Ondanks „onaanvaardbaar" van minister Beerman Laatste liberale stem Limonade prikkelt politie besliste: 36 tegen 33 't venster op de wereld DRONKEMAN STEEKT AGENT NEER NA WILDE JACHT BEKENDMAKING PROMOTOR ZIJNS ONDANKS VERWIJT AAN MR. VAN RIEL Flinke omzet bij kruideniers W oon wagenkamp overmeesterd NEDERLAND STEEDS VOLLER PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DEN HAAG. - De toto van minister Beerman is van de baan, gisteravond is zij door de Eerste Kamer verworpen met 36 tegen 33 stemmen. Over de gevolgen van deze verwerping heeft de minister van justitie de Kamer ge heel in het ongewisse gelaten. Na zijn nederlaag, die hem werd toegebracht door de socialisten, de liberalen, vier van de zes aanwezige anti-revolutionai ren, de communisten en de enige staatkundig-gereformeerde, heeft hij geen verklaring afgelegd. In aansluiting op de mededelingen van de regering over het herstel van de vrije verkoop van alle margarine wordt om aan iedere ver warring een einde te maken nogmaals op het volgende gewezen: Maandag j.l. heeft in alle winkels een sortering van margarine plaatsgevonden. Na deze sortering, die door de overheid intensief is gecontroleerd, kan vanaf dinsdag morgen 13 september alle margarine, waar van de code-tekens zaterdag j.l. werden gepubliceerd, weer VEILIG door het publiek bij de leveranciers worden gekocht. VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N»euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991". Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartasl Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 1613 Woensdag 14 september 1960 SENAAT VERWERPT NIEUWE TOTO Korps geheel geschorst Eigen nieuwsdienst KERKWIJK. De dorst van een wachtmeester is er de oorzaak van geweest, dat dezer dagen het drie man sterke personeel van de Rijkspolitie in Gameren (gemeente Kerkwijk) in zijn geheel is geschorst. Een adjudant van de Rijkspolitie uit Haaften neemt nu zolang in het dorp de zaken waar. De geschiedenis, die zou uitgroeien tot een forse rel tussen de adjudant Visser en de wachtmeester Baars, be gon enkele maanden geleden toen in Gameren een motorcross werd verre den. De zon brandde die dag op de hoofden van de toeschouwers, èn op het hoofd van de wachtmeester, die dienst deed bij het evenement en die naar mate de uren verstreken steeds meer behoefte kreeg aan een ver frissende dronk. Mocht niet Hij wist, dat even verderop zijn chef, de adjudant Visser, op zijn post was en wat wellicht nog belang rijker was dat in die post limonade voorhanden was. Gedreven door de hitte en geplaagd door zijn droge keel zou de wachtmeester Baars toen een voorbijganger hebben toegevoegd: Vraag eens of daar niet een flesje li monade voor mij over is, of althans woorden van gelijke strekking. Zeer tot ongenoegen van zijn chef, die rea geerde in de trant van: je hebt niet om limonade te vragen. „De deur uit!" Van dat ogenblik af is het tussen de beide politiemannen niet meer goed geweest. Wel werd verscheidene keren geprobeerd de zaak uit te pra ten, maar het resultaat was, dat men het steeds meer oneens werd. Zelfs zo, dat ook de derde politieman in het dorp, de opperwachtmeester Broekhuizen, in de zaak werd betrok ken. Toen kort geleden wachtmeester Baars zijn chef, die hem thuis kwam bezoeken, de deur wees was de maat vol. Er ging een rapport naar de districtscommandant en het gevolg was dat de politiemacht van Gameren in zijn geheel op non actief werd ge steld. De districtscommandant, majoor Cammaert, onderzoekt nu wie van zijn mensen in Gameren voor te wei nig verfrissing van de verhitte gemoe deren heeft gezorgd. Van onze parlementaire redacteur Welk lot de toto beschoren zou zijn, is tot op het laatste ogenblik als een verrassing bewaard ge bleven, vooral daar de liberale woordvoerder mr. H. van Riel ook nog in tweede instantie niet bekend maakte wat zijn fractie zou doen. Terwijl de stampvolle tribunes aan beide zijden van de zaal waar slechts 6 senatoren ontbraken, in ademloze spanning het verloop van de stemming volg den, kon men pas bij het uitbrengen van de laatste liberale stem vaststellen dat de beperkte toto uit de wereld was geholpen. Minister Beerman, geflankeerd door minister Cals en staats secretaris Scholten, bleef zitten toen voorzitter mr. Jonkman de voor hem ongetwijfeld teleurstellende uitslag bekend maakte. Er heerste kennelijke verwarring. Pas na enkele ogenblikken stond de verslagen minister op om zijn papieren bij elkaar te zoeken. Toen kwamen de senatoren op hem af om hem een hand te geven, waarschijnlijk slechts tot troost er. bemoediging. Zijn verdediging