Eis tien jaar onthult wrange - pleidooi feiten U MINDER GEJUICH MEER APPLAUS Twee prinsessen reden mee in gouden VAN ITALIËS ZON NAAR HOLLANDS REGENLUCHT Stormachtige avonturen bij „de Hoek" CEREMONIEEL KLOPTE NIET OVERAL THUISBLIJVERS KREGEN NOG ONGELIJK DRAMA OP UTRECHTSE WOONSCHUIT VOOR RECHTER Politiebonden manen tot kalmte Oplossing van spel der 7 vergissingen PRIJS VOOR PRINS BERNHARD Soekarno brengt bezoek aan Japan .Is Uw, viervoeter welkom? I Woensdag 21 september 19fc0 Jt. ZEEUWSCH DAGBLAD Pa» Van onze rechtbankverslaggever TRECHT Gisteren is het voor de Utrechtse rechtbank gekomen tot de ontvouwing van het drama, dat aan het begin van dit jaar heel Nederland erop attent maakte, dat ook de waardige Domstad haar menselijke riolen heeft: de wurging van Dikke Alie, een vrouw van lichte zeden. Zij werd op zondag 31 januari 's ochtends ontzield aangetroffen in haar woonschip Jopie aan het Zandpad. Enige dagen later arresteerde de recherche een chauffeur, 26 jaar oud, door zijn vrienden aangeduid als „Fernandel". Aanvankelijk ontkende de jongeman iets met de dood van Alie te maken te hebben. Maar nog geen 48 uur later legde hij een volledige bekentenis af. Zo op het eerste gezicht leek het gisteren een zaak zonder veel haken en ogen. De officier van justitie, mr. G. H. C. van Dijcken, had doodslag te last gelegd en voor het geval, dat dit in de ogen van de rechtbank te sterk zou zijn uitgedrukt, zware mis handeling met dodelijk gevolg. Hij gaf zelf de voorkeur aan de opzette lijke levensberoving en vond een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek op haar plaats. Toen deze eis viel was er eigenlijk ter zitting nog maar weinig gebleken van wat zich allemaal voor de wurging tussen Fernandel en zijn slachtoffer had afgespeeld. Ook het milieu, waarin het drama zich had voltrokken, was maar voor een schijntje uit de doeken gedaan. Schril licht Duidelijker, maar ook schriller licht ïcheen toen de verdediger, de schaker air. E. Spanjaard, aan het woord kwam. De feiten, die hij uit het dossier op diepte, schiepen ineens wanorde in het vrij gladde beeld dat de officier van de gebeurtenissen had geschetst. Toen de president de zitting sloot waren heel wat uitroeptekens vraag tekens geworden. Alcohol Fernandel had de vooravond van de fatale zondag onder het genot van een respectabele hoeveelheid alcohol door gebracht. Eerst had hij een café be zocht, later vierde hij bij zijn patroon een gedeelte van een bruiloft mee. Dat avondje duurde tot half één 's nachts en daarna was Fernandel naar het Zandpad getogen. Daar lagen de woon schepen van een aantal van zijn ken nissen uit de Utrechtse onderwereld. Eerst legde hij aan bij een zekere Bep. Zij was echter niet van zijn gezelschap gediend en Fernandel vertrok naar de Victoriebar, waar hij een vriendelijker ontvangst verwachtte. Hij richtte daar zijn door Bep versmade aandacht op Trees, eveneens een schepelinge van het Zandpad. Zij scheen wel iets in Fer nandel te zien, maar haar kansen keer den spoedig. Dikke Alie, voor wie Fer nandel tijdens een periode van werkloos heid enige weken het huishouden had gedaan, kwam tussenbeide. Met de woorden „nee, hij gaat met mij mee", sneed zij Trees kordaat de pas af. Merkwaardig reliëf Dit initiatief van Alie, dat door de officier in zijn requisitoor met geen woord was aangeroerd, kreeg een merk waardig reliëf: toen de vrouw met Fernandel en nog een paar vrienden rond half vier 's nachts in een auto naar het Zandpad reden, had zij tegen een van de inzittenden, haar buurman gefluisterd: Die