Enorme fabriek dieselmotoren voor bouw van in Zierikzee Middelburgse politie testte gatsometer Eerste stap industriële ontwikkeling van Schouwen Raad Ellemeet vergaderde AANBOD TOT SCHADEVERGOEDING Fruit fee bezocht Schouwen Tivee directies in Randstad slaan handen ineen Gouden Broederband recipieerde Verbaasde automobilisten kwamen er nu nog met een reprimade af Opening „Der Boede" uitgesteld Benoemingen bij de Ned. Chr. Sport Unie Huisvrouw geen beroep? Oude tijd herleeft in Goes museum Drie nieuwe raadsleden beëdigd Christelijk Historische Vrouwenvergaderden Legende in fruit Gediplomeerde strandwachten Tractor in brand Bejaardensociëteit weer geopend Jubileum „Broederband" Circus in Middelburg Regeling oogstverlof soepeler Gymnastiekvereniging groeide enorm Meer licht in Ritthem Pluk van koelhuisfruit gaat beginnen Dinsdag 13 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 Van een onzer verslaggevers KINDERDIJK/KRIMPEN a. d. LEK „Wij moeten de industrie naar de mensen brengen." Met deze gedachte liepen de directies van L. Smit en zn's scheeps- en werktuigbouw N.V. te KindercU—: en van N.V. Machinefabriek „Bolnes" te Krimpen a. d. Lek al lang rond. Deze gedachte gaat nu werkelijkheid worden. Beide directies brengen inderdaad de industrie naar de mensen toe. En wel naar Zierikzee. Op een deel van het industrieterrein aan de buitenhaven (tussen keersluis en het poldergemaal) zal een gigantisch fabrieks complex gebouwd worden, waarin dieselmotoren voor schepen ver- vaardigd zullen worden. Nog dit jaar zal vermoedelijk met de bouw,de?'bekend'gemaakt "worden."*''Ën de worden begonnen en verwacht wordt, dat eind 1961 de fabriek 0f-|mogeUjktieden zijn ruimschoots aamve- u u - - r - zig voor het arbeidspotentieel op Schou wen. Daarom wordt de vestiging van deze nieuwe fabriek met vreugde be groet in Schouwen. kleme vaste kern uit Kinderdijk en Krimpen a. d. Lek zich in Zierikzee zal vestigen. De overige werknemers zullen allen uit Schouwen worden be trokken. Gestart is reeds met een op leiding van 15 personen in de rijks werkplaats te Bergen op Zoom. Begon nen zal worden met 30 man personeel, elke maand zal dit aantal met 15 per sonen aangevuld worden. Op 1 augus tus 1962 zal dan een aantal van 135 man bereikt worden. Het ziet er wel naar uit, dat deze bezetting na deze datum nog aanmerke lijk uitgebreid kan worden. I nhet laatste kwartaal van 1961, zal de fabriek officieel geopend worden, dan zal de eerste motor op de proef- stand in bedrijf gesteld worden. Op dat moment zullen reeds ongeveer 90 me dewerkers in dienst zijn, van wie on geveer 48 in scholing. Op een binnenkort te houden voorlich tingsavond zullen de mogelijkheden na- ELLEMEET De raad van Elle meet heeft de heer S. Boot als lid toe gelaten. Binnenkort zal het gemeente bestuur naar aanleiding van het rapport van de R.I.Z.A. een bespreking hebben met het technisch adviesbureau der Ver. van Nederlandse Gemeenten. Uit de besprekingen met het R.I.Z.A. is verder gebleken dat het technisch ad viesbureau niet voldoende aandacht heeft geschonken aan het advies van het instituut om de rioolwaterzuive ringsinstallatie verder van de aanwe zige bebouwing te plaatsen, althans het gemeentebestuur niet op de hoogte heeft gebracht van dit advies. Wegens het aflopen van de werkingsduur per 1 januari 1961 besloot de raad de ver ordening op de heffing van een riool- belasting opnieuw vast te stellen. In de rondvraag vestigde de heer R. Hors man de aandacht op de slechte toe stand van de palen van het toegangs hek der begraafplaats aan de Weelweg. De voorzitter zegde toe, dat er verbe tering in deze toestand zou komen. De heer Korsman informeerde wanneer de brandput in de dorpskom zal worden Begraven. In antwoord hierop deelde de voorzitter mede dat met het gra ven van de brandput nog deze winter een aanvang zal worden gemaakt in D.A.C.W.