LOEMOEMBA VLUCHT - LEGER GRIJPT MACHT DODENVLUCHT NAAR TOTO IN ELK GEVAL TOT 2 0KT. Zware strijd LAND DER LEVENDEN in noorden van Katangs de chocolademelk heet nu (weer) 't venster op de wereld ARKS beschuit imJF/ Prinsjesdag RUIM 50 PCT. PLANTA-ROOD IN SOMMIGE MARGARINE jf Vijfdaagse werkweek ook voor gemeentepersoneel De Bilt: Wind BOMMENWERPERS BOTSEN BOVEN DE OCEAAN VEILIGHEIDS RAAD HAD HET NAKIJKEN Parlement naar huistwee premiers en president geschorst PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND KASAVOEBOE WIST HET Artikel 3 Unilever erkent: LAATSTE NIEUWS GEEN TOEGANG VOOR C0NG0LEZEN Zorgwekkend MAAR KORTER WERKEN MAG NOG NIET HoofdkantoorGoes, L. Vorststraat 90, Fo«tbus 4t Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post- bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224 Postbus 24, Terneuzen, N^euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartasf Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 465o Donderdag 15 september 1960 Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD - Congo heeft sinds gisteravond geen president meer en ook geen twee premiers. Het leger heeft de macht in handen genomen en wil tot en met 31 december Congo besturen. Het parlement is voor de tijd van voorlopig een maand naar huis gezonden. Zodra er een oplos sing voor de Congolese crisis is ge vonden en de-tweedracht in de leiding van het land uit de weg geruimd, zal het leger het bestuur weer teruggeven aan de burgerlijke autoriteiten. Premier Loemoemba die nog geen et maal tevoren met militair vertoon het parlement had gedwongen zijn politiek te steunen, schijnt tegen het optreden van het leger ditmaal niet bestand te zijn ge niet voorstellen dat na 2 oktober een; weest. Hii vertrok hals-over-kop van het totoloos tijdperk zal aanbreken. De J T i voetbalpool is een zo gevestigd insti- vliegveld van. Leopoldstad naar btanley- stad, waar hij op een grotere aanhang kan rekenen dan in de hoofdstad. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Welke vooruitzichten zijn er voor een voetbaltoto nu het wetsontwerp wijziging loterijwet door de Eerste Kamer een beentje is gelicht? Deze vraag houdt ieder een bezig, die ook maar enigszins bij de voetbalpool betrokken is ge- we.est hetzij als organisator, hetzij als bestuurder van sportvereniging of charitatieve vereniging en (niet in de laatste plaats) de honderd duizenden deelnemers. Het Tweede-Kamerlid rar, W. J. Geert- sema. bestuurslid van hét Comité sportprijsvragen, vertolkte wellicht het best het algemene gevoelen, toen hij op deze vraag antwoorddeIk kan mij tuut geworden, dat het ondenkbaar is haar zonder meer af te kappen. Ik meen dan ook dat onder de tekst van de tegenwoordige loterijwet een voort gezette voetbaltoto mogelijk is. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De raad van be stuur van Unilever deelt mee: „Bij een onderhoud met de minister van sociale zaken en volksgezondheid is ons gebleken, dat de directeur-gene raal van de volksgezondheid uit de mededelingen, die wij hem op 29 augustus hebben gedaan, niet heeft afgeleid in welke mate bij het fabri cageproces de vermenging van Planta met de nieuwe emulgator met andere margarinemerken heeft kunnen op treden. Met name niet, dat een klein gedeelte van de „Planta rood" in een percentage boven de vijftig procent met andere margarine is vermengd en evenmin dat een grotere hoeveel heid „Planta rood" tot een maximum van 25 procent, gemiddeld echter negen procent eveneens met andere margarine is vermengd. Wij stellen er prijs op uitdrukkelijk te verklaren dat wij het ten zeerste be treuren. dat de door ons gegeven be schrijving van de mogelijkheid van ver menging, naar thans blijkt, hiertoe aan leiding heeft gegeven". LLLKUt- Waar heb jij vishoekjes leren maken? NEW YORK (AP) De Veiligheids raad heeft geweigerd de delegatie van Congo toe te laten tot de debatten. Een Russisch voorstel, die delegatie toe te laten-, verkreeg niet de vereiste meer derheid. De uitslag van de stemming was: 3 voor, 0 tegen, 8 onthoudingen. Alleen de Sowjetunie en Polen stemden voor. