De oogst in Zeeland is redelijk te noemen JACOB CATS ALS GRONDBEZITTER ADVERTENTIES BEKIJKEN Boerenleenbank St. Laurens verkreeg de noodzakelijke vestiging in Middelburg WINKELEN Vier hondenvier medaljes lil fraai ingericht pand aan Vlasmarkt Spaartegoed van ruim 4 miljoen Volleybal op Walcheren Loodsdienst gestaakt DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. Administratieve ruilverkaveling voor N.-Beveland Vergunning voor bouw chr. kleuterschool te Oud-Vossemeer Raad Biggekerke bij een „Youth for Christ" jeugd-rally Huisvrouiven over kapok voorgelicht Orgelconcert in Kapelle Auto contra wielrijder Scheepvaart Vlissingen marktberichten FAMILIEBERICHTEN KUNT U OOK OPGEVEN AAN AGENTEN EN BEZORGERS Woensdag 21 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 MIDDELBURG. Zoals wij giste ren reeds meldden zal vrijdag a.s. in Middelburg het nieuwe kantoor van de coöperatieve boerenleenbank „Sint Laurens" officieel door burgemeester De Widt worden geopend. Het is niet voor het eerst, dat deze bank zijn intrede doet in de Zeeuwse hoofdstad, want sinds de oprichting zijn er op marktdagen zituren gehouden in Mid delburg. Tijdens de inundatie van Walcheren moest de kassier, toen het bankgebouw in Sint Laurens onder water kwam te staan, zelfs met de gehele administratie een toevlucht zoeken in de stad, waar tot april 1946 een tijdelijk onderkomen werd gevonden in het pand Vlasmarkt 8. De coöperatieve boerenleenbank „Sint Laurens" is met ruim 700 an dere soortgelijke banken aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffei- senbank te Utrecht. Deze instellingen beheren het grootste spaarkapitaal in ons land. Juist vorige week werd een mijlpaal bereikt van 2500 miljoen. Na de droogmaking van het eiland werd de zitdag in Middelburg gehand haafd. Men nam zijn intrek in de zaal van de heer Montaan aan de Giststraat. Tot op heden is dit zo gebleven. Don derdag aanstaande zal de bank hier het laatst zijn klanten bedienen. Van vrij dag af kan het publiek dan terecht in bet nieuwe kantoor, Vlasmarkt 6. In centrum Het bestuur van de coöperatieve boe- rtnleenbank „Sint Laurens" zag reeds geruime tijd de noodzaak in van een eigen permanente vestiging in Middel burg. Dit kon alleen gebeuren door de aankoop van een pand, dat bovendien in de onmiddellijke nabijheid van de Markt moest liggen. De pogingen had den nogal wat voeten in de aarde, maar in november 1959 besloot het bestuur pand Vlasmarkt 6 aan te kopen. In mei ran dit jaar vond de aanbe steding plaats en in juni kon met de verbouw onder leiding van het Bouw bureau voor de Landbouw in Zeeland worden begonnen. Er kwam ten slotte een kantoor uit de verf dat up to date mag worden genoemd. Voorlopig zal in het pand alleen de kasafdeling worden ondergebracht en is er ook een kamer verhuurd aan Onderlinge Steun". Mochten de werkzaamheden aanzien lijk in omvang toenemen dan zal ook de administratie, die de eerste tijd in Sint Laurens zal blijven, naar Middel burg worden overgebracht. Op de par terre van het pand de bovenverdie ping blijft normaal bewoond dat vroe ger de praktijkafdeling van een mas- VLISSINGEN. De afdeling Walche ren van de Nederlandse Volleybal Bond begint haar aktiviteiten op dinsdag 27 september a.s. in de „Ruyterschool". Naast de traditionele verslagen van secretaris en penningmeester is de voornaamste gebeurtenis van deze ver gadering wel de uitreiking van de kam pioensbeker en de kampioensmedaille. Het aftredende bestuur heeft zich weer herkiesbaar gesteld. Het ligt in het voornemen de competitie op 1 okto ber te laten starten. Het totaal aantal leden van de afdeling is iets teruggelo pen n.l. van 166 tot 160, waaronder bij de heren 75 senioren en 55 adspiranten en bij de dames 13 senioren en 17 ad- spirantleden. Het gepromoveerde Vlissingse Mata dor zal in de komende competitie in de overgangsklasse spelen. De scheidsrechtercursus, is, evenals het vorig jaar, weer op niets uitgelopen. De cursus werd ingesteld om aan de dringende behoefte aan scheidsrechters te voorzien. Te betreuren is dat van