Tussen puinhopen woont een Vlissingshuisgezin Fee deelde fruit in ziekenhuizen Kinderen nooit zonder kleerscheuren thuis Twee maanden voor boter- smokkelende handelaar Woensdag 14 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Zeeuwsch Dagblad Herziening belastingen TRIEST BEELD IN HAVENDORP Slopers ontmantelen de woning V erlatenkeid Poesjes te vondeling Geen visite Petroleumstel in brand Fruitfee bezoekt Bethesda Smokkelauto aangehouden Uitstekend bezochte eerste contactavond Geen beslissing over royement raadslid Veroordelingen wegens ander vlees in de kuip Steekproeven Bromfietser botste tegen personenauto Melig Koninklijk brons voor veertig jaar dienst Geen verlof burgemeester Gescheurde rugwervel na val in ruim Samenvoeging gemeenten onderwerp discussie ONTVANGST IN VEILING GOES ZANG DANK RONDGANG ZIEKENHUIZEN Algemene vergadering van Geref. zendingsbond Derde ontspanningsavond bij opening dorpshuis Herv. bond inwendige zending op g.g. 25 jaar Protestants-Ch ristelijk T~)E HUIDIGE BELASTINGHEF FING stamt voor een groot deel uit de bezettingstijd. Weliswaar vond de bezetter een aantal heffingsont- werpen min of meer in ontwerp ge reed liggen, doch het eigen stempel van de Duitse bezetter werd echter in verschillende ontwerpen terdege te ruggevonden. En een enkel besluit (commissarissenbelasting, waarde verminderingsbelasting, van onroe rend goed bijv.) was geheel van Duit- VLISSINGEN Kletterend en bonkend laten vier paar sterke se makelij. Na de bevrijding zijn mannenarmen een deur in gruizelementen vallen. Een klein meisje doet haastig een sprongetje opzij. Er spuit bloed uit haar beentje. Een splinter van de uit elkaar spetterende deur heeft haar toch nog getroffen. Het kleintje vecht tegen haar traantjes. Verderop zoekt ze haar vertier tussen brokken steen, uitdagende en stompzinnige stukken element, overblijfselen van wat eens een noodwoning is practisch alle besluiten die op het gebied van de belastingheffing golden behoudens geringe aanpassingen door de Staten-Generaal aangeno men, met de belofte van de zijde van de regering en een sterke aandrang. van de volksvertegenwoordiging dat geweest. De sterke mannenarmen slaan daarna met de hamer, met bekwame spoed zou worden ge- Weer kraakt er iets. De moeder van het meisje komt naar buiten werkt aan een grondige herziening gesneld. ,,Kind, pas toch op!", roept ze uit, ,,je moeder staat van'de bestaande wetgeving. De re-1 doodsangsten uit. Ga maar een beetje beneden spelen!" sultaten van deze bekwame spoed zijn eerst enkele weken geleden in de vorm van een nota en een aantal wetsontwerpen aan de Staten-Gene raal aangeboden. Bij de beoordeling van dit zeer gro te complex van maatregelen moet worden bedacht dat noch over de! hoogte van de tarieven, noch over de basis van dat tarief voorstellen wor den gedaan. Weliswaar is het resul taat van de huidige voorstellen dat de voelbare belastingdruk voor diver se personen en groepen van perso nen lager (soms groter) wordt, doch dat is een gevolg van een andere zienswijze dan de bestaande, op het karakter van de grondslag van de heffing. Het totale resultaat voor de schat kist is begroot op rond 65 miljoen in het nadeel, waarvan de gemeenten ook een deel zullen moeten dragen Overigens wordt in de stukken wel vermeld dat de wijzigingen evenals de belasting op Naamloze Vennoot schappen de schatkist rond 75 mil joen zou kosten, maar naar onze me ning ten onrechte niet, hoeveel meer inkomstenbelasting zal worden gehe ven over de uitgekeerde winst. De hoogte van deze heffingen staat buiten dit geheel van de voorstellen. Over deze kwestie, die van een groot belang is voor de Nederlandse belas tingbetaler, zal minister Zijlstra na dere mededelingen doen, ter gelegen heid van de indiening van de begro ting 1961. Evenals destijds