V/llssingse schipper Tabak voelde zich een banneling Kiel gelegd van eerste schip voor Ghana tijöens zeiLtocht om kaap hooRn „Fruitweek-expositie" in Goese Glanspunt een museum authentieke hoerenkamer Regering streeft naar beter arbeidsrecht voor Papoea Zal Animo opnieuw Tjoba onder de knie krijgen? ZEEUWSCH DAGBLAD ^Uiermaóter vertrok uit erneuzen voor een romantisch avontuur Tegenslagen Tijdverlies Spookreis Banneling Swift uit tegen Gymnasiasten Orderportefeuille Kon. Mij. „De Schelde Dahlia-expositie in Kloetinge Peugeot-show in Goes Veere's Genoegen geeft concert in Ritthem Zeeuivse korfbalcompetitie Voetbalvereniging vergaderde Vijftigjarig bestaan Terneuzense schaakclub Goese damclub heeft nieuwe voorzitter Drumband met capes Zaterdag 10 september 1960 Pag. f iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiitiiiiiiiiiiiititiiiiiiiiiiiiiiiiiiii dertig- VLISSINGEN „De roman' tiek van de zeeverhalen is allang voorbij", schrijft Ben Traven in zijn oprechte roman van de zee „Het Doodenschip". Die romantiek heeft trouwens voor de kerels van „voor de mast" nooit bestaan. Hun leven naar waarheid beschrijven zou voor het zeemansleven een slechte propa ganda zijn. Want het is de zoete romantiek van de „verre stran den", gecreëerd door generaties mooie-verhalenschrijvers, die de op avontuur beluste jongelingen naar het meedogenloze bedrijf van de zeevaart hebben gelokt. Toch zullen de talrijke schepen die voortdurend de „zeven zeeën" doorploegen blijven bemand om dat een groot gedeelte van de nieu welingen na de koude douche juist om het harde van het bestaan zee vaart als hun professie kiezen. Henry (Hendrik) Tabak was al „door de wol geverfd" toen hij mbt zijn stadgenoot T. Verboom uit Terneuzen aanmonsterde op de Engelse viermastbark Archibald Russell". Op vijftienjarige leeftijd ging hij reeds ter haringvisserij. Later kwam hij bij het Loodswe zen in Vlissingen terecht, als „dag werker", wat betekende, dat hij bij verlof, ziekte of iets anders van het vaste personeel in mocht val len. En daar een paartijd van twee jaar vereist was voor een vaste aanstelling bij het Loodswezen, hield de mogelijkheid om met de bark mee te gaan dan ook een uit komst in. Toen in 1921 de nauwelijks achttien jaar tellende Henk Tabak aan boord stapte behoorde het zeilschip reeds tot de uitstervende types. Onder die laat ste zeilers nam de Archibald Russell" echter een eervolle plaats in. Geladen lag de baric 27 voet. terwijl haar vier 196 voet lange masten tweeëndertig zei len konden voeren. Haar bemanning, met uitzondering van de officieren, die allen Engelsen waren, was voor die jaren normaal een mixcrew", een allegaartje van nationaliteiten en kleu ren. In dit cosmopolitisch gezelschap werd Henk dan ook direkt tot Henry gedoopt. Als lichtmatroos ontving hij de voor die dagen vrij goede gage van ze ven pond tien shilling. Op 25 oktober vertrok de „Archibald Russell" uit Terneuzen. De ongunstige wind verplichtte de kapitein een sleep boot te nemen tot het Engelse Kanaal. Deze en de vele volgende tegenslagen maakten dat de uitreis een van de lang- sten uit de zeilperiode zou worden. In Het Kanaal waaide de wind opnieuw uit de verkeerde hoek en kreeg de bark zelfs met stormweer te kampen. Bij Dungenees werd de toestand kritiek. Op slechts ander halve mijl uit de kust begon het enig overgebleven anker te krab ben Maar wonder boven won der klaarde het weer plotseling weer op. Aangezien met één anker uitvaren verboden was moest