Koos de Jong voor de elfde maal kampioen bij de Finns AAC en ADA wonnen de clubkampioenschappen Baldini zegevierde in Grand Prix des Nations Verrassende nederlagen van HKV en Deetos SHELL NEDERLAND RAFFINADERIJ N.V. Maandag 19 september 1960 Lichtweer-zeilers aan de top Boom vervangt Steman in motorzesdaagse Verhagen handhaaft zijn reputatie PH en PJ-beker naar Amsterdam Matige prestaties KNGV luidde nieuw turnseizoen in Ran versloeg Mensonides AB GELDERMANS DOOR VAL UITGESCHAKELD Antwerps sportpaleis opende zijn deuren De korfbalcompetitie BEDIENINGSVAKMAN (OPERATOR) Wordt Kwiek weerde zich goed Hollanders de beste nachtelijke roeiers Moss won te Zeltweg vóór het einde Veldhuizen won de Second-Army-loop Europese records voor Hongaarse zwemmers Op het verkeerde pad AMERIKA NU TEGEN PHILIPPIJNEN ZEEUWSCH DAGBLAD BAD AUSSEE (Oost), (ANP). De Amsterdammer Rudi Boom zal met een Greeves 250 cc, in plaats van de bij de training gevallen Henk Steman, deelnemen aan de 35e internationale motorzesdaagse die vandaag met Bad Aussee als centrale starplaats begint: AALSMEER. Ook de laatste drie wedstrijden van de nationale zeilkam- pioenschappen op de Westeinder Plas werden bij zeer licht weer gevaren. Voor verschillende klassen waren er geen zes wedstrijden nodig om tot vaststelling van het kampioenschap te komen. Eigenlijk waren de zaken in de vrijheidsklasse, de sternklasse, 12 m2 sharpies en Flying Dutchman al reeds vorige week bekeken. Bouw van Wijk werd dus kampioen in de vrijheidsklasse, F. Loozen in de Stern, Bert Kraan in de 12 m2 en Ben Verhagen in de Flying Dutch man. Er is nogal wat te doen geweest over Bouw van Wijk. Hij kreeg nl. een pro test tegen zich op grond van het feit dat zijn jacht niet aan de klassevoor schriften zou voldoen. Hij voer nl. met een bijzondere mastconstructie zonder masthout. In de voorschriften voor de vrijheid wordt echter niet over een mast hout gesproken, zodat Van Wijk o.i. vol komen vrijuit gaat. Om organisatorische redenen werd het protest echter ver wezen naar de technische commissie van de K.V.N.W.V. Overigens moest Van Wijk in de vijf de wedstrijd ondervinden dat de liefde rijke belangstelling voor het wedstrijd zeilen van zijn vrouw wel eens een schaduwzijde kan hebben. Mevrouw Van Wijk volgde de wedstrijd nl. in een mo- torvlet en hinderde daarbij geheel on opzettelijk de zeiler Cees de Haan, de kampioen van 1959. Maar Van Wijk zag ai zeilend de fout van zijn vrouw en toen De Haan protesteerde voer hij op het eind van de wedstrijd niet door de finish, daarmee een hoogst sportief gebaar makend, een goed wedstrijdzei ler waardig. In het klassement behaalde Van Wijk 6075 punten. Tweede was H. Korswagen met 4882 punten. Protesten Protesten beïnvloedden in verschil lende klassen de eindbeslissing. Bijv. in de Draken, waar het in de laatste wed strijd ging tussen drs. J. Bier en Allert Warners. Bier won de zesde wedstrijd met protest tegen Warners die uitge sloten werd. De ochtendwedstrijd van de Draken won G. van Dijk voor War ners en A. Visser. Bier eindigde toen als vijfde. Drs. J. Bier werd dus Dra- kenkampioen met 4242 punten tegen Warners 4070. Ook op de uitslag in de 12-voetsjollen was een protest van grote invloed, nl. van F. L. Plantenga tegen P. J. M. Bulters. Bulters werd uitgesloten van de vijfde race. Zijn drie eerste plaat sen, want ook in de laatste wedstrijd won hij, met nog een derde en een zesde plaats, leverden hem 4455 punten op ter wijl Plantenga met 1, 1, 8. 2, 2, 6 totaal 4631 punten verwierf en daarmee kam pioen werd. Zeer verdiend won Martin Blok het kampioenschap in de Pampus- klasse, waar G. Biesot zijn voornaamste tegenstander was, hetgeen vooral in de twee laatste wedstrijden tot uiting kwam. In de vijfde wedstrijd werd Blok eerste voor Biesot en in de laatste wed strijd waren de rollen omgekeerd. Blok behaalde totaal 4903 punten en Biesot 4301. Ongetwijfeld de sterkste man in de Flying Dutchman klasse was Ben Ver hagen en het landskampioenschap is voor deze zeiler, die het. in Napels tot een vijfde plaats bracht in het eindklas sement van de Olympische zeilwedstrij den, volkomen verdiend. Hij kreeg 5473 punten tegen Jan Jongkin 3695. Cor Kist en J. Alberda gingen de laatste regenboogwedstrijd in met een gelijk aantal punten en ongeacht de plaats in het veld moesten zij dus al leen maar zorgen