Conflict uog steeds onopgelost Newyorkse politie krijgt zenuwslopende dagen BLis wmmm DE ANGST BEHEERST HET PEELLAND Kunstmest is onmisbaar voor onze voeding ■Prijsbeschikking bouwbedrijf- een doorn in het vlees VANDAAG OVERLEG MET AMBTENAREN VAN DRIE DEPARTEMENTEN WESTELIJKE GROTE DRIE PROTESTEREN TEGEN VRIJHEIDSBEPERKING V&ikcJk KOEK SCHADELIJK? ZIE ONZE GEZONDHEID! Kritiek van Salan op De Gaulle minister aannemers Geheimzinnige opbelster in Zuid-Limburg Rode 'activiteit om Berlijn Opkomende pijn DUBBELDEKKEND GROTE 1SNELVERF500J Spijtoptanten in groep toelaten Vrijdag 16 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD l'ag. Onzekerheid Cabine van kunstmaan op aarde terug ANODISEERBEDRIJF BRANDDE AF Jongetje van zes onder autobus Spanningen Voorspelling SOEKARNO NEEMT NASUTION MEE NAAR NEW YORK LIJFWACHT VAN 18 MAN VOOR K. Sanap Verzet tegen Kadars bezoek aan Amerika EEN IN HAARLEM 1140 BEKEURINGEN IN ZEVEN MAANDEN Politie speurt naar dader van aanslag op Hans Hermans Prinsessen bij opening Staten-Generaal LANDBOUW ZOU NIET ZONDER KUNNEN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De misluk king van de besprekingen tus sen minister De Pous (econo mische zaken) en de Raad van bestuur bouwbedrijf over de mogelijke opheffing van de prijsbeschikking bouwbedrijf, heeft althans enige dingen dui delijk gemaakt. Ten eerste dat de prijsbeschikking de aan nemers als een doorn in het vlees steekt. Voorts dat zij de minister een zeer sterke greep op het bouwbedrijf geeft zon der dat dit bedrijf precies weet op welke wijze die greep kan worden toegepast. Ten slotte dat de houding van de aanne mers (en hun verhouding tot minister De Pous) sinds de bouwstaking in niets is ge» wijzigd. De prijsbeschikking werd afge kondigd om een einde te maken aan de bouwstaking, die van 7 maart tot 23 maart heeft geduurd. Inzet van het conflict was de eis van de aan nemers vast te houden aan hun contractueel vastgelegde risicoclau sule, waarbij zij tussentijdse loons verhogingen in rekening konden brengen bij hun opdrachtgevers. De minister van economische zaken bepaalde tenslotte in zijn beschik king dat: de prijs die voor het uit voeren van bouwwerken ten hoogste in rekening mag worden gebracht, is de overeengekomen prijs tussen partjjen, verminderd met kosten die voortvloeien uit wijzigingen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden sinds 29 februari 1960. De greep van de minister op het bouwbedrijf zit nu hierin, dat de prij- zenbeschikking veel verder gaat dan in het conflict was voorzien. De weige ring van de aannemers betreft het afstand doen van de huns inziens on aantastbare rechten op doorberekening in de lopende contracten, van het werk dat tijdens de loonsverhoging in uit voering was. De prijsbeschikking praat niet over ..lopend werk". Zij geldt dui delijk voor ieder werk, ook voor ieder nieuw werk. In de juridische opzet van de beschikking is dit niet anders mogelijk geweest. De aannemers zijn thans zeer on zeker over de uitvoering van de be schikking en wel speciaal over drie hoofdpunten: .1Indien nu nieuw werk wordt aan genomen en opgeleverd, is het voor de opdrachtgever mogelijk (volgens de tekst van de beschikking) een korting op de prijs toe te passen en wel het verschil tussen de lonen van thans en de Ionen van de oude c.a.o., die op 1 maart verstreek 2. Indien een werk niet wordt aan- Eieen nieuwsdienst LOS ANGELES Voor de derde ach tereenvolgende maal is het de Ameri kaanse luchtmacht gelukt een vol instru menten gepakte