Enig Belfort van Nederland oude luister hersteld in Overdenk IM o VRAGENSTELLERS PEILDEN STEMMING OVER OBJEKT Commissaris opende gerestaureerde gebouw Granaat ontplofteeen dode en twee gewonden Gedeelte grond valt ten offer aan industrie Zeeuwscli Dagblad Arbeidstijd GROOTS EN ZONNIG FEEST IN HET OUDE SLUIS Indrukwekkende kerkdienst In centrale werkplaats te Zierikzee Motorrijder schampte langs tegenligger Tractor greep zes jarig jongetje Ziekenhuisverpleging handhaaft zich goed Kand. A. L. van Melle op drietal in Chaam Museum wordt al bijna te klein Helicopter landde in Zoutelande Eerste fase zomer woningenterrein wordt gerealiseerd Fins vrachtschip aan de grond voor zin Wat heeft het? Dodelijk ongeluk bij Goes voor Middelburgse rechtbank Eis: boete van 250 V ogelexpositie geopend Ruilverkaveling Kleverskerke Verkoopobject Deugt niet.. Na 15 september Mejuffrouw A. Stefes van N.V. de Jongh te Goes gehuldigd Zaterdag 10 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. i Protestants-Christelijk [JE minister van Binnenlandse Zaken heeft in een sehrijven aan de Gedeputeerde Staten en de ge meentebesturen verklaard, dat hij elk besluit, dat een arbeidstijdverkor ting zou inhouden, zal vernietigen. Ter verduidelijking, dit geldt uiter aard alleen voor zover het provincia le of gemeentelijke ambtenaren be treft. De minister heeft er intussen geen bezwaar tegen, wanneer een verplaatsing van arbeidstijd plaats heeft, zodat toch een vrije zaterdag zal ontstaan. De minister wil de ontwikkeling in het particuliere bedrijf afwachten. In elk geval wil de regering bij de ar beidstijdverkorting niet voorop lo pen. Dat is duidelijke taal. De ambtenaren zullen het voorlo pig moeten hebben van verschuivin gen en gemillimeter in halve uren om toch aan hun 4114 en 48 uur te komen. Het is te waarderen, dat de minister niet overhaast te werk wil gaan, maar het is op zijn minst ge nomen vreemd, dat deze zaak al niet veel eerder in het rijksoverleg aan de orde is gesteld. Immers, sinds de vrijere loonpolitiek haar intrede heeft gedaan en bij vele collectieve arbeidsovereenkomsten de vrije za terdag als een recht is ingevoerd, heeft de regering volop tijd gehad zich op dit vraagstuk te bezinnen. Dat de minister nu nog een voorlopig standpunt moet innemen, is bijzon der spijtig. De concurrentiepositie van de overheid is toch al zo zwak, dat een langer afwachten de situa tie alleen maar kan verergeren. De toestanden ou de secretarieën, en daarom zou het in eerste instan tie kunnen gaan, maken de invoe ring van een vrije zaterdag, zonder dat het publiek daar ernstige over last van ondervindt, zeer wel moge lijk. De „produktiviteit" op een se cretarie en in het algemeen bij het kantoorpersoneel is moeilijk te me ten. De provinciale en gemeentelijke bedrijven zouden slechts wat moei lijkheden kunnen opleveren, maar ook dat is maar ten dele waar, ge tuige de besluiten, die enkele ge meenten al genomen hebben om hun personeel de vrije zaterdag te be zorgen. Het komt ons dan ook voor, dat de minister gevaren ziet waar ze niet zijn. De overheid zou juist bij een vraagstuk als de arbeidstijdver korting een voorbeeld kunnen zijn van wijsheid, voorzichtigheid en effi ciency. Om dat laatste gaat het bij alle overheidswerk. Als een geheel onverwachte gave bespeelden vrolijke zonnestra len gisteren de daken van het oude stadje Sluis waardoor extra luister werd bijgezet aan de openingsfeesten van het gerestaureer de stadhuis. Uit stad en land en van heinde en ver stroomden de honderden genodigden tegen het middaguur het stadje binnen om de histori sche opening bij te wonen van het enige Belfort dat Nederland rijk is. Het gebouw, dat schoner uit z'n as is herrezen dan het voor de oorlog was, vormde de spil van een feestvreugde die sfeervol en uniek was. Hoogtepunten werden gevormd door een interkerkelijke bijeenkomst in de stampvolle rooms katholieke kerk, de eigenlijke opening, die verricht werd door de commissaris van de Koningin en een vrolijk en luisterrijk bruiloftsmaal in de open lucht, dat voor meer dan duizend mensen was aangericht rondom