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIII Of dit zo is, daartoe zou men te rade moeten gaan bij minister Beerman. Het departement gaf gisteren slechts één positieve mededeling uit„de lopende j vergunning aan de KNVB mag worden j afgewerkt. Zij loopt tot 2 oktober. Over j wat daarna kan gaan gebeuren, moet men de woorden van de minister raad-1 plegen, die hij bij de verdediging van het wetsontwerp heeft gezegd. Op 7 juli zei de bewindsman in de Tweede Kamer Wanneer de Staten-Generaal er niet aan meewerken, dat de minister van justitie een wettelijke basis krijgt vooir de sporttoto, dan maken de Staten- Generaal het hem niet wel mogelijk de bestaande toestand te bestendigen. Ik zal dan ook niet nalaten datgene te doen wat de toestand zo kan veran deren dat ik deze volledig verantwoord acht op basis van artikel 3 van de loterijwet. Dit artikel brengt mee dat er geen sprake van kan zijn een juri disch voetstuk te scheppen voor de voetbaltoto met een permanente con cessie aan één bepaalde concessionaris, die daardoor een monopoliepositie krijgt voor onbeperkte duur. Dat is nooit te verenigen met artikel 3 van de loterijwet. Dat artikel 3 is heel simpel. Gewoon gezegd geeft het de minister van jus titie de bevoegdheid vergunning te verlenen voor een loterij, uitsluitend strekkend tot een liefdadig doel, be vordering van wetenschap, kunst of ander algemeen belang. De prijzen mo gen niet uit geld of geldswaardig papier bestaan. Te verwachten is dus (volgens de eigen woorden van de minister) na 2 oktober een tijdelijke vergunning. De prijzen van zulk een toto mogen dan niet meer uit geld of waardebonnen bestaan, maar moeten in goederen worden uit gegeven, net zoals de grote nationale loterijen als hoofdprijzen een huis, een auto of ijskasten hebben. Bovendien doet zich de vraag voor: als de een wel een vergunning kan krij gen, waarom de ander dan niet? Zou bijvoorbeeld Caritas een hernieuwde vergunning vragen, op welke grond moet de minister die dan afwijzen, vooropgesteld dat hij de vergunning van de K.N.V.B. verlengt? En wat als de overeenkomst tussen de sport en het charitatief werk uiteenvalt en beide een afzonderlijke vergunning vragen? Minister Beerman heeft het zelf gezegd, ook in het debat in de Tweede Kamer: de minister van justitie heeft er krach tens een bestendige praktijk voor te waken dat iedere aanvraag, die voldoet aan bepaalde eisen, aan haar beurt komt. Zo ligt thans de zaak en zij ziet er, alle gevoelsargumenten van „dit kan niet meer" daargelaten, bijzonder zorgwek kend uit. Advertentie V Nu is er... Een wondermiddelWrijf een weinig Clipp in de nog vochtige huid. Dit voor komt „afwashanden". U merkt 't na één behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen zijn zacht als fluweel hèt middel tegen afwashanden Het leger is van de steun van het parlement niet erg zeker; er werd ten minste de verkla ring uitgegeven dat het parle ment voor de duur van een maand naar huis was gezonden en dat eventuele verdere bij eenkomsten dus slechts beslui ten konden opleveren die van nul en gener waarde zouden zijn en in geen geval achteraf als bindend zouden kunnen wor den beschouwd. Wat er gisteravond in Leopoldstad is gebeurd kan men eigenlijk geen mi litaire coup noemen. Het optreden van het leger schijnt de volledige instem ming