cabine naar de aarde te laten terugkeren nadat deze door een kunstmaan van het type Discoverer was uitgestoten. Een amphibievliegtuig was gisteren op weg naar de plaats, in de omgeving van het eiland Christmas, vlak bij de evenaar, waar andere vliegtuigen de capsule had den zien neerkomen. Eerder was gemeld dat de bergingsoperatie was mislukt. In tegenstelling tot de vorige keer slaagden vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht er niet in de capsule in de lucht op te vangen terwijl deze aan een parachute naar beneden kwam. Tot nu toe zijn de capsules van drie kunstmanen, de Discoverers 13, 14 en 15, nadat die 17 maal om de aarde hadden gedraaid, geborgen. Rookverbod overtreden AMSTERDAM. Door overtreding van het rookverbod in het anodiseerbe- drijf van de C.V. Alcoral aan de Hoog te Kadijk in Amsterdam is dat bedrijf gistermorgen verwoest. Drie houten loodsen brandden af. De twintig man personeel die er werkten konden op tijd vluchten, de meesten met achterlating van kleren die in kas ten hingen. Een van de arbeiders vertelde in een loods vlak bij een bak petroleum een eindje sigaret te hebben zien liggen, die hij vergeefs had proberen uit te trappen. De politie zoekt de overtreder van het rookverbod. Een pakhuis naast de loodsen bleef gespaard omdat het aan de kant van de brand geen ramen had. Van onze correspondent EMMEN. In Emmen is gister mid dag de zesjarige Corrie Preis dodelijk verongelukt. Het jongetje stak achter een hoog be laden boerenwagen de Angelslowerdijk over. Het jongetje liep onder een bus en werd zwaar gewond. Kort na aan komst in een ziekenhuis is het overle den. genomen maar in regie wordt uitge voerd, mag de aannemer dan de nieu we lonen berekenen of zal de opdracht gever deze eveneens korten tot het peil der oude lonen? 3. Indien een aannemer zijn arbei ders elders ter beschikking stelt, krijgt hy dan de oude lonen vergoed, terwijl hij nieuwe moet uitbetalen? Hoe de aannemer moet handelen wanneer hij onderaannemers in een werk betrekt, is hem geheel duister. Over deze vraagpunten is de bouw wereld, volgens haar zeggen, volkomen in onwetendheid gelaten. Zij schreef op 22 juni een brief aan minister De Pous, waarin om opheldering over deze zaken werd verzocht. Uit de afgelopen onderhandelingen, die eind augustus en begin september tussen de Raad van bestuur bouwbedrijf en de minister zijn gevoerd, is wel gebleken dat de spanningen nog on verminderd voortduren. De bouwers klagen dat de minister in plaats van te antwoorden op hun brief met hen is gaan spreken over de voorwaarden waaronder de prijsbeschikking kan worden ingetrokken. De bewindsman, uiteraard vasthou dende aan zijn prijspolitiek en niet bereid de bouwnijverheid in een andere positie te plaatsen dan de rest van het Nederlandse bedrijfsleven, deed het voorstel: Ik trek de beschikking in als de organisaties der aannemers collec tief verklaren dat zij loonsverhogingen niet tot uiting brengen in de prijzen. De aannemers zien in dit voorstel geen nieuws. Het is hetzelfde als in maart 1960: afstand doen van de con tractuele rechten op doorberekening van lopend werk. Dit stuit in de bouw wereld op vrijwel unaniem verzet. Haar hoop is nu gevestigd op een pro ces tegen de wettigheid van de beschik king. Naar wij vernemen zal het bin nen korte tijd worden aangespannen. Het laat zich niet moeilijk voorspel len dat het proces zal worden uit gevochten tot en met de hoge raad, waarmee zeker anderhalf jaar is ge moeid. Ondertussen willen de aan nemers