minister Hofstra, heeft ook de huidige minis ter van financiën in grote lijnen de toestand gelaten zoals deze was. Gro te veranderingen op een enkele uitzondering na zijn echter niet voorgesteld. Het karakter van de voorstellen is het beste als volgt te omschrijven: In hoofdzaak redactionele en wets technische verbeteringen. Vele smet ten uit de bezettingstijd worden ver wijderd. Hier en daar worden be paalde bestaande onrechtvaardighe den verwijderd of verkleind en soms wordt een nieuwe vondst geschapen. Met andere woorden, de fiscus ont vangt een nieuw jasje. Fundamente le herziening van ons belastingstelsel wordt niet overwogen. De vraag rijst of dit uitgangspunt juist is, nu wij staan voor een alge hele belastingherziening. Immers nu is er de reële mogelijkheid voor een hernieuwde principiële opbouw van ons belastingstelsel. Wanneer deze aangelegenheid niet wordt benut is practisch gesproken deze kans vrij wel onherroepelijk voorbij. Omdat de fiscus in feite bij de beleidsvoering van de ondernemingen en bedrijven een grote rol speelt, is het naar onze mening onverantwoord snelle opeen volgende en ingrijpende wijzigingen aan te brengen. Voor belastingplich tigen en ook voor de fiscus al moet dit wel minder zwaar wegen brengt dit belangrijke bezwaren met zich. Een zekere mate van rust in het fiscale vlak geeft het economisch leven steun bij het voeren van haar beleid dat toch al moet rekenen met vele wisselvallige factoren. Bovendien komt het ons voor dat in verband met de vrij snelle ontwik keling van de Europese eenwording, Nederland op fiscaal terrein beter geen grondige fiscale wijzigingen moet aanbrengen. Te minder nu het fiscale systeem in de met ons samen werkende landen zich beslist beweegt in de richting van de oude fiscale wetgeving. Wij beseffen heel wel dat deze redenering in feite betekent dat de bestaande wetgeving op fiscaal terrein een voorsprong heeft, boven het nieuwe gewenste recht. Het nieu we gewenste recht zal al heel grote voordelen moeten hebben boven het oude wil het nieuwe aanvaard wor- Spélen Terwijl het f'&nd elk ogenblik haar handje kan bezeren aan een spijker, een stuk hout, een log stuk steen of kan struikelen over staketsels, planken of grillig door elkaar lopende draden. Een bezoeking voor de moeder, dat spelen van haar kind. Maar waar moet het kleintje anders heen. En de slopers kunnen toch niet ieder moment op haar letten Waar gebeurt dat in Zeeland, vraagt TT. Waar wonen nog mensen, terwijl slopershanden het huis aan alle kanten ontmantelen. Waar kunnen kinderen in onze provincie hun woningen bereiken alleen maar over puinhopen, verrader lijke bergen hout en steen? Waar komt de jeugd iedere dag thuis met ontvelde knieën, door spijkers gewonde handjes en met scheuren in de kleertjes? Het antwoord is heel simpel: in het Haven dorp in Vlissingen.... In een „wijk" van de grootste stad van Zeeland, de entree voor hen die over zee Zeeland binnen komen. De toestand in het uiterste uiteinde van het Havendorp spot met elk wel vaartsidee, dat de mens van 1960 in Nederland beheerst. Het ene gedeelte van de houten noodwoningen na het an dere valt daverend ter aarde, maar aan één huis mogen de slopers niet komen. Dat huis wordt namelijk nog bewoond, omdat het gezin dat erin verblijft nog steeds niet in aanmerking komt voor een woning, die met recht die naam mag dragen. Mevrouw Van der Horst, wier man werkt bij de Steenkolen Handels Vereniging en daar trammer van be roep is, is ten einde raad. Al van ja nuari af heeft ze haar spulletjes half ingepakt staan, omdat ze verwachtte er elk ogenblik uit te moeten om een nieuw huis te aanvaarden. Een nieuw huis! Het klinkt mevrouw Van der Horst als muziek in de oren. Maar muziek, die, zoals alle voortge brachte tonen, wegsterft in de verlaten heid van uit