Sinistere waarschuwing van Zacliarof Assemblee: Bittere pil voor Kroesjtsjef Anti - communistische betogers KONINGIN - K elkaar 'ES EVEN Hamburgse winkels zaterdags dicht op de vuist STORM VERRASTE EENZAME VISSER 't venster op de wereld ARKS beschuit 0 t NEDERLANDSE OORLOGS MISDADIGERS 1 JULI VRIJ Grote schade aan Zeeuwse dijken en perenoogst De Bilt: Regen I.M O PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND AAN VOORAVOND VAN INTERPELLATIE: Teleurstelling Boycot Zuidslavië Vingerwijzing UIT NOOD GEBOREN VOORSTEL: In camera LAATSTE NIEUWS Schietpartij in New York Inspectie Het NEVEDA breiboek is uit! Antillen: geen Planta WIJ ZEEUWEN ETEN Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. I. BREÜKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 118666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post- bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N*euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwsen Dagblad Loïse nummer* 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwart» Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— i6e jaargang no. 4662 Don(lerdag 22 september 1960 „KROESJTSJEF IS BANGST 'JS, Eigen nieuwsdienst NEW YORK De plechtige toelating van veertien landen als leden van de Verenigde 1 Naties is gisteren voor Nikita Kroesjtsjef, de premier van de Sowjetunie, een bittere ont-1 goocheling geworden. Hoe hard hij ook klapte voor de toe spraken van de vertegenwoordigers van de veertien landen, op Cyprus na alle Afrikaanse, een. woord van dank j voor het werk van de grote Russische kampioen voor de bevrijding van alle j onderdrukte volkeren behalve die, achter het IJzeren Gordijn kon er niet af. Wel hoorde Kroesjtsjef tal van dank betuigingen voor het belangrijke aan deel in de vrijwording van het groot ste deel van Afrika dat het staats hoofd van een der grote ,,kolonia!is- tisch-kapitalistische'mogendheden heeft gehad: president de Gaulle van Frankrijk. Kroesjtsjef kon het schijnbaar niet he lemaal verwerken, zelfs niet na het daverende Russische echec in de spoedbijeenkomst van de Algemene Vergadering die aan de gewone zit ting was vooraf gegaan. Behalve zijn getrouwen scheen iedereen geheel anders te reageren op het grote Afrikaanse probleem van onze tijd dan hij stellig had gehoopt en ver wacht voor zijn vertrek naar New York. Hij begon daarom, tegen beter weten in. en omdat hij maar niet kon geloven dat hij misgerekend had. een steels particulier opinieonderzoekje. Telkens wanneer er op het spreekgestoelte iets gezegd werd dat ook maar even in zijn politieke kraam té pas leek te komen keek hij links en rechts om te zien hoe bepaalde gedelegeerden erop reageerden. Het was al eerder opgevallen dat zijn plaats zelden onbezet was. In antwoord op een vraag daarover zei Kroesjtsjef kribbig: Ik ben altijd gewend geweest elke dag te werken. Dat zal ik ook hier doen. Toen gisteren de pauze van het noenmaal was begonnen had Kroesjtsjef er dan ook al acht arbeids uren, die van de openingsvergadering van eergisteren meegerekend, opzitten In tegenstelling tot Fidel Castro gaf bij er blijk van geen woord van het ge sprokene te willen missen. Hij volgde alle redevoeringen behalve dan die van de vertegenwoordiger van Natio nalistisch China, die werd geboycot door alle delegaties van het communis tisch blok met grote aandacht. Zijn Oosteuropese hulptroepen deden opmerkelijk veel moeite de wel zeer bittere pil die de grote man van het Kremlin te slikken had gekregen wat te vergulden. Zodra hij de_ vergader zaal binnenkwam snelden zij naar hem toe om hem de hand te drukken en grapjes met hem te maken. VOOR AANSLAG" Dat daarbij ook leden van de Zuidslavi- sche delegatie waren kon een voorbode zijn van een nieuwe wending in de verhouding tussen de Sowjetunie en Zuidslavië. Tot driemaal toe haa Kroesjtsjef zelf gisteren trouwens een actief aandeel in Russisch-Zuidslavisch contact. Het duidelijkst was de Russische „toe nadering" tot dat land toen Kroesjtsjef met fanatiek applaus reageerde op een protest van de minister van buitenlandse zaken van Zuidslavië, Popowitsj,. tegen de betogingen waarvan maarschalk Tito het mikpunt was. Kroesjtsjefs geestdrift was begrijpelijk, want Popowitsj hakte