DIEF GRIJPT MILJOEN AAN —JUWELEN— Betogers overal in Leopoldstad bracht Vluchteling „aanvalsplan Oostduitsers mee van 't venster op de wereld O Uitgeputte ex-premier ontsnapt aan lynchpartij Moboetoe soldaat die de ministers naar huis stuurt UNILEVER WAS NIET OPRECHT LOONBELEID WEER TER SPRAKE Chief Whip PROCO Yan Marokkaanse prinses in Parijs Ongeboren kind na ongeluk gered KOFFERTJE VOL BEWIJZEN De Bilt: Regen DADER MOORD IN BELGIË? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NAAR BRUSSEL EXCUSES crème shampoo Uit vitrines Deur Waker gedood Nog een opvarende van Bermuda gevonden AANVALSDOEL SA LA KOREA Met bajonetten Volksgezondheid Niet eer dei- Nieuwe vragen Gesprek Suiker en metaal Twee Franse bladen in beslag genomen op ieders lip! Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BïtEUKER Hoofdkantoor: Goes, L». Vorststraat 90, Postbus 4t Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 90, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlisslngen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N^'euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Ia Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kaboutera 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4657 Vrijdag 16 september 1960 LOEMOEMBA REDT HET VEGE LIJF Van onze correspondent BRUSSEL Moboetoe, die zich aangediend heeft als Congo's derde man is nog geen dertig jaar oud. Hij is ambitieus, intelligent en niet kieskeurig bij de keuze van zijn middelen. Ook Moboetoe kan als voorbeeld gelden van de zegswijze, dat Congo's on afhankelijkheid goeddeels werd voorbereid op de Brusselse wereldtentoonstelling van 1958. Om de Congolese paviljoens te stofleren, de officiële en die van missie en zen ding, heeft men toen veel jonge ont-' wikkelde negers uit alle delen van Con go naar België laten komen. Overheid, missie en zending kozen de beste men sen die elkaar in Brussel hebben leren kennen, die met elkaar maar ook met jonge Belgen en bovendien met com munistische agenten van gedachten hebben gewisseld over hun ervaringen in België en over hun opvattingen aan gaande Congo's toekomst. Deze elite heeft een grote rol gespeeld in Congo's onafhankelijkheidsproces en vele na men van huidige Congolese leiders vindt men terug in het gastenboek van Tervueren, waar tijdens de Expo voor hen een onderkomen was ingericht. Tot hen behoort ook Moboetoe, die toen na zeven jaar dienst in het Congolese leger zijn ontslag had genomen als sergeant-schrijver om zich op de jour nalistiek te werpen. Eenmaal in Brus sel wist hij zijn verblijf verlengd te krijgen door studiebeurzen. Zes maan den studeerde hij sociale wetenschap pen en leerde tevens dat men zonder vragen niets bereikt. Andere Congolezen hebben vrouw en kin deren kunnen laten overkomen, waar om ik niet? Vrouw en twee kinderen kregen een gratis vliegbiljet. Het is hier koud, zo vertelde hij op het mi nisterie van koloniën toen het winter werd. Waarom geeft ge mij geen war me kleren? En op het ministerie gaf men hem zonder aan de rekenkamer te denken ƒ500. In die warme kleren is Moboetoe grote financiële instellingen gaan bezoeken om hun steun te vra gen voor de verkiezingskas van Loe- moemba's Congolese nationale bewe ging. Hij werd niet overal afgewezen. Vandaar dat hij financieel specialist werd van Loemoemba, die hem in maart naar België afvaardigde voor de economisch-financiële conferentie. Na de onafhankelijkheid werd hij van sergeant-schrijver kolonel zoals zijn chef Loendoela van sergeant-zieken verpleger generaal was geworden. Te zelfder tijd was hij staatssecretaris in het kabinet-Loemoemba en moet hij zich beijverd hebben om politieke te genstanders met geld tot een gunstige houding jegens Loemoemba te bewe gen. In kringen der Verenigde Naties zou men over hem niettemin te spreken zijn. Met Moboetoe viel namelijk overleg te plegen en hij bood zelfs excuses aan, toen Congolese soldaten op het vlieg veld van Leopoldstad Canadezen ruw hadden aangepakt. Daarom slikte men maar het slot van zijn brief: ,,Ik heb nu mijn verontschuldigingen aangebo den. Derhalve kunnen wij het incident voor gesloten verklaren." Met hem te praten viel ook tijdens de vele potsier lijke scènes die zich voor radio-Leo- poldstad afspeelden. Advertentie crème shampoo met ei Kijk in de spiegel: uw haar lijkt