LOEMOEMBA COMPLOT KROESJTSJEF BLEEF LIGGEN Ontwerper St. Laurent spoorloos Tornado bedreigt NewYork Zeeuwsch Dagblad 't venster op de wereld O m Onbeschrijflijke verwarring in Leopoldstad schilderzeifmet Kasavoeboe's plan liep op niets uit LOONGESPREK OP HOOG NIVEAU Ministerie: bekentenis over andere merken kwam niet spontaan De Bilt: Bewolkt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND gearresteerd en weer vrij Schildersbedrijf HEYB0ER ,M Bolletje.'' de échte eierbeschuit NA ONTSLAG BIJ MODEHUIS DIOR Dienstplicht LEOPOLDSTAD - Onvoorstelbare verwarring heerste gisteravond in Leopoldstad nadat bekend was geworden dat premier Loemoemba, na enkele uren gearresteerd te zijn geweest, weer op vrije voeten was gesteld. De order om hem te arresteren was uitgegaan van president Kasavoeboe; wie het bevel had gegeven om hem weer vrij te laten scheen niemand te weten. Loemoemba zelf reed als een overwinnaar door de straten van de hoofdstad, begeleid door een detachement Congolese soldaten, en gilde in een microfoon: „Ik ben weer vrij, het complot is mislukt". CORRECTE ARRESTATIE GEEN KANS VOOR RADIO Briesend Geen debat Vallende wagen wand doodt zevenjarige MARGARINEGAT MET SUCCES GESTOPT VERGISSINGEN NIET GESTICHT TERLOOPS Minder warm Het weer overal Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116606, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, NVeuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Direeteur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwarta# Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1 1, 16e jaargang No. 4651 Dinsdag 13 september 1960 Hoe druk premier Kroesjtsjef en zijn vazallen het gisteren ook had den met hun besprekingen aan boord van de Baltika het schip waarop zij naar Amerika varen voor een fotovliegtuig kwamen ze graag naar de railing. Op geringe hoogte vloog het toestel gistermid dag boven de Baltika om deze foto te maken. Vrijwel iedereen die er op zichtbaar is keek naar boven. Pre mier Kroesjtsjef evenwei kwam er niet voor uit zijn ligstoel. Advertentie de verf voor het schilder feest S I K K E HS-TI ALLEMSPRODIIKT Balans 7 Tel. 2336 - Middelburg UTRECHT. Omdat de gemiddel de leeftijd van de reizigers steeds ho ger worat overwegen de Nederlandse spoorwegen stations uit te rusten met roltrappen. Volgend jaar wil men er een begin mee maken op de stations Amersfoort, Amsterdam (c.s.) en Tilburg. •4 fiv-eri riiti. >s. Eigen nieuwsdienst PARIJS Yves Saint Lau rent heeft zijn functie bij het huis Dior neergelegd. De 24- jarige ontwerper die elk ogen blik voor militaire dienst kan worden opgeroepen, vroeg eind vorige maand ontslag. Niemand heeft de laatste we ken iets van Saint Laurent ge zien, niemand weet waar hij is, niemand weet iets van zijn plannen af. Gisteravond onthulde Brigitte Le- moine. de voornaamste perschef van het huis Dior: Yves St. Laurent ver trok op 31 augustus. Hij heeft niets meer met het huis Dior te maken, en voor zover wij we ten bestaat er geen geschreven overeen komst die zijn terug komst hier regelt, wanneer hij zijn dienstplicht heeft vervuld. Het is denkbaar dat hij een persoonlijke over eenkomst heeft ge sloten met Marcel Boussac. Boussac ontdekte St. Laurent drie jaar geleden, hij is de eigenaar van een grote stal renpaar den en stond de af gelopen jaren steeds als beschermer op de achtergrond ach ter de ontwerper, zoals hij dat ook bij diens beroemde voorganger Dior heeft gedaan. Een woordvoerder van Boussac zei gisteravond desgevraagd: er is geen enkele reden waarom St. Laurent niet na