NED. HERVORMDE KERK GEERSDIJK Gereformeerde vrouwen Vlissingen bijeen m Arnemuidense handelaar ving ondermaatse vis Voortvluchtige Vlissinger verdacht van verduistering Zeven speciaalzaken uit Goes boden uitstekende modeshow Zeeuws nummer van „Tussen de rails" Kerkbouwactie van Geref. kerken Ds. Jansen sprak over „Israëls toekomst" Uniformenfonds voor Crescendo Causerie over schade vergoeding Sluiskil Ds. Fontein 85 jaar Speelautomaten in beslag genomen Lonen in suiker KANTONGERECHT MIDDELBURG Fruitkwekers gaven elkaar niets toe Reünie spelgroep op Hedenesse Filatelisten van Terneuzen bijeen Ere-medaille voor heer P. J. Lookman Raad Yerseke Raad St. Maartensdijk Aanbesteding aula Bejaarde bomen door storm geveld Verbreding Korte Noordstraat Internationaal hengelconcours Prestatierit voor ruiters Verkeer ook slachtoffer van najaarsstormen Onderwij zerstekor t is ten einde Vragen over ontsnapte psychopaten Bakkers gaan strijd leveren in Goes Met geld op stap van personeelsvereniging Auto's botsten MARKTBERICHTEN ZEEUWSCH DAGBLAD Vlak tegenover de nieuwe gereformeerde kerk in Geersdijk is het nieuwe hervormde kerkgebouw verrezen. Het lieflijke com plex is op precies dezelfde plaats gebouwd van het oude kerkgebouwdat uiteraard is afgebroken. Dankzij een belangrijke gift uit het Nationaal Rampenfonds was het ook voor de kleine groep hervormden in Geersdijk mogelijk tot nieuwbouw over te gaan. De oude kerk vertoonde dermate grote gebrekendat het niet meer ver antwoord was te restaureren. Het nieuwe kerkgebouw ziet er bijzonder aardig uit. De werkzaamheden aan het exterieur van het gebouw zijn practisch voltooid en thans wordt met man en macht gewerkt om het interieur in goede staat te brengen. GOES Het honderdste nummer van „Tus3en de rails" (Maandblad van de Neder- landsche Spoorwegen) is voor een belangrijk deel gewijd aan de provincie Zeeland. Het num mer kwam tot stand met mede werking van het provinciaal bestuur van Zeeland, het ETI voor Zeeland, de Kamers voor Koophandel en Fabrieken te Middelburg en Terneuzen, de gemeentebesturen van Middel burg, Terneuzen, Hulst en Vlis- singen en diverse Zeeuwse or ganisaties, industrieën en be drijven. Buitengewoon interes sant is een artikel, waarin acht mannen op beknopte en kern achtige wijze hun visie geven op de ontwikkeling van Zeeland. Het zijn: jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, dr. ir. F. Q. den Hollander, dr. ir. F. P. Mesu, M. Doeleman, A. Schout, ir. C. A. L. Horstmann, J. L. Dreg- mans en drs. M. C. Verburg. Voortreffelijke foto's illustreren de belangwekkende artikelen. Dr. W. H. van Zuylen 25 jaar predikant GOES. Het was gisteren vijt en twintig jaar geleden, dat dr. W. H. van Zuylen, Gereformeerd predikant te Rot terdam-Zuid (Katendrecht) bevestigd werd als predikant van de Gereformeer de Kerken in Nederland. De jubilaris werd op 20 januari 1909 te Kampen ge boren. Na theologie gestudeerd te heb ben, promoveerde hij aan de universi teit te Tubingen in Duitsland op een proefschrift Bartholomaeus Kecker- mann, sein Leben und Wirken. Nadat de heer Van Zuylen in 1934 door de Classis Zwolle beroepbaar verklaard was en hij, eerst enkele maanden de Gereformeerde Kerk van Wissekerke op Noord-Beveland als hulpprediker had gediend, werd hij op 22 september 1935 bevestigd als predikant van de Gere formeerde Kerk te Wissekerke door ds. F. J. van der Ende. Op 15 mei 1938 verwisselde dr. Van Zuylen deze kerk met die van Dinteloord, vanwaar hij op 15 september 1946 naar die van Wetsinge-Sauwerd in Groningen ver trok. Sinds 7 februari 1951 dient de ju bilaris de Gereformeerde Kerk van Rot terdam-Zuid (Katendrecht). GOES. Met instemming van de synode der Geref. Kerken heeft de ge reformeerde „Stichting steunt kerk bouw" een actie voor het bijeen bren gen van gelden voor kerkbouw ontwor pen. In de periode van maart tot juni 1961 zal van elk verdienend gemeente lid een procent van het jaarlijks inko men worden gevraagd. De kerkleden worden aan huis bezocht. De S.S.K. hoopt zeven miljoen gulden bijeen te krijgen. VLISSINGEN Het regen en stormweer ten spijt waren gisteren toch nog enkele hon derden leden van gereformeerde vrouwenverenigingen in Zeeland naar Vlissingen gekomen om met elkaar in de gereformeerde kerk een provinciale dag mee te maken. Het hoogtepunt vormde het referaat van ds. E. Jansen uit Goes over „Israëls toe komst". Mevrouw Van Oost veen uit Zeist declameerde voorts op boeiende wijze. De morgenbijeenkomst ving aan met een openingsliturgie ,,Ik zal lofzingen", uitgevoerd door de vereniging „Niet in eigen kracht" te Oostkapelle en met medewerking van de vergaderende le den. Na het voorlezen van de jaarver slagen