toch klaarheid over de toepas sing van de beschikking. Onzekerheid in het bouwbedrijf hierover is in nie- mands belang. Nieuwe loonsverhogingen duiken aan de horizon op, want als de metaal industrie voorgaat kan de bouwnijver heid niet achterblijven, zeggen de aannemers. Straks komen zij opnieuw in een gelijke situatie terecht als in maart. Over de toepassing van de beschik king is dan ook het laatste woord nog niet gevallen Vandaag begint het technische overleg over de door de aannemers gestelde punten in de brief van 22 juni. In het overleg zijn ambte naren van de ministeries van econo mische zaken, volkshuisvesting en bouwnijverheid en van verkeer en waterstaat betrokken. DJAKARTA (AP). In de Indonesi sche delegatie naar de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties, die onder leiding zal staan van president Soekarno, zullen o.a. zitting hebben de minister van defensie generaal Nasu- ti'on en de leider van de Indonesische communistische partij Aidit. Soekarno antwoordde gisteren op de vraag of hij de kwestie Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties zal voorleggen glimlachend met: Wacht u maar af. Soekarno zal 28 september in New York aankomen. In Djakarta heeft Soekarno gisteren de leden van het hoogste Indonesische staatsorgaan, het volkscongres, beëdigd. Van de 610 leden waren er 574 aanwe zig. De overigen ontbraken wegens ziekte of „om andere reden". Het con gres wordt verondersteld de grote lij nen van de regeringspolitiek vast te stellen. Met de installatie van het Volkscon gres is de „terugkeer naar de grond wet van 1945" voltooid. Van onze correspondent HEERLEN In Zuid-Limburg waart een vrouw of meisje rond dat 's avonds mensen opbelt om te vragen wat zij verdienen. Vooral naar het salaris van Heerlenaren lijkt de geheimzinnige stem benieuwd te zijn. De stem zegt dat de opgebelde telefoon abonnee met de P.T.T. spreekt en dat de P.T.T. het belangrijk vindt té weten hoe groot het salaris van de abon- Bij de P.T.T. zijn ook uit andere delen van het land klachten binnengekomen over een geheimzinnige stem die tele fonisch naar het inkomen informeert. De P.T.T. probeert achter de iden titeit van de geheimzinnige stem te komen. BERLIJN (AP/Reuter). In de westelijke luchteorridors boven Oost- Duitsland naar Berlijn worden de laatste twee weken veel meer Rus sische straaljagers waargenomen dan tevoren. Zo meldde een Britse piloot van een lijndienst op München dat hij op al zijn laatste vluchten door Russische patrouilles gevolgd is. De migs patrouilleren langs de bui tenlijnen van de corridor en boven 3 km hoogte, dat is de maximum-hoogte die de Russen voor de corridors hebben voorgeschreven hoewel de westelijken deze eenzijdige vaststelling nimmer heb ben geaccepteerd. Niettemin vliegen de westelijke piloten gewoonlijk beneden de 3 km, maar toen dezer dagen een vlie ger wegens de zware bewolking boven de 3 km kwam, vloog er meteen een Russische patrouille op hem af. Op het vliegveld Tempelhof vertelden officieren dat ook in de corridor naar Hannover grotere Sowjet-aetiviteit was waargeno men; uit de corridor naar Hamburg is niets bijzonders gemeld. De afgelopen dagen zijn Russische of Oost-duitse straaljagers bijzonder actief geweest boven Berlijn. Er werden zeer veel con- densstrepen gezien en enkele Westberlij- Van onze correspondent NEW YORK Op het hoofdkwar tier van de Newyorkse politie maakt men overuren vanwege de veiligheids maatregelen die volgende week moe ten worden geromen bij de aankomst van