Golven sloegen opnieuw gat Vlissingse boulevard in Trein ramt personen-auto op onbewaakte overweg Willem Pieters glimlach verovert de harten van vrouwelijk Montana... FILMS Burgemeester presenteerde rekening voor boompje.... Herstel stormschade viel mee voor polder Walcheren Verhoging van plaatselijke belastingen in Kloetinge? Nu hap uit dijk over opper vlakte van honderd m2 Judoschool in Zierikzee Vrouw gedood ZLLUWSCH DAGBLAD Zeeuwsch Dagblad Beleid in grote lijnen N.C.V.B. West-Kapelle Modeshoiv toonde creaties voor plattelandsvrouwen •NIEUWE WETHOUDER EN NIEUW RAADSLID OOSTKERKE HEET NU WOLPHAARTSDIJK Poppentheater trad op in Vlissingen Onder wij sexpositie weer in Axel Zierikzeeënaars naar Italië Verbeterde toneel- accommodatie in de „Prins van Oranje''' In duisternis en hondeweer gezonde' warmte' reukloze verbranding De Baar - Goes Fa. Joz. Carlier, G. J. v. d. Welle, J. van Moolenbroek B. P. Wisse, S. Krol, Fa. Cyvat Adriaanse Nog aardbeien en frambozen KANTONGERECHT TERNEUZEN Bromfietser brak pols Begroting 1961 sober van opzet Laatste dag van tentoonstelling oude munten PRISMA Woensdag 21 september IböU Pag. 3 Protestants-Christelijk In de Troonrede, die gisteren door H.M. de Koningin aan de leden der Staten-Generaal is voorgelezen, geeft het kabinet in grote lijnen het beleid aan voor het nieuwe parlemen taire jaar. In grote lijnen, want in VLISSINGEN. Felle wind- egense mg o voorgaande troonre- st0ten en woedende golfslag heb- des, is dit belangrijke stuk niet ge~ i j presenteerd als een lappendeken ben gisteren opnieuw schade aan- waarvoor elk ministerie een deel heeft I gebracht aan de „dijk onder aan aangedragen. De rede geeft een beeld 'le Vlissingse boulevard. Over van de situatie van ons land, een vrij een oppervlakte van ongeveer duidelijk beeld. Deze Troonrede is ook leesbaar. Verleden jaar heeft het kabinet moe ten horen, dat er aan taal en stijl nogal een en ander mankeerde. Dat kan van de gisteren uitgesproken Troonrede niet worden gezegd Naar wij vernamen zou een hoogleraar in de Nederlandse letteren op verzoek van de ministers het concept van de rede kritisch hebben gelezen, de taal hebben gecorrigeerd en diverse pas sages hebben herschreven. De gedach te om op deze wijze bijzondere zorg aan de Troonrede te besteden, lijkt ons zeer juist. In het algemeen is de rede opti mistisch van aard. Er heerst wel vaart in Nederland en met dankbaar heid maakt de Troonrede daar ge wag van. Toch is het verheugend dat de eerste passages gewijd zijn aan de internationale spanningen. De kracht van de vrije wereld wordt op de proef gesteld. Het is goed herin nerd te worden aan de concrete si tuatie op internationaal gebied. Ne derland maakt, gelukkig, deel uit van de vrije wereld, maar er zijn krachten bezig, die de vrijheid wil len vervangen door slaafse onderwor penheid aan een totalitair systeem. Het is juist dat in de Troonrede daar op wordt gewezen en dat wordt ge zegd dat deze machten ook op eco nomisch terrein werken. Met grote instemming zal de me dedeling van verlaging van de belas tingen zijn ontvangen. Het kabinet heeft steeds te kennen gegeven de be lastingdruk te willen verminderen. Het zal echter nog negen maanden duren voor in het loonzakje wordt ge constateerd, dat de staat met minder tevreden is, althans minder van el ke belastingbetaler afzonderlijk. Ook moet worden afgewacht of de vlie ger zal opgaan. De goede wil is er wel, maar het zal nog van de ont wikkeling in de eerstvolgende maan den afhangen of het voornemen ten uitvoer kan worden gelegd. Het ministerie is van mening dat de gedifferentieerde loonvorming aan