twee jaar bij ons zou terugkeren Laurent MISLUKT Eigen nieuwsdienst Over welk complot hij het had was niet te begrijpen. Wel was het duidelijk dat er iets was misgegaan met de plannen van president Kasavoeboe. De gang van zaken schijnt aldus te zijn geweest, dat Kasavoeboe een arrestatiebevel tegen Loemoemba heeft uitgevaardigd. Deze werd inderdaad gearresteerd; zonder een woord van protest stapte hij in zijn eigen auto en reed naar het hoofdkwartier van het garnizoen van Leopoldstad. Hij was op zeer correcte wijze gearresteerd door achttien man militaire politie die in vier wagens voor het huis van Loe moemba stilhielden. Even tevoren was zijn vrouw met vier van de acht kinderen uit het huis verdwenen met medeneming van wat persoonlijke bezittingen, hetgeen erop wijst dat zij wist dat haar man zou worden gearresteerd en geruime tijd zou worden vast gehouden. De militaire politie escorteerde Loemoemba naar het wachtlokaal van de kazerne, waar hij werd ontvangen door de nieuwe chef van de staf Mobola, die eens door Loemoemba was aangezocht als minister voor ,jeugdzaken. Mobola bracht de door Kasavoeboe afgezette premier naar dé" officiersver- blijven. Wat zich daar heeft afgespeeld was gisteravond een compleet raadsel, maar een paar uur na zijn arrestatie bevond Loemoemba zich plotseling weer op straat. Hij stapte in een jeep die een luid sprekerinstallatie had en begon, vergezeld door een groot escorte Congolese soldaten, een rondrit door de stad. Terwijl zijn aanhangers overal rond vertelden dat er geen sprake was ge weest van een arrestatie van Loemoem ba en dat hij slechts met het garnizoen van Leopoldstad had willen praten over een paar gerezen misverstanden, reed de afgezette premier naar Radio-Leo- poldstad dat sinds enkele uren weer uitzond. De Verenigde Naties verzorg den echter zelf de programma's en wei gerden alles wat naar politieke propa ganda rook. Loemoemba eiste onmiddellijk toegang om het volk toe te spreken en te ver tellen dat hij niet was gearresteerd. Een officier van de politiemacht van de Verenigde Naties trad hem in de weg: „Er wordt hier niets uitgezonden, daar zullen wij wel voor zorgen". Briesend van kwaadheid sprong Loemoemba weer in de jeep en vervolgde zijn tocht, luidkeels verkondigend dat hij nog al tijd een vrij man was. Grote massa s Congolezen waren intussen op straat verschenen en overal ontstonden ver keersopstoppingen. Ten slotte verdween Loemoemba en toen de nacht was gevallen was hij vol komen zoek. Later bleek dat hij was gegaan naar de villa waar hij voor het onafhan kelijk worden van Congo woonde, aan de Boulevard Albert. Daar stonden Con golese en Ghanese militairen op wacht. Dat er iets was misgegaan met de plannen van Kasavoeboe trad aan het licht toen bekend werd dat de presi dent een grote rede tot het Congolese volk had willen houden. Hij had ech ter van dat voornemen afgezien toen bleek dat Loemoemba als een triomfa tor door Leopoldstad rondreed. Ondertussen was gistermiddag in New York de Veiligheidsraad bijeen geweest Daar de Congolese vertegen woordigers nog niet waren aangeko men scheen er weinig aanleiding te zijn om het debat over Congo te be ginnen De Amerikaanse afgevaardig de Wadsworth stelde daarom voor de zitting uit te stellen, hetgeen werd aanvaard met negen tegen twee stem men (Sowjetunie en Polen). Het nieu we uitstel wordt gebruikt voor werk achter de schermen; het is de bedoe ling een verzoeningscommissie' m het leven te roepen die de twee re geringen van Congo tot elkaar moet brengen. Een commissie van goede