Melkwinning en distributie kan in Zeeland veel beter Cafetariahouder was getapt bij scholieren Juridisch steekspel om Westkapelse tank Garantiebeleid brengt grote wijzigingen teweeg Dagelijks goederenvervoer tussen Nrd.-Beveland en Goes Donderdag 15 september 19srJ ZEEUWSCH DAGBLAD Zecuwsch Dagblad Toto Voorzitter van Zeeuwse Melkfederatie Moderne fruitfee in oud museum Het eerste verjaardagscadeau: Ze hebben bij me ingebroken Via keukenraam naar geldla in winkel Voorlichtingsavond van Jeugd Rode Kruis KANTONGERECHT MIDDELBURG LANDBOUWKNECHT HAD SLECHTE BUI Kastanjes Maag in keel Boekhoudbureau Z.L.M. had gunstige jaren Slagaderbloeding na val op straat Mr. T. W. Attema geïnstalleerd als rechter Nutsspaarbank Middelburg Scherpe concurrentie WIE IS NU DE EIGENAAR? Via de nieuwe Zandkreekdam EIND OKTOBER VOLGT UITSPRAAK WmÊÊ Afblijven Pag. 3 Protestants-Christelijk tot wijziging van de Loterijwet (de De Eerste Kamer heeft het ontwerp beperkte toto) niet aanvaard. De I Eerste Kamer heeft daarmede haar zelfstandigheid getoond. De fracties van de kvp en de chu stemden voor het ontwerp van mi nister Beerman, evenals de ar. sena toren Diepenhorst en Schipper. Socia- listen, liberalen, vier anti-revolutio nairen, communisten en het enige staatkundig-gereformeerde lid van de Eerste Kamer stemden tegen. Indertijd, bij de behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer, hebben wij geschreven dat het voor tal van kamerleden niet gemakkelijk is op verantwoorde wijze hun stem uit te brengen. Dat geldt met name voor de leden van de fracties der chu en arp. Zij zijn tegenstanders van het gokspel, zoals het door de toto wordt gepresenteerd. Zij zijn het eens met het afwijzende standpunt van de ge nerale synode der Ned. Herv. Kerk. Zij moeten echter ook de feitelijke situatie duidelijk voor ogen houden. Velen in ons land willen, hoe dan ook, gokken. In het wetsontwerp zagen zij een middel om de regering in staat te stellen het kwaad zoveel mo gelijk te beteugelen. Anderen daaren tegen menen uit de positiekeuze t.a.v. het gokken de konsekwentie te moe ten trekken ook tegen een wettelijk geregelde pool te zijn. Deze overwegingen waren het, die diverse Kamerleden voor een gewe tensbeslissing stelde. Daar kwam nog bij, dat de moge lijkheid aanwezig was, dat het voort bestaan van dit kabinet op het spel werd gezet. Minister Beerman heeft verklaard dat „een gespannen poli tieke situatie" is ontstaan. Het kabi net zal zich hierover beraden. Intern, in het kabinet en in de ver houding tussen de politieke partijen, die geestverwanten hebben in het kabinet, kan spanning ontstaan met name door het optreden der liberalen, die minister Beerman niet hebben ge steund. Men neemt het de liberalen kwalijk dat zij ondanks de con cessie, die „rechts" reeds had gedaan toch nog niet tevreden waren en meer wilden. Daarop zal minister Beerman ge doeld hebben, toen hij sprak over „een gespannen situatie". Het zal enkele dagen duren, al vorens men weet hoe gespannen die situatie wel is en in welke mate het onderling vertrouwen tussen de re geringspartners een duw heeft ge kregen. Sprookje in verleden tijd GOES De melkwinning op de boerderij en de melkdistributie kan veel beter worden. In enkele woorden is dat de conclusie van drs. J. J. van Yssel, de voorzitter van de Zeeuwse Melkfederatie, toen hij gistermiddag in de Prins van Oranje tijdens de algemene vergadering van deze federatie een gedegen beschouwing leverde over de melksituatie in onze provincie. De heer Van Yssel schonk dus in zijn rede, doorspekt met interessant