Uittocht van Russen na Moboetoe's dreigement Fabiola stal Belgies hart 't venster op de wereld NIEUWE VER WARRING IJS LEOPOLDSTAD 7 Amsterdamse politie: geduld is uitgeput (jootl will aangerand Dienstplicht velt Franse couturier Schoolhoofd zakt door rotte vloer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DADER GEGREPEN erd TF "R T T lijk J I Lj JA l vj studente zelfverzekerd onberispelijk VOOR DE KEUS Bewaakt Leger in de hand Koningin cn twee prinsessen thuis De BiltRustig Noodtelegram aan organisatie „Loonvlucht" op Prinsjesdag Kamers feliciteren Belgisch parlement met verloving Oost-Berlijn gesloten voor pauselijk gezant ENTHOUSIASTE KENNISMAKING IN ARDENNEN LAATSTE NIEUWS Onderzoek naar geneeskracht van grotten Valkenburg O x Oil -W G J. BKiiL.vGait Hoofdkani-oorGoc4) L. Voratstraat 90. Postbus 4, Giru 116666, telefoon Directie en administratie 01100' 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24. Terneuzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark *24, tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 1 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 4659 Maandag 19 september 1960 LOEMOEMBA LEOPOLDSTAD In een onberispelijk grijs pak, de armen voor de borst gekruist en volkomen op zijn gemak verscheen Loemoem- ba gistermiddag weer in het openbaar alsof er niets aan de band was geweest. „Ik ben met president Kasavoeboe tot overeenstem ming gekomen; de coup van Moboetoe is mislukt; over een paar dagen is alles weer normaal en kan het parlement zijn werk her vatten". Ongeveer tezelfdertijd maakte president Kasavoeboe bekend dat er geen sprake was van een akkoord tussen hem en Loemoemba en dat de regering van premier Ileo (die op non-actief werd gesteld door kolonel Moboe toe, evenals de president zelf, Loemoemba en het gehele parlement) nog altijd de enige wettige regering van Congo is. Loemoemba begon met de Verenigde Naties om een vliegtuig te vragen om hem naar New York te bren gen. Hij wil persoonlijk de leiding op zich nemen van .de Congolese delegatie. De ambassadeurs van de Sow- jetunie en Tsjechoslowakije zou hij onmiddellijk laten terugkeren. Zaterdag namelijk zijn de ambassades van deze landen op last van kolonel Moboetoe ont ruimd. hetgeen als het grootste succes tot nu toe van deze militair wordt gezien. Hij stelde de staven van de ambassades ruwweg voor de keus: onmiddellijk net land uit of jullie worden gearresteerd. Blijkbaar in de overtuiging dat Moboetoe de strijd tegen Loemoemba had gewonnen trokken de Ruisen en Tsjechen weg in gezelschap van de talrijke ..adviseurs en technici die Congo hadden moeten helpen. Het is de vraag of Loemoemba werkelijk opnieuw m het zadel zit. Kolonel Moboetoe was maar matig onder de indruk: ..Als hij een coup beraamt, zal ik hem la-1 ten weten wat een coup is", zei hij. eraan toevoegend dat het nu wel tijd scheen te worden dat Loemoemba eens werkelijk werd gearresteerd. Maar wie die arrestatie dan zou moeten uit- voeren was niet duidelijk. Troepen van de Verenigde Naties houden Loemoemba s ambtswoning omsingeld. Het zijn in hoofd zaak troepen van Ghana troepen dus die ervan worden verdacht hem vrijdag te hebben geholpen te ontkomen aan arrestatie. Loemoemba heeft de vrijdag, de zater- dag en de halve zondag doorgebracht op de ambassade van Guinea, zwaar be waakt door troepen van het Guinese contingent van de internationale politie macht. Begeleid door troepen van de V.N. keerde hij in zijn huis terug, er blijkbaar volkomen zeker van dat hij overal voldoende aanhang zou vinden. Of hij daarin gelijk had of niet was gis teravond moeilijk uit te maken. In Leo- poldstad waren de verbindingen ofwel verbroken óf zeer slecht en zoals ge woonlijk kon niemand vertellen' hoe dat kwam en of het iets te maken had met de