MORGEN GEEN BESMETTE ™INDE MARGARINEMEER" „regeren Zeeuwsch Dagblad 't venster op de wereld Na verbod van handel in vele merken zegt overheid: LEGER VIERT FEEST NA Chaos na restjes ontdekkingtwintig sigaretten... emulgator Rechercheur in Dordts hofje tegen de lamp gelopen O De BiltWarm NOG WARM SCHERPE TAAL ROND CONGO PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ?5 Aanklacht Slordig Dr Linse niet dood Vergissingen Officieel Onmiddellijk Argwanende vrouw holde naar politie INCIDENTEN Vrouw overleden na injectie Veiligheidsraad Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 46,3 Maandag 12 september 1960 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Vandaag mag in Nederland geen door Unilever vervaardigde margarine worden verkocht. Slechts één merk de pas geïntroduceerde margarine Diane is vrijgesteld van dit door de Rotterdamse officier van justitie opgelegde verkoopverbod. Dit verbod was het belangrijkste nieuws over de marga rinekwestie in een weekeinde vol verwarringen. Het verbod viel samen met twee nieuwe sterfgevallen in Buitenpost en Tilburg waar van de medici niet zeker zijn of zij iets met de Planta-ziekte hebben te maken; Een overhaast ingriJJt)en op de margarinemarkt door de rijks dienst voor volksgezondheid en bet ministerie van justitie om alle door Unilever gefabriceerde margarinemerken (eenenzestig) uit de circulatie te halen; Grote moeilijkbeden bij de winkeliers, de groothandel en de huisvrouwen, sinds zaterdagmiddag 1 uur. Eigen nieuwsdienst Dit alles is tenslotte uitgelopen op een gezamenlijke verklaring van de ministeries van sociale zaken en volks gezondheid en van landbouw en vis serij, waarbij een „margarineloze dag" werd aangekondigd. Vandaag wil men een einde maken aan alle onzekerheden door de klein handel een dag «lang de gelegenheid te geven de verdachte margarinemer ken, geproduceerd door Unilever om te ruilen. Morgen dinsdag zal er dan gegarandeerd geen margarinemerk dat ziekte zou kunnen verwekken in de winkels aanwezig zijn. Daarmee gaat het in de aanhef ge melde verkoopverbod hand in hand. De chaos is zaterdagmiddag ontstaan nadat over de radio een reeks op de wikkels gedrukte codenummers van verdachte margarinemerken was omge roepen. Met deze codenummers kunnen ambtenaren van de keuringsdienst voor waren de herkomst van een merk mar garine nagaan. Unilever produceert niet alleen- de door haarzelf in de handel gebrachte merken doch vervaardigt ook voor tal van andere ondernemingen en coöperaties margarine, die deze onder eigen merknaam in de handel brengen. Toen via de radio enige dezer code nummers werden bekendgemaakt ont- door Unilever in de handel gebracht, daartoe behoorden. De winkeliers werden bestormd door ongeruste huismoeders die hun margarine wilden ruilen voor andere merken. Deze verwarring werd compleet toen bleek dat door de ingewikkelde struc tuur van de margarineproduktie en -han del, bepaalde wikkels met door latere berichten als „fout" gebrandmerkte num mercodes margarine moesten bevatten die volkomen vrij van de beruchte emulgator moesten zijn. De firma Brinkers in Zoetermeer, die o.a. de merken Wajang en Gold Spur fa briceert, heeft daarop onmiddellijk ge reageerd door haar rechtskundige advi seur in Den Haag een aanklacht te laten indienen tegen de beide voor de publi- katie van de nummercodes verantwoor delijke departementen en tegen de Rot terdamse officier van justitie wegens onrechtmatige daad en gebrek aan zorg vuldigheid in het maatschappelijke ver keer De oorzaak van de hernieuwde inruil- campagne bij de kleinhandel, die zater dagmiddag direct na het radionieuws van één uur begon, moet worden gezocht in