen welke de eco nomische opbloei van Afrika zou ver tragen; snelle hulpverlening aan Congo, in aanvulling op de belangrijke Ame rikaanse bijdrage in het 100 miljoen dol lar grote voorgestelde hulpfonds van de Verenigde Naties; 1 "I internationale hulp op lange termijn A bij de opbouw van de bestuursappa raten van de Afrikaanse landen; -i ty hulp van de Verenigde Naties bij de bestrijding van het analfabetis me in Afrika door middel van goed on derwijs; o beschikbaarstelling van de enorme overtollige voorraden voedsel in vele landen voor die landen waar de bevolking gebrek lijdt; 1 4 een volksraadpleging over de ge- hele wereld over de wenselijkheid van stemrecht en andere vrijheden. President Eisenhower lichtte al die punten uitvoerig toe en gaf uitdrukking aan de bereidheid van de Verenigde Sta ten aan de uitvoering van al die taken mede te werken. Dat hij zich wat de reacties van de met zijn uitdaging regelrecht richtte tot Kroesjtsjef, toch liet hij de deur voor toekomstig contact met de Rus open. Dat deed hij toen hij, afwijkend van zijn tekst met nadruk verklaarde dat de Ameri kaanse regering altijd bereid is te onder- handelen over het ontwapeningsvraag- stuk met alle landen die oprecht overleg verlangen. Dat hij daarbij de nadruk op het woord oprecht liet vallen kon nie mand hem kwalijk nemen. De Algemene Vergadering beloonde Eisenhower, die veertig minuten sprak met een ovationeel applaus waaraan Kroesjtsjef en Castro niet deelnamen. Kroesjtsjef lette weer met argusogen op de reacties van de delegaties van de Afrikaanse landen, vooral toen Eisenho wer sprak over de toekomst van Afrika. Hij en de andere communistische leiders weigerden na afloop hun mening over de rede te geven. Kroesjtsjef zei, toen hem zijn mening werd gevraagd, bits: Ik ga lunchen. President Tito, die na Eisen hower sprekend geen nieuw licht over de internationale vraagstukken had laten schijnen, volstond met: Het was een po sitieve rede. hem miljoenen in handen hadden ge geven teneinde kapitale bedragen van hem te ontvangen als woekerrente. Nooit vertoond Het Zwijndrechtse Heertje wil een actie voeren, die nog nimmer in ons land is vertoond. Hij wil zijn crediteu ren, die in het faillissement dat volgde op de ineenstorting van zijn onwerke lijke miljoenenhandel aan hem tekort kwamen, laten betalen door degenen die hij mede verantwoordelijk acht voor hetgeen er in 1958 gebeurde en dat zo veel opschudding heeft verwekt. De thans 42-jarige J. K. uit Zwijn- drecht verwekte in maart 1958 opzien door plotseling naar het buitenland te verdwijnen onder verdenking, dat hij voor drie en een halve ton oplichtingen had gepleegd. Korte tijd na zijn vlucht meldde hij zich Miljoenen Voordat ik u over mijn avonturen in het Midden-Oosten vertelwens ik er de nadruk op te leggen, dat de daarin be schreven personen gefingeerd zijn Hoe verwoed er gisteren in St. Pancras werd gevochten bUjht duidelijk uit deze foto* Van onze correspondent LONDEN Eindelijk, na bijna een maand wachten, barstte gisteren in het Lon dense stadsdeel St. Pancras de bom. De twee Londenaren die zich daar op 28 augustus in hun woningen barricadeer den uit protest tegen de verho ging van hun huur, werden gisteren in alle vroegte uit hun huizen gezet. Dat ge schiedde door deurwaarders die zich met behulp van breek ijzers en houwelen en een in drukwekkende politiemacht toegang tot de huizen hadden verschaft. Dit geweld was nog maar het be gin, want woeste vechtpartijen tus sen medestanders van de commu nist Donald Cook en de andere re bel Arthur Rowe en de politie volg den en duurden omstreeks midder nacht nog voort. Enkele tientallen mensen werden gearresteerd en meteen al berecht. Èr vielen forse geldboetes. Zeker tien mensen werden gewond van het slagveld bij de twee woningen gedragen. Londen heeft sinds lange tijd niet zoiets meegemaakt: herhaaldelijk leek het erop dat er een ware opstand aan de gang was. Bombardement Met alle mogelijke middelen ging de Sowjetunie