het geres taureerde Belfort. Sluis heeft zich gisteren aan een internationaal gezelschap gepresenteerd met een gemeenschapszin en een tradi tionele gastvrijheid die Zeeuwsch Vlaanderen op zijn best genoemd mag worden. Een van de hoogtepunten was onge twijfeld de indrukwekkende kerkdienst die in de tjokvolle rooms-katholieke kerk werd gehouden. Indrukwekkend, omdat hier voor een kort en kostbaar ogenblik een verscheurde christenheid werd verenigd onder het teken van het Huis dat dominerend aangebracht was in het schip van de kerk. Beide sprekers, de hervormde predi kant dominee C. A. Balk en de pastoor F. Smit wezen in hun toespraak op de dank aan God die de Sluizenaars op dat ogenblik verenigde. Dominee Blak wees er met klem op dat er tevergeefs gebouwd is als God de bouwheer niet is. Het gaat er in de toekomst om deze erkentenis waar te maken opdat wij als christenheid een stad op een berg mogen zijn waarnaar ook metterdaad gekeken wordt. Pastoor Smit legde vooral de nadruk op de dank dat ons leven in de ver schrikkelijke oorlogsjaren werd ge spaard. Een kans Waarom wij, aldus de pastoor, ter wijl zo velen het kostbaarste moesten geven. Het antwoord is om ons een kans te ZIERÏKZEE. Met een enor me knal is gistermiddag, 01 streeks twee uur een granaat ontploft in het gebouw van de werkplaats voor mindervaliden aan de Wevershoek te Zierikzee De gevolgen waren vreselijk. De 27-jarige A. van Schouwen uit Zierikzee werd op slag gedood en twee personen, P. K. en A. J. S. moesten met ernstige verwondin gen naar het Rode Kruiszieken- huis vervoerd worden. Hun toe stand was gisteravond ernstig. De heer Van Schouwen was samen met zijn beide collega's, bezig met het slopen van oud ijzer. Op een gegeven moment meende men een stuk lood te ontdekken tussen het ijzer. Het lood bleek niet met de hand te verwijderen, zodat de benzinelamp er bij gehaald GOES. Op de Patijnweg is in de nacht van donderdag op vrijdag, om streeks half drie, de motorrijder P. van D. uit de Lange Vorststraat, met op de duo zijn vrouw en dochtertje, langs een tegenligger geschampt en tegen de grond gesmakt. Het dochtertje liep daar bij een diepe vleeswond op aan een harer benen. Na behandeld te zijn in het zie kenhuis mocht zij naar huis. Het echt paar Van D. kwam er zonder ongeluk ken af. Op de Patijnweg wilde hij een voor hem rijdende personenauto inha len. Hij bemerkte daarbij te laat een tegenligger, een vrachtauto, bestuurd door J. van D. uit Goes. werd om het lood te smelten. Deze handeling wordt meer verricht bij het verwijderen van lood. P. K. hanteerde de benzinelamp. Nau welijks was hij bezig of er volgde een daverende klap. Het stuk lood bleek een granaat te zijn, die in duizend stukken uit elkaar sprong. De scherven vlogen meters ver in het rond. De drie arbei ders sloegen tegen de grond. De heer Van Schouwen werd onmiddellijk ge dood en P. K. kreeg een scherf in de halsslagader. Ook A. J. S. liep bij deze ontploffing ernstige verwondingen op. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De beide gewonden' werden on middellijk naar het Rode Kruiszieken- huis gebracht. Het vertrek, waarin deze arbeiders hun werkzaamheden vervulden, werd praktisch totaal vernield. De leiding van de werkplaats heeft de andere arbei ders, die in het gebouw werkten naar huis gestuurd. Zij waren diep onder de indruk van het gebeurde. Het ijzer was afkomstig van de schr-oothandel fa. Polak te Middelburg. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, geven. Een kans am goed te zijn en om een lichtend spoor door de wereld te trekken. Onze eigen kracht - zo zei de spreker is daartoe ontoereikend Moge ons leven vol zijn' van dank en met een rotsvast vertrouwen op Gods voorzienigheid. We gaan nu feestvie ren zo besloot pastoor Smit zijn toe spraak en dat is goed. Maar het is slechts een voorsmaak van wat ons een maal te wachten staat. Na de kerkdienst 'begaf het gezelschap zich naar het Belfort voor de officiële opening. Op de transen van de toren stond de Koningscompagnie opgesteld in ceremo nieel tenue die met trompetten het heug lijke feit van de