Fruitfee bezocht Bethesda: Haar eigen ziekenhuis Zandkreekdam bijna klaar E.E.G. en coöperaties: vele moeilijke problemen Zeeuws Fruitcorso rijdt in afgesloten parcours Boogschuttersconcours groeide uit tot groot feest Zeeuwsch Dagblad OPEL REKORD 1961 een juweel van een wagen! Pag. 3 Prestatie ROEZIGE STEMMING BIJ CHARMANT BEZOEK Geldleningen in Goese raad Minder bezoek aan het schoolmuseum LOUISSE- MIDDELBURG N.V. Onderwijszaken in Goese raad Begin cSe dag met TEO-jam Stroming in het Zijpe te sterk NIEUWE WINKEL Jongedame kreeg een maand voor diefstal Veertig jaar bij de post Kort na rijbewijs reeds een aanrijding Leerzame bijeenkomst L.C.C. Goes-oost in de belangstelling Restauratie kerk vordert goed Politie te Goes krijgt gatsometer Vrijdag 16 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk qiNDS ENIGE JAREN geleden de werkclassificatie en prestatiebelo ning bij het rijk werd ingevoerd en de gemeenten een missive van de minister van Binnenlandse Zaken ontvingen om overeenkomstig het rijk de regeling in te voeren, is de verwarring niet van de lucht. Wanneer de gemeenten de rijksre geling volgden, mochten zij direct aan hun personeel een prestatietoeslag van drie procent verstrekken. Vooral in de kleine gemeenten leverde de rege ling moeilijkheden op en veelal werd slechts besloten de regeling in te voe ren om daarmee een mogelijkheid te scheppen het laagstbezoldigde perso neel een extraatje te bezorgen. Hoe wel het wat overdreven zou zijn te zeggen dat het daarbij is gebleven, kan zeker wel gesteld worden, dat de vorderingen in vele gemeenten be neden de verwachtingen zijn gebleven. De grotere gemeenten worstelden en worstelen nog steeds met de materie, ook al, om de zaken zo serieus moge lijk voor te bereiden en ontsporingen als bij Werkspoor te voorkomen. Tot zover is alles goed gegaan. Wat is er echter gebeurd? De mi nister van Binnenlandse Zaken heeft thans opnieuw een missive aan de ge meentebesturen gezonden, waarin het gehele systeem van beoordeling en pro centuele prestatiebeloning gewijzigd is. - De beoordeling is er niet gemakke Iljker op geworden, maar wat erger is de procenten-beloning is zodanig ge wijzigd, dat met recht gevraagd mag worden welke richting de minister nu ■it wil. De percentages zijn gebracht van 3 tot 8 op 0 tot 12. Dat betekent dus, zon der in al te ingewikkelde»berekeningen te vervallen, dat het gemeenteperso- neel, dat enkele jaren geleden drie pro cent kreeg, bij een slechte beoordeling zal terugvallen op 0 procent. Het gaat er dus drie procent op achteruit. Het is duidelqk, dat dit een onaanvaard bare zaak is. De gemiddelden zullen stijgen en de chefs en bazen, belast met de beoorde ling zullen er eenvoudig niet over pein zen een zodanige beoordeling te geven, dat iemand drie procent op zijn inko men achteruit gaat. De voorstellen van het ministerie zijn dan ook een slag in de lucht. Men zou er nog enige waardering voor ge had kunnen hebben, indien de drie procent in het nieuwe systeem uit gangspunt was geweest in de waarde ring nul. Nu dit niet het geval is, wordt het hele systeem van prestatiebeloning in de gemeentelijke, maar ook in de rijkssfeer een onaanvaardbare zaak Het is dan ook geen wonder, dat de vakorganisaties al overal trachten het gemiddelde over de gehele linie te ver hogen. GOES. B. en W. stellen de ge meenteraad voor het opnemen van gel den ter voorziening in de behoefte aan vlottende middelen gedurende het vier de kwartaal 1960, tot het aangaan van een geldlening van 150.000 met de N.V. Bank