was bijna geheel gericht tot de anti-revolutionairen, die hij voorhield dat hij zijns ondanks een groot promotor van de toto was geworden, dat hij hiermee een wapen in de hand had om de speelzucht in te tomen en tevens tegen de buitenlandse loterijen op te treden, dat dit christelijk-sociale kabinet deze toto de beste oplossing vond ten bate van ons volk. Hoe betreurenswaardig ook, zo zei hij in het slot van zijn betoog, de toto heeft vaste voet in ons volk gekregen. Wij voeren geen toto in. Ook als christen heeft men in zijn eigen tijd te staan en niet altijd negatief tegen over anderen, die dit beginsel niet zijn toegedaan en iets anders begeren. De koers met dit ontwerp uitgezet is de beste voor dit probleem dat zoveel teleurstellingen wekt. Minister Beerman verzocht tenslotte de Eerste Kamer met grote aandrang om hem „dit nodige instrument" om de rechtszekerheid te handhaven en de uitwassen van de goklust te be strijden, niet uit de handen te slaan. Voor het voorstel van mr. Van Riel om een zelfde methode voor de toto toe te passen als reeds jaren het geval is met de paardentotalisator, had de minister geen enkel göed woord. Hij verweet de liberale woord voerder dat deze zo laat met deze suggestie kwam. Mr. Van Riel had volgens hem best een brief kunnen schrijven aan de commissie-Wiarda, toen deze bezig was haar advies aan de regering voor te bereiden. De minister verwierp het plan ook principieel, daar een dergelijke zaak met zoveel tegenstellingen als de toto volgens hem niet mag worden geregeld met algemene maatregelen van bestuur. De regering, zo vervolgde hij, is geen rust mag doorklinken, ook al wordt het notaris die alleen verlijdt wat partijen niet algemeen aanvaard. wensen dat gebeurt. De regering dient ook wel degelijk normatief op te treden en een eigen geluid te laten horen, dat ge- Deze verdediging haalde echter niets uit. Ook het praktische argu ment van minister Beerman dat de beperkte toto een succes was geble ken, sloeg bij de tegenstanders niet aan. Niemand reageerde er zelfs op. Het adres van de organisatoren van deze voorlopig toegestane toto, welke nu tot begin oktober kan blij ven draaien, heeft dus kennelijk bij de Eerste Kamer niets uitgewerkt. De indruk vestigde zich al meteen dat de minister bij de anti-revolu tionairen geen medestanders meer had gewonnen en de liberalen eigen lijk alleen maar tegen de haren in had gestreken. Mr. Van Riel gaf een vinnige repliek. Slechts twee anti-revo lutionairen, van wie tevoren zo ongeveer al vast stond dat zij wel met het compromis zouden meegaan, gaven er hun stem aan. Mr. Van Riel en zijn partij genoten stemden alle tegen, waarmee de toto kwam te val len. NA PLANTA-AFFAIRE Vragen over wij ziging van warenwet Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het Eerste Kamerlid de 'heer Quermh (P.v.d.A.) heeft minis ter Van Rooii schriftelijk gevraagd of hii van plan is. naar aanleiding van het gebeurde met de Plantamargarine, het preventieve element in de warenwet te versterken, los van de uitslag van het justitiële onderzoek. ROTTERDAM De raad van com missarissen van de Nieuwe Rotterdamse Courant n.v. de onderneming die ook ons blad uitgeeft heeft tot haar president-commissaris gekozen jhr. P. R. Feith. De heer Feith, die 59 jaar oud is, volgt als president-commissaris van de N.R.C. mr. Jacq. Dutilh op, die in juni ].l. overleed. Hij is reeds sedert 1945 lid van de raad van commissarissen. De ministers Beerman en Cals sta ken gisteren nog al eens de hoofden by elkaar. Dat was tijdens het totode bat in de Eerste Kamer. Achter de regeringstafel rechts van de ministers, de staatssecretaris mr. Y. Scholten. Aan de andere zijde hadden in het be gin van de middag ook minister Toxo- peus en staatssecretaris Bot gezeten. Deze bewindslieden gingen huns weegs, nadat de Kamer had besloten de be handeling van de begroting van Nieuw- Guinea tot 27 september uit te stellen, omdat zich intussen „nieuwe feiten" hadden voorgedaan. NIJMEGEN (ANP) De levensmid. delenhandel heeft vorig jaar in ons land goede zaken gedaan De winkeliers, aan gespten bij de Nederlandse örganisatie voor de levensmiddelenhandel (Enkabe), bereikten een omzet van honderd miljoen gulden, ruim elf procent meer dan in 1958. De heer P. van der Linde, directeur van de handelscentrale van de Enkabe. deelde dat gisteren mee tijdens het con- grens van de organisatie, dat in Nijmegen wordt gehouden. Advertentie Zeeuwsch Dagblad Uitgebreid provinciaal nieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee U van alle markten thuis bent Ik verzoek U mi, gedurende drie weken het Zeeuwsch Degbled