jonger, is jonger en van een onge kende schoonheid. Dat is het geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. i PPOCO met ei Van onze correspondent PARIJS. Het is gisteren een goede dag voor de Franse gangsters geweest. In Parijs, in de buurt van de Place de l'Etoile, zijn zij een juwelierswinkel binnengedrongen en hebben er voor ongeveer hon derdduizend nieuwe francs aan ju welen geroofd. In een hotel aan de Avenue George V hebben zij uit een kamer, waarin de prinses La mia El Sohl, echtgenote van een van de prinsen van Marokko, lo geerde, voor een miljoen nieuwe francs aan sieraden gestolen en ten slotte is er nog een overval geweest in het kantoor van een kali-mijn in de Elzas. Vier lieden hebben daar 300.000 nieuwe francs gestolen. De eerste roofoverval had 's ochtends plaats om kwart over elf en wel in een laari, de Avenue Victor Hugo, waar veel verkeer is en waar veel mensen des ochtends hun inkopen plegen te doen. Drie mannen die gewapend wa ren en die maskers op hun gelaat hadden, traden op een gegeven ogen blik de juwelierswinkel binnen en rie pen handen hoog. De directeur, die hun maskers carnavalsmaskers vond, dacht dat het een grapje was. De gangsters verzekerden hem dat het om een wer kelijke roofoverval ging. Twee van hen gingen bij de deur staan en hielden de directeur van de zaak, twee verkoopsters en een toeval lig aanwezige diamanthandelaar in be dwang, terwijl de derde rustig de vi trines leeghaalde en de inhoud daarvan in een zwarte leren zak stopte. Tot hun buit behoorde o.a. een collier van bril janten, een ander van goud met robij nen, een groot aantal ringen met bril janten, met juwelen bezette armband horloges e.d. Daarna vertrokken zij in een auto die voor de deur geparkeerd was. De eigenaar belde direct de politie op, maar van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. open De 22-jarige prinses Lamia El Sohl logeerde in het hotel George V. Zij had voor ongeveer één miljoen nieuwe francs waarde aan juwelen in een ladenkast geborgen, die op haar hotel kamer stond. Toen zij van een wande ling gistermiddag terugkwam viel het haar op, dat de deur van de kamer, die zij zorgvuldig had afgesloten, open stond. Zij ging daarna direct kijken of haar juwelen er nog waren en zij zag, dat de indringers alles hadden meege nomen. De politie neemt aan dat iemand, gewapend met valse sleutels en waar schijnlijk verkleed als de bediende van een van de vele modehuizen, die vaak leveranties komen, brengen aan cliën ten van het hotel, de diefstal heeft ge pleegd. Ook hier heeft men geen enkel spoor kunnen vinden. Vingerafdrukken waren er niet en de prinses zelf heeft er geen idee van wie haar kan hebben bestolen. geweest die hun gelaat verborgen had den achter lappen, waarin zij gaten hadden geknipt voor de ogen. Twee nachtwakers hielden de wacht bij de brandkast die een groot bedrag bevatte, omdat gisteren de lonen moesten wor den uitbetaald. Zij trachtten de over vallers te beletten het kantoor binnen te gaan, maar een van hen werd door een vuurstoot uit een machinegeweer gedood en de andere werd ernstig ge wond. In de loop van de ochtend vond de rijkspolitie in de buurt van het stadje een auto, die verongelukt was en waarin zich twee zeer ernstig ge wonde passagiers bevonden. Deze zijn. naar het ziekenhuis gebracht, maar hun toestand was zodanig, dat men hen nog niet heeft kunnen verhoren. Men denkt echter dat zij hebben deelgenomen aan de overval. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Een dodelijk ver moeide en angstige Loemoemba werd gisteren aangetroffen in de mess voor officieren van de politiemacht der Ver enigde Naties. Alle strijdlust scheen ge weken en hij vroeg slechts om bescher ming, die hem onmiddellijk werd ver leend. Voor zover het mogelijk is voor spellingen te doen die verder gaan dan enkele uren zou men kunnen zeggen dat zijn rol voorlopig uitgespeeld is. Een zwaar bewapende sectie Ghanese sol daten van de internationale politie macht waakt nu over hem. Of hij zal worden uitgeleverd wanneer de huidige Congolese machthebbers daarom vra gen, is niet bekend. Een paar uur eerder had Loemoemba no geen laatste poging gedaan om zijn tegenstanders de loef af te steken. Hij had bekend laten maken dat hij nog altijd premier was en dat de nieuwe sterke man van Congo, kolonel