Kroesjtsjef en zijn vrienden. Nog •nooit heeft de politie van deze stad zich geplaatst gezien voor een zo ge weldige taak en nog maar hoogst zel den heeft zij een man moeten bescher men die meer wordt gehaat dan Kroesjtsjef. Achtduizend man politie, een indruk wekkende vloot van de kustwacht en tientallen helikopters van leger en po litie zullen in touw zijn om Kroesj tsjef van het moment van zijn aan- Advertentie kou of griep, blust U snel uit met de veelzijdig samengestelde Koker 50 tabl. 90 ct. - 25 tabl. 60 ct. NEW YORK (Reuter). De Hon gaarse communistische leider Janos Ka- dar, die in de Hongaarse opstand van 1956 een verradersrol speelde, heeft bij zijn aankomst in New York dezer da gen bepaald niet op een uitbundig wel kom te rekenen. In feite poogt de Hon gaarse generaal-majoor Kiraly, voorzit ter van een Hongaarse vrijheidsstrij dersorganisatie en voormalig bevelheb ber van de opstandige gevechtsgroepen in Boedapest, een gerechtelijk bevel te krijgen om Kadar te beletten voet op Amerikaanse bodem te zetten wanneer het s.s. Baitika met hem en andere communistische leiders arriveert. Zijn advocaten stelden voor het hof dat Ka- dar ,,een gewone misdadiger is, veroor deeld door de Verenigde Naties en alle nette mensen." komst af te beschermen tegen de vele vijanden die hij in New York heeft. BOM De spanning steeg gisteren al ten top toen het bericht binnenkwam dat vlak bij het gebomo van de Verenigde Naties twee tijdbommen waren ont ploft. Dat kan, zei de politie, een voor bode zijn van wat ons nog te wachten staat. Achttien agenten, bomen van kerels, hebben tot taak niet van Kroesjtsjefs zijde te wijken zolang hij in Manhattan is, het stadsdeel dat hij niet mag verla ten. Het zijn allemaal scherpschutters die bovendien zeer bedreven zijn in jiu jitsu. Behalve al deze bewakers zullen er nog meer mensen in touw zijn wanneer Kroesj tsjefs schip, de Baitika, maandag in Man hattan afmeert. Daarvoor is een lijne plaats aangewezen: pier 73, vlak bij een vuilnisbelt. Honderden leden van vak bonden en ontelbare Oosteuropese vluch telingen zullen proberen zo dicht bij het schip te komen als hun wordt toege staan, om K. te laten merken hoe zij over hem denken. Vooral de havenarbeiders zijn van pian hun mening niet onder stoelen of ban ken te steken. Om al deze betogingen binnen redelijke perken te houden zijn natuurlijk extra politieversterkingen no dig. MACMILLAN BEREID Onze Londense correspondent telefoneerde gisteravond: Of premier Macmillan inderdaad naar New York gaat zoals algemeen wordt verwacht hangt in de eerste plaats af van wat Kroesjtsjef in de Assemblée zal zeggen. Doet de Russische leider con structieve voorstellen dan is het zeker dat de Britse premier eveneens naar New York gaat. In geen geval gaat Macmillan al binnen enkele dagen naar New York. De Britse delegatie komt onder leiding te staan van lord Home, de minister van buiten landse zaken, zoals trouwens altijd de bedoeling is geweest. Lijkt het Macmillan nuttig in een later stadium naar de As semblée te gaan, dan zal hij dat zeker doen. De demonstraties met Sabres en Starfighters op een luchtvaartshow van de Canadese luchtmacht in To ronto vermochten een heel publiek uitermate te boeien op twee perso nen na. Dat waren de Russische mi litaire attachés die blijkens de foto (in de cirkels) niet de minste belang stelling toonden. Advertentie EEN KIND KAN DE „KWAST,, DOEN Eigen nieuwsdienst HAARLEM. Tegen bromfietsers, die te hard rijden of te veel lawaai ma ken wordt streng opgetreden. In de eerste zeven maanden van dit jaar heb ben 1440 bromfietsers een bekeuring ge kregen, omdat ze te hard reden. Zeven tig kregen er een bekeuring, omdat ze een ondeugdelijke geluiddemper hadden. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft dat geantwoord op vragen van een raadslid. Deze had er naar geïnfor meerd, wat er tegen de hinder, die bromfietsers veroorzaken, kan worden gedaan. Tegen geluidshinder van bromfietsers kan het gemeentebestuur verder niets uitrichten. Dat is de taak van de rijks wetgever. Het ministerie van verkeer en water staat is overigens van plan daarover een aanvullende bepaling op te nemen in het wegenverkeersreglement, aldus het Haarlemse gemeentebestuur. ners klaagden dat hun ramen sprongen bij het doorbreken van de geluidsbar rière. Inmiddels is de Westduitse president, Lübke, in West-Berlijn aangekomen waar hij vandaag een medisch congres en zaterdag een tentoonstelling zal ope nen. De Oostduitsers hebben zijn bezoek waarvoor van de openbare gebouwen gevlagd wordt, provocerend genoemd. Lübke is vergezeld van zijn minister van binnenlandse zaken, Schroder. Lüb- kes echtgenote, die niet per vliegtuig wil reizen, kwam per trein aan en was bijna naar Oost-Duitsland doorgezonden daar de Oostduitse machthebbers op de stations in West-Berlijn (die onder Oost duitse leiding staan) het optreden van de talrijke persfotografen op het sta tion Zoo ook al weer provocerend von den. Maar juist toen de stationschef en de fotografen -hierover aan het rede twisten waren rolde de trein met me vrouw Lübke binnen en kon zij uitstap pen druk vereeuwigd door de foto grafen. De westelijke grote drie dienden gis teren in Moskou officiële protesten in tegen de communistische beperkingen van de bewegingsvrijheid in en naar Berlijn. Het westelijk overleg over te genmaatregelen vindt gestadig voort gang. President Lübke voerde bespre kingen met burgemeester Brandt en in Bonn beraadslagen de drie westelijke ambassadeurs met vice-premier Erhard. Bondskanselier Adenauer wenst de za ken niet op de spits te drijven en blijft tot dinsdag nog met vakantie in Italië. Er zullen zeker geen belangrijke besluiten genomen worden voor hij te ruggekeerd is, ook al schijnt men voor al van Amerikaanse zijde aan te drin gen op een krachtiger Westduitse hou ding. Afgezien vanhun activiteit in de luchteorridors blijven de Oostduitsers ook aan de grenzen bedrijvig en spel- deprikken geven. Zo werd gisteren een bus met 29 Westberlijnse schoolkinde ren aan de zonegrens teruggestuurd om dat bij drie kinderen volgens de Oost duitse regels de identiteitsbewijzen niet Van een onzer verslaggevers SEVENUM. Het onderzoek naar de moord op de twaalf jarige Hans Hermans te Seve- num concentreert zich thans op enkele positieve gegevens, die na vier dagen speuren zijn ver- zameld. Aan het omvangrijke zoeken door honderden mannen is een eind gekomen. Gisteren is voor het laatst met een ver sterkte troepenmacht van vijf honderd man van het garnizoen Venlo een groot gebied afgezocht naar de verdwenen zaag die de jongen achterop zijn fiets ver voerde en de twee plastic vlag getjes die van het rijwiel zijn afgerukt. Deze laatste massale speurtocht bleef zonder resultaat Er werd geen zaag en ook geen vlaggetjes gevonden. De Limburgse Jagers en de compag nieën Stoottroepen uit Venlo, die vier dagen een gebied van honderden hec taren bos, hèi en ontgonnen terrein hebben afgezocht, zijn gisteravond de finitief ingerukt. Zij hebben prachtig werk verricht dat in