Troonrede in gematigd optimistische toon in 'n aristona flmtoua PALEIS OP DE DAM OVERTUIGEND GEZIEN Opnieuw verdachte dode in Friesland MASSAMOORD BELOOND MET VAKANTIE w Chefarine .4 E Suikerindustrie handelde in divangpositie D 80 Voortreffelijke studie van Engelse geleerde Moeilijkheden bij schadevergoeding Unilever Dirigent bleek beeldenstormer Nakuren 9 Ton naar West BETER EN SNELLER ARRESTATIE NA BEROVING CAMPAGNE STOND OF VIEL MET 7 PROCENT D' Tweede brommende aanrander gepakt MONDJESMAAT GEZAG Meer halve bomen en knipperlichten op overwegen Woensdag 21 september 15C0 DAGBLAD Pag. O EN HAAG. Koningin Juliana heeft gistermiddag het nieuwe zittingsjaar van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de volgende rede: De spanningen in de internationale verhoudingen zijn in het jongste ver leden toegenomen. Niet alleen op po litiek, maar ook op militair en eco nomisch terrein wordt in toenemende mate de kracht van de vrije wereld op de proef gesteld. Het verzekeren van de vrede in de wereld, het handhaven van recht en orde, het scheppen van betere sociaal- economische verhoudingen, dit alles vraagt grote krachtsinspanning, ook van ons land. De huidige internatio nale situatie dient voor ons een aan sporing te meer te zijn om mede te helpen de grote waarden van de vrije wereld te behouden. De regering ziet in het onlangs tot stand gekomen Benelux-unie-verdrag een hechte grondslag voor de verdere ontwikkeling van de samenwerking met België en Luxemburg tot heil van de drie landen. Het Belgische volk zal, daarvan zijn wij allen overtuigd, zijn huidige moeilijkheden dank zij zijn innerlijke kracht spoedig weten te overwinnen. TIJDIG De regering zal van harte mede werken aan een verdere en versnelde uitvoering van het verdrag inzake de Europese economische gemeenschap. Zij wil echter geen misverstand laten bestaan over haar opvatting, dat bij de Europese integratie en reële ge meenschappelijke landbouwpolitiek tot stand zal moeten komen en dat tijdig een wezenlijke verruiming van de mogelijkheden voor onze agrari sche export moet worden bereikt. Voorts zal zij bij de komende onder handelingen over de Europese ver- voerspolitiek in de Europese econo mische gemeenschap in het bijzon der letten op de grote belangen die ons land heeft bij het verlenen van internationale vervoersdiensten. De regering zal volledige steun ver lenen aan voorstellen, die de eenheid van geheel vrij Europa, ook in poli tiek opzicht, bevorderen. Mede hier om acht zij de onderhandelingen over de hervorming van de organisatie voor Europese economische samen werking tot een nieuw lichaam met een volledig deelgenootschap van de Verenigde Staten en Canada, van be lang. HOGERE BIJDRAGE Het stelsel der collectieve veilig heid van de Atlantische landen blijft voor de bescherming van de essentiële waarden van de westerse wereld een onmisbare waarborg. Alleen als allen bereid zijn in gemeenschappelijk over leg de noodzakelijke maatregelen te nemen, is de doeltreffendheid van de militaire en politieke samenwerking verzekerd. Voor ons aandeel in de de fensie zullen grotere financiële bij dragen dan voorheen worden ge vraagd. De versnelde ontwikkeling naar staatkundige onafhankelijkheid geeft, vooral waar de tegenstelling tussen oost en west zo scherp is, aan het vraagstuk van de economische en so ciaal achtergebleven gebieden een bij zonder dringend karakter. Op dit ge bied hebben de westerse landen, en heeft dus ook Nederland, een belang rijke taak. Deze dient bij voorkeur in zo breed mogelijk internationaal verband volbracht te worden. De internationale verhoudingen mo gen zorgelijk zijn, de ontwikkeling in het Koninkrijk en binnen onze landsgrenzen stemt in menig opzicht tot dankbaarheid. den tot verdere groei zullen van over heid en bedrijfsleven dan ook grote waakzaamheid vragen. Mochten in vesteringen, verbruik en overheids uitgaven de voor het economische evenwicht gestelde grenzen over schrijden, dan zouden de bereikte re sultaten worden aangetast. Reeds eerder in dit jaar werden maatregelen getroffen tot verminde ring der investeringsfacilitelten. Daarvan wordt •*- evenals van een voorgenomen