ge wacht worden tot het tweede anker gevist was, hetgeen niet minder dan twintig dagen duurde. Nadat op de Canarische Eilanden voeding en water waren ingeno men werd eindelijk aan de over steek begonnen. Praktisch alle zeilschepen onderweg naar het Verre Oosten gingen destijds rond de Kaap de Goede Hoop. Het Suezkanaal was te duur. Zeeschepen moesten door dit kanaal worden ge sleept. De „Archibald Russell" werd in verband met de op de oceaan waaien de passaatwinden koers gezet naar het uiterste punt van Zuid-Amerika's oost kust Cabo Sao Roque. Door teveel bezeild, waardoor de „Archibald Rus sell" terug moest om te pogen de kaap een zes mijl noordelijker om te varen. Duidelijk is dat ook deze tegenslag een niet gering tijdverlies betekende. Eer der had men ongeveer twintig dagen op de Evenaar liggen drijven toen het maar niet lukte de juiste passaatwind in de zeilen te krijgen. Iets voorspoediger ging het hierna in de buurt van de Kaap. Doordat het schip in ballast voer ging het slechts langzaam en had men steeds met veel drift te kampen. Op vijfentwintig mijl van de Austra lische kust vond een ontmoeting plaats met Australische oorlogsbodems die op dracht hadden gekregen scherp naar de Archibald Russell" uit te zien. In En geland had men door het lange uitblij ven reeds aangenomen, dat het schip verloren was gegaan. Na een maand laden bij Adelaide de zakken graan werden stuk voor stuk aan boord gedragen en een vrijwel ge heel nieuwe bemanning werd aange monsterd werd de terugreis aan vaard, die via de beruchte Kaap Hoorn zou gaan. Men was wel verplicht deze door alle zeelieden gevreesde weg te ne men om een goed bezeilde wind naar huis te hebben. Met zoveel mogelijk onderdeks en de overige lading vastgesjord, enkele stormzeilen op de overi ge zeilen zouden na nat te zijn geworden door het vele overko mende water snel bevriezen en spoedig een prooi van in dit gebied vrijwel voortdurend met storm kracht waaiende wind geworden zijn werd Kaap Hoorn gerond. De spookachtige lucht, de huizen hoge golven, omlijst door het loeien van de wind en het gieren van het tuig, deed velen eerder geloven dat zij zich in het „voorgeborchte van de hel" bevonden dan dat zij deel uitmaakten van de bemanning van een varend koopvaardijschip. De reis verliep verder voorspoedig en veilig en wel in de Engelse haven Car- de „Archibald Russell", die orders van Queenstown had aanvaard, verscheen diff, 228 dagen nadat het schip uit Ter- neuzen was vertrokken. De heer Tabak is hierna, zijn doel ge trouw. bij het loodswezen gegaan, bij welke instelling hij reeds nu twaalf jaar de functie vervult van loodsschipper derde klas. De reis met de viermast bark ligt echter nog vers in'zijn geheu gen. Ook nu nog zou hij de voorkeur geven aan een zeilschip boven een stoom- of motorschuit. Voor de wind zei lend liepen die barken en clippers trouwens snelheden die de moderne schepen slechts met moeite zouden kun nen opbrengei.'.. Voor het overige was het verblijf op zee te lang. „Je voelde je op den duur een outcast, een banne ling, je begon voortdurend minder aan het leven te hechten. VJeken- lang niets dan water, gebrek aan voedsel, slecht drinkwater, op het hele schip geen draadje tabak meer te vinden. Op 500 mijl van Australië klommen we al in het want en staken onze neus in de lucht in de hoop wat „landlucht" op te snuiven. Benedendeks was het niet uit te houden door de hoge temperatuur. De wandluizenplaag was zo erg dat de matrozen torren onder hun