ieder geval voor de oplossing van de mysterieuze ver dwijning van de jongen heeft gezorgd. i De districtsrecherche van de rijkspo litie te Roermond en de groep Horst van de rijkspolitie staan nu voor de taak de dader op te sporen. Enig houvast Er is een omvangrijk onderzoek aan de gang. De verzamelde aanwijzingen geven mogelijk enig houvast. Hoewel nog geen positieve mededelingen kon den worden verstrekt, werd ons toch wel te verstaan gegeven, dat enkele „mogelijkheden" worden onderzocht, Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De prinsessen Bea trix en Irene zullen op Prinsjesdag de opening van de Staten-Generaal bij wonen. Tot nu toe is dit nog slechts een maal gebeurd en wel in 1958. in orde, waren. De klas zou een school reisje maken naar een bos in West- Duitsland. De Oostduitsers erkennen de Westduitse passen niet meer voor West- berlijners. Polen en Tsjecho-Slowakije hebben meegedeeld zich daarbij aan te sluiten, maar Zuidslavië doet hier niet aan mee en blijft de rechtsgeldigheid van de Westduitse pas erkennen. die naar de dader van dit gruwelijk misdrijf kunnen leiden. Daarnaast gaan de onderzoekingen in alle inrichtingen en gestichten die daar voor in aanmerking komen, terwijl voorts alle personen tegen wie enige verdenking mogelijk is nader worden bekeken. Het stoffelijk overschot is door de justitie vrijgegeven. In Sevenum wor den voorbereidingen getroffen voor de begrafenis van het slachtoffer. Afschuw Er is een rilling van afschuw door het hele land gegaan na het bekend wor den van de gruwelijke aanslag op de twaalfjarige Hans, die niet vermoedend welk onheil hem bedreigde zondag middag door het zonovergoten Peelland fietste. In de huizen en boerderijen van dit afgelegen gebied, dat slechts door sneden wordt door enkele verharde we gen, heeft zich de angst genesteld. De woestenij met haar wirwar van karre- sporen en haast onbegaanbare zand paden, waar een vreemde geen uitweg uit weet, had ook voor de bewoners van de plaatsen rondom nog altijd een re creatieve aantrekkelijkheid. Nu is het opeens een gebied vol gevaar en ge vaarlijke elementen Ouders en onderwijzers nemen het zekere voor het onzekere. Voorkomen wordt dat schoolgaande kinderen voor taan alleen de eenzaamheid ingaan, 's Morgens trekt de schooljeugd in grote groepen van verzamelpunten naar school, 's Middags zorgen de onderwij zers er voor, dat de kinderen uit de Peel ook weer in groepsverband naar huis terugkeren. Ook de melkmeisjes, die in de sche meruren 's morgens en 's avonds naar de afgelegen weilanden moeten, gaan nu niet meer alleen. Het prachtige Peelland herbergt gevaar. Iedere vreemdeling wordt argwanend opgeno men. De bevolking, die eigen leed in eigen kring hield, is nu mededeelzaam geworden tegenover de politie. De da der moet worden gevonden, hoort men overal zeggen en iedereen die meent dat hij daaraan kan meewerken, doet dit. NAS SI DRINGT AAN: DEN HAAG. Het comité Nationale actie steunt spijtoptanten Indonesië (Nas- si) heeft er bij de regering op aangedron gen de spijtoptanten te behandelen als groep en niet van geval tot geval. Het comité heeft zich in een brief tot de regering gericht naar aanleiding van het bericht in ons blad dat het kabinet weliswaar heeft besloten meer spijtop tanten tot ons land toe te laten, maar de grondslagen voor de toelating ongewij zigd te handhaven. Het comité stelt in een dergelijk beleid geen vertrouwen. Volgens hem moet er van worden uitge gaan dat degenen, die een visum hebben aangevraagd ook werkelijk