voor de ander te ko men en te blijven. De wedstrijd werd gewonnen door ir. G. A. Bakker voor Cor van Staveren. Kist werd derde en Alberda negende, zodat Kist de kam pioen was met 3932 punten tegen Alber da 3728. Spanning Ook in Valkenklasse was de laatste race spannend, omdat hier de kansen lagen bij Jan de Wild en ir. H. F. Zui- derbaan. De Wild hield echter Zuider- baan goed achter zich, want hij eindig de als tweede achter Dirk Kraan en ir. Zuiderbaan bracht het niet verder dan een tiende plaats. De Wilde had totaal 4543 punten en ir. Zuiderbaan 4020. Een groots feit in de zeilsport is dat voor de elfde inaal Koos de Jong, onze beroemde finnjollenzeiler, landskam pioen werd. Zijn voornaamste tegen stander was ditmaal Hans Willems. In vijf wedstrijden was de zaak beslist met 4242 punten voor De Jong en 3016 voor Willems. In de zesde race van de 16 m2 klas se ging de zege naar Jan Blok, maar de eigenlijke strijd ging tussen W. Spaargaren en Joop Bodegraven. Hoe wel Bodegraven tweede werd en Spaar garen vijfde, was het kampioenschap toch met 4908 punten voor Spaargaren, want Bodegraven kwam slechts tot 4597. Onttroond Ber Tournier zegevierde in de Olym- piajollen en onttroonde de kampioen van 1959 Sirk Haaksma. Tournier behaalde 5108 punten en Haaksma 4627. Het goede zeilen van de jeugdige F. Loozer in de Sternklasse werd beloond met het lands kampioenschap en het was een overtui gende zege. Loozer won in alle wedstrij den en eindigde op 4464 punten; me vrouw K. Verkade-van der Stadt volgde hem in het klassement met 2848 punten. AMSTERDAM. Een juichende groep meisjes van de Amsterdamse da mesatletiekvereniging ADA, die hun leidster mevr. A. Gerritsen-De Vries op de schouders hesen en de uitgelaten herenatleten van AAC (Amsterdam) die met hun clubvlag de mascotte, in de vorm van een grijs olifantje, de lucht in jonasten, mogen zich de clubkam pioenen 1960 van Nederland noemen, Zij toonden zich op de wedstrijden om de Prins-Hendrik- en de Prinses-Julia- nabeker, die op de sintelbaan van het Olympiaplein werden gehouden, de sterksten. Slechts met een halve punt verschil zegevierden de dames van. ADA waar bij het laatste nummer, het discuswer pen, de doorslag moest geven, anders had de titelhoudster, het Rotterdamse Hollandia, het kampioenschap voor de zoveelste keer mee naar huis genomen. Aan de eerste plaats van onze beste discuswerpster Corrie Huygen viel na> melijk niet meer te tornen, maar het ging erom of de tweede Hollandia-atle- te, Ineke Reyerse, tweede of derde zou worden. Zij werd vierde, en daarmede eindigde haar club met 42 punten op de tweede plaats, achter ADA met punt, terwijl het Hilversumse GAC op de derde plaats beslag legde. Voor ADA, de oudste damesclub van Nederland, die nog geen maand gele den haar dertigjarig bestaan vierde, be tekende deze overwinning een dubbele triomf, aangezien een week tevoren ook de damesjuniores zich de sterksten had^ den getoond. Bij de heren heeft AAC het uiterste moeten geven om de Maas trichters (Kimbria) te verslaan. On danks de dubbele zege op de 5000 meter en het laatste nummer de 4 x 400 me ter, die eveneens in een overwinning voor Kimbria eindigde, was het reeds eerder vergaarde puntentotaal van AAC voldoende om de eindzege zeker te stellen. Overigens heeft deze zondagmiddag, het was goed atletiekweer want de zpn heeft onafgebroken geschenen, geen grootse prestaties laten zien en leek het soms meer op een gezellige bijeen- Op de Westeinderplassen zeilde Verhagen met zijn Daisy rechtstreeks naar de Nederlandse kampioenstitel in de Flying Dutchmanklasse Eigen nieuwsdienst AMERSFOORT. Gisteren werd te Amersfoort het turnseizoen 1960'61 in geluid met het houden van de vierde keurturndag, waarvoor een grote be langstelling bestond. De voorzitter van de technische commissie van het KNGV, de heer J. D. de Jong, gaf in zijn in leiding een overzicht over het keur- turnseizoen 1959/1960, waarover het KNGV in het algemeen niet ontevreden is wat betreft de ploegenwedstrijden in landenontmoetingen. Het damesturnen is goed vooruit gegaan, hetgeen niet ge zegd kan worden over het herenturnen. Het herenkeurkorps heeft dan ook drin gend verjonging nodig, waarvoor enke le jeugdturners in aanmerking komen. De trainingen van de Duitse keurturner Hardie Frenger, in samenwerking met keurkorpsleider Gerrit van Galen, is