cijfermateriaal, klare wijn, waarin hij overigens (uiteraard) de melk alle recht liet wedervaren. De aanwezigen, niet groot in aantal, konden er hun winst mee doen. Ook de propaganda van het Nederlands Zuivel- bureau werd uitvoerig onder de aandacht gebracht. melk was in 1959 20 pet. hoger dan in 1958. De totale waarde van de geëxporteer de melkprodukten haalde in 1959 niet minder dan 870 miljoen gulden, zijnde 18 pet. van de waarde van de Neder landse uitvoer van agrarische produk- ten. GOES. De oude hoerenkamer van het museum aan de Turfkade bood dinsdagavond een unieke aanblik. In een stijlvolle antieke Zeeuwse kamer, een vrolijke moderne fruitfee met haar charmante gevolg; twee totaal ver schillende dingen die toch wonderlijk goed harmonieerden. Drie leuke Zeeuw se meiskes, waarvan er twee zo uit de achttiende eeuw weggestapt sche nen, presenteerden de bezoekers thee met hoe kan het anders Zeeuw se babbelaars, bij het warme licht van een petroleumlamp. Een fee uit een werkelijk bestaand sprookje, die haar goede gaven met gulle hand uitdeelt aan zieken en ouden van dagen, omlijst door een interieur als van eender oude Hollandse mees terwerken. Eerder op de dag had de fruitfee n.l. een bezoek gebracht aan de tehuizen voor ouden van dagen in Goes en de bewoners daarvan rijkelijk bedeeld met het frisse geurige ooft. De vermoeien de taak die zij actiter de rug had, mocht haar echter niet beletten ook het Goese museum met een bezoek te vereren. Burgemeester H. K. Michaë- lis heette de fee en haar hofdames wel kom en noemde het een groot voorrecht haar in een dergelijke omgeving te mogen begroeten, omdat zij, die toch geheel op de toekomst gericht is, hier mee toonde ook belangstelling te heb ben voor het verleden. Als stoffelijk blijk van waardering bood hij haar hierna een blauw bord c-en, gedecoreerd met bloem- en fruit- ;notieven. De fruitfee sprak haar dank kier voor uit in een speech je, een fee vaardig. Zij vond het bijzonder aardig ■e» de gelegenheid gesteld te worden, (f>n kijkje te nemen in het verleden, t-en verleden weliswaar, waarin fruit- c^rso's noch fruitfeeën een rol speel den, doch dat toch ten volle haar be- angstelling genoot. Nadat de heer A; Hopmans namens het corsocomité f-e. leiding van het museum bedankt had, maakten allen een rondwandeling door het gebouw, waarbij vooral de klederdrachten in de smaak vielen. De voorzitter van de Zeeuwse melk federatie, sprekend over de melkvee houderij en de afzet van de produkten. verklaarde, dat er eind 1959 in Zeeland 6200 melkveehouderij-bedrijven waren met 97.000 runderen. Dit betekende ten opzichte van 1958 een toeneming van 6500 dieren, oftewel 6,5 pet. Het aantal melkkoeien van 19.200 bleef gelijk in beide jaren. Landelijk gezien viel er een stijging van 2,5 pet. te bespeuren. Het cijfermateriaal bleek niet uitge put, want drs. Van Yssel vertelde ver der, dat de verhouding, in onze provin cie, melkkoeien ander rundvee ge steld kan worden van 1 op 4, landelijk 1 op 1. En nu de prijs. Die ligt. voor de melk veehouder, voor 1 liter melk met 3,7 pet. vet, lager dan de door het L.E.I. berekende kostprijs. Het blijkt wel, dat het garantiebeleid van de huidige rege ring belangrijke wijzigingen teweeg brengt. Produktie De produktiekosten van de melk ste gen in de jaren 1949 tot eind 1959 van 18 tot 29 cent. De netto-opbrengst van de melk, zonder de toeslag van het Landbouwegalisatiefonds, steeg maar van 19 tot 24 cent. De verwachting is, dat de netto-opbrengst dit jaar aanzien lijk lager zal zijn dan de garantieprijs. Ondanks de grote droogte