een slordigheid bij de fabrikant. In de dekte het publiek dat ook merken, niet tanks, waarin de Planta met de ziekte- Uitgebreid provinciaal nieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee U van alle markten thuis bent Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een dertigjarige me taalbewerker uit Schiedam nam gis termiddag een bad in de fontein op het Hofplein. Het was hem niet te doen om de verkoeling die het water hem op de stralende zomer middag schonk, maar om het genoegen een weddenschap gewon nen te weten. Die ging trouwens maar om een pakje siga retten. T)E toeloop van nieuwsgierige vrouwen in zomer jurkjes en mannen in overhemden om de fris klaterende fon tein was al gauw zo groot dat het ver keer op het Hofplein grondig vast dreigde te lopen. pEN in zijn warme uniformjas tran spirerende agent ont dekte rap de oorzaak van de opstopping en dacht er een einde aan te maken door de Schiedammer te bevelen uit de fontein te komen. Maar die trok in plaats daarvan ook zijn overhemd uit en hing dat naast zijn colbertje aan wat ijzer smeedwerk. T/IJF agenten schoenen en sok ken uit, broekspijpen zo hoog mogelijk opgestroopt waren er nodig om de metaalbewerker nadat de fontein voor hun gerief was uitgedraaid uit het water te krijgen. yiJN weddenschap heeft de Schïi-^ dammer gewonnen. Behalve' het pakje sigaretten heeft hij ook nog een stuk of wat processen- verbaal gekregen: wegens baldadig heid, wegens verzet tegen, en we gens belediging van ambtenaren in functie. vierde in de straten van Leopold- stad gisteravond een groot ge deelte van het Congolese leger feest. Het had niets te maken met vreugde over het feit dat Congo plotseling twee regeringen blijkt te bezitten en evenmin met het I afkondigen van een wapenstil- j stand. Het was het directe gevolg van het uitbetalen van achterstal lige soldij over twee maanden, in totaal een bedrag van 250.000 gul den, dat voor he) grootste deel in champagne, bier en whisky werd omgezet. Dit feest besloot een weekeinde dat het meest dramatische was uit de jonge geschiedenis van Congo, een I weekeinde dat zeer rijk was aan ge- j beurtenissen die van groot belang LEOPOLDSTAD Uitbundig zullen blijken voor de toekomst van BONN (AP). Het Russische Rode kruis heeft het bericht als .zou de Duitse advocaat dr. Linse overleden zijn, her roepen, In juni heeft het Russische Rode kruis bekend gemaakt dat dr. Linse, een van de Westberlijnse „vrije juristen", die enige jaren geleden naar het Oosten werd ontvoerd, in een Russische ge vangenis was overleden. Daarvoor had den de Russen eenvoudig ontkend iets van het lot van dr. Linse te weten. Nu is bericht van zijn dood ontkend. Volgens de Russen heeft een ambtenaar een fout gemaakt en dr. Linse verward met een ander van dezelfde naam. verwekkende emulgator werd gekarnd, zijn sporen van deze stof achtergebleven. Later is daar andere margarine in ver werkt, waarin vermoedelijk kleine hoe veelheden emulgator zijn achtergebleven. Om alle risico's te vermijden, zijn al deze merken uit de circulatie genomen. Er zijn in de haast van zaterdag een paar flinke vergissingen doorgeglipt. Ten eerste werden de winkeliers op het drukst van de dag overvallen door de nieuwe ontwikkeling en hadden zij geen gegevens ter beschikking dan wat de radionieuws dienst vagelijk meldde. Bovendien werden er geen mérken be kend gemaakt door Unilever NV, omdat dit in verband met de ingewikkèlde co dering niet wel mogelijk zou zijn. Al gauw stonden dan ook alle merken mar garine bij het publiek op de zwarte lijst. In Friesland werd op een goed moment in het geheel geen margarine meer ver kocht, zodat de roomboter opraakte. Een