voor Ned. gemeenten voor de consolidatie van de vlottende schuld. Verder vermeldt de uitgebreide agen da voorstellen tot het garanderen van rente en aflossing van een door de stichting schooltandverzorging zuid- en noord-Beveland aan te gane geldlening voor de aanschaf van een dental-car, tot vaststelling van een partiële herzie ning van het uitbreidingsplan-noord in onderdelen, idem van het uitbreidings plan oost en west, tot aankoop van het pand M. Smallegangebuurt 33, en ten slotte is er een voorstel met betrekking tot de verdeling van het bouwvolume 1960. MIDDELBURG. Uit het jaarver slag van het schoolmuseum te Middel burg blijkt dat het ledental 339 be draagt. Het ledental is iets achteruit ge lopen en het bezoek aan het museum eveneens. De oorzaak hiervan is, meent het bestuur, dat de huisvesting van het museum slecht is en er jaarlijks drie onderwijstentoonstellingen worden ge houden. In de gegeven omstandigheden zijn de financiële middelen toereikend. De algemene vergadering wordt op woensdag 5 oktober gehouden in het Schuttershof. Advertentie VLISSINGEN. De dames Matty van Hekken, Tanja Post en Corrie Vermue, die gedrieën op zo charmante wijze de keur van het Zeeuwse fruit vertegenwoordigen, is het nog niet aan te zien, dat ze de fruitweekmarathonlopen. Een vermoeiend werk, met een mas sale hoeveelheid indrukken, moet welhaast als een dolgeworden film aan hen voorhij razen. Ze houden zich echter goed. Wat meer zegt: Stralend en charmant. Matty, die in het dagelijkse leven verpleegster is, heeft gisteren, uiteraard in gezelschap van haar hofdames, haar „eigen" ziekenhuis bezocht. Dit bezoek is wel een van de hoogtepunten voor haar ge weest, te meer omdat haar metamorfose te midden van haar collega's een eclatant succes bleek te zijn. „Ze is enig", zeiden de verpleegsters van Bethesda. Er stonden gisteren trouwens meer eeuwenoude, handboogsport genoot de punten op het programma. De Goese belangstelling van enkele honderden toe middenstand had een gezellige en uit- schouwers. Ongetwijfeld ging van de wed- nemend geslaagde braderie georgani- strijd een goede propaganda uit. seerd. De vele bezoekers die hier iets De hoofdvogel schoot C. Lous van „De van him gading wisten te vinden konden Edele Handboog" uit Oudelande. De tegelijk een grote bazar bezoeken die ten behoeve van het Rode Kruis was inge richt. Ten slotte was er gisteren op de Grote Markt in Gos ook nog een boog- scbuttersconcours, dat dichte drommen van kjjkers trok. Natuurlijk was het de fruitfee die de prijzen uitreikte. Zoals het een echte fee betaamt was Matty gisteren bij haar bezoek aan het Vlissingse Bethesda een uur over tijd. Maar dat verminderde niets aan het en thousiasme bij het welkom. Gezeten in haar glanzende auto reed de fruitfee met wijd uitgespreide armen het haar be kende terrein op. Ze werd verwelkomd door de waarnemend voorzitter en door de secretaris van het bestuur, de heren ds. A. Verschoor en W. J. Berg. Eenmaal veilig genesteld in een hoek je van' de recreatiezaal en met een geu rige kop thee voor haar, werd Matty toe gesproken door ds. Verschoor. Deze zei trots en blij te zijn dat de fee ditmaal uit de kring van Bethesda was voort gekomen. Hij hoopte dat de schone am bassadrice nog een prachtige en feeërie ke loopbaan te goed zou hebben en wens te haar alle sterkte toe die ze nodig zou hebben. In een klein toespraakje, dat met een gul applaus werd beloond, v ertelde de fee dat van haar verwacht werd goede gaven uit te delen. Ditmaal zouden het appelen en peren zijn