de verwachtingen heeft beantwoord. De regering wil op de ingeslagen weg voortgaan en het lijkt ons juist dat de sociaal-economische raad de vraag in studie moet nemen of naast de norm van de produktiviteit nog ande re maatstaven moeten gelden bij de loonvorming. Met instemming hebben wij gele zen, dat de regering voor een gelijk matiger spreiding van werkgelegen heid en welvaart over het gehele land wil ijveren en dat op economisch, technisch en maatschappelijk terrein het regionale ontwikkelingsbeleid krachtig zal worden bevorderd. Wij hopen dat ook in Zeeland te merken. Daardoor zullen tevens de problemen van recreatie en van vorming en ont wikkeling der jeugd eenvoudiger wor den. Wij stemmen ten slotte gaarne en van harte in met de in de Troonrede geuite bede dat God kracht en wijs heid moge schenken. Er zijn in deze periode van welvaart materiële en geestelijke gevaren. Er is veel moge lijk op het gebied van de beheersing van het economische leven, op poli tiek terrein zijn er talrijke gelegen heden voor overleg, maar toch blijft de mens afhankelijk van zijn Schep per. ZIERIKZEE. Er bestaan thans plannen om in Zierikzee tot de oprich ting te komen van een judoschool. Ini tiatiefnemer is de heer J. C. Peters uit Breda, erkend leraar van de derde dan van de N.J.J.B. In oktober zal met les geven worden begonnen, voorlopig in het Huis van Nassau. Tot nu toe hebben zich 7o belangstellenden gemeld WESTKAPELLE. Onder leiding van de presidente, mevrouw A. v. Rooy- en van Sighem, is de afdeling Westka- pelle der N.C.V.B, bijeengeweest in het jeugdgebouw der Hervormde Kerk. Na een meditatie over Mattheus 25 vers 21-46, door de presidente, hield zus ter Van Vooren een lezing over geeste lijke volksgezondheid. De volgende ver gadering zal gehouden worden op maan dag 17 oktober. De heer Kok zal dan een lezing houden over kinderzorg. honderd vierkante meter is het asfaltbeton weggeslagen. Arbeiders die bezig waren met herstelwerkzaamheden, noodza kelijk geworden door de bressen die vorig jaar november en in het voorjaar door de natuurkrachten in de zeewering werden geslagen, werden min of meer verrast door plotseling opkomende zware golf slag, gestuwd door een machtige wind, waardoor zij niet meer in staat waren de gevoelige plaat sen af te dekken. De beukende golven van de Wester- sehelde hapten nu een stuk uit de dijk, dat zich ongeveer vijf meter boven het oude gat bevond, waardoor een opening ontstond met een bijzondere eigenaardi- MIDDELBURG. Een modeshow, waar kleding werd getoond, voor plat telandsvrouwen, werd gistermiddag in de foyer van het City-theater gehou den. De leden van de afdeling Middel burg van de bond van plattelands vrouwen fungeerden zowel voor lief tallige mannequins ais voor bezoek sters. De getoonde mantels, japonnen en pakjes waren van de firma Meyer uit Middelburg, de hoedjes van de fir ma Patric en de accessoires van de firma Bijoux Mevrouw J. van Nieuwenhuyzen Vogelaar heette de circa tweehonderd dames welkom, waarna mevrouw L. J. Minderhoud Mullie de explicaties ver zorgde. In haar inleiding zei zij, dat de mode, de naderende winter in aanmer king genomen, totaal anders was. De warme, diepe kleuren overheersten nu. Enkele opvallende modellen, welk ge toond werden, waren: Een donkerbruin suede jasje, een rok van Engelse import- fantasiestof, een paars jumpertje, paars bruine zijden shawls en suede bruine schoenen. Verder zag men veel duster- manteltjes van mohair in allerlei soorten en kleuren en kamgaren japonnen in de modekleuren aubergine en groen. Een ensemble, dat eveneens opviel was een blauwe trenchcoat van een modieus mo del, een zuiver wollen, geel jumpertje, een mohairen rok en een geel dophoedje. 