-verband. Advertentie ficieel kan worden geopend. De vestiging van deze vrij omvangrijke industrie opent niet alleen voor Zierikzee, maar voor geheel Schou wen wijdse perspectieven en betekent tevens een eerste stap naar industriële ontwikkeling van het eiland. De directies van beide fabrieken zijn bijzonder optimistisch gestemd over de ontwikkeling van het nieuwe bedrijf In Zierikzee. Zij koesteren hoge verwach tingen en gronden dit op het feit, dat in de eerste plaats het personeelsge brek geen rol meer zal spelen. Dat is trouwens ook een van de belangrijk ste redenen, dat men naar Zierikzee komt. In de contreien van Kinderdijk (o zo gunstig gelegen) kan niet aan de aanvraag worden voldaan, omdat er geen personeel te krijgen is. Daar komt nog bij, dat Zierikzee aan diep vaar water ligt, dat men profiteert van de faciliteiten, die aan Zierikzee als se cundaire kerngemeente zijn verleend, dat de Schouwse arbeider bekend staat als een toegewijd werker en dat er een goede technische school staat, die ekl jaar gemiddeld 70 leerlingen afle vert. Voor L. Smit betekent de vestiging in Zierikzee het stopzetten van de mo- torenfa-bricaige in Kinderdijk en voor Bolnes houdt het vertrek naar Zierik zee in, uitbreiding van het bestaande bedTijf in Krimpen aan, de Lek. De mo toren, boven de 10 cilinders, zullen in Zierikzee geproduceerd worden. Samenwerking Intussen is het opmerkelijk, dat twee geheel zelfstandige familie N.V.'s samen tot het besluit zijn gekomen in Zierik zee dieselmotoren te gaan vervaardigen. De machinefabriek „Bolnes", die dit jaar haar 75-jarig bestaan heeft ge vierd, besloot na de oorlog over te gaan tot het bouwen van slechts een type motor, de zg. Bolnes Standard mo tor. De gunstige ontvangst van deze (motor en de goede betrekkingen tussen L. Smit en Bolnes deed eerstgenoemde besluiten m eigen, bedrijf een dieselmo tor te ontwikkelen volgens 'het „Bol nes"-principe, van ongeveer dezelfde opbouw, maar met een cilindervermo gen van 2,5 maal groter dan dat vart< „Bolnes". Zo ontstond de Smit-Bplnes- motor. Beide ondernemingen besloten nu een nieuwe n.v. te stichten onder de naam Smit en Bolnes N.V. met als plaats van vestiging Zierikzee. Op het industrieterrein .aan de Bui tenhaven zal 3.7 ha. voor de bouw ge bruikt worden, waarbij 7 ha. in optie werd gekregen voor eventuele uitbrei ding. De nieuwe fabriek zal in eerste aanleg geschikt zijn voor een jaarlijk se productie van 140 cilinders Smit- Bolnes, overeenkomend met ca. 20.000 pk, en 180 cilinders Bolnes, overeen komend met ca. 10.000 pk. Bij de plannen wordt evenwel rekening gehou den met het feit, diat de fabriek uitge breid kan worden voor het bereiken van. een verdubbeling der produktie. Het hoofdgebouw krijgt een lengte van 65 meter en wordt 22 meter breed met twee kranen van elk 40 ton. Verder komen vyer vijf nevenge bouwen van elk 55 meter lang en 13 meter breed. Deze nevengebou wen dienen voor de onderdelenfabri- cage. Dit heeft allemaal betrekking op de eerste fase, die augustus 1961 klaar moet zijn. De tweede fase behelst de verlen- ;gin gvan het hoofdgebouw tot 91 me ter en de nevengebouwen tot 72,5 me ter. Geheel los van deze gebouwen komt het proefstandgebouw voor het proef draaien van de motoren. Verwacht wordt, dat tegen Kerstmis de eerste paal in de grond kan worden geslagen. Het ligt in de bedoeling, dat een VLISSINGEN. Het bestuur en de raad der commissarissen van de Coöp. verbruiKsvereniging ,,De Broederband" recipieerden in Brittannia ter gelegen heid van. bet 50-jarig bestaan der ver eniging. Burgemeester mr. B. Kolft her innerde aan de oorlogsjaren toen „De Broederband" spontaan voedselhulp ver leende aan vele stadgenoten, die een toevlucht in Koudekerke hadden ge zocht. Daarbij dacht de burgemeester ook aan de rampdagen van 1953, tijdens welke de vereniging opnieuw de hel pende hand bood. De president-direc- teu rvan coaperatief Nederland, de heer Chabo, het oudbestuurslid, de heer L. P. van Oorschot, en nog een aantal woordvoerders, spraken daarna nog be zielende woorden. Tevoren had het har moniekorps St. Caecilia reeds zijn mu zikale medewerking aan de jubileum viering gegeven. MIDDELBURG. Gistermiddag werd op de Poelendaelesingel een klein maar zeer ingenieus apparaatje getest, met