te doen toekomen op ondersteend edres. Beervoor betaal ik 0.56. Naam Adres Woonplaats In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm. Zeeuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes. Van onze correspondent NIJMEGEN Een groepje van zeker twintig nieuwsgierigen heeft gister nacht in Oss rustig staan kijken hoe de 37-jarige hoofdagent van gemeen tepolitie, T. van Bokhoven, met een dolk in borst en bovenarm werd ge stoken. Na dit tafereel van wild-west moest de volledige politiemacht van Oss uitrukken om de woeste messteker in te rekenen. De heer Van Bok hoven die op een millimeter ont snapte aan een doorboring van het hart, maakt het redelijk wel. De vechtersbaas, de scharrelaar in oud roest, F. de Reuver, was omstreeks kwart over elf in Oss gesignaleerd. Hevig beschonken laveerde hij met zijn auto, waarvan het achterstuk was afgezaagd tot een open laad bak, door de nauwe straten van het centrum. Hij joeg op de Willibror- dusweg dwars door een hek en kwam zo op de linkerbaan van de uitvalsweg naar Nijmegen. Een bromfietser, die daar reed, ontsnap te ternauwernood aan de dood. De man zag de auto aankomen en liet zich pardoes van de fiets vallen. Zijn elfjarig zoontje, dat achterop zat, trok hij mee. Daardoor kwamen bei den er met builen af. De bromfiets werd plat gereden. AUTO KLEM Terwijl een politiewagen met hoofd agent Van Bokhoven aan het stuur de achtervolging begon, raasde De R. verder in de richting van het woonwagenkamp waar hij woont. Dicht bij het kamp reed hij met een snelheid van zeventig kilometer het bos in. De wagen raakte klem tus sen vier bomen en het rechtervoor wiel tolde terug de weg op. Zo vonden de hoofdagent Van Bok hoven en zijn collega de auto. Van de bestuurder was aanvankelijk geen spoor. De zoon van De R. stond bij de auto. Hij werd ingerekend. Met zoeklichten de bosrand afschij nend ontdekten de agenten plotse ling de woonwagenbewoner. In het helle licht van de schijnwerpers zwaaide hij met een dolkmes en beloofde „iedereen kapot te zullen steken", die hem aanraakte. Van Bokhoven sommeerde hem zich over te geven. Om kracht achter zijn woorden te zetten loste hij en kele waarschuwingsschoten. Dat deed vele bewoners van het woonwagen kamp toesnellen. Ook nieuwsgierigen, die per auto de politiewagen gevolgd waren, verschenen op het toneel. DOLKSTEKEN Onder het gejoel van de toeschouwers stortte de hoofdagent zich op De R. De dronken man bleek echter nog onvoorstelbaar vlug. Voordat de agent wist wat er gebeurde, had hij een paar steken in borst en arm te pakken. Hij was buiten gevecht ge steld en wankelde hevig bloedend achteruit. Hij zag nog kans opnieuw waarschuwingsschoten af te vuren. Dat bracht een tweede wagen van de Osse politie naar het woonwagen- -X- De hoofdagent van Bokhoven, die een dolksteek in de borst kreeg. Ik heb maar in de lucht gevuurd. kamp. De R. ontvluchtte, geholpen door zijn kampBuren, door het bos. De agenten brachten hun zwaarge wonde collega naar het 'Sint Anna- ziekenhuis te Oss. Terwijl de artsen in het ziekenhuis zich met de gewonde bezig hielden organiseerde inspecteur W. A. Roe- broeks op het politiebureau van Oss de tegenaanval. Alle beschikbare agenten werden opgeroepen voor een overval op het woonwagenkamp. TEGENAANVAL Tegen middernacht rukte de politie macht uit. In het kamp vond men De R. op een geïmproviseerd veld bed. Zes agenten, revolver in de vuist, hielden de tierende woonwa genbewoners op afstand. Vier ande ren hadden de handen vol om de als een beest vechtende oud-roestkoop- man, een oude bekende van de Osse politie, in de overvalwagen te krij gen. Daarna vertrok de politie. We hebben ook nog twee minuten aan zijn bed met de ernstig gewonde hoofdagent kunnen praten. Hoewel elke beweging hem kennelijk pijn deed; was hij al weer monter genoeg om te bekennen dat hij er een ogen- blijt over gedacht had, De R. neer te schieten. Maar ja, doodschieten is toch ook wel het allerlaatste. Bo vendien stonden er zoveel mensen omheen dat het gevaar voor anderen veel te groot was. En dus heb ik maar in de lucht gevuurd, zo ver telde hij ons. HELD In het woonwagenkamp heerste gis termiddag nog een opgewonden stemming. Die nam nauwelijks af toen de zoon van De R. zich meldde. Hij was door de politie vrijgelaten, omdat hij zich bij de vechtpartij af zijdig had gehouden. Desondanks werd hij door de kampgemeenschap als een held binnengehaald. AMSTERDAM. Er wonen in Nederland meer dan elf en een half i miljoen mensen. Dat kan worden aangenomen, omdat het aantal od ééa augustus 11,492.013 was.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1