Miljoenennota: volgend jaar beter, dus voorzichtiger 1 JULI 1961 BELASTINGVERLAGING Vennootschapsbelasting lager, investeringsaftrek beperkt Moboetoe neemt teugels over VERDACHTE IN CEL: LAAT ME BLIJVEN! 't venster op de wereld Fries na NADRUK OP LAGE INKOMENS MINDER WONINGWETBOUW AIGEMENE BEELD: Rode vliegtuigen „RUST BEKOMT ME ERG GOED dorp vol zieken emvtensoepieest De BiltGuur verlaten Congo O BOZE BOEREN BESTORMEN RAADHUIS PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND i6e jaargang No. 4661 Woensdag 21 september 1960 8 10 Ook permanent gemaakt wordt de tijdelijke verhoging van de omzetbelasting op televisietoestellen van 10 procent tot 18 procent. ZIE VERDER PAG. 7,9,11 EN 13 Morgen interpellatie over Planta-affaire LOONCONTROLE BIJ SUIKERINDUSTRIE INSPECTIE STELT ONDERZOEK IN ,zW Bolletje/" de échte eierbeschuit Officier wil drukker in voorarrest houden Loemoemba thuis Dankbaar EERSTE TERMIJN VERHOOGD Vertrek uitgesteld Directeur: JACQ DE SMIT; Chef red.: G. J. SREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116606, telefoon Directie en administratie 01100* 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, V lis sin gen, Nieuwendijk 33. tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, NJeuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, DE MILJOENENNOTA 1961 ademt in nog sterkere mate dan die voor 1960 een geest van uiterste behoedzaamheid. De regering ziet 1961 als een uiterst moeilijk jaar voor de handhaving van het even wicht in onze economie. Te sterke opvoering van de bestedingen moet zegt zij weerslag hebben op prijs- en kostenpeil en tenslotte op betalingsbalans en deviezenreserves. Dit zijn de belangrijkste punten uit de nota: J Verlaging van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting, zo mogelijk op 1 juli 1961, met de nadruk op de lagere in komens; 2 Het tarief van de vennootschapsbelasting wordt van 44-47 procent weer teruggebracht tot 40-43 procent op een nader te bepalen datum; De investeringsaftrek wordt daartegenover wettelijk beperkt van tweemaal 8 procent tot tweemaal 5 procent op ditzelfde tijdstip; Zj, Het tarief van de vermogensbelasting wordt weer terugge bracht van 6 pro mille op 5 pro mille met ingang van het belastingjaar 1962; j Het tarief van de omzetbelasting op sigaretten wordt weer teruggebracht van 7 procent naar 5 procent; Het tarief van de omzetbelasting op personenauto's, motor rijwielen en banden voor deze voertuigen wordt blijvend ver minderd van 20 procent tot 18 procent; 7 De vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren wordt met drie jaar verlengd; De tijdelijke verhoging van het bijzondere invoerrecht op benzine van 16,65 tot 24,25 per hl. en van de motorrijtui genbelasting voor dieselauto's etc. wordt blijvend; Q Hetzelfde zal gelden voor de tijdelijke verhoging van het tussentarief van de omzetbelasting van 8 procent tot 10 procent en van het weeldetarief van 15 procent tot 18 procent, alsmede voor de tijdelijke verhoging van de omzetbelasting van enkele bijzondere goederen; Voorzover niet anders vermeld, zullen de maatregelen moeten ingaan op 1 januari 1961. De drie wetsontwerpen waarin de wijzi gingen zijn vervat, zijn bij de Tweede Kamer ingediend. Het bouwprogramma omvat wederom 80.000 woningen. Het aantal woningwetwoningen zal weer minder worden, nl. 32.500 (vijfduizend minder). Het nadelig saldo op de begroting is 539 miljoen. Het budgetaire kas tekort is hoger 741 miljoen maar aanmerkelijk lager dan vorig jaar toen het 1025 miljoen was. Middelen tot dekking: a 500 miljoen op voorinsehrijfrekeningen van het Rijk inclusief middelen uit sanering Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds; b. een lening van 250 miljoen op de open kapitaalmarkt. 