behulp waarvan de politie nauwkeurig de snelheden van het passerende verkeer kan konstateren en de overtreders van maximumsnel heden aanhouden. Het apparaat, de gatsometer, werd door de uitvinder, de her Maus Gatsonides uit Aerden- liout, persoonlijk voor enkele hoge politie-autoriteiten in Zeeland gede monstreerd, onder wie de kantonrech ter, mr. J. Moolenburgh, de officieren van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, mr. T. Lebret en mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, de com missaris van politie de heer M. A. Reneman en de hoofdinspekteur de heer C. J. Malipaard. Ter hoogte dan het zwembad was een rubberslang gelegd, die tuel een een draad leek. die bij de verkeerstelling wordt gebruikt. Tien meter ver der lag nog een slang en honderd meter daarvan daan kon de po litie met behulp van enkele me ters en een tabel de snelheid van het over de slan gen rijdende ver keer tot op kilo- meters nauwkeu rig schatten. Ook konden de rub berdraden voor meting van door bromfietsen en fietsen behaalde snelheden worden gebruikt. De politie nam gistermiddag meteen Steekproeven en hield in. een. enkel uur vele snelheidsmisbruikers tegen, om de zeer verbaasde automobilisten na een reprimande weer door te laten rijden. Als het apparaat door de po litie definitief in Middelburg gebruikt gaat worden, komen de overtreders er uiteraard niet zo makkelijk af De heer Gatsonides nam een twijfe lende mr. Van der Dussen in zijn auto mee en reed enkele malen de Poelen daelesingel op en neer. Elke keer wees tie gatsometer precies de snelheid aan, welke mr. Van der Dussen op de snel heidmeters van de auto aflas. De heer Gatsonides, die in binnen- en buiten land bekendheid geniet als deelnemer aan alle mogelijke rallyes (hij won zelfs een Rallye van Monte Carlo en heeft ook aan snelheidsritten in o.a. Le Mans meegedaan) reist met zijn apparaat op het ogenblik heel Neder land af om te demonstreren, of ge kochte apparaten te leveren. De poli tie te Rotterdam maakt zeer intensief gebruik van de gatsometer en er zijn zelfs al meer dan vierduizend veroor delingen voor te hard rijden door mid del van dit apparaat gevallen. Ook in het buitenland maakt het vernuftige instrument van de heer Gatsonides veel opgang. Vorig week leverde hij gatsometers aan de politie in Parijs en Luxemburg. In Monaco, waar de heer Gatsonides uiteraard wel bekend is, gebruikt de politie eveneens het apparaat om snelheidsmaniakken op de bon te slingeren. Misschien is dat een reden voor de bevolking om de Nederlandse rallyerijder bij een volgende finish van de Rallye van KOUDEKERKE. Van de zijde van de stichting „Verpleeg- en rusthuizen Midden-Zeelar.d" deelt men ons mee, dat de officiële opening van de .geriatri sche inrichtingen met reaktïveringscen- trum „Der Boede" te Koudekerke, wel ke opening heden zou geschieden, moet worden uitgesteld. De minister van so ciale zaken, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, die de plechtigheid zou verrich ten, is namelijk door zeer dringende omstandigheden verhinderd vandaag r.,aar Zeeland te komen. Er wordt nu naar gestreefd de opening in oktober te doen geschieden. MIDDELBURG. Het bestuur van de Nederlandse Christelijke Sportunie heeft met ingang van 1 november a.s. benoemd tot hoofdkaderleider-directeur de heer H. Nagtegaal te Rotterdam. Een stap vooruit is nok de uitgave van een kader- en opinieblad van de NCSU, dat binnenkort zal verschijnen. Hoofdre dacteur van dit blad wordt de heer J. C. van Asch te Rotterdam, met als eind redacteur de heer Nagtegaal. Nieuw kinderpaviljoen in gebruik genomen VLISSINGEN. De stichting Streek- ziekenhuis St. Joseph beleefde gister middag een heuglijk ogenblik toen het nieuw gebouwde kinderpaviljoen in ge bruik werd genomen.: Burgemeester mr. B. Kolff onder streepte in een kort woord de belang rijkheid van deze aanwinst voor Vlissin- gen. 