herverschijning van Loemoemba. Ten minste één medestander van Loe moemba in het officierskorps heeft zich als zodanig laten kennen. Het was majoor Pakasa, die in het legerkamp, waar ko lonel Moboetoe de scepter zwaait, een belangrijke post bezet. Hij trok plotse ling een pistool en trachtte Moboetoe dood te schieten. Maar nog eer hij de trekker had kunnen overhalen wierp de kolonel zich met een panterachtige sprong op de majoor. Er ontstond een worstel partij tussen de twee officieren, die door Moboetoe werd gewonnen. De opstan dige majoor werd gearresteerd. Moboetoe heeft de laatste dagen be wezen dat hij het leger, voor zover dat ten minste in Leopoldstad en vlak bij I ligt. aardig in de hand heeft. Twaalf uuri nadat Loemoemba weer was verschenen was nog uit niets gebleken hoe het leger reageerde. Ook de reactie van de be-! volking, die trouwens aan veel gewend j is geraakt in de afgelopen weken, te-! kende zich niet aanstonds duidelijk af. j De wapenstilstand die al vele dagen van kracht is, heeft nu tot gevolg gehad dat de Verenigde Naties van de Congo lese troepen die nog steeds oprukten in Katanga, gedaan hebben gekregen dat de opmars wordt gestaakt en dat de troepen zich zullen terugtrekken in de provincie Kivoe. Er wordt nu in Congo nergens meer gevochten, behalve dan tussen de stammen onderling. SOESTERBERG. Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene zijn van vakantie teruggekeerd. Zij zijn gis teravond om kwart over zes op het vliegveld Soesterberg aangekomen. Het K.N.M.I. in De Bilt be richtte gisteravond om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met in enkele delen van het land tijdelijk regen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Middag- temperaturen van 16 tot 19 graden. MIESJE: Zowaar sproeten Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De onrust in de gelederen van de politie is sinds vrij dag, de dag waarop overleg is ge pleegd over de salarispositie van het lagere personeel, in ernstige mate toegenomen. Met name in Amster dam zijn de gemoederen sterk in be weging, Vrijwel het hele Amster damse korps heeft getekend onder een telegram, dat zaterdag is gezon den aan de voorzitter van de afde ling Amsterdam van de centrale van politieorganisaties, en waarin o.m. wordt aangedrongen op het ne men van „aangekondigde maatrege len", zulks om „erger te voorkomen". „Het geduld van het politiepersoneel is uitgeput", zo heet het in het tele gram. De ondertekenaars eisen een spoedvergadering. „ACTIES" Wat eigenlijk wordt bedoeld met de „aangekondigde maatregelen" staat de politiemensen zelf niet erg duidelijk voor ogen. Men beroept zich op een circulaire, die begin september door de hoofdbesturen van de drie politiebon den over de bureaus werd verspreid. Daarin werd gezegd dat, indien hel overleg met de regering over de sala rissen geen resultaten zou opleveren, men alle door de feiten gerechtvaardig de acties ter verkrijging van onze rech ten zou gebruiken. De omschrijving van die acties is echter zo vaag, dat vele interpretaties mogelijk zijn. Ons is gisteren wel gebleken, dat de initiatiefnemers voor het verzenden van het telegram geen ogenblik den ken aan een staking of een modelactie, veeleer gaan de gedachten uit doch dit denkbeeld draagt nog maar een zeer voorlopig karakter naar het be leggen van een landelijke persconfe rentie, waar de hele salarismisère dui delijk uit de doeken zal worden ge daan. Ook overweegt men een recht streeks beroep op de volksvertegen woordiging. PREMATUUR De vakorganisaties, die het overleg met de regering voeren, zijn door het plotselinge optreden van de Amster damse politie enigszins in een moeilijk parket gemanoeuvreerd. Zij beschou wen de actie als hoogst prematuur, om dat de onderhandelingen met de re gering zich in een