elkaar geslagen bunkers en behuizingen, waar zelfs een vluch teling voor terugdeinzen zou. Want van januari af is mevrouw Va» der Horst een geregelde gast op de afdeling huis vesting van de gemeente Vlissingen. „U kunt een stenen noodwoning krij gen!", vertelde men haar daar, maar de beproefde vrouw weigerde. „Dan kom ik van de regen in de drup. Ik wil een flat of normale laagbouw. Daar hebben mijn man en ik en onze vier kinderen toch recht op. Waar of niet!" Verontwaardigd zegt de bewoonster, ter wijl een zware dreun van vallend puin ons opschrikt,: „Ze hebben gezegd: „Het is uw eigen schuld, dat u zo blijft zitten. U kunt immers in een ste nen noodwoning...". Mevrouw Van der Horst schudt haar hoofd. „Ik begrijp het niet", zegt ze, „er komen steeds meer flats klaar, maar er worden voortdurend mensen van buiten in gezet, ook in die woningen die „De Schelde" niet kwijt kon. En BERGEN OP ZOOM. Toen een tweetal jongens van een jaar of twaalf op de Moerstraatsebaan voorbij een der boomgaarden kwamen hoorden zij een gepiep en gekrab uit een schoen doos komen die daar langs de berm van de weg lag. Toen ze de doos, die dichtgebonden lag, openden vonden zij er een paar vier weken oude poesjes in liggen die opgesloten waren. Zij gin gen er mee naar het dierenasyl dat ech ter gesloten was waarna zij naar me vrouw Van Riesen gingen die naast het asyl woont. Deze ontfermde zich over de verschoppelingetjes, kleine leuke poesjes, die direct vriendschap sloten met de grote hond. de SHV heeft nu eenmaal geen eigen huizen! Ze hebben het wel eens over vluchtelingen. Maar kijkt U hier eens rond... „Wij zitten hier nog als enigen in dit houten geval. Al een winter en een zo mer lang. Vooral in de winter was het een verlaten boel. Ik dorst gewoon niet naar mijn moeder in de stad te gaan. Ik kon dat huis toch niet alleen laten!" „en visite kon u zeker niet gebrui ken?!" Visite, liou er over op, ik bond mijn moeder op het hart toch vooral niemand mee te brengen!". De regen heeft er bepaald niet toe meegewerkt het humeur van mevrouw Van der Horst te verbeteren. De kinde ren kwamen soms onder de modder thuis. En, omdat het asfalt bij de slaap kamer reeds is weggehaald, regende het wel eens in cvok. „Ik ben ook eens naar de PZEM geweest om op het gevaar van kortsluiting en brand te wijzen. Zullen we dan het licht af sluiten, vroegen ze daar. En ik dan zonder licht zitten! Sloper v.d. IJssel heeft dat hele rijtje houten noodwonin gen, in een waarvan wij nu nog zitten, al verleden jaar gekocht. Maar we be talen nog steeds huur: 6,15 in de week. Mevrouw Meijer, die aan de over kant in een stenen noodwoning woont, slijt haar dagen al evenmin opgewekt. Zij huist dan nog in „steen", maar voor het overige is haar positie al evenmin rooskleurig. Er is een slo per bij haar geweest, die haar een bedrag van vijfhonderd gulden heeft geboden indien zij haar huisje zou verlaten. „Maar man", zei de vrouw, „wat heb ik aan dat geld. Ik heb liever een huis!". Bewoners naar de kerk ZAAMSLAG. In de woning van de familie Meer tens, in de Veerstraat brak brand uit. Omwonenden, die rook uit het dak zagen' komen, verschaften zich door een keukenraam toegang tot de woning. De bewoners waren ter kerke. Door onbekende oorzaak was een pe troleumstel, waarop een ketel water stond, in brand geraakt. Met emmers water en natte doeken begon' men de brand te bestrijden en werden rijwie len en andere voorwerpen die in de na bijheid stonden naar buiten gebracht. De gewaarschuwde brandweer behoef de, toen zij ter plaatse verscheen, niet meer te blussen dank zij het doortas tend optreden van de buurtbewoners. Hierdoor is de schade van beperkte om vang gebleven, GOES. Het ligt in het voornemen, dat de fruitfee met haar gevolg don derdag een bezoek zal brengen aan het ziekenhuis „Bethesda" in