te hebben van president Kasa- voeboe, van premier Ileo en diens mi nisters. President en premier hebben de zaak blijkbaar eerst rustig met de nieuwe chef van de staf besproken en hem toen zijn gang laten gaan. Zij heb ben er dus mee ingestemd, voorlopig op non-actief te worden gesteld. Zelfs Loemoemba is niet ontslagen, maar slechts geschorst. Dat hij de vlucht heeft genomen is niettemin zeer ver klaarbaar aangezien er tegen hem nog altijd een bevel tot inhechtenisneming van kracht is en hij zich voor de rech ter zou moeten verantwoorden wegens de chaos waarin hij het land heeft ge bracht. OPVOLGER De nieuwe chef van de staf is kolonel Moboetoe. Hij is de opvolger van gene raal (ex-sergeant) Loendoela, die door president Kasavoeboe is ontslagen. Mo boetoe zegt te kunnen rekenen op de sympathie van het overgrote deel van het leger. Hij trad gisteravond voor radio-Leopoldstad om het volk op de hoogte te brengen van de nieuwste ge beurtenissen. Uit alles wat hij zei bleek dat hij en met hem dus de meerder heid van de strijdkrachten geheel op de hand is van president Kasavoeboe en het kabinet van premier Ileo. De premier had iets eerder bovendien be kendgemaakt dat hij en de president er nu zeker van waren, geheel op de steun van het leger te kunnen rekenen. GEWEER IN AANSLAG Moboetoe sprak op dezelfde plaats en in dezelfde microfoon als Loemoem ba slechts enkelen uren tevoren. Het pikante van de historie is dat Loe moemba toen een opvallend gematigde rede had gehouden, vooral tot het leger gericht. Hij had daarin een beroep op de strijdkrachten gedaan om hem trouw te blijven en hij had de troe pen met hun goede houding gelukge wenst. „Laat u niet verdelen" had hij met nadruk gevraagd en achteraf kan men zich moeilijk aan de indruk ont trekken dat hij alles reeds had zien aankomen in weerwil van zijn over winning in het parlement op dinsdag avond. Dat was echter geen elegante overwinning geweest. In de wandel gangen zaten leden van Loemoem- ba's lijfwacht met het geweer in de aanslag en buiten het parlements gebouw waren mitrailleurs opge steld. Bovendien was er, toen er ge stemd werd niet het door de wet vereiste aantal parlementsleden aanwezig, zodat de stemming ongel dig verklaard had moeten worden. Blijkbaar heeft Loemoemba begre pen dat hij zich zelfs met dergelijke middelen niet langer kon handhaven. EVACUATIE Terwijl als gevolg van al deze ge beurtenissen de kans steeg dat het Congolese leger er, samen met de troepenmacht van de Verenigde Na ties, in zou slagen een einde te ma ken aan de burgeroorlog die sinds en kele weken in feite woedt, moesten plotseling Zweedse troepen van de in ternationale politiemacht van Elisabeth- stad worden overgevlogen naar )VÏa- nono in he noorden van het onaf hankelijke Katanga, waar zware ge vechten waren uitgebroken tussen de staatspolitie van Katanga en leden van stammen die op de hand van Loe moemba zijn. Advertentie Wij Zeeuwen eten Het K.N.M.I. te De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt en plaat selijk wat regen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. MIESJE: Oppassen voor tocht! 16 sept.: zon op 6.15, zon onder 18.53; maan op 1.22, maan onder 16.46. LONDEN (Reuter). Twee Ame rikaanse bommenwerpers van het type B-47, op weg van een lucht basis in de staat New York naar de Amerikaanse luchtbasis Brize Norton in Engeland, zijn gisteren boven de Atlantische Oceaan met elkaar in botsing gekomen. Een van de twee toestellen stortte neer, het andere slaagde er, hoewel ernstig beschadigd, in nog 300 mijl af te leggen en het vliegveld Shannon, in het uiterste zuidwesten van Ierland, te bereiken. Naar de drie inzittenden van het verongelukte vliegtuig, die gisteravond