stadium bevinden waarin men nog geen reden heeft om te spreken van het uitblijven van re sultaat. Integendeel, de organisaties achten het al een winstpunt, dat de vrijdag gevoerde besprekingen niet nog eens in het topcollege van het georganiseerd overleg zullen worden overgedaan, doch dat de notulen daarvan recht streeks op de tafel van de minister raad zullen worden gedeponeerd. Men meent te kunnen zeggen, dat het kabinet de zaak in de eerstvolgende zitting zal behandelen. Bij de bonden leeft nu de vrees. dat. de actie van de Amsterdamse politie- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Er bestaan plannen om het reclamevliegtuig met de sleep „Politie meer loon", dat vorige week maandag boven Amsterdam vloog, morgen tijdens het hoogtepunt van Prinsjesdag een uur lang boven Den Haag te laten cirkelen. mensen de sfeer zal vertroebelen. De verzenders van het telegram stellen daar tegenover dat het de regering is, die de sfeer onzuiver heeft gemaakt. Er zijn immers toezeggingen gedaan, die niet zijn nagekomen. DEN HAAG (ANP). De voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, mr. Jonkman en dr. Kortenhorst. heb ben hun Belgische ambtgenoten telegra fisch gelukwensen aangeboden met de verloving van koning Boudewijn. Het telegram aan de Belgische senaat luidde: Zend u mijn zeer hartelijke ge lukwensen ter gelegenheid van de ver loving van Z.M. koning Boudewijn. In het telegram van de Tweede Ka mer wordt o.m. gezegd: Moge de Aller hoogste de kondng en de aanstaande ko ningin beschermen en zegenen tot in verre toekomst. BERLIJN (AP). De Oostduitsers hebben dit weekeinde voor het eerst in de jongste hinderactie om Berlijn een buitenlander verhinderd Oost-Berlijn binnen te gaan. Het incident was des te geruchtmakender omdat het hier een diplomatieke vertegenwoordiger van de paus betrof: de apostolische nuntius aartsbisschop Conrado Bafile. Deze hoogwaardigheidsbekleder wilde naar een bijeenkomst in de kerk van het Hei lig Gezin, die in Oost-Berlijn staat. Een reden voor de weigering gaven de Oost duitsers niet. Advertentie BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED Van onze speciale verslaggever CIERGNON. Hoog in het mooiste ge deelte van de Belgische Ardennen, zijn koning Boudewijn en Dona Fabiola voor het eerst als verloofd paar in het publiek verschenen. Dit eerste optreden naar buiten had zaterdag plaats in het park van het koninklijk kasteel Ciergnon bij Dinant. Eerst stelde koning Boudewijn zijn ver loofde voor aan de wereldpers, de film en de televisie. Daarna liet hij Dona Fabiola kennismaken met.de bevolking van Ciergnon, het bergdorpje bij het kasteel waar de koninklijke familie zo vaak vertoeft. Beide kennismakingen waren zeer hartelijk. APPLAUS Het was zaterdagochtend half twaalf toen de vorstelijke verloofden voor het eerst in het publiek verschenen. In de hele wereld was enthousiaste waar dering voor de geste van koning Bou dewijn om zijn verloofde direct nadat hij haar had voorgesteld aan de Bel gische regering en het parlement, kennis te laten maken met de pers en de andere publiciteitsmedia. Er klaterde applaus op uit de rijen van hen die met honderden per auto, trein en sommigen zelf s met extra vliegtuigen naar België waren gekomen om de vorstelijke verloofden te begroeten. Hier en daar werd „Leve de koning'" geroepen. Droeg de kennismaking met de pers vertegenwoordigers een officieel karak ter doordat het vastgestelde protocol werd geëerbiedigd, het eerste contact met de inwoners van Ciergnon was geheel spontaan en werd gekenmerkt door een voor België haast ongekend enthousiasme. Dona Fabiola stal direct aller harten toen zij zich voorover boog en een paar hartelijke zoenen drukte op beide wangen van het kleine meisje, dat twee turven hoog in een wit bruidskleedje