ingebruikneming onder streepten. In de fraaie raadszaal heette burge meester P. F. van Hootegem de geno digden hartelijk welkom. In het bijzon der jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote, verschillende leden van Gedeputeerde Staten, de burgemeesters van vrijwel alle omliggende plaatsen, zowel uit Zeeuwsch-Vlaanderen als uit. België en voorts alle autoriteiten en medewerkers die iets met de herbouw te maken hebben gehad. Burgemeester Van Hootegem wees in zijn openingswoord op de .saamhorig heid van de bevolking, die op grond van goede tradties rondom „Jantje van Sluis" werd gemanifesteerd. Daardoor kon in de kleine gemeenschap die Sluis in feite is, iets groots tot stand ge- bracAit worden. Een kleine bieroorlog mag dan af en toe wat wrijving geven zo zei de burgemeester onder ge lach van de aanwezigen maar het dan toch maar een feit dat er per KRUININGEN. Vrijdagavond om streeks half zes is het zesjarig zoontje van de- heer M. v. d. Burg aangereden door een tractor met aanhangwagen. Met een flinke hoofd- en beenwonde en een hersenschudding werd het knaapje naar huis vervoerd, nadat dr. P. Alle- wijn de wonden had gehecht. Het ventje kwam op zijn fietsje de Henry Dunantstraat uitgereden en wil de het eindje De Rondte inrijden. Op deze hoek naderde juist de tractor met aanhangwagen van de fa. Suy. Het vent je reed met vaart tegen het achterwiel van de aanhangwagen op. Advertentie MIDDELBURG De resultaten van de bedrijfsvoering van de Vereniging Ziekenhuisverpleging op Walcheren ge ven over 1959 blijk van een stabiliteit die beantwoord heeft aan de verwachtingen. Het aantal verwachte opnamen zowel als het aantal ligdagen bleven nagenoeg op hetzelfde peil als het vorige boekjaar, aldus het jaarverslag. De bedragen, voor de sommenverzekering b en c uitbe taald, werden iets overschreden. Een der oorzaken is onder meer de uitbreiding van het aantal laboratorium- onderzoekingen en röntgenologische ver richtingen. Over het algemeen waren de uitkomsten niet onbevredigend, zij het, dat tengevolge van de algemene prijs, verhogingen der ziekenhuizen de ligda genverzekering (basis-verzekering a) evenals vorig jaar weer met een klein nadelig saldo sloot. Het gemiddeld uit betaalde bedrag per geval der bijkomen, de kostenverzekering (specialistenhulp) liet een stijging zien van 156,74 voor 1958 tot 173,20 voor 1959. Wat de ligdagenverzekering a betreft kon het ledental praktisch onveranderd blijven. Bij de overige afdelingen werd een kleine vooruitgang geboekt. Dat deze resultaten, aldus het jaarverslag, konden worden behaald ondanks de ver hoging van de inkomensgrens van de algemene ziekenfondsen van 6900 op 7450, waardoor men leden moest af schrijven, bewijst hoezeer de vereniging voor de Walcherse bevolking, in de eerste plaats voor hen die boven deze inkomensgrens vallen ondanks de werkzaamheid van vele instellingen, die zich op de ziektekostenverzekering wer pen, de belangrijke plaats in deze soort verzekering blijft innemen, die zij nu reeds meer dan 30 jaar bekleedt. GOES. Ter vervulling van de va cature ds. M. G. L. den Boer heeft de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeen te te Chaam (N.-B.) een drietal opge maakt, bestaande uit J. Dijkerman, kand. te Leiden, A. L. van Melle, kand. te Goes en ds. W. Metting van Rijn, voorheen vicaris te Aardenburg en thans legerpredikant te Breda. Raad Aardenburg AARDENBURG. Burgemeester J. M. A. G. van Dongen heeft in de ge meenteraadsvergadering het raadslid J. Rosseel hulde gebracht voor zijn be moeiingen met het plaatselijk museum. De burgemeester deed dit, nadat de heer Rosseel zelf had verklaard zeer verheugd te zijn, dat er in Aardenburg veel mensen zijn, die telkens schenkin gen doen aan het museum. Dat is het bewijs, aldus de heer Rosseel, dat de bevolking meeleeft. Het eervol ontslag dat ingaande 1 no vember a.s. was verleend aan het hoofd van de o.l. school, de heer J. van Amerongen werd opgeschort tot 1 ja nuari 1961. Dit in verband met de moei lijkheden rond de personeelsbezetting. Alvast werd tot hoofd van de o.l. school benoemd de heer