declameerde mevrouw Van Oostveen enkele verhalen, waaronder de geschiedenis van een negerjongen op een plantage. Des middags namen de afgevaardigde dames afscheid van het bestuurslid, me vrouw E. Wattel-Boon uit Vlissingen, die hartelijk dank werd gezegd voor haar aktiviteiten. In haar plaats was geko zen mevr. v. d. Putte-Polderman uit Souburg. Ds. Jansen schetste in zijn referaat uitvoerig de historie van het Joodse volk, waarbij hij erop wees, dat de Jo den herhaaldelijk door andere volken als de „zondebok" werden betiteld. Helaas heeft niet de Reformatie, aldus spreker, maar de Franse revolutie de Joden meer vrijheden gegeven, in verschillen de opzichten. Langzamerhand stak het anti-semitisme niettemin de kop weer op als reactie op de monopolistische positie van kapitaalkrachtige Joden. De talrijke vernederingen in de loop der decennia deden bij het Jodendom de kiem ontspruiten van het Zionisme, dat in 1948 zijn verwezenlijking vond in de stichting van de staat Israël. Ty perend is, aldus ds. Jansen, de betrek kelijke religieuze leegte in het huidige Israël, het grootste deel van de snel groeiende bevolking staat buiten de in- OOSTKAPELLE. In de dinsdag avond gehouden vergadering van het fanfarecorps „Crescendo" is met alge mene stemmen besloten een uniform- fonds in het leven te roepen, teneinde zo spoedig mogelijk een bedrag bijeen te brengen voor de aanschaf van uni formen. Niet alleen de Oostkappelaars maar ook de telkenjare in Oostkapelle vertoevende badgasten zullen ongetwij feld hun medewerking hieraan willen verlenen. Reeds nu is de mogelijkheid aanwezig giften voor het uniformfonds te storten bij de „Nutsspaarbank" te Middelburg. Burgemeester F. G. Spren- ger, tevens ere-voorzitter van Crescendo is zeer geestdriftig voor dit streven en heeft spontaan een belangrijke gift ter beschikking gesteld. Mede door het hou den van een' bazar en verloting hoopt men zo spoedig mogelijk „Crescendo" in de passende kledij te kunnen steken. vloedssfeer van de rabbijnentraditie. Slechts de orthodoxe Joden beleven de terugkeer als een vervulling der profe tie. Lange tijd, ging de predikant verder, hebben ook wij het Zionisme als een fic tie beschouwd tot wij in 1948 met de neus op de feiten werden gedrukt. Het is echter zaak de terugkeer vanuit onze Christelijke interesse te zien. Het her stel van de verhouding tot Christus moet centraal worden gesteld. Ds. Jansen ver wees voorts naar Ezechiël 36, waarin een toekomstverwachting staat aangege ven. Wij zouden een fout maken, aldus ds. Jansen, indien wij deze alleen maar spiritueel zouden zien. Zij heeft wel de gelijk iets te maken ook met het Joodse volk zelf. God vervult de profetie ook in het verdere verloop van de geschiede nis. Het verdere gedeelte van het middag programma werd gevuld met samen zang en declamatie. De leiding van de provinciale dag was in handen van de presidente, mevrouw Elshout-v. d. Ros uit Koudekerke. TERNEUZEN. De heer J. Ruisen uit Axel heeft op uitnodiging wan de winkeliers vereniging „Animo" een uit eenzetting gegeven over de mogelijk heden tot schadevergoeding i.v.m. de kanaalverbreding te Sluiskil. Met talrij ke voorbeelden schetste de heer Rui sen, 'die een expert is op dit gebied, het onteiigenmgsverl'oop. Vele geïnteresseer den uit de middenstand van Sluiskil volgden de causerie met gespannen aandacht. Over de huidige toestand van het plaatselijk handelsleven werd van ge dachten gewisseld, alsook over het toe komstbeeld dat Sluiskil na de kanaal1 verbreiding te zien zal geven. Een gro te belangstelling bestond er voor de vorming van eert winkelcentrum. De onzekerheid over de uit te keren bedragen en het uitblijven van het 'her ziene uitbreidingsplan maakten het ech ter onmogelijk dieper op deze plannen in te gaan. Voor het benoemen van ge volmachtigden voor het belangencomité bestond onder de aanwezigen weinig be langstelling om zich hiervoor op te ge ven, zodat dit agendapunt later zal wor den behandeld. Uit de vergadering werd voorgesteld de heren J. C. Bleijenberg en H. J. Cols en als eventuele candidaten aan te wijzen. Voor Sluiskil was de heer Colsen on danks zijn hoge leeftijd bereid deze op dracht te aanvaarden, maar had toch liever gezien dat jongeren hun krachten voor dit doel wilden geven. GOES. Ds. J. C. Fontein, emeri tus predikant van de Nederlands Her vormde Kerk, woonachtig te Breda vierde zijn 85-ste geboortedag. Ds. Fon tein werd op 18 september 1875 te Lei den geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium in zijn geboortestad en stu deerde aan de rijksuniversiteit te Lei den theologie. Hij werd op zondag 6 april 1902 bevestigd als predikant van de Hervormde gemeente van