1. Voor 1961 wordt aanzienlijke produktiviteitsstijging voorzien. 2. Desondanks mogen de bestedingen slechts behoedzaam toe nemen. 3. Het overheidsbeleid ten aanzien van uitgaven moet de regering kritisch blijven bezien wil zij het uitgavenpeil in de hand houden. 4. Pas aan de hand van de gegevens die in het eerste half jaar 1961 ter beschikking komen kan de regering bekijken of de verla ging van loon- en inkomstenbelasting inderdaad 1 juli 1961 kan in gaan. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid dr. J. H. Lamberts zal morgen de minister van sociale za ken en volksgezondheid interpelleren over de dermatitis plantaris". Zo duidde hij de Planta-zaak aan, maar in de wandelgangen kon men on middellijk daarna al de term „jeukde- bat" horen bezigen. Oorspronkelijk was de opzet dat ook zijn partijgenoot mr. F. J. Kranenburg vragen zou stellen, maar dr. Lamberts deelde mee dat de ze daarvan had afgezien. De onderwer pen van zijn vragen maken deel uit van een gerechtelijk onderzoek. De interpel- lant vroeg echter toch of de minister van justitie ook bij het debat aanwe zig kon zijn. Indien de behandeling van de Be windsregeling voor Nieuw-Guinea niet te veel tijd vergt, kan de interpellatie morgenmiddag nog aan de orde ko men, anders morgenavond. DEN HAAG De minister van justi tie zal in het komende jaar zijn voort durende aandacht blijven wijden aan het personeelstekort bij de politie, zo deelt hij lakoniek in zijn begrotingstoe lichting mee. Over een eventuele posi tieverbetering pleegt hij met zijn be trokken ambtgenoten overleg. Ook over vrijstelling van militaire dienst voor aspirant-politiemannen wordt nog ge praat met de ambtgenoot van defensie. De minister zegt verder dat hij de te korten. bij de rijkspolitie nog niet zo ernstig ziet als in sommige perspublika- ties wordt gesuggereerd. 4f Gracieus bestegen de prinses sen Beatrix en Irene de trappen van de Ridderzaal gistermiddag om de opening van de Staten-Generaal bij te wonen. Zij waren met haar moe der en vader in de gouden koets meegereden. Prinses Beatrix droeg een japon in de nieuwe long-torso stijl. Prinses Irenes robe had een even verlengde corsage en een pa nier in' dezelfde stof. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De looncontroledienst is van plan nog deze week een onder zoek in te stellen naar de uitbetaling van de lonen in de suikerindustrie. Maandagavond maakte deze bedrijfs tak bekend dat zij zeven procent meer loon zal gaan betalen, ondanks het feit dat rijksbemiddelaars niet hoger goed keurden dan 3,5 procent. De werkgevers zullen het meerdere als voorschot uit keren. De looncontroledienst realiseert zich dat het systeem van voorschot niet wet telijk in strijd behoeft te zijn met het buitengewoon besluit arbeidsverhoudin gen. Dat zal echter geheel afhangen van de methode, die de werkgevers in de suikerindustrie bij hun betalingen volgen. Advertentie Van een onzer verslaggevers BEETSTERZWAAG Een paar honderd inwoners van het Friese dorpje Nij Beets, vlak bij Beetsterzwaag, is ziek. Een paar zijn zelfs hard ziek hoge koorts diarrhee en overgeven. De paar artsen, die hun praktijk in Nij Beets hebben, dachten aanvankelijk aan zo- mergriep met alle bijfc. verschijnselen, maar er wordt nu ook verband gelegd met een erwtensoepfuif, die de plaat selijke korfbalvereniging Blue Boys samen met de voetbalclub Hermes za terdag ter spekking van de kas heeft aangericht. Goede smaak De besturen van de beide clubs stelden zich in verbinding met de Export-j slachterij in Akkrum, waar men on- uit de buurt Boornbergum en elders ziektegevallen werden gemeld. Vast staat, dat de ingrediënten voor de snert in de fabriek gekeurd en goed-! gevonden zijn. Tot nu toe is nog geen patiënt gevonden, die geen erwtensoep heeft gegeten, maar de medici houden de mogelijk heid open, dat er geen direct verband bestaat tussen de snert en de ziekte. Het is heel wel mogelijk, dat lichte gevallen van buikgriep zijn verergerd door het eten van de vrij vette snert. Ook wordt rekening gehouden met de omstandigheid, dat de erwtensoep mis schien te heet in de bussen is gegaan en daardoor is bedorven. In de fabriek, waar verscheidene arbeiders van de snert hebben gegeten, is geen enkel ziektegeval geconstateerd. ^rvaiuin woe.