Keymel, onderwijzer aan de o.l. school te Breskens. Op een desbetreffend verzoek kreeg de streekverbeteringscommissie Eede en omstreken een subsidie van 150 voor het organiseren van tuinbouwcur- sussen en studie-avonden. Subsidiever zoeken van o.a. het Leger des Heils en Zeeuws consultatiebureau voor alcoho lisme werden afgewezen. Wat het Zeeuws consultatiebureau betreft pleitte mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man als nog voor subsidie. Zij kreeg echter geen steun en daarom wenste zij aan- tekenig tegen te zijn. Op het verzoek van de vereniging kleuterschool in Eede voor medewerking bij de aanschaf van twee oliestookkachels werd gunstig be slist. In de rondvraag informeerde de heer R. Buijck naar de verbetering van de Brieversweg te Eede. Naar de burge meester zeide zal de raad bij de be groting 1961 moeten beslissen over en kele urgentiegevallen. Hij noemde o.m. bouw gymnastieklokaal, aanschaf nieu we vrachtauto en verbetering Oude Kerkstraat. De heer Paridaen vroeg naar verbetering van de weg van St. Kruis naar de grens. Dat is een object voor D.C.A.W.-werk, maar de goedkeu ringen blijven uit, aldus de burgemees ter. hoofd van de bevolking vijf gulden werd geofferd. Dank bracht de spreker aan het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en vooral aan de daaronder ressorterende dienst voor Monumentenzorg. Erepenning Namens het gemeentebestuur bracht de burgemeester bijzondere dank aan de architect, de heer Canneman voor de onvermoeibare ijver waarmee bij de restauratie tot een luisterrijk einde bracht. Deze ijver en toewijding werd vorstelijk beloond toen de heer Van Hootegem hem de erepenning van de stad op de borst speldde. Uiteraard betrok de speker ook mevrouw Can neman in zijn dankwoord waarbij hij haar een fraai boeket anjers in de stadskleuren van Sluis aanbood. Ook de commissaris en zijn echtgeno te kegen een klein maar toepasselijk geschenk aangeboden. De commissaris mocht een fraaie foto van het carril- lon in ontvangst nemen en mevrouw De Casembroot een plaat van de cen trale feestfiguur Jantje. Ruisend applaus Daarna was het grote moment aan gebroken van de eigenlijke opening. Met een druk op de knop bracht de commissaris van de Koningin het caril lon in werking. Staande, en onder dood se stilte hoorde men daarna de klokken het Wilhelmus spelen. Nadat de laatste klanken verstorven waren drong van buiten af een ruisend applaus in de raadszaal door van de duizenden die het gebeuren van het plein af hadden gevolgd. In zijn aansluitende toespraak wees de commissaris op de persoonlijke bin den die hem met Sluis verbinden. Twee generaties van mijn voorgeslacht heb ben in Sluis gewoond, aldus de com missaris. De ene als burgemeester en een ander als garnizoenscommandant. Sluis contra Brugge Voorts gaf de spreker enkele his torische terugblikken met een geestig en pittig commentaar. Hij wees er o.m. opdat Sluis en Brugge in het verleden slaande ruzie hebben gehad, terwijl we nu wat zijn de tijden toch veranderd met open armen de burgemeester van Brugge onder de genodigden mochten verwelkomen. Tot slot bood de commissaris, mede namens zijn echtgenote, als persoonlijk geschenk een oude kaart van Sluis aan. Een rij van sprekers bood vervolgens gelukwensen aan. In de eerste plaats mr. R. Hotke als vertegenwoordiger van het ministerie van O. K. en W. Voorts burgemeester A. P. Kostense uit naam van alle West-Zeeuwsch Vlaamse gemeenten. Deze spreker overhandigde tevens een enveloppe met inhoud te be steden voor de completering van het in terieur. Andere sprekers waren de heer J, Verhulst, schepen van Knocke, de heer E. A. Canneman die bijzondere dank bracht voor zijn onderscheidin, en de heer J. P. J. Wage, raadslid van Sluis. Na een dankwoord van de burgemees ter schreden Maria van Belfort en Jan tje van Sluis met hun 'gevolg de raads zaal binnen om symbolisch in de echt te worden verbonden. Daarna was het tijd geworden voor de enorme openluchtmaaltijd waarhij de talrijke gasten zich konden tegoed doen aan ovenkoeken met het vlees van Pie- trainvarkens, die aan het spit waren ge