en met haar lange blonde krullen als een levende pop namens Ciergnon bloemen aanbood. De inwoners van Ciergnon juichten en klapten in de handen. Zij riepen om strijd „Leve de koning" en ,,Leve onze toekomstige koningin", waartussendoor telkens de kreet ,,Leve het konings huis" opklonk, geuit door een vrouw met van emotie overslaande stem. ONTROEREND Stil werd het onder het zware lommer toen Dona Fabiola zich omdraaide en aan de zijde van koning Boudewijn afging op het enige polio-patiëntje van Ciergnon, een tienjarige jongen, die op een zelf gemaakt wagentje van ruwe j planken en oude fietswielen naar het kasteel was gereden. De lieve Spaanse Dona met haar prach tige ogen die direct aller bewondering trokken, sprak met de jongen, hem liefkozend door de haren strijkend. Zij bediende zich met groot gemak van de Franse taal. Niet zonder verbazing be keek zij het vernuftig samenstel van het simpele karretje, dat de jongen in staat stelt zich te verplaatsen en dat hij zelf kan besturen. Zich oprichtend overlegde zij iets met koning Boudewijn op de manier van iemand die een spontaan opgekomen plannetje zo spoedig mogelijk wil uit voeren. De koning lachte en knikte instemmend. Ook hij richtte zich tot de jongen en kneep hem speels in de kin. Het was een hartverwarmend tafereeltje, dat een warm menselijk hoogtepunt werd van dit eerste optreden van Dona Fabiola in het publiek als verloofde van koning Boudewijn. Het verloofde paar en enkele wederzijdse familieleden in de tuin van het kasteel Ciergnon, waar vertegenwoordigers van de pers on gedwongen met het gezelschap kon den kennismaken. Van links naar rechts: Dona Fabiola de Mora y Arragón, koning Boudewijn, Dona Bianca (Fabiola's moeder), de prin sesjes Marie-Christine en Maria- Esmeralda (halfzusjes van de ko ning), koning Leopold en diens echtgenote, prinses Liliane de Réthy. Éigen nieuwsdienst PARIJS. Yves St. Laurent, de 24- jarige ontwerper van het modehuis Dior, ligt in een militair hospitaal. Hij heeft een zenuwinzinking gehad, nadat hij op twee september voor militaire dienst was opgeroepen. Een van de beste vrienden van St. Laurent, die hem regelmatig bezoekt, zei: „Ze moeten, die arme Yves met rust laten. Hij is erg nerveus en heeft veel be hoefte aan rust." De jonge recruut krijgt precies dezelfde behandeling als de zes andere militairen die "bij hem op zaal liggen. De directie van het huis Dior beraadt zich inmiddels over de benoeming van een opvolger van St. Laurent. In Parijs worden in dat verband onder andere de namen van: Fernando Sanchez en Eli as Zappoleta, twee assistenten van de ontwerper, en van zijn medewerkers Raymonde en Mar guerite Carré genoemd. Van onze correspondent STEENBERGEN De burge meester van Steenbergen, mr. J. M. van der Meer, heeft zaterdag met de inspecteur van het lager onderwijs uit Roosendaal, de heer W. Schols, in Den Haag met ver tegenwoordigers van de ministe ries van onderwijs, kunsten en wetenschappen en volkshuisvesting gepraat over een nieuwe school voor het parochiedorp De Heen. Zij deden dat omdat in de oude school van De Heen, waarvan het oud ste deel uit 1853 dateert, de hoofdonderwijzer .donderdag door de verrotte vloer was gezakt en zijn arm had gebroken. In Den Haag is burgemeester Van der Meer alle medewerking toegezegd. Hij kreeg tijdens de bespreking de indruk dat bij de eerst komende selectie van voor de bouw van scholen in aanmer king komende plaatsen bijzondere aandacht aan De Heen zal worden besteed. Het zou dan mogelijk zijn dat binnen enkele maanden de rijksgoedkeuring volgt. Van onze correspondent APELDOORN. Een Amerikaanse stu dente die een studiereis door Europa maakt, is door een Apeldoornse bouw vakarbeider aangerand. De dader is zaterdagmiddag gearresteerd. Het was de 49-jarige A. L. die