zeer goed bevallen. De heer Frenger heeft toegezegd ook in dit seizoen weer geregeld naar Nederland te komen om de training verder ter hand te nemen. Het dameskeurkorps, dat door de training van de Olympische kandidaten was uiteen gevallen, wordt weer in ere hersteld en zal weer trainen onder lei ding van mej. Fieseler, terwijl mevrouw Swart-van Geene weer de beschikking krijgt over het jeugdkeurkorps. Na de inleiding werd een gewaardeer de training van de Olympische ploeg ploeg voorgeschoteld. De dames demon streerden de verplichte en keuze vrije oefeningen. Mej. Fieseler vertelde daar bij, welke grote moeilijkheden overwon nen moesten worden bij het samenstel len van de vrije oefeningen op muziek. Op de evenwichtsbalk toonden de turn sters hun grote kunde door vele varia ties en verbindingen te laten zien, ter wijl zij op de lange mat grondgym- nastische oefeningen vertoonden. Uit het gebodene was duidelijk een zeer grote vooruitgang te constateren. Tot slot was het de beurt aan de keur- turners, die een trainingsies onder lei ding van de heer Frenger kregen. Er werden, vooral aan het rek, moeilijke or,oerdelen doorgenomen, waarbij ge toond werd hoe deze onderdelen aange leerd moeten worden. Ook de les aan de jeugdturnsters was het aanzien ten volle waard, waarbij het ook opviel dat in deze sector een grote vooruitgang was waar te nemen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Tijdens zwemwedstrij den van de Kring Den Haag van de KNZB vielen enkele verrassende resul taten te noteren. Op het nummer 4 x 50 meter wisselslag persoonlijk slaagde Harro Ran er in Wieger Mensonides te verslaan. Ran noteerde 2.38.- tegen Mensonides 2.38.9. W. van Spingelen bracht de 100 meter vrije slag op zijn naam met een tijd van 59.8 De 200 meter schoolslag dames was voor W. van Weerdenburg in 3.15.9. Zian won de 4 x 50 meter wisselslag estafette dames in 2.26.4. Hetzelfde num mer bij de heren werd een zege voor HZPC in 2.04.7. PARIJS (ANP). Ercole Baldini, eens houder van het werelduurrecord, maar de laatste tijd enigszins uit de gunst van de „wielergoden" en op de achtergrond geraakt, heeft gisteren in de^tijdrit om de Grote Prijs der Naties zijn blazoen weer glans gegeven. Met een voorsprong van vier minuten op zijn naaste concurrent, de jonge Belg Vloeberghs, werd de Italiaan de glorieu ze winnaar met een gemiddelde van 42.334 km, dat beter was dan dat waar mee Anquetil in 1956 en 1957 won en Moser in 1959 de zege voor zich opeiste. Het record, dat Anquetil In 1958 ves tigde met een gemiddelde van 43.160 kmpu, bleef echter onaangetast. In tegenstelling tot vele anderen, die in het begin reeds kwistig met hun krachten omsprongen, waarvoor zij la ter een zware tol moesten betalen, zo als M-ahé, Forestier en Elena, begon Baldini voorzichtig en te Auffargis (26 km) lag hij in vierde positie, met 26 se conden achterstand op Mahé, terwijl hij ook nog Epalle en Oellibrandt voor zich had. Het ging snel in deze eerste 25 km en zelfs Lorono, die op dat moment als laatste stond geklasseerd, reed toen met een hoger gemiddelde dan Anquetil in 1958. Tussen Auffargis en Rochefort-en- Yvelines (50.5 km) nam Baldini het heft in handen, terwijl tussen deze twee plaatsen tevens de enige Nederlander in de wedstrijd, Ab Geldermans, zijn illusies in rook zag opgaan. Door een foutieve manoeuvre van de chauffeur van zijn volgauto kwam Geldermans ten val. Hij liep hierbij dergelijke verwon dingen aan armen en benen op, dat hij genoodzaakt was de strijd te staken. Te Saint-Remy (72,5 km) was Vloe- berghs opgeklommen naar de tweede plaats, maar zijn achterstand op Baldi ni, die reeds toen de overwinning zag I glinsteren, bedroeg op dat moment al 2 min 23 sec. Als op vleugels snelde Baldini naar Parijs, waar hem in het Pare des Prin ces een grootse hulde Wachtte. De uitslag luidt: 1 Baldini (It) 101 km in 2.23.08.7 (gem 42,334 km per uur); 2 Vloe berghs (Belg) 2.27.02.8; 3 Mastrotto (Fr) 2.27.33.6; 4 Le Menn (Fr) 2.27.35.5; 5 Valdois (Fr) 2.27.50.7; 6 Oellibrandt (Belg) 2.28.47.8; 7 Epalle (Fr) 2.28.56.2; 8 Mahé (Fr) 2.29.09.2; 9 Lebaube (Fr) 2.29.11.7; 10 Forestier (Fr) 2 29.28.8; 11 Otano (Sp) 2.29.36.4; 12 Moser (It) 2.30.17.8; 13 Sauvage (Fr) 2.30.34.2; 14 Elena (Fr) 2.31.02.8; 15 Lorono (Sp) 2.31.04.3. De premie voor de renner, die de snelste eindsprint had, gemeten over de twee