van de fruitbedrij- vên De Crabbe en Vredenhof, bedden te Krabbendijke. Tweehonderd kg van dit kostelijke goed stond dan ook in de gang van het ziekenhuis opgestapeld, verdeeld over tien kisten. Man op vrouwenzaal Bij de rondgang die volgde was het een roezige drukte in de gangen van het ziekenhuis. „Wie heeft u toestemming gegeven om op een vrouwenzaal te komen?" vroeg een pittige verpleegster aan een van de pers fotografen. De man gaf geen antwoord en liep wat hij lopen kon om de wolk van tule en zijde hij te benen. Want de fee en haar hofdames werden druk jre- fotografeerd. Al met al is het een gezellig bezoek geworden dat bij de patiënten duidelijk in de smaak viel. De taak van de fruitfee was hiermee echter niet afgelopen. In Goes stonden n.l. enkele evenementen op het program ma. En de fruitfee had de wens te ken nen gegeven om deze festiviteiten met haar aanwezigheid op te luisteren. Ge zellig kuierend vertoefde zij met haar hof dames enige tijd op de geanimeerde bra derie van de Goese middenstand. Ook de aantrekkelijke bazar van het Rode Kruis werd met een bezoek vereerd. Laat op de avond klom zij op het grote podium voor het stadhuis op de Grote Markt om de prijzen uit te reiken aan de winnaars van het boogschuttersconcours. Dat was een allergezelligst onderdeel van het pro gramma. De buren van de fruitfee vielen n.l. in de prijzen en de uitreiking ging daarom met de nodige zoenen gepaard. Het boogschuttersconcours, waaraan circa 12 sociëteiten uit Zuid-Beveland deelna men, had een sportief verloop. Deze edele meeste kleppen waren voor J. v. d. Dries uit 's Heerenhoek, de eerste zijvogel voor N. Dalebout, Wolfaartsdijk, tweede zij vogel: C. Vermue uit 's Heerenhoek. De prijs van de eerste kal was voor J. Glas uit Kapelle en van de onderkal voor P. Claeys uit Oudelande. De meeste klei ne vogels schoot P. Timmerman uit 's Hee renhoek. Na afloop van de wedstrijd volgde een specifieke boogschuttersmaaltijd. U kunt er verzekerd van zijn, dat de schutters met hun dames, de fruitfee en haar hof dames, de stamppot van witte kool en worst best lieten smaken. Programma Het programma voor vandaag heeft niets met fruit te maken. Op initiatief van burgemeester H. K. Michaëlis zal de fruitfee dan namelijk de eerste paal in de grond slaan voor het nieuwe complex van de apparaten- en ketelfabriek Den Haag N.V. Dit complex zal verrijzen op het havenindustrieterrein. Na deze plech tigheid houdt de directie van de fabriek een receptie in hotel „De Korenbeurs". Des avonds brengt de fruitfee, met „Ho sanna" voorop, een bezoek aan de bloe mententoonstelling in het Schuttershof. Burgemeester Michaëlis zal deze ex positie om zeven uur officieel openen. Om acht uur komt de fruitfee. Advertentie wordt heden en morgen van 10 tot 22 uur in „Britannia", Vlissingen, tentoongesteld. Ook zijn de Opel Kapitan en de Chevrolet Convair te zien. GOES. De gemeenteraad krijgt in de woensdagavond te houden openba re vergadering een groot aantal onder- wijsvoorstellen van B. en W. te ver werken. Ondermeer is er een voorstel tot ontslag van mr. H. J. M. Stieger, wegens vertrek, en benoeming van een nieuw lid van het college van curato ren van de gymnasiale afdeling van het Goese lyceum en van de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs. Op de voordracht staan mr. H. P. J. M. Koopmans te Goes en drs. D. Spruit te Goes. Verder tot uitgifte van grond in erfpacht aan het bestuur van de Koningin Wilhelminaschool voor B.L.O. Voor het aanschaffen van leermidde len en meubilair