714 antwoordt niet In het Electro-theater in Middelburg draait een wel spannende, maar overigens middelmatige Amerikaanse film. „714 antwoordt niet" handelt over een man, die een fout, begaan in oorlogstijd en die aan vele kameraden het leven kostte, in zijn burgerleven niet kan vergeten. Zelfs zijn huwelijk lijdt er onder. In een vlucht met een met de ondergang bedreigd passagiersvliegtuig krijgt hij de kans zich tegenover het verleden te rehabiliteren en zijn vrouw, die de vlucht ook mee maakt, te herwinnen. De hoofdrolspelers zijn Dana Andrews, Linda Darnell en Sterling Hayden. La Dolce Vita is geprolongeerd in het City-theater te Middelburg. „Uit de sloppen van Liverpool' In het Luxortheater te Vlissingen draait ,,Uit de sloppen van Liverpool". Als achtergrond voor deze film waarin het aan spanning niet ontbreekt, dient hoofd zakelijk een kazerne. Het verhaal neemt een aanvang bij de inlijving van enkele jongens uit de volksbuurt van Liverpool. In de enge gemeenschap van het mili taire leven blijven de conflicten niet uit. Onenigheid tussen een tweetal vindt een dramatisch einde in de dood van een der soldaten. Het hoogtepunt wordt gevormd door de achtervolging van de vermeende dader. Het vonnis tot ophanging kan ge lukkig voorkomen worden. Een niet altijd even sterke film die voor liefhebbers van spanning en avontuur evenwel boeiend kan zijn. In Alhambra te Vlissingen is geprolon geerd „En eeuwig zingen de bossen". „Santiago' „Santiago", de film die thans in „Grand" te Goes draait, verplaatst de bezoeker naar het einde van de vorige eeuw, toen op Cuba de vrijheidsstrijd tegen de Spanjaarden werd gevoerd. Het thema van de film is de wapensmokkel per schip door de Spaanse blokkade heen om de partisanen aan geweren te helpen. Een wapenleverantie die overigens in handen is van een stel gewetenloze han delaren, die uiteraard voor de nodige spannende momenten zorgdragen. Het filmwerk is volgens het klassieke schema opgebouwd. Het kwaad wordt gestraft en de held van het verhaal komt op z'n pootjes terecht. Voor liefhebbers van avonturenfilms misschien de moeite waard, hoewel men op dit gebied soms betere kost kan treffen. ge vorm. Onmiddellijk poogden de dijk werkers provisorisch met zandzakken het gat te dichten, waarna getracht zou worden met startsteen het gevaar voor lopig te consolideren. Ir. H. Wiejenga van rijkswaterstaat deelde ons mee „op mooi weer te wachten" om afdoende maatregelen tegen verder aanrichten van schade te kunnen nemen. Het bijzondere van de toegebrachte schade is, dat deze werd aangericht aan een nieuw stuk. Niet alleen het oude kwetsbare gat werd aangetast, ook een nieuw gedeelte van de asfaltdeklaag. Naar ir. Wier inga ons verzekerde was de teen verzekerd en vonden de golven slechts een prooi in de bovenste laag. Raad Waterlandkerkje WATERLANDKERKJE. In de raadsvergadering van gisteravond is de heer G. J. C. Tas beëdigd als raads lid. Nadat hij de voorgeschreven eden had afgelegd werd overgegaan tot de verkiezing van een wethouder. Vijf stemmen werden uitgebracht op de heer J. E. V. de Milliano, een op de heer G. J. C. Tas en een op de heer C. de Moot. De heer Milliano nam de benoe ming aan en sprak de hoop uit in de voetsporen van zijn voorganger, de heer Buijck te zullen mogen treden. De voorzitter deelde tijdens deze vergade ring nog mede dat de waterleiding maatschappij in een schrijven heeft medegedeeld dat haar werkplan voor 1961 voorziet in de aanleg van enkele nieuwe leidingen in Waterlandkerkje. Dientengevolge zal