jongen (Fernandel) heeft poen. Ga je mee?" De buurman interpreteerde deze woorden zonder meer als een uitnodi ging tot beroving en hij weigerde. De verdediger plaatste dit kleine voorval tegen de achtergrond van een andere roofpartij aan boord van Alie's woon schuit. Nog niet lang voor de gebeur tenissen op 31 januari was de „bescher mer" van de vrouw in verband hier mee gearresteerd. En, zo memoreerde mr. Spanjaard, was niet ruim een jaar voordien in het water langs het Zand pad het ongeschoeide lijk aangetroffen van een jongeman? Nooit was diens dood tot klaarheid gebracht. Boze plannen Uit dit alles kon blijken dat Dikke Alie boze plannen had met haar gast. Die indruk werd nog versterkt door de mededeling van Fernandel, dat de vrouw hem aan boord van haar schip met een kolenschop op het hoofd had geslagen. Het wapen was langs zijn slaap afgeschampt en had zijn schou der getroffen. Na zijn arrestatie vond men op zijn overhemd bij de boord een zwarte veeg, die inderdaad door kolen gruis veroorzaakt bleek te zijn. Volgens Fernandel was Alie hem te lijf gegaan, omdat hij haar niet zon der meer een bedrag van vijf en twin tig gulden wilde afstaan. Dat geld maakte deel uit van een aan het Zand pad niet ongebruikelijke transactie, waarop Alie niet wilde ingaan. De vrouw kon de vijf en twintig gulden echter wel gebruiken. Zij had geld no dig voor de verdediging van haar ge arresteerde vriend. Even voor Fernandel bij haar binnen kwam hij was kort voor het Zand pad uit de auto gestapt, omdat Alie niet de indruk wilde wekken, dat zij het tijdens de gevangenschap van haar be schermheer met een ander hield had zij aan haar buurman negentig gulden getoond, die voor dat doel bestemd waren. Het bedrag was echter bij lange na niet genoeg om een advocaat te kunnen betalen, zo gaf een getuige gisteren onder grote hilariteit te ver staan, Er moest meer op tafel komen. Want een verdediger kostte immers een gulden of tweehonderd? Verdwenen geld Na de dood van Alie waren de ne gentig gulden verdwenen. Eerst dacht de politie, dat Fernandel hier wel meer Op de gewijzigde tekening: 1 De rechtervoet van de meneer heeft een teen minder. 2 Zijn rechterarm is ter hoogte van de oksel iets dikker. 3 Zijn broekje heeft in het midden een lijntje meer. 4 Zijn schedel is minder af geplat. 5 De tweede voet van het meisje is zichtbaar. Haar rechter vlecht is te zien. 7 Haar emmertje heeft geen hengseltje meer. van af zou weten, maar een zorgvuldig onderzoek naar de gedragingen van de chauffeur de dag na de wurging leerde, dat hij niet meer dan dertig gulden had uitgegeven. Bij zijn arrestatie had hij nog geen twee gulden op zak. Verder bleek dat, voordat de politie in de woonboot van Alie arriveerde, er se dert de ontdekking van het stoffelijk overschot verschillende mensen aan boord waren geweest. Voldoende kan didaten dus voor een diefstal, doch tegen geen van hen bestond een schijn van bewijs. Hoe nu paste in dit geheel de dood van Alie? Fernandels lezing is dat hij door de plotselinge aanval van de vrouw in blinde woede was ontstoken. Hij greep haar met zijn grote handen bij de keel, zoals hij dat ook wel eens eerder in een driftbui bij een andere vrouw had gedaan. ..Er knapte iets in mijn hoofd en het zag rood voor mijn ogen", vertelde hij gisteren de rechtbank. Maar hij had echt niet be seft dat Alie, toen hij haar losliet, overleden was. Hod kon hij dat ook verwachten, als het andere keren al tijd goed was afgelopen? En boven dien, nadat hij zijn slachtoffer op de grond had gelegd was hij een schuit verder