voor de Burgemees ter van Dusseldorpschool (als gevolg van uitbreiding aantal leerlingen) wordt een extra krediet gevraagd van 5584,95. De Caspar Berseschool vraagt medewerking voor de aanvulling van de voorraad leermiddelen en aanschaf van meubilair. B. en W. vragen hier voor een krediet van 896,30. Een an der voorstel behelst het verlenen van medewerking aan de R.K. uloschool, aanschaf van meubilair tot een bedrag van 1.151,90, aankoop van boeken en leermiddelen voor uitbreiding van bi bliotheek tot de som van 4.708,30. De raad wordt ook gevraagd een ex tra krediet te verlenen ten behoeve van het inrichten van een gedeelte van de voormalige vakschool voor meisjes aan de Wijngaardstraat voor het openbaar en r.k. ulo (beide scholen kampen met plaatsruimte). De voorzieningen worden geraamd op 1.028,21. De herv. school vereniging ,,Het Mosterdzaad" wil de speelplaatsen van de Prinses Irene- school en de Prinses Margrietschool herbetegelen, voor de Ireneschool nieu we gordijnen en zonwering voor de Prinses Margrietschool aanschaffen. B. en W. vragen hiervoor een totaal krediet van 5678. Ten slotte moeten de vergoedingsbedragen per lokaal en per kleuter, ter bestrijding van de ex ploitatiekosten der bijz. kleuterscholen over de jaren 1957, 1958 en 1959 wor den vastgesteld. BRUINISSE De verdieping van het Zijpe, de betrekkelijk smalle geul tus sen Schouwen-Duiveland en St. Philips- land heeft in de loop der jaren al heel wat zorgen gegeven. Volgens overleve ringen, was het Zijpe vroeger zo ondiep dat men wadend de overkant kon be reiken. Sinds die tijd is het heel wat dieper geworden. De verzanding van de Bruintjeskreek, de afsluiting van het vaarwater tussen St. Philipsland en Noord Brabant door de Slaakdam en het leggen van andere dammen, maak te dat het water een andere weg moest zoeken, waardoor in het Zijpe de stroom zeer versterkt werd. Hierdoor ontstonden de zo gevreesde dijkvallen en er zijn vele pogingen gedaan om de stroom te beteugelen. Men denkt ernstig over het leggen van een Inlaagdijk van de nieuwe sluis in de Bruinisserpolder of het wegbaggeren en op een plaats weer aanleggen van de Willemspolderhaven. Een punt dat in het bizonder door de stroom belaagd wordt is de hoek bij de Stoofpolder ter hoogte van het Kust licht. Een duiker is thans met ver schillende materialen gearriveerd om de geconstateerde afwijkingen in de vooroever nader te onderzoeken. Dit on derzoek geschiedt in opdracht van het waterschap Schouwen-Duiveland, afde ling waterkering Bruinisse. Schrijvers Stoffenhuis c.v. GOES. In de Lange Vorststraat heeft Schrijver's Stoffenhuis gisteren een nieuwe winkel geopend. De ontwer per van het bouwplan had slechts de beschikking over 120 vierkante meter vloeroppervlakte doch het is verrassend, wat uit deze beperkte mogelijkheid is ontstaan: Een uiterst modern winkel pand (met drie verdiepingen). Het ge bouw is architectonisch zeer aantrekke lijk en de indeling biedt veel mogelijk heden. Daar is in de afgelopen dagen dan ook een ruim gebruik van gemaakt, want op wel zeer smaakvolle wijze zijn de stoffen geëtaleerd. De hele winkel biedt practisch eta leermogelijkheden. Het was gisteren, op de openingsdag, druk in deze nieuwe winkel in de Lange Vorststraat. Veel gelukwensen, dikwijls vergezeld van bloemen werden aangeboden. Het vierjarig dochtertje van de heer C. L. K. te Dreischor werd door een hond van de heer J. v. d. L. zo ernstig in het gezicht gebeten dat zij in het Rode Kruisziekenhuis opgenomen moest worden. Natuurlijk werden gisteren