aan het cri terium nood" voldoen. Het c'omité vraagt 'daarom onbelem merde toelating. Van onze agrarische medewerker TNE hedendaagse landbouwproduktie kan men niet losdenken van het gebruik van kunstmest en van middelen tot bestrijding van schadelijke insecten en ziektekiemen. Zonder deze hulpstoffen zou het volstrekt onmogelijk zijn de wereldbevolking te voeden en zou bijv. een zo dicht bevolkt land als Nederland voor enorme bedragen aan levensmiddelen moeten invoeren, die dan tenge volge van de algemene schaarste onbetaalbaar duur zouden worden. minder vatbaar doen zijn voor insec ten en schimmels. De waakzaamheid die hier geboden is, is stellig aanwe zig, maar door tekort aan kennis wordt in de praktijk vrij vaak achteloos met zware vergiften omgegaan. Op dit ter rein nv eten voortgezet onderzoek en voorlichting de gevaren uitbannen, die thans in bepaalde opzichten zonder twijfel aanwezig zijn. Als wij in West-Èuropa op het ogen blik een hoge en steeds stijgende wel vaart bereiken, dan is dat voor een groot deel juist te danken aan de in tensieve landbouw, die het mogelijk maakt om met geringe kosten in eigen voedingsbehoeften te voorzien. Neder land is bijv. het dichtstbevolkte land ter wereld, maar desondanks slagen onze boeren en tuinders er in niet al leen te zorgen voor de binnenlandse voorziening met melk, zuivel, vlees, eieren, groente en fruit bovendien kan er dan nog zoveel worden geëx porteerd, dat de opbrengst daarvan ruimschoots dekking heeft voor alles wat Nederland aan andere levensmid delen, fruit en genotmiddelen moet in voeren. Dat dit mogelijk is, danken wij voor een zeer groot deel aan de kunstmest en de middelen, die de groei van de gewassen beschermen. Wie mocht menen dat dit slechts ten koste van de algemene gezondheids toestand gaat, mogen wij attent ma ken op het feit dat het Nederlandse volk juist buitengewoon gezond is. Ner gens is het sterftecijfer lager, nergens is de rijkdom aan gezonde kinderen zo groot, ijergens zijn de levenskansen beter en nergens vindt men een zo bloeiend gezinsleven als in Nederland. Als er werkelijk iets mis was met on ze voeding, dan zouden wij deze re cords zonder twijfel niet kunnen berei ken, want ook is nergens bijv. het ge bruik van kunstmest zo hoog als juist in ons land. Wat is trouwens kunstmest? Kunst mest bestaat uit minerale stoffen, die in de bodem onder invloed van kool zuur, humuszdur e.d. in opgeloste vorm door de plantenwortels worden opgenomen, evenals die wortels soort gelijke stoften opnemen die afkomstig zijn van verrottende plantendelen. Men zou het min of meer zo voor kunnen stellen dat in de bodem stalmest, sa men met bestanddelen uit de grond zelf, door diezelfde oplosmiddelen wordt omgezet tot stoffen, die in prin cipe gelijk zijn aan kunstmest. Ook de stalmest en de mineralen uit de bo dem worden eerst afgebroken tot uiterst eenvoudige stoffen, die door de- wortels worden opgenomen om op nieuw als bouwstenen voor planten- weefsels te dienen. VOORTZETTING De kunstmest bestaat hoofdzakelijl uit verbindingen van stikstof, fosfor kali en kalk met bovendien nog eei: tiental minder in het oog vallende stof fen. De stikstof wordt verkregen uit de lucht, die aan andere stoffen wordt gebonden. Vertrouwde men in dit op zicht geheel op wat de planten zelf uit de lucht halen, dan zou dit maar een zeer gering percentage vormen van de hoeveelheid stikstof die nodig is om de plantengroei te verzekeren. De fosforhoudende meststoffen wor den gemaakt uit minerale fosfaten