in 1961 het 100-pro- cent-plan voor waterlandkerkje zijn voltooid. Besloten werd ten behoeve van de vakantiespreiding in 1961 de school vakantie op 24 juli te doen ingaan. WOLPHAARTSDIJK. De raad van Wolphaartsdijk heeft maandagavond besloten de naam Oostkerke voor een deel van Wolphaartsdijk, bestaande naast de benaming Oud-Sabbinge, de finitief in Wolphaartsdijk te ver anderen. In de volksmond be stond de naam Oostkerke ge ruime tijd al niet meer. In deze vergadering herdacht de voor zitter voorts de overleden gemeentebo de, de heer A. van Keulen. Met algeme ne stemmen werd nu tot gemeentebode benoemd de heer D. Kloosterman. Aan de heer C. W. de Leeuw en me vrouw B. Tramper-Zondag werd een subsidie verleend van 125 gulden voor het volgen van een cursus voor zwem- leraar resp. -lerares. Tot algemeen be stuurslid van de centrale werkplaats ,,De Bevelanden" werd herkozen burge meester Ter Haar Romeny, en tot be stuurslid van de stichting „Ons Dorps huis" de heer J, P. J. Ruisaard. Ten slotte werden tot leden van de commis sie van advies ingevolge de Woonruim- tewet herbenoemd dé heren P. A. Hoek- van Dijke, J. Kakebeeke, A. L. B. Nijs- se, D. Sandé en D. Vleugel jr. VLISSINGEN. Het Eerste Zeeuwse Poppentheater „De Zeeuwse Uylenspie- gel" gaf gisteren in het hervormd ver enigingsgebouw te Vlissingen een voor stelling voor de bejaarden van de wijk- gemeenten 1 en 2 van de Hervormde Gemeente. Opgevoerd werd ,,De graaf van Peerke", een humoristisch stuk in Brabants dialekt. Een aktie, op touw ge zet door mevrouw Warren, maakte het mogelijk de bejaarden, een gezellige mid dag aan te bieden. In het vervolg zal de bejaardensociëteit weer eenmaal in de veertien dagen zijn geopend. De oudjes zijn dan in de gelegenheid zich te ver maken met allerlei spelen. Ook staan er enkele bijzondere middagen op het pro gramma met «o.m. een vertoning van kleurendia'is en het optreden van een ac cordeonist. AXEL. In aanwezigheid van de wethouder van onderwijs, de heer De Putter, de gemeentesecretaris en tal van leerkrachten heeft waarnemend burgemeester Kesbeke gisteren de on derwijstentoonstelling „Bouwen" ge opend. De heer Kesbeke sprak er o.m. zijn vreugde over uit dat deze tentoonstel ling na zovele malen weer in Axel is gekomen. Deze tentoonstelling waar verschillende gereedschappen zowel als een maquette is te zien, geeft een over zicht van de ontwikkeling van de bouw kunst tot op heden en van de moder ne techniek van het bouwen. ZIERIKZEE. Om meer inhoud te geven aan de Europese gedachte is een veertigtal jonge mensen uitgenodigd een reis naar Italië te maken. Deze uitnodi gingen1 zijn uitgegaan van de Raad van Europese Gemeenten. Uit Zierikzee had den zich hiervoor opgegeven de heren C. de Vos, reclame-ontwerper, en H. C. J. Ribbens, directeur van café-restau rant Mondragon. Een dezer dagen zijn ze naar Turijn vertrokken. GOES. Vanmiddag zal de geheel vernieuwde zaal en hart toneelpodium van „De Prins van Oranje" met een modeshow in gebruik worden genomen. Voor al het toneel heeft grote ver anderingen ondergaan. De to neelopening, vóór de verbouwing 8,5 meter, is nu 11 meter gewor den. En de werkruimte van het toneel, vroeger 15 meter, is nu 20 meter geworden. De slechte plaatsen voorin de zaal zijn hier door komen te vervallen. Een grote verbetering is ook dat de muur met kleedkamers die vroeger aan een zijde van het toneel stond afgebro ken is. De oude kleedkamers zijn dus weggebroken maar er zijn drie moder ne voor in de plaats gekomen met kleed ruimte voor 60 personen. Eén van de grootste voordelen van de verbouwing is, zo vertelde de eigenaar van de