braden. Dit bruiloftsmaal is een gran dioos succes geworden, en dat heeft niet in de laatste plaats gelegen aan het vaak folkloristische programma dat op een groot podium onderwijl werd opge voerd. Na afloop van dit geslaagd bruilofts maal gaf een peloton van de Konings compagnie in- ceremonieel tenue een exercitiedemonstratie die buitengewoon werd gewaardeerd. Na afloop van deze demonstratie bood de burgemeester als dank het wapen van Sluis aan het garderegiment aan. Als hogelijk ge waardeerde tegenprestatie bood tot ieders verrassing het garderegiment echter een- uit eikenhout gesneden kop van een grenadier aan. Dit prachtige stuk zal een ereplaats krijgen in de raadszaal. Na afloop sprak de commissaris niet alleen het garderegiment toe, maar ook de bevolking, waarbij hij hulde bracht voor wat tot stand was gebracht. De commissaris met zijn echtgenote en de burgemeester met echtgenote wer den toen met een jeep achter de Ko ningscompagnie aan naar de parkeer plaats gebracht. Zo eindigde voor Sluis een luisterijke dag die in veler herin nering als een ongekend hoogte punt zal voortleven. Het stralende zomerweer was daarbij een factor van extra vreugde waarop men, gezien het slechte weer van de laatste maanden, nauwelijks had durven hopen, maar dat voor het welsla gen van essentieel belang was. Bovenstaande tekening geeft een geestige impressie van het bruiloftsmaal dat ter ere van Jantje van Sluis en zijn gemalin Maria van Belfort gisteren in ae open lucht werd aangericht. ZOUTELANDE. Op de boulevard van Zoutelande landde gistermiddag om streeks vier uur een helicopter van het leger om een in deze badplaats verblij vende militair naar zijn onderdeel te rug te brengen. Hiermee kwam voor de ze soldaat een abrupt einde aan zijn vacantie aan de Zeeuwse Rivièra. De landing trok de nodige belangstel ling van de bevolking. De politie hield echter al te nieuwsgierige kijkers op een veilige afstand. ZOUTELANDE. In de gisteren ge houden raadsvergadering werd besloten de eerste fase van het plan tot aanleg van een nieuw zomerwoningenterrein aan de Westkapelseweg te realiseren. Alleen de heer G. Gabrielse (G.B.) stemde tegen dit voorstel. Wanneer dit plan zal zijn uitgevoerd is er ruimte voor ongeveer vijftig zo merwoningen. Zoals bekend is er in' Zoutelande een tekort aan terrein voor het plaatsen van zomerwoningen. B. en W. hopen met de uitvoering van dit plan tot een oplossing van dit ruim teprobleem te .geraken. De Langedam zal in het vervolg worden aangemerkt al voorrangsweg. Ook de voorstellen tot verkoop van enkele percelen bouwgrond gingen vlot onder de hamer van burge meester J. de Pree door. 'VLISSINGEN. Gistermorgen is nabij boei 00, tussen de Lievenshoek en Den Doel op de Bovenschelde het Finse vrachtschip „Innamo" aan de grond gelopen. De oorzaak van de stranding van het 1790 ton bruto metende schip is waarschijnlijk de •dichte mist die de scheepvaart op de ge hele rivier ernstig belemmerde. Na korte tijd is het schip zonder moeilijkheden door twee sleepboten uit Antwerpen vlotgetrokken. Een onderzoek naar de schade wordt in gesteld. De rijkspolitie te Zaamslag kan in lichtingen verschaffen over een kinder- portemonnaie met inhoud, die als gevon- Zonnemaire den voorwerp is aangegeven, 1 „Gedenk dan uw Schepper in uw jongelingsjaren, voor dat de kwade dagen komen en de jaren naderen, waar van gij zegt: Ik heb daarin geen behagen". Prediker 12:1. Verschillende moderne romans geven een beeld van het levensgevoel, dat jonge ren en ouderen in onze tijd vervult. Dit mo derne levensgevoel wordt dikwijls getekend in de zin van: het dient toch alles nergens toe! Misschien is dal wat te scherp uitge drukt. Maar, is dit ons geheel vreemd?! Kennen wij allen niet ook soms de vraag: waar dient al mijn werken en streven toe? Het is echter helemaal geen bijzonder moderne vraag. Een 2400 jaar geleden heeft Prediker dat ook al zo uitgedrukt, toen hij zei: IJdelheid der ijdelheden, alles is ijdel- heid. In onze tekst richt hij zich spe ciaal tot de jeugd. Hij roept die op van hun jeugd te genieten. Want, de jaren van de ouderdom