groei in de af deling momenteel geen sprake is en zelfs twee verenigingen, Jong Ambon en MVC ditmaal waarschijnlijk niet aan de competitie zullen deelnemen we gens spelersgebrek. VLISSINGEN. Als gevolg van de tot stormkracht aanwakkerende wind moest gistermorgen de loodsdienst Wie lingen voor alle schepen gestaakt wor den. Het bleek onmogelijk nog de zee- loods op de binnenkomende en uitgaan de schepen aan boord te brengen en af te halen. Enkele grote schepen waag den hét op eigen gelegenheid de gevaar lijke riviermonding binnen te varen. Later stoomde de kotter Wielingen een grote Italiaanse tanker voor naar de rede van Vlissingen en fungeerde zo als gids. Kleinere schepen zochten beschutting op de rede en in de haven van Vlissin gen. De veerdienst Vlissingen-Breskens ondervond weinig hinder van de hoge zee. De A.R.-kiesvereniging belegt maan dagavond 26 september a.s. een bijeen komst in de Prins van Oranje te Goes waar zal spreken mejuffrouw H. van Leeuwen vice-presidente van het ARJOS- bestuur en maatschappelijk werkster te Rijswijk over het onderwerp Schouder aan Schouder". Dit onderwerp zal spe ciaal de vrouwen-leden aanspreken. De te St. Annaland gehouden collecte ten bate van de Christelijke klevterschool leverde een bedrag op van 335,40. In het dorpshuis te St. Annaland vond maandagmiddag een bej aar denmid dag georganiseerd door de Plattelands vrouwen plaats. Er werden -o.m. dia's vertoond van Israël. seur was, is een gehele nieuwe kamer indeling toegepast. Zaterdag a.s. zal het publiek de gelegenheid krijgen het nieu we kantoor te bezichtigen, waarna van maandag af het kantoor dagelijks ge opend zal zijn. De boerenleenbank hoopt te starten met een premieaktie voor al le huidige en nieuwe spaarders (in to taal zo'n 1800 in het werkgebied van de bank, dat de plaatsen Sint Laurens, Gapinge en Middelburg insluit). Deze aktie geldt eveneens voor het kantoor te Sint Laurens en voor de nieuw te vestigen zitting in de Stromen- wijk. Met ingang van 28 september a.s. zal namelijk worden begonnen met een wekelijkse zitting (2 tot 4) in de be stuurskamer van de coöperatieve vei lingvereniging „Walcheren" aan de Braakmanstraat. Gewijzigd karakter De vestiging in Middelburg is in de eerste plaats van groot belang voor de vier grote coöperatieve verenigingen in de Zeeuwse hoofdstad en niet in het minst voor de verdere zakenrelaties. In de loop der jaren is het karak ter van de boerenleenbanken in ons land sterk gewijzigd. Waren de ban ken vroeger meer instellingen waar men wat overtollig" spaargeld stort te om het later naar behoefte weer op te nemen, na de geldsanering is het giroverkeer aanzienlijk toegeno men hetgeen tot gevolg had, dat ook de coöperatieve boerenleenbanken zich aan deze gewijzigde omstandigheden hebben aangepast. Enkele cijfers spre ken hiervan een duidelijke taal. In 1954 toen de bank 40 jaar be stond was de omzet 24.979.672,84. Vijf jaar later bedroeg zij 34.641.850.46. Er is dus een stijgende lijn te bespeu ren, die zich elk jaar verder omhoog voortzet. In 1954 was men verheugd over een spaartegoed van twee miljoen gulden; in 1960 is de vier miljoen ruim overschreden. Bij een recente op gaaf aan statistische gegevens bleek, dat het overgrote deel van de spaarders uit het niet-agrarische volksdeel kwam. In 1959 werden 154 nieuwe spaarders ingeschreven met een gezamenlijke in leg van 254.956,19. waarvan 104 niet- agrariërs met een inleg van 201.441,75. De coöperatieve boerenleenbank „Sint Laurens" is met ruim 700 an dere soortgelijke banken aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffei- senbank te Utrecht. Deze instellingen beheren het grootste spaarkapitaal in ons land. Juist vorige week werd een mijlpaal bereikt van 2500 miljoen. GOES. Onder voorzitterschap van ir. M. A. Geuze is het dagelijks bestuur van de Z.L.M. maandag bijeengeweest. In deze vergadering heeft de heer J. B. Becu een aantal mededelingen gedaan over akkerbouw aangelegenheden. Wan neer we de oogstsituatie in het land be zien, kunnen we in Zeeland nog van re delijke