in 1959, al dus de heer Van Yssel, was de melk- produktie in 1959 toch nog 40 pet. hoger dan in 1958. Het totale verbruik van con- sumptiemelk steeg 2 pet. Deze stijging zette zich echter in 1960 niet voort, con cludeerde de voorzitter, die verder een tendens naar daling van het melkge bruik had waargenomen. De heer Van Yssel somde een drietal factoren op, die de daling veroorzaken, de sterk gestegen prijs, de grote ver scheidenheid van het voedselpakket en de kwaliteit van de drinkmelk. Aan de eerstgenoemde punten valt weinig te veranderen, maar wat de ver betering van de kwaliteit betreft had de heer Van Yssel nog wel wat op zijn hart. Hij voerde tenminste opnieuw een hartstochtelijk pleidooi voor de verbete ring van de melkwinning op de boerde rij en de verbetering van de melkdistri butie. Wat mankeert er nu eigenlijk aan die melkwinning? De zindelijke behan deling van het vee en de stallen is voor verbetering vatbaar; over de hygiëni sche behandeling van het vaatwerk is ook nog wel wat aan te merken. Als derde punt meende de heer Van Yssel dat de snelle koeling van de melk even eens veel te wensen overlaat. In 1959 werd voor 58 pet. de melk in flessen „verpakt", Zeeland 46 pet. Het verbruik van gecondenseerde Concurrentie Het zwaartepunt van onze zuivel- export ligt in de niet-E.E.G.-landen. Ook stond de heer Van Yssel in zijn uitvoerig betoog stil bij de kwestie in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar een hevige melkprijsconcurrentie heerst. De vertegenwoordigers van de fabrie ken in Zeeuwsch-Vlaanderen en de per sonen, die in deze streek consumptie- melk afleveren hebben de gelederen van de federatie verlaten. Dit heeft een scherpe melkprijsconcurrentie tot gevolg gehad, waarvan het einde nog niet in zicht is. Pogingen tot samen werking zijn op niets uitgelopen. Naar de heer Van Yssel meende kan alleen door innige samenwerking de kost prijs aanzienlijk dalen. De prijsverla ging van twee cent van de losse melk en drie cent voor de flessenmelk in enkele gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan deren vond de heer Van Yssel onver antwoord. Ten slotte merkte de voorzitter van de Zeeuwse Melkfederatie op, dat de hui dige stringente prijsbewaking van de overheid de fabrieken geen armslag geeft voor de uitvoering van de eisen en wensen, die moeten leiden naar kwa liteitsverbetering. Na deze lange openingsrede werden enkele huishoudelijke zaken vlot afge werkt. Het bestuursvoorstel om de hef fing op melk- en melkprodukten welke heffing in de detaillistenprijs en con sumentenprijs verdisconteerd is, op tien cent per 100 liter te stellen (on gewijzigd voor 1960) werd zonder discus sie aanvaard. De propagandist van het Nederlandse Zuivelbureau, de heer J. Mollien heeft na de pauze in een enthousiast praat je het een en ander verteld over de grote propaganda-campagne, die het Zui velbureau deze winter gaat organiseren in Zeeland. Het moest hem van het hart, dat de detaillisten altijd de zwak ke schakel vormen in de keten van de propaganda. En passant vertelde de heer Mollien nog hoge verwachtingen te hebben van de melkautomaten en wees ten slotte op het belang van de schoolmelkvoorziening. De nieuwste film van het Zuivelbu reau, getiteld „Holland cum laude" werd tot slot de aanwezigen getoond. GOES. Als eerste „verjaardagsca deau" merkte de heer J. M. de Coninck uit de Kamperfoeliestraat, gistermorgen om kwart over zes dat er in zijn woning was ingebroken. De heer De Coninck, die gisteren 67 jaar werd kwam tot de schrijnende ontdekking dat hij op zijn verjaardag