de kin deren in Bethesda niet vergeten. Zo veel mensen hadden dè kleintjes nog nooit rond hun bed gezien. Ze keken een beetje verlegen lachend in het rond en sommigen weigerden van pure verlegenheid het kostelijke fruit aan te pakken. „Het is maar een gewone verpleeg ster", zei een van de kinderen die blijkbaar niet was te imponeren door het stralend gewaad van de fruitfee. Mogelijk herkende het kind ook Matty, de verpleegster. MIDDELBURG Voor de Middel burgse politierechter verscheen gisteren een jongedame, J. S. uit Vlissingen, wie diefstal en vervalsing ten laste was ge legd. Zeer ernstige feiten noemde mr. B. S. Sieperda de escapades van mej. S., die verleden jaar oktober in Vlissingen werkzaam was op een kantoor van de VVV. Daar zou zij door met zgn. passe partouts van de Spoorwegen te knoeien een bedrag van circa ƒ300 hebben ver duisterd. Enige maanden nadien was zij in Goes in betrekking. Daar zou zij op nieuw een bedrag van 300 hebben ge stolen, alsmede kleren. „In Vlissingen had ik onenigheid met mijn kollega's", verklaarde verdachte, „en in Goes zat ik slecht bij kas.' De politierechter antwoordde: ,,Dat eerste vind ik toch geen reden om te gaan ste len." De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop eiste zes maan den celstraf, waarvan vier voorwaarde lijk, met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht stelling van de reclas sering. Het vonnis luidde conform, met uitzondering van de voorwaardelijke tijd, die mr. Sieperda op vijf maanden bracht. KRABBENDIJKE. De heer A. J. de Kok, directeur van het postkantoor te Woerden hoopt op 16 september zijn 40-jarig jubileum bij de P.T.T. te vie ren. Na de h.b.s. te hebben doorlopen, volgde hij te Middelburg een cursus voor kantoorbediende. In 1921 werd de heer De Kok te Vlissingen aangesteld, doch in 1923 vroeg hij overplaatsing aan naar Krabbendijke, waar hij dertien jaar werkzaam was. In 1936 volgde zijn benoeming tot commies te Goes, in wel ke plaats hij enige jaren later benoemd werd tot hoofdcommies. In 1955 werd hij tot directeur van het postkantoor te Woerden benoemd, waar hij heden nog werkzaam is. BERGEN OP ZOOM Voor het kan tongerecht stond J. de S. uit Arnemuiden terecht omdat hij op 27 juni met een vrachtauto op de Antwerpsestraat een aanrijding had veroorzaakt. Ter zitting bleek dat S. op 1 april zijn rijbewijs had gehaald terwijl hij nog geen drie maan den later met een zestien meter lange vrachtauto met aanhangwagen op stap was gegaan. De officier vond dit wel een beetje on verantwoordelijk en eiste tegen S. een boete van vijftig gulden subs, tien dagen hechtenis. De kantonrechter vonniste conform. De te Noordgouwe gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhelmina- fonds heeft 37.62 gulden opgebracht. De collecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds bracht te Terneuzen GOES Bedoeld als een oriënterend en voorlichtend karakter heeft het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuidwestelijk Neder land gistermiddag in de Prins van Oranje voor het kader van de ledenverenigingen een E.G.G.