schouwburg, de heer D. Breen, dat nu alle mogelijke soorten décors kunnen worden opgebouwd. De hoogte van het toneel bedraagt 8 meter, terwijl de ge middelde décorhoogte 5 meter is. Desgevraagd wees de heer Breen er met nadruk op dat de verbetering van de accommodatie in feite een gevolg is van de veranderende smaak van het pu bliek tengevolge van de invloed van de televisie. De mensen zullen steeds ho gere eisen gaan stellen. Bovendien is een snelle ontwikkeling in de toneelwe reld te bespeuren. De heer Breen is er van overtuigd dat de televisie geen na delige invloed op het toneel zal hebben. Integendeel hij gelooft dat dit medium de mensen er juist toe zal bewegen goed toneel te gaan zien. Advertentie toen een sloot in. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De naast de heer Philipse zittende mevrouw D. G. werd op slag ge dood. dB' /eredelde - petroleum MEER WARMTE VOOR MINDER GELD Benzine en L.P.G. Service Station Domburg L. Geere, Middelburg Segeerstraat 12 Middelburg Calandstraat, Vlissingen Noordstraat 24, Vlissingen Penninghoek 9, Middelburg ADVERTEER REGELMATIG 's HEEK HENDRIKSKINDEREN. Het uitermate slechte weer van gisteren is oorzaak geworden van een» tragisch on geval, waarbij een Austin personenauto door een in de richting Vlissingen voort snellende trein werd gegrepen en totaal vernield. Een van de inzittenden, mevr. D. G. uit Vlissingen werd op slag gedood. De bestuurder van de auto, de heer C. P., eveneens uit Vlissingen, raakte gewond en werd overgebracht naar het St. Joan- na-ziekenhuis te Goes. Het ongeluk gebeurde gisteravond tegen half acht, toen storm- en regenvlagen over het land joegen als kille voorboden van d>e naderende herfst. Het zicht was bijzonder slecht. De bestuurder van de auto, de heer Philipse heeft vermoedelijk door het beslaan van de zijruiten geen zicht gehad op de spoorbaan. Toen hij •op de Poelweg de onbewaakte overweg opreed werd zijn auto aan de achterzijde door de voortrazende trein 'geschept en in een onderdeel van een seconde totaal vernield. Het wrak van de auto werd nog vijftig meter meegesleept en kantelde KAPELLE. Het seizoen van de aardbeien en frambozen behoort reeds enkele maanden tot het verleden.. Toch worden er -op het ogenblik noig rijpe frambozen en aardbeien geplukt, want dinsdag waren er -op de veiling te Ka- pelle-Biezelinge nog enkele tientallen doosjes met frambozen te koop en er was zelfs een kwerker uit Yerseke die acht doosjes aardbeien aan kon bieden. Naar deze late zome.rprod.ukten be stond igrote vraag. De frambozen wer den verkocht voor 3847 cent per doos van 250 gram en voor de aardbeien werd 70 cent per doos van 250 gram be taald. Als de weersomstandigheden gun stig blijven verwacht men op de veiling te Kapelle-Biezelinge in de komende we ken nog meer aardbeien en frambozen. De aardbeien, zijn afkomstig van plan ten die dit jaar voor de tweede keer een oogst geven en de frambozen zijn van een speciaal ras, de ag. septemberfTam- bozen. De bestuurder van de trein heeft het ongeluk volkomen machteloos moeten zien. aankomen. Hoewel hjj onmiddellijk en uit alle macht remde, waarbij hij bovendien nog een waarschuwingssignaal gaf, was de tragische hotsing niet meer te voorkomen. De trein werd aan de voorkant licht beschadigd en is enige tijd later naar het station Goes teruggereden. Naar wij vernemen zal het wrak van de auto eerst vanmor gen weggehaald worden omdat het onderzoek en de daaropvol gende opruimingswerkzaamhe den gisteravond in de inktzwarte duisternis op grote moeilijkheden stuitten. MIDDELBURG. De gewone rekening van de Polder Walcheren over het