Vlissingen. Voor de fruitfee, Matty van Hekken, moet dit bijzonder een aangenaam ge beuren zijn, omdat zij in dit zieken huis al3 leerling-verpleegster werkt. Voorts wordt overwogen om vrijdag een bezoek te brengen aan de zieken huizen in Terneuzen en Hulst. TERNEUZEN. De Belgische dou ane heeft onder de gemeente Beveren- Waas een smokkelauto aangehouden die 900 kg roomboter vervoerde. De mannen hebben zich over de auto en uiteraard ook over de inhoud ont fermd, maar zij kregen niet de gele genheid de chauffeur in te rekenen. Toen deze n.l. zag dat het fout liep heeft hij als een haas de benen geno men. De heer J. W. Adriaanse te Souburg is benoemd tot leraar aan de lagere technische school te Goes. ECONOMISCHE POLITIERECHTER GOES. Het vrolijke ritme van di verse moderne liedjes en top-hits, ge produceerd door de "Cheerio's" werd dinsdag op de contactavond van de jeugdkerk, soms bijna overstemd door de luide aanmoedigingskreten en bet en- thousiasme van het jeugdige publiek. Deze band werd een half jaar geleden gevormd onder leiding van Han van de den. Gezien het grote belang van een |ff.e en heeft nu reeds een uitgebreid re- zekere rust in de wetgeving menen pertoire. wij dat dit gevolg op de koop toe moet worden genomen. Minister Zijlstra en zijn staatsse cretaris Van den Berge (van oor sprong een Zeeuw) zijn het gewenste nieuwe niet uit de weg gegaan, in te genstelling tot minister Hofstras voorstellen. Een aantal bestaande verlangens is thans uitvoerig aan de orde gesteld, en diepgaand bespro ken. De mogelijkheid om gewichtige zaken bij de aanstaande behandeling aan de orde te stellen is volop aan wezig. Dat is een belangrijk winst punt. Op enkele der meest markante punten hopen wij nader terug te ko- men. Een belastingherziening is van na tionaal belang. Practisch elke burger is erbij betrokken. Voor meerdere ja ren heeft hij er jaar in jaar uit mee te maken. Het is daarom van belang dat een ieder zich bezint over on rechtvaardigheden die hem op het terrein der belastingen in het verle den zijn overkomen. Wika Hiensch opende deze eerste con tactavond van het winterseizoen in de "Prins van Oranje" en sprak zijn dank uit voor het feit dat er ondanks andere festiviteiten zoveel gekomen waren. Na het zozeer gewaardeerde muzikale ge deelte werden enkele grappige teken films vertoond, waarvan de eerste "De schoenmaker en de hoedenmaker" op humoristische wijze liet zien, hoe in een minimum van tijd alle internationale handelsbelemmeringen uit de weg ge ruimd kunnen worden. Hoofdpunt van deze avond was echter de film "Wie is mijn naaste", een speelfilm die het vluchtelingenprobleem en de oplossing ervan, laat zien op een wijze die de jeugd aanspreekt. Het is een beschuldi ging tegen allen die in het vrije westen wonen en slechts medelijden hebben met de vluchtelingen uit de communisti sche landen, doch in feite niets doen om een eind te maken uit egoïsme en zelf behoud. Het einde van deze zo vrolijk begonnen avond was dus ernstig. Het antwoord op de vraag: ..Hoe vonden jullie het?" was: „Machtig". Ten gevolge van gebruik van Planta- margarine is het dochtertje van de heer D. A. Hartog van de Molendijk te Sint- Annaland opgenomen in het zieken huis, omdat er symptomen van de Plan- taziekte bij haar ontdekt waren. De chaos die u hier ziet grenst aan d.e woning van de heer T. v. d. Horst. Het is trouwens in de wijde omtrek een hopeloze bende van vergruizelde muren, scherven, dakpannen, balken, stukken asfalt en behang, kortom een puinhoop waarib de kinderen elke dag hun kleren en hun huid open halen. Bij de foto: De heer v. d. Horst tussen de resten van wat eenmaal het „huis" van zijn buurman was. MIDDELBURG. Het bestuur van de kring Middelburg van1 de K.V.P. heeft nog geen beslissing genomen betreffen de het beroep dat de