-coöperatiemiddag georganiseerd. Voor deze bijeenkomst bestond, boven verwachting, een behoorlijke belangstelling. Een drietal deskundige sprekers heeft uitvoerig de aanwezigen voorgehouden wat er allemaal te verwachten is van de E.E.G. Dat bleek overigens nog niet veel te zijn. De ontwikke ling van de E.E.G. is in een impasse geraakt en de problemen, die op een oplossing wachten liggen nog huizenhoog opgestapeld. Niet temin is het voor de Coöperatiemensen een leerzame middag geweest. Na een kort begroetingswoord van de vice-voorzitter, van het L.C.C. de heer P. G. Bom uit Colijnsplaat (voorzitter ir. M. A. Geuze was verhinderd) leidde ir. A. W. Luitjens verbonden aan de V.C.S. de sprekers in. Hij was enigszins in mineur gestemd over de ontwikkeling van de E.E.G. Hij meende, dat de jongste denkbeelden van De Gaulle funest zijn voor de Euro- markt. Nederland en de andere landen voelen dan ook niets voor zijn plannen. In de landbouwsector is Duitsland de „zondebok", dat van een versnelde aan passing niets wil weten. „Duitsland wil de zaak maar rekken en (voorlopig) zijn eigen gang gaan", aldus ir. Luit jens. Nader sprekend over de structuur van de coöperaties in de E.E.G. vond hij het aanbevelenswaardig te zoeken naar mogelijkheden tot samenwerking. En wel op twee gronden: Verdediging van de gemeenschappelijke belangen tegen supernationale organen en het in nemen van een sterke positie op de markt, waar de coöperaties optreden. Het gaat er om, niet alleen naar het buitenland te kijken. De heer C. R. Tybout, medewerker van de Nationale Coöperatieve Raad in Den Haag ging in zijn sterk gedocumen teerd betoog nader in op het probleem van de coöperaties in de E.E.G.-landen. Hij was de overtuiging toegedaan, dat het proces van de ontwikkeling van de E.E.G. lang zal duren. Ook in zijn be toog kwam Duitsland er niet best af. GOES Alle voorbereidingen zijn klaar om het' Zeeuwse fruit corso, dat morgenmiddag en -avond langs een afgesloten par cours door Goes-oost zal trek ken, zo geslaagd mogelijk te doen verlopen. Het ziet er naar uit, dat het fruitcorso, als een wer kelijk uniek en onovertroffen Zeeuws evenement morgen van start zal gaan. De deelname met praalwagens handhaaft zich op een behoorlijk niveau. Naast het meerijden van de fruitfee met haar hofdames en een groot aan tal reclamewagens zal de stoet DREISCHOR De werkzaamheden aan de restauratie van de Nederlands Hervormde Kerk alhier vorderen gesta dig. Men is thans bezig de zuiderbeuk in de oorspronkelijke staat terug te brengeij. Indertijd is dit gedeelte be pleisterd en van andere ramen voorzien toen het tot schoolgebouw ingericht werd. Er worden thans weer Gothische ramen met glas en lood in geplaatst. Al le binnenmuren zijn weggebroken zo dat de twee beuken thans één geheel vormen. Het dak is reeds gedeeltelijk vernieuwd. t De heer J. J. Jansen, technikus bij Gemeente Bedrijven in Middelburg, is bevorderd tot opzichter C voor de afde ling gas en water. Deze vakature ont stond door de benoeming van de heer G. Schutte tot bedrijfsleider van het Gasbedrijf in Enkhuizen. In de komende weken zal te Sint-An- ƒ742,74 op. Te Sluiskil 75,60 en te naiand de bekende lijstcollecte gehou- Drlewegen 26,31. I den worden ten bate van de reclassering, so" is vol goede moed. met medewerking van circa tien muziekgezelschappen een aan trekkelijk, levendig en kleurig geheel vormen. Het parcours zal deze keer niet zo langgerekt zijn als vorig jaar, toen zich enkele problemen aandienden. Met na me de verkeersmoeilijkheden hebben het bestuur van de stichting „Het Zeeuws Fruitcorso" doen besluiten een korter, maar dan geheel afgesloten, parcours te volgen met het fruitcorso. Een tweede nadeel van het te lange parcours vormde het grote aantal af- sluitplaatsen (32) en het aantal kassa plaatsen (20). Zaterdag zullen alle toe. gangswegen tot Goes-oost vanaf elf uur des morgens worden afgesloten. Er zijn thans elf afgesloten toegangswegen met kasa's. Op deze posten zullen