dienstjaar 1959 eindigt met een voordelig slot van ,f 53.527,88, welk bedrag nog1 aanzienlijk hoger zou zijn geweest indien de provincie Zeeland en het Waterschap Wegschap Walcheren niet geweigerd hadden de hun opgelegde aanslagen dijk- geschot te voldoen, voorzover deze betrekking hebben op wegen. Deze aanslagen bedroegen respectievelijk 6429,26 en 36.238,05. Aldus blijkt uit de toelichting van de voorzitter van het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren op de reke ning over 1959. Het dijkgeschot bracht rond 15.000 meer op dan de raming. In 1959 werden voor het eerst aanslagen opgelegd vol gens het nieuwe kadaster. Eerst toen bleek de polder kadastraal groter te zijn dan volgens de oude opmetingen was berekend. De inkomsten uit bezittingen waren ruim 500 hoger dan de raming. Voor herstel wegens stormschade had men een bedrag van 60.000 uitgetrok ken. Hiervan behoefde slechts 23.000 te worden besteed. Ook dit jaar werd de kust voor ernstige stormen gespaard. In oktober 1959 werd door een Franse trawler schade toegebracht aan het Nollehoofd te Vlissingen. Daar het be trokken schip zelf werd beschadigd en was doorgevaren bleek het noodzakelijk naar Boulogne te reizen om met de re der een regehng te treffen. De schade kon pas in 1960 worden, hersteld. TERNEUZEN. De veehandelaar R.P.A.P. had op 27 juni schijnbaar haast. Rijdende met zijn auto over de Prins Hendrikstraat te St.-Jansteen reed hij met een dusdanige snelheid dat hj op de krusing niet tijdig kon stop pen voor een andere auto die het kruis punt kwam oprijden. Door het sterk remmen kwam hij tegen, een in de berm van de weg geparkeerde auto aan en rooide vervolgens een lijsterbes boompje. P. was niet op de zitting ver schenen, wel J.I.M.R., burgemeester van St. Jansteen, die de schade-nota tien gulden, voor de gemeente-boom, kwam presenteren. Mr. van Schenken- berg van Mierop achtte een boete van 30 of 6 dagen hier op zijn plaats. De kantonrechter verlaagde de straf tot 10 subs 2 dagen met toewijzing van de gemeentelijke vordering. Achteruitrijdende met zijn vrachauto met aanhangwagen op de Westkade te Sas van Gent, 2 juni, kwam de chauf feur J. v, T. uit Baarn tegen een ach ter zijn wagen staande bestelauto aan, waardoor er een schade van 83,65 ont stond. Deze schade werd zowel door de officier en kantonrechter toewijzingsvat baar geacht. Ook waren zij het eens over de boete, 20 of 4 dagen. Wat voorrang heeft, moet voorrang hebben, sprak de officier tegen J.A.D., chef monteur te Terneuzen. die op 30 mei met zijn auto een uitrit te Sluis kil kwam uitrijden en hierbij een mo torrijder hinderde, waardoor een aan rijding volgde. Rekening houdende met de bergerac weg en omstandigheden ter plaatse, luidde de eis en uitspraak 15 of 3 dagen. Op 27 augustus reed W.T., timmer man te Terneuzen, met een brom fiets over de Axelsestraat te Terneu zen. De bromfiets had geen geluid dempende inrichting op de uitlaat. Ook de voorrem was niet in orde. T. verklaarde niet geweten te hebben dat de bromfiets niet in orde was, hij mocht deze van zijn broer gebrui ken. De officier achtte het rijden met dergelijk vervoermiddel gevaarlijk. Maar ter geruststelling deelde T. mee dat de bromfiets nu niet meer op de weg zal komen, daar hij ,,in de soep" is gereden. Mr. Schenkenburg eistte voor het eerste feit 20 of 4 dagen Mr. v.d. Belt verlaagde dit tot 12.50 of 2 dagen en 5 of 1 dag. H.A. v.d. L. uit Curacao, tijdelijk in Nederland, kwam op 8 augustus met zijn auto over de Westkolkstraat gere den waar twee auto's -geparkeerd ston den. Zonder verkeersnoodzaak reed v. d. L. tegen een der auto's