laatste ronden op de Parijse wielerbaan,, viel ten deel aan de Fransman Valdois. ANTWERPEN (ANP). Het Antwerpse sportpaleis was zaterdagavond voor de eer-? ste maal in het winterseizoen weer het strijd toneel van de wielrenners en 10.000 mensen waren hij deze ouverture, die vele klinkende namen op het programma had staan, aanwe zig. Zij, die uit Nederland waren gekomen, hebben echter weinig reden gehad tot juichen, want onze landgenoten speelden slechts een bescheiden rol. Als snelste sprinter kwam uit het kwar tet, dat gevormd werd door de Belgen Van- nits'en, Van Steenbergen, Van Looy en de Fransman Darrigade, naar voren Vannitsen, die in de ritten a deux elk van zijn tegen standers versloeg. Zijn nederlaag in de rit a quatre, waarbij hij Darrigade en Van Looy moest laten voorgaan, kon hem niet van de eerste plaats in het eindklassement afhouden. Dit luidde als volgt: 1. Va'initsen, 6 punten, 2. Van Looy 6 pnt, 3. Darrigade 4 .punten, 4. Van Steenbergen, 3 punten. Een omnium tussen een Vlaamse en een Antwerps-Limburgse ploeg werd een Vlaam se overwinning voor de renners Decabooter, Demulder, Foré en Van Aerde. De gecombi neerde ploeg bestond uit Veraeht'ert, Hoeve- naers, Van Geneugden en Aerenhoudts. Een achtervolging over 5 km tussen Za gers en Goossens werd gewonnen door Za gers, terwijl een individuele wedstrijd over veertig ronden met vier klassementen in een zege eindigde van de Belg Joosen met 8 pun ten, op de tweede plaats gevolgd door Van Torigerloo met 7 punten en op de derde door Gerrit Voórting' met 6 punten. De Roo ein digde met 4 punten als vijfde, Wagtmans werd achtste en Maliepaard negende. De Belgen Aerenhoudts-Hoevenaers schre ven de 50 km kpppelwedstrijd op hun naam met een tijd van 59 min. 46,4 sec.; zij wer den op een ronde gevolgd door Verachtert- Proost, Darrigade-Cerami, Van Tongerloo- Joosen en Van Genëug^en-Baens, die in deze volgorde de andere ereplaatsen verdeelden. Met twee ronden achterstand bezetten Van Steenbergen-Severeyns de zevende plaats. De Nederlands koppels De Roo-Voorting en Ma- liepaard-Wagtmans plaatsten zich respectie velijk negende (op twee ronden) en elfde (op drie ronden). Advertentie SHELL NEDERLAND RAFFINADERIJ N.V. Postbus 644, Rotterdam vraagt TECHNISCH PERSONEEL in de functie van Vooropleiding: Getuigschrift l.t.s. in een der metaalvakken of het diploma motordrijver K.H.V. Het bezit van het voorlopig diploma of diploma A als scheepswerktuigkundige strekt tot aanbeveling. Leeftijd: 2134 jaar. Gegadigden dienen rekening te houden met plaatsing in continudienst, hetgeen inhoudt dat men periodiek nacht- en zondagsarbeid moet verrichten. Gehuwden die niet in Rotterdam of naaste omgeving wonen komen in aanmerking voor een aanzienlijke tegemoetkoming in de'p.ension- en/of reiskosten. Ongehuwden tot 29 jaar vallen eveneens onder deze regeling. Sollicitaties met vermelding van geboortedatum, opleiding en erva ring onder No. PSr 56/1601 uitsluitend schriftelijk te richten aan De verrassing van de tweede korfbalzon- dag was in de eerste plaats de nederlaag van 67, die landskampioen HKV tegen Vi- cus OTientisle*<j. .Verder zeker ook de zege van het-oostelijke Rigtersbleek dat Deetos met 7—3 klopte In de hoofdklasse' A kon Westerkwartier maar nat welijks de zege grijpen op het Friese Wordt Kwiek. Door veel pech kon deze ploeg de nederlaag met 43 met ontgaan. Het ndhov»n .e PSV maakte tegen Blauw Wit beslist geen grote indruk en verloor dan ook met 136. Ons Eibernest was de tweede ploeg die in de dub bele cijfers kwam: 511 tegen ZKC. Dat Rigtersbleek zonder meer Deetos een nederlaag zou bezorgen lag niet bepaald voor de hand na het uitstekende resultaat van de Dordtenaren van vorige week. Deetos heeft dit echter aan zijn onproduktieve aanval te danken die weliswaar genoeg kansen kreeg, maar veel te onzuiver schoot. Aanvankelijk ging de score gelijk op. Onsman en Bogers zorgden voor een 11 resultaat. Uit een straf- worp scoorde De Waal 1-2 en daarna maak te mejuffrouw Vink de gelijkmaker. Het schieten bleef bij Deetos een zorgenkind. Zelfs vier strafworpen werden gemist. Rig tersbleek profiteerde hiervan en door de 17- jarige Lier en Mary Reudink werd het nog voor de rust 4—2. In de tweede helft was Deëtos-beslist de. beste ploeg. De combinaties werden goed uitgevoerd maar het schieten was te gehaast. Tegen de