laat nog niet waren gevonden, zoeken vele schepen en vliegtuigen. De botsing was hevig. De buitenste bakboordmotor van de bommenwerper die tenslotte Shannon bereikte was bij na geheel afgerukt, de binnenste ern stig beschadigd. Het verongelukte vliegtuig dwarrel de als een aangeschoten vogel naar be neden en verdween in de mist eer het in zee terecht kwam. Electra over de kop Een nieuw vliegongeluk op het Newyorkse vliegveld La Guardia liep gisteren •/•onderbaarlijk goed af. Een Electra van American Airlines, een van de grootste Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen, raakte bij de lan ding een dijkje en sloeg over de kop. Daarna vloog het in brand. Dank zij het moedige optreden van twee ste wardessen, Maggie Fleming en Donna Gilligan, overleefden alle 76 inzitten den, onder wie 70 passagiers, het onge luk. Met gevaar voor eigen leven maak ten beide meisjes hun eigen veilig heidsriem los en openden een noodluik toen het reusachtige toestel met de buik van de romp naar boven lag. Alle inzittenden hingen met hun hoofd naar beneden aan hun veiligheidsriem. Zij lieten zich kalm zakken en zich een voor een naar buiten helpen. X- Deze drie Amerikaanse vliegers slaagden er in hun B-47 veilig naar het vliegveld Shannon te brengen na dat hun bommenwerper 300 mijl van dat Ierse vliegveld zwaar was be schadigd in een botsing met een andere bommenwerper. Van links naar rechts kapitein Richard Glogowski, luitenant John Carnochan en kapitein John Bren- nan. (Telefoto) BUSSUM Dinsdag 20 september zijn er weer de traditionele reportages van Prinsjesdag. Rechtstreeks t.v.-ver- slag 's middags van 12.50 tot 13.40. Her haling op telerecording 's avonds 20.20 21.J0. Aansluitend geeft dan de minis ter van financiën, prof. Zijlstra, een toelichting op de Miljoenennota. Van een onzer verslaggevers "V/IET ingang van 1 januari 1961 zullen waarschijnlijk veel gro tere gemeenten in Nederland dus ook middelgrote de vijf daagse werkweek gaan invoeren. Althans, op het ogenblik wordt in veel gemeentebesturen gewerkt aan voorstellen die dit mogelijk moeten maken. Zoals de situatie nu is, zal de vijfdaagse werkweek voor de werkers in gemeentedienst echter niet neerkomen op een verkorting van de abeidstijd, zoals in het particuliere bedrijfsleven het geval zal zijn. Er zal alleen op andere tijden worden gewerkt, zodat toch in vijf dagen hetzelfde aantal uren wordt gemaakt als tot dusver. Tegen het laatste bestaan onder de werknemers nogal wat bezwaren. Men voelt niet veel voor de „verschoven uren", zoals die door minister Toxo- peus zijn voorgesteld. „Daarmee schieten wij niets op", zo wordt ge zegd, „de dagen, die toch al te lang zijn, worden er alleen maar langer door en dat zal het arbeidstempo drukken. Wij willen, net als de men- Advertentie dorstlessende melkchocola Alle Europeanen worden uit Manono geëvacueerd; zeventig inheemsen zijn om het leven gekomen en overal staan huizen in brand. Een compagnie Ierse troepen van de Verenigde Naties kan de toestand niet meer aan. Zelfs de politie van Katanga heeft de vlucht genomen voor de moordende benden uit het oerwoud en heeft zich onder de bescherming van de V. N. gesteld. Zeeuwsch Dagblad Uitgebreid provinciaal nieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee U van alle markten thuis bem lit verzoek U mij gedurende drie weken het Zeeuwsch Dagblad te doen toekomen op onderstaand adres. Daarvoor betaal ik 0.56. Naam Adres Woonplaats In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm. Zeeuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes. sen m de particuliere bedrijven, Itor- ter gaan werken, bijvoorbeeld 45 uur per week. De gemeentebesturen heb ben daarop echter geen invloed. Er