diensten dus, die naar Congo zou moe ten gaan om ter plaatse de breuk te lijmen. De twee delegaties uit Congo waren gisteravond nog altijd onderweg naar New York. Die van Loemoemba was eerst gestrand op de onwil van de auto riteiten te Brazzaville, die haar niet rechtstreeks naar New York wilden laten vertrekken. Daarom maakte zij een omweg via Libye en pas gister avond was zij in Parijs gearriveerd. De delegatie van de regering-Ileo, die door Kasavoeboe is ingesteld, was toen al via Londen naar New York op weg. Op het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties had secretaris-generaal Hammarskjoeld laten weten dat hij er prijs op zou stellen, wanneer beide de legaties zouden worden ontvangen en gehoord. Er dreigen voor de politiemacht van de Verenigde Naties in Congo nieuwe ernstige moeilijkheden. Gisteren heeft de Verenigde Arabische Republiek la ten weten dat zij haar bijdrage tot de politiemacht, bestaande uit een batal jon parachutisten, uit de dienst terug nam, „daar is gebleken dat de Ver enigde Naties de souvereiniteit van Congo hébben geschonden door de Con golese vliegvelden te bezetten". Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Stichting van de arbeid zal vandaag op uitnodiging van staatssecretaris Roolvink op het departement van sociale zaken de loonontwikkeling bespreken. Buiten de staatssecretaris zal van de zijde der regering minister De Pous (economische zaken) daarbij aanwezig zijn. Naar verluidt zijn speciaal de spanningen bij de loonontwikkeling, die zich in de metaalindustrie het duidelijkst hebben doen blijken, aan leiding tot dit overleg. Van de zijde der vakbonden is grote belangstelling voor de mogelijkheden, die de nieuwe vrijere loonvorming zou bieden om lopende collectieve arbeidscontracten tussentijds te wijzigen. Dat minister De Pous bij de besprekingen present is wordt algemeen zo uitgelegd dat de prijsstabilisatiepolitiek tevens aan de orde komt. Maai paar kap. Je hebt weer een sokken aangetrokken. UTRECHT. Op het spoorwegter rein van een coöperatieve landbouw- vereniging in Delden is de zevenjari ge G. Scholten uit Delden getroffen door een vallende zijwand van een wagon en op slag gedood. Zijn vriend je Th. Volkers raakte bekneld en werd gewond. MIAMI (Reuter. AP) De tornado Donna, een van de krachtigste van de laatste tientallen jaren, bedreigt New York en omgeving. Toen de Amerikaanse weerdienst dit gisteren bekend maakte was de kustwacht druk bezig de 4000 bewoners van een klein eiland voor de kust van Long Island over te brengen naar tiet vasteland. De tornado nam, na gedurende het weekeinde dwars over Florida te zijn gestoken en de tocht boven de Atlanti sche Oceaan te hebben vervolgd, weer in voorwaartse snelheid toe. In de over Amerikaans gebied getrokken baan van verwoestingen lagen toen al 655 geheel vernielde en meer dan 12.500 zwaar beschadigde huizen. De Amerikaanse marine gaf in allerijl opdracht voor overbrenging van veer tig op de vliegbasis Norfolk gestatio neerde straaljagers naar een vliegveld in het noorden van de staat New York. Stortregens en vloedgolven teisterden de Amerikaanse oostkust terwijl Don na over het kustgebied naar het noor den trok. De schade in tal van steden en badplaatsen was aanzienlijk. Uitgebreid provinciaal nieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee U van alle markten thuis bent Ik varzoek U mij gedurende vier weken het Zeeuwsch Dagblad te doen toekomen op onderstaan adres. Daarvoor betaal ik ƒ1.12. Naam Adres Woonplaats