komen, waarin de jeugd geen behagen heeft. Typisch menselijk: de ou derdom alleen te zien als „de kwade da gen". De ouderen weten toch ook van de rijkdom van het ouderzijn. Prediker is één der onzen. Hij ver tolkt ons levensgevoel. Maar dwars door alles heen, houdt hij vast aan iets anders: de nabijheid van God. Daarom zegt hij tot de jeugd: Gedenk dan Uw Schepper in Uw jongelingsjaren. De jeugd is geneigd dit om te keren: ik denk wel aan God als ik oud ben. Nee, zegt Prediker, begin er jong mee, want dan heb je hulp en steun als „de jaren naderen, waarvan gij zegt: ik lieh daarin geen behagen". Prediker wil zeggen: er is een God, die bij je blijft, die je lei den wil. Gedenk Hem ook in je jeugd! Je hebt Hem nodig! Door zijn openhartige levenspessi- misme heen, wijst Prediker ons op God. Deze God wordt ons in de Bijbel nog dui delijker kenbaar gemaakt. Namelijk in Je zus van Nazareth. En uit zijn mond klinkt duidelijk het houvast, dat de mens wordt geboden, en dat reeds Predikers enige uit zicht was: Komt tot Mij, allen, die ver moeid en heiast zijt, en Ik zal U rust geven. W. S. Duvekot MIDDELBURG. Een geldboete van 250 en een voorwaardelijke ont zegging uit de rijbevoegdheid met een proeftijd van een jaar eiste de officier van justitie bij de Middelburgse recht bank, mr. T. Lebret, gisteren tegen de Vlissingse vertegenwoordiger P. V., die ervan verdacht werd door grove schuld een aanrijding met dodelijke afloop te hebben veroorzaakt op 11 mei op de weg Goes's-Heer Arendskerke. Als bestuurder van een stationcar zou V. hoogst onvoorzichtig hebben ge reden. Volgens zijn eigen lezing zou ver dachte, komende uit de richting Goes, ongeveer driehonderd meter vóór het viadukt twee vóór hem rijdende auto's, hebben willen inhalen. Hij reed met een snelheid van 90 km. Op dat moment echter bemerkte hij, dat de vóór hem rijdende wagen eveneens neigingen ver toonde om de daarvoor gaande auto te passeren. V. claxonneerde, maar ving geen reacties op. Hij stond toen naar hij zei voor de keus: ontwijken of botsen. Hij koos het eerste, maar kwam daarbij tegen een paaltje in de berm terecht en vervolgens tegen de voorste auto, die een tuimeling maakte en waar van een van de inzittenden, zekere R. uit Heinkenszand, zo zwaar werd gewond, GOES. Temidden van exotische bloemenpracht en het gekwetter van de honderden vogels, is vrijdagavond de grote vogeltentoonstelling van de Vo gelvrienden" geopend. De heer H. J. van den Broek, voorzitter der vereni ging, heette alle aanwezigen welkom en dankte de heer M. Dekker uit Mid delburg voor zijn' fraaie inzending bloe men, die niet weinig tot het welslagen van de expositie heeft bijgedragen, en verder allen die hun beste krachten ge geven hadden om deze tentoonstelling tot een succes te maken, en eveneens het gemeentebestuur dat dit jaar voor het eerst zijn medewerking verleend had. Hierna gaf hij het woord aan de voor zitter van „Bond van Vogelvrienden", de heer J. van Liempd, die de tentoon stelling officieel opende. De heer Van Liempd memoreerde in zijn openings toespraak dat velen de vogelsport als iets wreeds beschouwen, doch dat dit onjuist is, omdat de dieren het in een volière beter hebben dan menig ander dier in de vrije natuur, en tevens vele uitstervende soorten op deze manier voor het nageslacht behouden blijven. Hoewel er jaarlijks ongeveer 250 ten toonstellingen in Nederland gehouden worden, noemde de heer Van Liempd de show, zoals deze gegeven wordt in Goes, uniek voor ons land en een bij zonder goede propaganda voor de vo gelsport in het algemeen. ARNEMUIDEN In een gistermiddag in het verenigingsge bouw gehouden voorlichtingsvergadering betreffende de op handen zijnde ruilverkaveling Kleverskerke werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld vragen te stellen. Namens enkele buitenlandse pachters stelde mr. W. H. Vermaas uit Middelburg reeds enkele vragen, die vele der grondeigenaren, welke bij de verkaveling betrokken zijn, op het hart moeten hebben gelegen. Mr.Cermaas zei: ,,Er is ter ontsluiting van het gebied bijzonder veel kultuurtechnisch werk aan de wegen te