vrijdag avond het autobusje bestuurde waar mee een groep Apeldoornse bouwvak arbeiders uit de omtrek van de Duitse plaats Emmerik naar huis reed. In Emmerik kreeg de Amerikaanse twin tigjarige studente m de journalistiek mejuffrouw M. J. Hunter uit Minne sota, tfan hen een lift. L. liet in Apel doorn zijn collega's uitstappen en bood mejuffrouw Hunter aan haar naar Amersfoort te brengen waar zij zou overnachten. ZIJWEG IN Onderweg naar Amersfoort reed L. ter hoogte van Kootwijkerzand van de rijksweg af een» zijweg in In deze on bewoonde streek greep de Apeldoorner het meisje vast. De Amerikaanse verzette zich gillend. Dat werd gehoord door de chauffeur van een zandauto, de heer W. van Maa- nen uit Beekbergen. Toen hij haar te hulp rende, ging de aanrander er in het busje vandoor, met de bagage van de studente. De heer Van Maanen kon een vaag sig nalement van de man en de auto op geven. Dat was voor de Apeldoornse politie genoeg om de aanrander de volgende middag te arresteren. De bagage van de studente, waarin ook haar reisdocumenten zaten, werd ge vonden op de parkeerplaats van Berg en Bosch. Daar had de dader ze na zijn vlucht neergezet. Mejuffrouw Hunter is de gast geworden van de hoofdinspecteur van de Apel doornse politie de heer J. P. Wepster. Vandaag vertrekt zij naar Amerika. OP DE FIETS Daarmee komt dan voor haar het einde van de reis door Europa die zij door een uitwisseling van studenten heeft kunnen maken. Die reis was in Ierland begonnen. Zij kocht daar, evenals haar twee vriendinnen, een fiets, waarmee de drie studenten Ierland en Schotland doorkruisten. Op eigen houtje stak mejuffrouw Hunter toen over naar Oostende, vanwaar zij naar Amersfoort fietste om een vriend te bezoeken met wie zij in Amerika op de middelbare school was geweest. Na dit bezoek trok zij door Duitsland, in jeugdherbergen overnachtend, naar Saarbrücken. Daar stapte zij op de trein naar Parijs. Omdat haar fiets daar niet aankwam, maakte zij haar verdere reis liftend. Zo ging zij naar Heidel- berg, Dusseldorp en vandaar naar Em merik. In die plaats kreeg zij van de gearresteerde bouwvakarbeider een lift naar Nederland. Uit de Maas is onder de gemeente Grevenbicht het lijk opgehaald van de heer P. van Dokkum, die in militaire dienst was. Hij verdronk vorige zon dag onder de gemeente Elsloo. Maar beste man, ik draag avond kleding. STOCKHOLM (Reuter) De Zweedse socialistische re gering heelt een duidelijke overwinning behaald in de Zweedse verkiezingen voor het parlement. Zij kreeg 116 zetels toegewezen; vijf meer dan de vorige keer. De eerst volgende partij was die der liberalen met 39 zetels. Van onze correspondent VALKENBURG. De organisatie T.N.O. (Toegepast Wetenschappelijk Onderzoek) in Den Haag onderzoekt de Valkenburgse grotten op genees krachtige werking. Het onderzoek staat onder leiding van prof. H. Deenstra uit Utrecht en prof. N. Orie uit Groningen en richt zich in het bijzonder op genezing van astma. Eind vorige week zijn dertig patiënten in Valkenburg aangekomen. Zij zullen in de grotten een kuur van 42 dagen ondergaan. Aanleiding tot het onderzoek was een brief van een Belgische toeriste. een ias<(maipatiënte aan het gemeentebe stuur van Valkenburg. Zij schreef dat zij in haar vakantie dagelijks de grot ten had bezocht en zich daardoor veel beter voelde. De kosten van het onderzoek worden geraamd op twintigduizend gulden. Zeeuwsch Dagblad Uitgebreid provinciaal nieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee U van alle markten thuis bent Ik verzoek U mi( gedurende drie weken het Zeeuwsch Dagbled te doen toekomen op onderstaand adres. Daarvoor betaal ik ƒ0.56. N>ïm Adres Woonplaats In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm. Zeeuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1