omstandigheden spreken, wan neer we een vergelijking treffen met het noorden van het land, aldus spreker. Toch is in augustus ook in vele delen van Zeeland een uitzonderlijke hoeveel heid regen gevallen, die het oogstwerk aanzienlijk heeft bemoeilijkt, en die schade heeft toegebracht aan de kwali teit van de produkten. Vooral het ver schijnsel van schot in de granen en met j name in de zomertarwe is veel voorge komen. Mede ten gevolge van de weersomstandigheden zijn alle markten op het ogenblik overvoerd met produk ten e.v derhalve aan de zeer flauwe kant. Een en ander is mede het gevolg van een nog te geringe droogkapaciteit en opslagkapaciteit. Landelijk zijn er veel partijen met een flink percentage schot. Voor brood bereiding mag dit percentage niet hoger zijn dan 15 pet., waaraan veel tarwe niet voldoet. Het mengpercentage is voorlopig vastgesteld op maximaal 35 pet. De leden van het Bestuur gaven ver volgens een overzicht van de aardap pelsituatie in het deel van de provincie, dat zij vertegenwoordigen. Het blijkt dat de percelen, waar goed pootgoed is ge bruikt, in het algemeen goede opbreng sten vertonen, terwijl vele andere per celen een zeer matige opbrengst zullen opleveren, waarin bovendien nogal wat zieke knollen voorkomen. De gemiddel de opbrengst lijkt daarom in onze pro vincie aan de matige kant. Er wordt wel vernomen dat in liet ons omringende buitenland ook nogal wat zieke aardap pelen voorkomen. De suikerbietoogst lijkt een van de gTootste te worden, die wij in ons land gekend hebben. Er zal zeker meer dan 465.000 ton wit suiker geproduceerd wor den; de hoeveelheid, waarvoor de re gering een garantieprijs heeft vastge steld. Hoe groot een eventueel overschot zal zijn, valt nog moeilijk te zeggen, daar ten aanzien van het gehalte nog niets voorzien kan worden. De heer C. J. van der Werff deelde mede dat er in ons land weer spanning en bestaan ten aanzien van het loon niveau. De werkemers in de metaal industrie gaan op het ogenblik bij nieuwe looneisen voorop. Zij vragen een loonsverhoging van 6 pet. en nog eens 3 pet. in 1961. De loonbesprekingen in de landbouw zullen nog deze maand een aanvang nemen. Er werd vanuit de vergadering nog ge wezen op de moeilijke situatie, die er voor de landbouw ontstaat in die ge bieden van onze provincie, \#aar de arbeiders met pendeldiensten dage lijks naar elders worden gehaald. Het officiële loon is in deze streken prak tisch niet te handhaven en vereist voor al voor de komende winterperiode dringend aanvulling. De heer van der Werff deelde nog mede dat er in enkele streken van ons land een proef zal worden genomen met het vormen van een arbeidsreserve voor de landbouw. De vergadering besloot tot lid van het Scheidsgerecht voor Arbeidsgeschillen voor te dragen de heer E. Verlare te Nieuw en Sint Joosland. Op verzoek van de kring Noord-Beve land der Z.L.M. besloot het Dagelijks Bestuur bij het College van Gedepu teerde Staten van Zeeland een admi nistratieve ruilverkaveling voor ge heel Noord-Beveland aan te vragen, waarbij ook aandacht gevraagd zal worden voor verbetering van het we gennet. In een vergadering van de drie land bouworganisaties in Zeeland is besloten aan de organisaties voor te stellen ak koord te gaan met een verzoek aan het College van Gedeputeerde Staten een studiekommissie in het leven te roepen, welke de gevolgen van de in de kanaal zone uit te voeren werken voor de land bouw zou dienen te bestuderen en even tueel te nemen maatregelen zou moeten voorstellen. Het Dagelijks Bestuur ging met deze suggestie akkoord. Besloten werd in de kommissie uit de drie organisties, welke met Bestuur en Direktie van de P.Z.E.M. zal gaan on derhandelen over aansluiting van alle onrendabele percelen in Zeeland, te be noemen de heren J. B. Becu en G. M. F. Bom. Uit een toelichting van de voorzitter bleek wel dat het streven om tot een versnelde uitvoer te komen van een ge meenschappelijk landbouwbeleid in de zes landen van de E.E.G. op grote moei lijkheden stuit, vooral door de houding van de Duitse regering. Het zal dan ook de vraag zijn of deze versnelling zal kunnen worden doorgevoerd. De voorzitter sprak tenslotte ir. War- menhoven toe, die wegens het aanvaar den van een werkkring elders het Z.L.M.