grossier in roomboter te Haarlem was aan het eind van de middag door zijn voorraad heen en ook de zuivelfabrieken merkten, dat hun voorraden slonken De Leeuwarder melkinrichting verkocht 65 procent meer boter dan op andere za terdagen. Bij enkele ondernemingen die hun mar garine bij Unilever laten fabriceren maar onder eigen merk in de handel brengen hebben wij geïnformeerd naar hun con clusies. Mr. Paul de Gruyter, een der direc tieleden van De Gruyter zei ons: Wij hebben ons natuurlijk aan het verbod gehouden, hoewel onze margarine bij Unilever werd vervaardigd volgens een speciaal recept. Wij hebben direct ge tracht al onze 458 filialen in het land tele fonisch te bereiken. De opdracht werd ge geven: De margarine uit de verkoop ne men en de mensen die pakjes terugbren gen de prijs vergoeden. Ik verzoek U mij gedurende vier weken het Zeeuwsch Dagblad te doen toekomen op onderstaan adres. Daarvoor betaal ik 1.12. De directie van Albert Heyn wachtte gisteravond met spanning op nadere berichten. Zij had intussen goede hoop, dat zij vandaag weer met de verkoop van margarine zou kunnen beginnen. Officieel is namelijk meegedeeld, dat alle na 27 augustus geproduceerde margarine ge vaarloos is. Door de zeer snelle omzetten hadden de winkels van Albert Heyn za terdag alleen nog maar margarine in voor raad, die in de eerste week v^n septem ber was gemaakt. Een circulaire van Unilever zou antwoord moeten geven op de belangrijke vraag of er vandaag al dan niet verkocht zou kunnen worden aldus de directie van Albert Heyn. Naam Adres Woonplaats De raad van bestuur van Unilever heeft inmiddels vannacht een communiqué laten uitgaan, waarin nadrukkelijk wordt ver klaard, dat onmiddeliyk nadat de aan wezigheid van sporen van de beruchte emulgator in andere merken was gevon den, hiervan onmiddellijk en eigener be- j weging aan de directeur-generaal van de volkgezondheid mededeling is gedaan. In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm. Zeeuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De pseudo- rechercheur van de P.T.T., die in Rotterdam en Schiedam in de maand augustus enkele be jaarden hun pas ontvangen pen sioengeld afhandig had gemaakt, is zaterdag te Dordrecht tegen de lamp gelopen. In een van de hofjes van Dordt waar hij een nieuw slachtoffer had uitgekozen, vergistte hij zich in de huisdeur, wat hem nood lottig is geworden. Het was de 26-jarige electromon- teur C. A. M. uit Rotterdam, die zijn betrekking er aan had gegeven om onder het mom van rechercheur van de P.T.T. op slinkse wijze geld in han den te krijgen. Evenals in Rotterdam en Schiedam had hij zaterdagochtend in Dordrecht de wacht betrokken in het postkantoor waar hij speciaal de klanten observeerde aan het loket waar de ouderdomsrente en weduwe- en wezenpensioenen wor den uitbetaald. In een tachtigjarig vrouw tje meende hij een willig slachtoffer te zien. Nadat de vrouw haar pensioen had ontvangen, volgde hij haar op weg naar huis. Bij deze achtervolging had hij al zijn eerste tegenslag. De vrouw ging een hofje binnen. Hierdoor kon hij niet on opgemerkt achter haar aan blijven lo- Hij verloor zijn slachtoffer even pen. Naar aanleiding van dit communi- uit het oog en zag niet welke deur zij qué deelt een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid mee dat de directeur-gene raal aanvankelijk geen verdere bekend heid aan de inlichtingen van Unilever heeft gegeven, mede uit de overweging dat de inlichtingen door de fabrikant op aanvraag niet onthouden zouden wor den aan de desbetreffende inspecteur. binnenging. Enkele ogenblikken later ging hij het hofje binnen en belde ergens op goed geluk aan. Daarmee