Rilland- Bath. In deze Zeeuwse gemeente, die vele jaren vacant was geweest, heeft ds. Fontein veel opbouwend werk ver richt. Op 21 april 1914 verwisselde hij zijn eerste gemeente met die van Hur- wenen in de Classis Bommel, vanwaar hij op 13 maart 1931 naar die van Chaam vertrok. Zijn derde en laatste gemeente diende de jubilaris tot 1 ja nuari 1944, toen hem na bijna tweeën veertig dienstjaren op ruim achtenzes- tigjarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Na zijn emeritaat bleef ds. Fon tein nog tot 30 september 1945 te Chaam werkzaam als hulpprediker. Daarna vestigde hij zich te Breda. Ds. Fontein had bijzondere belangstelling voor het jeugdwerk. Daarnaast heeft hij zich ook bewogen op het terrein van Kinder- zorg; van de zending en van het Ne derlands Bijbelgenootschap. VLISSINGEN. Op Schouwen Dui- veland zijn vier trekautomaten in be slag genomen. De officier van justitie heeft opdracht gegeven alle trekauto- maten op het eiland in beslag te ne men en te verzegelen. Eén van de automaten staat nu op het politiebureau van Zierikzee. Hij wordt aan een nader onderzoek onder worpen. Op die automaat heeft namelijk de ambtenaar G. de W. uit Zierikzee 3500 gulden vergokt, die hij door fraude had verkregen. Nu worden de trekautomaten op Schouwen Duiveland onderzocht. De justitie wil weten of er hazardspel mee kan worden bedreven. ROOSENDAAL. In kringen van de Nederlandse suikerindustrie is men van mening dat er misverstand is ont staan over de interpretatie van het te legram, dat werkgevers en werkne mers in de beetwortelindustrie aan de regering hebben gezonden. De indruk is ten onrechte, meent de suikerindustrie gevestigd dat de Nederlandse suikerindustrie gedurende de reeds aangevangen campagne een voorschot aan de werknemers zal beta len, dat boven de officieel door het col lege van rijksbemiddelaars goedgekeur de verhoging van 3% procent uitgaat. Van de zijde van de industrie is dui delijkheidshalve medegedeeld dat door betalen van overeengekomen lonen uit sluitend gedurende de campagnetijd geen loonsverhoging van meer dan 3% procent wordt bereikt. CADZAND. De jeugdige spelers, die destijds ter gelegenheid van de ope ning van de griffie een spel hebben op gevoerd voor Hare Majesteit de Ko ningin, zullen op het weekend van 1 en 2 oktober een reünie houden op Hede nesse. Op dit weekend zal tevens aanwe zig zijn de heer F. Vogel, van de Ne derlandse pantomimestichting. Zoals bekend was het destijds een spelgroep van ongeveer 80 jongelui die gerecruteerd waren uit het St. Eloy Ly ceum (Hulst) en de christelijke en rijkskweekschool te Middelburg. Men hoopt op het reünie-weekend toch zeker 50 van deze jongens en meisjes bij el kaar te krijgen. De bedoeling is niet alleen een na dere kennismaking met elkaar, maar ook een bezinning op de mogelijkheden van het pantomimespel. Daartoe zal uiteraard een lezing worden gehouden. Voorts hoopt men een uitvoerige na bespreking te houden over het destijds opgevoerde spel. MIDDELBURG. Een zware straf vorderde de officier van justitie, mr. T. Lebret, tegen een vishandelaar uit Ar- nemuiden, A. M., die op 11 mei in Vlis singen een tong in een zak vervoerde achter in zijn vrachtwagen, welke zeven tien cm lang was en dus de voorgeschre ven maat van 24 cm nog lang niet be reikt had. „Ik wist, dat die tong in mijn wagen lag", zei M. „Daar moet u zich dan van op de hoogte stellen", zei de kantonrechter, mr. M. Vlaming. „U bent vroeger reeds bekeurd, dat u in uw pakhuis een on dermaatse tong bewaard had", zei de officier. Hij eiste één week voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar en boete van 100,of twintig dagen hech tenis en verbeurdverklaring van het in- beslag genomene. Het vonnis was con form. 99 Heropening van Kruis of munt 99 TERNEUZEN. Tijdens de eerste seizoenvergadering van de postzegelver eniging „Philatelica" hield de secreta ris, de heer F. D. Hamelink, een cau serie over zijn Duitse postzegelverzame ling. Het geeft een overzicht van de ge schiedenis van dit land vanaf de oudste staten, het keizerrijk, de oorlog, West en Oost Duitsland enz. De voorzitter, de heer W. van Doorn, dankte de spreker en deelde mee dat op de volgende vergadering als spreker in hun midden zal zijn de heer Kirchener uit Den Haag. WOLFAARTSDIJK. Burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny heeft dins dagmorgen aan de heer P. J. Lookman de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uitgereikt voor zijn 40-jarige trouwe dienst bij de Koninklijke Maatschappij De Wilhelmi- napolder. De plechtigheid vond plaats ten huize van de heer Lookman, in te genwoordigheid van de directeur van de Wilhelminapoider ir. Minderhoud, de