verhouding in maakte. Onsman en Albers er 62 van en toen -was Deetos een geslagen ploeg. W. Ede- lenbos en mejuffrouw Koster wijzigden de stand nóg- in 7—3. HKV blijkt niet meer de topploeg te zijn die vorig jaar de landstitel behaalde. Sinds het echtpaar Zwaanswijk de sport heeft vaar wel gezegd zijn er in de Haagse ploeg zwakke plekken ontstaan. Dat bleek ook nu tegen Vicus Orientis duidelijk. Hierdoor kon Vicus Orientis een verdiende zege (67) behalen. Ons Eibernest was tegen ZKC superieur. Vooral in het middenveld kwamen de Hage naars tot bijzonder fraaie staaltjes. Het leek vaak alsof de bal er met een touwtje doorheen werd getrokken. Het Zuiden bleek over alle linies sterker te zijn dan Algemene, dat een zwakke indruk maakte. Het Zuiden zegevierde met 8—3. Een technisch beter Die Haghe heeft met Sport- Just toch nog al wat moeite gehad. Bij de rust stonden de Hagenaars met 23 voor, maar direct daarna schoot Jagt in (33), Ruim een half uur hebben toen beide ploe gen gestreden om een nieuwe voorsprong te nemen. Die Haghe won deze wedren en kwam door treffers van Berens en Visser op 35. 10—2. Swift en Luto waren twee gelijkwaar dige ploegen die weinig voor elkaar onder deden. Doordat het spel ook vaak tot grote hoogte steeg was er voor de toeschouwers wel iets te genieten: 5—5. Bij Blauw Wit PSV vond een schuttersfeest plaats, waar van PSV, vooral in de tweede helft het slachtoffer was. Het Westzaanse Roda heeft het in een har de wedstrijd niet kunnen bolwerken tegen een matig spelend Allen Weerbaar. Beide ploegen 'vertoonden trouwens duidelijk tekerien Van gemis aan capaciteiten. Doordat ook de bei de aanvallen niet bepaald in grootse vorm staken kwam de eindzege voor Allen Weer baar met -lechts 12. In de korfbalwedstrijd van de hoofd klasse tussen Westerkwartier en het Friese Wordt Kwiek ging het er vinnig toevooral bij de dames. L. de Vries (WK) en L. v. d. Bijl (Westerkwartier) betwisten elkaar de balWesterkwartier won met 43. komst dan op een heet gevecht om de hoogste clubeer. Zoals gewoonlijk moes ten verschillende topfiguren op ver schillende nummers starten om maar zoveel mogelijk punten bijeen te verga ren terwijl sommige clubs zelfs al heel oude paardjes van stal hadden gehaald, „Matig" Bij de heren zorgde onze nationale recordhouder tienkamp Eel Kamerbeek voor twee overwinningen, namelijk op de 110 m horden in 14.6 sec en bij het discuswerpen met een verste worp van 44.61 meter. Hij vond het zelf niet zo goed, want hij had na de zware tien kamp in Rome nog niet getraind. Henk Visser won het verspringen met een zeer matige sprong van 6.95 meter; de lange Surinamer behoefde zicii overi gens niet in te spannen want er was niemand die hem ook maar kon bena deren, en zag een zeker schijnende zege op de 100 meter verloren gaan. Op 20 meter voor de finish lag hij voor op zijn grootste concurrent, de voortreffe lijk lopende Marius Bos van V en L uit Den Haag; toen greep hij naar zijn been, hetzelfde been dat hem tijdens de Nederlandse kampioenschappen in Eind hoven uit de strijd wierp. Voor Marius Bos was het daarna een gewonnen wed strijd in 10.7 sec., de snelste tijd die hij ooit gelopen heeft. Op de 110 m hor den kon de Hagenaar echter niet op te gen Eef Kamerbeek en werd hij tweede in 14.7 sec. Gedisqualificeerd Wim Essajas won de 800 meter in 1 min 53.5 sec, nadat de Limburger Ha- macher tot 150 meter voor de finish de leiding had gehad, maar werd in de se ries van de 400 meter gediskwalificeerd omdat hij buiten zijn baan had gelopen, een feit dat overigens niet door de bochtencommissarisen werd gecon stateerd, aangezien deze vrijaf hadden genomen. Frans van der Heyden won het speerwerpen met een worp van 59.16 meter en speelde tevens op de zelfde middag met Niloc de hoofdklasse handbalwedstrijd tegen het Haagse Hellas, een wedstrijd die door de Am sterdammers met 1914 gewonnen werd. Rob van der Knaap van DOS uit Rot terdam heeft het uiterste moeten geven op de 400 meter in 48.8 sec om zich de atleten van Kimbria, Smits en Nijsten van het lijf te houden. Servee Wijsen kwam het hoogst met de polsstok, na melijk 3.92 meter. Het dichtst benader de hem de AAC-er Gerard Hofstede met 3.82 meter. Joep Delnoye is de grote man ge weest op de 1500 en 5000 meter. Hij won beide nummers en wist zelfs op de 5000 meter zijn clubgenoot Bemer op tacti sche wijze