bed stopten, die op hun beurt de luizen moesten ver delgen!" Schipper Hendrik Tabak is vorig jaar toegetreden tot de internationale vereniging van „Kaap Hoorners", voor welk lidmaatschap uiteraard als voor waarde geldt dat men tenminste een maal de beruchte Kaap met een zeil schip gerond heeft. Schipper Hendrik Tabak, in be roepsuniform, met op de achter grond een schilderij, voorstellende een zeilschip, het vaartuig dat hem lief is. „De Schelde" gaat jarig jubileum vieren TERNEUZEN. Wegens afwezig heid van de voorzitter stond de buiten gewone ledenvergadering van de Ter- neuzense zwem- en pol-oclub ,,De Schel de" onder leiding van de secretaris, de heer L. Baert, Hij sprak er zijn voldoe ning over uit, dat de opkomst aanmer kelijk groter was dan andere jaren. Tijdens de vergadering werd wijlen de heer G. Herrebout herdacht die ja renlang lid van „De Schelde" was. Uit het financieel overzicht bleek dat de kaspositie niet gunstig is. Voorgere kend werd, dat van de 3 contributie van een aspirantlid er maar 0,95 voor de eigen club overblijft, van de 6 die een lid betaalt slechts 1.30. Op 6 juni '61 zal de vereniging zijn 30-jarig bestaan herdenken. Bij het zil veren jubileum beschikte men niet over een zwembad. Nu zijn er voor de ju bileumviering plannen voor een polotor- nooi en zwemwedstrijden en zo moge lijk reünie van oud-leden. Tijdens de rondvraag werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de oplei ding van waterpoloscheidsrechters. De wenselijkheid van een trainer werd overwogen, maar wegens gebrek aan gelden zal dit voorlopig niet kunnen worden verwezenlijkt. Bijzonder dank baar is men voor de volle medewer king die de vereniging mag ondervin den van het Terneuzense gemeentebe stuur. MIDDELBURG. De competitie van de Koninklijke Nederlandse Korfbal- bond gaat vandaag weer van start. De enige Zeeuwse vereniging, die hierin uitkomt is Swift uit Middelburg, al is het slechts met het eerste twaalftal. La ten we hopen, dat de resultaten van de hoofdstedelingen iets beter zijn dan vo rig jaar, toen de competitie werd afge sloten met een plaats in de onderste helft van de ranglijst. Zaterdag begint Swift I met een uit wedstrijd tegen Gymnasiasten uit Den Haag, op eigen terrein altijd een moei lijk te bestrijden tegenstander, die vaak tegen sterke clubs voor verrassingen zorgt. Voor de Swiftianen geldt dus het parool: alles op alles! Het programma voor de 2e klasse A KNKB Zuid-Holland luidt verder als volgt (tot en met eind oktober): 10 sep tember: Het Zuiden IIWION, Gymna siastenSwift, Vicus Orientus IIMer- wede, ODOOSCR; 17 september: HKV IIIODO, OSCRVicus Orientus II, MerwedeGymnasiasten, SwiftHet Zui den II; 24 september: WIONSwift, Het Zuiden II—Merwede, Gymnasiasten OSCR, Vicus Orientus IIHKV III; 2 oktober: ODOVicus Orientus II, HKV IIIGymnasiasten. OSCR—Het Zuiden II, MerwedeWION; 9 oktober: WION OSCR, Het Zuiden II—HKV III, Gymna siastenODO; 15 oktober: Vicus Orien^ tus IIGymnasiasten, ODOHet Zuiden II, HKV III—WION, OSCR—Swift; 22 oktober: MerwedeOSCR, SwiftHKV III, WION—ODO. Het Zuiden II—Vicus Orientus II; 29 oktober: Gymnasiasten Het Zuiden II, WIONVicus Orientus II, ODOSwift, HKV IIIMerwede. GOES. In het museum op de Turfkade te Goes hoort men de laatste dagen vaak vreemde ge luiden. Wie zijn ogen dicht doet zou zich kunnen voorstellen dat er een stelletje verhuizers aan het werk is. Kostbare oude kas ten worden versleept, tafels ver sjouwd en nijvere handen ver schikken hier een