on der-directeur dhr R. B. Boelman en de chef van het selectiebedrijf dhr. F. de Groenen. YERSEKE. De gemeenteraad van Yerseke zal vrijdag a.s. om acht uur in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda staan o.m. de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare la gere school i.p.v. mejuffrouw Witte, de aankoop van twee huizen en een pand en de verbreding van de van Zoelen- straat. GOES. Op veler verzoek zal de Nederlandse musical „Kruis of Munt" van R. Drost en A. Jansen opnieuw worden uitgevoerd door jongeren van de Hervormde Jeugdraad. Dit zal ge beuren op de eerste z.g. Grote Avond in het nieuwe seizoen op vrijdag 30 september a.s. en niet zoals aanvan kelijk was aangekondigd op zaterdag 1 oktober. Dit in verband met de fees telijkheden rond de opening van de zandkreekdam. Deze musical, een combinatie van zang, muziek en cabaret, is eind mei j.l. met succes op de planken ge bracht. Ook dit keer zal de uitvoering plaats vinden in „de Prins van Oran je". St. MAARTENSDIJK. De raad van St. Maartensdijk komt vrijdag 23 sep tember 's middags om 2.30 uur in open bare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m.: nieuwe verordening op de heffing van reinigingsrechten, diverse verkopen bouwgrond, nieuwe verorde ning op de begraafreehten, bepalen van het gebied waarover in 1960 rioolbelas ting geheven zal worden. ZIERIKZEE. Voor de aanbesteding van de aula op de algemene begraaf plaats, welke gisteren plaatsvond was de laagste inschrijver M. Padmos uit Dreischor met 28,600 gulden. De hoog ste inschrijver was de firma J. v. d. Vel de uit Dreischor met 29.450 gulden. Al len bleven onder de raming welke 33.600 gulden bedroeg. Bazar voor r NISSE. Vrijdag en zaterdag wordt een bazar gehouden, waarvan de op brengst bestemd is voor de aanschaf fing van uniformen voor de muziek vereniging „Ons Genoegen". Burge- Kapriolen Een vertegenwoordiger uit Vlissingen, H. J. L., werd veroordeeld, omdat een zekere V., die geen rijbewijs had, op 18 augustus onder zijn leiding in een per sonenauto rare kapriolen had gemaakt. De wagen naderde vanaf de Lange Vie- leweg in Middelburg de Vlissingse sin gel en de berijder, die door het naderen de verkeer waarschijnlijk zenuwachtig werd, gaf teveel gas en raakte een stoeprand. Daarna slingerde de auto Zuiveringsinstallatie MIDDELBURG. Voor de bouw van een zuiveringsinstallatie ten behoe ve van de zweminrichting vragen B. en W. van Middelburg de raad een krediet te willen verstrekken van 112.000. Reeds in oktober 1959 besloot de raad in principe tot de bouw van een derge lijke installatie. Aanrijding op kruispunt VLISSINGEN. Dinsdagmiddag om vijf uur had een aanrijding plaats op het kruispunt Badhuisstraat-Glacisstraat tussen een bromfietsberijdster, mej. O. uit Vlissingen, en een personenauto, be stuurd door mevr. W. uit Meliskerke. De bromfietsberijdster gaf geen voor rang. Zij klaagde over pijnen in de schouder. Voor observatie werd zij overgebracht naar het St. Josefzieken- huis. Beide voertuigen werden bescha digd. MIDDELBURG. De gure najaars stormen hebben niet alleen voor regen en slechte humeuren gezorgd, maar in Middelburg ook fikse schade meege bracht. Vele dakpannen en' schoorste nen verlieten hun hoge positie? om klet terend op de straten n scherven te val len. Zelfs braken enige ruiten van de huishoudschool op het Molenwater die door de kracht van de wind finaal inge drukt werden. Eeuwenoude bomen waren de afgelo pen nachten niet meer tegen de gieren de elementen bestand en legden de moe de stammen terneer. Op het Molenwa ter, bij de Schouwburg en op de Vis markt sneuvelden in totaal vijf linde bomen en bij de muziektent viel een be jaarde kastanjeboom aan het plotseling opgetreden gure najaarsweer ten slecht-, offer. Verder waaiden op de Nadorst- weg drie en op de Abelelaan een boom om. Plotseling sterfgeval ST.-ANNALAND.' - Toen de heer P. de Graaf aan het werk was op de boer derij van zijn zoon aan de Molendijk- seweg te Sint-Annaland, werd hij plot seling onwel en overleed ter plaatse aan een hartverlamming. De heer De Graaf bereikte de leeftijd van drie en w_ zestig jaar. De ontsteltenis over dit piot- meester J. D. Jansen hoopt vanavond seling verscheiden in deze gemeente is de bazar te openen. groot. over de weg, raakte een andere wagen, welke beschadigd werd en kwam na een muurtje, bomen en struiken bescha digd te hebben in een tuin tot stilstand. De verdachte .b.ekwam bij dit ongeluk kwetsuren aan zijn pink. De eis luidde 40,of acht dagen, het vonnis 25,— of zes dagen. In Kapelle op 14 juli verleenden fruit kwekers elkaar geen voorrang. P. L, uit Hoedenskerke naderde een voorrangs kruising en verleende aan