had hij zijn tweede tegenslag. Er deed een andere vrouw open. Toch gokte hij en draaide zijn ver haal af. Hij diende zich aan als rechercheur van de P.T.T. Hem was opgedragen het geld te controleren, dat zojuist op het postkantoor was gehaald. Er was na melijk een vergissing in het spel, zo zei hij. Geen geld gehaald Dan vergist u zich weer, zei de vrouw die hem te woord stond. Ik heb geen geld op het postkantoor gehaald. U moet bij mijn buurvrouw zijn. Haar argwaan was direct gewekt. In de krant had zij meermalen gelezen over een oplichter, die zich uitgaf als rechercheur van de P.T.T. Daarom zei ze er niet bij of hij bij de buurvrouw rechts of links van haar woning moest zijn. De electromonteur gokte weer en weer gokte hij mis. Hij belde bij de verkeer de buurvrouw. De vrouw die hem het eerst te woord had gestaan, bleef hem in het oog hou den en nadat de man bij het tweede adres had gehoord dat hij weer verkeerd was slipte zij het hofje uit en holde naar de politie. Terwijl de man op het derde adres zijn poging waagde, verscheen de politie ter plaatse en rekende hem in. Terug van vakantie Op het politiebureau maakte C. A. M. kennis met de echte recherche, die al direct een merkwaardige ontdekking deed. M. verklaarde namelijk, dat hij juist terug was van vakantie in Italië. Deze mededeling ontviel hem toen de recherche hem beschuldigde van nog 'n poging tot oplichting onder dezelfde om standigheden. Op vrijdag 2 september zou hij met hetzelfde smoesje bij een 72-jarige weduwe aan de Vriesenweg in Dordt zijn geweest. Toen zat ik nog in Italië. Ik ben maandag 5 september van vakantie teruggekomen." Het is dus niet uitgesloten, dat in Dordrecht nog een tweede oplichter op pad is geweest, die dezelfde truc pro beerde uit ie halen als M. M. houdt vol dat hij op 2 september op een bepaald adres in Italië was. Dit wordt nu gecontroleerd. Overigens be kende hij de verschillende gevallen van het verdeelde land. Het begon zaterdag, toen het Congo lese leger plotseling de order „staakt het vuren" afkondigde, een order die overigens niemand kon of wilde beves tigen. Maar het leger aarzelde geen moment en staakte d^ strijd. Later kwam het bericht dat de order het ge volg was van een akkoord tussen het opperbevel van de Verenigde Naties en de Congolese regering. Weer wat later kwam er een officiële mededeling van premier Loemoemba: de order „staakt het vurén" was nooit gegeven en moest dus op een misver stand berusten. De opmars in Kasai en tegen Katanga zou onmiddellijk worden hervat en zou zeker een groot succes worden „als ten minste de Verenigde Naties niet tegenwerken". Blijkbaar om te bewijzen dat het le ger zijn taak had hervat verscheen in de loop van zaterdagavond de Congo lese staatssecretaris van voorlichting met de mededeling dat de troepen van het Congolese leger Radio-Leopoldstad en het vliegveld van de hoofdstad had den bezet, een bericht dat later onjuist bleek omdat de troepen van de Verenig de Naties zowel bij de zender als op het vliegveld hun posten blijven bezetten. Toen kwam het grote nieuws. Tele grafisch deelde president Kasavoeboe aan de Verenigde Naties mee dat hij een nieuwe regering had, gevormd door premier Ileo, tot nu toe voorzitter van de senaat. De minister van buitenland se zaken van deze regering, Momboko, zou zelf naar New York gaan om de kwestie toe te lichten. Kasavoeboe be loofde in zijn telegram volledige mede werking van zijn regering aan de werk zaamheden van de Verenigde Naties in Congo. Hulp van afzonderlijke mogend heden, verleend buiten de V.N. om, zal de nieuwe regering met beslistheid van de hand wijzen. Daarop maakten de regeringen van de