'Hij sprak de hoop uit dat dit de laat ste plechtigheid mocht zijn, die hij bij woonde in de ."Vian Dishoeckstraat, en dat de volgende „opening" die van een geheel nieuw gebouwd ziekenhuis zou zijn. Het woord werd voorts gevoerd door de heer F. Schets, die de verdienste van de naamgever van het paviljoen, dokter Friessen memoreerde. Verder spraken o.m. de heer L. van Oorschot, namens\het Ziekenfonds Wal cheren en eer. bloedverwant en naam genoot van dr. Friessen. Een woord van lof kreeg de heer P. v. d. Ven, die het paviljoen ontwierp en tijdens de bouw opzichter was. TERNEUZEN Voor de eerste le denvergadering van het seizoen kwa men de vrouwen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Terneu- zen-Centrum, in het jeugdgebouw „De Schakel" bijeen. Ds Korevaar, Ned Herv predikant te Rotterdam sprak over „Zonder beroep.of, een taak van God". In de maatschappij betekent huisvrouw zijn, geen beroep hebben, maar elke huisvrouw heeft een taak van God gekregen. Ook al is deze taak vaak moeilijk en zwaar, toch is het als ze met volle blijdschap wordt uitge voerd een zegen voor het ge.zin. Monte Carlo een pietsie minder har telijk toe te juichen De uitvinder ktoam op Itet idee van ie konstruktie van de meter tijdens het verrijden van de Grote Prijs van Neder land in Zandpoort, toen hij als tussenpersoon optrad tussen de K.N.A.C. en de pers. Hij probeerde de gemaakte tijden eerst met behulp van chronometers vast te stellen, wat niet zo best gelukte. Daarna werd na veel geèxperimenteer de gatsometer ge boren. Het apparaat, dat simpel is en er ook eenvoudig uitziet, heeft tot taak de menselijke fouten bij het snelheid- meten op te heffen en onaangename diskussies tussen verbaliserende agent en overtreder te voorkomen. De mo gelijke fouten, die nog in het instru ment schuilen zijn kleiner dan één procent op honderd kilometer, m.a.w. te verwaarlozen. GOES Wanneer u de antieke „Zeeuwse kamer" in het museum aan de Turfkade binnenstapt zult u eerst even onwennig met de ogen knipperen door de schemer die er heerst doch als uw ogen aan het licht gewend zijn waant u zich op visite hij een van uw voorouders. Er gaat een rustige intie me sfeer van dit statige interieur uit met het glimmende koper en het prach tige oude porcelein. Daartussendoor bewegen zich graci eus enkele Zeeuwse boerinnetjes in kos tuums uit verschillende tijden, waarvan het oudste ongeveer honderd jaar gele den gedragen werd. Een groot gedeelte van de antieke meubelen, waaronder een plattebuiskachel en een palisander- kast, is eigendom van het museum zelf, doch er is ook een deel bij van parti culieren uit de omtrek van Goes. Deze tentoonstelling die in het kader van de fruitweek gehouden wordt, werd maan dagavond geopend door de burgemees ter van Goes, de heer H. K. Michaëlis In zijn openingswoord sprak de heer Michaëlis de hoop uit, dat deze prach tige tentoonstelling de waardering zal krijgen die zij verdient en vele bezoe kers zal mogen ontvangen. In de hal wordt een goede collectie oude munten tentoongesteld van verzamelaars uit de omgeving van Goes, waarvan de jongste inzender de 13-jarige Sal Kroo- nenberg is. Men vindt er vele kostbare en zeldzame exemplaren onder en even eens een bijzondere collectie gildepen- ningen. Op de bovenverdieping vindt men de prachtige verzameling oude Romeinse munten van de heer Kake- beeke. Er is eveneens een mooie col- lectie oude Zeeuwse boerenwagens van de heer L. Korstanje uit Kapelle die al le wagens met de hand vervaardigd heeft. Alles bij elkaar is deze tentoonstelling beslist een bezoek waard. Engelse coaster nabij Baarland aan de grond TERNEUZEN De Engelse coaster „Herries Dale" van i rederij Hendry uit Glasgow s maande ond op de Rug van Baarland", een p. .t in de Wester- schelde aan de grond gelopen. Het 538 ton metende vaartuig was van uit Antwerpen op weg naar zee. Onmid dellijk voer gisteravond de sleepboot Leon Letzer van Terneuzen uit om as sistentie te verlenen. Naar wij vernemen was de kapitein van de „Herries Dale" echter niet van zin deze hulp te aanvaarden. Hij wilde tot de volgende ochtend wachten om te proberen op eigen kracht los te komen. OOSTERLAND. De gemeenteraad van Oosterland is gisteren in spoed eisende vergadering btfeen