aan de tweede plaats te helpen. Van de estafettes was die op de 4 x 400 m het spannendst. Aanvankelijk had AAC de leiding, maar de Kimbrianen hadden met Hermans, Suylen, Smits en Nijsten een voortreffelijk team dat ze gevierde in 3 min 21.6 sec. Op de 4 x 100 m gingen de AAC-er Egbert Otten en de V en L-er Theo Saat het laatste rechte eind in. Op 20 meter voor de streep keek Otten superieur naar Theo Saat, die zuchtte en kreunde om toch maar vooral geen centimeter cadeau te geven. De dames Bij de dames was alleen Joke Bijle- veld op de 100 m in 12.2 sec en het verspringen met 5.61 meter goed op dreef. Een afstand die zij overigens bij haar eerste poging bereikte, toen ver trok zij van de sintelbaan naar de tand artsstoel. Haar kiespijn was niet meer om uit te houden. Dini Hobers wierp Felle strijd In de hoofdklasse A heeft Westerkwartier een felle strijd moeten voeren om het Friese Wordt Kwiek de baas te blijven. Dat dit ten slotte lukte is meer aan de pech te dan ken die Wordt Kwiek in deze wedstrijd had. Meer dan eens sprong de bal, die reeds in de korf zat, er weer uit. Archipel was over het algemeen een klasse beter dan Hermes uit Groningen. Wel had de ploeg enige moeite om zich aan het grint- veld aan te passen, maar dit mag zeker geen verontschuldiging zijn voor het matige spel dat zij vooral in de*verdediging lieten zien; AMSTERDAM. De „Hollanders- hebben zich uitstekend geweerd in de nachtwedstrijd van Willem III, die in de nacht van zaterdag op zondag werd gehouden. Voor het eerst had de orga nisatie een strijdtoneel buiten Holland uitgekozen: de natuurreservaten Prin senhof en Salter Petten tussen Grouw en Eernewoude. En volgens de Frie zen, die behulpzaam waren geweest bij het kiezen van de trajecten, zouden de Hollanders het bijzonder moeilijk krij gen. Maar toen de rekenmeesters de resultaten gingen opmaken bleken niet minder dan vier westelijke ploegen strafpuntloos de wedstrijd te hebben beëindigd, terwijl de enige Friese ploeg tientallen strafpunten had opgelopen. Na een diepgaande analyse, waarbij de gemaakte tijden in de moeilijkste trajecten werden vergeleken, kwam de eerste ploeg van De Zaan onder com mando van dr. H. Brederode in het be zit van de eerste prijs. De einduitslag werd: 1. De Zaan, kapt dr. H. Brederode, 0 strafpnt; 2. Willem III, kapt P. Helle, 0 strafpnt; 3. en 4. Het Spaar- ne(II), kapt H. Mulder en Willem III (IV), kapt H. Veenstra, eik 0 strafpnt; 5. De Vliet -Die Leythe combinatie, kapt D. v.d. Steen hoven 1 strafpnt; 6. Nautilus (II), kapt. E. Bosch, 3 strafpnt; 7. De Laak (I), kapt. mr. R. A. van Gorkum. 15 strafpnt; 8. Wil lem III (V), kapt A. L. C. Simons, 18 strafpnt. De verenigingsprijs was voor Wil lem III. GRAZ, (ANP). Stirling Moss heeft zondag op het vliegveldcircuit te Zelt weg een internationale race gewonnen. Wereldkampioen Jack Brabham, die met een Cooper reed, moest wegens motorpech opgeven. Oorspronkelijk zou de Wedstrijd gaan over 63 ronden van 3,2 km (totaal 201,6 km). Drie ronden voor het einde door braken de toeschouwers echter het po- litie-cordon, waarna de organisatoren de wedstrijd staakten. De stand van de 60e ronde werd als eindklassement aange houden. De uitslag was: 1. Stirling Moss (GB) met Porsche in 1 uur 20 min. 13,2 sec. (gem. 141.006 km); 2. Hans Hermann (W. Did) met Porsche, 1.20.13,9; 3. Ed gar Barth (W. Did) met Porsche 1.21.29.1. De Nederlander Carel Godin de Beau fort, die met een Cooper F 2 reed, werd achtste. Zijn achterstand op Moss bedroeg vier ronden. HELMOND, A.N,P. -— Veldhuizen uit Oir- schot heeft gistermiddag de jaarlijkse „Second-Army-Ioop" van Eindhoven naar Helmond over 20 km gewonnen. Hij legde de afstand af in 1 uur 9 min en 14 seconden. Direct na de start, bij het bevrijdingsmonu- ment in Eindhoven, nam Naus (HAC Hel mond) de leiding; hij werd echter gevolgd door een groepje van zeven lopers met o.a. Veldhuizen, Boelens en Kluivers. In Mierlo werd hij door Veldhuizen en Kluivers ingehaald; deze belde lopers be heersten daarna de wedstrijd volkomen. Na 14 km nam Kluivers een kleine voorsprong maar zijn rivaal kwam terug en wist daarna een voorsprong te nemen. Hfj ging tenslotte in Helmond onbedreigd over de finish. De uitslag luidde: 1. Veldhuizen (Oirschot) 1.09.14; 2. Kluivers (ASV Eibergen) 1.10.7; 3. Christ (Oss Volo Den Bosch) 1.10.52; 4. Weus- ten (Avon