In Leopoldstad laten soldaten de wapens thuis Karin (t.v.) Kraaykamp verlaat de Vara MOOI WEEK 't venster op de wereSd Hammarskjoeld roept Veiligheidsraad bijeen Reeks vreemde feiten Twee partij-persdiensten Rozendaals raad in OOGSTHULP VOOR DE GRONINGSE BOEREN IW rw Ommetje om jonge moeder te redden De Bilt: Zon fr.OTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND j Tsjombe's familie in Brussel Tegelberg uit koers IN DORP VAN 900 ZIELEN Kleine rel Bespotting HONGARIJE: DERDE BIJ VOETBALLEN Karei Doorman terug in Hollandia „Radio terug „Sabotage" „Partijdig" 60.000 ha 25 mille verduisterd kassier gearresteerd AMERIKA KLAAGT: E.E.G. VERDRINGT ANDERE LANDEN Duitse industrie gaat overspanning zelf te lijf S.S.-ers in bestuur Nieuw-Guinea LAATSTE NIEUWS DUIZEND KUIKENS BIJ BRAND GEDOOD Hoofdkantoor Goes, L. Vorststraat 90, Fcstbus 4. Chro 116668, telefoon Directie en administratie 01100- 6001. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-3009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nïeuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord mat een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4652 Zaterdag september I960 SPOEDZITTING OYER CONGO DAG HAMMARSKJOELD, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft gisteren de Veiligheidsraad op nieuw in spoedzitting bijeengeroepen ter behandeling van de Congolese crisis, daar hij de toestand als uiterst gevaar lijk beschouwt. Om half een hedenochtend (Nederlandse tijd) zou de Raad bijeenkomen. Hammarskjoeld had dit besluit juist genomen toen er van Russische zijde het verzoek kwam om de Raad bijeen te roepen om een einde te maken „aan de ongeoorloofde inmenging in de binnenlandse aangelegenheden door het politieleger van de Ver enigde Naties". Het bijeenroepen van de Veiligheidsraad door Hammarskjoeld volgde op een reeks zeer belangrijke gebeurtenissen in Congo zelf. De voornaamste waren: 1 Premier Loemoemba heeft voor de tweede maal president Kasavoeboe ontslagen. Hij heeft zowel het presidentschap als het opperbevel over de strijdkrachten aan zich getrokken. Ook heeft Loemoemba enkele ministers ontslagen. 2 President Kasavoeboe heeft een verklaring afgelegd waarin hij zegt dat het parlement niet het recht heeft een besluit van de president (het ontslag van Loemoemba als premier) ongedaan te maken. Hij blijft erbij dat Loemoemba niet langer premier is. Joseph Ileo is volgens de wet premier. Deze vormt een nieuwe regering die weldra aan het parlement zal worden voorgesteld. 3 Als gevolg van de door Loemoeba gestelde eis dat de troepen van de Verenigde Naties Congo moeten verlaten, heeft het contingent dat Guinea tot de internationale politiemacht heeft bijgedragen ontslag gevraagd uit de dienst der Verenigde Naties. Het wil zich onder de hevelen van Loemoemba stellen. 4 In Leopoldstad verschijnen steeds meer Congolese soldaten zonder wapens op straat. Zij staan nergens meer op wacht. Dit wordt uitgelegd als een blijk van sympathie voor president Kasavoeboe. De Verenigde Naties hebben met deze houding van de Congolese troepen niets te maken. 5 Er is een ernstig conflict uitgebroken tussen de regering van Katanga die zich voor een invasie gesteld ziet, en de Verenigde Naties die de Katangese luchtmacht willen verhinderen troepen naar bedreigde punten te vervoeren. De Katangese legerleiding heeft de bevelen van de V.N. in de wind geslagen en gaat haar eigen gang. Mevrouw Tsjombe, de echtgenote van de president van de afgescheiden provincie van Congo, Katanga, is met haar beide kinderen in Brussel aan gekomen. Een blank kindermeisje draagt haar jongste spruit (links), zij zelf houdt een oogje op het andere kind. Van een onzer verslaggevers ROZENDAAL In de raad van een der