doen. Waarom moeten de eigenaren zulke hoge kosten hiervan dragen?" Ir. B. J. Franke, die reeds eerder op de middag een toelichting op de verkave ling had gegeven, antwoordde daarop: „De kosten van de wegenbouw moeten, met hulp van de gemeenschap gedekt worden. Daar ontkomt men niet aan." Mr. Vermaas vroeg verder waarom de weg van Arnemuiden helemaal naar Veere doorgetrokken moest worden. Hij vond dat voor de toeristen van belang, maar niet voor de boeren. Daarop zei de heer Franke dat de weg wel degelijk voor de eigenaren van belang was, want dat de meeste percelen daardoor ontslui ting verkregen. Ook vroeg mr. Vermaas zich af of de eigenjaren van de verkavelde gronden er wel beter van werden. Daarop ant woordde de heer C. Philipse, lid van de herkavelingscommissie voor Zeeland be vestigend. „Natuurlijk wordt de ver kavelde grond meer waard als verkoop object. En de eigenaar kan de kosten dragen, zonder schade te lijden, indien de verkaveling op een verantwoorde manier geschiedt. Ik noem u als voorbeeld de klasse-indeling voor de bouw- en wei landen. Toeslag in waarde voor de gron den is altijd mogelijk door verbetering, ontsluiting, drainage en wat dies meer zii door middel van een goede verkave ling." De heer Franke gaf nog enige ver klaringen omtrent de bestemming voor de in het plan voorkomende natuur terreinen. De afdeling landschapsverzor ging van staatsbosbeheer stelde eisen, waarmee de verkavelingscommissie reke ning moest houden. Bepaalde gebieden moesten onveranderd blijven, tenminste er zal geen rijkssubsidie gegeven worden voor eventuele veranderingen, die de boeren ten bate van de landbouw in deze gebieden willen verrichten. De gebieden, die natuurterreinen zijn genoemd, worden dus niet aan de landbouw onttrokken, maar vallen wel buiten het kader van de verkaveling. 99 De heer J. Boone uit Ritthem roerde het onderwerp van de op handen zpnde stemming, die op 19 oktober geschiedt, aan. „De stemming deugt niet", zei hij onomwonden. „Als voorwaarden worden gesteld, een volmacht te benoemen, wan neer men verhinderd is zelf ter stemming te verschijnen en twee dagen van te voren Gedeputeerde Staten hiervan te verwittigen. Maar als men nu binnen dat bestek ziek wordt of op een andere manier verhinderd is? Trouwens, met het oc.g op de werkzaamheden op de stemmingsdag, welke voor een ieder uiteenlopend zijn, zou ik willen voor stellen de hele dag beschikbaar voor de stemming te stellen." De voorzitter van de centrale cultuur technische commissie, ir. J. Dorst, ant woordde: „Het landbouwschap heeft een commissie aangesteld, om de punten in de ruilverkavelingswet, die aanvechtbaar zijn, te herzien." Ir. D. van der Zaken, hoofdingenieur directeur der Zeeuwse cultuurtechnische dienst antwoordde verder op de vragen van de heer Boone. „Een briefje, geen formulier, is voldoende om Gedepu teerde Staten op de hoogte te stellen van het kiezen van een volmacht. En wat het tijdstip van de stemming be treft, dat zal waarschijnlijk 's morgens en een gedeelte van de middag worden." De heer Philipse vulde aan: ,,'s Avonds is niet mogelijk. De stemming begint om half tien 's morgens en het is moge lijk om ook 's middags er mee door te gaan. Wat het verhinderd zijn op een korte termijn vóór de stemming betreft, ik kan u verzekeren, dat indien u met een verklaring komt, dat u ziek bent geweest of iets dergelijks, zal ik toch zorgen dat u aan de stemming deel kunt nemen." De heer P. Brasser bleef het percentage kosten voor de eigenaren te hoog vinden. Het hele project was voor de boeren te duur. Ir. Van der Zaken wees op het feit, dat het maximum, voor rijkssubsidie bereikt was en dat dus een verlaging in kosten voor de eigenaren niet mogelijk was. Het bleef op een gemiddelde van 1015 per hectare. Voordat de vergadering in staat werd gesteld vragen te stellen, had ir. Van der Zaken nog medegedeeld dat een ge deelte van het gebied, dat oorspronkelijk tot de ruilverkaveling zou behoren, weg viel. Het was een driehoekig stuk land, begrensd door de spoorlijn, de Arne, de Rijksweg en het kanaal naar Nieuwland. Door de gemeente van