* AMSTERDAM (ANP). Het is nog middellijk bereid was een steentje aan i °f de Amstelveense drukker-pu- /ja fooctafraiicria hiï to hracror» t~)a snert blicist J. Z. vrijdag, na zestig dagen in de feestvreugde bij te dragen. De snert en de daarin horende worst werden zaterdag tegen inkoopprijs en zonder vrijdag, na zestig dagen in voorarrest te hebben gezeten, vrij t(ticiua umuv; komt. De officier van justitie is name- berekening van de stoomkosten in Nij bij het gerechtshof te Amsterdam Beets afgeleverd. De snert-met-worstin appel gegaan van de afwijzing door, werd huis aan huis uitgevent en ge- «e rechtbank vorige week van zijn ver- roemd wegens haar goede smaak. 1 zoek tot verlenging van het bevel tot Zondagmorgen kwamen de eerste pa-1 voorlopige hechtenis van Z. tiënten bij de artsen binnen. Het wer-1 Het hof zal het appel van de officier den er in de loop van die dag en de! vandaag behandelen daarop volgende dagen een paar hon- Z. werd -op 16 juli gearresteerd. Hij derd. j wordt ervan verdacht medewerking te D- geneeskundige inspectie van de hebben verleend aan het vervaardigen volksgezondheid is inmiddels een van valse identiteitsbewijzen voor de, diepgaand onderzoek begonnen, te-1 Algerijnse opstandelingenorganisatie! meer omdat ook uit een paar dorpen F L.N. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Half tot zwaar be wolkt met vooral in de kuststreken tij delijk regen, koud weer met in het zuidwesten van het land krachtige tot harde noordweste lijke wind. Elders matige tot krachtige wind, voornamelijk tussen zuid en oost. MIES JE: Belasting omlaag LEOPOLDSTAD Na enkele da gen kalm te hebben afgewacht of het wellicht tot een verzoening zou komen tussen Loemoemba en Kasa- voeboe heeft kolonel Moboetoe, de „sterke man" van Congo, werkelijk de teugels in handen genomen. Con go wordt, hoewel Loemoemba erbij blijft dat hij nog altijd aan het hoofd staat van de enige wettige regering, nu bestuurd door een „raad van ho ge commissarissen", die zetelt in het regeringsgebouw in de hoofdstad. Zij zijn benoemd door president Ka- savoeboe en kolonel Moboetoe heeft de benoemingen goedgekeurd. Het is geen regering, want het volk heeft op de samenstelling van de raad niet de minste invloed gehad. Vele raadsleden behoren tot geen enkele politieke partij, maar het zijn allen deskundigen, al hebben velen hun studie nog niet voltooid. De raad van hoge commissarissen zal ontbonden worden wanneer de werkelijke politici tot overeenstemming zijn gekomen en weer in staat zijn een regering fe vormen. De enige echte minister is Momboko. Hij blijft minister van bui tenlandse zaken, zoals hij dat ook al was in de tegenregering van premier Ileo. Loemoemba zit ondertussen kalm thuis en schijnt in weerwil van zijn grote woorden weinig meer in te bren gen te hebben. Hij mag het land niet verlaten en de militaire politie heeft de opdracht hem onmiddellijk te arresteren wanneer hij probeert naar het buitenland te gaan. Dat kolonel Moboetoe nu daadwer kelijk tracht in Congo orde op zaken te stellen komt o.a. doordat de vrees is verdwenen dat Loemoemba zich door middel van directe steun van de communisten opnieuw van de macht zal meester maken. Het is goed tot Congo doorgedrongen dat de Sow jet unie in de Algemene vergadering een klinkende nederlaag heeft geleden. In de