heer C. W. Ver- vest, lid van de gemeenteraad van Goes heeft aangetekend, tegen zijn royement als lid van de K.V.P.waartoe door het bestuur van de afdeling Goes is beslo ten. Het kringbestuur wilde aanvankelijk in het afgelopen weekeinde een beslissing nemen, doch heeft dat niet gedaan. Gis teren is besloten de uitspraak voorlo pig uit te stellen. MIDDELBURG. Tijdens de gis termorgen gehouden zitting van de eco nomische politierechter trachtte de of ficier van justitie, mr. J. L. Andreae een boterhandelaar, N. J. A. H. P., voor medeplichtigheid aan een geval van botersmokkel op 16 februari ver oordeeld te krijgen. De boter, honderd dozen van elk 25 kilo, werd in een smokkelauto, bestuurd door een zekere De R., in beslag genomen. De karton nen dozen waren met plakband dicht gemaakt en op de papieren wikkels, waar in de kluiten verpakt waren, stonden potloodaantekeningen. Op de boter zelf waren de merken half weg gescheurd. Uit de restanten van deze merken en de aantekeningen konden de ambtenaren van de belasting, die de zaak in onderzoek hadden, echter konkluderen uit welke fabrieken de bo ter kwam. Verder werd vastgesteld dat de boter, die tot de zesde produktieweek be hoorde, naar een Verzamelplaats in Roermond werd gestuurd waaruit op 13 februari diverse partijen naar bin nen- en buitenland werden verzonden. Er werd vijfduizend kilo boter van de soort, die er gesmokkeld was, aan drie handelaren, waarvan P. er een was, geleverd. P. nam drieduizend kilo af, de andere handelaren ieder duizend ki lo. Uitgesloten was het dus, volgens de officier dat- de beide andere handela ren boter gesmokkeld hadden, omdat hun partijen té klein waren. Bleef dus P. over", zei mr. Andreae. „Maar deze verklaarde, toen de amb tenaren bij hem kwamen, dat de partij van Roermond afgenomen boter nog in zijn magazijn opgeslagen lag. En in derdaad lagen daar in totaal 116 do zen boter. Na steekproeven bleek dat bet inderdaad mogelijk was, dat dit de van Roermond afgenomen boter kon zijn. Maar anderzijds rees sterk bet vermoeden dat P. veel meer bo ter dan wat in zijn boekhouding ver melding verdiende in zijn bezit had." De officier wees op het feit, dat P. reeds eerder voor smokkelgevallen ver oordeeld was en dat hij aan de hand van de getuige-verklaringen van de be lastingambtenaren medeplichtigheid aan botersmokkel bewezen achtte. Hij eiste twee maanden gevangenisstraf. De raadsman van de niet verschenen verdachte, mr. W. K. H. Dielman, wees op P.'s boekhouding waarin stond dat de van Roermond afgenomen bo ter reeds vóór 16 februari aan diverse afnemers geleverd was en eiste vrij spraak. „Ik lach om die boekhouding", zei de economische politierechter, mr. P. van Empel. „Het punt van diskussie is meer: heeft P. een strafbaar feit gepleegd? Want wat is er precies tus sen P.'s magazijn en het aanhouden van de smokkelauto gebeurd?" Toch achtte mr. Van' Empel het ten laste gelegde bewezen en vonnis te conform. Twee slagers stonden terecht, omdat zij tegen de verordeningen van de keu ringsdienst niet door de beugel gaan de ingrediënten door bun vlees hadden gedaan. A. I.W. uit IJzendijke had op 19 april zwavelzuur in zijn rauw ge hakt gemengd en trachtte dit aan de klant te brengen. Verder was hij zeer -onhebbelijk geweest tegen een ambte naar van de keuringsdienst die hem verbaliseerde. Hij had o.m. gezegd: SLUISKIL. Bij de Lelybrug botste een personenauto, bestuurd door de heer v. d. V. uit Vogelwaarde tegen een bromfiets bereden door de heer A. K. uit Axel. De auto naderde uit de richting Terneu zen, de bromfiets reed vanaf de Boven- weg de Kanaalweg op. V. d. V. pro beerde nog door krachtig remmen de aanrijding te voorkomen, echter zonder resultaat. Bij de botsing kwam de duo- rijdster mej. V., uit Axel zodanig te vallen dat dr. Wechelaar overbrenging