afgescheiden provincies Katanga en Mijnstaat bekend dat zij akkoord gin gen met de wapenstilstand „die door de Verenigde Naties tot stand is ge bracht". Grote verbazing allerwege, want deze wapenstilstand berustte op het staakt het vuren en de order daar toe was immers alweer ingetrokken! Niettemin vertrok een delegatie van de Verenigde Naties naar de betrokken ge bieden om een wapenstilstand tot stand te brengen. Een ernstig incident deed zich gis teravond voor toen premier Loemoem ba persoonlijk een poging deed om Raaio-Leopoldstad binnen te dringen (Een poging waaruit overigens duide lijk bleek dat zijn troepen de zender geenszins bezet hadden). Hij had twintig Congolese soldaten bij zich. Een jonge Engelse luitenant van het contingent Ghanese troepen van de internationale politiemacht, hield het groepje Congolezen tegen. Loemoem ba droop sputterend met zijn soldaten af en zond later een patrouille van zestig man om het gebouw binnen te dringen. Ondertussen was er voldoen de personeel van de Verenigde Naties gekomen om die poging te verhinde ren. Tot gevechten kwam het niet. Loe moemba begaf zich naar 'het hoofd kwartier van de Verenigde Naties om te protesteren „Dit zou tot een derde wereldoorlog kunnen leiden", riep hij. „Ik heb de troepen van Ghana naar mijn land laten komen en nu wor den zij tegen mij opgehitst!" Ook Loendoela, de Congolese opper bevelhebber heeft er zich mee bemoeid maar hij kreeg te horen dat de Gha nese militairen het jammer zouden vin den om op Congolese troepen te schie ten, maar het niettemin zouden doen als hij lang bleef aandringen. Daarop keerde Loemoemba's patrouille onver- richterzake naar de kazerne terug. Onmiddellijk heeft de Sowjetunie in bijzonder ophitsende termen het inci dent gebruikt om de Verenigde Naties nog verder in discrediet te brengen. Het laatste incident van gisteren speelde zich af op het vliegveld van Brazzaville in het voormalige Frans Congo. De vertegenwoordigers van bei de Congolese regeringen stonden daar te wachten op een plaats in een vlieg tuig naar New York. De vertegenwoor diger van de regering van premier Ileo kreeg een plaats in het vliegtuig van de Sabena, maar Hanza, die Loemoem- ba's regering moet vertegenwoordigen en met een vliegtuig van de Verenigde Naties naar Brazzaville was gebracht, kreeg eerst geen verlof om daar te lan den en mocht later niet in het vlieg tuig naar New York overstappen. Mis schien is dit achteraf nog de beste op lossing want anders hadden zij sa men moeten reizen. AMSTERDAM (ANP). Kort na een injectie voor een plaatselijke verdoving is in het Centraal Israëlitisch zieken huis in Amsterdam de 28-jarige mevrouw E. de H. uit Amstelveen overleden. De politie heeft proces-verbaal opge maakt voor het gerechtelijk vooronder zoek. Men wil onderzoeken of er op de gebruikte ampul een verkeerde aanwij zing stond, dan wel of er een verkeerde ampul werd gebruikt. Natuurlijk wprd je niet van school gestuurd, omdat je op de scheikundeles een fout hebt gemaakt. Van onze correspondent VERENIGDE NATIES. Twee op elkaar volgende bijeenkomsten van de Veiligheidsraad, vrijdagnacht en zaterdagavond, hebben de Verenigde Naties voor buitengewone moeilijk heden gesteld die een onmiddellijke beslissing inzake de Congolese cri sis onmogelijk maakten. De grootste moeilijkheid deed zich voor toen be kend werd dat Congo plotseling in het bezit was geraakt van twee re geringen die elkaar de regeringsbe voegdheden betwisten. Van elk van deze regeringen is nu een delegatie onderweg naar New York om te proberen licht te verschaffen in de duisternis die elk verder optreden van de Veiligheidsraad verlamt. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de twee delegaties de voor maandagavond vast gestelde vergadering bijwonen. KWADE KANS Hoewel de beide bijeenkomsten van de Veiligheidsraad vol verrassingen wa ren en zelfs bepaald komische momen ten hadden, bleek duidelijk hoe ernstig de toestand is geworden en hoe groot de kansen zijn op verdere uitbreiding van het conflict. De Russen eisten na melijk dat de Verenigde Naties hun troepen uit Congo zouden terugtrekken, dat het opperbevel van de V.N. in Con go zou worden ontbonden en dat Ra dio-Leopoldstad en de Congolese vlieg velden weer ter beschikking van de Congolese regering zouden worden ge steld. Het was duidelijk dat er een krachtproef op komst was tussen Ham- marskjöld, die wordt gesteund door de mogendheden die slechts het beste met Congo voorhebben, en de Sowjetunie, die het optreden van de Verenigde Na ties absoluut veroordeeld wil zien. WAARSCHUWING Recht tegen de Russische beschuldi gingen en onaangenaamheden in sprak de Amerikaanse afgevaardigde Wad- sworth. Hij waarschuwde de Russen dat de Verenigde Staten niet werkeloos zul len toezien hoe de Sowjetunie in Congo de wil van de Verenigde Naties tart. „De Amerikaanse règering kan uit de woorden van de afgevaardigden van de Sowjetunie en Polen slechts opmaken dat deze landen van plan zijn voort te gaan met maatregelen in Congo te ne men, die schadelijk zijn voor de vre de." De Hervormde Bijbelkring te St. An- naland ontving een persoonlijk schrijven van de commissaris der Koningin waarin dank werd gebracht voor de gift die ge noemde kring overmaakte ter gelegen heid van het ambtsjubileum van de Com missaris. De collecte voor het Kon. Wilhelmi- nafonds (kankerbestrijidng) heeft in Zoutelande f 120 opgebracht. oplichting te Rotterdam en Schiedam. Hij werd daarna naar Rotterdam over gebracht, waar hij een poging tot op lichting toegaf in West. Verder bekende hij dat hij op 9 augustus in de Schinkel straat een 88-jarige man onder voor wendsel dat hij van de P.T.T.-recherche was 600 gulden afhandig had gemaakt. In Schiedam heeft hij twee oudjes voor respectievelijk 800 en 245 gulden opgelicht. De electromonteur zal over enkele dagen bij de officier van justitie te Rot terdam worden voorgeleid. Het K.N.M.I. te De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Vrij zonnig, droog en warm weer met een overwegend zwakke zuidooste lijke wind. MIESJE: Zo was het. Ongelooflijk! 13 september: zon op 6.10, zon onder 19.CÖ; maan op 23.38, maan onder 14.40. Van onze weerkundige medewerker Het weekeinde heeft het mooi ste weer gebracht dat men in deze tijd van het jaar kan ver wachten. Nadat de bewolking was opgelost die zaterdagmorgen de zon nog verduisterde, steeg de temperatuur in de middag tot ne gentien a 21 graden. Gisteren werd er nog een schep je bovenop gedaan. De hoogste tempefaturen liepen uiteen van 22 tot 24 graden. Het was de warmste zondag na 26 juni. Wel een bewijs dat de zomermaanden ons niet hebben verwend met zo merse zondagen. In België en Frankrijk was het gisteren over het algemeen nog iets warmer dan bij ons. In het zuiden van Frankrijk werd plaat selijk dertig, in Spanje zelfs 34 graden gemeten. Ook vandaag zal het weer hij ons warm en zonnig zijn nadat eventuele mistbanken in het begin van de ochtend zijn opgetrokken. Het gebied van hoge druk dat ons het mooie weer bezorgt, strekt zich uit van het noorden van Scandinavië tot in Italië, zodat voorlopig de toestand nog gehand haafd blijft. De activiteit van de depressies boven de Oceaan is echter ook weer toegenomen, zo dat het twijfelachtig is of het mooie weer van lange duur zal zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1