kleinste Nederlandse gemeenten, het dorpje Rozendaal bij Arnhem (900 in woners), houden twee partijen er een eigen persdienst op na. waarvan de verslaggevers met speciale toestemming van de burgemeester aan een aparte tafel de vergaderingen bijwonen en er in etxenso een verslag van maken. Dat heeft aanleiding gegeven tot een kleine rel, waarbij enerzijds van kome die en anderzijds van bespotting der democratie werd gesproken. De Be langengemeenschap Rozendaal, onte vreden over de raadsverslagen in de plaatselijke pers, waarin onvoldoende en met te veel kritiek het werk van de raadsleden zou worden belicht, wees twee partijleden aan die vaardig met de pen zijn en die tot taak hebben alle rede voeringen door „Belangengemeenschap- pers" in de raad gehouden op te schrij ven en te vermenigvuldigen, zodat heel Rozendaal kennis kan nemen van de voor het heil van de Rozendaalse ge meenschap zo belangrijke toespraken. De burgemeester gaf deze verslagge vers toestemming aan een aparte tafel te gaan zitten. Dat viel niet in goede aar de bij het raadslid van de plaatselijke afdeling van de Partij van de arbeid, die behalve verslaggever van Het Vrije Volk nu voor haar eigen persdienst ook een verslaggever aan de aparte ta..el wenste. Aan deze wens werd voldaan, maar het bewuste raadslid vond het toch wel wat te bont worden en vroeg in de laatste vergadering of deze persdienst komedie niet kon ophouden. Hij zag anders aankomen, dat alle partijen straks voor een eigen verslaggever gaan zor- ROME. Hongarije heeft gisteravond een 2—1 overwinning behaald op Italië en daarmee een bronzen medaille ver overd in het Olympische voetbaltornooi. De strijd om het goud en zilver wordt vandaag uitgevochten tussen Denemarken en Zuidslavië. gen en dan wordt dit dorpsgedoe e bespotting van de democratie. De leden van de Belangengemeenschap vonden echter, dat zij evenveel recht hebben om gehoord te worden als de P.v.d.A., die in het partijblad toch al voldoende aan haar trekken komt. Ge zien de raadsmeerderheid van de Belan gengemeenschap zullen haar eigen ver slaggevers er nog wel een tijdje blijven zitten. HOLLANDIA (AP) Hr. Ms. vlieg- dekschip Karei Doorman is gistermor gen de haven van Hollandia in Neder lands Nieuw-Guinea binnengelopen. Omdat het bezoek naar Japan is ver vallen, zal het schip tien dagen in Hol landia blijven voordat het de tocht naar Nieuw Caladonië, Nieuw Zeeland en Zuid-Amerika voortzet. Er was weinig publiek bij de aankomst, want dit twee de bezoek was niet aangekondigd. Van de wijze waarop de Sowjetunie in de Veiligheidsraad zal optreden kreeg men in New York, op het hoofd kwartier van de Verenigde Naties, gis termiddag al een voorproefje. De Rus sische afgevaardigde kreeg van zijn re gering opdracht de Veiligheidsraad bij een te laten roepen „zodat er maat regelen genomen zouden kunnen worden om onmiddellijk een eind te maken aan de inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Congo". De Verenigde Naties moeten het radiostation van Leopoldstad en alle vliegtuigen onmiddellijk weer aan Congo terug geven. De Congolese rege ring mag verder geen last van de V.N. ondervinden bij het besturen van haar gehele grondgebied. Dan komt een gevaarlijke zinswen ding: Wanneer de Veiligheidsraad niet in staat is zijn plicht te vervullen, dan moeten de staten die de reeds genomen besluiten eerbiedigen, de wettige rege ring van Congo alle mogelijke hulp bieden in deze moeilijke uren. De Rus sische regering wijst erop dat de sa menzwering van de kolonialisten tegen de onafhankelijkheid van Congo een steeds gevaarlijker karakter aanneemt. De Sowjetunie stelt dat het opper bevel van de Verenigde Naties in Congo en de secretaris-generaal van de Verenigde Naties