opgegaan, naar Trees, c.e vrouw van wie Alie hem eerder in de nacht gescheiden had. Trees zag echter niet veel meer in hem, en daarna was hij maar naar huis gegaan. Wees dit nu op een gedrag van iemand, die net willens en wetens iemand had gedood? De officier van justitie stond bij de ze vraag niet stil. Hij hechtte wel waarde aan zijn redenering, dat Fer nandel had moeten weten, dat zijn krachtige handen dodelijke wapens werden zodra die zich rond de keel van een medemens sloten. N oodweerexces Mr. Spanjaard, de verdediger, Was een geheel ander inzicht toegedaan. Hooguit zware mishandeling met do delijk gevolg, misschien noodweerex ces, concludeerde hij. In ieder geval: de tien jaar van de officier stond in geen enkele verhouding tot de werke lijke gebeurtenissen. Mr. Spanjaard schetste zijn cliënt als een Joris Goed- bloed, sullig, eerder geneigd om over z-ich te laten lopen dan om tot agressie over te gaan. Hij had bij deze ken schets de gerechtelijke psychiater aan zijn zijde. Tegenover Fernandel stelde mr. Spanjaard Dikke Alie als een vrouw op wie na haar overlijden hot adagium ,,van de doden niets dan goeds" maar a-paarzamelijk van toepas- O Van een onzer verslaggevers HOEK VAN HOLLAND. Tijdens stormachtig weer is het gisteravond bij Hoek van Holland spannend toegegaan. Hengelaars hadden zich te ver op het Noorderhoofd gewaagd, op de Zuiderpier raakte een Pools sphip vast en even buiten de pieren geschiedde een aan varing. Alles is goed afgelopen, maar als raadsel bleef: welke kustvaarder werd aangevaren? Het schip is namelijk door gevaren Schipper Willem van Seters vertelde ons, dat hij om kwart over zeven met de reddingvlet was uitgevaren om te proberen drie Rotterdamse hengelaars van de Noorderpier te halen. Halverwege de pier hadden twee van hen zich vast geklemd aan een lichtopstand en een paal. De zee sloeg over hun hoofden. Het was windkracht acht („Het woei nogal aardig", vond de schipper) en het duurde vrij lang voordat de twee mannen de toegeworpen lijnen konden grijpen. Door het water werden zij toen aan boord gesleurd. De derde hengelaar verrichtte een op merkelijke prestatie door de woedende zee te trotseren en over de gladde pier naar de kust te waden. Los en weg Om kwart voor negen voer de vlet de Berghaven binnen en direct daarna vertrokken schipper Van Seters en zijn mannen weer, nu met de reddingboot Koningin Wilhelmina, omdat op de Zuiderpier het Poolse uitgaande schip Liwiee was vastgeraakt. Nog voor de boot erbij was, was de Pool losgekomen en zette koers naar buiten. Dicht bij het Noorderhoofd is zij daar in aanvaring gekomen met een kustvaar der. De Liwiee liep daarbij enkele flinke deuken op, zodat de kapitein besloot terug te keren naar de Rijnhaven te Rotterdam. Ondanks alle nasporingen was het gisteravond laat niet gelukt de naam van het andere schip te achterhalen. Het heeft ook geen enkele maal gereageerd op radio-oproepen. Waarschijnlijk heeft zij van de aanvaring geen nadelige ge volgen ondervonden. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse afdeling van de centrale van politie organisaties heeft per circulaire de le den tot kalmte gemaand. Dit naar aanleiding van het telegram, dat zater dag aan de centrale werd verzonden, en dat door vrijwel alle lagere Amster damse politieambtenaren werd onderte kend. Daarin gaven de politiemannen uiting aan hun diepe teleurstelling over het trage verloop van de salarisonder handelingen. ,,Het geduld 'is op", zo luidde de aanhef. De centrale dringt er nu bij onderte kenaars op aan vertrouwen te hebben