beperking van de koop op afbetaling in de komende peri ode een matigende invloed op de con juncturele ontwikkeling verwacht. Het gevoerde beleid van gediffe rentieerde loonvorming heeft aan de verwachtingen beantwoord. Van de grondslagen van dit beleid zal de re gering dan ook niet afwijken. Daar bij blijft de mogelijkheid open voor ondernemingsgewijze activiteiten, die ten doei hebben de bezitsvorming te bevorderen door middel van winstde ling en gepremieerde spaarregelin gen. De Sociaal-economische raad zal de vraag worden voorgelegd of het wen selijk is bij de loonvorming, naast de maatstaf van de produktiviteit, ook andere maatstaven in aanmerking te nemen. Aan die raad zal voorts bin nenkort worden voorgelegd een voor ontwerp van wet op de loonvorming, regelende de bevoegdheden terzake van overheid en georganiseerd be drijfsleven. VERLICHTING leving is de vorming van de jeugd uit alle lagen van ons volk van beslis .'en- de betekenis. Alle sectoren van het maatschappelijk leven hebben behoef te aan goed opgeleide mensen, die in staat zijn eigen verantwoordelijkheid te dragen, en die eerbied hebben voor de persoon en het belang van de an der. Het gehele beleid van de rege ring blijft daarom gericht op een maatschappelijke en bestuurlijke or de die de mens in staat stelt zich zo goed mogelijk te ontplooien. In dit verband gaat de regering voort met het treffen van maatrege len ter uitbreiding en verbetering van het onderwijs in al zijn geledingen. Zeer bijzondere aandacht geeft zij daarbij aan het hoger onderwijs en aan de ontwikkeling van het weten schappelijk onderzoek. De regering beseft, dat met dit al les gedurende een reeks van jaren grote bedragen zullen zijn gemoeid. Zij is van oordeel dat deze ten volle verantwoord zijn, niet alleen ter wil le van de toekomst van ons volk als geheel, maar ook ter wille van het geluk van een ieder. Moge God ons allen in onze arbeid wijsheid en kracht schenken en moge gij, vertegenwoordigers des volks, in de komende zittingsperiode tot zegen van het Koninkrijk en voorzover dat in ons vermogen ligt tot zegen van de wereld, werkzaam zijn. Met deze bede verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal voor geopend. HOGE EISEN De hartelijke betrekkingen tus sen de landen van het Koninkrijk zijn bestendigd. In het bijzonder kwam dit tot uiting bij de viering van het eerste lustrum van het statuut en bij de be zoeken, die delegaties van Suriname en de Nederlandse Antillen mede op uw uitnodiging dit jaar aan Ne derland hebben gebracht. De aard van deze betrekkingen brengt mee, dat steeds bereidheid bestaat tot over leg over het statuut. De verdere economische ontwikke ling van Suriname en de Nederlandse Antillen stelt aan deze landen hoge eisen. De Nederlandse regering heeft reeds bereidheid getoond aan die ont wikkeling wederom bij te dravn. Gij zult in dit zittingsjaar de gelegenheid hebben u uit te spreken over desbe treffende ontwerpen van wet. Nederlands Nieuw-Guinea zal het ko mende jaar een belangrijke nieuwe fase in zijn ontwikkeling naar zelfbe schikking ingaan. Zodra immers de Nieuw-Guinearaad, die in grote meer derheid uit vertegenwoordigers van de inheemse bevolking zal bestaan, tot stand zal zijn gekomen, zullen be stuur en wetgeving slechts met zijn medewerking mogelijk zijn. Deze me dewerking geldt eveneens voor het ovêrleg over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht doeltreffend kan worden verwezenlijkt. In de organen van de Verenigde Naties en in de Zuid-pacific commissie, evenals bij het samenwerken met Australië, zal de regering de verwezenlijking van haar doelstellingen met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea krach tig blijven nastreven. HOGER DAN OOIT In de achter ons liggende periode heeft de economische toestand van ons land zich gunstig ontwikkeld. De produktie en de werkgelegenheid zijn in snel tempo toegenomen en bevin den zich thans op een hoger peil dan ooit te voren. Ook de betalingsbalans vertoont op dit ogenblik een bevredi gend beeld. De gestegen welvaart is ten goede gekomen aan brede lagen van ons volk: bij een nagenoeg gelijkblijvend prijspeil kon een aanzienlijke