zal in het centraal overleg voor gevocht ten moeten worden". IN DE GATEN Bij de voorbereiding van de voor stellen is intussen wel gebleken, dat de gemeenten elkaar nogal in de gaten hpuden. Wat de één doet gaat de an der ook doen. Vrijwel alle gemeente besturen menen, dat zij niet langer uit kunnen onder de druk naar de 45-uri- ge werkweek. Zij vrezen namelijk, dat hun werknemers eerder weg zul len lopen als zij in het particuliere be drijf wél een vrije zaterdag kunnen krijgen. (In een stad als Eindhoven zal over een paar maanden al zeven tig procent van de beroepsbevolking nog maar vijf dagen per week wer ken.) Zij weten bovendien maar al te goed, dat ,,de vaste aanstelling" al lang niet meer dezelfde waarde heeft als in vroeger jaren. Afgezien daar van achten veel gemeentebesturen de tijd rijp voor een vijfdaagse werk week. Bij het zoeken van de oplossing voor de vrije zaterdag veroorzaakte het ad ministratieve personeel geen moeilijk heden. Het werkt doorgaans toch al niet meer dan 41 Vz uur per week. Het probleem was er hoofdzakelijk een van de technische diensten, die ook in het weekeinde niet stopgezet kun nen worden, en van de secretarieën. VIER PLOEGEN Bijna vanzelfsprekend zijn er ver schillende oplossingen gevonden. Som mige gemeenten zullen de dagen lan ger gaan maken; hier en daar zal voor de continubedrijven (gasfabrie ken bijvoorbeeld) een vier- in plaats van een drieploegenstelsel worden in gevoerd. Vooral onder forensenge meenten wordt overwogen de secre tarie op één avond per week open te houden voor het afdoen van allerlei zaken (zoals aangiften van geboorte en overlijden, passen, militaire zaken). In weer andere plaatsen zal alles bij het oude blijven, maar de ambtenaren die dan op zaterdag dienst zullen doen, krijgen een andere dag vrij. Een hoofdstuk apart is de vraag wat er moet gebeuren met de honder den zogenaamde gehandicapten in de beschutte werkplaatsen van de ge meentelijke sociale werkvoorziening. Zij zijn lichamelijk niet opgewassen te gen een langere werkdag dan zij nu gewend zijn. Nvn- J.°5K' T voorzitter van de Veiligheidsraad, Egidio Cortona (Italië), barstte in lachen uit toen het nieuws over de nieuwste wijzigingen in het bewmd in Congo in de raad bekend werd. D^Tf,edelegeerde van Frankrijk, Pierre Millet, gaf uitdrukking aan zijn opper ste verbazing door beide armen hoog boven zyn hoofd te heffen. Die reacties waren begrijpelijk, want de raad had uren lang vruchteloos gestre den over de vraag welke van de twee aanwezige Congolese delegaties nu Congo vertegenwoordigde. Daarbij had den de Sowjetunie en Zuidslavië be toogd dat de enige wettige regering van Congo de regering-Loemoemba was omdat Loemoemba de steun had gekre gen van de Congolese volksvertegen woordiging. De Verenigde Staten had den het hoogste gezag in Congo toege kend aan president Kasavoeboe maar zich niettemin uit praktische overwe gingen niet voor toelating van de dele gatie van de regering-Ileo en tegen toelating van de delegatie van de re gering-Loemoemba uitgesproken Dag Hammarskjoeld. de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, vertrok geen spier toen hij het verbijsterende nieuws uit Leopoldstad vernam SALISBURY (Reuter) Een opgewon den en dreigende menigte negers heef' gisteren en Salisbury met geschreew d Zuidrhodesische premier Sir Edga Whitehead belet het woord te voeren iv een bijeenkomst van een bejaardenorg nisatie. 6 De premier zag de toestand een kw. tier aan. waarna het hem maar br leek weg te gaan. De politie trad de menigte met traangas'en schoten de lucht te verdrijven. De auto van cii premier werd door verscheidene steei> worpen getroffen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1