betreft weinig illusies maakt massa de politie te lijf. Er werd met bleek uit wat hij zei over de rol die dat land heeft gespeeld in Congo. Zonder de Sowjetunie met name te noemen sprak hij van „de weinige landen die er op uit zijn de strijd in Congo te laten voortduren voor eigen doeleinden". Hij prees Hammarskjoeld. door de Sowjetunie en de andere communistische landen fel aangevallen, voor diens werk in Congo en noemde die aanvallen „niets minder dan een directe aanval op de Verenigde Naties". Al liet hij duidelijk blijken dat hij zich 5000 ARBEIDERS ONTSLAGEN DETROIT (Reuter) De Chrysler Corporation heeft aan Vijfduizend ar beiders ontslag aangezegd in verband met de grote voorraden auto's die nog bij de dealers aanwezig zijn. De maatschappij heeft op een ver wachte stijging van de vraag de pro- duktie van de modellen-1961 met grote voortvarendheid aangepakt. De grote vraag is echter uitgebleven. stenen gegooid, met lege flessen, met zakken meel. met fietsen en kettingen en planken kisten en oude meubels. Het mag een wonder heten dat er geen ernstige ongelukken gebeurden. Sinds eind augustus wisten Cook en Rowe dat ze uit hun flatwoningen ge zet zouden worden. Elk moment kon den de deurwaarders arriveren. Om het uitzetten te verhinderen barricadeer den de twee mannen hun huizen met prikkeldraad, oude piano's, planken, kasten en meubels. Vrienden hielden dag en nacht buiten op straat de wacht om te waarschuwen als de deurwaar ders in aantocht waren. Binnen hun vestingen hadden de twee weigerachtige huurders enorme voorra den voedsel; een waar arsenaal raket ten en vuurpijlen lag klaar om het leger van de kameraden buiten te alarmeren als er onraad was. Uur u De weken verstreken, maar er ge beurde niets. Vergeefs probeerde de gemeente St. Pancras de twee mannen tot rede te brengen en ze tot betaling van de hogere huur te bewegen. Ze weigerden. Zo werd het donderdag ochtend 22 september, half zeven. Alsof het een militaire operatie gold reden bliksemsnel kolonnes overval auto's en vrachtwagens met 400 politie agenten er in naar de twee huurkazer nes waar Cook en Rowe niets vermoe dend sliepen. In een ommezien waren de twee ge bouwen omsingeld. De politie stond mannetje aan mannetje in een grote kring te wachten op de dingen die komen zouden. Weldra vlogen de eer ste eieren door de lucht en stegen de eerste vuurpijlen op. Alarmbel Cooks vrouw luidde een grote alarm bel en van alle kanten stroomden de buren en vrienden van Cook en Rowe naar hun verdedigingsposities. Een uur lang lag de politie onder een onbarm hartig vuur van flessen, olie, stenen, en vooral: scheldwoorden. De ver schrikkelijkste bedreigingen kregen de ongelukkige politiemannen naar het hoofd geslingerd. Toen waren de barricades stormrijp en de deurwaarders konden aan het werk onder bescherming van de Hei lige Hermandad. Lichtloos In Kennistoun House, waar Cook woonde, klommen de deurwaarder en zijn helpers via de woning naast de rebel naar het dak. Vandaar klauter den zij naar het balkon van Cooks huis. Toen kon de werkelijke bestorming van zijn vesting beginnen. Cook zelf en zijn zoon, die met hem het beleg meemaakte, hadden eerst moeite met het licht, want de munt meter was net leeg. Zodoende verloor hij tijd. In allerijl hielpen buren, nog in nachtgewaad gekleed, planken voor zijn voordeur spijkeren. Maar het was al te laat. De deurwaarder nam geen halvé maatregelen. Zware mokerslagen weer klonken, de brokken vlogen in het rond en weldra was er een gat in de verdediging waardoor men Cooks wo ning binnenkroop. Kamer voor kamer moest er worden genomen. Cook en zijn zoon verschans ten zich ten slotte in de keuken. Zij zouden geen Engelsen zijn geweest in dien ze zich daar niet onledig hadden gehouden met theezetten. Toen de deurwaarder eindelijk na veel zwoegen ook de keukendeur had geforceerd, kreeg hij meteen een kop verse thee aangeboden. De arme man en zijn helpers maakten er dankbaar gebruik van. Het duurde niet lang of de