Joseph Moboetoe, chef van de staf en tevens opperbevelhebber, reeds was gearresteerd. Of Moboetoe werkelijk gearresteerd is geweest of niet kan niet worden nagegaan. De ontslagen opperbevelhebber van het Congolese leger, generaal Loendoela, is wel degelijk gevangen genomen, maar gisteravond schijnt hij op vrije voeten te zijn gesteld. Niemand weet door wie. De chaos is er niet minder op geworden, maar de tegenstanders van Loemoemba zijn zichtbaar in de meerderheid. Overal in de straten van de hoofdstad wordt tegen hem betoogd. Loemoemba's leven is gisteren herhaaldelijk in groot gevaar geweest, zelfs nog nadat hij zich reeds onder bescherming van de Ghanese troepen van de internationale politiemacht had gesteld In feite ontsnapte hij ter nauwernood aan een lynchpartij. Gillende Congolese soldaten hadden het op zijn leven gemunt. Op het laatste ogenblik werd hij gered door de militaire politie van kolonel Moboetoe. De soldaten riepen: Dood hem, dood hem! en waren door het dolle heen. LOEMOEMBA Voldoende voor ca 8 wassingen I slechts 65 ct ƒ:4n- Pro dent tfiis .ooma? 'v HOEK VAN HOLLAND. Gisteren heeft men in het gelichte wrak van de kustvaarder Bermuda, die 20 januari j.l. verging, het lijk van een vierde op varende aangetroffen. Het slachtoffer is de zestienjarige matroos A. L. Hofstra uit Leeuwarden. Van het derde slachtoffer, welks lijk dinsdag werd geborgen, is de identiteit inmiddels ook vastgesteld. Het is de achttienjarige Jacob Sturm uit Vlissin- gen. De roofoverval in het kantoor van een kalimijn te Wittenheim in de Elzas is in de nacht van woensdag op don derdag gepleegd. De gangsters hebben daar de nachtwaker doodgeschoten en zi; hebben uit een brandkast een be drag in contanten van 300.000 nieuwe francs ontvreemd. Het zijn vier mannen Van onze correspondent BREDA. De 28-jarige mevrouw J. C. van Sprundel-Braun is gister middag fietsend op de Haagweg te Breda in botsing gekomen met een vrachtauto met stenen, bestuurd door M. v. G. uit Wagenberg. Zij is kort daarop overleden. De vrouw was zeven maanden in verwachting; in het St. Ignatiuszie- kenhuis te Breda heeft men het kind kunnen redden. De toedracht van het ongeluk is niet geheel duidelijk. Vermoedelijk is de wielrijdster door de vrachtauto tegen de trottoirband klem gereden. Zij is toen gevallen, maar werd niet overreden. Van onze correspondent BONN. Omstreeks 20 augustus stortte voor de 32-jarige kapitein van het Oostduitse leger Günther Mali- kowski de wereld ineen. Het was hem, zo is gisteren te Bonn uit mede delingen van de Westduitse regering gebleken, zonneklaar geworden, dat het Oostduitse leger zich voorbereid de op een aanvalsoorlog tegen de Bondsrepubliek. Dat was voor Moli- kowski het sein om Oost-Duitsland, na vijftien jaar intensieve commu nistische scholing, te verlaten: hij vroeg asiel te West-Berlijn. Bonn heeft het geval Malikowski zorgvuldig „opgespaard". Op een mo ment dat de moeilijkheden in Berlijn klein schenen te worden en men in Oost-Duitsland tevergeefs wachtte op een grootscheepse Westduitse tegen actie, kwam de Westduitse regering met de gevluchte kapitein op de proppen. Malikowski hoorde in het Oostduitse leger tot de leidende politieke figu ren: hij was een communist van net zuiverste water, een politieke commissa ris voor wie iedere recruut en lagere officier beefde, een hoger soort officier voor wie gewone officieren van de troep een heilig ontzag dienden te bezitten. Malikowski had het gebracht tot kapi tein en leidend medewerker van de politieke afdeling van de eerste gemo toriseerde divisie te Potsdam een machtige positie met het recht op in zage in alle militaire papieren. In Malikowski's divisie had men naar zijn zeggen de officieren opdracht ge geven een aanvalsplan op te stellen be stemd voor het Westduitse gebied van Kiel tot Hannover. Malikowski bewees bij zijn aankomst te West-Berlijn de Westduitse autoriteiten dat hij niet met zomaar een mooi verhaaltje kwam aan dragen; hij had een koffer vol pamflet ten voor de Oostduitse soldaten bij zich. Het waren oproepen die in geval van een Oostduitse bezetting van Noord- Duitsland de bevolking gerust moes ten stellen en speciale verklaringen voor intellectuelen in de Bondsrepubliek. Men zou in dat leger dus overgeschakeld hebben van een zuiver defensieve naar een harde