verbe tering tot stand worden gebracht in de lonen, andere arbeidsvoorwaarden en sociale uitkeringen. Daarbij laten ook de investeringen zo belangrijk voor de toekomstige werkgelegenheid en welvaart een verdere toene ming zien. Dat deze ontwikkeling tot dusverre zonder noemenswaardige prijsstijgingen kon plaatsvinden is in het bijzonder te danken aan de mede werking die de regering bij het loon- en prijsbeleid van werkgevers en werknemers heeft ondervonden. SPANNINGEN In het economische leven treden in tussen spanningen op. Het behoud van de bereikte welvaartsverbeterin gen en het scheppen van de voorwaar De rijksbegroting voor 1961 weer spiegelt het streven van de regering, de overheidsuitgaven achter te doen blijven bij de structurele toeneming van het nationale inkomen. Daar naast kan worden verwacht dat deze begroting, ook in conjunctureel op zicht bij zal dragen tot behoud van een evenwichtige economische ont wikkeling van ons land. Ook op fiscaal gebied blijft de re gering naar verbeteringen streven. Dit moge blijken zowel uit het com plex van de aanhangige wetsvoorstel len, die een vernieuwing van de structuur van de belastingen naar het inkomen, de winst en het vermogen inhouden als uit de heden u aan te bieden wetsontwerpen die, naast het bestendigen van enige tijdelijke be lastingverhogingen, in het bijzonder beogen een verlaging van de inkom stenbelasting en de loonbelasting. De regering acht zulk een verla ging, die een verlichting van de zwa re belastingdruk voor brede lagen van de bevolking betekent, geboden. Zij is van plan deze op 1 juli 1961 te doen ingaan, tenzij een verdere ver scherping van de conjunctuur uitstel noodzakelijk maakt. Voorts zullen voorstellen worden gedaan tot verruiming van het ge meentelijke belastinggebied. De regering is zich de moeilijkhe den bewust van hen, die onder de nog heersende woningnood lijden. De wo ningbouw behoudt daarom hoge pri oriteit. De wijze, waarop de nieuwe premie- en subsidieregeling voor de woningbouw is ontvangen, geeft de regering aanleiding op de ingeslagen weg voort te gaan. Zij zal de subsi dies in de eerste plaats ten goede doen komen aan de bouw van volks woningen. Dat de bouw van wonin gen thans in toenemende mate zonder subsidie mogelijk blijkt, beschouwt zij als een aanwijzing, dat het ge voerde beleid het gewenste effect heeft. Een ontwerp van wet op de subsidi ering van de kerkenbouw zal binnen kort worden ingediend. GROTE TAKEN Eigen nieuwsdienst UTRECHT In katholieke kerken Eindhoven, Doetinchem, Zwolle en Leeuwarden zijn de afgelopen weken kruisbeelden en andere religieuze voor werpen vernield. De politie ontdekte, dat de vernielin gen telkens samenvielen met bezoeken van het ijsballet Mai en Erhst Baier. Op verzoek van de directie nam de politie het personeel een verhoor af. Dat had geen resultaat. Vandaag na men de Leeuwarder en Groningse po litie vingerafdrukken. Daarbij bleek, dat de dirigent van het ballet, de schul dige zou zijn. Deze man, H. H., heeft een bekente nis afgelegd. Hij werkt drie jaar bij het ballet. Er is nooit sprake geweest van wangedrag. Over H.'s motieven is niets bekend. Wel was het zijn collega's opgevallen, dat hij de laatste tijd erg stil was. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De officier van Justitie te Leeuwarden mr. M. H. Gelinck, heeft opnieuw in een sterf geval aanleiding gezien een gerechte lijk onderzoek naar de doodsoorzaak te gelasten. Het betreft de dood van een 81-jarige dame, mejuffrouw S. Langeraap, die is overleden in het verpleeghuis Blauwhuis te Oudeschoot nabij Heerenveen. Zij was hartpatiënte, maar op medische gronden wordt aangenomen dat de ern stige vorm van uitslag die zij kreeg, haar dood heeft verhaast. Evenals bij het overlijden van de Leeuwardense me vrouw Terpstra zal microscopisch onder zoek van de organen moeten uitwijzen, of de emulgator in margarine van Uni lever de schuldige is geweest. Bij Unilever N.V. stromen thans de aanvragen om schadevergoeding op door Van den Bergh en Jurgens N.V. beschik baar gestelde formulieren binnen. De arbitragecommissie, die in geval van ge schillen een bindend oordeel moet uit spreken