In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm. Zeeuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het afleve ringsverbod voor verdachte margarinemerken van Unile ver N.V. is gisteren opgeheven. Van heden af is alle margarine weer vrij en gevaarloos be schikbaar. De inruil van besmette tegen veilige margarine is een krachttoer geworden, die niet alleen de organisatie van Uni lever NV voor hete vuren zette, maar ook terugsloeg op de „vrije" en dus onverdachte margarinefabrikanten. Er is in beide kampen continu geprodu ceerd om het gat in de distributie te dichten, maar desondanks kwam het gisteren voor, dat er geen margarine van de onverdachte soorten en ook geen roomboter te koop was. De vlucht in het braadvet was duidelijk merk baar. De kartelafspraak, die een aantal fabrikanten aan een bepaalde produk- tie-omvang bindt, is voor deze paar dagen opzij gezeter moesten extra expeditiewagens worden gehuurd om de stroom margarine het land in te brengen. De snelheid, waarmee bij Unilever verdachte margarine moest worden in geruild tegen miljoenen pakjes van de nieuwe aanmaak, heeft een aantal ver gissingen opgeleverd, die de zaterdag begonnen verwarring omtrent de code nummers op de wikkels nog eens ver ergerde. Enige groothandelaren hebben er gis teren hun beklag over gedaan, dat zij weliswaar nieuwe en dus onverdachte margarine uit de fabriek van Van den Bergh en Jurgens (producent voor Uni lever) ontvingen, maar dat deze mar garine toch weer was verpakt in wik kels met-de oude cijfercodes. Alleen de dozen, waarin de pakjes zaten, waren voorzien van een nieuwe opdruk Daar het publiek hoe langer hoe min der wijs kon worden uit de cijfercodes, heeft het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid enige malen ver beteringen op de oorspronkelijke lijst van verdachte nummers op wikkels moeten rondsturen. Volgens een zegs man van het ministerie moet de fout worden gezocht bij Unilever, die het afgelopen weekeinde verkeerde op gaven van deze code deed. Op het ministerie is inen bovendien allerminst gesticht over de manier, waarop de directie van Unilever kleur bekende ten opzichte van andere door haar in de handel gebrachte merken. Gedurende het weekeinde werd er in een communiqué van Unilever meege deeld, dat Unilever eigener beweging aan het ministerie had verteld, dat er mogelijke sporen van de beruchte emulgator in de vele andere merken van het concern waren geslopen, om dat voor de produktie van de Planta en van de andere merken dezelfde tanks worden gebruikt. Hierop reageerde het ministerie met een verklaring, dat men aanvankelijk geen verdere ruchtbaar heid aan de inlichtingen van Unilever heeft gegeven, mede uit de overweging, dat de inlichtingen door de fabrikant op aanvraag niet onthouden zouden worden aan de desbetreffende inspec teur van het ministerie. Toen deze in specteur, aldus het ministerie, de vraag bij Van den Bergh en Jurgens stelde, kwam er geen bevestigend antwoord op. Toen is een onmiddellijk verkoop verbod gevolgd voor alle verdachte margarinemerken van Unilever. In het communiqué van Unilever werd niet vermeld, aldus de zegsman van het ministerie, dat de eerste mede deling van Unilever zeer terloops is gedaan tijdens een gesprek met het mi nisterie, dat over een geheel ander on derwerp ging. Men acht ten departe- mente deze vorm van openhartigheid zeer aanvechtbaar. De Nederlandse consumentenbond, het Consumenteneontactorgaan en de Nederlandse huishoudraad zullen zich binnenkort samen met een nota tot de betrokken ministers wenden. Hierin zullen gedetailleerde wensen worden geuit