een van links komende auto geen voorrang, waardoor deze uitweek en in een sloot belandde. Er waren diverse getuigen. N. J., han delaar uit Waarde en De J., fruitkwe ker uit Goes naderden béiden eveneens in autp's het kruispunt en verklaarden dat L. met zijn voorwielen op de weg stond en aanstalten maakte de weg op te rijden. Een gymnastiekleraar uit Goes, E. A. van H.f raakte met zijn au to in een sloot bij een poging om een aanrijding te voorkomen. Ook een langs de weg staande fruitkwekersknecht uit Kapelle, C. V., sloot zich bij deze ver klaringen aan. „Er was niets te zien", verklaarde verdachte voortdurend. „U hebt waar< schijnlijk eerste gereden en toen ge keken", was het antwoord van de kan tonrechter. Hij vonniste conform de eis 80,of zestien dagen. Bravour „Bravour rijden", typeerde mr. Le bret het optreden van O. S. uit Kloetin- ge, die niet verschenen was. Op 18 juni had S. in Goes met een onverlichte bromfiets gereden en een aanrijding met enkele fietsers veroorzaakt. Con form de eis werd hij tot 15,of drie dagen en 50,of tien dagen veroor deeld. Een koopman uit Middelburg, J. K., die doordat hij in vreemde krijgsdienst was geweest, statenloos was verklaard, werd verweten dat hij als vreemdeling in de periode van 1 tot 26 juni zonder geldige verblijfsvergunning in Middel burg was geweest. „Ik woon hier al twee jaar", zei verdachte. „En ik ben vroeger niet in vreemde krijgsdienst ge weest". „U bent ruimschoots in de gelegen heid geweest uw vergunning te laten ver lengen", zei de officier en eiste 25,— of vijf dagen. Mr. Vlaming vonniste con form. „Ik ga in hoger beroep", zei de verdachte. MIDDELBURG. B. en W. van Middelburg herinneren de raad eraan, dat aan de oostzijde van de Korte Noordstraat een bijzondere rooilijn is vastgesteld, die tot doel heeft deze straat te verbreden en een betere uit monding op de Noordstraat en het Hof plein te verkrijgen. Met het oog op het militair verkeer is deze straat eveneens te smal te noemen. B. en W. streven dan ook naar verbreding daarvan. Het is duidelijk, merkt het college verder op, dat deze maatregelen te vens dienstbaar moeten worden ge maakt aan een sanering van dit stads gedeelte. Dit punt hebben B. en W. in overleg met het Rijk nog in studie. Onlangs deed zich de gelegenheid voor de panden Korte Noordstraat 20 en Achter het Hofplein 1 (woonhuis, bak kerij en winkel) aan te kopen. Onder handelingen met de eigenaar hadden tot resultaat dat dit tegen een redelij ke prijs kan gebeuren. Tot aan de da tum waarop amovering van de panden zal plaatsvinden kunnen deze worden verhuurd. VEERDIENST WERD GESTAAKT TERNEUZEN. Ook Terneuzen heeft zijn deel gehad van de storm die in de nacht van dinsdag op woensdag ove# Zeeand trok. Gistermorgen heeft de veerboot tussen Terneuzen en Hoede- kenskerke niet kunnen varen. Pas om 1 uur gistermiddag is de veerdienst weer hervat. In Terneuzen en omgeving heeft mem ook nog al wat schade opgelopen. Op verschillende plaatsen werden zelfs bomen ontworteld. GOES. De modeshow, die woens dagavond door zeven speciaalzaken uit Goes in „De Prins van Oranje" werd gepresenteerd heeft aan de verwach ting beantwoord. De combinatie wek te trouwens reeds de veronderstel ling dat een show van allure zou wor den gegeven. Het publiek is in zijn verwachtingen niet teleurgesteld en gaf dat te kennen door spontane be tuigingen van waardering. De mode geeft voor de aanstaande winter vrij korte rokken aan, die juist even over de knieën komen. Ver der viel ons gisteravond op dat de mode een grote soepelheid beoogt te brengen. Vlot en wel bijzonder char mant waren de kragen, in zeer geva rieerde vormen. Zowel bij de door de mannequins op voortreffelijks wijze gebrachte japon nen als bij de mantels bleek dat zwart, bronsbruin en ibronsblauw dominerende kleuren zijn. Er werden gisteravoncj ook leuke combinaties getoond. Bij tailleurs echter weer hetzelfde als bij japonnen: Vooral een stijf en geen strakke tail- lerinig. Het was interessant dat ook heren kleding in de show was opgenomen. Waarom ook niet? Bij velen heerst de gedachte dat mode uitsluitend betrek king heeft op de kleding der vrouw. Modehuis Van Westen liet echter zien, dat er in die herenkleding ook beslist sprake is van veranderingen, al is die dan niet schokkend. De heren verlangen vooral degelijkheid' en streven in hun kleding naar distinctie. Welnu, aan die verlangens wordt voldaan. Op het gebied van sport- en achtkle- ding werden exclusieve modellen ge toond. Bijzonder leuk was de show van jeugd- kleding. ,Het Parapluiehuis" zorgde voor de juiste tsjes leuke modellen, handig en praktische en parapluies, Rial liet een keuze uit het ruime sortiment van dit