vaas, en dragen daar een oude kinderstoel de deur uit. „Pas op Jan" roept een stem, als een breedgeschouderd man achterwaarts de oude re gentenkamer binnenzeult met een bijzonder zware kast. Al deze drukte heeft inderdaad iets met een verhuizing te maken, al is het VLISSINGEN Blijkens de lijst van opdrachten die de Kon. Mij. „De Schelde" nog in porte feuille heeft, is de Vlissingse werf tot ver in 1962 van werk voorzien. Dit moet bepaald ver heugend genoemd worden, aan gezien internationaal befaamde werven als de Engelse Harland and Wolff, ondanks de grootste inspanningen niet in staat blijken, als gevolg van de nog steeds heersende malaise hun bedrijf vol bezet houden. Nadat bijvoorbeeld deze Engelse werf dezer dagen 300 werknemers ontsloeg, kondig de zij aan dat bij geen verbete ring verdere ontslagen zullen volgen. De grootste post op de nog te bouwen ljjst wordt ingenomen door de reuzenor- der die vorig jaar ontvangen werd van de Ghanese „Black Star Line'", n.I. zes vrachtschepen var, 6800 ton waar dan nog de motoren bijkomen voor de twee in Duitsland te bouwen schepen. Deze week werd de kiel voor de eerste eenheid gelegd waaruit blijkt dat er ach ter dit project grote haast is gezet, re kening houdende met het feit dat met op drachten die reeds veel langer in porte feuille zyn, bijvoorbeeld de vrachtsche pen voor de Belgische staatsredery Com pagnie Maritime Beige, nog geen aan vang is gemaakt. Het aandelenbezit van Black Star Line is inmiddels geheel in handen van deze staatsrederij overgegaan. Na de onaf hankelijkheidsverklaring van Ghana werd de Israëlitische onderneming verzocht zich met de vorming van de directie van de nieuwe maatschappij te belasten waar bij deze tevens veertig procent van de aandelen in bezit nam. Naast de zes Ghanaschepen heeft de K.M.S. voorts nog in opdracht twee 32.000 tons tankers resp. voor de Norness Shipping en de London Overseas Freig- ters, twee 12.000 tons vrachtschepen voor de Compagnie Maritime Beige en een, inmiddels te watergelaten, 12.000/14.000 tons vrachtschip voor de Falaise Steam ship Co., Bermuda. De toekomst voor de scheepsbouw moet echter nog zeer ongewis genoemd wor den, omdat de nieuwbouw aanzienlijk verminderd is, nog te weinig schepen naar de sloper verhuizen, op de tanker- markt nog vrijwel van geen verbetering sprake is, en de opgelegde schepen nog steeds verlammend werken op elke verbetering in de vrachtpositie. UTRECHT. De Nederlandse rege ling is bereid verbeteringen te brengen in het arbeidsrecht op Nieuw-Guinea. De Papoea werknemer is nu vrijwel rechteloos, heeft de heer H. J. Moes, die door het Chr. Nat. Vakverbond als adviseur ter beschikking van het Chr. Werkgeversverbond Nieuw Guinea is gesteld, verleden week in een ge sprek met staatssecretaris Bot ver klaard. De staatssecretaris heeft op zeer korte termijn gereageerd. Donderdag ontving de heer Moes een brief van de staatssecretaris waarin wordt medege deeld, dat de regering zich zeer ernsit met de rechtspositie der papoea's zal zal bezig houden. De staatssecretaris stelt de heer Moes voor Ixet contact voort te zetten. Er is in Nieuw-Guinea geen arbeids recht voor de Papoea's en daarom is vakverenigingsarbeid er uiterst moeilijk. Het heeft geen basis, verklaarde de heer Moes gisteren op een persconferentie Hij deelde voorts mede in de vijf jaren, dié hij in Nieuw-Guinea heeft doorge bracht hij is thans met verlof in ons land te hebben geconstateerd dat de Papoea's ijverig zijn er ernstig streven