op. Aan deze auto van de wed. Van Nelle uit Rotter dam ontstond een schade van 85.40. Eis en vonnis 30 of 6 dagen met toe wijzing van de civiele vordering. De arts A.C.S. v. B.V. uit Terneuzen had op 23 augustus op het kruispunt Noordstraat-Schoolweg - Herengracht de weg niet vrijgehouden voor een voor hem van rechts komende auto, die door krachtig remmen een aan rijding wist te voorkomen. Ondanks dat de verbalisant J. de V., die de overtreding zag gebeuren, zijn ver haal deed, achtte de verdediger mr. Tichelman het nodig de andere auto mobilist te horen, zodat deze zaak op 18 oktober opnieuw zal ioorden behan deld. MIDDELBURG. Eergisteren kwam een bromfietser in de Lange Noord straat ten val. Het ongeluk gebeurde omstreeks half vijf 's middags in bet ge deelte tussen de markt en de Bachten Steene. De chauffeur van een vracht auto, M. van H. uit Middelburg, zette zijn voertuig stil, stapte uit en liep naar de laadbak toe om een schop te halen. De berijdster van een bromfiets, S. van K. uit Domburg, raakte de vrachtauto- bestuurder tegen zijn arm en kwam daardoor ten val. Zij brak haar pols en werd naar het gasthuis overgebracht. steld de gemeentebegroting 1961 vast te stellen. -KLOETINGE. De mogelijk heid is aanwezig, dat in Kloe tinge overgegaan moet worden tot verhoging van de plaatselijke belastingen c.q. uitbreiding van het plaatsehjk belastinggebied. Niettegenstaande de geraamde verhoging van de algemene uit kering uit het gemeentefonds van 12.150,en de sobere opzet van de gemeentebegroting 1961 blijkt, dat het begrotingstekort toch nog 4600,bedraagt. In de vergadering van maandag a.s., des avonds om half acht, wordt de gemeenteraad voorge- MONTANA. Willem Pieter de Vrieze uit Haamste de, die met twee an deren in de Verenig de Staten is, daar toe in staat gesteld door een studiebeurs van de Caltex Pe troleum Maatschap pij, begint in Monta na al aardig te ac climatiseren. Nadat we in ons blad van 24 augustus een brief van hem publiceer den van zijn eerste indrukken geven we- hier weer een korte samenvatting van zijn verdere ervarin gen. Met zijn brede glimlach heeft hij in korte tijd veel vrien den gemaakt en overal is hij een wel kome gast. In het wat ruige Montana maakte hij kennis met het platteland in een staat van ko permijnen, en enorme korenvel den. ranches ge mensen van vele lan den kennis te maken." En Hubrecht v. d. Maas voegde er aan toe: „Hoewel onze taal en „Hier in Montana", gewoonten verschillen zegt hij, „heb ik mensen hebben wij hier in Mis- ontmoet met wie ik veel souri allen het belang heb te bepraten. Ik heb van de landbouw in de bij vijf verschillende wereld nog eens onder boerenfamilies op gro- streept gezien en ook de te en kleine farms ge- rol die de landen hierin woond en ik heb er veel vervullen." geleerd dat ik thuis kan Willem Pieter vindt gebruiken." het Amerikaanse eten „In de eerste plaats aanmerkelijk verschillen heb ik nooit geweten dat van het Nederlandse. De Amerikanen zo „:i_ resseerd zijn geïnte vreem delingen. Zij hebben me vragen over Holland ge steld, die me tot naden ken hebben gebracht." Jonge mensen uit 38 Amerikanen, zo is zijn mening:, hebben meer variëteit in hun maaltij den. Zij hebben een beetje van alle landen overgenomen. Verder is zijn ervaring landen nemen aan dat de Amerikanen meer dit uitwisselingsprogram- machines gebruiken dan ma deel en enige tijd geleden kwamen allen bijeen in de universiteit van Missouri. Eén van de grootste successen van deze bij eenkomst was de Hol landse avond waar Wil lem Pieter de Vrieze, Hubrecht van der Maas uit Cats en Tetje van Cingel uit Emmeloord