nacht van maandag op dinsdag werd de compromis-resolutie van de Afrikaanse en Aziatische landen, waar van het hoofdbestanddeel was het be ginsel dat geen enkel land buiten de Verenigde Naties om militaire hulp aan Congo mag verlenen, met over weldigende meerderheid aangenomen. De uitslag van de stemming was 70 95 Van onze correspondent ARNHEM. Voor de rechtbank te Arnhem heeft gisteren een verdachte geweigerd op vrije voeten te worden gesteld. De eenzaamheid in de cel had hem zoveel goed gedaan, dat hij bijna van al zijn nerveuze spanningen was bevrijd. De verdediger had zich uit geput in argumenten, die voor een onmiddellijke invrijheidstelling pleitten. De rechtbank had er wel oren naar, maar in zijn laatste woord zei de ver dachte: Het spijt me voor de raadsman, die zo zijn best heeft gedaan. Ik vind echter dat, wanneer ik nu vrijgelaten zou worden, ik niet voldoende straf heb gehad. Bovendien bekomt de rust in het huis van bewaring mij erg goed. Op die gronden wees de rechtbank het verzoek van de verdediger dan ook af. MISHANDELING Tegen de man, de 39-jarige monteur H. R. uit Arnhem, was zes maanden ge vangenisstraf geëist wegens mishande ling van zijn echtgenote. Het was bij hem thuis al jarenlang een soort circus geweest. Zijn vrouw gooide met messen als hij in de keuken kwam. Vele putjes in de keukendeur getuigden er volgens de officier van justitie van, hoe vaak verdachte zich op tijd had kunnen bukken. Nu had de verdachte het er volgens de rapporten wel naar gemaakt. Hij heerste als een soort Mussolini in zijn gezin. Bepaalde kamers in het huis mochten bijvoorbeeld niet worden ge bruikt. Hijzelf liep bijna naakt door het huis en sliep 's nachts op de vuil nisbak. Dat was het gevolg van een grote schuldenlast en van werkloosheid. Hij wilde, koste wat koste, zijn schulden afbetalen en dank zij zijn ijzeren regiem gelukte hem dat. Het gezin was echter tekort gekomen. Een en ander veroorzaakte grote span ningen, die explodeerden in mei, toen de vrouw een van de kinderen de haren stond te knippen. Verdachte kwam op haar toe. de vrouw voelde zich bedreigd en waarschuwde hem niet dichterbij te komen, want anders en daarbij stak zij de schaar omhoog. Verdachte ontfutselde haar de schaar en gaf haar daarmede een steek in de dij, schreeuwend: „En nu eruit, anders steek ik je een oog uit". Rustig en hier en daar om een markant detail lachend, gaf verdachte eindelijk zijn daden toe, hetgeen de officier tot de overtuiging bracht, dat het huis van bewaring inderdaad als een soort rust oord had gewerkt. Want, zei hij, „toen ik de man direct na de daad voor mij kreeg, was het een verward mens, die volkomen in de knoop zat." Bliksemstaking in Londen Van onze correspondent LONDEN In het havengebied van Londen is een „bliksemstaking" uitgebroken onder de havenarbei ders, die zich later uitbreidde tot de controleurs, zodat nu op meer dan honderd schepen het werk geheel stilligt. Zeeuwsch Dagblad Uitgebreid provinciaal nieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee U van alle markten thuis bent Ik verzoek U mij gedurende drie weken het Zeeuwsch Dagblad te doen toekomen op onderstaand adres. Daarvoor betaal ik ƒ0.56. voor, 0 tegen 11 onthoudingen. Samen met de negen landen van het commu nistisch blok onthielden Frankrijk en Zuid-Afrika zich van stemming. Naam Adres Woonplaats In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm. Zeeuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes. Deze uitslag was een grote genoeg doening voor Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de Volkeren organisatie. In het vooruitzicht van dat succes voor de secretaris-generaal trók de Sowjetunie de resolutie, vol gens welke de Algemene Vergade ring het beleid van Hammarskjoeld en van het opperbevel