onafhankelijk van Unilever, heeft al een stapel werk zien opdoemen. Gedupeerde Plantagebruikers decla reren meermalen een groot aantal posten: de dokterskosten, apotheek, ziekenhuis, vervanger in de zaak en een bedrag aan smartegeld. In de meeste gevallen worden de medi sche kosten wel gedekt door kwitanties, zodat daarover niet te twisten valt, maar ten aanzien van de vervanger en het smartegeld is in de meeste gevallen de overeenstemming wat moeilijker. Dezelfde moeilijkheden doen zich voor bij de ernstige gevallen, die na opneming in het ziekenhuis een nakuur ondergaan. In vele gevallen blijkt er bezwaar te groeien tegen het schadeformulier, omdat de gedupeerde zich bij ondertekening van dat formulier op voorhand bindt aan de uitspraak van de arbitragecommissie. Een aantal gedupeerden overweegt een actiecomité op te richten, waarin de be zwaren tegen de afhandeling van de schadegevallen zouden moeten worden gebundeld. Het verkoopverbod voor margarine van Unilever in de Nederlandse Antillen blijft gehandhaafd. Het gaat hier om een hoeveelheid aldus Unilever van negen ton besmette margarine. Het groot ste gedeelte hiervan is al effectief ge blokkeerd, maar een ton moet in de dis tributie zijn gekomen. Er is nu door Uni lever Export N.V. meegedeeld, dat zij alle Blue Band en Planta in de Antillen maar ook in Suriname zal terugnemen en vergoeden. Deze maatregel geldt niet voor margarine in blikverpakking. Er zal een functionaris van Unilever naar de West vertrekken om de terugneming van de margarine ter plaatse te regelen. Indertijd heeft Unilever N.V. meege deeld, dat alle voor export bestemde margarine volkomen betrouwbaar was. Proces Sachsenhausen Advertentie De toekomst van onze steeds toe nemende bevolking stelt overheid en maatschappelijk leven nog voor tal van andere grote taken. Het schep pen van voldoende werkgelegenheid en de vorming en ontwikkeling van de jeugd blijven tot de kernpunten van het beleid van de regering be horen. Voor industrialisatie, voor structuurverbeteringen in de land bouw, voor verbetering van land- en waterwegen en havens en voor de bij deze ontwikkeling behorende culture le en maatschappelijke begeleiding zullen opnieuw aanzienlijke bedragen moeten worden bestemd. Daarenbo ven zal de regering voor een gelijk matiger spreiding van werkgelegen heid en welvaart over ons gehele land, het regionale ontwikkelingsbe leid op economisch, technisch en maatschappelijk terrein in de komen de jaren krachtig blijven bevorderen. Voor de toekomst van onze samen- Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doet werkelijk wonderen! BEAOENDE GENEESNIDDELEH IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox 20 tab!. 1 80. Voordelige gezinsverpakking 100 tab!. 13.50 De zestienjarige Hennie van der Louw uit de Lorenzweg in Hilversum is maan dagavond tijdens een partijtje straat voetbal opeens onwel geworden. Hij is korte tijd later aan een hartaanval overleden. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft gisternacht twee Amster dammers aangehouden, die er van wor den verdacht de 38-jarige vertegenwoor diger R. van der K. uit Zaandam te heb ben beroofd. De vertegenwoordiger had 's avonds wat café's bezocht. Hjj was ten slotte op de Nieuwezijds Voorburgwal op weg naar zijn wagen, toen hij door twee mannen werd aangevallen. Hij werd mishandeld en zijn portemonnee met twintig gulden werd hem ontrukt. Een van de vermoedelijke aanvallers werd al gauw aangehouden. De tweede werd enkele uren later gearresteerd. Het zijn de 21-jarige voeger S. E. en de 21-jarige handlanger F. H. B. De voe ger werd nog gezocht voor een diefstal van drieduizend, gulden. Van onze correspondent ONN In het proces tegen drie voormalige SS-onderofficieren, dat sedert maandag voor de rechtbank te Düsseldorf wordt ge voerd, ging gisteren een rilling van afgrijzen door de aanwezigen August Höhn (56) bekende namelijk, dat hij eind 1941 van zijn SS-bazen een extra vakantiereisje naar Italië had gekregen wegens zijn succes rijke medewerking bij het liquideren in het Duitse concentratiekamp Sachsenhausen van ongeveer acht' duizend Russische krijgsgevangenen. ,,Ik wilde die