in de besturen van de bonden. Toege zegd wordt dat, indien de onderhande lingen met de regering geen resultaten zullen opleveren, alle door de feiten ge rechtvaardigde acties tot het verkrij gen van rechten zullen worden ge voerd. sing kon worden gebracht. De jonge chauffeur moest, zo zei hij, in de eerste plaats worden gezien als een slacht offer van het verderfelijke milieu waarin hij na zijn diensttijd verzeild was geraakt. Zelfs in die smoezelige omgeving was hij nog in de eerste plaats op menselijkheid uit geweest Hij had met alle macht, doch vruchte loos geprobeerd een meisje van wie hij was gaan houden, uit ,,het leven" te halen. STRAATSBURG (ANP). Prins Bernhard zal op 28 september in Straatsburg uit handen van de voorzit ter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, de Deen Per Federspiel, de Europese FVS-prijs krij gen. Deze prijs, groot 10.000 Zwitserse frank, is hem als voorzitter van de Fon- dation Européenne de Ia culture toege kend wegens zijn verdiensten voor de Europese samenwerking, vooral op cul tureel gebied. TOKIO (DPA). President Soekarno zal op weg naar de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties een bezoek brengen aan Tokio. Hij zal 26 en 27 september in de Japanse hoofd stad zijn. Advertentie en de volgende belangrijke gebeurtenis de 78ste Damesbeu rs van de Dameskroniek vanaf dinsdag 27 september 2 uur, Houtrust, Den Haag. Entree slechts f 1.25, alles inbegr., ook modeshows en Noviteitencentrum. Bezoekt de Damesbeurs en U spaart geld! Van onze Haagse redactie DEN HAAG Meer dan vroeger viel op deze Prinsjesdag op, dat het publiek minder juicht, maar meer klapt. Her haaldelijk werden de Gouden koets of een van de militaire onderdelen van de stoet met applaus begroet. Zou hier invloed zijn te bespeuren van de Rus sische gewoonte, waar het begroeten met handgeklap ingeburgerd is De zon brak om precies 12 uur 45 door, tot groot genoegen van iedereen be halve van die militairen, die staande in de zon voor de afzetting moesten zorgen. Op het Binnenhof sloeg een der leden van de prinses Irene brigade dan ook na twintig minuten zonneschijn voorover tegen de grond. Het ceremonieel klopte gisteren niet steeds. Bij het voorrijden voor de Ridderzaal ontstond kennelijk tijdnood, zodat de koetsen van de hofdignitaris- sen met twee tegelijk naast elkaar voor de ingang stil hielden. Dat ver oorzaakte somber wenkbrauwfronsen bij de hoge militaire autoriteiten. De paarden, die het rijtuig van opper- ceremoniemeester viee-admiraal Rost van Tonningen trokken, toonden zich bij het wegrijden weerspannig. Twee lakeien en de koetsier hadden de grootste moeite de dieren er van te weerhouden te steigeren. Tenslotte schoot de koets met onwaardige snel heid, de opperceremoniemeester mee sleurend, het Binnenhof af. Het is de Haagse hoofdcommissaris van politie J. H. A. K. Gualtherie van Weezei nog steeds niet beschoren bij de koninklijke stoet te zijn ingedeeld. Ieder jaar rijdt hij op zijn schimmel voorop, met zijn adjudant en negen ruiters van de gemeentepolitie. Maar volgens de officiële opgave begint de stoet pas daarna. De hoofdcommis saris en zijn mannen gaan „vooraf", aldus die opgave. Buiten de muren van het Binnenhof vonden de militairen even rust. Het garderegiment grenadiers, zo stram in de stoet, liet tijdens de plechtig heid in de Ridderzaal, op het Buiten hof alle discipline varen. Uit de pa troontassen kwamen sigaretjes te voorschijn, de hoge kolbakken werden zo lang op straat gezet en hartelijke betrekkingen werden aangeknoopt met het