een lei der en vier personen aanwezig zijn, als mede een gemeentewerkman en een po- litie-agent. Voor de midddaguren zal de ze „sterkte" nog wat opgevoerd kunnen worden. In totaal zijn 12 personen op het parcours aanwezig voor kaartverkoop en controle. Het Valekeslot, waar de cor so-stoet geformeerd zal worden, zal za terdag hermetisch afgesloten worden. De centraalpost van dit ,,parcours-ap- paraat" zal gevestigd worden in het kantoor van de Ned. Heide Mij, Vogel- zangsweg. De heer M. Haasdonk zal daar dan de leiding hebben. Overigens heeft het bestuur node moeten heslui ten tot het heffen van een entree. Dit is echter noodzakelijk, om het fruit corso op de weg te houden, zo werd gis termorgen tijdens een persconferentie nog eens met nadruk onderstreept, Intussen heeft het bestuur heel wat gunstige reacties ontvangen voor bezoek aan het fruitcorso. Met name van bui ten de provincie. Zo is o.m. bekend, dat de leden van de Zeeuwse verenigingen uit Den Haag en Den Bosch met enkele bussen zaterdag naar Goes zullen ko men. Ook in België bestaat grote inte- resse voor het fruitcorso. Verwacht mag dan ook worden, dat het Zeeuws fruit corso opnieuw door vele duizenden per. sonen bezocht zal worden. Het bestuur van de stichting „Het Zeeuws Fruitcor- Ontwikkeling De heer Tybout schetste de ontwikke ling van de coöperaties in de verschil lende landen, waarbij hij vooral stil stond bij West-Duitsland. Na ons land is de coöperatie, in de breedte en in de diepte, relatief het sterkst ontwikkeld. Het is intussen een gunstig verschijnsel, aldus de heer Tybout, dat het aantal coöperaties geleidelijk afneemt, en het aantal leden stijgt. In het merendeel van de E.E.G. landen nemen de zuivelcoöpe- raties verreweg de belangrijkste plaats in. Opmerkelijk is, dat in Italië de in stellingen voor het landbouwkrediet ontbreken. In dit opzicht neemt Neder land een bijzonder gunstige positie in. De prijs, die de boeren hier voor het opnemen van landbouwkrediet moeten betalen is uniek in de wereld. Ten slotte stond spreker in het kort stil bij de contacten en de taak van de coöperatie in E.E.G.-verband. Hij meen de, dat de doelstellingen van de E.E.G. sterk overeenkomen met die van dd coöperaties. Tot slot had de heer Ty bout geen goed woord over voor het ont werp van Wet Vennootschapsbelasting. Dit nieuwe plan van de regering zal een zware slag betekenen voor de coöpera ties. Graanpolitiek De directeur van het Centraal Bureau in Rotterdam, ir. Y. de Boer bepaalde zich als laatste spreker hoofdzakelijk tot de toekomstige graanpolitiek. Het beken de standpunt van Duitsland, waarbij dit land geen verlaging van de huidige graanprijzen gedoogt, maakt dat er geen enkele zekerheid bestaat over de land bouwpolitiek in de eerst komende jaren. Nadat hij zijn toehoorders een blik ach ter de schermen had gegund van de (meestal moeilijke) besprekingen be paalde hij zich met name tot het tar- we-vraagstuk. Hij stelde vast, dat de zelfvoorzieningsgraad voor het gehele E.E.G.-gebied volgens de cijfers van de Europese commissie de laatste jaren van 91 tot 93 pet. is geweest, terwijl het er naar uitziet, dat de jaarlijkse vergro ting van de tarweproductie het E.E.G.- gebied practisch selfsupporting kan maken. Hier ontstaat het probleem van de voorziening van de maalindustrie, die allerminst gesteld is op een voorziening met tarwe, die dus voor bijna 100 pet uit zachte tarwe bestaat. Franse tarwe De coöperaties krijgen het meest te maken met een groot aanbod van Fran se tarwe. De Amerikaanse tarwe wordt min of meer uit de markt „weggere- geld" zoals ir. De Boer zei. De Franse tarwe zal evenwel een binnenlands-E.E. G.