vakantie niet eens heb ben, want ik wist eigenlijk niet waar om ze mij die gaven." zei de SS'er. In dit proces staan drie mannen te recht, die er uitzien ais eerzame bur gers, die geen vlieg kwaad schijnen te kunnen doen. De voormalige kleerma ker Höhn, Sachsenhausens tweede kampleider, erkende dat er in het kamp een speciale nekschotinstallatie bestond, waarmee men de Russische krijgsgevangenen op geraffineerde en „efficiënte" wijze vermoordde. Men lokte de Russen een voor een in een barak waar zij tegen een in een muur bevestigde meetlat moesten staan, zogenaamd voor medisch onderzoek. Via een gat in de meetlat en de muur kregen 8000 Russen een nekschot als fotograaf waardeer ik zo'n briljant beeld v '<7;st. De contrastwaarde van het ARISTONA-beeld is inderdaad 100%De klankwaarde is uniek. Bovendien biedt ARISTONA méér automatische snufjes en... service die er zijn mag! Iedereen ziet meer in een ARISTONA! IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! Naast Höhn staan terecht de er al even. vriendelijk uitziende, 65-jarige Otto Böhm en de horlogemaker Hem- pel (50). die men tot voor kort nog in een Düsseldorfse klokkenwinkel ge dienstig horloges kon zien verkopen. Böhm wist in tegenstelling tot Höhn, die door de Kussen jarenlang is vast gehouden, na de oorlog dankzij zijn volle baard waardoor de Amerikanen hem voor een onschuldig oud manne tje versleten, enkele jaren onder te duiken. Van hem staat vast, dat hij te Sachsenhausen reeksen gevangenen heeft omgebracht. Hempels werk was het om de kandidaten voor schavot of executiepeloton uit te zoeken. Voor deze perfecte moordorganisatie werden de chefs van Sachsenhausen, ook Höhn, beloond met het Duitse oor- logskruis van verdienste en met extra vakantiereisjes naar Italië. Van onze sociaal-economische redactie lEN HAAG. De organisaties van werkgevers en werknemers in de suikerindustrie hebben alleen besloten tot het instellen van een voorschotregeling bij de loon- Advertentie CONSTANTE KWALITEIT HENGELO Weer heeft de Henge lose politie een man aangehouden, die op een bromfiets meisjes en vrouwen lastig viel. Het is de 28-jarige H. v. V. uit En schede. Hij was bevriend met zijn stadgenoot K., die vorige week werd gearresteerd, verdacht van ongeveer honderd aanran dingen. V. en K. gingen er ook wel samen op uit, op één bromfiets. E EERSTE moder ne studie van het schoonste bouw werk der Noord nederlandse barok, het Pa leis op de Dam, is door een Engelse vrouw bezorgd. Dr. Katharine Fremantle, mede werkster aan het Kunst historisch instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht, heeft het paleis tot onder werp gemaakt van haar thesis waarop zij in 1956 aan de universiteit van Londen promoveerde. Het volledige resultaat van haar studie is nu ver schenen in een voortreffe lijk boek The baroque Town Hall of Amsterdam, dat in de reeks Orbis Artium bij zonder fraai is uitgegeven door Haentjens Dekker en Gumbert. Katharine Fremantle is niet de enige Engelse ge leerde die de Nederlandse zeventiende eeuw bestu deerd heeft. Ook de beken de Oxfordse historicus sir George Norman Clark heeft aan de gouden eeuw der Nederlanden menig ge schrift of een gedeelte daar van gewijd. Zijn bekendste publikatie is het prachtige boek The birth of the Dutch republic, dat in 1946 is ver schenen. De Republiek der Ver enigde Nederlanden is ge boren met de Vrede van Munster in 1648. In dat jaar werd door vier kinderen, zoons en neefjes van Am sterdams burgemeester, de eerste steen van het nieu we stadhuis op de Dam ge legd. Deze steen was als een symbool voor de geestelijke bouwstenen van schilder kunst en literatuur, van de ontwikkeling van politiek en bestuur, wetenschap en wijsbegeerte, handel en nij verheid, waarmee de jonge republiek macht en aan zien verkreeg. Katharine Fremantle is in haar boek als een architect te werk gegaan. Met de bouwstenen trekt zij het gebouw van haar studie op, dat een breed, veelomvat tend beeld geeft van leven, handel, bestuur en bescha ving der Nederlanden in de tweede helft van de zeven tiende eeuw. Het nieuwe stadhuis op de Dam, is de spil van haar studie. Daar omheen groepeert zij haar