modemagazijn zien en mevrouw Eversdijik—Schrijver completeerde de show met leuke hoedjes. Over de smaak vooral van dameshoeden valt ruim schoots twisten. Er is echter, ook bij de wintermode, een grote verscheidenheid, zodat beslist de eigen smamak in har monie kan worden gebracht met de geldende mode. De damesstoffen en de damesconfectie, die wij hierboven reeds noemden, wer den gepresteerd door resp. de modema gazijnen Poley en Berco, terwijl ten slotte „Liberty" uit de Lang Vorststraat voor de make-up zorgde, waaarbij wel bleek dat een juist effect wordt bereikt als men niet poogt de natuur te ver vangen, doch slechts, waar nodig, cor recties en aanvullingen worden gegeven. Een prachtige bruidsstoet besloot de show. Mede dank zij de uitstekende explica tie is, naast de voortreffelijke presentatie door de mannequins, deze show gewor den, wat men er van had verwacht: Een interessant advies voor de combi natie van praktische zin gepaard met gevoel voor elegance. KAPELLE. Op 1 oktober a.s. zal in het Kanaal door Zuid-Beveland een internationaal hengelconcours worden gehouden, uitgeschreven door de. hen gelsportvereniging de Kapelse Kanaal- vissers. Het concours belooft een succes te worden, gezien het grote aantal aan meldingen dat reeds binnenkomt. Voor aanmeldingen en inlichtingen gelieve men zich te vervoegen bij de heer J. p. Ltpoeter, De Warretjes 26, Kapelle. BERGEN OP ZOOM. Door de bur gerruitersport vereniging wordt van woensdag 21 september tot en met za terdag 24 september een prestatierit ge reden door Noord-Brabant. Woensdagmorgen om half acht ver trekken de 37 deelnemers (sters) vanaf de Huijbergsebaan te Bergen op Zoom bij het Sportpark Rozenoord terwijl zij omstreeks 11 uur zaterdag aan de Ma nége te Eindhoven worden verwacht. MIDDELBURG. Ook het verkeer werd gisteren het slachtoffer van de gu re najaarstormen. Om kwart over twaalf 's middags waaide een vuilnis emmer op de Korte Burg van het trot toir af voor de wielen van een nade rende personenauto. De bestuurder, J. S. uit Den Haag, wilde uitwijken, maar reed tegen een lichtmast op. Deze werd totaal vernield. De auto werd bescha digd. AMELAND. Aan het rouleersys teem aan de School met den Bijbel te Sint-Annaland, waarbij alle klassen hal ve dagen om toerbeurt vrijaf hadden, bij gebrek aan leerkrachten is momen teel een einde gekomen door de komst van de heer P. van Belzen uit Arne- muiden, die zijn werkzaamheden aan genoemde school is begonnen. In het vervolg hebben nu alle kinderen van al le klassen weer geregeld les, en is er aan de onderwijzersnood een einde ge komen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het lid van de Tweede Kamer de heer Van den Heuvel (KVP) heeft minister Beerman vragen gesteld over het ontsnappen van psychopaten uit inrichtingen. Hij vraagt of de minis ter kan bevestigen dat het aantal gees telijk gestoorden dat is ontsnapt en bui ten de noodzakelijke controle op vrije voeten is, zeventig bedraagt. Onderschrijft de bewindsman de me ning dat dit aantal niet uitzonderlijk hoog is in vergelijking met „moment opnamen" in de afgelopen jaren, zo wil de heer Van den Heuvel weten. Het kamerlid zou graag inlichtingen hebben over de mogelijkheid van een zo grote ontsnapping en vraagt welke maatregelen de regering denkt te nemen om de ontsnapping uit inrichtingen van geestelijk gestoorden tegen te gaan 9 De nationale collecte voor de kin derbescherming (Sakor) heeft in Kats f 75.50 opgebracht. 9 De in de gemeente Noordgouwe ge houden collecte t.b.v. d „Sakor" heeft f 27,13 opgebracht. GOES. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de afdeling Zuid-Beveland van de Nederlandse Bak- kersbond zullen er op 12 en 13 oktober a.s. weer een Zeeuwse 'bakkerijtentoon stelling en vakwedstrijden wórden ge houden. De vakwedstrijden zijn uitge schreven door de Nederlandse Bakkers- bond in overleg met de Christelijke, Ka tholieke en Zeeuwse Bakkersbond en in samenwerking met het gemeentebestuur van Goes en de Ned. Gist- en Spiritus- VLISSINGEN. De recherche zoekt sinds kort naar de verblijf plaats van A.B. uit Vlissingen, sjou werman bij Bijker's Aannemingsbe drijf. B., die voortvluchtig is, wordt er van verdacht in Zijn kwaliteit als penningmeester van de personeelsver eniging van dit bedrijf gelden te heb ben verduisterd tot een bedrag van 1800 gulden. Daarvan zou hij geen enkel bedrag meer door B. was gestort. Toen de recherche, die uitein delijk door Bijker's Aannemingsbedrijf was ingeschakeld, een inval deed in de woning van B. bleek de man verdwe nen te zijn. Het geld werd niet gevon den. Ofschoon men aanneemt, dat B. het heeft meegenomen, wordt de moge lijkheid niet uitgesloten geacht dat hij dit reeds heeft opgemaakt. KRUININGEN. Omstreeks vijf uur gisteravond had een botsing plaats tussen twee personenauto's op het kruis- 1200 punt rijkswegVeerweg. Beide wagens gulden uit de kas hebben genomen kwamen van de provinviale boot en wil- - - - - - - - den de rijksweg oprijden in de richting Goes. De eerste wagen, bestuurd door E. P. G. T. uit Venlo moest stoppen om het verkeer over de rijksweg voorrang te verlenen. De bestuurder uit de twee de auto, J. C. M. uit Alkmaar, lette even niet op en reed pardoes op zijn voorganger. Aan beide auto's ontstond geringe schade. 