Heerlen) 1.12.18; 5. Naus (HAC Helmond) 1.13.26; 6. Frederiks (Daventrie, Deventer) 1.13.50. BpEDAPEST (ANP). Alvorens naar huis te keren heeft de Olympische zwemploeg van Japan nog een bezoek aan Boedapest gebracht, waar een ont moeting met de Hongaarse zwemploeg werd gehouden. Ttjdens deze wedstrij den verbeterden de Hongaren twee Europese records, op de 10# meter vrije slag en de 4 x 100 m. vrije slag. De verbetering op de 100 meter vrije slag werd gemaakt door de recordhou der Guyla Dobay. Het oude record stond met 55.8 sec. op zijn naam; de Hongaar maakte er nu 55.7 sec. van. Rusland raakte het record 4 x 100 meter vrije slag estafette aan Honga rije kwijt. Een jaar geleden lieten vier Russen 3.47.1 afdrukken; de Hongaren brachten' het tot 3.46.9 terug. De overige uitslagen waren: 100 meter rugslag heren: 1. Tomita (Ja pan) 1.03,5; 2. Csikany (Hong.) 1.03.8; 100 meter schoolslag heren: 1. Osaki (Ja pan) 1.12.6; 2. Masuda (Japan) 1.13.9; 3, Kunsagi (Hong.) 1.15.5; 200 meter schoolslag dames: I. Killerman (Hong.) 2.52.9; 2. Takamato (Japan) 3.00.5; 3. Berülde (Hong.) 3.04.5; 4 x 100 meter vrije slag dames: 1. Hon garije, 4.19.1; 2. Japan 4.34.7. Waterpolo: Hongarije—Japan 12—2. Deze wedstrijd werd volgens het nieuwe regie, ment gespeeld, vier perioden in plaats van twee. De uitslagen hiervan waren 2—li 3 0, 3—0, 4—1. I De Olympische hockeykampioen Pakistan heeft zaterdag te Mülheim (Did.) tegen de Duitse kampioens club Uhlenhorst met 1—1 gelijk ge speeld. De Bredanaar Mies Stolker is gis teren te Isbergues (Fr.) tweede gewor den in een wegwedstrijd voor beroeps- renners over 230 km. Stolker werd in de eindsprint door de Belg Schils ver slagen. De Fransman Noyelle werd derde. Met verbaasde gezichten heb ben de toeschouwers op de sintelbaan aan het Olympiaplein gezien, hoe een woedende Wim Essajas, die als eerste in een der series van de 400 meter over de eindstreep ging, zich omdraaide en met een wilde linkse swing probeerde de Haarlemmer Joop Vissers op de kaak te slaan. De aanval mislukte omdat Joop Vissers deze afweerde en de leider van AAC, Hes Grewer, er bijtijds tussensprong. Niemand begreep wat er aan de hand was, totdat Joop Vissers verklaarde dat Wim Essajas bij het uit komen van de laatste bocht in zijn baan had gelopen en hij hem een duw had gegeven, zodat de Surinamer weer in zijn eigen baan terecht kwam. Na veel ge- debatteer, waarbij met algehele schorsing werd gedreigdwerd de zaak gelukkig in der minne geschikt. Wim Essajas bood zijn excuus aan, dat Joop Vissers accepteerde. Het eigenaardige feit deed zich echter voor dat Wim Essajas wel gediskwalifi ceerd werd op de 400 meter, omdat hij zijn ba an zou hebben verlaten, ofschoon er geen bochtencommissarissen aanwezig waren. zich (kogelstoten 12.96) en sprong zich ('hoogspringen 1.60 m) naar twee eerste plaatsen, terwijl de ADA-atlete Els Nieuwpoort, die mopperde omdat zij de buitenbaan had geloot, zegevierde op de 400 m in de goede tijd van 57.6 sec. en tweede werd achter Willy Kapel op de 200 meter. Rotterdams Corrie Huygen was weer ouderwets op dreef en zag zich bij liet discuswerpen met een worp van 47.07 m niet bedreigd. De uitslagen waren i P. J.-beker - dames 80 meter horden: 1. E. de Valk-Schagen (Gac) 12.1, 2. S. Heystek (Holl.), 3. W. Ka pel (Cel.) 12,4, 4. J. Duyn (Demi 12.5,5 l Vrijburgh (Holl) 12.5, 6. B. Biljardt (Ada) 14.2. 100 meten 1. J. Bijleveld (Cel.) 12.2. 2. J. Levy (Ada) '12.7, 3. B. Biljardt (Ada) 12.9, 4 N Scheer (Sag) 13, 5. M. Kwakernaak- Bleijleven (Gac) 13.1, 6. R. Overweg (Sag) 13.2. 200 meteri 1. W. Kapel (Cel) 25.4, 2. E. Nieuwpoort (Ada) 25.7, 3. T. Potma (Dem) 26.3, 4. I. Vrijburgh (Holl.) 26.5, 5. A. Blok (Holl) 26.6, 6. M. Thomee (Cel.) 27.4. 400 meter: 1 E. Nieuwpoort (Ada) 57.6, 2. J. v. Eijck-Vos (Gac) 59.3, 3. R. Hol (Sag.) 61.3, 4. M. Smit (Holl) 61.7, 5 Th Lammer. tink-Seure (Gac) 62.7, 6. A. van Buuren (Ada) 65.—. 4 xlOO meter estafette: 1. Ada 50.3, 2. Celebes 50.4, 3. Hollandia 50.8, 4, Gac 51.4, 5. Dem 51,8. 6. Sagitta 51.9. Discuswerpen! 1. C. Huygen (Holl.) 47.07, 2. L. Boeling (Sag.) 47.31, 3. Panhorst-Nie- sink (Sag) 39.93, 4. I. Reyerse (Holl.) 37.87. 5. E. de Valk-Schagen (Gac) 37.75, 6. C. v. Wijk (Dem) 33.75. Hoogspringen: 1. D. Hobers (Gac) 1.60, 2. M. Kort (Holl) 1.50, 3. M. Denz (Ada) 1.50, 4. C. Duyn (Dem) 1.45. 