voortdurend het be sluit van de Veiligheidsraad saboteren, dat de troepen van de V.N. alleen kun nen worden gebruikt met medeweten en instemming van de Congolese rege ring. De vertegenwoordigers van de Verenigde Naties in Congo verlenen niet alleen geen hulp zij dwarsbomen in elk opzicht de pogingen van de Congo lese regering om orde en rust te her stellen. De onwaardige rol van secretaris generaal Hammarskjoeld in Congo ver dient de aandacht, zegt de Russische regering, omdat hij er niet in is ge slaagd het minimum aan onpartijdig heid aan de dag te leggen dat in de gegeven situatie van hem werd geëist. De Russische „beginselverklaring" be- Van onze correspondent GRONINGÈN. De eerste, militairen zijn al bezig de Groningse boeren te helpen bij de graanoogst, die door het slechte weer nog voor zeker tachtig procent op het veld staat. De minister van defensie heeft aan de commandant van de 928 LUA te Appingedam mach tiging verleend om honderd man ge durende zeven dagen beschikbaar te stellen. De commandant van het navigatie- station van de luchtmacht te Appinge dam heeft een soortgelijke machtiging voor vijftig man ontvangen. Een groep Leidse studenten heeft zich vrijwillig voor oogstarbeid opgegeven. Tezamen met de boeren zullen de vrijwilligers moeten trachten in slechts enkele dagen zestigduizend hectaren veld te oogsten. Het is voor de boeren in het Oldambt en op het Hoogeland van Groningen er op of er onder. 130 miljoen gulden is er mee gemoeid. De militairen uit Appingedam werken op tien plaatsen in een straal van vijftien km om Appingedam. De aanvragen om hulp stromen van alle kanten bin nen, maar nog sneller komen de aan biedingen binnen bij de gewestelijke arbeidsbureaus. Bij het arbeidsbureau te Groningen hadden zich vrijdagmid dag al ver over de honderd vrijwilli gers gemeld. De regeling voor buitengewoon oogst- verlof is voor militairen uitgebreid en zal zo soepel mogelijk worden toege past, zo is ons verzekerd. Het maxi mum aantal verlofdagen is voor dit jaar van 21 op 28 gebracht. sluit met de opmerking dat de gang van zaken in Congo de Verenigde Na ties in het oog der volkeren heeft ge compromitteerd. Van onze correspondent HARDERWIJK. De kassier van de rubberfabriek Glaco te Harderwijk, de 37-jarige heer M. T. ten H. uit die plaats, wordt ervan verdacht ongeveer 25.000 gulden van de Glaco te hebben verduisterd. Hij is gearresteerd. De kassier, die in Harderwijk bekend stond als een ernstig en plichtsgetrouw mens, schijnt het geld buiten Harder wijk te hebben opgemaakt aan dure etentjes en drankjes, in gezelschap van lieve vriendinnen genoten, en aan auto huur. WASHINGTON (AP) De E.E.G. gaat rustig door met haar plannen die de Verenigde Staten en andere landen verdringen van de Westeuropese mark ten, zo klaagt het Amerikaanse minis terie van landbouw in een rapport over de landbouwpolitiek van de Euromarkt, De Amerikaanse minister van land bouw E. T. Benson, zo wordt opge merkt, heeft tijdens zijn reis door Euro pa een beroep gedaan op de landen van de gemeenschappelijke markt om het wat kalm aan te doen, maar zijn verzoek is blijkbaar vergeefs geweest. Het rapport vermeldt verder, dat vol gens de nieuwe landbouwpolitiek van de E.E.G. prijssteun zal worden gegeven voor granen en dat heffingen zullen worden ingevoerd voor granen uit lan den buiten de Euromarkt. Bovendien zul len de Zes de import van granen con troleren door invoervergunningen Het Amerikaanse ministerie verwacht, dat het landbouwprogramma van de ge meenschap tegen 1967 volop in werking zal zijn. De Verenigde Staten verkopen op het ogenblik veel graan aan de landen van de E.E.G. KAPITEIN A. J. VAN DER HEYDEN 'Soer gewend Van een onzer verslaggevers KAAPSTAD Twee weken geleden kreeg