offensieve mentaliteit en al geruime tijd de gewone soldaat rijp pogen maken voor een actie tegen de Bondsrepubliek. In Bonn concludeert men uit Mali kowski's uitgebreide mededelingen en meegebrachte paperassen dat het com munistische Oostduitse bewind er niet voor zal terugdeinzen te gelegener tijd aan de grens met West-Duitsland grens conflicten uit te lokken. Met dergelijke grensconflicten, waar de Russen zich gelijk in Korea angstvallig buiten zou den houden, kan men een uiterst ver warde situatie in het hart van Europa scheppen, welke volgens de communis ten niet zonder invloed zou blijven op MALIKOWSKI wilde niet mee ten aanval de economische en politieke stabiliteit van de Bondsrepubliek. De Westberlijnse politie heeft don derdag op zijn vlufeht naar het westen een vroegere agent van de Russische geheime dienst, de 59-jarige Duitse ingenieur Hagemann, gearresteerd. Ha- gemann wenste niet langer voor de Russen te werken. Hij had in 1956 zeven reizen vanuit het oosten naar West- Duitsland gemaakt om inlichtingen te verzamelen over Amerikaanse oorlogs schepen en installaties in Westduitse havens. Voorts heeft een rechtbank in Karlsruhe een 44-jarige man, Kosch, tot acht jaar veroordeeld wegens spio nage voor de Poolse geheime dienst. Als ambtenaar aan het ministerie van defensie had hij verscheidene keren staatsgeheimen o.a. over vliegtuig leveringen verkocht. De 27-jarige scooterrijder B. Buser uit Nijkerk is gisteravond dodelijk veronge lukt. Bij Hoevelaken botste hij tegen een vrachtwagen. Zwaar gewond werd hij naar een ziekenhuis in Amersfoort ge bracht. Daar overleed hij. Dit alles gebeurde toen Loemoemba de officiersmess in het kamp Leopold verliet waar hij bescherming had ge zocht nadat hij eerder op de dag bijna was doodgeschoten. Ghanese troepen van de volkerenorganisatie bescherm den Loemoemba in het kamp. Kort na het invallen van de duisternis werd de ex-premier door de Ghanezen naar de ingang van het kamp gebracht. Opge wonden Congolese soldaten verbraken daar het cordon van Moboeto's gen darmes juist op het moment dat Loe moemba in een lege vrachtauto werd geduwd. De militaire politie hield de menigte met behulp van hun bajonetten op een afstand toen Loemoemba in de vrachtauto werd gesleurd. Het witte sporthemd dat hij droeg hing in flar den om zijn lichaam. Toen het al te gevaarlijk werd rond de vrachtwagen rende Loemoemba te rug naar het kamp. De afgezette premier had de nacht doorgebracht in het huis van de even eens afgezette bevelhebber Loendoela, dat binnen de wallen van het kamp is gelegen. Loendoela zelf was niet thuis die zat opgesloten in een washok, maar mocht zich later bij Loemoemba voegen toen die de bescherming van de V.N. had gekregen. Rondom dat huis waren groepjes Congolese soldaten met elkaar aan het vechten. Het waren voor- en tegenstanders van Loemoemba. Toen Ghanese officieren Loemoemba in hun mess hadden aangetroffen en onmiddellijk een paar manschappen voor de deur hadden geposteerd, pro beerde een Congolese soldaat binnen te dringen en een handgranaat naar de ex-premier te werpen. Andere Congo lese soldaten wierpen zich op de man en sleurden hem weg. ROTTERDAM Na een communiqué van de raad van bestuur van Unilever, (in onze editie van gisteren gemeld), dat de directeur-generaal van de Volks gezondheid uit de mededelingen van Unilever over de vermenging van de emulgator met andere margarinemer- ken niet zou hebben begrepen in welke dosis dit was gebeurd, heeft het ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid gereageerd met een commentaar van de volgende inhoud: Aan de directeur-generaal van de Volks gezondheid werd door Unilever mede deling gedaan over zeer kleine hoeveel heden Planta, die door vermenging in de fabriek in andere margarmemer^"', terecht waren gekomen. Unilever heeft dit duidelijk bevestigd in zijn mededeling van 12 september. De gegevens, waarvan thans in het com muniqué van Unilever sprake is hebben betrekking op vermenging van Planta- rood met bepaalde margarinemerken in veel grotere hoeveelheden. Deze gegevens waren onderwerp van een bespreking bij de minister. Deze gedetailleerde informaties werden niet eerder ter kennis gebracht van de directeur-generaal noch van de ge neeskundig hoofdinspecteur. Deze gegevens bevestigden het vermoeden dat in de afgelopen week bij de genees kundige hoofdinspecteur rees, dat een niet onbelangrijk aantal ziektegevallen aan andere margarine moest worden toegeschreven. Over de Planta-affaire zijn opnieuw vragen gesteld aan minister Van Rooij. Het socialistische lid van de Tweede Kamer de heer Lamberts vraagt de bewindsman: 1. Of hij niet meent dat de mededelingen van zijn ministerie en Unilever over de margarines die zijn gemaakt nadat de fabricage van Planta met rode opdruk was gestaakt, geen volledige klaarheid over de gang van zaken geven. Kan de minister daarover aanvullende inlich tingen geven? 