met het bijltje, dat hij zelf enige tijd geleden in Wenen had gehanteerd. Popowitsj zei namelijk, dat mocht er geen einde gemaakt kun nen worden aan die demonstraties, de vraag kon worden gesteld of New York wel geschikt was als zetel van de Ver enigde Naties. Kroesjtsjef had in Wenen de gedachte geopperd, die zetel na ar de Oostenrijkse hoofdstad te verplaatsen, omdat hij New York ongeschikt achtte, In een van de Afrikaanse toespraken tot de Algemene Vergadering beluisterde Kroesjtsjef een vingerwijzing die hij niet kon misverstaan. Charles Okala, de minister van buitenlandse zaken van Kameroen, zei dat zijn land niets moest hebben van „kolonisatie van ideologische aard", omdat die even verwerpelijk is als gewoon kolonialisme. Daarmee kon Kroesjtsjef het doen Toen hij het vergadergebouw verliet, was alle jovialiteit van hem afgevallen, Zijn gezicht stond strak. Koningin kyk eens even! zo deed een patiëntje van het Julianakinder- ziekenhuis in Den Haag gisteren toen de op bezoek zynde Koningin even niet keek naar zijn mooie pak. Zaterdag bestaat het ziekenhuis 75 jaar. Het bezoek van de Koningin was ter gelegenheid daarvan. Bij haar aankomst werd de vorstin in de hal verwelkomd door een schare verpleegsters. Het vierjarig patiëntje Elsje de Jong bood haar daar bloemen aan. De verpleegde kinderen droegen al len een f eestmuts je. De thc-patiëntjes in het Irenepaviljoen hadden zich in Indianen- en cowboycostuums gesto ken. Bij een blokhut die zij zelf op een terras hadden gebouwd, speelde een bandje populaire liedjes. Koningin Juliana praatte hier een hele tijd met de kinderen. Als een der festiviteiten rond het 75- jarig bestaan van het kinderziekenhuis wordt zondag een puzzelrit voor auto's gehouden door Den Haag en omstre ken. De start van de rit is om één uur voor het Grand Hotel te Scheveningen. Men kan meedoen in drie klassen. i Van onze correspondent NEW YORK .Vroegere agenten van de Gestapo, die zich voordoen als journalisten, zullen een aanslag plegen op premier Kroesjtsjef". Deze mededeling deed generaal Zacharof, de man die verant woordelijk is voor de veilig heid van Kroesjtsjef, gisteren aan het Amerkaanse ministe rie van buitenlandse zaken. „De aanslag zal te New York worden gepleegd", wist de Russische generaal er nog bij te vertellen. Hij had zijn geheimzinnige bood- schap gekregen van de Zwitserse tak van Amtorg, de Russische organisatie voor handel met het buitenland. En hoe de heren van Amtorg in Zwitser land aan hun nieuws kwamen, was iets wat generaal Zacharof bepaald niet wilde mededelen. Wat er ook waar moge zijn van de sinistere waarschuwing, voor de Ame rikaanse autoriteiten was zij aanleiding tot nog grotere waakzaamheid. De be waking van de Russische premier werd nogmaals versterkt, er kwamen op straat waar hij langs kwam nog meer hekken en de stemming onder de politieagenten eh rechercheurs werd nog grimmiger. De Russische generaal wist gisteren ook nog te vertellen, dat de aanslag gepleegc* zou worden met een soort revolver die in een fototoestel of iü een microfoon verborgen zit. Kort en goed; sensatie was er weer genoeg in New York, waar men dezer dagen van de ene verrassing in de andere valt. Uit de nieuwe veiligheidsmaatregel blijkt dat de Amerikaanse autoritei ten het zekere voor het onzekere ne men, al wil dat niet zeggen dat zij de Russische mededeling voor zoete koek aannemen. Het kan best zijn dat de Russen met hun mededeling over een op handen zijnde aanslag niets anders bedoeld 'hebben dan een nieu we zet op het propagandafront. De strenge veiligheidsmaatregelen ver schaffen de Russen een prachtige ge legenheid. Amerika als een politiestaat af te schilderen. Hoe het ook zij, de Amerikaanse politie moet elke waarschuwing ter harte nemen. Zij mag geen enkel risi co lopen. De eersten die gisteren aan den lijve •ondervonden dat de veiligheidsmaat regelen waren versterkt, waren de journalisten en cameralieden die het doen en laten van premier Kroesjtsjef op de voet volgen. Vooral de fotogra fen met hun imposante apparatuur wekten de belangstelling van de po litie. Telkens weer werden de appa raten onderzocht en werden de door- laatbewijzen die deze mensen bezitten gecontroleerd. Van een onzer