was bestolen. H|j was in alle vroegte uit de veren ge komen, om nog voor het dagelijks werk zijn tuin om te spitten. Maar toen h|j de keuken binnenkwam woei een frisse ochtendlucht hem tege moet. Het keukenraam was verbrijzeld. Aanvankelijk dacht de jarige dat kwa jongens de ruit hadden ingegooid om daarna stillekens de benen te nemen. Maar dit bleek al gauw een theorie te zijn die niet op ging. Toen de heer De Coninck even later in zijn winkel kwam bleek de geldla volkomen leeg te zijn. Hoewel het als geluk bij een ongeluk slechts een bedrag van 30 tot 35 gul den betrof, moet het toch een extra wran ge nasmaak £even om zoiets uitgerekend op je verjaardag te ontdekken. De zaak is in zovere ook vreemd, dat de bewuste la niet volgens normale manier geopend kon worden. MIDDELBURG. De provinciale func tionaris van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, mej. M. E. van Dijk, hield gisteravond een causerie tij dens een voorlichtingsavond, die in het Nederlands Koffiehuis werd gehouden. De heer C. W. Visser, afdelingssecretaris van Middelburg heette de aanwezigen, onder wie velen die op een of andere wijze met het onderwijs te maken had den, welkom Mej. van Dijk zei, dat het Jeugd Rode Kruiswerk in Nederland helaas te weinig bekendheid geniet. Dit werk is tijdens de eerste wereldoorlog in Quebec. Canada, ontstaan. Later werden ook in de Vere nigde Staten en Australië goed georgani seerde Jeugd Rode Kruiswerkzaamheden verricht. Nadien vond het in vele andere landen, waaronder Nederland, ingang. „Het be langrijke hiervan is", zei mej. Van Dijk, „dat de jongeren zich spontaan komen melden om te helpen. Door deze hulp wordt de jeugd iets van waarde meege geven. Het werk behoeft contributie, noch administratie en roept, indien het mogelijk is, de hulp in van alle scholen en jeugd organisaties". Mej Van Dijk noemde enkele artikelen, waaraan het Jeugd Rode Kruis veel be hoefte had. Op de eerste plaats veel goe de jeugdlectuur. Verder aan door kinde ren gemaakte plakboeken, kalenders, prentbriefkaarten enz. Ook was het van belang de jeugd op te wekken de een zaamheid van oude mensen te verlichten don. het vceren van correspondentie. MIDDELBURG De aangehouden zaak tegen J. W., cafetariahouder uit Middelburg werd voortgezet met het ho ren van enkele getuigenverklaringen. W. werd verweten op 11 juli in zijn café bier te hebben geschonken aan twee jongens, die de leeftijd van zestien jaar nog niet hadden bereikt. Na het horen van de hoofdagent van gemeentepolitie, J. F. de M., die het verbaal had op gemaakt, kwamen de twee jongens aan de beurt. Eerst de twaalfjarige B. J. M., scholier. Hij vertelde dat hij 's mor gens met zijn vriend en schoolgenoot R. P. in het café van W. was geweest. Daar hadden ze bier besteld. De ober had hun gevraagd: „Zijn jul lie al zestien?" Daarop had P., tenmin ste volgens de lezing van M. bevesti gend geantwoord. „Hebben jullie al eens meer bier gedronken daarvoor?" vroeg de kan tonrechter mr. J. Moolenburgh. „Nee" schudde M. „Wat was de aanleiding daarvan dan?", vroeg mr. Moolenburgh verder. M.: „Ik was pas ovregegaan. P. niet, maar ik heb dan ook betaald". Eerst verklaarde M. 's middags niet terug te zijn geweest, later gaf hij toch toe, dit keer in gezelschap van een an dere vriend, J. K., het café met een tweede bezoek verrijkt te hebben. Met de dertienjarige K. werden aan de drie flesjes bier, welke M. 