die op enkele plaatsen in de wereld wor den aangetroffen. Deze fosfaten zijn overblijfselen van uiterst kleine orga nismen, die zich in een zeer ver ver wijderde oudheid in onvoorstelbaar grote mate hebben vermenigvuldigd. Wij teren thans op een stofwisselings proces dat honderden miljoenen jaren geleden werd onderbroken, maar nu eenvoudig wordt voortgezet. De kalizouten zijn op enigszins an dere wijze door de natuur gevormd. Zij zijn het eindprodukt van langzaam ingedroogde zeeën, die van het open water werden afgesloten misschien tengevolge van aardbevingen. Toen het water verdampte, kristalliseerde eerst het gewone zeezout (keukenzout) uit en daarna de overblijvende zouten, waarvan kalium een belangrijk be standdeel is. Dit kalium nu is voor de plantengroei even onmisbaar al stik stof of fosfor. Al deze stoffen zijn ook onmisbaar voor onze eigen voeding, die immers geheel op de plantengroei berust. Vlees is ten slotte ook ont staan uit planten, die door dieren wer den gegeten. Kunstmest veroorzaakt in feite geen kunstmatige groei, maar stelt de plan ten de materialen ter beschikking die vele grondsoorten van nature niet in voldoende mate bevatten. De planten nemen daarvan op wat zij nodig heb ben en vormen ei op volkomen na tuurlijke wijze nieuwe stoffen van. Te gen kunstmest behoeft dan ook geen enkel bezwaar te bestaan, mits zij met kennis van zaken en in een juiste ver houding wordt gebruikt. Bij de bestrijdingsmiddelen tegen insecten en ziekten ligt het iets an ders. Hier gebruikt men uitwendige stoffen, die inderdaad dikwijls in be denkelijke mate vergiftig zijn. Niet zei den gebeurt het dat daardoor het evenwicht in de natuur wordt ver stoord, waardoor men bij de bestrij ding van een bepaald insect zich een andere plaag op de hals haalt. Maar ook hier zit de wetenschap niet stil; rusteloos wordt gezocht naar stoffen, die wel de gewenste bescherming ge ven, maar niet giftig zijn, en naar cultuurmaatregelen die de planten Advertentie Van onze correspondent PARIJS. Generaal Salan die, ge pensioneerd, sedert enige maanden als zogeheten ambteloos burger te Algiers" woont, heeft in een openlijke verklaring stelling genomen tegen generaal de Gaulle en met name tegen diens Alge rijnse politiek. Hij heeft deze kritiek weliswaar in een voorzichtige vorm gegoten en het doen voorkomen alsof hij zich alleen kantte tegen degenen die de zijde van de Algerijnse nationalisten hebben ge kozen, doch daarenboven heeft hij o a gezegd dat niemand het recht heeft dé Mohammedanen voor de keuze te stel- I.en al of niet Frans le blijven, omdat Algerije volgens artikel 72 van de grond wet ondeelbaar met Frankrijk is ver bonden. Volgens Salan is trouwens door de mi litaire opstand van 13 mei 1958 en de daarop gevolgde volksstemming duide lijk gebleken, dat het Franse volk in het moederland en in Algerije wenst, dat Algerije bij Frankrijk blijft. Daarmee heeft Salan weer olie op het vuur gegooid van de Franse ultra's in Algerije die zich na de persconferentie van de Gaulle nogal ontevreden hebben getoond en hij heeft waarschijnlijk ook nif.ulye verdeeldheid gezaaid onder de officieren van het Franse leger in Al gerije. Van hen nam men juist aan, dat af 72,e?1held' althans het weldenken de deel zo langzamerhand was gaan in zien dat een „Algerijns Algerije" op af? aUur-^Yfrmijdelijk is. Temeer om- dat de Gaulle met nadruk heeft ver klaard dat het Franse leger in Algerije zou blijven tot na de volksstemming.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5