verslaggevers HOORN Op 1 juli 1961 zullen alle Nederlandse delinquenten, die op het ogenblik nog hun straf uitzitten, op vrije voeten zijn. Het gaat hierom 25 zware oorlogs misdadigers, die na de oorlog ter dood, werden veroordeeld. De terdoodveroor- Eigen nieuwsdienst HAMBURG. Met het oog op het voort durend nijpender worden van het te kort aan winkelpersoneel hebben de Hamburgse organisaties van de détail- handel het voornemen kenbaar ge maakt om mogelijk al begin 1961 voort aan alle winkelbedrijven op de zater dagen te sluiten. Tot nu toe zijn de winkels zaterdags tot twee uur ge opend, waardoor ook het personeel van de bedrijven, welke nog .niet de vijf daagse werkweek kennen, nog gelegen heid kan vinden, de inkopen voor het weekeinde te doen. De reacties van het publiek zijn begrij pelijk weinig instemmend, hetgeen voor de detaillisten overigens geen verras sing betekent. De grootste zorgen wor den wel geuit door de kostwinners, die nu geheel voor hun boodschappen aan gewezen zijn op de werkdagen. Straks zai men gedwongen zijn om in de buurt van kantoor of werkplaats de inkopen te doen. De winkelbedienden staan echter op een vrije zaterdag, welke zij niet willen omruilen tegen een willekeurige door- de-weekse-dag. Ook het toekennen van hogere lonen blijkt een ontoereikend aantrekkelijk middel om voldoende winkelpersoneel op de zaterdagen ter beschikking te houden. De kleinere winkeliers vrezen nu straks in een nog ongunstiger positie te geraken tegen over de grote warenhuizen. De achtergrond van deze voorgenomen winkelsluiting op zaterdag is dat ener zijds het bedienend personeel van de winkels alsook de onafhankelijke win keliers, welke groep zich gaarne aan duidt met stiefkinderen van het Wirt- schaftwunder", eveneens wensen deel te nemen aan de algemene arbeidstijd verkorting, terwijl anderzijds de ver houding nu eenmaal zo is, dat tegen, over éen winkel 96 consumenten ge steld kunen worden. De geldende winkelsluitingswet dwingt de winkeliers nu eenmaal niet hun zaken open te houden gedurende de hen toegekende tijden. 'Wellicht is de koelkasthandel de enige branche waar men deze ontwikkeling zonder uitzon dering met genoegen tegemoet ziet. deelden kregen gratie, en werden la ter met de levenslang gestraften „op jaren gesteld". Op het ogenblik verblijven nog twee Nederlandse politieke delinquenten in Breda. De anderen zitten opgesloten in de gevangenis te Hoorn. Daarvan verblijven er vijftien in de gesloten, en acht in de „open" afdeling. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Aan de vooravond van de interpellatie-Lam- berts over de Planta-affaire heeft minister Van Rooij meege deeld dat hij een volledig beeld heeft van de gebeurtenissen in deze zaak en van de onderzoekingen, die met grote voortva rendheid door verschillende diensten onder leiding van de direc teur-generaal van de volksgezondheid zijn ingesteld. Dat beeld heeft hij gekregen uit de verslagen van de onder zijn minis terie ressorterende diensten van de volksgezondheid en van de Rotter damse keuringsdienst voor waren, zo deelt de minister mee in zijn ant woord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid De Ruiter (c.h.). De minister zegt geen be hoefte te hebben aan een onpartij dige commissie die verslag zou moe ten uitbrengen over de Planta-zaak. Hij acht het van belang binnenkort nog eens een uiteenzetting te ge ven van de stand van zaken. Stel lig zal de minister vandaag bij de interpellatie daartoe de gelegen heid worden geboden. VIJF TON De beruchte vijf ton Planta-rood is volgens de minister als volgt in an dere margarinesoorten terecht ge komen: tijdens het normale fabri cageproces van margarine worden kleine hoeveelheden naar de raffi naderij teruggevoerd, die na op nieuw geraffineerd te zijn, weer als grondstof worden verbruikt. Dit proces is ook gevolgd tijdens de pro- duktie van Planta-rood, dus tot 22 augustus. In de periode 422 augustus is op deze wijze een hoeveelheid van ongeveer vijf ton Planta-rood terugge gaan naar de raffinaderij, waar deze na vermenging met andere vetten op nieuw is geraffineerd. De minister meent dat er dus in geen geval sprake is van (rechtstreekse) vermenging met andere margarinesoorten. De emulgator was slechts in een concern tratie van l/3600ste van die van Plan ta-rood in dit mengprodukt aanwezig. UITEENZETTEN Deze produktiemethode was de direc teur-generaal van de volksgezondheid niet bekend toen hij op 25 augustus voor tv. en radio en op 10 september voor de t.v. sprak. De Unilever heeft dat pas op zondag, 11 september mon deling meegedeeld aan de ministers van landbouw en van sociale zaken en aan de directeur-generaal. De t.v.