de jonge mevrouw Olszewski, sinds kort echtgenote van een weerkundige, die zijn jaren slijt op Tristan da Cunha, het romantische eiland tussen twee continenten, een welgeschapen zoon. Gisteren viste de marconist van het Nederlandse mailschip Tegelberg, op weg van Zuid Amerika naar Kaapstad, een zwak bericht uit de ether: Jonge vrouw ernstig ziek-stop-hulp dringend geboden-stop-waarschuwing aan alle schepen in de buurt Kapitein A. J. van der Heyden van de Tegelberg heeft onmiddellijk het roer gewend naar de blauwe baai van Tristan, waar hy morgen kan binnen lopen. Er is een bricht teruggeflitst: Wij komen op volle kracht naar u toe, hopen zondag te arriveren. Spanning In de kleine blanke gemeenschap van het eiland stijgt de spanning met het uur. De vrouw van de weerkundi ge, die door de regering van Zuid- Afrika daar werd gestationneerd, is na de geboorte van haar kind aan het suk kelen geraakt. Er trad deze week plotseling een verergering van haar toestand op, die de dokter van Tristan noopte radio-telefonisch assistentie van een specialist in te roepen. Deze advi seerde opneming in een ziekenhuis aan de vaste wal. Maar hoe? BONN (DPA>. De Duitse indu strie gaat nu zelf trachten de overspan ning, waaraan' de Duitse economie al zo lang lijdt, te verminderen. Zij zal maatregelen nemen voor prijsstabilisa- tie, afroming van de liquiditeit en de verschaffing van verdere geldmiddelen voor steun aan economisch nog onvol doende ontwikkelde .gebieden. De plan nen zullen nog deze maand vastere vorm krijgen. De actie betekent, dat voor de eerste maal de overheid eniger mate van haar taak wordt ontlast. Volgens de plannen zullen de grote in dustriële maatschappijen, zoals tot nu toe al gedeeltelijk geschiedde, voorop gaan bij het bepalen van de prijzen. Voorts zal door het uitschrijven van een lening van een miljard mark, waarop door de industriële ondernemingen zal worden ingetekend, geld aan de binnen landse circulatie worden onttrokken. Dit geld zal voor de minder ontwikkel de gebieden' worden gebruikt. Tenslotte zullen aanvragen voor investeringen, die niet ten goede komen aan verhoging van de produktiviteit en de rationalisa tie van het bedrijf, achterwege blijven. De Duitse grote maatschappijen me nen, dat zij door middel van hun prijs politiek het algemene prijspeil kunnen beïnvloeden, niet alleen door de con currentie maar ook doordat prijsverho gingen van de middelgrote toeleverings bedrijven worden' opgevangen. ROTTERDAM Karin Kraaykamp gaat weg bij de Vara. Met ingang van 1 januari 1961 legt de blonde, in Rotter dam wonende, televisie-om- roepster haar werk neer. Het initiatief tot deze stap die voor honderdduizenden televisiekij kers min of meer opzienbarend zal zijn is van Karin Kraaykamp zelf uitgegaan. „Er bestaat geen enkele breuk tussen de Vara en mij en ik blijf de Vara trouw", zei ze. De vraag „Wat gaat ze nu doen?", die bij ve len zal opkomen, is nog niet defini tief te beant woorden. Ons is bekend, dat de te- levisie-omroep- ster aspiraties heeft in de rich ting van de mo de. Ook over een opvolgster van Karin Kraay kamp is nog niets bekend. Het be sluit om ontslag te nemen als teie- visie-omroepster is slechts in be perkte kring bij de Vara bekend en zal vandaag als een bom in de Hilver- sumse en Bussumse radio- en tv-wereld inslaan. In een exclusief interview voor onze krant licht Karin Kraay kamp haar moeilijke be sluit nader toe. „Zie de rubriek „Draadloos" AUSTRALISCH BLAD: DEN HAAG. Het socialistische Tweede-Kamerlid De Kadt heeft aan de staatssecretaris van binnenlandse zaken gevraagd wat er waar is van het ver haal in de te Sydney verschijnende Sunday Mirror, geschreven door een journalist die Nederlands Nieuw-Guinea heeft bezocht. Daarin stond te lezen dat bij het Nederlandse bestuur in Hollandia twee vroegere Duitse S.S.