's morgens ver bruikt had. nog een flesje bier alsme de coca-cola toegevoegd. De eigeanar, W., was toen aanwezig, 's Morgens had hij de jongens niet bediend, 's middags wel. Ook had hij de jongens gevraagd, of ze reeds zestien jaar oud waren. K. zei toen: „Ja". De kantonrechter tegen M.: „Je laat' wel een ander telkens de kastanjes uit het vuur halen." M. ontkende dat hij gezegd zou heb ben: „Ik ben al zeventien." De in korte broek lopende R. P„ der tien jaar. werd toen gehoord. Zijn ver klaring klopte gedeeltelijk met die van zijn vriend. Hij verklaarde echter dat zij niet geantwoord hadden op de vraag welke de ober hen 's morgens had ge steld. Na het consumeren van het bier was hij naar huis gegaan en daar misselijk geworden en had overgegeven. Voor straf moest hij toen 's middags thuisblijven. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, vond dat verdachte toch waarlijk had kunnen zien dat de knaapjes in kwestie de leeftijd van zestien nog niet bereikt hadden. ,,U loopt een groot risi co met zulke praktijken", waarschuwde hij. De eis luidde 5 of vijftien da gen. Het vonnis was 50 of tien da gen. Een magazijnbediende uit Arnemui- 1 n. M. P. J.. werd verweten dat hij -ïp 21 augustus in Middelburg op de openbare weg had gereden zonder met zijn bromfiets van het rijwielpad ge bruik te maken. J.'s verweer was: „Het rijwielpad is zo slecht, dat als men er met een bromfiets met een snelheid van dertig km rijdt, de maag in de keel schiet." „Dan moet u snelheid ver minderen", zei de kantonrechter. De eis was 10 of twee dagen, het vonnis 7,50 of twee dagen. Bij verstek werd een landbouwers knecht uit Nieuwdorp, H. W. van 't W. conform de eis tot 15 of drie dagen veroordeeld. Een opsporingsambtenaar van de rijkspolitie, J. F. G., was ge tuige van het vreemde gedrag van ver dachte op 25 juni in Nieuwdorp. Hij had Van *t W. op een verboden stuk grond, een z.g. kaloot, aangetroffen en hem van zijn overtreding op de hoogte ge bracht. Verdachte liep weg en zei over zijn schouder: „Ik «voon hier al twintig jaar en trek me nergens wat van aan." De ambtenaar liep hem achterna, maar omdat verdachte steeds harder wegliep, kón hij hem niet inhalen. „Stop, u krijgt een bekeuring", riep de politieambtenaar. „U kent mij wel, en al iskhier wat van zou horen, zult u slecht wegkomen", dreigde Van 't W. uit de verte. Later verklaarde W., toen hij verba- liseerd werd: „Ik had die dag een slech te bui, ik zei maar wat." GOES Het boekhoudbureau van de Z.L.M. heeft over de jaren 1958 en 1959 een gunstige periode doorgemaakt. Dat valt op te maken uit het keurig verzorgde boekje, waarin de wetens waardigheden over beide jaren wordt gememoreerd. Een belangrijke verbe tering betekende de uitbreiding van de huisvesting van het bureau. Een nieuw kantoor werd gebouwd, dat geheel aan sluit bij het oude pand. De werkzaam heden van het boekhoudbureau nemen steeds toe. Het aantal deelnemers stijgt regelmatig. De personeelbezetting is in deze twee jaar gestegen van 51 tot 53. Vele bezwaarschriften meestal tegen de belastingen, werden verhandeld. In 1958 waren er 557 bezwaarschriften te ver werken tegen 338 in 1959. Over deze jaren bedragen de terugontvangen be lastinggelden resp. 401.000, waarvan 370.000 inkomstenbelasting en 185.000 waarvan 157.900 inkomstenbelasting. Op 31 december 1959 stonden bij het bureau 2143 deelnemers ingeschreven, waarvan 1880 boekhoudbureau, 151 be drijfseconomische afdelmg -en 112 ac countantsdienst. Er zijn in deze twee jaar 98 deelnemers bijgekomen. In 1959 werden in totaal 308, verdeeld over de gehele provincie, zitdagen gehouden. Te Sint Annaland zijn nog een aantal nieuwe gevallen van de Plantaziekte ge constateerd. De gevallen zijn niet ernstig doch de