naar meer ontwikkeling. Er moet echter, meende de heer Moes, wat de bestuursambtenaren van het gouvernement betreft, een regering wor den gevormd, waarbij geleidelijk aan het aantal Nederlandse ambtenaren wordt verminderd en Papoea's de vrij komende plaatsen innemen. Steekpenningen De heer Moes verklaarde voorts nog dat het gouvernement bij het werven van personee1 -vooral als het academici betreft -, steekpenningen geeft. Hij laak te dit ernstig, omdat het o.a. ontevreden heid wekt bij de reeds in Nieuw-Gui nea werkende ambtenaren. Het is, zei de heer Moes, moeilijk om aan per soneel te komen want de lonen voor amotenaren zijn te laag. Dat rechtvaar digt echter niet het geven van steekpen ningen. Er dient voor de ambtenaren een ambtenarengerecht te komen en de pensioenregeling-vastgesteld in de perio de van de bestedingsbeperking moet herzien worden. De heer Moes betreurde het dat vnn Nederlandse zijde slechts weinig steun is verleend aan de in Nieuw-Guinea door de Chr. vakbeweging opgerichte wo- ningbouwstichting. Het gcuvernement hield ons eerst een paar jaar aan het lijntje en kwam toen met een krediet regeling. Daar was weinig mee te be ginnen. Nieuw-Guinea moet een premie regeling voor de woningbouw hebben, evenals Nederland. Prijspeil Het chr. werknemers ver bond Nieuw- Guinea zal bij de regering aandacht blijven vragen voor de huisvesting der Papoea's. Het verbond z.il \oorts aan dringen op verlaging van het prijspeil, het is, dank zij de activiteit van het verbond, al gedaald. Het is echter nog veel te hoog. Er is geenv prijsbeheer- sing en de inspecteurs spelen een be langrijke rol bij de vaststelling van de prijzen, verklaarde de heer Moes. De collecte ten bate van de kanker bestrijding heeft te Krabbendijke 625,34 opgebracht. KLOETINGE. De vereniging van oud-leerlingen van land- en tuinbouw- wintercursussen die dit jaar geen gro te algemene bloemententoonstelling houdt heeft voor eigen leden een klei de tentoonstelling gehouden bij Noom voor wedstrijddahlia's. De eerste prijs ging naar J. A. v. d. Guchte, een twee de prijs naar C. Toorenaar terwijl W. Bos een derde prijs behaalde. De vere niging zal voorts weer een praalwagen gereed maken voor het a.s. fruitcorso in Goes in opdracht van de gemeente. De ze wagen zal een voorstelling geven van „de drie gratiën". In de a.s. winter zal de vereniging weer enkele snoeimiddagen organise ren en voorts worden ook weer een viertal avondlezingen gehouden. GOES. Pik's garagebedrijf organi seert drie dagen een show met Peugeot- automobielen. De tentoonstelling, die in de graanbeurs van hotel „De Koren beurs" wordt gehouden is donderdag ge opend en duurt tot zaterdag. Het is een fraai ingerichte expositie. Onder meer zijn te bewonderen de nieuwe „404" en de bekende „403". Deze wa gens zijr. in diverse uitvoeringen op de tentoonstelling aanwezig. En het is wer kelijk een streling voor het oog om deze auto's te zien staan. Ook is er een stand ingericht met de nieuwste „Per kins" en „Seagull" buitenboordmotoren. RITTHEM. De Muziekvereniging „Veere's Genoegen" geeft vanavond om half acht een concert in de muziek tent te Ritthem o.l.v. haar directeur dhr. P. Wisse. Het programma luidt: 1. Festival Mars F. Jakma; 2. Drie Koralen; 3. Paraphrase op „Veilig in Jezus' ar men" Delbecq; 4. Ouverture facile Cer- fontaine; 5. Valeta arr. Jos v. d. Ve- ken; 6. Stettiner Kreuz Polka arr. B. Kutsch; 7. Bummerl Petrus arr. P. J. Molenaar; 8. Populaire Potpourri nr. Ill Delbecq; 