naar het ziekenhuis te Sluiskil noodza kelijk achtte. „Loop naar Siberië en ,,U bent zeker re lui om te werken". Conform de eis werd W. tot 60 of twaalf dagen ver oordeeld. A. K. uit Middelburg deed te veel zetmeel door zijn boterhamworst. In plaats van de voorgeschreven vier pro cent voegde hij er 9,3 procent aan toe. De officier tipte aan, dat verdachte reeds gewaarschuwd was en al drie keer voor kwesties, in verband met de warenwet, was veroordeeld. „Voortaan moet u het meel maar wegen en niet met een pannetje afscheppen". Ook hier was het vonnis conform de eis: 50 of tien dagen. Mr. Andreae vroeg bevestiging van het vonnis van 60 met verbeurdver klaring, waartoe een' coöperatieve han delsvereniging was veroordeeld. Als importeur had de vereniging in Zierik- zee blikjes leverpastei aan de man ge bracht, die volgens de verklaring van een ambtenaar van de keuringsdienst uit Goes, die naam niet verdiende. Het was niet bepaald rommel wat er in de blikjes zat, maar de benaming op het etiket van de inhoud strookte niet met die inhoud zelf. Het vonnis was con form. GOES. Temidden van de directie en het voltallig personeel heeft burge meester H. K. Michaëlis de ere-me- daille in brons, verbonden aan de or de van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heer G. P. A. de Rochefort voor veertig jaar trouwe dienst bij de firma W. Schipper en zn. N.V. De burgemees ter zeide in zijn hartelijke toespraak, dat dit jubileum getuigt van een bij zondere liefde en trouw voor zijn werk. De hoofdvertegenwoordiger, de heer C. Post, bood namens het perso neel een rookstel en een schemerlamp aan. De heer De Rochefort bekleedt momenteel de functie van magazijn meester. In een meer intieme kring voerde de heer Post opnieuw het woord. Tij dens de receptie ontving het echtpaar De Rochefort nog vele gelukwensen, dikwijls gepaard gaande met geschen ken. GOES. Naar wij van welingelichte zijde vernemen heeft de minister van Binnenlandse Zaken niet overwogen aan burgemeester H. K. Michaëlis van Goes ongevraagd verlof te verlenen in ver band met en als gevolg van de moei lijkheden, die in het gemeentebestuur van Goes zijn gerezen. Verleden week heeft een gerucht de ronde gedaan over het verlenen van verlof aan de burge meester van Goes. TERNEUZEN. Toen de heer F. S. de S. uit het ruim van het zeeschip Gabiano" wilde klimmen, is hij door een breuk in de ladder in het negen meter diepe ruim gestort. Werklieden waren op de Gabiano, die in het Zevenaardok ligt, bezig kolen te lossen. De S. klom daarbij een ijzeren ladder op, teneinde zich aan dek te be geven. Toen hij bijna boven was brak ech ter een van de sporten af, waardoor hij ruggelings in het negen meter die pe ruim stortte. Kolengruis brak wel iswaar zijn val, maar het slachtoffer klaagde niettemin over een stekende pijn in zijn rug. Dr. Wechelaar van Sluiskil oordeel de het daarom raadzaam de patiënt met een ambulance wagen naar het St. Elisabethziekenhuis over te bren gen. Bij onderzoek bleek daar dat S. een gescheurde rugwervel had opgelo pen. OOSTKAPELLE Op de raadsverga dering die dinsdagavond onder leiding van burgemeester F. G. Sprenger werd gehouden, deelde de voorzitter mee, dat goedkeuring van Gedeputeerde Staten was ontvangen over de aankoop van di verse bedrijven en terreinen ten behoe ve van heit uitbreidingsplan De raad be sloot tot het in erfpacht uitgeven van een perceel bouwgrond aan de Toren straat aan de stichting „School met de bijbel". Ook het voorstel tot het geven van een kredet van 900 gulden aan deze stichtng voor de aanschaf van kachels, werd goedgekeurd. Op veler verzoek zal de voetbalvereniging gedurende de win term: den gebruik mogen maken van De he^x- A. Coppoolse pleitte voor de aan- de schijnwerpers van de toren verlichting, schaf van een geluidsinstallatie