9 De heer M. C. V. d. Schelde van de plantsoenendienst te Zierikzee is bevor derd tot opzichter 2e klas. 9 De collecte ten bate van de kanker bestrijding te Zierikzee heeft opgebracht de somma van 542,46 gulden. en de rest uit het gtzelschapsfonds. Maandag nam B. een snipperdag. De volgende dag keerde hij echter niet op zijn werk terug. De verduistering kwam aan het licht, toen de kascommissie de boeken ging controleren, welke controle al een paar keer was uitgesteld, omdat de thans gezochte telkens een uitvlucht had om aan het toezicht te ontkomen. De boe ken bleken weliswaar in' orde, maar bij navraag er was inmiddels een ver moeden gerezen bij de Nutsspaar bank, bij welke bank de gelden moesten worden gedeponeerd, bleek dat lange tijd fabriek te Delft. Ze zullen worden ge houden in de zalen Krijger op de Bees tenmarkt. Na de officiële opening welke woensdag 12 oktober, omstreeks 1 uur, plaats vindt zal de expositie voor het publiek worden opengesteld. De toe gangsprijs bedraagt 0,50 per persoon, en elke 50ste bezoeker ontvangt een bon voor een krentenbrood. Elke 100ste be zoeker ontvangt een bon voor een taart. De aanmeldingstermijn voor deelneming aan de wedstrijd sluit dinsdag 4 okto ber. Er zijn vele fraaie prijzen beschik baar gesteld zoals o.m. een wisselbeker van de Provinciale Zeeuwse Bakkers- bond en diverse luxe voorwerpen. Voor de drie groepen van deelnemers t.w. A, B en C. waarin de wedstrijden zijn in gedeeld zijn diverse opdrachten gegeven. Het bakken van o.m.: waterpanbrood, rozijnenbrood, Weespermoppen en eier koeken! STEUTEL-PAM-RIT IN VLISSINGEN VLISSINGEN. Op zaterdag 24 sep tember wordt de jaarlijkse Steutel-Pam rit verreden. De inschrijving geschiedt vanaf zeven uur in het Cosy Corner op de boulevard, waarna om half acht de start plaatsvindt. Ook de prijsuitreiking vindt in het Cosy Corner plaats. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 20-9 nov. Gardhav., Dts. Rheinhausen, 21-9. Ned. Start, Eng. Colorcrete, Eng. Veravia Vlissingen vertrokken 20-9 Noo. Gard hav. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. Schepen) 20-9 Talisse 21-9 Jate. Gepasseerd naar Zee (Ned. Schepen) 20-9 Capella, Wulp. TERNEUZEN. Zaterdagavond bo den de straten van liet Oranjekwartier een feestelijke aanblik. Honderden kin deren uit deze wijk hielden, vooraf ge gaan door de Harmonie Terneuzen, met drumband, een lampionoptocht. Na afloop hiervan gaf de Harmonie een concert in het Wilhelminaplantsoen, waarvoor grote belangstelling bestond, evenals voor de daaropvolgende taptoe. Afscheid ds. Veldman COLIJNSPLAAT. In verband met zijn vertrek naar Drachten hoopt ds. F. J. Veldman, predikant bij de Her vormde gemeente te Colijnsplaat, op 16 oktober afscheid te nemen. (Advertentie) De Provinciale Afzetcommissie voor Zee land maakt aan de Fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aan gevoerd en geveild: vanaf: heden, de val van alle rassen appels en peren, die voldoen aan de C-maat en op. Aan te voeren, naar ras ge splitst, op aparte biljetten. Appels a 20 kg., peren a 25 kg. per kist. MIDDELBURG, 21 september 1960. Aard appels. Bintje bonken 910 groten 8. Fruit James Grieve Hl 80-85 27: 75-80 32—35; 70- 75 20—23; 70-80 29; 65-75 22—30; IID 18—25; III 11—22; Cox Orange Pippin Hl 70-75 28— 31; 65-70 23—31; 60-65 24; 55-60 9; IID 8; III 8—21; Glorie van Holland Hl 70-75 19; 65-75 17—20; IID 8—18; III 8; Transparante de Croncels Hl 75-85 22—23; 65-75 20—21; III 1620; Ingrid Marie HI 65-70 32; III 22—25; Bramen 19; Peren: Bonne Louise d'Avran- ches HI 65-70 15—28 55-65 13—23 60-65 18— 19; 55-60 17; 50-55 7—15; III 6—16; Conferen ce HI 60-70 27—32; 60-65 34; 55-60 17—30; III 22; Légipont HI 65-70 24; 55-65 22—30; 60- 65 15—18; 55-60 12; IID 11; III 18; Appels val en kroet 814; Peren val en kroet 4 8; Tomaten A 2036; B 2032; C 2021; Netmeloenen 1949; Ananasmeloenen 3857; suiker 58; Druiven 1.011.35. Groenten: Bloe kool 4 p kist 31—60; 6 p. kist 18—46; 8 p. kist 32; Sla 1724; Bospeen 2329; Spinazie 15—41; Andijvie 1218; Komkommers A 29; B 16—27; C 12—14; Waspeen 16—40; Dub. Princessen 