9. Blonde Anna arr. J. Maas; 10. De Limburgse Jagers (Mars) arr. M. Everaers. GOES. In de eerste klasse van de Zeeuwse Korfbalbond was het Animo 1 uit Souburg, dat er in slaagde om Tjoba 1 het vorige seizoen de enige nederlaag toe te brengen. Voor vandaag staat nu wederom de match tussen deze twee ploegen op het programma en de Sou- wonnen wordt. Ook klasse 2b krijgt zon der twijfel weer een nieuwe lijstaanvoer der omdat we reeds nu zeker zijn van een Tjoba 2 overwinning op WKV. Togo 2 heeft bij de Poel een kleine kans op de halve winst waardoor de Goese re serves de laatste plaats kunnen verlaten burgers zullen zeker alles op alles zet- aangenomen althans dat Scampolo thuis ten om wederom deze eer voor zich op te eisen. Of Tjoba zich voor een tweede maal zal laten verrassen is echter nog zeer de vraag. De competitieleider wil kennelijk spoe dig te weten komen wie definitief onder aan zal eindigen in de eerste klasse want de vorige week afgelaste wedstrijd Blauw wit 1Elto 1 is wederom op het programma geplaatst. Togo 1 kan bij Olympia 1 een gemakkelijke zege be halen. In 2a zal Top weer op de eerste plaats komen indien van Animo 2 ge- door Vitesse wordt geklopt. In 3a zou Stormvogels voor dé verrassing kunnen zorgen door Zuidwesters 2 een of meer winstpunten af te snoepen. In 3b kan Zeelandia 2 door uit van Olympia 2 te winnen, iets inlopen op Leider Luctor 2. Het volledige programma voor zaterdag middag met onze verwachtingen uitge drukt in cijfers luidt als volgt: le kl: Animo 1Tjoba 1 (2), Blauw wit 1—Elto 1 (2), Olympia 1—Togo 1 (2); 2e kl a: Swift 3—Elto 2 (1), Vedo 1—On- do 1 (1), Animo 2Top (2); 2e kl b: ScampoloVitesse (2), VolhardingZee- BORSSELE De voetbalvereniging van Borssele vergaderde in de Lunch room. De voorzitter, de heer A. Paau- we, opende de vergadering. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental was achteruitgegaan doch dat het aantal do nateurs was gestegen. Bij de rekening en verantwoording van het afgelopen jaar bleek een batig saldo van 91.98 te bestaan. Tot bestuursleden werden gekozen C. A. Klijsse, C. Oppe en J. C. Griep. Het bestuur bestaat uit de heren A. Paauwe, voorzitter, C. Op pe, secretaris-penningmeester. D. van Loo, C. A. Nijsse en J. C. Griep com missieleden. In de elftallencommissie werden gekozen N. Meulenberg, J. C. Griep en D. van Loo. TERNEUZEN. Voorzitter J. J. Kaan, van de Terneuzense schaakclub gaf op de jaarvergadering, een over zicht van de verrichtingen der tiental len tijdens het vorige seizoen. Naast de gebruikelijke onderlinge competitie zal de club deelnemen aan wedstrijden in de eerste klasse van de Zeeuwse schaakbond. In het clubgebouw „Des Pays Bas" zal op 27 september een snelschaakwedstrijd worden gehouden, waarvoor alle schakers kunnen in schrijven. Een vijftal van de schaak club met spelers uit Goes. Vlissingen en Middelburg zal op 5 november deel nemen aan een internationale wedstrijd te Ieperen (België). Aan deze wedstrijd nemen ook Franse en Belgische clubs deel. Het overzicht van penningmeester H. Barentsen gaf een gunstig beeld. Een passend programma is in voorbe reiding om het 50-jarig bestaan van de vereniging, in het voorjaar van 1961 te herdenken. Getracht zal worden om de jeugd meerdere belangstelling voor het edele schaakspel bij te brengen. Vereniging Slechthorenden zag vele kleurendia's MIDDELBURG. Voor de afd. Mid delburg van de Vereniging voor Slecht horenden gaf de heer W. Volkers te Heemstede (voorzitter van de afd. Haarlem) een dia-avond. Deze zomer had hij een reis meege maakt, die bovengenoemde vereniging ieder jaar organiseert, deze keer naar Riva aan het Gardameer in Italië. Ook een van de aanwezigen, die een dergelijke reis had gemaakt, had haar gemaakte dia's meegebracht om deze te laten zien. Deze eerste avond in dit wintersei zoen was een prachtig begin en was bijzonder druk bezocht. landia 1 (2), de PoelTogo 2 (3). Tjoba 2WKV (1); 3e kl a: Dos'55Zuidzande (1), Swift 6Swift 5 (2), Stormvogels Zuidw. 