-dienstverband gaat verlaten. Hij dankte hem voor al het werk, dat hij aan de bedrijfsekonomische afdeling van het Boekhoudbureau heeft verricht en gaf hem de beste wensen voor de toekomst mee. OUD-VOSSEMEER Na maanden van voorbereiding en het overwinnen van vele moeilijkheden, is het aan het actiecomité gelukt, de goedkeuring te verkrijgen voor het bouwen van een chr. kleuterschool te Oud-Vossemeer. Het wordt een eenklassige kleuterschool met werk- en speellokaal. De school zal gebouwd worden in de Bou-Kooymanstraat. De datum van aan besteding zal spoedig bekend gemaakt worden. De vergunning voor de bouw is 19 september afgegeven. BIGGEKERKE. De gemeenteraad komt zaterdagmorgen om elf uur in een vergadering bijeen. Enkele agendapun ten zijn: een voorstel tot toekenning van een krediet voor de verbouwing van de brandweergarage en het aanschaf fen van een brandweertrekker, een voorstel tot het toekennen van een kre diet voor de verbetering van de straat verlichting en een voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1960. MIDDELBURG. Een jeugd-rally in het kader van de „Youth for Christ"- aktie wordt zaterdagavond in de Hof- pleinkerk gehouden. De bijeenkomst be gint om acht uur. De spreker is ds. J. Servaas uit Gent, die tevens de samen zang leidt. Verder werken mee: Ruth Servaas, orgel, het duo Leny Maas en Maat Kievit en de „Youth for Christ" zang- en gitaarclub. MIDDELBURG. Een voorlichtings middag over kapok voor de Middel burgse leden van de Nederlandse bond vgn huisvrouwen werd gistermid dag in café-restaurant Suisse gehouden. Voorzitster mevrouw M. A. van de Boo- gert-Selhorst heette de aanwezigen wel kom, waarna de heer H. SC.iotel de da mes iets over kapok vertelde. Sinds de oorlog is kapok als vulling voor matras sen er enigszins uitgeraakt en de Stich ting Kapokbureau in Amsterdam pro beert de kapok-matras weer in ere te herstellen. Met behulp van een filmpje werd de aanwezigen iets verteld over de winning van kapok. KAPELLE. In het kader van de arbeid van de Stichting Orgelcentrum wordt maandag 26 september a.s. een orgelconcert gegeven in de Ned. Her vormde kerk. Het concert zal worden gegeven door organist Jan Bonefaas. Het programma omvat o.m. werken van Handel, Cesar Frank en Feike Asma. Kortom een zeer gevarieerd program ma. De aanvangstijd is 20.00 uur. VLISSINGEN. Op de Prins Hen- drikweg vond gistermiddag een ver keersongeval plaats'doordat de wielrij der M. plotseling van het rijwielpad de rijbaan opreed. Een personenauto be stuurd door B. uit Vlissingen reed op de wielrijder. M. liep een verwonding op aan het hoofd. Na verlening van eerste hulp is het slachtoffer naar het St. Josef ziekenhuis overgebracht. Het tweejarig zoontje van de heer M. Mol te St. Philipsland had het on geluk van een zitbank te vallen en hier bij zo ongelukkig terecht te komen dat hij zijn armpje op twee plaatsen brak. w&nöeLinqen öoor 6e zeeuwse histORie door l. van Wallenburg HOE KON JACOB CATS bij zijn dood een kapitaal van bijna 2Vz miljoen gulden nalaten, vroe gen wij ons de vorige keer af. Weliswaar had hij een rijke vrouw getrouwd, oefende een winstgevende advocatenpraktijk en h&d als raadspensionaris een behoorlijk salaris, maar niemand wordt enkel hierdoor kapitalist. Ook Jacob Cats niet. Er zat wat anders achter. In 1906 hadden we met Spanje het Twaalfjarig Bestand geslo ten. Gedurende deze periode zou den de wapens rusten. Jacob Cats had het dus minder druk als ad vocaat, deze toestand van vrede deden de procedures verminde ren. Hij ging andere bezigheden zoeken. POLDERS BEDIJKEN Hier ging ik mijn beroep en eerste wezen staken, En poogde in grote ernst van water land te maken." Een groot deel van ons land is ont staan door inpolderingen, door „van water land te maken," Jacob Cats ging het ook doen, .samen met zijn oudere broer Cornells,- die burgemeester van Brouwershaven