geweest. Drie nieuwe raadsleden t.w. de heren M. Stouten (s.g.p.), J. op 't Hof (a.r.) en J. P. v. d. Maas (gem. bel.) wer den daarbij beëdigd en geïnstalleerd. Deze beëdiging kan thans doorgang vinden omdat het beroep van de heer M. J. Zeyler in hoogste instantie door de Kroon ongegrond was verklaard. In handen van de voorzitter, burge meester S. W. A. Laurense, legden de drie nieuwe raadsleden eerst de zuiveringseed en daarna de ambtseed af. Tn zijn toespraak zei de burgemeester dat er nog belangwekkend werk te verrichten valt. Hij hoopte ook dat de verhoudingen in de raad, die momen teel goed zijn, zo mogen blijven. Daarna was er een voorstel tot on derhandse aanbesteding van de mecha nische en elektrische apparatuur voor de te bouwen rioolzuiveringsinstallatie te Oosterland. Op advies van de direc teur van de centrale dienst Noord- Zeeland werd het werk gegund aan de fa. B. Bosman voor een bedrag van 26.420 gulden. GROEIDE Op de onlangs gehouden vergadering van de Christelijk Histo rische Vrouwengroep van West-Zeeuws Vlaanderen sprak de heer van de Peyl over verschillende 'regeringszaken, en de wijze waarop een wet tot stand komt. Op deze avond waren ook leden van de Christelijk Historische Jongeren groep aanwezig. HAAMSTEDE. De fruittelersvere niging is druk bezig met de voorberei dingen voor het in gereedheid brengen van de praalwagen, die zaterdag a.sf deel zal uitmaken van het te Goes te houden Zeeuws fruitcorso. De legende van Westenschouwen zal in fruit worden uitgebeeld. Het ligt in de bedoeling de wagen na afloop van het corso met èen extra boot naar Schouwen te brengen en in Burgh en Haamstede te laten be wonderen. MIDDELBURG Bij de in het zwembad te Middelburg gehouden examens van de K.N.B.R.D'. slaagden voor het technisch ge deelte van het diploma A: Ph. van der Moer, C. Meulmeester en A. de Ridder, allen lid van de Arnemuidse Reddingsbrigade. Van de Domburgse Reddingsbrigade slaagden J. J. Passenier, J. A Passenier en J. C. Maas. Twee kandidaten moesten worden afgewezen. Bij de te Domburg in zee afgenomen examens slaagden voor het technisch en theoretisch ge deelte van het diploma Strand wacht A: J. C Maas, J. A. Passenier. J. J. Passenier en L. Bastiaanse, allen lid van de Domburgse Red dingsbrigade. Uitsluitend voor het technisch gedeelte van het diploma Strandwacht A slaagden A. de Ridder en C. Meulmeester, beiden van de Arnemuidse Reddingsbrigade. Een kandidaat werd afgewezen. Het was de eerste maal dat in Zeeland examens werden afgenomen voor het diploma Strandwacht: door ook in Zeeland een cursus Strandwacht te organiseren heeft de K.N.B.R.D. een be langrijke bijdrage geleverd tot de beveili ging van dp Zeeuwse stranden terwijl dit een opmerkelijk succes is voor de beide jonge reddingsbrigades. Alle kandidaten werden oB- geleid door de heer I. van Bel te Middelburg. RILLANDïBATH In een houten schuurtje gelegen aan de derde weg vloog de tractor van de heer w e' van de Werff in brand, doordat bij het bijvullen waarschijnlijk brandstof naast de tank is gekomen, die bij starten ont brandde. Een voorbijganger waar- schuwde onmiddellijk de brandweer, doch toen deze ter plaatse arriveerde was de brand reeds geblust. Tractor en schuur liepen schade op. TERNEUZEN De algemene bejaar densociëteit die door de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening wordt verzorgd, zal dinsdag haar deu ren weer openen. Deze sociëteit wordt gehouden in het Hervormde Jeugdge bouw „De Schakel". Daar echter de eerste middag dit gebouw niet beschik baar is, zal men gebruik kunnen ma- ken van het r.k. parochiehuis. Eerste paal voor rusthuis s HEER ARENDSKERKE. Tij dens een korte plechtigheid op het bouwterrein heeft burgemeester D. M. Vermet maandagmorgen de eerste paal voor het rusthuis geslagen. De burge meester sprak daarbij de wens uit dat deze paal de basis zal vormen voor een hecht fundament, dat tientallen jaren stand zal houden. De bouw geschiedt in opdracht van de Stichting Hervormd Rusthuis Westelijk Zuid-Beveland. Voor het bestuur van deze stichting was de jongste