publiek. Hagenaars, die lange tijd moeten wach ten, nuttigen bij voorkeur etenswaren die zo veel mogelijk rommel maken zoals pinda's, sinaasappelen en aller hande zaken aan stokjes en in zakjes. Dat kon de reinigingsdienst constate ren die na afloop met groot materieel moest uitrukken om de boel op te ruimen. Wie van negen uur af zijn plaats langs de route bezet houdt, kan het niet waarderen als vijf minuten voor één een politieman vlak voor zijn neus komt staan. Dat overkwam een Haag se dame, die echter niet op haar mondje bleek te eijn gevallen. De po litieman moest het veld ruimen: hij ging achter een der bomen op het Lange Voorhout schuilen. DEN HAAG En toch scheen de zon! De regen van maandagavond, de sombere weersvoorspelling en de aan trekkingskracht van de tele visie hebben op Prinsjesdag 1960 minder mensen op de been gebracht dan andere ja ren. Maar de thuisblijvers hebben ongelijk gekregen: Toen om één uur de als altijd schit terende stoet met de Gouden koets waarin dit jaar de Koningin, prins Bernhard en de beide oudste prinsessen waren gezeten door het hart van Den Haag trok was de dreigende lucht opgetrokken en de zon doorgebroken. Het was daarom met oprechte vreugde dat de tienduizenden langs de route de koninklijke familie toejuichten en -zwaaiden. EREWACHT Om vijf minuten voor één kwamen de grenadiers uit een donkere zijstraat het Voorhout opmarcheren. De zon straalde op hun glimmende uitmonste ring en op de instrumenten van de Ko ninklijke militaire kapel. Het publiek applaudisseerde voor de kranige gre nadiers toen zij zich op het middenpad van het Voorhout opstelden. De men sen drongen tegen de ijzeren hekken aan en kinderen werden op de schou ders van vaders en moeders gehesen. De vijf koetsen, die de Gouden koets vooraf gingen, kwamen voorgereden. De koetsiers met hun witte pruiken onbeweeglijk, de paarden trappelend. Nadat de hofdignitarissen waren inge stapt rolde de Gouden koets voor, glin sterend en fonkelend, met acht paar den, acht koetsiers en acht lakeien. De erewacht van de garde jagers in het mosgroene ceremonieel tenue pre senteerde het geweer. De kapelmeester keek gespannen naar de voordeur van het kleine paleis en op het moment Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wafwafzegt Bello. Hij wil óók graag mee op visite. Begrijpelijk, die „brave kerel" laat het baasje of vrouwtje niet graag in de steek. En U hèm niet. Nochtans: vóór U ergens op bezoek gaat met Uw trouwe makker éérst even informeren of U hem mee kunt brengen. Misschien komt U bij een heel precieze huisvrouw die, met een hond op bezoek, de schrik krijgt voor haar kleed en meubeltjes. Of voor haar poes, die hij het zien van een hond metéén in de gordijnen klautertDus? Eerst even informeren. Dat is hofTelijk en attent. Weet U wat ook zo hoffelijk en attent is? Gladstone sigaretten presen teren. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die ledereen voldoening schenkt. VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F 1.. Van onze parlementaire redacteur Het deed bepaald huiselijk aan, de Koningin in de Ridderzaal de tekst van de Troonrede naast zich op de troon te zien neerleggen en vervolgens haar tasje te zien open maken om er haar bril uit te halen. Zij ging recht zitten, zette de bril op. nam het papier en begon te lezen, alles op haar gemak, In de tussentijd hadden de dames onder de aanwezigen al gelegenheid gehad om elkaar toe te fluisteren dat de Koningin er toch niet zo gebruind uitzag als men wel had mogen ver wachten nu de koninklijke familie pas zondag de