2 (2); 3e kl b: Tjoba 3—VZOD (3), Olympia 2—Zeelandia 2 (2), Vios 2 Blauw wit 2 (1); adspirantenprogram- ma: A: Swift b—Tjoba,; B: Swift snel Zuidwesters a, Ondo aAnimo b, Atlas aTop; C: VolhardingZeelandia; D: Dos'55KVL, Vedo b—Swift kwiek; E: NoadAnimo c. Swift vlotAtlas b, Zuidw. b—Ondo b; F: Elto b—Olympia, Vios a—Vios b, Togo—SSS. dan een interne verhuizing. Want het bestuur van de museum vereniging treft voorbereidingen voor een speciale expositie, die in het kader van de fruitweek ongetwijfeld de aandacht van vele belangstellenden zal hebben. Het bestuur van de vereniging „Mu seum voor Zuid- en Noord-Beveland" heeft het plan opgevat om aan de reeks van evenementen die in de fruitweek zullen plaats vinden er een toe te voe gen, n.I. een speciaal voor deze gele genheid samengestelde tentoonstelling. De duizenden die Goes bezoeken zullen dus o.m. ook een culturele attractie kun nen genieten. Bezoekers die een klein beetje historisch gevoel hebben en die een greintje interesse hebben voor de wereld van onze bet-oud-overgrootou- ders willen zich de gelegenheid natuur lijk niet laten ontgaan om een kijkje te nemen in een 'originele en historische hoerenkamer. Want die hoerenkamer is een van de glanspunten van de exposi- ti' Compleet beeld Voorts is er een verzameling van munten te zien die door de loop dei- eeuwen in Zeeland gangbaar zijn ge weest. Op zichzelf is deze verzameling reeds de moeite waard omdat het een '.o goed als compleet beeld geeft van ille munten die vanaf de Romeinse ;ijd in omloop zijn geweest. Maar ook voor bezoekers met minder redetailleerde belangstelling is er ge- aoeg dat het bekijken waard is. Wie ,-al niet even in gedachten verzinken als hij een bedstede uit het jaar 1600 ziet if een originele schommelwieg? Bijster interessant is ook een verza meling gildezilver, waarin alle gildes vertegenwoordigd zijn. Voor een deskun dige rondleiding zorgt trouwens mej. A. J. M. Bielen, die allerlei interessante bijzonderheden kan vertellen. Ze doet dit erg aantrekkelijk en dat kan ook omdat ze door een speciale studie zich veel kennis heeft verworven die van di recte betekenis is voor het geëxposeer de materiaal. Het spreekt vanzelf dat velen in de fruitcorso-week de weg naar het mu seum zullen vinden. Deze bezoekers zul len zich dan nauwelijks kunnen voor stellen dat ze in feite kennis maken met een instelling die maar juist het hoofd boven water kan houden. in het algemeen is het publiek zich n.I. niet, of maar zeer ten dele be wust dat een streekmuseum niet al leen een culturele aanwinst is, maar dat het ook recreatieve mogelijkheden heeft. Het is daarom jammer dat dit museum niet door een brede kring van belangstellenden wordt gedragen en financieel gesteund. Blijkbaar is men ook niet op de hoogte van het feit dat het een vereniging is waar van men donateur kan worden. Men moet daarbij niet vergeten dat een museum over belangrijke financi ële fondsen moet kunnen beschikken wil het in stand