van het politie- leger van de Verenigde Naties in Congo moest afkeuren, wijselijk in. Dat zelfde gebeurde met verscheide ne Russische amendementen op de Afrikaans-Aziatische resolutie. Hammarskjoeld gaf uitdrukking aan zijn grote dankbaarheid voor het vertrouwen dat de Algemene Verga dering hem had geschonken. Het eerste directe gevolg van deze gang van zaken in de Verenigde Na ties was dat nu ook de door de Rus sen ter beschikking van Loemoemba gestelde vliegtuigen Congo hebben verlaten. Gisteren kwamen elf Iljoes- jins in Kaïro aan. Zij waren op de terugweg naar Rusland. Er bevond zich ook het vliegtuig bij dat bestemd was geweest voor het persoonlijk ge bruik van Loemoemba. Dat was het enige van de elf toestellen dat geen Russische kenmerken droeg. ANTWERPEN (ANP) Opgewonden Belgische boeren, die het niet eens waren met het gemeentebeleid inzake ruilverkaveling, hebben gisteren hun raadhuis te Loenhout. op 30 km van Antwerpen aan de Nederlandse grens, bestormd en daarbij een veldwachter vrij ernstig gewond. Al een week lagen op het gemeente huis de nieuwe plannen ter inzage, waarover de boeren zich afgelopen maandag op een speciale vergadering hadden kunnen uitspreken. Maar de boeren negeerden de plannen en be stempelden het project waarvoor de regering 40 miljoen franc zou bijdra gen als een „overgang naar het com munisme". Moordlustig Voor de vergadering begon, heerste er op het raadhuisplein al een stem ming op het kantje van een moord. Een landbouwer opperde het plan het gemeentehuis te bestormen en hij bleek over voldoende aanhang te beschikken. Twee gendarmes werden onder de voet gelopen en daarna konden de ver bolgen boeren hun woede koelen op de blauwdrukken en dossiers die ze in handen kregen. Bekoeld Na de overval, waarbij een der veld wachters ernstige verwondingen aan de borst opliep, verzamelden de bekoelde boeren zich in een café waar ze tot het inzicht kwamen dat ze de zaken toch wel wat erg fors hadden aangepakt. Zij zullen zich moeten verantwoor den voor mishandeling, smaad, inbraak met geweld en voor de aangerichte schade die aanzienlijk is. Bovendien hebben zij nu zeker voor de Loenhout.se gemeente de kans op een regeringssubsidie van 40 miljoen Belgische franc verspeeld. Koop op afbetaling boven 150 gulden Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Met ingang van heden is bij de koop op afbetaling voor een aantal goederen de zg. kassastorting d.w.z. de verplich te eerste minimumbetaling ver hoogd. Verder is de maximumduur herzien," die bij het sluiten van overeenkomsten van afbetaling in acht moet worden genomen. De desbetreffende wijziging van de afbetalingsbeschikking 1956 is opgeno men in de staatscourant van gisteren. Ten aanzien van afbetalingscontrac ten met een totale koopprijs van ten hoogste 150 gulden gelden de in de beschikking opgenomen verplichtingen voor kassastorting en duur van het contract niet. De winkelier kan die derhalve zelfstandig vaststellen. De minister van economische zaken acht de maatregelen noodzakelijk in verband met de sterke stijging van de verkopen op afbetaling in de laat ste tijd. De conjuncturele spanningen in het economisch leven worden er door verhoogd. Vooraf is overleg gepleegd met ver tegenwoordigers van het georganiseer de bedrijfsleven en de erkende vak centrales. Infanteristen naar Nw.-Guinea DEN HAAG Het vertrek van de infanteristen, die ter versterking van de defensie van Nederlands Nieuw-Guinea met de Grote Beer naar dat gebiedsdeel zouden reizen, is uitgesteld. Het schip kan door noodzakelijk gebleken controlewerk niet uitvaren. Vorige week is „een kraakje" in de achtersteven van het schip geconstateerd. Verwacht wordt dat hel oponthoud ongeveer een week zal duren. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1