ontwikke- lni-g een tegenvaller. Aanvankelijk was men er n.l. niet op berekend dat er voor de aanleg van de fundering geheid moest worden. Om die reden hebben de bouwwerkzaamheden, enige tijd stil ge legen. De collecte die te St Annaland werd gehouden ten bate van de Kerkvooadii heeft 353,77 opgebracht. De gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding heeft te Wemeldinge 606,65 opgebracht. De Directie van Van den Bergh en Jurgens N.V. maakt bekend, dat zij aan hen die geleden hebben aan de huidaandoening, welke wordt toegeschreven aan het gebruik van Planta of andere door haar geleverde margarine, de door hen geleden schade zal vergoeden volgens de hieronder vermelde regels: 1. Ongeacht de vraag of Van den Bergh en Jurgens N.V. voor het ontstaan der huidaandoening aansprakelijk is, zal alle schade binnen de grenzen van wet en rechtspraak worden vergoed. 2. De vergoeding dient te worden aangevraagd op een formulier, dat schriftelijk kan worden aangevraagd bij V an den Bergh en Jurgens N.V., Postbus 1252, Rotterdam en dat de nodige aanwijzingen zal bevatten. Indien voor meer leden van eenzelfde gezin vergoeding wordt ver zocht, gelieve men het aantal hiervan bij de aanvraag van het for mulier te vermelden. 3. Het formulier zal ook de nodige aanwijzingen bevatten hoe de ver eiste medische verklaring kan worden verkregen. Men wordt dus dringend verzocht zich niet tot zijn arts te wenden voordat men het formulier heeft ontvangen. 4-, Het formulier dient, tezamen met de medische verklaring en alle bewijsstukken van de schadeposten, waarvoor vergoeding wordt ge vraagd, te worden ingezonden aan Van den Bergh en Jurgens N.V., Postbus 1252, Rotterdam. 5. De vergoeding van die schadeposten, welke zonder nader onderzoek op de ingezonden stukken kunnen worden afgedaan, zal zo spoedig mogelijk na de administratieve controle per postwissel worden uitbetaald. 6. Met betrekking tot schadeposten, welke naar het oordeel van Van den Bergh en Jurgens N.V. niet of niet zonder nader onderzoek voor vergoeding in aanmerking komen, zal de ingediende vordering ter vaststelling worden doorgegeven aan een Commissie, waarin de hieronder genoemde personen zich bereid hebben verklaard zitting te nemen: Mr. J. van Vollenhoven (voorzitter), oud-President der Arron dissementsrechtbank te Rotterdam; Mr. J. J. Hage, oud-Directeur van het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor en van de Coöp. Vereniging Centraal Beheer; Prof. Mr. P. Sanders, hoogleraar in het burgerlijk en handels recht aan de Ned. Economische Hoogeschool te Rotterdam. Tevoren is van het voornemen om deze personen te benoemen mededeling gedaan aan de Departementen van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie. 7. Degene, die de weg van de in dit aanbod vermelde regeling wil volgen, aanvaardt daarmede de uitspraak van de Commissie als bindend. Uiteraard zal de uitspraak ook voor Van den Bergh en Jurgens N.V. bindend zijn. De Commissie zal van de betrokkene nader bewijs van de door hem gestelde schade kunnen verlangen. Geen schadepost, waarvan yergoeding wordt gevraagd, zal door de Commissie geheel of gedeeltelijk worden afgewezen zonder dat tevoren de betrokkene of zijn gevolmachtigde in de gelegenheid is gesteld tot schriftelijke of mondelinge toelichting. De Commissie zal haar uitspraak schriftelijk mededelen. Een door de Commissie vastgestelde vergoeding zal terstond na de uitspraak worden uitgekeerd. 8. De kosten verbonden aan het verkrijgen van de medische verklaring alsmede de kosten van de bovengenoemde Commissie zullen geheel voor rekening van Van den Bergh en Jurgens N.V. zijn. VLISSINGEN. Ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan recipieerde de Coöperatieve Verbruikersvereniging „De Broederband" in Brittannia. Bij de vele genodigden waren onder meer burgemeester mr. B. Kolff, de ge meentesecretaris, de heer J. Peeters en de wethouders Ch. Gillisen Verschage en M. A. van Popering. Verschillende sprekers, onder wie de burgemeester, feliciteerden de jubilerende vereniging. MIDDELBURG Degenen voor wie de typische circusgeur altijd onweerstaan baar is geweest, kunnen deze week hun hart ophalen bij het Nederlands circus Toni Boltini, dat zijn tenten op het Hof van Tangen, achter het t le militaire ziekenhuis heeft opgeslagen. Onder de vele attracties moeten met ere genoemd worden de leeuwen- en berendressuur vart Bobby Althoff en het komische reknum- mer „Que et que". Maar de onbetwiste hoogtepunten waren twee nummers na de pauze: De clowns „Courtials Frères" en de trapeze artisten „The Olympics". Het circus zal tot en met woensdag in Mid delburg blijven. De heer W. van Heel te Goes heeft ontslag gevraagd als leraar Engels aan de gemeentelijke gymnasiale afdeling van het Goese lyceum. De heer Chr. de Bruin te Middelburg slaagde voor het examen Moderne Be drijfsadministratie (M.BA.). De muziekvereniging „Voorwaarts' uit Axel bracht zijn directeur, de heer J. Meijer te Terneuzen, een serenade om dat hij twintig jaar getrouwd was. Aan dienstplichtigen die voor eerste oefening in militaire dienst zijn kan in bepaalde gevallen buitengewoon verlof voor oogstwerkzaamheden worden ver leend. Tot nog toe kon dit oogstverlof alleen worden verleend wanneer boe renzoons of landarbeiders op het be drijf waarin zij voor de vervuUing van bun militaire dienst werkzaam waren beslist niet bij het oogsten konden wor den gemist. De grote regenval van deze zomer en de daardoor ontstane achterstand in de oogstwerlkzatamheden hebben de minister van defensie doen besluiten de mogelijkheid om oogstverlof te verkrij gen te vergroten. Verlof voor oogst- werkzaamfheden kan vanaf heden ook worden verleend aan hen van wie re delijkerwijs mag worden aangenomen dat zij momenteel bij familieleden, bu ren of vrienden bij het oogsten zouden helpen, wanneer zij niet in militaire dienst waren. De militaire commandanten hebben opdracht gekregen aanvragen om oogst verlof bij voorbaat in goed vertrouwen aan te nemen en het gevraagde verlof onmiddellijk te verlenen indien en zo dra de weersomstandigheden oogst- werkzaamheden mogelijk maken. Bovendien is het aantal dagen oogst verlof dat aan een dienstplichtige in 1960 kan worden, toegekend verhoogd van 21 tot 28 dagen. In de praktijk is gebleken dat de mi litaire commandanten een verklaring van de burgemeester, waaruit de nood zaak van het verlenen van oogstverlof blijkt, op prijs stellen. De betrokken, landbouwers en tuinders wordt dan ook geadviseerd, zich tot het bureau mili taire zaken van de gemeentesecretarie ter plaatse te wenden. HAAMSTEDE Een zomers succes geworden uitgebreide rondrit „koers lieftallige ambassadrice en heeft heel wat dank- zette" naar de ziekenhui- fruit bare gezichten tot gevolg zen in Zierikzee. gehad omdat de fee tra- Ook hier volgde een vro- ditiegetrouw royaal was in lijke ontvangst en een van het Zeeuwse noemde burgemeester Roell gisteren de fruitfee bij de officiële ontvangst op het het uitdelen van het beste rondgang waarbij een gro- gemeentehuis van Haam stede. De fruitfee en haar beide Zeeuwse fruit. te hoeveelheid fruit te- Naast de officiële ont- recht kwam op de nacht vangst op het gemeente- kastjes van dankbare pa- hofdames hebben nl. een huis, die behalve door de tiënten. „goodwill"-reis gemaaki burgemeester van Haam- Dver Schouwen-Duiveland. stede, jhr. R. H. J. Q. De fee is zelf trouwens De sprookjesachtige aard Roell, ook werd bijge- evenmin met lege handen van deze onderneming woond door de burgemees- teruggekeerd. In de veiling werd wel extra onder- ter van Burgh, jhr. A. van te Haamstede werd een streept door een laaiende Citters, werd een bezoek praalwagen (in aanbouw.) zomerzon, die alle vlinders gebracht aan het rustoord bezichtigd. Bij de toe- en vliegjes uit hun koude „Duinoord". De koffietafel spraak die de heer J. C. de en natte verstijving scheen werd gebruikt in het hotel Feyfcer daar hield, bood hij te hebben gewekt. bij het vliegveld Haam- haar als herinnering een De tocht is dan ook een stede waarna men via eenfraai lepeltje aan. TERNEUZEN De Christelijke Gumnastiekvereniging E.M.M. hield in