-ers, thans Ne derlander, op nogal belangrijke posities werkzaam zouden zijn. De heer De Kadt wil ook weten waar om de attaché voor Nieuwguinese zaken bij de ambassade te Canberra gewei gerd heeft op deze publikatie in te gaan, hoewel Australiërs van Nederlandse af komst hem op dit voor de reputatie van Nederland schadelijke verhaal hadden geattendeerd. Lies vroeg ons u even bezig te houden, totdat ze klaar is met haar toilet. NEW YORK De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft de Sowjetunie dui delijk gemaakt dat dat land zich niet met Amerikaanse aan gelegenheden, die bij de Or ganisatie van Amerikaanse sta ten (O.A.S.) in goede handen zijn, moet bemoeien. De raad deed dat door een Russische resolutie te verwer pen krachtens welke de raad de bevoegdheid zou hebben de uitspraken van die organisatie te ondersteunen of te verwer pen. Dit gebeurde tijdens de be handeling van de houding van de Dominicaanse republiek, die al door de O.A.S. was veroor deeld. ROTTERDAM. Veilig in de haven van Rotterdam liggend heeft het Engel se schip Loch Garth gistermiddag een SOS-bericht uitgezonden. Een goede minuut later seinde de he vig geschrokken telegrafist van het schip dat het loos alarm was geweest. Bij een kleine revisie van de zender was het automatische noodsein gaan werken. Het K.N.M.I. te De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: In het noorden van het land vrij veel bewolking, el ders ook opklarin gen. Zwakke tot matige wind tus sen west en zuid. Niet veel verande ring in middag- temperaturen. Miesje: Regenjas bij me. Je kunt nooit weten! 12 september: zon op 6.09, zon onder 19.03; Maan op 22.54, maan onder 13.47. Zeeuwsch Dagblad SOEST. De landbouwer J. C. van Burgsteden uit Soest heeft precies twin tig minuten plezier gehad van de dui zend kuikens die hij had besteld. Toen de zending gistermiddag arriveerde, bracht hij de kuikens in de grote schuur naast zijn boerderij onder. Twintig minuten later waren alle kui kens dood. Ze werden levend geroos terd, toen de schuur vermoedelijk door oververhitting van de elektrische kunstmoeder tot de grond toe af brandde. Van onze weerkundige medewerker Het weer waarop wij maanden heb ben gewacht is eindelijk gekomen. De zomer wil zich blijkbaar toch nog eens laten zien. Dat kan worden gewaar deerd, maar zomerweer is er niet meer bij. Gisteren is de temperatuur niet hoger dan 21 graden gekomen. De oorzaak van de verbetering van het weer is het gebied van hoge druk dat zich van de Azoren via het Ka naal naar Centraal-Europa heeft ver plaatst. De bewolking brak daardoor. De nachten werden kouder en mist, het bekende verschijnsel van het na jaar, dook weer op. Zonnige perioden deden de temperatuur overdag stij gen. Aangezien het gebied van hoge druk versterking heeft gekregen, zo dat het zich gisteravond van Polen tot Engeland uitstrekte, zal het in staat zijn het weer van het week-ein- de te blijven beheersen. Weliswaar viel er gisteravond in de noordelijke provincies plaatselijk regen, maar deze had niet veel te betekenen. Enkele wolkenvelden zullen het in het weekeinde bij overdrijven laten. Daar tussendoor zijn zonnige perioden te verwachten nadat de mist van de nacht en de vroege ochtend is opge trokken. Dat alles bij weinig wind. Uitgebreid provinciaal nieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee U van alle markten thuis bent Ik verzoek U mij gedurende vier weken het Zeeuwsch Dagblad te doen toekomen op onderstaan adres. Daarvoor betaal ik 1.12. Naam Adres Woonplaats In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm. Zeeuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1