patiënten moeten het bed hou den. Enige mosselvaartuigen uit Bruinisse visten verleden week met enig succes mosselzaad in de buurt van Hellevoet- sluis, doch dit gebied blijkt nu reeds uit geput te zijn. De eigenaar heeft een klein gaatje in de zijwand gezaagd en door een bepaalde manipulatie met een spijker springt de lade open. Men moet echter met deze procedure op de hoogte zijn om hij het geld te kunnen komen. Het is dus waarschijnlijk aldus de heer De Co ninck dat hier mensen aan het werk zijn geweest die terdege op de hoogte waren. We hebben gisteravond de jarige nog even opgebeld, dat bedrag van 35 gul den zat hem niet zo geweldig dwars. Erger vond hij het dat er blijkbaar iets aan het veranderen is. „Vroeger kon je in Goes met je deuren open naar bed gaan, maar die gemoedelijke tijd is ken nelijk voorbij". Intussen heeft de politie deze zaak in onderzoek Weliswaar kon men de onverlaten, die hun smerig bedrijf in de nachtelijke stilte hebben uitgeoefend, nog niet inrekenen, maar in elk ge val zijn er vingerafdrukken ge vonden die inmiddels op de gevoelige plaat zijn vastgelegd. Terneuzen. Voorbijgangere zagen dinsdagavond een man op een muurtje zitten die zo hevig uit een hoofdwond bloedde dat zijn kleren zelfs zijn schoe nen roodgekleurd waren. Enige ogen blikken later zakte hij bewusteloos in elkaar. Een ontboden arts achtte snelle overbrenging naar het Julianaziekenhuis noodzakelijk. Het slachtoffer bleek de 37-jarige Alexander Stewart te zijn, op varende van een Engels stoomschip. De man heeft vermoedelijk door een val een verwonding gekregen aan de slagader van de linkerslaap. Bij de bietsuikerfabriek Puttershoek werden de eerste suikerbieten aangevoerd door de heer A. L. Hage te St. Maartens dijk. MIDDELBURG. Bij Koninklijk Be sluit van 26 augustus 1960, is tot rech ter bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg benoemd mr. T. W. Atte ma, voordien rechter-plaatsvervanger. In een gisteren gehouden bijzondere zit ting is mr. Attema door de president van de rechtbank, mr. P. v. Empel, als zodanig geïnstalleerd. Namens het parket feliciteerde de of ficier van justitie, mr. G. J. B. v. d. Dussen, de nieuwe rechter met zijn be noeming. Hij noemde het een bijzondere onderscheiding die de nog zo jonge mr. Attema (32) ten deel was gevallen. „U bent nu een van de jongste rech ters in den lande", aldus mr. v. d. Dus sen. Nadat de griffier, mr. J. W. Mul ler, het Koninklijk Besluit had voorge lezen, installeerde de president mr. At tema tot rechter. Mr. Van Empel wees erop dat door de benoeming van mr. Attema een ein de gekomen is aan een noodsituatie, ont staan door het vertrek van mr. Abbing, rechter-eommissaris. „Het kollege is nu weer op oude sterkte teruggebracht", zei de president. „Een ambt als het on ze vraagt nog een bijzondere opleiding en ook levenservaring. Ondanks uw jon ge leeftijd heeft men vertrouwen in u gehad. Ik wens u daarmee van harte geluk. De taak van een rechter is een zware, maar ook een mooie taak, mis schien een van de mooiste in de samen leving." Namens de balie voerde het woord de waarnemend deken, mr. J. F. C. van Deinse. „Wij zijn verheugd met uw be noeming", aldus de advocaat, „omdat wij u in de periode dat u rechter- plaatsvervanger was als jurist en mens hebben leren waarderen". Mr. Attema sprak ten slotte nog een dankwoord. MIDDELBURG. Blijkens het maand-overzicht van de Nutsspaarbank te Middelburg werd in augustus een be drag van 948.235,23^ ingelegd en 682.932,80 terugbetaald. Het tegoed op het begin van de maand bedroeg 16.513.676,36 en tegoed op 