Italiaanse zon vaarwel had gezegd. Zachte stem De grote overgang van de zorgeloze vakantieweken aan de Middellandse zee naar de zorgvolle staatszaken onder- de Hollandse regenluchten was waar schijnlijk reden dat de vorstin de aan vang van de Troonrede langzaam en met zachte stem voorlas, als ware het om voorzichtig-aan even te wennen aan de sfeer. Die sfeer was als vanouds, met uniformen van de diplomaten, de mili tairen, de leden van de Raad van State en nog steeds ook wel van de Neder landse politici, hoewel het pak van een kamerlid eigenlijk toch maar sobertjes en somber afsteekt bij de pracht zoals die kan worden tentoongespreid door bij voorbeeld mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, die nog de enige is die de originele uniform van staatsraad draagt en door de opperceremoniemeester N. A. Rost van Tonningen in zijn tenue van vice-admiraai. Het was weer de oude sfeer van de grote hal met de vlaggen en de bloemen langs de wan den, het rode tapijt en de zee van licht over al dit geschitter rond de vier tronen op het verhoog midden in de zaal. Plechtig als altijd was weer de binnenkomst van Koningin, Prins en prinsessen, waarbij het opviel dat prinses Beatrix en prinses Irene werden begeleid door twee socialisten, namelijk het Eerste-Kamerlid mej. mr. M. Tjeenk Willink en het Tweede-Kamerlid J. G. Suurhoff. Het kabinet zat weer, voltallig op minister mr. J. M. A. H. Luns na. in jacquet tegenover de troon. Minister mej. dr. M. A. M. Klompé stak als enig vrouwelijk lid van dit gezelschap in haar romig witte toilet vreugdig af tegen het zwart van de pandjesjassen harer collega's. Haar hoed had een lichte Nieuw-Guineatoets in de vorm van witte en gele paradijsvogelveren. Trouwens er waren zeven Papoea's bij de plechtigheid, gezeten onmiddellijk achter de volksvertegenwoordigers. Der traditie getrouw eindigde de plechtigheid met het door voorzitter mr. J. A. Jonkman ingezette „Leve de Koningin". De zitting was geopend, de Koningin vertrok, buiten werd de ere wacht in het geweer gecommandeerd en even later verlieten ook de volks vertegenwoordigers de oude hal om zich te gaan verkleden. Want een uurtje later zou hun werk weer beginnen. dat de deur openging zette de kapel het Wilhelmus in. De Koningin, gekleed in een zacht- lila robe en een lila hoed schreed over de rode loper naar buiten, groette het vaandel en nam plaats in de koets. Na haar kwamen prinses Beatrix in een blauw gewaad en prinses Irene in een gebloemde robe op wit fond. Prins Bern hard, gekleed in het admiraalsuniform van de Koninklijke marine, _nam als laatste plaats in de koets. GEJUICH Het Wilhelmus klonk nog toen de koets afreed en daarom aarzelde het publiek met zijn toejuichingen. Maar toen de laatste klanken verstorven wa- Gespannen toekijkend hebben enige Papoea-landsdienaren, voor een langdurige excursie naar Neder land gekomen, meegemaakt hoe hun Koningin de Staten-Generaal opende. ren werden de klokken van de Kloos terkerk en de minuutschoten op het Malieveld overstemd door het gejuich van de duizenden mensen. Langzaam verdween de koets onder het goudkleurig bladerdak van het Voorhout dat nu en dan heel oneer biedig een bruin blad op 'de koets liet vallen. Omstreeks tien over één bereikte de stoet het Binnenhof aan de kant van het plein, waar duizenden mensen zich hadden opgesteld. Staande op van thuis meegebrachte of in de stad gekochte krukjes rekte men de halzen om een glimp op te vangen van de Gouden koets en de inzittenden. Toen het eerste rijtuig waarin de ceremoniemeester direct achter de