beschrijvingen van staat kunde, economie en cul tuur. Het paleis zelf heeft zij overtuigend gezien. Tot in de kleinste details van de architecturale en sculptu rale elementen heeft haar studie zich uitgestrekt. Bij zonder belangwekkend zijn de lijnen die zij schetst van de Nederlandse en de buitenlandse architectuur, beeldhouwkunst en schil derkunst. Vanzelfsprekend heeft zij daarbij vooral het oog op de bindingen van Zuid- en Noord-Nederland. The baroque Town Hall of Amsterdam bevat een grote schat aan fotomate riaal, dat dr. Fremantle in vele plaatsen en archieven heeft verzameld. Een gedeelte van de Burgerzaal. Onder de Atlasfiguur is het beeld van Justitia met aan haar voeten Hebzucht en Afgunst, aan haar linkerband de Dood en aan haar rechter de Straf. betaling, omdat zij zich in een dwangpositie meenden te bevinden. Zij hebben de regering duidelijk willen maken dat zij de toegestane loonsverhoging van slechts 3,5 pet. niet verantwoord achten tegenover de betrokken werknemers en per se onvoldoende om een ongestoorde verwerking van de bieten in de cam pagne, zonder bederf gegarandeerd te krijgen. Werkgevers en werknemers waren een loonsverhoging van ruim zeven pet. overeengekomen, maar het college van rijksbemiddelaars gaf tenslotte maan dag zijn fiat aan slechts de helft, nadat er sinds 11 juli regelmatig besprekingen over waren geweest. Beide partijen wijzen erop dat de loonsverhoging vorig jaar maar mondjes maat is geweest en dat met inbegrip van de zeven pet. die er nu bij gegeven wordt waarvan 3,5 pet. als voorschot nog steeds het loonpeil niet te be reikt, dat in een aantal vergelijkbare takken van industrie geldt. Voorts zijn zij van. mening dat het College van rijksbemiddelaars genoodzaakt is te werken met een aanvechtbare methode van produktiviteitsberekening, die lagere uitkomsten geeft. De werknemers en de meerderheid van de werkgevers zijn ervan overtuigd dat de stand van de bietenoogst een voldoende stijging van de produktiviteit en de rentabiliteit om zeven pet. te geven, absoluut waar borgt. Wat bovendien vooral de werknemers organisaties hebben willen vermijden, is inbreuk op hun gezag bij de werk nemers. Alternatief voor de nu getrof fen regeling was, volgens hen, dan ook slechts een oproep van de bonden ge weest om niet bij de suikerfabrieken te gaan werken. Zich neerleggen van de bonden bij de beslissing van het college zou immers vrij baan geschapen hebben voor anarchistisch en eigen machtig optreden onder de werknemers, dat zoals hier en daar in de metaal industrie, maar al te gauw de roep krijgt bijzonder doeltreffend te werken. De werkgevers staan op het stand punt dat het geven van een hoger loon dan het goedgekeurde in de vorm van een voorschot niet strijdig is met de bestaande regels van het loonbeleid, temeer niet omdat hel totaal meer te verionen bedrag dat de goedkeuring van het college heeft verworven circa 400.000 gulden pas over een maand of drie, aan het eind van de campagne, dreigt overschreden te worden. Gezien de onzekere toestand op het terrein van de loonpolitiekzoals die zich heeft ontwikkeld, wil de suiker industrie het risico dat dit thans geven van voorschotten voor straks inhoudt, wel voor haar rekening nemen. Met de campagne is een totale opbrengstwaarde aan suiker van circa 360 miljoen gulden gemoeid. Zij meent dat het niet ver antwoord is deze voor 400.000 gulden loon meer of minder in de waagschaal te stellen. EINDELOOS De werkgevers- en werknemersorga nisaties zijn het er nu ook al over eens dat zij de circa 2500 permanente wer kers in de fabrieken, straks aan het eind van de campagne niet in de steek zullen laten, al zou dat neerkomen op een bij wijze van spreken eindeloze verlening van voorschotten. Op het ogenblik draaien deze mensen, ook op loongebied, dag en nacht mee met de circa zevenduizend campagne-werkers. DEN HAAG. In 1961 zal het aantal spoorwegovergangen dat met automati sche halve overwegbomen is uitgerust, oplopen tot 177, of wel drie maal zo veei als in 1959. Het aantal met automatische knipperlichten beveiligde overgangen zal toenemen tot driehonderd stuks.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6