Centraal, de eerste algemene ledenver gadering na haar wederoprichting. De voorzitter, de heer D. Priester, gaf een overzicht van de groei der vereniging. Van ruim twintig leden is men in re cordtijd gekomen op ruim 300. Hoe wel deze groei zeer is toe te juichen, bracht het echter de moeilijkheid mee, dat het (voorlopig) bestuur deze enor me ledenaanwas niet kon verwerken. E.M.M. kampt momenteel met twee oroblemen: Een tekort aan leiders en iet niet minder grote probleem van zaalruimte. De penningmeesteresse, mejuffrouw C. Herrebout kon een gun stig geluid laten horen. Na een langdu rige bespreking kon worden voorkomen dat de heer Oppeneer, die reeds vele jaren de stuwende kracht Van E.M.M. is geweest, zich uit de vereniging te rugtrok. Besloten werd dat de technische top voortaan uit drie personen zal bestaan. Nadat het gehele bestuur was afgetre den, werd het herkozen en bestaat uit D. Priester (voorzitter), de dames Klok, De Leeuw en Herrebout, en de heren J. Donze, G. J. v. d. Peijl en J. van Strien. Over het programma 1961 zullen bestuur en leiders apart vergaderen. Men belast één stemming dat er meer zaaluitvoeringen gegeven moeten worden. RITTHEM. De gemeenteraad heeft de volgende subsidies verleend: tien gulden voor het Leger des Heils (reclassering), tien gulden voor het Zeeuw consultatiebureau voor alcoho lisme en vijf gulden voor Pro Rege en het Koningin Wilhelminafonds. De gemeenschappelijke regeling voor het IZA werd gewijzigd door de raad. De raad meende dat er geen behoefte bestaat aan een sproei- en schrobver- bod in de Algemene Politieverordening. Verspilling van leidingwater speelt hier praktisch geen rol, meende de raad. De landbouwwinterschool te Middel burg zal honderd gulden per uit Rit them afkomstige leerling ontvangen. Een graflift zal worden aangeschaft. B. en W. deelden mede dat voor de le vering van nieuwe lichtmasten voor de straatverlichting een levertijd van zes maanden in acht wordt genomen. Elke lantaarn zal een „uitlegger" van twee meter krijgen. Dit geldt voor de Ram- mekensweg, de Zandweg en de Zuidwa- teringstraat. De volgende wegen zullen in 1961 geheel of gedeeltelijk een opper vlaktebehandeling krijgen: Schotteweg, Visodeweg, Westhoekweg, Havenweg en Nieuwlandseweg. Wegens gebrek aan leerkrachten zal in de komende tijd te St. Annaland een rouleer-systeem van de leerkrachten in gesteld worden, waardoor alle klassen enkele middagen en morgens vrij zullen hebben. KAPELLE. —Tijdens een vrijdag avond gehouden vergadering van leden van de veiling in Kapelle die Bram- ley Seedling willen opslaan in gascel- len van het veilingkoelhuis, is besloten deze appels in de loop van deze week in te brengen. Als streefdatum voor het definitief sluiten van de gascellen met Bramley Seedling in Kapelle is 21 september genomen. De partijen moe ten dan echter enkele dagen eerder in het koelhuis worden gebracht, om voor- gekoeld te kunnen worden. De Bramley Seedling is een appel die zich bijzonder goed leent voor gas- bewaring. Op deze manier kan deze ap pel, welke normaal ca. half januari ge ruimd moet zijn, worden bewaard tot eind april-begin mei. De gasbewaring vindt plaats in hermetisch afgesloten ruimten waar de temperatuur enkele graden boven nul wordt gehouden. Er wordt dan gezorgd voor een be paalde verhouding tussen koolzuurgas en zuurstof. Naast Bramley Seedling zullen er in de loop van de komende weken ook veel Conference in de gascellen van de Zeeuwse veiling koelhuizen worden op geslagen en als we dan even verder zijn komt ook de Golden Delicious aan de beurt, een appelras dat zich bijzonder goed voor deze vorm van bewaring leent. Met alle appels is gasbewaring namelijk niet mogelijk. In hoofdzaak beperkt het zich in Zeeland tot Golden Delicious en Bramley Seedling, met plaatselijk nog wat Cox's Orange Pippin en Jonathan. De belangstelling van de zijde der telers voor het bewaren van fruit is dit jaar bijzonder groot. De Zeeuwse vei lingen konden niet aan alle aanvrage® voor koelruimte voldoen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3