was. De oorlog met Spanje had vooral ook in het westelijk deel van het tegenwoor dige Zefeuwsch-Vlaanderen gewoed. Tot verdediging tegen de vijand had men op verschillende plaatsen de dijken doorgestoken en t"* land onder water laten lopen. „Daar waren in de krijg veel dijken doorgestoken, Het land lag ongebouwd, de lieden weggeweken, Daar was geen ploeg gebruikt in meer als dertig jaren, De regen op de vrucht dat waren zoute baren." Deze ondergelopen landen waren tiendplichtig aan de abdijen van St. Baaf (Bavo) en St. Pieter te Gent en aan het kapittel van Doornik. Deze kerkelijke instellingen waren bang dat ze deze rechten wel eens helemaal konden kwijt raken wanneer dit land op de Spanjaar den werd veroverd. Daarcm kon Jacob Cats voor betrekkelijk weinig geld deze rechten toope-n. Om de zaak te kunnen financieren sloten de gebroeders J-acob en Cornells Cats een vennootschap met kapitaalkrachtige personen, waarvan er vier in Middelburg woonden. In 1614 liet Cats temidden van 175 gemeten ingepolderd land een hofstede bouwen. Ze heet nog steeds de Catshoe- ve, maar van het oorspronkelijke bouw sel bestaat nog slechts een klein gedeel te. De eerste vruchten op deze nieuwe, maar zoute grond waren meestal kool zaad en gerst. Soms werd door één oogst de koopsom reeds betaald. Geer. wonder dat hij er kapitalen mee ver diende. Schimpend noemde de literaire criticus Busken Huet (die niet veel van Cats als dichter en Calvinist moest heb ben) hem dan ook de Godvrezende mo neymaker (geldmaker). De rijkste polders waren de Oude en Nieuwe Groedsepolder bij Groede. In de herenbank van de kerk te Groede is bo ven de zitplaats van Cats zijn wapen aangebracht. Verdere inpolderingen waren de Hen- ricus- en Catelijnepolder bij Oostburg, de Passageulepolder bij Waterlandkerk- Jaarlijkse tentoonstelling schildersclub Coloriet MIDDELBURG. De leden van de Middelburgse schildersclub „Coloriet" houden pp vrijdag 23 september in het Kunstmuseum, SchutterP.iof straat hun jaarlijkse tentoonstelling. Burgemeester rar. Joh. de Widt zal de expositie om acht uur 's avonds officieel openen. je, de Jonkvrou-wpolder bij IJzendijke en de Ameliapolder onder Biervliet. Het i-s Cats niet altijd voor de wind gegaan met het nieuwe land. In 1621 was de wapenstilstand voorbij en begon de oorlog met Spanje opnieuw. Toen achtten de Staten het nodig om enkele van zijn pas bedijkte landerijen weer onder water te zetten. „Daarop zo vond men goed ons land tot zee te maken, Opdat de Spaanse macht ons niet en zou genaken. Er was niets aan te doen, Cats moest zijn persoonlijk belang wel opofferen aan het algemeen welzijn en de schade dragen, het was nu eenmaa-l oorlog. „Wie kan hier tegen zijn? Zo liepen toe%i de tijden, We moesten met geduld het droevig onheil lijden; Enkele jaren later (1627) heeft hij het nog eens geprobeerd in Engeland. In Hatfieldchase aan de mond va-n de Hum- ber wilde hij een gebied van 60.000 ge meten (24.000 ha) droogleggen. Hij pro beerde aan zijn landgenoten aandelen van deze nieuwe onderneming kwijt te raken. Ook zijn vriend en collega-dich ter Huygens schijnt er ingevlogen te zijn, vandaar dat zijn oordeel over Cats niet altijd even vriendelijk was. Door onvoldoende medewerking in Engeland is de zaak mislukt en het heeft Cats slechts verlies en verdriet veroorzaakt. ZORGVLIET Beter ging het met 7ijn plannen om een stuk dulngrond te ontginnen tussen Den Haag en Sclieveningen. Deze woes te grond kocht hjj in 1643, toen hij raad pensionaris was. Er stroomde een beekje door met zui ver water, waarvan wordt verteld dat het door Den Haag liep en de Vijver berg altijd van fris en helder water voorzag. Cats leidde het water af naar gegraven kanalen en vijvers. Toen werd dit duingebied geëgaliseerd en op een andere plaats werden kunstmatige hoog ten opgeworpen. Het werd een heel an der landschap met loofgangen, bos schages, prieeltjes, een doolhof, fontei nen. Inmiddels was het 1652 geworden, Ca-t-s had ontslag genomen als raadpen sionaris en wilde hier zijn laatste le vensbaren doorbrengen (hij was