Koninklijke militaire kapel onder de eeuwenoude poort van het Binnenhof doorreed ging er op het Binnenhof al een luid gejuich op. Achtereenvolgens reden voor een rijtuig met de vier oud ste kamerheren, een rijtuig met de grootofficieren, een rijtuig met de grootmeesteres en de dame du palais en een rijtuig met de opperceremonie meester. NAAR RIDDERZAAL Nadat dit laatste rijtuig voor de Gouden koets was voorgereden klonken voor de erewacht van het garderegi ment prinses Irene en het Korps ma riniers de commando's „presenteert ge- Jhr. E. C. H. de Jonge heeft het Koninklijk echtpaar gistermiddag, namens het in 1949 ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard gevormde comité, het park rondom het paleis Huis ten Bosch over gedragen. Het comité had zich inder tijd belast met het aanbieden van een geschenk namens het Neder landse volk. De aanleg van het park is daar een onderdeel van. weer". Direct hierna zette de Mari nierskapel het Wilhelmus in en reed de Gouden koets voor. Achtereenvolgens stapten uit konin gin Juliana, prinses Irene, prinses Bea trix en prins Bernhard. De leden van het koninklijk gezin brachten de groet aan het vaandel en bestegen daarna het bordes van de Ridderzaal. Aan de ingang werden zij ontvangen door de commissie van in- en uitge leide om vervolgens, voorafgegaan door de ceremoniemeester, acht kamerheren, de grootofficieren en de opperceremo niemeester, de Ridderzaal te betreden. De ceremoniemeester kondigde de komst van de Koningin aan. Zodra het koninklijk gezin gezeten was plaatsten zich rechts van de Ko ningin de grootmeesteres en links de dame du palais. Het uitspreken van de troonrede, dat tot ongeveer half twee duurde, werd door alle aanwezigen op het Binnenhof in stilte aangehoord. Het was bijna twee uur toen de marsmuziek van de Koninklijke mili taire kapel de terugkeer van de stoet op het Voorhout aankondigde. De klok ken begonnen weer te luiden en aan het begin van het Voorhout werden de blauwe broeken en zwarte jassen van de grenadiers weer zichtbaar. Zij moch ten zich verheugen in de bijzondere waardering van het publiek dat hen ook nu weer met een hartelijk applaus begroette. VOORBIJ De zon was inmiddels verdwenen en de ceremonie bij aankomst ging nu wat vlugger. Drie van de vijf koetsen reden door zonder dat de inzittenden uitstapten. Het rijtuig van de grootmeesteres en de da me du palais hield halt zodat het pu bliek nog eens de kans kreeg de fraaie toiletten van de dames te bewonderen. De eerste stalmeester, majoor Bi- schoff van Heemskerck, op zijn fraaie witte paard op het pleintje voor het paleis trok aller bewondering. Maar dat duurde slechts kort want even later reed de Gouden koets weer voor. De garde jagers van wie er ditmaal niet een is flauw gevallen en de kapel van de Luchtmacht speelden het Wil helmus. Nu kende het publiek geen aarzeling en juichte luid. De Koningin, de twee prinsessen en prins Bernhard groetten het vaandel en verdwenen in het gebouw om even later op het balkon te verschijnen. Vriendelijk wuivend naar alle kanten beantwoordden zij het gejuich van de duizenden, die zich hier hadden opge steld. En dan was het sprookje afgelopen. Het lange wachten was beloond. Nau welijks een minuut later reden de Weel prozaïsche hofauto's voor om het ko ninklijk gezin naar het Huis ten Bosch te brengen. Grote paraplu's moesten de vier traditionele rijtour door Den Haag oranjezon liet dit jaar verstek gaan. prinsessen tegen de regen bij de beschermen; de even traditionele

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5