ten be- hoevev van het verenigingsgebouw die ook gebruikt kan worden voor andere evenementen Wethouder W. K. van Nieu- voor betreffende de samenvoeging van de gemeenten. Er werd uitvoerig op deze wenhuisen las vervolgens een verklaring tie aanvankelijk gematigd voor deze sa- huisen deelde hierop mede dat zijn frac- zaak ingegaan en de heer Van Nieuwen- menvoeging geweest was, doch zich nu met hand en tand zou verzetten tegen samenvoegingen van Oostkapelle met wel ke gemeente dan ook. Zowel de heer Coppoolse als de heer A. Ton betreurde het dat de factie van de heer Van Nieu- wenhuisen zo laait tot deze conclusie ge komen was De raad besloot alsnog een schrijven met de uiteenzetting van het standpunt van de dverse fracties te rich ten aan de fractievoorzitters in de Twee de Kamer. De heer C. Nijsse overhandigt een bouquet bloemen aan de fruitfee. De traditionele zoen, die bij deze handeling al enige jaren was „ingeburgerd" .bleef deze keer achterwege. GOES „Wie biedt er al tijd bloemen aan, hoezee, een stoere boer uit Heinkenszand, hoezee." Deze regels uit een schoon lied schalden gister middag door de afmijnzaal van de veiling te Goes. Maar die stoere boer uit Heinkens zand was blijkbaar toch zo be duusd van al deze mooie woorden, dat de traditionele zoen van de heer C. Nijsse er ditmaal bij inschoot. En dat lag toch echt niet aan de fruit fee, die tijdens haar jaarlijkse bezoek aan de veiling, al haar charme en vriendelijkheid etaleerde. Niettemin is het bezoek aan de veiling een grandioos succes geworden. Een enthousiaste schare van kooplieden vulde de veiling- banken tot de laatste plaats en de fruitfee, met haar lief tallige hofdames, zaten als bekoorlijke ambassadrices van het Zeeuwse fruit op het erepodium voor de kolossale veilingklok. De handelaren hadden het er overigens best voor over om het za ken-doen even uit te stellen. Hun blijdschap over de komst van de fruitfee staken zij heus niet onder stoelen en banken. Het programma droeg dit jaar een enigszins ander karakter dan in vorige jaren. Lange speeches bleven achterwege, de zang werd daarentegen alle eer aangedaan. Na de binnenkomst van de fruitfee, aan de arm van de bejaarde vice- voorzitter van de veiling, de heer C. Nijsse (de directeur, de heer S. G. Nooteboom, had de beide hof dames maar in de arm genomen), zongen enkele damesX uit het vei- lingpersoneel met gitaarbegelei ding, de fruitfee een fraai wel komstlied toe. Bij ziekte van de voorzitter, de •heer J. Q. C. Lenshoek, was voor de heer Nijsse de eervolle taak weg gelegd de fruitfee toe te spreken. Hij deed dat op zijn eigen wijze. De heer Nijsse toonde zich ver heugd over het bezoek van de fruitfee aan de veiling: het hart van de fruitteelt in de Zak van Zuid- Beveland, zei hij. De vitale Nijsse was kort van stof, want „zaken gaan voor het meisje" merkte hij gevat op. Met andere woorden: de kooplui willen graag aan de slag. De Zeeuwse handelaren zorgen dit jaar voor het frlit aan de pa tiënten in de Goese ziekenhuizen en inwoners van bejaardentehui zen. En daarom was het de heer J. de Priester uit Middelburg, die namens de handelaren dit fruit (600 doosjes van een kg) aan de fee overhandigde, die op haar beurt de zakenmensen hartelijk dankte voor deze sympathieke ges- Ook de fruitfee merkte in haar vriendelijke speech op, dat de vei ling het hart van het fruitcentrum genoemd kan worden. Zij prees het bestuur van de veiling, dat met grote voortvarendheid in de toe komst kijkt en was blij, dat de nieuwe veiling met rasse schreden <le voltooiing nadert. Namens de stichting „Het Zeeuws Fruitcorso" dankte zij het veiling- bestuur voor de medewerking. En ten islotte wenste zij de telers en handelaren een goed fruitjaar toe. „Tot weerziens". En weer klonk er een lied op, waarin de stoere boer uit Heinkens