nu bij na 75 j-aar). Daarom liet hij hier een buitenverblijf bouwen, dat hij Zorgvliet ('Sorghvliet in de spelling van toen) noemde. Voor een politieke zending moest hij enige tijd naar En-geland en toen hij terug kwam was het landhuis klaar. Het was een gebouw zonder ver dieping, want een huis met lage muren Is dienstig op het land en kan ook lange duren." Later is er een verdieping opgebouwd en gemoderniseerd. Hij heeft er acht jaar plezier van ge had. Dikwijls kwamen zijn veertien kleinkinderen (de kinderen van zijn twee dochters) hier op bezoek, waar ze naar hartelust konden ravotten, vissen, schaatsenrijden in de winter en bij warm zomerweer zich konden laten na-tspuiten. bij de fonteinen, Nu besta-at er maar een klein gedeel te meer van. Een groot deel is als bouwgrond verkocht, voor een villawijk en het Vredespaleis. In 1908 wilde de directeur van de Haag-se gemeentewer ken de rest kopen, maar de gemeente raad durfde het niet aan om hiervoor 41k miljoen gulden te geven. (Bij de dood van Jacob Cats werd de waarde geschat op 12.000 gulden) Vanuit Sorghvliet stuurde Cats in 1655 als herinnering a-an zijn 20-jarig verblijf in Middelburg een exemplaar van al zijn werken aan de vroedschap. Natuur lijk met een vers erbij. „Ik heb ook overlang in uwen Raad gezeten, En dat en wil ik nooit, ja zal het niet vergeten: De gunst mij daar getoond en d'ere mij geschied En gaat tot heden toe uit mijn gedachten niet. Ontvangt het klein geschenk, het is een gunstig pand, Want ik noem uwe stad mijn tweede vaderland Bij de -brand op 17 mei 1940 is het werk verloren gegaan. Ook zijn geboorteplaats Brouwersha ven bezit iets dergelijks: een fo-lioexem- Plaar met zilveren sloten en hoeken van al zijn gedichten, met eigenhandig ge schreven opdracht van de dichter. In het raadhuis is het te zien. Ook heeft men hier in 1829 op het havenplein vóór -het stadhuis een stand beeld voor hem opgericht. Niet ver hiervandaan hangt aan een woning een bordje met de vermelding dat hij hier geboren is. SOUBURG. Vier honden, vier me- daljes! Dat was het resultaat van de inschrijving op de dertigste eendaag se internationale kampioenschaps-ten- toonstelling voor honden van alle ras sen, door de K.C. „De Baronie" in Breda georganiseerd. De trotse eigenaar van de vier me- daljes winnende hondjes was de heer A. W. Dert in West-Souburg, eigenaar van de hondenkennel „Dymphna van Delta". De honden, drie Japanse spa niels en een langharige dashond, won nen elk een zilveren medalje met het predikaat zeer goed. Van 1958 af heeft de heer Dert al zijn zorgen aan de kennel besteed en hij mag met gerechtvaardigde trots zeggen dat de vier prijswinnaars zijn eigen kweek zijn. Hij is van plan om met deze twee rassen door te blijven fokken. Een der Japanse spaniels, de driejarige Ralco Kjiko-Watanabe, krijgt over vijf weken jongen. Vlissingen aangekomen: 19-9 Noor Raagan, 20-9 Ned. Leemans, Ned. Ro land. Vlissingen vertrokken: 20-9 Ned. Ca- sana. Gepasseerd naar Antwerpen <Ned. schepen): Appingedijk, Wulp, Neder- waal, Huybergen, Tero, 20-9 Spolesto, Eagle, Atlantide. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen): 19-9 Aardijk, Brouwersgracht, Melie- g'racht, 20-9 Victory, Fiducia, Donge- dijk, Baarn, Sloterdijk, Malta. VtSSEKUBERlCHTEN VEERE, 20 sept. Exportgarnalen 4134 1.042.58; handelsgarnalen 355 1.54—1.70; schar 5 57; bot 292 2155; wijting 94 2939; tong 182 1.86—3.80; rog 31 20—45; kabeljauw 3 49; tarbot 9 54—1.40; onges. vis 59 32—65. KAPELLE. 