31 augustus wa s16.778.978,79. In 1959 was het te goed aan het begin van de maand 14.951.865,24, ingelegd werd ƒ783.471,47 en terugbetaald 626.033,79 en het tegoed bij einde 15.109.302,92. Aantal rekeningen bij begin 14.642, nieuwe 85, afgesloten 80, rekeningen ein de 14.647. Kantoor Middelburg: tegoed bij begin 13.988.545,31, inleg 853.674,31, terug betaling 530.363,46 tegoed bij einde 14.311.856,16, aantal rekeningen begin 12.676, nieuwe 76, afbetaalde 72, reke ningen einde 12.680. Bijkantoor Oostburg: tegoed bij be gin 2.492.325,46, inleg 90.535,78, te rugbetaling 151.500,34 tegoed bij ein de 2.431,360,90, aantal rekeningen be gin 1911, nieuwe 9, afbetaalde 8, reke ningen einde 1912. Zitdag Oostkapelle: inleg 11.330,65, terugbetaling 282,41 nieuwe en afge sloten rekeningen geen. Agentschap Kruiningen: tegoed bij begin 32.802,59, inleg 4.025,14, terug betaling 1.069, tegoed bij einde 35.761,73, aantal rekeningen begin 55, nieuwe en afbetaalde geen, rekeningen einde 55. Bij het schoolsparen bedroeg het tegoed bij het begin 62.423,86, in gelegd nihil, terugbetaling ƒ3.140,54, te goed bij einde 59.283,32. Aantal rekeningen begin 1393, nieuwe geen, afgesloten 30, rekeningen op het eind van de maand 1363. Dertien baby boekjes werden uitgegeven. In het begin van de maand waren 1526 spaarbusjes in omloop, uitgegeven werden 14 en in getrokken 8; in omloop einde van de maand 1532. Advertentie BRUINISSE. In de Algemene Ver gadering van de Mosselhandelsvereni ging Solidair N.V. werd de Balans en de Verlies en Winstrekening goedge keurd. In de mosselhandel heerst nog steeds een scher-e concurrentie die de laatste maanden nog verscherpt is. Door het aankopen van een nieuwe vrachtauto met oplegger en een bestel wagen werd het wagenpark aanzienlijk verbeterd, waardoor de cliëntele be ter en vlugger bediend kan worden. Met algemene stemmen werd besloten een Statutenwijziging voor te bereiden. GOES In verband met het gereedkomen van een vaste weg verbinding tussen Zuid- en Noord-Beveland op 1 oktober, zal ook de vrachtauto (bode) dienst zich bij de nieuwe situatie aanpassen. Een tweetal ondernemers heeft vergunning gevraagd en inmiddels tijdelijk ontvangen, om dagelijks goederenvervoer te verrichten tussen Noord-Beveland en Goes. Het hier betreft de firma Kallewaard die dagelijks goederenvervoer zal verrichten tussen Colijnsplaat-Kortgene-Goes en de firma Caljouw-Zwemer, die de verbinding dagelijks onderhoudt tussen Kamperland-Wissenkerke- Geersdijk en Goes. Voorlopig zal Kats buiten de route blijven. MIDDELBURG Gistermid dag werd er voor de meervoudige kamer voor burgerzaken van de Middelburgse rechtbank door de advokaten mr. E. Tak en mr. J. J. van der Weel een juridisch duel uitgevochten, waarin in een woord en wederwoord de tegen stander zowel ironische plaag stoten als krachtige sabelhouwen niet werden bespaard. De inzet was een tank. Een doodgewone Duitse Panzertank, die op het ogenblik in Westkapelle óf nog vele jaren een roestig bestaan mag voortzetten óf een einde on der de slopershamer vindt. In een civiele procedure tussen de schroothandel M. L. Polak Co. en de Stichting „Westkapelle herrijst" wordt het bezit of beter het eigendom van de tank, die in 1947 toegevoegd werd aan het oorlogsmuseum in West kapelle, betwist. Langzamerhand is de ze procedure, waarin het al lang niet meer om die ene Duitse, aftandse tank gaat, een prestigekwestie geworden en in die geest vochten de advokaten van belde partijen daarom dit kurieuze steekspel uit. Voorlopig kan er nog geen overwinnaar worden aangewezen, omdat