5294; Snijbonen 581.13; Pronk- bonen 2848; Prei 2032: Rodekool 513; Savoyekool 1220; Boskroten 1519; Sprui ten 16—46. TERNEUZEN, 21 sept. Sla 7, bloem kool A2 23—48, B2 10—22, C2 10—16, afw. 1031, groene komkommers 32, witte kom kommers 1016, meloenen 62, selderij 11, aardappelen: Bevelanders 1 13.9014, bintjes 9.5010.30, andijvie 2836, stoksnijbonen 25 90, princessen 4462, sav. kool 718, wit te kool 4, waspeen 1618, prei 3137, rabar ber 3, tomaten A2 2051, C2 2023, pronk- bonen 2256, druiven 127145, appelen: Ja mes Grieve 2 70-75 38, 3 grof 2731, Cox orange pippin 1 85-90 4047, 80-85 4455, 75- 80 52—58, 70-75 52—60, 65-70 49—52, 60-65 49 —52, 55-60 22, 2 85-90 36, 80-85 41—43, 75-80 45, 70-75 47—51, 65-70 44—50, 60-65 40—47 55- 60 16, 3 grof 21—24, 3 fijn 9—12, kroet 8, val 8, Ellisons Orange 8595 28, 7585 26, 65- 75 28, 2d 10, 3 grof 20, 3 fijn 15, Transp. de Croncels 3 fijn 1720, goudreinette val 810, peren: Bonne Louisse d'Avranches 2 65-70 31.70—40, 60-65 30.50—39, 55-60 28.50— 33.40, 50-55 20.70—22.40, 2d 15—16, 3 grof 20 28, 3 fijn 714, kroet 68, Légipont 2d 12, 3 grof 18—19, 3 fijn 8, kroet 11—15. Har dy 2 75-55 70—53, 65 52, 60 48, 2d 20, 3 grof 25, 3 fijn 2025, kroet 1418, Conference 1 65-75 51—53, 55-65 42—43, 2 65-75 38—43, 55- 65 32—35, 3 fijn 16—22, val 11. BERGEN OP ZOOM, 21 sept. Andijvie 722, bloemkool 1061, bospeen 2232, was peen 1039, prei 1218, sla 319, sax stam- boon dubb princessen 5463, snijbonen 29 87, staakprincessen 5992, witte kool 812, rode kool 3,56, sav kool 712, komkommers 828, tomaten 2060, spinazie 631, spruiten 1564, kroten 610, james grieve 41, manks codlin 815, cox orange 835, transp 819, glorie van Holland 2027, beurre hardy 26 40, conference 837, légipont 3039, bonne lux louisse d'avranches 1337, saint remy 15 22, aardbeien 2.503.30, druiven 169, bra men 7289. KRABBENDIJKE, 21 sept. Dubb prin- cessen 11 4955, cox orange I 85-90 49, 80- 85 51, 75-80 53.50—55.30, 70-75 53.10—54.60, 65- 70 51, 60-65 53, 55-60 22, II 85-90 38, 80-85 43, 75-80 47, 70-75 49, 6-70 46, 60-65 42, 55-60 18, II D 6, III grof 18—34 fijn 58, kroet 314, ellisons orange I 75-85 28, 65-75 30, 80-85 27, 75-80 29, 70-75 33, III fijn 11, kroet 35, goud reinette val 1014, crimson cox I 80-85 42, 75-80 47, 70-75 51, 65-70 44, 60-65 8, manks co lin val 5, bonne louisse d'avranches I 75-80 32, 70-75 36, 65-70 38, 60-65 41.10, 55-60 33.10— 34.30, 50-55 21.70—22.20, II D 15, III grof 20— 26, fijn 610, kroet 10, conference I 65-75 54, 55-65 42, II 65-75 39, 55-65 33, II D 15, III grof 24, fijn 13—21, triumph de vienne II 80-85 44. 75-80 48, 70-75 45, 65-70 35, III grof 33, fijn 23, verpakt fruit cox orange pippin I 85-90 61, 80- 85 61—67, 75-80 61—74, 70-75 52—73, 65-70 48— 59, james grieve I 70-75 3540, bonne louisse d'avranches I 65-70 43. EIERNOTERINGEN van de coop. Wouwse melkinrichting. Prijsklasse 1 20 ct, 1 19 ct, 2 18 ct, 3 17 ct, 4 14 ct, 5 12 ct, 6 10 ct. GOES, 21 september. Cox orange I 85-90 45, 80-85 49, 75-80 51—52, 70-75 52—53, 65-70 51, 60-65 53, 55-60 26, II d 8.50; ellisons orange I 75-85 27, 65-75 26—29, lid 14; james grieve I 75-80 36, 70-75 35—36, 65-70 32, II d 16—18; manks codlin I 60-70 18, lid 11; transp de cron cels I 85-95 19, 75-85 17, 65-75 15, II d 9; bramley seedling I 80-90 12, 70-80 12, II d 9: bonne louisse d'avr I 70-75 34, 65-70 38, 60-65 37.10—39.30, 55-60 30.60—33.40, 50-55 20, II d 14, II 65-70 28—34, 60-65 28—33, 55-60 25—28, 50-55 19, lid 13; conference I 65-75 57, 55-65 44.50—44.90, II 12—13, II 65-75 42, 55-65 32—33, II d 12; légipont I 75-85 42, 65-75 45, 55-65 39, II d 16; maagdepeer I 65-75 20, 55-65 27 II d 14; beurre hardy I 75-80 61, 70-75 60—66,' 65-70 57—59, 60-65 48—51, II 70-75 48. 65-70 50, 60-65 43; diverse appels val 5, geplukte kroet 6.50; goudreinette val 5.50. Gewone veiling: james grieve grof 15—21, fijn 11—16; ellisons orange grof 12, fijn 8; transp de croncels grof 13; cox orange pippin grof 16—21, fijn 8; bramley seedling grof 11, fijn 10; manks codlin grof 10, fijn 10; légipont grof 17—22, fijn 12; bonne louisse grof 15—22, fijn 11—16- conference grof 19—23, fijn 14—18; druiven- frankenthaler I 130—133, II 122, III 115—126; black allicante I 141—149, II 113—124. Groen ten: bloemkool a II 45—55, B I 3446 B II 27, afw 15—41; kropsla II 1213, C I 5—9; komkommers B 16—24, C 10—15; meloenen 21—93, per kg; tomaten A 33—38, B 35—41, C 20—22; dubb princessen II 37—61; prei 21 —24; stoksnijbonen 31—64; trosprincessen 66 68; pronkbonen 1535; groene sav kool 14 —17; rode kool 3.50—5; andijvie 26—29; kro ten 10; augurken B 85, C 52, D 12; aardap pelen bonken 12, grote 9.50—11; kroten 8.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5