-uitzending op de avond van die zondag had ten doel een korte uiteen zetting te geven van de maatregelen die de volgende dag genomen zouden worden om verschillende merken uit de handel te nemen. Op verzoek van minister Van Roojr was de directeur- generaal toen bij deze uitzending om er de nadruk op te leggen dat de maat regelen werden genomen in het belang van de volksgezondheid. Bij deze en de andere uitzendingen heeft de directeur-géneraal niet over „vuile kuipen" gesproken, zoals de heer De Ruiter in zijn vragen veronderstelde. Op verdere vragen antwoordt de minis ter dat de verdachte merken van Unilever in beslag worden genomen en dat de gegevens omtrent de emul gator via de ambassades ter beschik king zijn gesteld van een aantal bui tenlandse diensten van de volksge zondheid. GEEN VERBOD Het hoofd van het researchlaborato- rium van Unilever heeft de molecu laire structuur en de bereidingswijze van de emulgator aan de directeur- generaal toegezonden. Deze heeft de gegevens ter beschikking gesteld van hen, die met het wetenschappelijk on derzoek in deze kwestie zijn belast, terwijl zij verder ter beschikking staan' voor iedereen die daar uit het oogpunt van wetenschap belangstelling voor heeft, aldus de minister. Verbod van het woord natuurzuiver in de margarine-propaganda acht de minister niet nodig. Het overgrote deel van margarine bestaat immers uit pro- dukten van natuurlijke herkomst, zo deelt hij mee. Op de vraag van de heer Querido (soc.) deelt minister Van Rooij mee: dat hij los van de uitslag van het justitiële onderzoek overweegt of en zo ja welke verdere waarborgen van preventieve zowel als van repressieve aard in het stelsel en de uitvoering van de Waren wet dienen te worden opgenomen opdat een herhaling van het gebeurde met de Planta-margarine zoveel mogelijk wordt voorkomen. Goed, goedik zal die vallen straks kopen. WASHINGTON (Reuter) Pre sident Eisenhower gaat vandaag confereren met president Tito van Zuidslavië, president Nkroema van Ghana en twee andere staats lieden nadat hij zijn toespraak tot de Algemene Vergadering heeft gehouden. NEW YORK (AP) In een restaurant te New York is het gis teravond tot een schietpartij ge komen tussen Cubaanse voor- en tegenstanders van premier Fidel Castro. Een negenjarig meisje werd levensgevaarlijk gewond en moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Drie tegenstanders van Castro werden licht gewond. Van onze correspondent WILLEMSTAD. Door de noord wester storm en de hoge waterstand is de Malthapolder onder Willemstad gister nacht onder water gelopen. Het Water kwam over de zomerdijk zetten en overviel de veertigjarige houtbewerker J. Seben uit Zwijndrecht die tegen dk> zomerdijk zat te peuren. Hij is ver dronken. Zijn lichaam, werd gedeelte lijk ontkleed gevonden op vrij grote afstand van de boot waarin hij had gezeten. Het onder water lopen van de Maltha polder, waarin de bouwput voor de Volkeraksluis is aangelegd, zal stag natie met zich brengen voor de Delta werken. Rijkswaterstaat had de mensen in de Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: - A Zwaar bewolkt met plaatselijk re- gen, en slechts en kele verspreid voorkomende op- klaringen. Meren deels matige wind uit richtingen tus sen zuid en west. Middagtempera- ^uren van 14 tot 17 ëraden. MIES JE: De laat ste zomerdag! Veiligheidsambtenaren van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken spiedden gistermorgen, eer Kroesjtsjef het gebouw van de Rus sische delegatie verliet, door krachtige kijkers naar de huizen aan de over kant van de straat. Anderen bekeken door net zulke kijkers voortdurend de mensen op straat. Generaal Zacharof persoonlijk kwam de veiligheidsmaatregelen inspecteren, voor zijn heer en meester uitreed zoals gebruikelijk