-marktartikel worden, zodat er aanlei ding bestaat om contact op te nemen met de Franse verkooporganisaties van tarwe, die 85 pet. van het tarwe-aanbod beheersen. Spreker verklaarde dat ge streefd moet worden naar een goed ge zamenlijk beleid van de coöperaties, waarbij niet alleen de Franse en de Ne derlandse coöperaties betrokken zijn. Het Frans-Nederlandse verkeer kan im mers niet losgemaakt worden van de rest van het E.E.G.-gebied. Voorts zei hij, dat Nederland prijs stelt op richt prijzen, terwijl de andere landen vast houden aan vaste minima en maxima. Ten slotte wees ook Ir. De Boer op de noodzaak van de samenwerking. In de discussie, die echter maar moeizaam op gang kwam, werden enkele punten na der belicht. Voor de erven P. Bruggeman werd te Kapelle verkocht het woonhuis met schuurtje, erf en tuin staande aan de Ooststraat 28. Hoogste inschrijver was dhr. Joh. Eversdijk Pz. voor de som van 6262. -Koper was dhr. P. Gijzel- Jobse voor ƒ6325.-. De dagen van de veerboot tussen Kortgene en Wolfaartsdijk zijn nu bijna op de vingers van onze handen af te tellen. Het machtige bouwwerk dat Noord en Zuid-Beveland verbindt nadert met rasse schreden de voltooiing. Massief en geweldig ligt de dijk te wachten op de bekroning van z'n kruin: Een lange rij van feestelijk toeterende auto's. Nog slechts enkele weken en Noord- Beveland zal definitief uit z'n isole ment zijn verlost. Een van de praalwagens, die zater dag in het Goese fruitcorso meerijdt heeft zelfs de oude verbindingsweg (de boot) tot thema. Waarschijnlijk zal er weinig wee moed zijn als we die boot voorgoed zien verdwijnen. Inmiddels wordt met grote vaart aan de dam gewerkt. Op de foto ziet u arbeiders, die bezig zijn met bestratingswerkzaamheden. Het wegdek is trouwens zo goed als gereed en menige auto is reeds clan destien naar de overkant gereden. Alleen moet men dan niet op een modderspatje kijken. Op de dijk zelf zijn ter weerszijden van de weg 150 meter lange parkeer- stroken aangebracht. Als in de toe komst naast de dijk de watersport tot ontwikkeling zal zijn gekomen, kun nen nieuwsgierige automobilisten dus boven op de dam hun wagen kwijt. GOES. Het college van B. en W. stelt de gemeenteraad voor, ten behoeve van de ge meentepolitie een gatsometer aan te schaffen. De aanschaf- fingskosten van dit meetapparaat bedragen 1535. Met enkele bijkomende voor zieningen vragen B. en W. de raad een extra krediet te ver strekken van 1600, ten laste van de gewone dienst van de begroting voor het dienstjaar 1960. De gemeenteraad komt woensdagavond, om acht uur, in openbare vergadering bijeen. B. en W. schrijven in hun toe lichting aan de raad, dat door de invoering van de maximum snelheid binnen de bebouwde kom het voor de gemeentepolitie noodzakelijk is geworden, nauw lettend controle uit te oefenen op de snelheid van motorvoer tuigen in dat deel van de ge meente, waar de 50-km grens geldt en in liet bijzonder op hei in de bebouwde kom gelegen ge deelte van de hoofdverkeersweg. Het is gebleken, dat vele weg gebruikers de toegestane snel heid belangrijk overschreden. Om paal en perk te stellen aan deze overschrijding menen B. en W., dat het nodig is een gatso meter aan te schaffen. In onze krant van dinsdag j.l. gaven wij een uitvoerige beschrijving van de werking van de gatsometer, toen de Middelburgse politie dit apparaat testte.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3