de civiele kamer pas 26 okto ber uitspraak doet. De tank hij Westkapelle waarover al maandenlang een vreedzame slag wordt geleverd. Terwijl in de recht zaal heren met toga's en heffen elkaar in een juridisch steekspel de loef af trachten te steken, amuseren de Westkappelse jongens zich kostelijk. rï" Mr. Tak gaf in zijn woord de voor geschiedenis van de zaak weer. Na de 'beëindiging van de vijandelijkheden lag er door heel Zeeland heen een overvloed van oud oorlogsmateriaal. De firma Polak kocht al dit materiaal op en de tank in casu hoorde daar ook bij. In 1946 kon men in de Zeeuwse pers over de oprichting lezen van een Zeeuws oorlogsmuseum. Als voorzitter werd de heer Coenen gekozen, vice- voorzitter de toenmalige burgemeester van Westkapelle, jhr. de Casembroot. Ook in Westkapelle deed men pogin gen om een oorlogsmuseum te stich ten. Een kazemat met interieur werd daarvoor gebruik. Omdat een aanwe zigheid van een tank de zaak veel ech ter zou maken, hielden de heren Coe nen en De Casembroot met de direk- tie van de firma Polak een bespreking. Het resultaat was dat de schroothan del een tank schonk aan het Westka pelse oorlogsmuseum. Enige jaren stond de tank daar vreedzaam in de Walcherse badplaats. Toen besloot het Zeeuwse oorlogs museum de tank weer aan de firma Polak terug te geven. Weer hielden de heren Coenen en Polak een bespre king. De penningmeester van het mu seum kreeg twee duizend in de kas ge stort en de firma Polak waande de Westkapelse tank weer haar eigendom, verklaarde de Stichting Westkapelle Toen zij echter aanstalten maakte de tank te gaan slopen, ondervond zij ve ie moeilijkheden op haar weg. „Want", herrijst", „die tank is van ons en daar moet u afblijven!" Omdat de schroothandel precies het zelfde zei betekende dat het begin van een langdurige civiele touwtrekkerij, waarbij ten slotte op 10 juli een von nis viel. Ten gunste van de Stichting. Nogmaals maakte de heer Polak de zaak aanhangig en probeerde in het betoog van mr. Tak. waarin de Sticn- ting een onderdeel van het Zeeuwse oorlogsmuseum werd genoemd, het pleit te winnen. „De heer Polak wist niet, dat de tank voor de Stichting was", zei mr. Tak. „Afgaande op de berichten in de pers en het onderhoud met de heren Coenen en De Casembroot kreeg hii het idee dat hij de tank schonk aan het museum." *Ir- Van der Weel gaf in zijn we- ooi (i toe, dat de vraag wie nu de eigenaar van de tank is, nog steeds zeer dubieus is. De Stichting is de be zitster sinds zij de tank in 1947 langs materiele weg heeft verkregen. En be zit Stempelt tot eigendom, zo lang nog met is bewezen wie of wat e werke lijke eigenaar is. Hij wees trouwens op de briefwisseling die op 6 en 7 augus tus 1947 plaatsvond tussen de heer P de en bestu«rslid van dc Stichting en de firma Polak. Hierin werd de schenking schriftelijk bevestigd. Polak wist dus door middel van deze brieven dat het stalen gevaarte niet aan het museum, maar aan de Stichting „west kapelle herrijst" werd geschonken. „_?at de stichting een soort dochter- onderneming van het Zeeuws Oorloes- museum was, was pertinent onwaar, aldus mr. Van der Weel. Wel werd er ^mengewerkt, maar daar hield het De advokaten vielen elkaar nog in enkele wederwoorden aan. maar veel weet 26 Reeds duizend kijkers voor expositie van Heymans i MIDDELBURG, van schilderwerken De tentoonstelling schilder Louis Heymans in^he^Kunst Museum in Middelburg trok reedfdni zend bezoekers, ffot en8 met zondag ai" hebben kunstliefhebbers nog de kans de expositie te bezoeken.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3