politie kwam met Donald Cook naar buiten. Dat wekte pas goed de woede op van de mensen in de buurt en de aanvallen op het kordon voor het flatgebouw werden in alle felheid hervat. Soortge lijke taferelen speelden zich af bij Silverdale House, de huurkazerne waar Rowe woonde. Ook elders in de stad merkte men de gevolgen van de uitzetting van de twee huurrebellen, zoals ze hier ge noemd worden. Tweehonderd arbeiders in een goederendepót van de spoorwe gen in St. Pancras legden onmiddellijk Intussen was bekend geworden, dat hij in enkele maanden verscheidene mil joenen door zijn handen had laten gaan. Tijdens de terechtzitting in januari 1959 deed hij na elf maanden voorarrest een boekje open over zijn geldschieters, die hem grote sommen hadden geleend op zeer korte termijn tegen exhorbitant hoge rente. De officier van justitie te Dordrecht liet echter weten, dat deze geldschieters niet vervolgd konden worden omdat zulke grote bedragen niet onder de geld- schieterswet vallen. ,,Toch zal deze zaak nog een pikante nasleep krijgen" liet het Zwijndrechtse Heertje na zijn veroordeling weten. ,,Er is nog geen einde gekomen aan deze spectaculaire zaak". Deze woorden gaat hij thans waar ma ken. Tijdens zijn gevangenschap heeft hij meermalen met aanklachten tegen zijn geldschieters geprobeerd degenen die hij mede schuldig achtte aan de onwaar schijnlijke handel waar anderen de dupe van werden, voor de rechter gedaagd te krijgen. Aan de kaak Hij is begonnen met van drie geld schieters het door hem te veel terug betaalde geld terug te vorderen. Zijn opzet is in de eerste plaats om de cre diteuren uit het faillissement daarmee te betalen. Vervolgfens wil hij met deze actie het schandaal achter zijn schandaal aan de kaak stellen. Bij zijn vordering gaat hij uit van de stelling, dat alles wat hij boven het geleende bedrag aan zijn geldschieters heeft betaald, hem rechtens moet wor den terugbetaald. In zijn vordering aan de drie geld schieters waarmee hij zijn actie is be gonnen stelt hij, dat de hem geleende bedragen renteloos waren verschaft. Bijna iedere lening werd afgesloten op een schuldbekentenis of een lenings- aete. In al deze stukken werd nadruk kelijk gesteld, dat het geleende bedrag renteloos werd verstrekt op voorwaarde, dat het bedrag binnen de gestelde ter mijn moest zijn terugbetaald. Deze ter mijn varieerde van veertien dagen toe (in het laatste geval) zes uur Mondeling werd daarbij weliswaar een zeer hoge rente bedongen. Deze rente bedroeg soms duizend procent De geldschieters, die op basis van getekende stukken op gezegeld papier zonder rente grote sommen beschikbaar stelden, hebben öf valsheid in geschrifte gepleegd indien zij toegeven, dat zij toch rente hebben ontvangen, öf zij hebben ten onrechte geld geïncasseerd indien zij bedragen hebben ontvangen van K. die het geleende bedrag over treffen. Dit was gisteren een der twee gevechtsterreinen in Londen, het gebouw waar Donald Cook woonde (zie pijl), een van de twee mannen die uit hun woning werden gezet omdat zij geen huur wensten te be talen. De gehele dag was het gebouw van de buitenwereld afgesneden door een indrukwekkend kordon politie-agenten. het werk neer en begonnen een 24 uurs staking uit sympathie met de rebellen. Tweeduizend arbeiders die werken bij het nieuwe gebouw van de Shell aan de oever van de Theems beëindigden het werk en gingen in optocht naar St. Pancras om te protesteren. Zij mengden zich onder de lieden die nog steeds hun aanvallen volhielden op de politie. BRUSSEL (Reuter) Koning Boudewijn zal in de tweede week van november met dona Fabiola in. het hu welijk treden. De juiste datum zal nog bekend wor den gemaakt. ASSEN. Op 20 oktober wordt het les geven in wiskunde aan de rijks h.b.s. in Assen gestaakt, tenzij er voor die datum een opvolger wordt gevonden voor de leraar in oat vak die dan vertrekt. Dat is de enige leraar wiskunde die de school nog heeft, omdat de andere kort geleden plotseling is overleden. Dat wordt een noodtoestand, zegt de directeur van de school, dr. H. J. Blikslager, die vertelde dat al zijn moeite om een nieuwe wiskunde leraar te vinden nog geen enkel succes heeft gehad. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het Tweede-Kamer debat over de Planta is uitgesteld tot volgende week dinsdag. Daar de Nieuw- Guinearaad gisteren alle vergadertijd in beslag nam moest de interpellatie- Lamberts worden geschorst. Hoewel het niet de bedoeling was dinsdag te ver gaderen is toch besloten bijeen te komen uitsluitend voor de Planta-affaire. Toegegeven VIER HONDERD JAAR geleden werd de stad Romerswale met 23 Zeeuwse dorpen ge troffen door een aanslag van het element, dat in die dagen veel meer vijand dan vriend van Zeeland was: het water. Honderden mensen verdron ken, kastelen, boerderijen wer den verzwolgen en waar eens het vrolijk gelach van hard wer kende mensen opklonk, heerste voortaan alleen de zee. Dignate Robbertz schreef over de gebeurtenissen van vier eeuwen terug een boeien de roman: Het harde geslacht. In dit boek wordt in een aan grijpende verteltrant de onder gang van Romerswale en de strijd tegen het steeds weer aanstormende water beschre ven. Het is ons een genoegen on ze lezers dit boek als feuilleton te kunnen aanbieden. Vandaag beginnen wij op pagina 2 met de publicatie. Eigen nieuwsdienst BERLIJN. Bijna tweeduizend on derwijzers en leraren zijn sinds het be gin van 1958 uit Oost-Duitsland naar de Bondsrepubliek gevlucht. Alleen reeds in de eerste acht maanden van dit jaar hebben zich 714 onderwijzers naar West- Berlijn begeven. Dit laatste is in verschillende zaken het geval geweest. Bij het vooronder zoek naar de ingewikkelde affaire van het Zwijndrechtse Heertje is dit door verscheidene geldschieters toegegeven, al waren zij in hun verklaringen veelal ettelijke tienduizenden guldens lager dan de opgave die K. had verschaft. In ieder geval hebben geldschieters toegegeven, dat zij bedragen van ver scheidene tienduizenden guldens boven het geleende bedrag van K. hebben terugontvangen. Dit alles ligt vast in processen-ver- baal. In het dossier zijn bovendien de schuldbekentenissen en leningsacten opgenomen, alsmede de totaal-afrekening zoals deze kon worden opgemaakt aan de hand van de verklaringen en bewijs stukken van de geldschieters, met daar naast de afrekenstaat die K. heeft opgesteld. Van al deze stukken heeft K. copieën of de originelen. Voorlopig gaat hij uit van de bedragen door de geldschieters zelf genoemd, die zij boven het geleende bedrag van hem hebben ontvangen. Al deze bedragen tezamen lopen in de tienduizenden guldens. In ieder geval voldoende om de wat K. noemt rechtmatige schulden uit zijn faillisse ment te kunnen betalen. IJZENDLJKE De twee smokkelaars, die gisternacht bij IJzendijke zo in het nauw werden gedreven door de douane, dat zij een bestelauto met 2200 kilo roomboter moesten achterlaten, hadden een vernuftig systeem uitgedacht om kraaiepoten te strooien. De ijzers met punten die de banden van de achtervolgende wagen kapot moesten maken, werden niet zoals ge woonlijk door het raam van de smokkel auto naar buiten gegooid. De smokke laars strooiden ze in een kachelpijp die in de cabine was gemonteerd en die naar een gat in de vloer van de auto leidde. Dat systeem had het voordeel, dat de achtervolgers niet op de kraaiepoten at tent werden gemaakt. Het K.N.M I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: Vrij veel bewol king maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige wind tussen zuid en west. Over het al gemeen iets hogere temperaturen. MIESJE: Droog 24 september: zon op 6.28, zon onder 18.35; maan op 10.21, maan onder 20.29. (Advertentie) crème shampoo met ei Kijk in de spiegel: uw bur Kjkt jonger, u jonger en van een onge- kendeschoonheiADatishet geheim vw de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. PROCO SI ^Jj| Voldoende voor ca 8 wassingen I slechts 65

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1