gehouden kunnen worden. Er zijn in de loop van de tijd vele kost baarheden geweest die uitgerekend in het museum thuishoorden, maar die niet aangekocht konden worden omdat de middelen ontbraken. De initiatiefnemers voor deze speciale expositie hopen dan ook mede door de komende fruitweek in brede kring belangstelling te kweken. De zaak is het meer dan waard. GOES. De Goese damclub, G.D.C. heeft op de jaarvergadering een nieuwe voorzitter gekregen. De voorzitter, de heer F. F. der. Hertog, tevens ere-voor- zitter der vereniging, die aan de beurt van aftreden was herinnerde er aan, dat hij reeds jaren achtereen de wens te kenner, gaf als actief voorzitter te willen aftreden. Het is steeds gelukt dit besluit in te trekken, maar ditmaal wil de de heer Den Hertog aan zijn voor nemen definitief gevolg geven. Na eni ge bespreking werd met algemene stem men in het dagelijks bestuur gekozen A. Jansen, voorzitter, P. Lampert, se cretaris, W. G. de Leeuw, penning meester H. C. v. d. Vreugde, voorzit ter van de Ned. Dambond als adviseur en de heer H. van Benthem als wed strijdleider. Verschiller.de leden brach ten de heer Den Hertog hulde voor het vele en goede werk, dat hij in de loop van tientallen jaren voor de damsport en de vereniging deed. Aan het begin der vergadering me moreerde de secretaris in zijn jaar verslag, dat de tientallen tot mindere prestaties zijn gekomen dan in voor gaande jaren. Het enige belangrijke feit was eigenlijk het behalen, voor de tien de maal, van het kampioenschap van Zeeland door de heer L. Anderson. De financiële toestand der vereniging is ge zond en de wisselbeker voor de beste prestaties in de competitie werden uit gereikt aan de heren H. J. Masselink en L. Dekker. BIERVLIET. De drumband van de Koninklijke muziekvereniging „Harmo nie" treedt voortaan met capes aan. Tij dens een bijeenkomst in hotel „De Vriendschap" heeft de commissie, die hiervoor gelden had ingezameld, de ca pes officieel overgedragen aan het be stuur van de muziekvereniging. Voor de overdracht, waarbij o.m. aanwezig wa ren het college van B. en W. en enkele raadsleden, maakte de drumband met slaande trom een rondgang door de ge meente om de bevolking kennis te la ten maken met de nieuwe fleurige kle dij: Donkerblauwe capes met helrode voering en zilveren uitmonstering. De voorzitter van de „Harmonie", de heer H. A. M. v. d. Vijver, sprak in zijn openingsspeech woorden van dank tot het gemeentebestuur voor de altijd vlotte medewerking. Ook de commissie, die onder leiding van de .heer F. de Smit, er in korte tijd in slaagde met een oud-papieractie en een loterij de benodigde gelden bijeen te brengen deelde uiteraard in de dank. Hij hoopte dat de commissie haar arbeid zal voort zetten. Wellicht is het mogelijk om vol gend jaar, bij het 120-jarig bestaan alle leden in uniform te steken. Burgemees- tei A. P. Kostense gaf de verzekering, dat de gehele gemeenteraad de muziek vereniging een warm hart toedraagt. NCVB t Zand vergaderde MIDDELBURG. Op 7 sentemhpi- hield de N.C.V.B., afdeling 't Zand haar WpÏv rrgadering van het seizoen Spreekster was mevrouw C. Th Jonee jan-de Groot uit Enschede. Haar ondlr- werp imdde; De Christelijke roman in geï?een en mi->n werk in het bij zonder. Mevrouw De Groot las nog en kele fragmenten uit eigen werk lom De volgende vergadering wordt op 19 oktober gehouden Ds. P. H. Quartel uit Rotterdam spreekt dan over: De gren zen der vermoeidheid.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5