20 SEPTEMBER James Grieve 80—85 32; 75—80 33; 70—75 35; 65— 70 31; II 65—70 20; lid 17; III grof 18; III fijn 12; Cox Or Pippin I 8590 45; I 80—85 48; I 75—80 53,20—54.70; I 70—75 55,20— 57; I 65—70 52,20—53; I 60—65 53; I 55—60 23; II 80—85 42; II 75—80 45; II 70—75 47— 48; II 65—70 38—41; II 60—65 33; II 55—60 19; lid 10; III grof 17—18; III fijn 9— 9 Va. Br. Seedling 1 80—90 18; I 70—80 15; II 80—90 11; II 70—80 13; lid 9>2; UI grof 11; Illfijn 9; Tr. de Cronsels I 8595 13; I 75 85 16; I 65—75 13—14; II 75—85 13; II 65—75 12 lid 9*2; Illgrof 11: Illfiin 10; Gl. van Hei land I 75—85 22; I 65—75 24; lid 10; III grof 13. Gl. van Holland Illfijn 8l,&; Ellisons Or.; I 75—85 28; I 65—75 33; lid 15; Illgrof 13; Illfijn 9; Jacq. Lebel I 75—85 11; I 65—75 12 lid 8: Manks Godlin I 70—80 18; I 60—70 19; 11 70—80 12; 1160—70 12; Illgrof 10. Lord Lamborn Illgrof 12. Br. Hardy I 75—80 62— 68 I 70—75 6772; I 65—70 61—65; I 60—65 52—56; II 75—80 42; II 70—80 42 II 65—70 44; II 60—70 42; II 60—65 38; lid 55—60 37; lid 45—55 21; Illgrof 29; Illfijn 22. Br. Le brun II 65—75 29; II 60—65 31; II 55—60 31; lid 14: Illgrof 13; Illfijn 7. Legipont I 75—85 42; I 65—75 43,10—43,60; I 55—65 39; II 75— 85 34; II 65—75 34—35: II 55—65 34. Legi pont lid 18; Illgrof 22; Illfijn 88V2. Confe rence I 65—75 53,50—54,60; I 55—65 39.20— 43,—; II 65—75 38—43; II 55—65 30—35,60; lid 14,80—15,50; Illgrof 19—23; Illfijn 11—12; Bonne Louisse I 65—70 3940; I 6065 39; I 55—60 34,50—35; I 50—55 24—25; II 65—70 34; II 60—65 32; II 55—60 25; II 50—55 23; Hd 16; Illgrof 23; Illfijn 10; Herzogin Elsa 1 70—80 25; I 60—70 20; lid 10; Illgrof 11. Maagdepeer I 65—75 23; I 55—65 22; lid 8Va- III grof 11; Bramen industrie Exp 56. II 43 Dubb. pr. bonen I 65; II 56; afw. 3641. Gepl. kroetappels 7; Valkroetappels 3Vi. Val Goudreinette 5V2. Bramen per doos I 26; Aard beien per doos I 70. Frambozen per doos II 3847. Groene Noten per kg. I 3033. GOES, 20 sept. Granen, zaden en peul vruchten. Tarwe, basis 17 pet. vocht, boeren schoon af boerderij per 100 kg. 20ƒ29,70; gerst, boerenschoon af boerderij per 100 kg. 2328; haver, boerenschoon af boerderij per 100 kg. 2023,50; kleine groene erwten, boe renschoon af boerderij per 100 kg. 2041,50; schokkers, boerenschoon af boerderij per 100 kg. 3043; blauwmaanzaad, boerenschoon af boerderij per 100 kg. 90105; capucijners, boerenschoon af boerderij per 100 kg. 506Q. Aardappelen. Bintje 35 mm opw., binnen landse sortering 7,508,25 per 100 kg; bintje, 35 mm opw., export sortering 7,508,25 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. De prijs van voederaardappelen bedroeg 1,50 per 100 kg. Uien. Uien noteerden 45 cent per kg, on afgestaart, geleverd aan de sorteerinrichting. Hooi. Lucernehooi 90.95 per ton, geperst af bedrijf; weidehooi 80—85 per ton, geperst af bedrijf; graszaadhooi: veldbeemd 45 per ton, geperst af bedrijf; roodzwenk 37,50 per ton, geperst af bedrijf. Stro. Gerstestro 42,50—47,50 per ton, ge perst af bedrijf; tarwestro 4045 per ton, geperst af bedrijf; erwtenstro 45—47,50 per ton, geperst af bedrijf; schokkerstro 42,50—45 per ton, geperst af bedrijf; haverstro 37,50 40 per ton, geperst af bedrijf. Vlas. Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 2024 cent per kg, afwijkende kwa liteit 10—20 cent per kg. Goede kwaliteit ge repeld vlas, af boerderij 20—27 cent per kg, afwijkende kwaliteit 1520 cent per kg. Eieren. Voor de eieren kan een prijs wor den gemaakt van 1,90—2,28 per kg, al naar gelang de gewichtsklasse. GOES, 20 sept. Granen, zaden en peul vruchten. Tarwe, basis 17 pet. vocht, boeren schoon af boerderij per 100 kg. 20ƒ29,70; gerst, boerenschoon af boerderij per 100 kg. 2328; haver, boerenschoon af boerderij per 100 kg. 2023,50; kleine groene erwten, boe renschoon af boerderij per 100 kg. 2041,50; schokkers, boerenschoon af boerderij per 100 kg. 3043; blauwmaanzaad, boerenschoon af boerderij per 100 kg. 90—105: capucijners, boerenschoon af boerderij per 100 kg. 50—60. Aardappelen. Bintje 35 mm opw., binnen landse sortering 7,50—8,25 per 100 kg; bintje, 35 mm opw., export sortering 7,50—8,25 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. De prijs van voederaardappelen bedroeg 1,50 per 100 kg. Uien. Uien noteerden 45 cent per kg, on- afgestaart, geleverd aan de sorteerinrichting. Hooi. Lucernehooi 9095 per ton, geperst af bedrijf; weidehooi 8085 per ton, geperst af bedrijf; graszaadhooi; veldbeemd 45 per ton, geperst af bedrijf; roodzwenk 37,50 per ton, geperst af bedrijf. Stro. Gerstestro 42,50—47,50 per ton, ge perst af bedrijf; tarwestro 40—45 per ton, geperst af bedrijf; erwtenstro 45—47,50 per ton, geperst af bedrijf; schokkerstro 42,5045 per ton, geperst af bedrijf; haverstro 37,50— 40 per ton, geperst af bedrijf. Vlas. Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 20—24 cdnt per kg, afwijkende kwa liteit 10—20 cent per kg. Goede kwaliteit ge- repel vlas, af boerderij 20—27 cent per kg afwijkende kwaliteit 15—20 cent per kg. Eieren. Voor de eieren kan een prijs wor den gemaakt van 1,90—2,28 per kg, al naar gelang de gewichtsklasse. GOES, 20 september. Export en Indus trieveiling: Cox's Orange Pippin: KL I 85-90 48, 80-85 51, 75-80 55.60—56.20, 70-75 56.20— 57.10, 65-70 53—53.70, 60-65 54.70—55.10, 55-60 25, II D 10, KL II 80-85 38, 75-80 45, 70-75 48 65-70 41—42, 60-65 35, 55-00 18 II D 9. Elli sons Orange KL I 75-85 31, 65-75 30—33, II D 13. KL II 75-85 19, 65-75 25, II D 14. James Grieve KL I 80-85 31, 75-80 33, 70-75 37, 65- 70 33, II D 1718. Sterappel KL I 70-80 42, 60-70 36, 55-60 14. Bramley Seedling KL I 80- rit 15» 11 D 10- Transp. de Croncels KL II 85-95 16—17, 75-85 15, 65-75 15—16, II D 11. Conference KL I 75-85 50, 65-75 56, 55-65 43.50—44, II D 16. KL II 65-75 42. 55-65 33, II D 14. Legipont KL I 75-85 42. 65-75 45, 55- 65 39, II D 15. Herzogin Elsa KL II 70-80 22, 60-70 19, II D 7. Maagdepeer KL I 65-75 24, 55-65 21, II D 7. Bonne Louise KL I 70-75 42 65-70 42. 60-65 39.10—39.80, 55-60 34.20—35.40 50-55 24.90-25.40, II D 17, KL II 70-75 38, 65-70 39, 60-65 36, 55-60 32 50-55 23, II D 17 Br. Hardy KL I 80-85 62, 75-80 48—71 70-75 4669, 65-70 51—63, 60-65 47—53. Dubb. pr. bonen II 58—61, afw. 32. Bramen Exp. 55, II 46. Div. appels geplukte kroet 7, val 3.50. Goudreinette val 5.50. Gewone veiling. Ja mes Grieve grof 16—26, fijn 18. Ellisons Oran ge grof 10—14, fijn 8. Transp. de Concels grof 1213, fijn 9. Cox's Orange Pippin grof 11—26, fijn 8. Bramley Seedling grof 9. Br Hardy grof 38. Legipont grof 23—24, fijn 13— 16. Bonne Louise grof 20—25. Conference grof 2026, fijn 1617. Bramen per doos II 1523. KRABBENDIJKE, 20 sept. -bonne louis se d'avr. 1 75-80 36, 70-75 38, 65-70 40, 60-65 39, 55-60 33.70—34.40, 50-55 23.50—23.80 2 65-70 38, 60-65 36, 55-60 32, 50-55 23, 2 d'l5 3 gr 18-23, 3 f 8—18, kr 6—11, val 6. confe rence 1 75-85 50. 65-75 52, 55-65 41. 2 65-75 43, o5-65 32, 2 d 14—17, 3 gr 22, 3 f 8—19, kr 8, beurre hardy 1 60-70 41, 3 gr 37, 3 f 2226, kr 1327, triomphe de vienne 2 75- 80 47, 70-75 47, 65-70 42. 60-65 37, 2 d 22, 3 kr 1416, james grieve 1 85-90 26, 80-85 29, 75-80 33, 70-75 36. 65-70 31 2 d 20, 3 gr 17—19, 3 f 8—17, kr 3—8, elli- sons orange 1 75-85 27, 65-75 32, 85-90 24, 80- 85 27, 75-80 28. 70-75 30, 65-70 24, 3 gr 14— 21, 3 f 8, transp. de croncels 1 85-95 19 75- 80 19, 65-75 17. 2 d 10, 3 gr 13, 3 f 10, kr I. cox orange pippin 1 85-90 42, 80-85 45—57 75-80 48—60. 70-75 55—62, 65-70 50—54, 60-65 49—53, 5o-60 18—24, 2 d 5, 3 gr 21—33 3 f o°'?terappel val u' inSrid ma- ry 3 gr 17, dubb pr bonen 1 66—71, 2 46— 64, verpakt fruit: bonne louisse d'avr. 1 70- 75 42, 65-70 45, 60-65 42. 55-60 39. cox orange pippm 1 85-90 63, 80-85 63, 75-80 67—75, 70- „l0""^73. 65"7(> 50—55, 2 85-90 57, 75-80 64, 70-75 71, james grieve 1 80-85 39. BERGEN OP ZOOM, 20 sept. stam- boon dubb. princessen 1 58, aanvoer 7 ton, idem 2 52, aanvoer 1800 kg. St. Annaland, 20 sept. Uien gewone 6,59, uien bonken 6,78. uien drielingen 10.20, uien picklers 20.30, alles per 100 kg, aanvoer 60 ton. SCHERPENISSE, 20 september Uien ge wone 6.59, bonken 6.78, drielingen 10.20, pick lers 20.30, aanvoer 35 ton. ST.MAARTENSDIJK, 20 sept. Eigenhei mers 12.78—7.30; bintjes 8.51—8.57; bonken 15.60; voer 1.49; aanvoer 10 ton. Zaaiuien 40- 55 6.96; 55-70 6.48—6.20; bonken 7.06; drielin gen 10.08; picklers 20.60; aanvoer 120 ton. IlillllllillimilllHIHIIIIMIUIIUIWKHIIIIIIIMIDIMIIIItlllllllllllliiillllMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllIHlillilMIIIIHIIIIIimillllllllNIHM is even prettig als illlUIIIIKlIllllHIIIIIIIKIIIIIIUUIIIIWHlNlIHnmHHIHnHlHIHIimi iiiHiimHinHniiuimwitmiHHiiiiiimiiiiiiiiiHitiiii

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4