omtrent wettelijke maatregelen ter bescherming van de consument tegen schadelijke stoffen. De directie van Van den Bergh en Jurgens heeft het publiek inmiddels nogmaals laten weten, dat zij aan hen, die geleden hebben aan de huid aandoening, die wordt toegeschreven aan Planta of andere door haar ge leverde margarine de geleden scha de zal vergoeden volgens een aantal vastgestelde regels. Er zijn tiendui zenden aanvraagformulieren gedrukt, die bij Van den Bergh en Jurgens in Rotterdam te verkrijgen zijn, In betwiste gevallen zal een arbitrage commissie, bestaande uit mi, J. van Vollenhoven, oud-president van de rechtbank te Rotterdam, mr. J. J. Hage, oud-directeur van Centraal Be heer en prof. mr. P. Sanders, hoog leraar te Rotterdam, uitspraak doen. Een van de weinige instanties, die niets heeft gemerkt van de marga rinemisère is het leger. De verple- gingsofficieren hebben zaterdag, toen de verwarring rondom de margarine soorten losbarstte, onverwijld grote partijen roomboter gekocht. Toen die op was zijn de „tactische voorraden" aangesproken voorraden marga rine gefabriceerd op een tijdstip dat er nog geen gevaarlijke emulgator in de margarine werd verwerkt. CARACAS (AP) Militaire tegen standers van president Betancourt van Venezuela hebben gisteren een staats greep gepleegd die echter volgens de be richten uit Caracas volkomen mislukt is. De verovering van een radiozender had het sein tot een algemene opstand moe ten worden, maar de studio bleef slechts een uur in handen van de opstandelin gen. Tot ongeregeldheden kwam het ver der nergens. Twintig militairen zijn ge- Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Overdrijvende wolkenvelden en in de middag in het westen van het land plaatselijk wat regen. Overwegend matige wind uit westelijke richtin gen. Minder warm. MIESJE: Vandaag nog zwemmen! 14 sept.: zon op 6.12; zon onder 18.58; maan onder 15.28. Van onze weerkundige medewerker Op de meeste plaatsen in West- Europa is het gisteren minder warm geweest dan zondag. Vooral in Zuid-Frankrijk was dat het geval, aan de voet van de Pyreneeën waar zondag 30 graden werd ge noteerd waren er gisteren maar 19 graden als hoogste temperatuur van overgebleven. In ons land is het daarentegen nog iets warmer ge worden, in Noord-Brabant en Lim burg werd 26 graden bereikt, een echte zomerse dag dus. Op Ter schelling was 22 graden de hoogste temperatuur. In Geilenkirchen, juist aan de andere kant van onze oost grens werd 27 graden gemeten. Vandaag zal het niet zo warm meer zijn als gisteren. Wij zullen moeten overschakelen op een nieuw gebied van hoge druk dat van de Azoren naar West-Europa opdringt. De wind zal westelijk worden en er zullen enkele wolkenvelden binnendrijven, waaruit echter wei nig of geen regen is te verwachten. Daarvoor blijven de depressies op te grote afstand. weer wind max.t. n.sl. Helsinki l.bew. z 17 0 Stockh. onbew. zw 19 0 Oslo geh.bew. zo 18 0 Kopenh. onbew. zzo 18 0 Aberdeen zw.bew. z 16 0 Londen h.bew. NNO 24 0 Amsterd. l.bew. stil 24 0 Brussel onbew. O 25 0 Luxemb. onbew. ZO 24 0 Parijs zw.bew. zw 25 0 Bordeaux zw.bew. WNW 23 0 Grenoble onbew. Stil 25 0 Nice onbew. stil 23 0 Berlijn onbew. ozo 22 0 Frankf. l.bew. ONO 24 0 München onbew. O 20 0 Zürich onbew. stil 23 0 Genève l.bew. NO 23 0 Locarno l.bew. stil 23 0 Wenen onbew. stil 22 0 Innsbruck onbew. stil 24 23 0 Belgrado zw.bew. N 0 Athene zw.bew. NO 28 0 Rome onbew. stil 28 o Ajaccio onbew. Z 25 o Madrid onbew. stil 34 28 0 Mallorca l.bew. Z 0

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1