demonstreerden hoe snel zij op klompen uit de voeten konden. „Ik heb veel aan de ze bijeenkomst gehad", aldus Willem Pieter. „Het was een prachtige gelegenheid om met jon- In grote lijnen is de nieuwe begro ting gelijk aan die van vorig jaar. Ten gevolge van het begrotingstekort was het niet mogelijk kapitaalswerken op de begroting te brengen. De financiering hiervan zou vermoedelijk geen proble men scheppen, maar de dekkingsmidde len voor de daaruit voortvloeiende las ten zijn niet beschikbaar. Indien te eni ger tijd de begrotingspositie zulks zou toelaten ligt het in het voornemen o.m. de bestrating en riolering met zuive ringsinstallatie en het bouwrijp maken van nieuwe gronden in het uitbreidings plan tot uitvoering te brengen. Er staat echter nog meer op het programma: manschappenwagen voor de brand weer, werkplaats voor gemeentewerken en in verband daarmee het verplaatsen van de opslagplaats voor kolen en trans portbedrijf van de heer Chr. Kole, uit breiding en. modernisering van het ge meentehuis, speelweide voor de jeugd en wachtlokaal voor buspassagiers. Naar B. en W. van de zijde van Rijks waterstaat vernamen zal zo mogelijk in het voorjaar van 1961 een aanvang wor den gemaakt met de verbetering van het kruispunt Buijs BallotstraatRijks wegLewestraat. Dit werk zal voor het zomerseizoen gerealiseerd zijn. Tot de meest urgente werken reke nen B. en W. de uitvoering van het be stratings- en rioleringsplan met zuive ringsinstallatie. Het college heeft het door de R.I.Z.A. ontworpen plan voor een zuiveringsinstallatie, systeem Pas veer. voor subsidiëring bij de D.A.C.W. ingediend. Dit object moet volgens het R.I.Z.A. worden beschouwd als een proefobject. Dit houdt in, dat bij het niet slagen van deze proef alle financië le consequenties door de D.A.C.W. wor den opgevangen. Met betrekking tot de uitbreiding van de straatverlichting zijn B. en W. voor nemens te bevorderen, dat op korte termijn twee lantaarnmasten worden ge plaatst in de Hemstraat en eveneens twee in de Schalklaan. Aangezien de rijksdienst voor monu mentenzorg geen subsidie heeft verleend in de herstelkosten van de gescheurde luidklok, zal nu bij het ministerie van financiën een verzoek om subsidie wor den ingediend wegens bezettingsschade. Het nadelig saldo van de kapitaal- dienst wordt geraamd op 9.289,67. De liquiditeitspositie van de gemeente mag gunstig worden genoemd. GOES. De tentoonstelling van oude munten en klederdrachten in het mu seum aan de Turfkade wordt vandaag gesloten. De expositie zal vandaag nog tot des avonds negen uur geopend zijn. Na dit tijdstip gaan de poorten defi nitief dicht. Tot gisteren hebben ruim 700 personen de expositie bezocht. Het organiseren van deze tentoonstelling heeft reeds geleid tot pogingen om te komen tot oprichting van een vereniging van oude munten in Goes. De heren Kakebeeke en Rijk hebben hiertoe het initiatief genomen. wij, maar ze met min der zorg behandelen. Doch bovenal appre cieert hij het, dat de mensen in Montana ech te paardenmensen zijn en zijn ogen schitteren van enthousiasme in het vooruitzicht een echt- te Montana rodeo bij te wonen. Op de foto brengt hij een bezoek aan de Whi- sennand ranch. De acht- tienjarige Leila Whisen- nand past hem een ech- i te „Western hat" ter- wijl haar moeder toe- kijkt... AAAAAAAAA^^V.iVW/W^AA^WVVNW^^'WWVVVWAA^AWWWWVWS'VVVVVVWWVVWVWV Advertentie Hl T Maak er geen „toto" va n! Een horloge kopen moet geen kansspel worden... Tiriï' eis zekerheid- die vindt U alleen bij de vakman... tisiÉ WM uw eigen horloger! het goede Anker-horloge

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3