voorafgegaan en gevolgd door een karavaan wagens van de New Yorkse politie en zijn eigen zware jongens van de Russische ge heime dienst. Dat bij dit alles de sirenes plegen te gillen spreekt van zelf. Premier Kroesjtsjef zei gisteren tegen journalisten dat hij tevreden is met de manier waarop hij wordt bewaakt. Men vroeg hem wat hij dacht van de klachten van de Newyorkse commis saris van politie over het ruwe optre den van zijn Russische lijfwacht; Kroesjtsjef antwoordde: „Ik denk dat de Russische veiligheidspolitie zich moet beschermen tegen de Amerikaanse politiemannen die mij moeten bescher men.'" Intussen duren de betogingen tegen Kroesjtsjef in alle hevigheid voort. In één geval raakten de betogers zelfs slaags met elkaar. Dat gebeurde bij het gebouw waar Kroesjtsjef logeert op Park Avenue. Anti-communistische de monstranten uit Griekenland en geest verwanten uit Albanië ontdekten toen dat de gevoelens die zij voor elkaar koesteren toch eigenlijk de overhand hebben. Daarop gingen zij op de vuist en vergaten het object waar zij zich eerder samen tegen hadden gericht: Nikita Kroesjtsjef. Advertentie Zeeuwsch Dagblad Uitgebreid provinciaal nieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee U van alle markten thuis bem Ik v.raoek U mij gedurende drie weken het Zeeuwsch Dagblad te deen toekomen op enderiteend adrei. Daarvoor betaal Ik 0.56. polder tijdig gewaarschuwd voor hoog water en het vee werd geëvacueerd. Ook de bouwmaterialen voor de Vol keraksluis zijn nog zoveel mogelijk in veiligheid gebracht. Vier draglines en enkele vrachtauto's staan echter geheel of gedeeltelijk onder water. Boven het water uit steken de hulpdijken rondom de kleidepots en de aanzet voor de Beneluxweg. Verwacht wordt dat san deze werken schade door afkalving zal ontstaan. VLISSINGEN De storm heeft grote schade toegebracht aan de zeewering bij Vlissingen. Tus sen Vlissingen en Domburg op het strand staande strandhuisjes werden door de zee in elkaar geslagen. De nieuwe sluis in de afsluitdam tussen Noord- en Zuid-Beveland is defect ge raakt door het hoge water. De West- kappelse zeedijk wordt op schade onderzocht. In de dijk bij Vlissingen werd een groot gat geslagen. Het gat ontstond op de plaats waar Rijks waterstaat de dunne asfaltlaag had verwijderd om die te vervangen door een meer bescherming biedende dik kere laag. Aanvankelijk hebben tot de knieën in het water staande mensen nog geprobeerd de kieren te dichten. Met 270 ton puin wordt het gat nu ge dicht. De schutsluis van Zierikzee speciaal voor bijzonder hoog water en sinds de ramp niet meer gebruikt weigerde toen men hem wilde sluiten. Er ont stond geen schade. Bij Haamstede en Westkapelle zijn en kele meters duin weggeslagen. De Zeeuwse bevolking vindt het het ergste dat ongeveer de helft van de perenoogst door de storm is vernietigd. De appels hebben zich goed gehouden. PLOTSELING De storm kwam zo plotseling opzetten en hij was van zo plaatselijk karakter dat het KNMI geen waarschuwing heeft kunnen geven aan de Rijkswaterstaat, die daardoor niet in de .gelegenheid was tijdig maatregelen te nemen om schade te voorkomen. De waarschu wing in de Malthapolder had Rijks waterstaat op eigen houtje doen uitgaan. Als verklaring daarvan vernemen wij van het KNMI dat weliswaar met Rijkswaterstaat de afspaak is gemaakt om te waarschuwen voor storm en hoog water, maar dat zulks in dit geval niet mogelijk was. De storm naderde over de Noordzee. Uit dat gebied komen aanzienlijk minder informaties dan uit een landstreek. Dc- inlichtingen over de weerstoestand op de Noordzee worden vooral verkregen van daartoe aangewezen koopvaardij - en vissersschepen. Zie verder pagina 3. meer dan 100 patro nen w. o. 40 in volle kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V„ Zoeter- woudseweg 3, Leiden. Naam Adrej Woonplaats Van een onzer verslaggevers PARAMARIBO. De inspectie var de volksgezondheid in de Nederlandse Antillen heeft de verkoop van alle rnargarinemerken, behalve Planta en Blue Band in pakjes, weer toegestaan. Advertentie In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm. Zeeuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes,

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1