Middelburg was het structuurplan als basis aanvaard voor verdere ontwikkeling, waardoor het ge noemde gebied in de uitbreidingsplannen voor de Middelburgse industriële vesti gingen viel. Voor de ruiverkavelings- commissie kwam dit als een volkomen verrassing. „De beslissing zal waarschijn lijk na 15 september vallen", zei ir. Van der Zaken. Gedeputeerde Staten zal dan als zuidgrens van het verkavelingsgebied de spoorlijn nemen." Ir. Francke gaf tenslotte nog enige kostenspecifikaties, waar bij de kosten voor drinkwater- en elektriciteitsaanleg verschilden van de in het rapport genoemde cijfers. De totaalkosten bedroe gen 353.520. Voor de eigenaren was dat 60.100, voor derden 78.100. De subsidie van het rijk in deze bedroeg 215.320. dat hij op weg naar het ziekenhuis over- leed. Drie auto's De bestuurder van de middelste auto, J. J. uit Vlissingen, die kans gezien had een botsing te ontwijken, trad als getuige op en verklaarde in het geheel geen plan te hebben gekoesterd te gaan inhalen. Hij was echter niet bij het ongeluk gebleven. Hij reed nogal dicht tegen de streep, omdat hij enige last had van bermvrees. Getuige M. R. uit Heinkenszand, die de eerste auto had bestuurd, verklaarde niet gemerkt te hebben dat er achter hem een of meer auto's hem voorbij 'wilden gaan. De officier van justitie, mr. T. Lebret, noemde het kernpunt van deze zaak de Wijze van rijden van automobilist J. In een dergelijk geval had V. echter de uiterste veiligheid in acht moeten nemen. De manoeuvre van verdachte wekte vol gens de officier de indruk, dat V. zonder enige reserve trachtte in te halen. En dat op een zo gevaarlijk stuk weg als tussen Goes en 's-Heer Arendskerke. V.'s raadsman, mr. H. A. Bouwman uit Rotterdam, was het niet eens met de officier met betrekking tot de grove schuld. Hij achtte deze niet bewezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen Zelfde plaats De taxichauffeur J. L. uit Wemeldinge werd ervan verdacht op zondag 15 mei bij Kloetinge een botsing met een brom fiets te hebben veroorzaakt met het gevolg dat de berijder van de brommer enige tijd zijn werk niet heeft kunnen doen. L. verklaarde „de bromfiets niet te hebben zien komen". De officier eiste tegen hem een boete van f 100. Op dezelfde plaats werd de assurantiebezor ger A. S. uit Oostkapelle op 6 juni bij een aanrijding betrokken. S. was in hoger beroep gegaan van het vonnis van de kantonrechter, die hem een boete van 40 had opgelegd. Hem was ten laste gelegd, dat hij niet duidelijk had voor gesorteerd en geen richting had aan gegeven. Mr. Lebret vroeg bevestiging van het vonnis. In beide zaken uitspraak over 14 dagen. GOES Tijdens een drukbe zochte receptie in Hotel Termi nus heeft wethouder J. J. van Melle gistermorgen namens het gemeentebestuur de eremedaille in brons van de Orde van Oranje- Nassau uitgereikt aan mejuf frouw A. Stefes, employé van de Boomkwekerij en zaadhandel N.V. Weduwe P. de Jongh. Dit ter gelegenheid van het feit dat mejuffrouw Stefes veertig jaar in dienst van de N.V. heeft doorge bracht. In zijn speech wees de heer v. Melle erop dat het ge meentebestuur contact met het bedrijfsleven steeds op prijs stelt en zeker met de N.V. de Jongh die lange jaren aan de bloei van Goes een steentje heeft dragen. ,,Dat voorts mensen zo lang bij dit bedrijf werkten is een bewijs voor de goede sfeer." Want na de wethouders zette de voorzitter van de raad van commissarissen van de N.V., de heer J. Q. C. Lenshoek niet alleen mej Stefes in het zonnetje maar nog zeven'andere medewerkers. Het waren de heren J. Rijck, 25 jaar, K. Houteman, 35 jaar M. Beeke 35 jaar, A. v. Dalen 35 jaar L. Overgouw en L. Kole uit MiddeL burg, 32 jaar in dienst van het bedrijf Voorts werd nog toegesproken mejufi frouw J. P. Nieuwenhuijze die 27 iaar bij de N V. de Jongh werkzaam was Evenals de jubilerende mejuffrouw Stei fes kregen zij allen een geschenk onder couvert aangeboden. Vervolgens voerde het woord de directeur, de heer K T Bakker en de heer L. Kole, die namens hen allen een dankwoord sprak. bij ge-

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3