5. D Schuurmans (Ada) 145, 6. M. Thomas (Dem) 1.40. Kogelstoten: 1. D. Hobers (Gac) 12.98, 2. C. v. Wijk (Dem) 12.84, 3. C. Huygen (Holl) 12.71, 4. L. Boling (Sag) 12.55, 5. G. Haas donk (Ada) 11.85. Speerwerpen: 1. J. Duyn (Dem) 38.55, 2. B. v. d. Groep (Sag) 37.48, 3. A. Kok (Holl) 37,09, 4. J. Waagenaar (Ada) 35.19, 5. J. v. Eijck-Vos (Gac) 33.65, 6. R. v. d. Sluis (Sag) 33.29. Verspringen. 1. J Bijleveld (Cel) 5.61, 2. T. Potma (Dem) 5.15. 3. M. Denz (Ada) 5.10, 4. R. Overweg (Sag) 4.93, 5. B. Kuy« (Dem) 4.90, 6. A. Kwakernaak-Bleijleven (GAC) 4.86. Eindstand dames (P.J.): 1. A.D.A. 41%, 2. Hollandia 42, 3. Gac 35, 4. Dem 32%. 5. Sagitta 30, 6. Celebes 28. P.H.-beker-heren: 100 meter: 1. M. Bos (V en L) 10.7, 2. H. Visser (AAC) 10.8, 3. Suylen (Kimbr.) 10.9, 4. Th. Beelen (PSV) 11.1, 5. T. Saat (V en L) 11.3, 6. H. v. Kleeff (Dos) 11.5. 110 meter horden: 1. E. Kamerbeek (SV) 14.6, 2. M. Bos (V en L) 14.7, 3. E. van Praag (Dos) 15.6, 4. H. Joachim (Hav) 15.6, 5. F. Faber (V en L) 16.4, 6. J. Vissers (Hav) 18. 400 meter: 1. R. v. d. Knaap (Dos) 48.8, 2. A. Smits (Kimbr.) 49.1, 3. J. Nijsten (Kimbr.) 49.2, 4. H. Coenen (PSV) 52.3, 5. J. Waterreus (Dos) 52.5, 6. J. Vissers (Hav) 58.6. 800 m heren: 1. W. Esajeas (Aac) 1.53.5, 2. C. Koppelaar (Aac) 1.54.7, 3. K. Jama- cher (Kimbr.) 1.55.-, 4. D. Jansen (V en L) I.57.-, 5. H. Haus (PSV) 1.59.4, 6. P. Her ben (Kimbr.) 1.59.7, 1500 meter: 1. J. Delnoye (Kimbr.) 3.58.3, L. Suiker (Dos) 4.01.5, 3. W. Wurster (AAC) 4.04.7, 4. A. Bosch (AAC) 4.05.4, 5. J. Kiewiet (Hav) 4.05.6. 5000 meter: 1. J. Delnoye (Kimbr.) 15.43.9, 2. L. Bemer (Kimbr.) 15.43.9, 3. P. van Erp 'PSV) 15.54.4, 4. R. Muurlink (AAC) 18.00.1, i. A. Deboere (AAC) 16.21.2, 6. J. H. Prin- sen (HAV> 16.31.8, 7. J. Schaper (PSV) 16.43.2, 8. P. van Veen (Dos) 16.44.-, 9. A. van Zanten (V en L), 10. G. Flinterman (V en L). 4 400 meter estafette: 1. Kimbria 3.21.6; 2. AAC 3.24.5; 3. PSV 3.27.1; 4. Hav 3.27.5; 5. Dos 3.28.5: 6. V en L 3.28.8 3.21.6; 2. AAC 3.24.5; 3. PSV 3.27.1; 4. Hav 3.27.5; 5. Dos 3.28.5; 6. V en L 3.28.8 Discuswerpen; 1 E. Kamerbeek (PSV) 44.61; 2. M. Schiffer (AAC) 40.38: 3. F. Ver schuren (PSV) 40.11; 4. J. Roman! (V en L) 39.98; 5. P. Hamer (V en L) 39.20; 6. W. Su- vaal (Dos) 38.05. Speerwerpen: 1. F. v. d. Heijden (AAC) ?bH\ (Kimbria) 56.23 3. Doornbosch (Hav) 54.43; 4. K. v. d. Wiel (V en L) 53.36- beek' ^SvTlo <30. L) 5"6; 6' J' Kam"" Kogelstoten: 1. C. van Wees (AAC) 14 28- Doornbosch (Hav) 14.22; 3. H. Tlmmè (Kimbria) 13.68; 4. F. Verschuren PSV) 12 95* 5. D. Schrieken (AAC) 12.47. Verspringen: 1. H. Visser (AAC) 6.93; 2 Th. Beeien (PSV) 6.69; 3. G. Kolleman (V en L) 6.55; 4. M. H. W. Meuwese (Hav) 6.51- 5. H Dederen (Kimbria) 6.40; 6. J. H. Sief- fers (Hav) 6.21. Hoogspringen: 1. H. v. Kleef (Dos) 1.83; 2 A. vanZijl (Hay) 1.83; 3. H. Timme (Kimbr.) 1.78; 4. R.Florijn (V en L) 1.73; 5. H. War- menhaoven (AAC) 1.73; 6. A. Blankers (AAC) Polsstokhoogspringen; 1. S. Wijsen (Krimb.) d Hofstede (AAC) 3.82; 3. E. van Frf?g5 (Dos) 362: 4- D- Wezel (Hav) 3 32- 3 021' (AAC) 3.32; 6. B. Kanij (DOS) 'Totaal uitslag: 1 A.A.C 741!; 2. Kimbria ai' I' u'iw 4\ V en L 40'i: 5- D-O.S. 35, 6. H.A.V. (Haarlem) 34. «Ji1A0;000 cm^heren: 1 J- Keesom (AV '23) 31.44.-; 2. G. Rewijk (Batav.) 33.28.4; 3. J. Maaskant (Dos) 35.55.3; 4. S. Schaap (Zaan- 38*03 8 36 3: 5' Al Bouwens (Dynamo) lOÖO m. heren bijnummer. l. H. Heida o X v 223;2: 2' G- van Ham (Avon) 2.30.]; (ZaEanlM.3?k5enS 'AV°n) 2'3°'5; 4' C' Konin*5 Davis-beker Eigen nieuwsdienst <nwkEVELjNIi Amerika, dat in de eind strijd om de Davisbeker in de Amerikaanse zone tegen Venezuela reeds op 2^0 stond Sürf door,h^ Winnen van het dubbelspel de stand op 3—0 gebracht en daarmee de wed strijd gewonnen. Buchholz en McKinley ver sloegen Pimentel en Gamboe met 64 61 komt nu in de eerste interzone- tS?che S Philippünen (winnaar Azia- tschezone). De winnaar hiervan komt tegen Italië (winnaar Europese zone). Het intern. Danlon-schaaktor- nooi voor dames, dat van 28 septem ber tot 5 oktober te Zuidslavië zou worden gehouden en waaraan van Nederlandse zijde de dames F. Heems- kerk en C. Vreeken deelnemen is uitgesteld tot 26 oktober. Het zal nu te Amsterdam worden gehouden. Alfredo Ferraz, een van de be kendste Portugese biljarters van vóór de oorlog, is te Lissabon overleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9