2. Of de minister weet dat tussen 22 en 27 augustus nog enige tonnen „besmet te" margarine door 180 ton margarine van tweede kwaliteit zijn verwerkt en zo ja, waarom dit dan niet is gepu bliceerd. Het K.N.M.I. te De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veel bewolking met tijdelijk regen of regenbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en oost. Weinig ver andering in tempe ratuur. MIESJE: Ik brei vast een trui! 17 sept.: zon op 6.17, zon onder 18.51; maan op 2.21, onder 17.18. Moboetoe bevindt zich ook in het legerkamp en probeert de eenheid on der de troepen te hersteülen. Er wa ren geruchten dat president Kasavoe- boe, als zodanig door Moboetoe op non-actief gesteld, ook in het kamp zou komen om d'e troepen te kalme ren. Ook zou hij moeten zeggen wat er nu verder moet gebeuren met Loe moemba, wanneer de Verenigde Na ties de ex-premier tenminste willen uitleveren, wat gisteravond weinig waarschijnlijk leek. Loemoemba scheen wel belangstelling te hebben voor een gesprek met Kasavoeboe. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Voor de tweede maat in deze week is gisteren het loonbeleid op het hoogste niveau be sproken: door de ministers Van Rooij, De Pous, Zijlstra, staatssecre taris Roolvink en de voorzitters van de centrale werkgevers- en werkne mersorganisaties. Ook de prijzen zijn gisteren besproken. Over enkele da gen zal het gezelschap weer bijeen komen om het gesprek voort te zet ten. De feitelijke inhoud van het ge sprek wordt geheim gehouden, maar het is wel duidelijk dat de bespre king onder meer de loonontwikkeling in de suikerindustrie en de metaal industrie tot uitgangspunt had. De or ganisaties in de suikerindustrie zijn het reeds eens geworden over een loonsverhoging die nog niet het fiat van de overheid heeft; de metaal arbeiders hebben een loonsverhoging van zes procent zo snel mogelijk en van drie procent in 1961 gevraagd. De wensen van de werknemersorga nisaties in de metaalindustrie zijn bij de werkgevers welwillend ontvangen. Bent u de buurman van boven? ROERMOND De officier van justitie te Roermond is gisteravond in het bezit gekomen van een zaag, die het Sevenumse jongetje Hans Hermans mogelijk bij zich heeft ge had toen hij op weg naar zijn oom werd vermoord. De zaag is door een inwoner van Reusel in zijn tuin gevonden. Reusel ligt ongeveer 75 kilometer van de plaats van de moord Zowel vader Hermans, die met de vermiste zaag had gezaagd, als de oom, aan wie het kind de zaag moest terugbrengen, meenden dat de in Reusel gevonden zaag heel goed het gezochte stuk gereedschap kon zijn. De officier van justitie, mr. W. C. Uiterwaal, heeft zich door de vader het hout laten geven, dat hij met de zaag had gezaagd. Dit hout en de gevondenzaag' zijn opgezonden aan het gerechtelijk laboratorium. Reusel is de grensplaats op de weg van Eindhoven naar Turnhout; Dat zou er op kunnen wijzen dat de da der van de moord de Belgische grens is gepasseerd. De officier van justitie staat voor alsnog sceptisch tegenover de vondst in Reusel. Advertentie PARIJS. Het Franse ministerie van defensie heeft gisteren twee belangrijke weekbladen, L'Express (liberaal) en France-Observateur (links socialistisch) voor de zoveelste keer in beslag doen nemen. 20 STUKS F t IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE Zeeuwsch Daghlad Uitgebreid provinciaal nieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee U van alle markten thuis belli Ik verzoek U mij gedurende drie weken het Zeeuwsch Dagblad te doen toekomen op onderstaand adres. Daarvoor betaal ik 0.56. Naam Adres Woonplaats In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm. Zeeuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1