zand werd bezongen. De heer Nijs se bood daarna de fruitfee en de hofdames ieder een prachtige rui ker aan. De aanwezigen smeekten a.h.w. om de zoen, maar dat spel ging niet door. Toch is het bezoek aan de vei ling een groot succes geworden. Dat kwam bij het vertrek duide lijk tot uiting. Met een ovationeel applaus en met uitroepen als „oh, wat ben je mooi" werd de fruitfee luidruchtig uitgeleide gedaan, waarna de rondgang door de vei ling volgde. De fruitfee bekeek met grote belangstelling de opgeslagen kisten fruit en de werkzaamheden aan de sorteerband en in het pak- station. Overigens zal dit wel de laatste rondgang zijn in de oude veiling. Volgend jaar gaat men naar de nieuwe veiling, waar de entourage ongetwijfeld sfeervoller zal zijn. Een van de hoogtepunten in de fruitweek is altijd weer het bezoek aan de ziekenhuizen. Ook gistermid dag werd dat duidelijk geïllustreerd. Vol interesse informeerde de fruit fee (volgende week weer leerling verpleegster) naar de welstand van de patiënten in Oostwal en St. Jo anna. Heel veel dankbare harten heeft zij achtergelaten. En heus niet alleen door de ontvangst van het fruit, dat uiteraard zeer werd gewaardeerd, maar ook door haar charmante vriendelijkheid, die gis termiddag een stralend zonnetje bracht in de vaak donkere wolken van de lijdende mens. Vandaag bezoekt de fruitfee de bejaardentehuizen in Goes. De fruitfee genoot gisteravond (en met haar enkele honderden toe schouwers) van het prachtige pro gramma, voorgeschoteld door de jeugdvariétégroep uit Goes „Jong Artiestenbloed". Wat deze jonge knapen presteerden grenst aan het ongelofelijke. Het publiek toonde zich dan ook ,zeer enthousiast over dit optreden. UTRECHT De Gereformeerde zen dingsbond in de Hervormde kerk houdt op woensdag 21 september onder voor zitterschap van ds. A. Meijer zijn alge mene vergadering te Utrecht. De vergadering zal hebben te beslis sen over het voorstel om met zendings werk te beginnen in de Unie van Zuid- Afrika. De GZB is de enige zendingsvereniging die haar zelfstandigheid bewaarde, toen na de oorlog de andere zendingsgenoot schappen werden verkerkelijkt tot de raad voor de zending der Hervormde kerk. Wel worden de zendingspredikan ten van de GZB door de generale syno de of door andere kerkelijke vergaderin gen beroepen als predikant voor buiten gewone werkzaamheden. De overgangsbepaling bij de kerkor de, die dit mogelijk maakte, is onlangs weer verlengd met een aantal jaren. RILLAND In het kader van de opening van het dorpshuis werd gister avond het derde programma voor de dorpsgenoten gegeven'. Het was een avond met muziek, toneel en voor dracht, die niet alleen goed in de smaak viel, maar waar ook nog grote belang stelling voor bestond. UTRECHTDe Hervormde bond voor inwendige zending herdenkt op woensdag 30 november zijn 25-jarig bestaan. Te Utrecht wordt na de huishoudelijke mid dagvergadering des avonds in de Jaco- bikerk een herdenkingsdienst gehouden. Vrouwenzendingsdag te Utrecht OEGSTGEESTDe jaarlijkse Vrou- wenzendingsdag wordt op 6 oktober te Utrecht gehouden in het NV-huis. 's Mor gens zijn er sprekers uit het zendings werk in Indonesië en Nieuw-Guinea, de middag zal geheel gewijd zijn aan Afri ka. Hervormde minderheidsgroepen op g.g. komen hijeen UTRECHT Het verband van her- vormd-gereformeerde evangelisaties en minderheidsgroepen houdt zaterdag 17 september een vergadering te Utrecht in het wijkgebouw Boothstraat dat al zoveel samenkomsten van gereformeer de belijders in de Hervormde kerk bin nen zijn muren zag. De voorzitter, ds. A. Vroegindeweij uit Veenendaal, bespreekt in dit samenzijn dat om half drie begint, de vraag Wan! neer moeten wij met afzonderlijke kerk diensten beginnen en wanneer moeten wij ermee ophouden?

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5